Provinciaal Nieuws. Binnenland. DISTRIBUTIE-NIEUWS VENRAY, 14 Nov. 1942 ïófulaysdUntt 4tuUacUen ZONDAG 15 NOVEMBER Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot: Di VERCAUTEREN. Oroote straat 11 Telefoon 335 Vrije huisslachtingen. Lang heeft als een dreiging boven den boerenstand gehangen: geen huis slachtingen meer, slachting in een centrale slachtplaats met twee keu-' ringen. Men wilde, nóg wel midden in een geweldigen oorlog, den boer een hoop last en ongemak en onkosten op den hals halen, terwijl reeds al zyn kracht -in 't productieproces geêischt wordt. Transport van de varkens en scha pen naar een centrale slachtplaats, twee keuringen met de daaraan ver bonden kosten, de slachting met haar extra kosten en transport van vleesch, bloed en afval naar huis, ziedaar in.'t kort, wat-den voorgenomen maatregel in den huidigen tijd tot een onnoodige kwelling voor den boer maakte, on tot een ongepermitteerde luxe. Want: het ging hier om de vraag zijn de varkens wel gezond en wordt de noodige reinheid betracht by 't slachten Op die twee dingen kan men gerust zijn en we maken ons sterk, dat de krachtigste propagandist voor hygiënè ren reinheid toch enthousiast op een heerlijk boutje van een ongekeurd var ken op een boerderij zou aanvallen Hoe het zij: de dreiging is voor een jaar afgewend en wie dan leeft, dan zorgt. In ieder geval: hulde aan de autoriteiten, die dit wijze besluit ge nomen hebben. DE WINTERTIJD die thans officieel is ingegaan, herin- nert ons ook aan de plichten, welke' wy dezen komenden winter te ver vullen hebben in ons eigen belang en in het belang der gemeenschap. In de eerste plaats wel roept de komende winter de gedachte op aan Winterhulp en de plicht om voor onze misdeelde volksgenooten te doen wat in ons vermogen staat. Het steunen van het zegenrijke werk van Winterhulp is meer dan liefdadigheid, het is een uiting van gemeenschaps plicht en van sociaal gevoel. Daarnaast zullen wy, in de eerste plaats in ons eigen belang, de grootst mogelijke zuinigheid moeten betrach ten* met kolen, gas en elektriciteit. Regelmatig verschijnen thans in alle bladen wenken hoe men zuinig kan zyn met gas en elëctricitoit. Deze wenken worden gegeven in het eigen belang van het publiek, men sla ze daarom niet in den wind. Want al komen de gevolgen van het overschrijden van de toegestane rant soenen uiteindelijk op ons geheele volk neer, in de eerste plaats treffen zo toch de zondaars of zonderessen zelf. Hooge boetes en afsnijding van gas en licht zullen het onvermijde lijke gevolg zijn. Marktoverzicht Op de Maandag 1.1. door deB.O.V.V. gehouden overname markt werden aangevoerd 131 dieren, t.w.: 79 koeien, 4 graskalveren. 48 nuchtere kalveren. Cursus Vakopleiding voor den Textielhandel De steeds toenemende eischen welke aan den manufacturer worden gesteld, en welke in de toekomst nog zwaar der zullen worden, maken het nood zakelijk, dat ieder die zich dan wil handhaven in eigen onderneming, zich reeds thans die kennis verwerft, die noodzakelijk is, om aan de toenemen de concurrentie met succes het hoofd te bieden. Met genoegen kunnen wy mededelen dat ook te Venray thans gelegenheid gegeven wordt om deze opleiding te volgen. Vrijdag 20 November wordt een cursus geopend welke een volledige opleiding geeft voor het manufactu- renbrevet. Deze cursus sluit aan op het exa men dat omstreeks Juli 1943 zal worden afgenomen. De cursus staat onder auspiciën van het Centraal Bureau voor Op leiding in den Textielhandel. Een toegevoegde Raad van Toezicht, en Advies staat onder voorzitterschap van Ir. W. A. J. Handels, Directeur der Textielschool te Tilburg en ge niet het volle vertrouwen van alle werkgevers in Nederland. Zij die zich voor deze cursus inte resseeren, kunnen hierover nadere