Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Buitenland. Binnenland. Zaterdag 14 November 1942 Drie en Zestigste [aargang No 45 advertentieprijs Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm, Vraag enaanb. betrekk. 8 ct., alle overige 12 ct. abonnementprijs voor Venray 70 ct. buiten Venray 80 ct. per kwartaal. Afz. no. 6 ct. PEEL EN MAAS UITGAVE Fa. v. d. MUNCKHOF Drukkerij, Kant.boekh. Kengetal 2446 VENRAY Grootestraat 28 Tel. 512 Giro 150652 P1100/1. Verantwoorde lijk voor <fen geheelen inhoud: W« P-A. van den Munckhof. AFRIKA YOLOP STRIJD- TOONEEL. DEUTSCHE WEERMACHT IN BEDREIG!) FRANKRIJK. Do strijd in Afrika bcheerselit allo nieuws - Amerikanen en Engelscltfeii overvallen Fransclie koloniën Ontoereikende ver dediging, maar toch krachtige tegenstand 4Te zware taak voor de Franschen Frankrijk* bestaan als groote mogendheid staat, op het spel De Britsche doorbraak bij El Alamêiii. Plotseling is do door ons verwar-li to strijd om Afrika in volle hevigheid losgebarsten. Deze gebeurtenis dringt alle ander nieuws op den achtergrond. Ze zal ongetwijfeld ook de nieuwe phase van den strijd inluidon. Zondagmorgen om half vier zyn n.l. Amerikaansche en Engelsche maar voornamolijk Amerikaansche troepen geland op verschillende plaatsen van Fransch Noord- en West-Afrika. Te Agadir, te Mogador, bij Oran en Algiers en nog op verscheidene an dere plaatsen. Ze hebben dat natuur lijk gedaan onder 't voorwendsel de #Fransehe koloniën to willen bescher men togen een bedreiging van de as-mogendheden en onder do verze kering, dat Frankrijk na: den oorlog zal terug krijgen. In een persoonlijke boodschap aan Maarschalk Pétain heeft Roosevelt dezen plotselingen aanval trachten te rechtvaardigen. Maar het Franscho staatshoofd denkt er anders over en heeft onmiddellijk het volgende ge antwoord: „Met de grootste verbazing en met leedwezen heb ik'in den afgeloopen nacht van de agressie van uw troepen op Noord-Afrika gehoord. Ik heb uw boodschap gelezen. Gij beroept U daar bij op voorwendsels die door niets ge rechtvaardigd worden. U denkt Uw vijanden voornemens toe, die nooit in de daad kunnen worden omgezet. Ik heb steeds verklaard, dat wij ons koloniale Rijk zullen verdedigen, in dien men het zot aanvallen. U wist ook, dat wij het tegen iederen agres sor zouden verdedigen, wie het ook zou zijn. U wist, dat ik mijn woord gestand "zou doen. Ons koloniaal rijk had ik voor onzen rampspoed, toen ik om wapenstilstand verzocht, weten te bewaren en gij zijt hot die .in naam van een land, waarmede ons zoovele herinneringen en vriendschapsbanden verbinden, tot een zoo wreeden, niets ontzienden stap overgaat. Frankrijk en zijn oer staat op het spel. Wij zijn aangevallen, wij zullen ons verdedi gen. Zoo luidt het bevel dat ik ge geven heb". Helaas, behalve het verraad van de vroegere bondgenooten en vrienden, komt nog hierbij het 'verraad der eigen mannen. Zoowel in West-Afrika, waar generaal Bethouard het bevel voerde als in de stad Algiers, waar juist admiraal Darlan verbleef, is een opstand tegon het gezag van den grijzen veldmaarschalk uitgebroken en hebben Fransche troepen gemeene zaak gemaakt met de invallers. Daar door is de verdediging,,, die toch ai zoo moeilijk zon zijn, volkomen in het honderd geloopen en zijn reeds ver schillende steden op de Weskust in Amerikaansche handen evenals Algiers waarbij ook admiraal Darlan en de opperbevelhebber van het leger gene raal Juin nu tot de gevangenen