Binnenland. GEVONDEN Een paar kinderkousen by «mits, Hoenderstraat 17 Een bruin Iedere booöschappentasch by Manders, Laagriebroek K 51 Een merktang is bij A. Verheyen, Oirlo E 32 Een sckoolétui is by P. Maas, Oude Oostrumscheweg 15 Een vulpen is by A. Thiolen, Mgr. Nolenstraat 3 Een huissleutel en een paar dames glacé op het politiebureau. Nieuwe Dienstregeling Nieuwe Dienstregeling der Bus diensten naar Yenlo en Helmond in gaande 2 Nov. 1942. Vertrek van Venray richting Venlo via Horst: 6.50; 8.00 (alleen Zaterdags): 9.20; 12.50: 16.00; 19.00. Vertrek van Venray richting Venlo via de Maasdorpen: 6.15; "6.50: 12.15: 16.15. ^Vertrek van Venray richting Hel mond: 6.45; 13.00; 16.00. Vervoer voor zoover plaatsruimte na abonné's Geslaagd. Do Heer Math. Custers, Patersstraat, alhier, slaagde te Leiden aan de Cou- peursehool voor het snijden van moderne Heerenkleeding. Het diploma Manufacturen-Brevet werd te Amsterdam behaald door den Heer Con Pyls. Pater Dr. Silvester Coenen gehuldigd In Maart j.l. was het 25 jaar ge leden, dat Pater Dr. Silvester Coenen O.F.M., directeur van de Derde Orde alhier, tot priester werd gewijd. Reeds lang hadden bestuur en leden dezer groote vereeniging plannen ge maakt om dit feest zoo goed mogelijk te dóen slagen. Tegen den dag van het feest, moest de jubilaris echter voor een zware operatie worden op genomen in het ziekenhuis te Heer len. Op den dag van 18 Maart, van zijn Priesterjubileum is de Derde Orde en Venray Pater Silvester niet vergeten en vond dan alleen een H. Mis in de Paterskerk plaats. Een paar weken geleden is Pater Silvester gezond en wel in het klooster teruggekeerd en dadelijk heeft men de huldigingplannen weer opgenomen. De huldiging had Zondag onder overgroote belangstelling plaats, na de sluiting van het Triduum. Pater Rufus Meyer O.F.M., waarne mend directeur en directeur der beide Jougafdeelingen, had moeite noch zorg gespaard en bereidde een huldi gingsbijeenkomst, zoo hartelyk, dat dit Pater Silvester weldadig moet hebben aangedaan. Pater Rufus en Dr. H.Sala, prefect van de Derde Orde, schetsten uit voerig de verdiensten van den zilve ren Priester en boden namens de Derde Orde-leden een mooi blijk van herinnering. De jubilaris betuigde ten slotte zyn erkentelijkheid voor de huldiging, alsook voor de hartelijke belangstelling die hij tijdens zyn ziekte mocht ondervinden. Moge de wenschen van allen, vele ook schriftelijk of telegrafisch overge brachte gelukwenschen, in vervulling gaan, dat Pater Dr. Silvester Coenen nog lang voor de groote Venraysche Derde Orde en voor Venray moge werken. Rechtbank Roermond. Tonnissen van den Ecouo- mischen Recliter. M. Th. K. 26 jaar Venray, f 60 of 20 d.h.; J. H. G. 56 jaar M. J. A. 41 jaar, J. G. K. hvr. O. 49 jaar, J. J. K. '86 jaar, L. J. Th. 37 jaar, P. J. G. H. 36 jaar, H. J. V. 38 jaar en G. H. B. C. 25 jaar, allen te Venray, ieder f40 of 20 d.h.; M. E. Z. -55 jaar, Venray, f 40 of 15 d.h.; J. M. W. 51 jaar, M. Th. T. 48 jaar en E. M. H. v. O. 47 jaar allen te Venray ieder f 75 of 25 'd.h.; M. M. 43 jaar Venray f 75" of 30 d.h.; P. J. M. 28 jaar Venray f 50 of 20 d.h.; J. M. v. K. 48 jaar, L. J. H. 47 jaar, W. V. 38 jaar en J. H. 35 allen te Venray ieder f 60 of 20 d.h.: M. C. K. 34 jaar en H. W. C. 31 jaar beiden te Venray ieder f 20 of 10 d.h. allen wegens verhandelen van distri butiebonnen. G. H. R., 22 jaar te Venray f 100 boete of 30 d. h. wegens vervoer van landbouwgewassen zonder vergunning G. H. S., 57 jaar, f 100 boete of 30 d. li. wegens vermalen van rogge. Marktoverziclit Op de Maandag j.l. gehouden rayon- markt werd aangevoerd 202 stuks vee, n.l. 96 runderen 17 graskalveren 14 schapen en 75 nuchter kalveren. Benoeming De Heer L. Claessens, onderwijzer