inlichtingen ontvangen by het be stuur. Aanmeldingen tot Woensdag 18 November a.s. Het Bestuur V. PIJLS J. THOMASSEN P. v. OPBERGEN J. COENEN Rechtbank Roermond. Vonnissen van den Economi- schen Rechter. M. W., 56 jaar, 'te Venray f 20 of 10 d.h., wegens vervoer van graan zonder geleidebiljet. H. W. J. 51 jaar,te Venray f 40 of 20 d.h. wegéns verboden voorraad graan. Zitting van den politierechter. W. H. de W., 18 jaar, te Venray, f 5 of 33 d.h. wegens beleediging. A. M. F. G., 34 jaar, Venray, f 10 of 5 d.h. wogens vernieling van een hek van H. Wonders te Venray. VALK-REVUE De Valk II speelde verleden Zon dag een goede wedstryd tegen fegelen 11 en won welverdiend met 5-2. Het terrein was zeer glad en deed veel afbreuk aan het spel, doch het tempo van beide liet niets te wem sehen.over. Tegelen maakte 't eerste doelpunt en de Valk maakte toen gelijk, doch Tegelen nam nogmaals een voorsprong, welke door de jongens an de Valk nog voor de rust werd ingehaald. Na de rust voerde de -Valk den stand op tot 4—2, waarna Tege len een strafschop te nemen kreeg. Deze werd goed gehouden en met het vergrooten van den voorsprong tot 5-2 stelden de reserves den uit- ag veilig. Morgen zal de Valk, indien het programma niet gewijzigd wordt, thuis den strijd aanbinden tegen de Venlosche Boys. Om een goede plaats in den stand "te behouden moeten zij winnen. De Valk II is nog onbekend, ter wijl het derde naar Kronenberg trekt, SERVATIUS-OMROEP Met 6—0 werd D.E.V. naar huis gestuurd. De wedstrijd op zichzelf had niet veel om het lyf. Arcen was een te zwakke tegenpartij voor de Ven- rayers. Ook Serv. speelde een zeer matige wedstryd. De voorhoede, eri vooral de linksbuiten, schitterde in het missen van kansen. We moeten echter toegeven, dat het veld erg-glib- berig was en dat de D.E.V.-doelman goed was en steeds vrouwe Fortuna aan z'n zijde vond. Zondag moet Serv. naar Panningen en daar zal uit een ander vaatje ge tapt moeten worden, anders zouden beide puntjes wel eens in Panningen kunnen blijven. Serv. speelt over het algemeen uit, beter dan thuis. Daarby hebben zij een tweetal lesjes gehad en als de heeren daar nu de noodige conclusie uit trekken dan is een kleine over winning of-een gelijk spel niet uit gesloten. Serv. weet echter welke belangen er op het spel staan en dat zy zich voor de volle 100 pet. in de strijd moeten werpen om deze wedstryd tot een goed ende te brengen. Hierop rekenen Uw talrijke supporters. Indien Serv. wint wordt zy weer de leider der afd. Serv. II ontvangt Steyl II en heeft, mits er wordt aangepakt, een kansje op een kleine overwinning. Serv. 3 toert naar Wittonhorst en moet winnen om in de running te bly'vën. Serv. IV ontvangt Walarial en kan wellicht één puntje ryker worden, Serv. V móet in Oirlo D.I.S., 2 be kampen. Zullen ook hier de puntjes gedeeld worden? D.I.S.-nieuws. D.I.S. heeft tegen Wittenhorst een flinke nederlaag geleden. Met 5 moesten ze er aan gelooven. In 't veld waren de groen-witten de min deren, maar enkele fouten in de ach terhoede wisten de gasten op de juiste manier af te straffen, zoodat ze vry fortuinlijk een flinke zege be haalden. Morgen gaan de groen-witten op bezoek bij B.V.V., ook al een kam- pioen-candidaat. B.V.V. moet winnen, wil ze niet verder achter raken by: de leiders. We kunnen D.I.S. dus weinig kans geven om ook maar één puntje te bemachtigen. Of willen onze jongens eens een keer voor een ver rassing zorgen. LUXOR-THEATER Violanta; In een afgelegen berghut wonen de oude Zureichs: een luie, aan drank verslaafde man en diens4 altyd knorrige en twistzieke vrouw. Violanta is hun jaren geleden aange nomen dochter, een knap meisje, dat echter zeer te leiden heeft van dé slechte reputatie van haar pleegouders. Het is dan ook een toeval, dat