be- hooren. De landing op veel verschillende punten mét het verraad van geheelc legerafdeelingen, hoeft oen zoo ver warden toestand geschapen, dat wol- licht de eigen Fransche regeering niet volkomen van de juiste toe standen op de hoogte ft. Het is wel tragisch voor den 85jnrigen veld maarschalk, dat hij dit nog moet beleven. Thans is Weygand naar Afrika gezonden om het opperbevel op zich te nemen. Ondanks deze •bykomendo omstan digheden, die het. voor den aanvaller gemakkelijk maakte successen te boeken, is er op verschillende pun ten heftig gevochten. Het is thans nog te vroeg om daarover een eindoordeel'uit te spre ken. De verdediging van Noord- en West-Afrika zou voor de Franschen toch al een taak zijn, waaraan ze de handen vol haddon, want men moet niet vergeten, dat geen enkel niet- oorlogvoerend land 'op het oogenblik de ^nello verbeteringen bij het oor logsmateriaal kan bijhouden. Materiaal dat drie jaar geleden nog nieuw was, is thans veelal verouderd. Dit is in den strijd tusschen Franschen en Amerikanen reeds gebleken. Tegelijk met dit de wereld over stelpend nieuws hebben d« Britten bij El Alamein in het Noorden langs de zee w^ten te doorbreken. De be wegingsoorlog op het Egytische oor- logstooneel is weer in vollen gang. Veldmaarschalk Rommel heeft zijn troepen moeten terugnemen en hoe snel hier de opmarsch in zijn werk is gegaan, blijkt wel uit het bericht van 9 November, dat een heele legerafdeeling na drie dagen vechten en onder medenemen van talrijke voertuigen van den vijand zich weer bij de hoofdgroep heeft kunnen aan sluiten. De Engels :hen geven natuurlijk weer geweldig op over dit aanvanke lijk. succes, dat zij met een groote overmacht aan tanks, troepen en vliegtuigen hebben weten te bereiken. Te hunner verontschuldiging kan aangevoerd worden dat ze dan ook tot dusverre weinig gelegenheid ge had hebben successen te vieren. De strijd op dit punt is echter nog in vollen gang "en het is nog te vroeg om een eindoordeel hierover uit te spreken. Bij de beoordeeling van het ver loop van den strijd zal men er reke ning mee moeten houden, dat dit Britsche offensief alles overtreft, wat de Britten tot dusver in militair opzicht hebben gepresteerd. De sterk te van hun aanvalslegcr Iaat die van het Britschè expeditiekorps, dat in 1940 in Frankrijk streed, ver achter zich. Do as is hier ver in de minder heid. In elk geval staan deze operaties ongetwijfeld met elkaar in verband en men mag aannemen, dat ook de Amerikaansche troepen, die voor 14 dagen in Liberie zijn geland, niet stil zullen blijven zitten, doch een vastomlijnde opdracht hebben, om bij tijd en gelegenheid in te grijpen. Hoe het ook zij, gehool West- en Noord-Afrika is thans in oorlogs- tooneel veranderd. Van groot belang zal zijn, hoe verder de bonding der Fransche troepen zicli zal openbaren en welke houding de Fransche regeering zal aannemen. Tot dusverre zou men geneigd zijn aan te nemen, dat de Franschen voor hun koloniën vech ten zooals ze dat deden in Syrië en op Madagascar: korten tijd en met niet veel succes, waarschijnlijk mede wegens onderlinge 'verdeeldheid bij hun .weermacht. .En misschien blijven de Fransche koloniale troepen tegen Engelschen en Amerikanen vechten zonder oor logsverklaring. Doch zoo zeker is dit nog niet, want op dit krijgstooneel zijn de As-mogend- hede'n mede onmiddellijk partij en zij kunnen hier geen tweeslachtige houding van Frankrijk dulden.