te Oirlo, is benoemd tot Hoofd dei- School aan het Veulen. Gouden bruiloft op de Heide. Maandag 26 October heeft het echt paar Piet Fleurkens en Johanna Vriends aan de Heide onder hartelijke belang stelling zy'n gouden echtverbintenis gevierd. De gouden feestdag werd ingezet met een plechtige H. Mis tot dank zegging, opgedragen in de Parochie kerk van St. Petrus Banden te Venray en bijgewoond door het gouden paar, kinderen, kleinkinderen, alsmede vele vrienden en kennissen. Na afloop van den Kerkdienst keer den het gouden paar en familie in een prachtig versierde koets naar de fees telijk versierde woning terug. Ook de geestelijkheid van Venray liet zich niet onbetuigd en kwam hartelijke gelukwenschen aanbieden. Van vele zijden mocht het gouden echtpaar blij ken van belangstelling ondervinden. Ontelbare bloemstukken kwamen bin nen en vele vrienden-en vooral de buurtschap, die voor de prachtige ver siering had zorg gedragen, hebben dezen dag voor het gouden paar tot een onvergetelyken gemaakt. Verder werd 't feest geheel naar den aard van den tyd in een intiemen familiekring gevierd en verschillende kleinkinderen maakten hun wenschen aan de grootouders 'duidelijk in een passend gedicht. In den namiddag trok het hoofd dei- school, den heer Driessen, met de hoogste klasse der school naar het woonhuis om ook van de zijde der jeugd het hare te doen bydragen voor hot gouden paar op de Heide. Voor het gouden paar was de dag der 50-jarige echtvereeniging dan ook een zonnige dag, die hun nog lang in de herinnering zal blijven. En de Heide heeft weer getoond ook een gouden echtpaar op waardi ge wijze te eeren, wat men van de Heide by feesten altijd gewoon is. VALK-REVUE In oen spannende wedstrijd behaal de de Valk voor de vierde maal in dit seizoen, een gelijk spel, met als uitslag 2—2. Het begin van den wed strijd is voor Boxmeer, welke met den wind mee, De Valk wat in de verdediging drukt. Toch houden de Valken stand en Boxmeer moet by de rust genoegen nemen met een magere 1—0 voorsprong welke ontstond toen de doel verde diger niet snel den bal wegwerkte. Na de rust krijgt de Valk den wind in den rug en spoedig is de achter stand omgezet in een 2-1 voorsprong. Boxmeer komt dan fanatiek opzet ten, waarvan de Valk-rechtshalf dupe wordt, en het lukt hen daarna om den eindstand 2—2 te behalen. De Valk 2 moest genoegen nemen met een nederlaag. Met 2—0 werden zij geklopt door Venl. Boys 2. De Valk 3 bleef ongeslagen en bond Meerlo 1 aan haar zegewagen met 1. De Valk 4 bleef nog op hetzelf de pad en verloor met 10—1. A.s. Zondag Allerheiligen wordt er niet gevoetbald. De stand in 3F is thans: Panningen 8 5 3 0 13 27 16 Ivo 7 5 1 1 11 19-11 Servatius 6411 9 15—5 De Valk 8 2 4 2 8 18-21 F.C.V. 7 3 1 3 7 32-19 Böxmeer 7 2 3 2 7 14—16 Gennep 5 1 1 3 3 8—13 D.E.V. 6 1 0 5 2 12-24 Venl. Boys 8 0 2 6 1 12—29 SER V ATIU S-OMROEP Alhoewel Serv. I Zondag niet speelde was 't toch een goede dag. Pannin gen won van Ivo, zoodat de drie lei dende ploegen nu evenveel verlies- punten hebben. Aan spanning geen gebrek. Serv. II verloor door eigen schuld een wedstrijd, welke ze op hun sloffen hadden kunnen winnen. Er werd lus teloos en zonder geestdrift gespeeld. Serv. III had alle moeite om de hard werkende Sevenum-reserves een gelyk spel af te dwingen. Serv. IV deed 't beter en klopte G.F.C. II op eigen veld met: 7—1. Serv. V verloor in Leunen met 5—3 van L.V.S. III. Wegens het Hoogfeest van Aller heiligen zijn geen wedstrijden vast gesteld. H.C.V.-nieuws Zoo er overmoedige zielen geweest zyn, die tegen Maastricht IV een flagrante overwinning hadden ver wacht, dan zyn die wel bedrogen uit gekomen. Maastricht was in het veld absoluut sterker, maar de voorhoede liep telkens hard op het stootblok van de H.C.V.