een vreemdeling, Marianus Renner ge naamd, in de buurt van de berghut terecht komt. Het meisje staat hem aan en, na korten tyd gevoelt ook Violanta veel sympathie voor Maria nus. - Na weken van groot liefdes geluk hoort Violanta, dat deze man een laag individu is. Hij heeft haar ie den steek' gelaten en is nergens meer te vinden. Slechts met moeite komt Violanta over deze teleurstelling heen. Zy vindt een andere betrekking op een groote boerderij in dezelfde plaats, waar het geboortehuis ligt van Marianus, een groote boerderij, door Andreas Renner uitmuntend beheerd. Deze door en door fatsoenlijke boer leert het stille ijverige meisje kennen en na eenige aarzeling stemt Violan ta er in toe Andreas vrouw te wor den. - Jaren van stil geluk, met kinderen gezegend zyn hun deel. Maar plotseling duikt Marianus weer op en opnieuw tracht hy Violanta's liefde te winnen. Het huwelijk komt in ge vaar. Op zekeren dag wacht Marianus Violanta op by een pad, dat langs een afgrond leidt. Als hij handtastelijk wil worden, verweerd Violanta zich heftigWy willen niét alles vertel len. Men kan deze dramatische film beter zelf gaan zien. Eén goede film! Ufa;cireulaire H.C.V.-nieows A.s. Zondag is er een uitwedstrijd voor de dames tegen VenloII, tenvyl de Leunsche weg een competitie wedstrijd van het eerste heerenelftal tegen H.H.C. II (Heerlen) zal aan schouwen. De kracht van de tegen standers kunnen wij- niet bekijken, alleen leert ons het onderstaande standonljjstje, dat de Heerlenaren in staat zyn goaltjes te maken. Zoo zal het oppassen zyn voor de H.C.V.-ver- dediging en wanneer het ernst is met de kampioensaspiraties niet minder voor de voorhoede en de halflinie, die elk oen heel nieuwe opstelling ver- toonen. Wij hebben wel hooren fluis teren, dat de jongens hongeren naar den bal en' dat de strijdlust van hun stickjes knettert. Wy kunnen een spannende kamp verwachten. Good luck, H.C.V., zoowel voor de dames als de heeren. Do stand is als volgt: HiC.V. 5 5 0 0 10 23 -5 Concordia II 5 3 0 2 6 15—9 H.H.C. II 2 2 0 0 4 Tegelen II 4 2 0 2 4 7-7 Heerlen II 2 10 13 3 Carry on II 4 1 0 3 2 9-18 M.H.C. IV 4 0 0 4 0 1-17 GEVONDEN Een slehtel en een ring met sleutels, 27 H A-textielpunten, een nikkelen rozenkrans in étui, op het politiebu reau. een paar dameshandschoenen en öen boodschappenfasch by P. Völlen- berg, Henseniusstraat 20; een koffer tje met jas by dokter Oosterbaan, Maasheescheweg; een kinderporte- monnaie met centen A. Huisman, Kempweg; een paar handschoenen by ommen, Bfukske. Beugelnienws. Met frissche moed is j.l. Zondag de nieuwe competitie begonnen en zyn de ballen weer op de goed onderhou den banen aan het rollen gebracht. Dat het getal beoefenaars van dit spel zich uitbreidt-, blykt hieruit, dat Ons Genot, de Kuiters en Op de "jat dit jaar reeds met 3 achttallen uitkomen. Wy willen hopen, dat On der Ons het volgend jaar ook een derde achttal in den strijd kan brengen. Wel moeten alle spelers er nog eens aan denken zich goed te oefe nen, vooral ook wanneer er onderling wordt gespeeld. De uitslag van den eersten wed stryd is als volgt: Klas A Op de Lat-Ons Genot 4-4 De-Kuiters—Onder Ons 3—5 Klas B Op de Lat-Ons Genot 3—5 De Kuiters—Onder Ons 4—4 Klas C Op de Lat—Ons Genot 1—6 Tooneeluitvoering. De Beugelclub ,,Ons Genot" heeft besloten tooneeluitvoeringen te geven op 26 en 27 December a.s. in de Zaal litjens, Heide. Hors ter Weekmarkt HORST, 10 November. Totaal aan voer 196 dieren, waarvan 124 stuks rundvee, 7 schapen-en 65 biggen. De biggen behielden ongeveer dezelfde pryzen. Door de N.V.C. werden overgeno men 90 stuks groot-vee, 34 kalveren en 7 schapen. PASTOOR P. J. VAN EMPEL OVERLEDEN OVERLOON Dinsdagavond over leed na voorzien te zyn van de laat ste H.H. Sacramenten de ZeerEerw