- Daar voor staat er voor hen to veel op het spel. Indien immers Engelschen en Amerikanen vrijwel zonder slag of stoot het Fransche koloniale Rijk in frika kunnen bezetten is opeens de helft en nog wel de voornaamste helft in handen hunner vijanden met. een onmiddellijke bedreiging der Intaliaansche positie bij Tripolis. De doorslag geeft thans de beheer- sching van de Middellandsche Zee, want wie de Middellandsche Zee be- heerscht, beheerscht Noord-Afrika, schreven wij vroeger, en dat is nog volkomen waar. v Verdere berichten worden door de geheele wereld van dag tot dag mét spanning tegemoet gezien, vooral ook de tegenmaatregelen, die de As zeker zal nemen. Berlijn beschouwt dezen overval als een aanslag op de levensrechten van geheel Europa en men geeft daar te kennen, dat men in volkomen soevereiniteit en met gebruikmaking van de bekendo besluitvaardigheid van de as-mogendheden snel zal weten te handelen. -De Duitsche tegenmaatregelen zijn inderdaad snel gekomen. Zoodra Duitschland aanwijzingen had, dat de onbezette Fransche Zuidkust en het eiland Corsica "werden bedreigd, heeft de Führer zich mot een brief tot Pétain en met een oproep tot het Fransche volk gericht,' houdende mededeeling, dat de Duitsche troepen het tot nu toe onbezette Frankrijk zijn binnengerukt en Corsica hebben bezet. Men mag aannemen, dat dit met de bekende Duitsche grondigheid is geschied en dat deze kust en genoemd eiland zoodanig worden beveiligd, dat. een landing hier even groote moei lijkheden oplevert als zulks aan Noordzee en Atlantisehen Oceaan in heel Europa liet geval is, waarvan het verleden reeds proeven heeft gezien. achtergrond is geraakt. Nu de uiterste zuinigheid echter wederom moet worden betracht, kan het wel haast niet anders of aan de hooikist. wordt opnieuw de plaats ingeruimd, welke haar toekomt. Dat wil zeggen: do verstandige huisvrouw doet zulks. In deze periode, waarin het ieders belang- is zoo zuinig mogelük met gas en electriciteit om te gaan - indien men. geen gevaar wil loopen straks door afsnijding van den toe voer geheel „zonder" te zitten zal do hooikist oen uitkomst beteekonen. Dit geldt zeker voor degenen, die tot nog toe hebben verzuimd dit huis houdelijk voorwerp eon eereplaats iii do keuken te geven. Door haar echter elk uur te gebruiken voorkomt men overschrijding van het toegewezen rantsoen gas en elect riciteit. Nuttig heid gaat in dezen tijd boven gemak. Brengt dus voortaan het eten slechts aan do kook, om het daarna meteen in de hooikist' te zetten. Breekt met do oude sleur en past U aan bij de eischen des tijds. Wikkelt, wanneer U de spijzen warm wilt houden, enkele oude kranten om de pannen. Het is een eenvoudig, maar probaat middel. 'En wat moor zegt het be spaart U het ongemak van oen oven tueele afsnijding van den toevoer. De bezuiniging op liet verbruik van gas en electriciteit. voor kookdoelein- den, voor verlichting en voor ver warming is een dringende nood zakelijkheid, waaraan geen enkele huisvrouw zich in haar eigon belang mag onttrekken. Juist daarom .moet men de hooikist thans in eero houden. Zij bespaart stroom en gas. en Wie geregeld gas electricifeifs verbruik con troleert, lean tijdig zelf ingrijpen. De hooikist is uw spaarpot .Bezuiniging op gas en electriciteit bij het koken is even noodzakelijk als besparing op het verbruik van kolen. Dit wil zeggen, dat «lke huis vrouw met overleg dient te werk te gaan, zoowel in de kamer als in de keuken. Onwillekeurig gaan bij