-verdediging. Het was deze verdediging, die den wedstrijd ge wonnen heeft. Keeper, backs-,en kant- halfs hebben zwaar gesjouwd De voorhoede rammelde. Het gemis van den captain liet zich bij de geheele voorhoede en- ook by den spil, ernstig gevoelen. De heeren kunnen bly'kbaar alleen onder strenge leiding hockeyen. De voor de rust talrijke en na de rust zeldzame aanvallen liepen bijna altijd dood op buitenspel. De scheidsrechters waren beide niet officieel, maar wy zullen er niet over mopperen: 1—0 is ook een overwinning en de puntjes zyn binnen. Zondag gaat behoudens tegenbericht van,de Hockeybond, om kwart voor drie aan de Leunsche weg de big match Tegelen II—LI.C.V., terwijl de meisjes om half twee tegen Uno Animo (Helmond) II in het geweer komen. Rijwielen gestolen. Zondagavond werd een rijwiel ge stolen, dat afgesloten was geplaatst achter het café v. d. V. alhier. De eigenaar H. v.D. van alhier deed aangifte bij de politie. Woensdagmorgen vond men dit rijwiel terug op de Groote Markt, echter ontdaan van banden, ketting- kast, lantaarn en een wiel. Voorzien van een oud wiel en versleten banden werd de fiets daar door den „berouw- vollen" dief gedeponeerd. Zondagavond werden te Leunen by café K. twee fietsen gestolen. Aan gifte volgde direct by de marechaus sees, die nog denzelfden avond een tweetal uit Venray, zekere P. en R. aanhield, die eenige rijwielbanden in hun bezit hadden. By onderzoek bleken deze afkomstig te zijn van de gestolen rijwielen. By een onderzoek in de woningen van de aangehoudenen werden nog een party rywielbanden en onder- deelen in beslag genomen. P. en R. zijn naar Roermond over gebracht. LUXOR-THEATER De film „Vergeten Vrouwen" wordt uitsluitend gespeeld door vrouwen en dit is ook wel het merkwaardige van deze film, die speelt in een te huis van adellijke oude dames, door de wereld vergeten. De regisseur schiep een treffende milieutekening, een sfeer van verkild, bjjna schijn heilig menschenbestaan. Maria Land rock speelt met passie de rol van het jonge meisje Kamma. Hedwig Bleib- treu typeer»- een felle, meedogenlooze abdis en ook de andere dames leveren goed spel. De film is met gevoel voor drama tiek opgebouwd en zal ongetwijfeld boeien. A. v.d. Heyden Ongeval HORST. Tijdens den voetbalwed strijd Wittenhor8t—Swolgen had de WittenhorSt-midvoor Pèeters het ongeluk bij een botsing zoodanig terecht te komen, dat hy met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Venlo moest worden overgebracht. Horstel* weekmarkt. HORST 27 October. Totaal aanvoer 288 dieren, waarvan 100 stuks rund vee, 3 schapen en 135 biggen. Door de N.V.C. werden overgeno men 51 stuks grootvee, 49 kalveren en 3 schapen. Nieuwe Prov. leider N.V.D. Tot provinciaal directeur van Win terhulp Nederland en provinciaal leider van den Nederlandschen Volks- dienst in Limburg is benoemd de heer .J. A. A. Doek, die reeds in dezelfde functie werkzaam is in de provincie Gelderland. De heer Doek zal deze plaats blijven bekleeden, tot een nieuwe functionaris voor Limburg zal zijn aangewezen. Deze benoeming is een gevolg van de overplaatsing van den wnd. prov. direteur van W.H.N. en leider van den N.V.D. in Limburg, den heer Douqué, die elders is benoemd. Dodelijk mijnongeluk In de ondergrondsche werken van de myn Julia te Eijgelslioven is Dins dagmiddag de arbeider Wika uit het Lauradorp tengevolge van een onge val om het leven gekomen. Wonderboom te Montfort In het oude en historische Mont fort staat een wonderboom en wel een mooie appelboom, welke deze week voor de derde maal bloeide van dit jaar. Reeds kon de gelukkige be zitter van dezen boom dit jaar twee maal appels oogsten en nu staat de boom voor de derde maal in bloei, met