Heer Peter Joh. v. Empel, sedert 1924 pastoor van deze parochie. Zyn Eerw. werd geboren te Tilburg 2 Oct 1878, priester gewijd 6 Juni '03, benoemd tot kapelaan te Dussen 23 Nov. 1903, tot Professor aa(j het Seminari „Beekvliet" te St. Michiels Gestel 27 Jan 1907, tot kapelaan te Tilburg(Heikant) 14 Juni 1908, tot kapelaan te Mill 29 Sept. 1909 tot- kapelaan te St. Michels-Gestel 11 Aug. 1916 en tot pastoor te Overloon 4 Juli 1924. Gedurende de jaren van het Pasto raat van den overledene is in Over loon heel veel goeds tot stand geko men en al dien tyd was hyi in den waren zin de goede Herder van heel zyn kudde. Hy ruste in vrede. Burgerlijke Stand Wanssum Geboorten Johanna M., dochter van H. Th. Beterams en H._ M. Theeuwen; Elisabeth H. W,, dochter van H. H. Martens en A. P. G. Hen- drix; Theodora W. E. dochter van W. J. Euwals en Th. C. A. Volle- berg Alida A. M. dochter van St. J. M. Dijkman en G. A. M. Blankert; Theodora P. Th. dochter van P. J. G. A. Spreeuwenberg en A. M. C. v. HelvoirtBernardina F. M., dochter van J. 'L. A. Wijnhoven en A. H. Peters; Maria J. dochter van J. M. vd Heijden en H. Grüntjens; Gerar- dus Johannes zoon van H. W. A. Boom en H. J. M. Hoex. WANSSUM. Mej. M. v.d. H. alhier ging vóór haar huwelyk ter bespre king van een eii ander naar Kaats heuvel. By het uitstappen uit de trein te Horst, kwam zij te vallen en brak haar enkel. Zy werd in het zieken huis te Yenlo opgenomen en zal nu nog even geduld moeten hebben om zich in het huwelijksbootje te be geven. Gedood door kolendamp. Buren bemerkten dat des avonds uit de woning van mej. J.van Kem pen, wonende aan de Marktstraat te Roermond, licht uitstraalde. Voor alle zekerheid gingen zy even waar schuwen, doch vonden mej. van Kempen bewusteloos op den grond liggen. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd en ook een dokter werd geroepen. Proeven met het zuurstofapparaat hadden helaas geen resultaat, mej. van Kempen was reeds overleden. Het nadere onderzoek hoeft uitge wezen dat kolendamp de oorzaak van het ongeval is. Mej. van Kempen was 65 jaar. INBRAAK Te Roermond is ingebroken in de „Kofa"-winkel. Speelgoederen, dames kousen, peignoirs, baby-goederen enz., werdén in groote hoeveelheden ge stolen. Jongetje gedood. Het 2jarig zoontje van de familie S. uit het Muggenbroek te Roermond geraakte spelenderwijze 'onder een kar en kreeg het zware wiel over liet hoofd. Het knaapje was op slag dood. De voerman bemerkte pas het on geval, toen het verschrikkelijke ge beurd was, De man treft geen schuld, daar het knaapje blijkbaar al spelende den rijweg overstak, toen het paard reeds voorby was. Zoodoende gebeurde het ongeluk achter den rug van den voerman. Doodeljjke mijnongelukken In de domanial© mijn te Kerkrade is de 53-jarige mijnwerker J. de V. uit Vaals doodelyk verongelukt. De man kreeg een riem tegen het hoofd en werd door zyn medearbeiders bewusteloos gevonden. Tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis stierf het slachtoffer. In de mijn Oranje-Nassau 2 te Schaesberg verongelukte de 22-jarige arbeider F. S. doodelyk. Hy geraakte aan den voet van een houten helling bekneld tusschen een stapel en een afvallende slede, waardoor hij zoo ernstig werd gewond, dat de dood vry spoedig intrad. Winkel gesloten. Te Sittard werd de winkel van den groentenhan delaar T. gesloten wegens overtreding der prijsvoor- schriften.T. werd reeds zeven maal veroordeeld. De boete bedraagt f. 400. „Dag Tan (le Politie"' en Winterhulp Aanvankelijk zou de straat-collecte van Winterhulp op 14 en 16 Novem ber gehouden worden, doch in verband met het feit-, dat Zaterdag 14 Novem ber de „dag van de politie" is, op welken dag de politie voor dit doel zal collecteeren, is de eigen collecte een week# uitgesteld. Deze