velen de gedachten terug naar de vorige mobilisatieperiode en er zweeft hun een hooikist voor oogeri, waarvan zij de kwaliteiten in alle opzichten had den leeren waardeeren, ook al mag gezegd worden, dat z{j dikwijls - vooral in klein behuisde gezinnen een „sta-in-de-weg" vormde. Het be hoeft dan ook niet te verwonderen, dat dit gebruiksvoorwerp in den loop der jaren, toen de noodzakelijkheid ervan steeds -..minder werd, op den De hooikist is uw spaarpot Yoorrangskaarten voor a.s. en jonge moeders Eenigen tijd geleden hebben wij gemeld, dat de Ned. Volksdienst. het •invoeren van voorrangskaarton voor aailsfcaande en jonge moeders in over weging had genomen. Thans verne men wij, dat de uitreiking van deze kaarten zeer binnenkort te wachten is. De Volksdienst is er van uitgegaan, likt het als een vanzelfsprekende plicht moet worden beschouwd, voorraug te verleenen aan zwangere vrouwen en jonge moedors, die physiek niet zijn opgewassen togen vele moeilijkheden; welke wij in het da&eliiksche léyêii van heden meemaken. Daaronder be: hoeft men niet uitsluitend te ver staan her lange wachten in rijen, doch ook het staan in trams, in volle wachtlokalen, enz. Natuurlijk vindt men bij het publiek wel veel goeden wil, doch daarmede zijn de bezwaren, die aan het yoor- rang-verleencn zijn verbonden, niet overwonnen, oordeelt de Ned. Volks dienst, die een goede identificatie, een bewijsstuk, de juiste oplossing acht. Daarom lieoft de Volksdienst besloten tot het uitgeven van kaarten welke geldig zijn van het begin van de 7e maand der zwangerschap tot en met twee maanden na de bevalling.' WINTERVOORRAAD AARDAPPELEN 35 kilogram per persoon Distributiedienst reikt mach tigingen uit Evenals vorig jaar zal men weder om in do gelegenheid worden ge steld .desgewensclit oen wintervoor raad aardappelen .op te doen. Deze zal dienen voor hot gebruik godu- rende de eerste en tweede distri butieperiode van 1943 (27 December tot en met 20. Februari). In verband daarmede zullen personen, die een wintervoorraad willen opdoen, voor elk van genoemde perioden in plaats van de hun toekomende aardappel- k aarten een z.g. „machtiging op slagaardappelen" ontvangen. Wie 'zich op nader to .bepalen dagen gedurende het tijdvak van 7 Nov. tot en met 6 Docember bij den dïstri- butiodienst vervoegt, 'ontvangt dus twee „machtigingen opslagaardappe len", elk récht gevende op het koopen van 177a kg. aardappelen, terwijl voort&^op zijn stamkaart wordt aan- geteekend, dat hem t.z.t. voor de eerste en de tweede distributieperiode van 1943 geen aardappelkaarten mogen worden uitgereikt. Aangezien het aardappelrantsoen momenteel per tijdvak van vier weken 16 kg. bedraagt, ontvangen de houders van 'machtigingen voor wirtteropslag dus een toeslag van ongeveer 10 pet. voor eventueel be derf. Delaandacht wordt er op gevestigd, dat men niet verplicht is aardappelen op te slaan, terwy'l het ook niet noodzakelijk is, dat allertedcn van een gezin vai\ deze regeling gebruik maken. Men lioude er voorts rekening mede, dat men, wanneer de aardap pelen, door wolke oorzaak ook, zouden bederven, in geen geval vergoeding voor de verloren gegane aardappelen zal kunnen verkrijgen m den vorm van rantsoenbonnen of hoe dan ook. Ten slotte wordt er op gewezen, dat men slechts een „machtiging opslag aardappelen" kan verkrijgen in plaats van de gewone aardappelkaarten. Houders van L-inlegvollen en houders De Führer tijdens zijn rede in do Löwenbraukoller