alle schoone beloften van een rijk bloeienden boom. Maar of hy nog voor den winter de derde appeloogst van dezen wonderboom zal kunnen binnenhalen is een groote vraag. GEPOOGD CONTROLEUR TE DOODEN Op 21 Mei van het vorige jaar kwamen twee controleurs van de Landbouwcrisiswet op het erf van een landbouwer te Montfort om een controle in te stellen. De landbouwer was hier niet van gediend en storm de na een korte woordenwisseling met een riek op een der controleurs af. Doordat zijn zuster en de andere controleur zich op hem wierpen en de riek afnamen, kon erger worden voorkomen. Woensdagmorgen stond de land bouwer, de bejaarde W.P., die door de rechtbank te Roermond tot een maand gevangenisstraf was veroor deeld, tegen welk vonnis het O.M. in beroep was gegaan, voor het Bos sche Gerechtshof terecht en vertelde door een der controleurs geslagen te zyn. De verdachte bleek een uiterst cholerisch heerschap te zyn, die toen de president hem vroeg: „U wilde hem de oogen uftsteken, niet?" ant woordde: „Als ik hem te pakken had gekregen, had ik hem aan de staldeur vastgestoken". Het bleek, dat de verdachte tijdens de behandeling voor de rechtbank, wegens zyn driftig optreden, uit de zaal was verwijderd. De president Jhr. Van Meeuwen: „Die grapjes moet U hier maar niet uithalen" Verdachte: „Ik hoop hier ook an ders behandeld te worden*" Een groot aantal getuigen werd gehoord, waaruit bleek, dat op het erf langdurig was gevochten. De con trole kon door het optreden van den verdachte niet doorgaan. De land bouwer was, volgens de controleurs zonder eenige aanleiding op hen los gestormd. Om zyn aangevallen col lega te ontzetten, had toen de andere controleur den landbouwer enkele klappen in het gelaat gegeven. Getuigen a decharge gaven echter een heel andere lezing van het geval. Zy beweerden, dat eenigen tijd voor deze gebeurtenis, op het bedryf van den verdachte, de controleurs, door hun ondeskundig optreden, aanzien lijke schade zouden hebben aangericht. De controleurs ontkennen dit echter pertinent. De advocaat-generaal was van mee ning, dat de aangevallen controleur op een haar na aan den dood ont sprongen was en eischte wegens po ging tot doodslag één jaar gevange nisstraf. De verdediger, mr. Triepels, uit Roer mond, meende, dat het zoo'n vaart niet geloopen had en wilde de zaak graag tot haar ware proporties terug gebracht zien. Spr. vroeg tenslotte in het vonnis de gratie-clausule bij te voegen. ONZE ZORGWEKKENDE KOLENPOSITIE Nieuwe aanmaning tot zuinigheid met electri- citeit Zoo mogelijk onder 't rantsoen Bij nieuwe verlaging geldt 1940 als basisjaar - Maakt gebruik van de hooikist ,,De kolenpositie van ons land blijft zorgwekkend en zal den ge- heelen duur van den oorlog wel critiek blijven." Dit is niet een uit-, spraak van den eersten den besten, maar het is een vaststelling van den Persdienst van de departementen van handel, nijverheid, scheepvaart en landbouw en visschery als motivee ring van een nieuwe en ernstige aanmaning, om toch de grootst mogelyke zuinigheid te betrachten met het gebruik van gas en electri- citeit. Het is absoluut noodzakelijk, dat eenieder er naar streeft, om zelfs onder het toegestane rantsoen te blijven. Men moet zich daarvan niet laten weérhouden van minder gebruik dan toegestaan is door de ongegronde vrees dat men daardoor de dupe zou worden wanneer het rantsoen weer zou moeten worden verlaagd. Dit is zeker niet het geval, want het staat reeds vast, dat dan als basis genomen wordt het verbruik in 1940. In breede kringen wordt stellig reeds zuinig met electriciteit omge sprongen, maar in vele gezinnen en in winkels, kantoren, magazijnen, werkplaatsen, café's en hotels kan nog wel energie bespaard worden, als nauwlettend