wordt nu gehouden op Zaterdag 27 November en Maandag 29 November. Gecollecteerd wordt met houten speldjes, waarop figuurtjes in kleeder drachten zyn geschilderd. Deze hangertjes zijn hier 'te lande vervaardigd. Ongeveer dertig arbeiders en. ar beidsters hebben hier maandenlang aan gewerkt. Thans worden niet minder dan 10.000 van deze houten hangertjes per dag vervaardigd. De eerste straatcollecte is een groot succes geworden. Er zyn gemeenten, waar de giften in totaal tot 450 pot. gestegen zijn in vergelijking met aë eerste straatcollecte in het vorige sei zoen. Winterhulp is dan ook zeer tevreden over dezen gang van zaken, doch dit neemt niet weg, dat er nog meer „geofferd" dient te worden, inplaats van „gegeven". De algemeene bijdragen beliepen van 1 Juli-31 October 1941 f788.812.69 in dezelfde periode van dit jaar zyn deze tot f 1.638.942.61 gestegen. Ook de opbrengst van de straat collecte, die steeds een bijzondere duidelyke barometer is van de stem ming t.o.v. Winterhulp, toont aan, dat de gemeenschapsidee groeit. De eerste straatcollecte van dit jaar heeft volgens de voorloopige telling reeds f95.000 opgebracht tegen f 79.418 in het vorige jaar. De lijstcollecte bracht in Maart 1942 f' 153.877.49 op en in October 1941 f 224.006.29. Dit beteekent een "verhooging van f 70.127.80 en in vergelijking met October 1941 een sty ging van f 14.000 Dit bewijst wel duidelijk, dat de •belangstelling en de liefde voor het werk. van Winterhulp groeiende is, ondanks drogredenen, die overigens gelukkig hoe langer hoe meer ver stommen. Overmaken van geld door arbeiders in Duitschland De Centrale Persdienst van het N.A.F. schryft Helaas komt het nog al eens voor, dat vrouwen van in het buitenland werkzame arbeiders nietregelmatig of heelemaal geen geld overgestuurd krijgen. In deze gevallen wordt door het gemeentelijke bureau voor Sociale Zaken te Amsterdam steun innatura verstrekt. Deze maatregel is echter niet gewenscht en bovendien over bodig, daar iedere in Duitschland werkzame arbeider, die zyn onder houdsverplichtingen niet nakomt, by gerechtelijk- vonnis tot nakoming van zijn verplichtingen kan worden ge dwongen. Op aandringen van het N.A.F. zal deze gevallen thans een andere weg bewandeld worden. Vrouwen, wier echtgenooten niet aan hun ver plichtingen voldoen, wordt aangeraden zich met het Nederlandsche Arbeids front in verbinding te stellen. Het Arbeidsfront zal dan trachten langs minnelijken weg den man tot nale ving zijner verplichtingen te brengen. Lukt dit binnen zes weken niet, dan wordt door het Gemeentelyk bureau voor Sociale Zaken een vonnis aan gevraagd. Hangende de maatregelen van het Arbeidsfront en de procedure zal aan de betreffende vrouwen steun contanten als voorschot worden verstrekt. Vrouwen, die .in bovenbedoelden tpestand verkeeren, wordt dus drin gend aangeraden zich ten spoedigste met het N.A.F. in verbinding te stellen, daar zy, wanneer zij zulks nalaten, slechts steun in natura zullen blijven ontvangen. Sikkels blinken, sikkels klinken" Een nieuwe voorlichtingsfilm voor den landbouw Dezer dagen heeft in een der zalen van het Departement van Landbouw Visscherij te 's Gravenhage de eerste vertooning plaats gehad van de graanfilm „Sikkels blinken, sikkels klinken". Evenals verschillende andere be kende films op landbouw voorlicht ings gebied, van welke hier genoemd wordt de aardappelfilm „Ons volksvoedsel", is ook deze tot stand gekomen' door samenwerking van den Maro-film Voorlichtingsdienst en 'de Directie van den Landbouw. Zy brengt in beeld onze vier voornaamste graange wassen: tarwe, rogge, gerst en haver. Deze in natuurlijke klëuren opgeno men film laat zien op welke wyze de overheid der Nederlandschen boer steunt bij diens streven van zyn land en van