te M ünchen,<welke hij tor gelegen heid van den Heldengedenkdag van den Oen November hield. (Telefoto Hoffman-Stapf-Pax Holland s) van toeslagkaarten voor zwaren of zeer zwaren arbeid", die .van do moge-, lijkheid tot wintcropslag gebruik maken, kunnen dus geen machtiging ontvangon inplaats van 'de hun uit te reiken toeslagkaarten voor aard appelen. Genoemde personen zullen derhalve t.z.t. wel de hun voor de tweede en derde distributieperiode van 1943 toekomende toeslagkaarten voor aardappelen ontvangen. In verband met het bovenstaande ontvangen houders van een inlegvel KI of Li, die van de mogelijkheid tot winteropslag gebruik maken, twee machtigingen, houders van een inleg vel K2 of L2 drie machtigingen, houders van een inlegvel K3 of L8 twee machtigingen en houders van een inlegvel K4 of L4 één macht i- gin£- i Voorts zullea.de plaatselijke distn- butiediensten de vakjes 06 en P6 van 'de stamkaart afkruisen en zullen zii de met 111 en 112 of 211 en 212 of 311 én 312 of 411 en 412 genummer de bonnen van het inlegvel verwijde ren. Ons land is er in geslaagd de. aard appelproductie zoodanig op te voeren, dat de voorziening van ons volk met dit onder de huidige Omstandigheden zoo uiterst belangrijke gewas, in be- ginseL verzekerd kan worden geacht. Daar echter niet is te voorzien, hoe het in den komenden winter met het vervoer gestel-d zal zijn, stelt de overheid ook dit jaar weer particu lieren in de gelegenheid een winter voorraad aardappelen op te doen. Daarnaast worden ook ruime voor raden van overheidswege in de verbruikscentra aangelegd. Mochten weersomstandigheden of vervoers- moeilykheden den normalen aanvoer van aardappelen belemmeren, dan kan een verminderde aanvoer uit de voorradenbestreden worden. Er dient evenwel bij hafc opslaan van aardappelen door particulieren groote voorzichtigheid betracht te worden. Als men niet beschikt over eèn behoorlijke bewaarplaats, waarin de aardappelen droog en-koel, maar vorstvrij, opgeslagen kunnen worden, doet. men verstandig af te zien van wihterbe voorrading. Duizenden vragen. I' kunt nog geven Geeft dus aan Winterhulp! Giro 555! Rechtspersonen verplicht tot opgave van land In cÜ Staatscourant "van 27 October 1942 is opgenomen een besluit van den Secretaris-Generaal van. het De partement van Landbouw en Yisschery krachtens hetwelk alle rechtsperso nen, die land in eigendom hebben, "dat wordt gebruikt,bestemd is of geschikt is voor den landbouw, ver plicht zyn dit vóóf 1 December 1942 op te geven bij de Directie van den Landbouw, door middel van formu lieren,^ wélke bij de .Grondkamers verkrijgbaar zyn. Wanneer het land in verschillende provinciën is gelegen, moet voor elke provincie een afzon derlijke opgave worden gedaan. Ieder, die bevoegd is de rechts persoon te vertegenwoordigén, en by diens ontstentenis ieder, die feitelijk het land voor de rechtspersoon beheert, is gehouden op straffe van hech tenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ton hoogste f 10.000 opgave te doen. Alleen de Staat en de Nederland- sche Spoorwegen zijn vrijgesteld. Wegens sabotage ter (lood veroordeeld en terechtgesteld 's-Gravenhage, 10 November. Officieel wordt medegedeeld: Do Nederlander Andries Adrianus Rost. uit Rotterdam is bij vonnis van het Deutsche. Obergericht van 14 Oct- 1942 wegens sabotage ter dood ver oordeeld. Rost' heeft nog in de jaren '1941 en 1942 communistische actie gevoerd en getracht, de Nederlandsche bqvolking tegen de bezettende mogendheid op te zetten. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie vandaag vol trokken. „Vrij Nederland" verspreid Hoofddader tot vier jaar tuchthuisstraf veroordeeld .Voor het Deutsche Obergericht, zit ting houdende te 's-Hortogenbosch. hebben zeven verdachten uit Eind hoven terecht gestaan, omdat zij in het voorjaar van 1942 gezamenlijk het geschrift „Vrij Nederland" hebben vor- menigvulcligd en verspreid. De ver dachten Wjiren de 22-jarige A. Yer- ineeren, de 23-jarige F. Ivoevoets, de 20.jarige P. v. d. Grint, de 19-jafigc J. van Laarhoven, de 10-jarige A. Arends en de 57-jarige J. Arends, allen uit Eindhoven, en de 22-jarige P. Luyk uit Amsterdam. J. van Laarhoven werd er bovendien van beschuldigd dat hij in strijd met de desbetreffen de bepalingen in het bezit was van een slagwapen. Tevens hadden eeni gen der verdachten zich te verant woorden wegens luisteren naar oen verboden zender. De behandeling van deze zaak heeft anderhalyen dag: in beslag genomen. In zijn requisitoir eischte de Staats- anwalt tegen A. Vermeeren vier jaar en tegen F. Koevoets twee en een half jaar tuchthuisstiaf, tegen P.v.d. Grint meerdere straffen, in totaal drie jaar tuchthuisstraf, tegen P. Luyk en H. Arends eischte hij straffen, gelijk' a«wi het voorarrest, en voor J. van Laarhoven en J. Arends vroeg hij vrijspraak. Het Obergericht veroordeelde F. Koe voets tot t wee jaar tuchthuisstraf. De overige vonnissen luidden conform den eisch. Voor allen werd de voorloopige hechtenis in mindering gebracht. De verdediging voerden mr. P. J. Emmelot te Utrecht, mr. P. Noyon te Den Haag en mr. P. Scheefhals te 's-Hertogenbosch. Nog geen prijzen voor ruwroeder. In het marktbericht van het „Cen traal Bureau van 26 October j.j. wordt medegedeeld, dat depryzer. voorruw- voeder zouden zyn vastgesteld, waar bij tevens een overzicht van deze prijzen werd gegeven. Deze mededee ling berust eehter op een misverstand. Wel zullen binnenkort de prijzen worden vastgesteld, doch zoolang dit niet heeft plaats gevonden, moeten de mededeelingen van het Centraal Bu reau als voorbarig én onjuist worden beschouwd. Verplicht verzekerden Geen vergoeding meer voor reis- en verblijfkosten. Voortaan zullen reis- en verblijf- .kosten die door verplicht vorzekerden ten behoeve van de verkrijging 'van eenigerlei geneeskundige verzorging worden gemaakt, niet meer door de algemeene ziekenfondsen mogen wor den vergoed. Aan verplicht verzekerden, die reeds zoodanige kosten hebben gemaakt in de verwachting, dat zy deze; uit hoofde van de tot dusver gegolden hebbende usance, vergoed zouden krijgen, zal alsnog door de algemeene zieken fondsen een vergoeding mogen wor den uitgekeerd, na verkregen goed keuring van den commissaris belast met het toezicht op de ziekenfondsen en onder mededeeling, dat in de toe komst niet meer zal geschieden. Ditbbel focus brillen zullen tot nader aankondiging niet méér door. de alge meene ziekenfondsen aan verplicht verzekerden mogen worden verstrekt. By aflovoring van een bril aan ver plicht verzekerden dient voortaan een étui voor den prijs van 13 cents be schikbaar te worden gesteld. Melding goederenverlies door brand of bominslag. Nogmaals wordt met nadruk aan een ieder verzocht, wanneer brand of bominslag in zyn bedrijf en/of opslag plaatsen heeft plaats gehad, direct telefonisch kennis te geven (tel. interc. DDD, toestel 140, na 17 uur of des Zaterdags na 12.30 uur, tel. 395951 