op de „kleinigheidjes" wordt toegezien. Hoeveel kan nog niet worden bezuinigd als alle licht bronnen worden uitgeschakeld, zoo dra deze niet meer worden benut; als de radio wordt afgezet, indien niet meer aandachtig wordt geluisterd; als alle electrische apparaten niet méér worden gebruikt dan strikt noodzakelijk is In dit verband zy nog eens gewe zen op een object, dat veel tot energiebezuiniging kan-bydragen de hooikist. De hooikist, welke ieder met be trekkelijk eenvoudige middelen zelf kan maken, wordt voor vele doel einden gebruikt. Vooral voor het langdurig aftrekken van soep en het doorkoken van pap en boonen kan de hooikist uitstekende diensten be wijzen. Ook wanneer men water, dat op de kachel of haard reeds op tem peratuur is gekomen, voor de wasch, of het vaatwerk warm wil houden, is de hooikist tegenwoordig een huishoudelijk voorwerp van onschat bare waarde het aangewezen middel. Zoo kan zeker nog wel op gas en electriciteit worden bezuinigd; zoo kan in elk geval worden voorkómen, dat het toegestane rantsoen wordt overschredenzoo kunt U uzelf de ellende van boete en afsnijding van den toevoer besparen. CITROENEN mogen in den kleinhandel niet meer kosten dan 9 cent per 100 gram, bij verkoop per stuk af te ronden naar beneden. Een landbouwer-veehandelaar in Drenthe had een rund gekocht en weer verkocht zonder aanteekening te houden in zyn zakboekje en zonder deze transacties te bevestigen in de veeboekjes van verkooper en kooper. Het rund was bestemd voor fraudu leuze slachting. Verder had hy in strijd met de geldende bepalingen een varken ontvangen. In hooger beroep werd hij gestraft met sluiting van zyn bedryf als veehandelaar voor den tyd van een jaar. NIEUWE STAATSLEENING Groot 1 milliard. Koers 99V2 pet. Naar De Tijd van bevoegde zyde verneemt, zal Dinsdag 3 November a.s. het prospectus verschijnen van een 37* pet. Nederlandsche Staatslee- ning groot 1 milliard, waarvan bereids f 400.000.000.- is geplaatst. De leening heeft een looptyd van 20 jaar en zal worden uitgegeven tegen den koers van 997a procent. De inschrijving wordt opengesteld op Dinsdag 10 November, terwijl de storting zal moeten geschieden op Dinsdag 1 December a.s. De stukken dezer leening zullen dezelfde beleeriingsfaciliteit genieten, als by de vorige leening werd toege staan. Omtrent deze nieuwe staatsleening waarvan 't prospectus op 3 Novem ber a.s. zal verschijnen, wordt nog nader gemeld, dat ingeval het bedrag van f 600 millioen, waarop door het publiek moet worden ingeschreven, niet wordt volteekend, de uitgifte van een gedwongen leening zal plaats vinden. Deze zal een rente dragen van 2 pet. uit te geven tegen pari. De del ging zal door inkoop beneden pari geschieden. Het bedrag der aanslagen hi een eventueel uit te geven ge dwongen leening zal het dubbele be dragen van de in te schrijven som men volgens aanslagen. Pluim veeregeling 1942-'43 Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat voor de pluimveehouders, die niet geheel aan de hun opgelegde verplichting tot het leveren van eie ren hebben voldaan, de volgende re gelingen werden getroffen le. Niet by een Landbouw Crisis Organisatie georganiseerde pluimvee houders mogen geen pluimvee meer houden. 2e. Georganiseerden, die minder dan 40 pet. van het verplicht te leveren aantal eieren leverden, mogen geen pluimvee meer houden. 