zyn zaaizaad een zoo hoog mogelyke opbrengst te verkrijgen. Onderzoek en voorlichting, zonder deze twee is de Nederlandsche land bouw in zijn huidige gedaante on denkbaar; wat speciaal dit onderzoek omvat met betrekking tot de cultuur der granen toont deze film. Van het vele en interessante, hetwelk hier op fraaie wy'ze in beeld is gebracht, wordt genoemd: de bewérking van den bodem, de werkzaamheden in laboratoria en op proefvelden'— van het Rijksproefstation voor Zaadcon- trol© en den Plantenziekténkundigon Dienst; verder wordt getoond hoo wol en hoe niet moet worden gezaaid, alsook wélke wijze van oogsten, dor- schen en bewaren van het graan de juiste moet worden geacht. Dit zyn slechts enkele grepen uit hetgeen de film, welke binnenkort haar reis door ons land zal aanvan gen, te aanschouwen geeft. De boeren, voor wie nu vfëer een tyd van minder werk in het bedrijf aanbreekt, zullen ongetwijfeld de ge legenheid aangrijpen om deze film, welke speciaal voor hen vervaardigd is, te gaan zien. VOOR BOEREN EN TUINDERS Gedroogd gras In de laatste dagen is de belang stelling voor gedroogd gras zeer toe genomen. Stond men, toen men met iet kunstmatig drogen van liet gras begon, er eerst in vele gevallen vrij sceptisch tégenover, thans is dit ge heel veranderd en spreekt men overal van de groote beteekenis van dit product als veevoeder. Toch is het goed, dat men in dezen ook weer niet overdrijft. En daar is in den tegenwoordigen tijd licht kans toe. Want ook hier geldt, wat overal toegepast kan wórden gedroogd gras en gedroogd gras is twee. Met andere woorden, er is een groote verschei denheid in voedenvaarde. Dit is ook wel te begrijpen, omdat gras van elke kwaliteit, op elk tijdstip van den groei en eiken dag van het seizoen gedroogd kan worden. Hierop wordt zeer terecht door ir. Leignes Bak hoven gewezen in het verslag van de Bedrijfsresultaten van grasdrogerijen in 1941. De beteekenis van gedroogd gras zit in het gehalte aan eiwitachtige stoffen en aan earotino. Dit komt ook tot uiting in de (voorloopige)' prijs regeling van het product. Hierbij wordt nl. onderscheid gemaakt tus schen gedroogd gas met minder dan II pet. ei witachtige stoffen en met meer dan 11 pet., telkens met 2 pet. opklimmend tot- *19 en meer. Het carotine-gehalte moet 100 mg. per kg. bedragen. Is het lager dan wordt de >rys naar evenredighei 1 verminderd. Idet deze gehaltes rekening houdend kan gedroogd gras als voeder zeer krachtig aanbevolen worden voor koeien, die het zonder bezwaar kun nen eten zooveel ze lusten Maar ook voor paarden, varkens en pluimvee is het met mate gegeven een zeer goed voedermiddel. AGRICOLA. OOGST UIT EIGEN TUIN* UIEN moeten by 't oogsten dooi en door (U'oog zyn. De. uien kunnen in bossen gebonden op zolder opge hangen worden of daar ineen mandje bewaard worden. In ieder geval droog en by voorkeur in het donker. Zij verdragen goringe vorst. WINTERWORTELEN, pastinaken, knolselderij en ramenas kan men het beste in' een kistje met zand in de kelder bewaren. Men moet er voor zorgdragen dat zij vorstvrij staan. PREI wordt bij droog weer gooogst. waarna men de bladeren wat inkort. Daarna worden ze in een kist niet aarde geplant, zoodat ze net zoover in de aarde staan alsbuiten het ge val was. Een plaatsje in het licht is gewenscht/ daar anders de bladeren spoedig, geel worden en tot rotting overgaan. Prei verdraagt geringe vorst. APPELS EN PEREN. De vruchten stuk voor stuk nakijken en vruchten met zachte en rotte plekken direct verwerken. Een dunne laag kranten op een rek of do vloer uitspreiden. Appels en peren op de kroontjes neer leggen dat ze elkaar niet raken. De vruchten zoo koel mogelijk bewaren, aanvankelijk in droge atmosfeer. Ge regeld controleeren en aangestoken en rotte vmehten