te 's Gravenhage), na den ver moedel ij ken omvang van het verlies aan goederen, welke ressorteeren onder het hoofd bedrijfschap voor akkerbouwproducten on de eventueele stagnatie in do pro ductie, bewerking, verwerking, enz. der goederen. Een dergelijke kennis geving moet niet alleen worden ver strekt wanneer het goedéren betreft, welke rijkseigendom zyn, doch ook wanneer deze eigendom zijn van be- dryfsgenooten. Clandestien wolbedrijf ontdekt. De Inspectie van het Centraal Textielbureau te Tilburg heeft in her Gooi een uitgebreide smokkelhandel in schapenwol en daarvan vervaardigde^ artikelen ontdekt. Ten huize van W. aan de Heidelaan onder de gómeente Eeinnes werd een onderzoek ingesteld. Het bleek dat de boekhouding van het wolbedryf vol maakt in orde was. Maar tevens kwam vast te staan, dat daarnaast clande stien nog een bedrijf werd uitgeoefend waaraan pl.m. 500 a 600 thuisbreisters verbonden waren. Dat bedrijf had n.l. talrijke agenten in de gemeenten Laren, Blaricum, Hiiversuc en Huizen. In elk dezer plaatsen waren één of meer agenten gevestigd. Deze gaven de wol uit, waarvan dan pull-overs, en andere artikelen gebreid werden. Ten huize van W. werd dan ook een groote voorraad garens, wol spinne wielen en ander materiaal in beslag genomen. W. is gearresteerd. INSCHRIJVING 43 pet. OYERTEEKEND De uitgifte /an de nieuwe 37, pet. staatsleening 1942, waarop Dinsdag ten bedrage van f 600 millioen de inschrijving openstond, is een groot succes geworden. Er is n.1. voor een bedrag van f850 a 860 millioen ingeschreven. Aldus luidde de verheugende mede deeling van den secretaris-generaal yan het-.departement van Financiën, mr. M. M. Rost van Tonningen, op de vraag, die een redacteur van het A.N.P. hem in verband met den uit slag van de emissie Woensdagmorgen voorlegde. Zooals bekend was van het totale bedrag ad fl milliard reeds f 400 millioen by rijksfondsen en -instellingen geplaatst. Mr. Rost van Tonningen noemde dit een heel mooi resultaat, vooral omdat" het publiek hier nogal snel reageert op bepaalde gebeurtenissen. Het is dubbel bevredigend, dat het publiek desalniettemin dezen keer het hoofd heeft koel gehouden en dus danig heeft ingeschreven, dat aan de gestelde verwachtingen volkomen is voldaan. De uitslag bewijst, dat van alle betrokken zijden voor ongeveer de vereisohte portie is ingeschreven. Ér is dus aan geen enkele categorie van inschrijvers een verwijt te maken. Omtrent do toewijzing kon nog geen nauwkeurige medodoeling worden gedaan, al mag men aannemen^ dat deze zooveel mogelijk pondsponds gewijze zal plaats hebben. -DE AARTSBISSCHOP ERNSTIG ONGESTELD Uit voorzorg bediend Z. II. Exc\ de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. dr. J. de Jong, is ern stig ongesteld. Uit voorzorg zyn hem de H. H. .Sacramenten der Stervenden toegediend. Woensdagmorgen was de toestand iets verbeterd. Geheel Katholiek Nederland zal met groot ontsteltenis van boven staand bericht kennis nemen: Onge twijfeld zullen velen hun vurigste gebeden naar God opzenden voor het spoedige, algeheelo herstel van den beminden Herder, die weldra weer in staat moge zijn den Xederland- sclien Katholieken zijn krachtige leiding te schenken. Plotselinge dood. Op het station der N.S. te Blerick werd de 42-jarige P. B. afkomstig uit Rotterdam, terwijl hij op een trein stond te wachten, plotseling onwel en overleed eenige oogenblikken later.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1