3e. Georganiseerden, die meer dan 40 pc. van het verplichte aantal le verden, doch niet volledig aan den leveringsplicht voldeden, zullen niet meer kippen mogen houden, dan 1/15 deel van het geleverd aantal eieren en per 1 Januari 1943 niet meer een den ganzen en kalkoenen dan in Jan uari 1942 by de registratie en recht matig werden gehouden. De pluimveehouders, die wel aan den leveringsplicht voldeden, mogen, tenzy een bijzondere vergunning is verleend, 10 stuks pluimvee houden, indien de by het bedryf behoorende oppervlakte cultuurgrond de 10 ha. niet overschrijdt en indien dit wel het geval is, niet meer dan 15 stuks. Dit is tevens het algemeen geldend maximum. NEERLAND'S TAAK IN ONZEN TIJD. In 't Oosten een nieuwe toe komst ontsluiten Zonder ko loniën onze grenzen te eng Benutting van onze kolonisatie capaciteiten Inzet van al onze werkers - De jeugd aan de schop - De taak der N.S.B.: ons geheele volk inschakelen in de worsteling onzer dagen Luidsprekers in de treinen. Het belangrijkste gebeuren van deze week wordt gevormd door de vaststellingen en de richtlijnen, welke op een vergadering van N.S.D.A.P. en N.S.B. door Duitsche en Neder landsche autoriteiten zijn gegeven omtrent Neerland's taak in den huidigen1 tyd. Dat verdient ieders aandacht, want daarbij zyn wy allen ten nauwste betrokken. De ons toe gemeten ruimte dwingt tot de grootst mogelijke beknoptheid en we moeten daarom volstaan met enkele samen vattingen. Duitschland had voor zyn groeiend volk te weinig levensruimte en de ondergang dreigde. De Fuhrer opende de poort naar het Oosten voor een nieuwe toekomst. Nu Nederland zyi koloniën heeft verloren, bedreigt om hetzelfde lot van den ondergang, dat Duitschland lang boven het hoofd zweefde. Alleen in enge samenwer king met Duitschland kan ons volk zich weer een nieuwe tookomst bouwen door mede het Oosten te ontsluiten. Reeds nu, midden in den oorlog, moeten wij den opbouw van Europa mee aanpakken, aldus de heer van Geelkerken. Hun, die in dit land nog steeds hopen op een overwinning van Enge land, hield spreker voor, dat een overwinning van Engeland niet al leen het einde van Duitschland, maar ook dat van Nederland zou beteeke- nen, dat in zyn welvaart nauw met Duitschland verbonden is. By de op komst van groote continenten kan Europa zich alleen als aaneengesloten werelddeel handhaven. Voor het opbouwwerk in 't Oosten moet een volledig gebruik worden gemaakt van de kolonisatie-capaci teiten die ons volk in de geschiedenis bewezen heeft te bezitten. In dit verband noemde hy ook den Nederlandschen boer als een van de flinksten, vlytigsten en bekwaamsten die slechts door het vroegere regime in zyn eigen ontwikkeling geremd is, doch thans verzekerd is van zyn vrije ontplooiing. Ter wille van deze toekomst moet men bereid zyn tot het brengen van offers. Hauptdienstleiter Schmidt wees vooral op de noodzaak van den inzet van alle Europeesche werkers in de groote worsteling onzer dagen en zei in dit verband o.m. Ik geloof, dat het een gerecht vaardigde eisch is, dat, wanneer de Duitsche arbeider, de Duitsche boer het zwaard opneemt, mar cheert en vecht, de Nederland sche arbeider en de Nederland sche boer hun plicht doen en de plaats innemen, die vry gewor den is door den Duitschen sol daat. Zoo zal een onoverwinnelijke marschcolonne ontstaan, die van het Westen naar het Oosten oprukt en hecht samenhangt als een keten. Het oude Nederlandsche lied„Naar Oostland willen wy rijden" moet der halve eens weerklinken van den At- lantischen Oceaan tot aan de Wolga. In Nederland zullen daartoe alle beschikbare krachten worden gemo biliseerd. Ook de jeugd, die nog nooit een schop in de hand heeft gehad, komt aan het werk. Op 1 Jan. a.s. komt een vierde deel van een heele lichting der Ned. jeugd in den Arbeidsdienst. Als thans de Westwall tot den Atlantischen Oceaan vooruitgeschoven is, moeten de volken, die onder be scherming van dien wal leven, be seffen, dat de Duitsche soldaten die daar de wacht betrokken hebben, de eenige garanten van hun leven zyn. Het oogenblik zal komen, waarop ook de Nederlandsche jeugd een volledige bijdrage tot den grooten stryd zal moeten leveren. De heer van Geelkerken wees er op, dat zonder den stryd van den Fuhrer tegen het bolsjewisme, Ne derland het slagveld zou zijn gewor den van Europa en daarmede een puinhoop. Het kernvraagstuk, dat den Neder landschen nat.