onmiddellijk verwijde ren. Vorst verdragen de vruchton niet, zy moeten dan bedekt worden met kranten, zakken of iets dergelijks. Van Sinte Maarten, ralieemsclie gebruiken en weervoor spellingen. eze week viel het feest van Sinte Maarten. Wie dacht er nog aan? In onzen jongen tyd was zijn voor stelling in de Kindsheid op een paard in blinkend harnas on met den halven mantel aan, ter wyl naast hem een arme met de andere helft van den mantel was getoond, 'een der mooiste groepen. In vele streken houdt men op den avond van den elfden November nog optochten met kaarsen en zingt men door den kleften herfstavond: „Sinte Maarten is zoo koud. 'Geef hem een turfje en wat hout Om zicb bij te warmen Met zijn bloote armen". Die bloote armen zinspelen natuur lijk op zyn afstaan van den soldaten- mantel. Vroeger moet zyn feest nog méér gevierd zyn dan dat van Sinterklaas, doch op vele dorpen is daarvan, als van zoovple andere mooie, eigen, in- heemsche gebruiken, niets of niet veel meer overgebleven. De laatste jaren valt echter met het opleven van de kermis van het eigen heem een groei waar te nemen van de belangstelling voor het herstellen van in vergetel heid geraakte inheemsche gebruiken. Zie maar eens naar onze Driekonin- genoptochten. Zooals met zoovele heiligendagen, die vallen op de keerpunten van de seizoenen, zijn aan zijn naamdag weer voorspellingen verbonden. „Nevels in St. Maartensnacht Brengen winters kort en zacht." En hoe stond het daarmee op Woens dagnacht? Zaagt ge nog een meter voor U uit? We willen toch allen een winter kort en zacht, nu we met de brandstof zoo zuinig moeten om springen. i Helaas staat er nog veel loof aan de boomenEiken en kersen zijn vaak nog volledig groen. En zie nu eens „Zoo het loof niet valt vóór St. Martijn Dan zal het een harde winter zijn." We zullen veiligheidshalve maar aannemen, dat al die rijmpjes wel heel mooi klinken maar weinig aan wezenlijke voorspellingswaarde in houden. Komt het goeie uit, des te beter. Valt het tegen, dan hot hart met een pantser van vastbesloten heid omgeven, om ons te harden tegen de opvoedende klappon, die ons in den tegen woordigen tyd worden toegediend. Het geluk van de sehoone tyden daarna zal er des te intenser om zyn. Vrijheid of bandeloosheid Wy hebben een verkeersweek ge had, waarin mot alle mogelijke mid delen alle moeite is gedaan, om ons volk tot verkeerstucht op té voeden. Politie en onderwijzend personeel hebben er hun best voor gedaan. Witte verkeersbanen op de straten wezen het verkeer den juisten weg. Sinds zyn een paar maanden ver- loopen.' De regen heeft de witte banen uitgewisent en.... blijkbaar ook de verkeersregels uit het geheugen der menschen Wat zyn we toch een losbandig volkje. Aan alle tucht, aan alle rege ling schijnen we een hekel te hebben, zelfs wanneer die regeling in ons eigen belang is. Vrijheid, niet waar, ook vrijheid om 't verkeerd te doen, om 't elkaar moeilijk en onaangenaam te maken... als we er zelf onze ge makzucht maar bij kunnen botvieren Want de gemakzucht- en de noncha lance, de vrijheidszin of bandeloosheid, die doen 't hemWij doen wat we willen en van de anderen trokken we ons niets aan. Die moeten maar een heenkomen zoeken, als we met z'n drieën 't fietspad in beslag nemen; die mogen tegen ons opbotsen, als we in 't donker op den rijweg bij onze fietsen staan te kletsendie moeten maar don rij weg op, wanneer, we van 't trottoir een vergaderplaats hebben gemaakt.... 