-socialisten ter oplos sing is gegeven, definieerde spreker met de duidelijke formule het is niet onze eerste taak de macht in Neder land over te nemen, maar de negen millioen menschen in dit land met hart en ziel te verbinden aan de ge weldige worsteling onzer dagen. Hy noemde de gedachte ondraag lijk, dat hier negen millioen men schen zich afzijdig en onverschillig houden, terwijl aan de overzijde van de grens negentig millioen menschen voor de toekomst van Europa alle lasten op zich nemen. Dat moet ra dicaal veranderen. In 't Oosten moet ons volk zyn krachten geven ter wille van Neerland's toekomst. Spr. eindigde zy'n rede aldus Wanneer wy voor het allerlaatste worden opgeroepen, zyn wy bereid en staan wy op de bres voor een nieuw Europa, waartegen niemand ter wereld iets kan uitrichten." - Middels luidsprekers kunnen in electrische treinen mededeelingen voor de reizigers worden omgeroe pen aanwyzingen omtrent over stappen e. d. Wat een dergelijke installatie voor het toerisme beteekent, en wij den ken hierbij aan gezelschapsreizen voor jong en oud, die een explicateur veraangenaamt door het vestigen van de aandacht op bijzonderheden langs de spoorbaan, zal de toekomst onge twijfeld wel uitwijzen. Het geldt thans nog slechts een proefneming. Knoeiers met kaasprijzen. De Inspecteur voor de Prysbeheer- sching te 's Hertogenbosch heeft on langs vonnis gewezen tegen een vier tal personen, door wier toedoen be langrijke hoeveelheden 20pl. kaas tegen hooge prijzen over de grens zijn gesmokkeld. De extra-winsten, die deze perso nen in den loop van den tyd genoten zyn niet onbelangrijk geweest, daar op deze wijze, zoowel door Schaap als door de Gebrs. Harks in totaal 1500 kg. werden verhandeld. Hiermede hield de Inspecteur voor de Prysbeheersching te 's Hertogen bosch rekening, toon hij den kaasven- ter Schaap veroordeelde tot f. 9000.— boete en de verbeurdverklaring ge lastte van een omvangrijke partij kaas van welk vonnis hy tevens openbaar making beval. De Gebr. Harks werden veroordeeld tot f. 6000.— boete ieder en dezelfde bijkomstige straffen als Schaap. De chauffeur J.S. uit Eindhoven, die als tusschenpersoon tusschen Schaap en Harks, 88 kg. kaas had verkocht voor f. 4.25 per kg., werd een boete van f. 1000 opgelegd. Ned. Bank geeft anderhalf ton aan Winterhulp. De Nederlandsche Bank heeft aan Winterhulp een bedrag van f 150.000. ter beschikking gesteld als bijdrage tot het welslagen van het Winterhulp- werk in de komende maanden. Het reeds aanzienlijke bedrag van f 100.000. dat Winterhulp het vorig jaar van de Nederlandsche Bank mocht ontvangen, werd dus dit jaar met f 50.000 verhoogd, een f verheugend voorbeeld, dat goede navolging moge vinden. Rooien van aardappelen vlot verloopen. Alhoewel de werkzaamheden in de laatste weken vertraagd werden, kan worden gezegd, dat door samenwerken van alle betrokken instanties het rooien van de aardappelen tijdig zal zijn beëindigd. Er waren in het begin groote bezwaren te overwinnen, vooral door het feit, dat de telers te laat aanvragen om arbeidskrachten hadden ingediend. Thans is het rooien van bieten in vollen gang en geleidelijk zijn de ar beiders van hot aardappelrooien over gegaan naar den bietenoogst. De ver wachting is gerechtvaardigd, dat voor het rooien dér bieten voldoende ar beidskrachten beschikbaar zullen zyn. Teneinde echter overal toereikend arbeiders ter beschikking te kunnen stellen, is het van het allergrootste belang, dat