2 Liter gortpap alleen op bon 421 Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 28 November a.s. kan men gortpap uitsluitend betrekken op den voor gort e.d. aangewezen bon „algemeen 421". Op bon „algemeen 422", aangewezen voor gemengd meelj kan men derhalve geen gortpap ver krijgen. Aangezien bon „algemeen 421" recht geeft op het koopon van 125 ijram gort- e.d., kan men tegen in- evering van genoemden bon, tezamen met de noodige taptemelkbonnen, in plaats van vier liter slechts 2 liter gortpap koopen. Ook vuurvaste scliotels valleu onder de distributie Met ingang van Maandag j.l. vallen vuurvaste schotels, vuurvaste casse- rollen, vuurvaste pasteivormen, vuur vaste melkkokers, vuurvaste pannen, vuurvaste kookpotten en spoelkom men, onder de distributie van servies goed. Zij mogen mitsdien slechts gekocht, verkocht en afgeleverd worden tegen geldige punten of toe wijzingen. De puntenwaardeering voor deze artikelen zal over eënigen tijd bekend worden gemaakt. NIEUWE ZEEPBONNEN Tot en met 30 November 1942 geven do volgende bonnen recht op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. De met „algemeen 431" gemerkte bon en de niet „O eenheidszeep" ge merkte bon van de aan kinderen beneden* den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven recht op hetzii het koopen van een stukje van 247a of' 28 gram luchtgevuldè een- heidstoiUtzeep 40 of' 57 pet., hetzij het koopon van een stukje van 70 ol' 75 gram eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21 pet-, hetzjj op het doen wassehen van vyf kilogram dróge vuile wasch. De met „algemeen 432" gemerkte bon en de niet „O waschpoedor" ge merkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven recht op het koopen van 250 gram wasch- poeder of zeeppoeder (oude of nieuwe samenstelling) of op het doen was sehen van negen kilogram droge vuile wasch. De met „O toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftyd van twee jaar uitgereikte kaarten geeft recht op het koopen van 75 gram toiletzeep oude samen stelling. KINDERVOEDSEL Voortaau uitsluitend verkrijg baar op melk-, beschuit- en (of) rijstbonnen Het is van groot belang, dat voe dingsmiddelen, welke speciaal voor kleine kinderen - geschikt zijn, ook werkelijk alleen aan klouters en zuigelingen ten goede komen. Tot -dusver waren* verschillende specifieke voedingsproducten voor kinderen nog „vrij", hetgeen lang zamerhand is gaan beteekenen, dat ze dikwijls niet te verkrijgen waren en wel eens een minder gewenschte bestemming kregen. Menige moeder zal daarom met voldoening vernemen, dat de hieronder genoemde voedings producten voortaan uitsluitend; ver- krijgbaay zullen zijn op melk-, beschuit en(of') rystbonnen. HETGEEN VOORTAAN OP BESCHUITBON VERKRIJGBAAR IS Volgens bekendmaking van ^het departement van landbouw en vis scherij zal men met ingang van 8 Nov. j.l., tegen inlevering van beschuit bonnen/behalve de artikelen die men daarop reeds verkrijgen kon, per bon hetzij 100 gram melksuiker, hetzy 100 gram voedingssuiker in poeder- vorm, hetzij 125 gram voedingssuiker in vloeibaren vorm kunnen koopen. Daarnaast zal men in den vervolge de z.g. „kinderbiscuits" ook uitslui tend op beschuitbonnen kunnen ver krijgen en wel 75 gram per bon. Deze speciale „kinderbiscuits" zyn in ver band hiermede niet meer op de brood- en bloembohnen verkrijgbaar. Veorts zal men tegen inlevering van twee beschuitbonnen, tezamen met een ïpelkbon, kunnen verkrijgen 1,4 liter gecondenseerde karnemelk Op óén rij melkboii, actee betreurt' rervolge d kindermelk tot-nu-toe waren, ui worden tel bonnen, me®sta 3/4 liter k k kunnen koe fa ii één melkbo )tto melkbon ee 22 melkpoeder [n. - Mot ingj |S het voorts De»: maizena (r ieei) den voor e lof vi gewezen bfl czen derhalve ut ft p en zetmeelp at celli e.d. ku finf zal men das a in uitsluitend voo wezen bon i verk 250 gram pe Voc op den rijstt aire welke men toon dien bon kor (kon koopon of J50 tarwebloem, 250 als kindervoi eidc In verband ede gewezen, da etai op de bl oen vei zijn.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2