aanvragen om arbeiders tydig by het gewestelijk arbeidsbureau of de plaatselijke bureauhouders wor den ingediend. Door het rijksbureau en de directie van den landbouw is in dezen over leg gepleegd en zoodanige maatregelen zyn voorbereid, dat aan alle aanvra gen zal kunnen worden voldaan. De landbouwer zal in dezen echter ook zyn volle medewerking moeten ver- leenen, hetgeen in de eerste plaats dient te bestaan in het tijdig indienen van een juiste aanvraag om arbeiders aan het gewestelijk arbeidsbureau of bijkantoor of by de plaatselijke bureau- houders. Het fermenteeren van tabak. Velen hebben op eigen akker tabak geteeld en meenen nu, dat na oogs ten en drogen de tabak voor het ge bruik gereed is. Dit is een vergissing, want nu pas komt het belangrijkste, om eenige kwaliteit te verkrijgen, n.l. het fer menteeren. Dit kan niemand doen, die daarvoor niet is ingericht en geen vakkennis bezit. In het land van Maas en Waal heeft men al jarenlange ervaring.met de tabaksverbouw en sinds geruimen tyd profiteert men daar van de we tenschappelijke voorlichting onder leiding van Ir. Slits en van de Land- bouwhoogeschool te Wageningen. Daar wordt vakkundig gefermen teerd. Druten, het centrum van Maas en Waal, biedt ook de helpende hand aan amateur-telers van tabak, zoowel wat de fermentatie betreft als inzake voorlichting voor het komende jaar. GEEN JEUGDIGE PERSONEN OP MARKTEN Verbod in gemeente Utrecht Ter bestrijding van de jeugdcrimi naliteit is in de Utrechtsehe markt- verordening een wijziging aangebracht volgens welke het een minderjarige, beneden den leeftijd van zestien jaren, verboderl is een der markten te betreden, anders dan onder geleide van een van zyn ouders of van zy'n voogd. Sedert eenigen tijd was het aantal diefstallen uit kramen op de Utrecht sehe markten sterk toegenomen, waaraan voornamelijk jeugdige per sonen debet zouden zijn. Hoewel de marktverordening reeds de bepaling bevatte, dat' minderjarigen zonder behoorlijk geleide zich niet op een afgesloten marktterrein mogen be vinden, is thans, om het euvel dor jeugd-criminaliteit beter te kunnen bestrijden, besloten het verbod uit te breiden tot alle markten welke in de gemeente Utrecht worden gehou den en tevens een nauwkeuriger omschrijving gegeven van wat onder „behoorlijk geleide" dient te worden verstaan. EVEN LACHEN In de Texelsche Crt. lezen we vol gend geestig rijmelarytje van Huib de Rijmelaar Men vroeg den' welgedanen heer Van Stadt: Of hij ook „smokkel" bij zich had. „Jawel" sprak lachende de dikzak, En sloeg zich vroolijk op zijn zitvlak. „Twee hammen van de beste soort Men lachte en liet hem ongestoord Vertrekken met verhaasten pas. En echte hammen in zijn tasch. De sigaar is 450 jaren oud. Woensdag was het niet alleen 450 jaar geleden, dat Columbus Cuba ont dekte, doch ook de rooktabak vierde toen haar 450-jarigjubileum. Immers, na de landing op dien dag schreef Columbus in zijn dagboek: „Twee my'ner vrienden troffen vele Indianen, mannen en vrouwen aan, met een kleinen, in brand gestoken wortel in den mond, die afkomstig is van een soort kruid, dat de Indi anen T a b a c o noemen. Volgens het gebruik ademen zij den rook in." Het zou meer dan een halve eeuw duren, eer Jean Nicot de plant naar Europa bracht, en nog langer, eer het rooken in ons werelddeel in zwang kwam. 450 jaar nadat Columbus de rook tabak lieeft ontdekt, is de menscliheid bezig de surrogaat-tabak te ontdek ken. Een praatje over turf en nog wat. Het wordt koud, al kouder; de krant spoort ons aan nog .maar eens aan' te zien met het aanleggen van een lekker warm vuurtje en de ko- lenvoorraad helpt mee daartoe aan te sporen. Toch hebben we Allerheiligen, de

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2