Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Buitenland. Provinciaal Nieuws. Zaterdag 31 October 1942 Drie en Zestigste Jaargang No 43 advertentieprijs Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm. Vraag en aanb. betrekk. 8 ct., alle overige 12 ct. ABONNEMENTPRIJS voor Venray 70 ct. bulten Venray 80 ct. per kwartaal. Afz. no. 6 ct. EN MAAS UITGAVE Fa. v. d. MUNCKHOF Drukkerij, Kant,boekh. Kengetal 2446 VENRAY Grootestraat 28 Tel. 512 Giro 150652 P1100/1. Verantwoorde lijk voor den geheelen inhoud: W. P.A. van den Munckhof. Allerh eiligen Allerzielen Op Allerheiligen wijst ons do Kerk op de glorie der hemelingen en op Allerzielen doet zij ons een blik werpen in den vagevunr-kerker waar 'n „ontfermt U mijner" der onzen weeklaagt. Sterker dan ooit voelen wij bij het. naderen van het Allerheiligen-Aller- zielen-feest, dat de Katholiek Kerk de moeder is aller volkeren. Blikt nu op ten hemel Uit de diepte dor hemelzalen klinkt ons tegemoet de eeuwige triomfzang, het eeuwige danklied, het nooit ver stommende Alleluia, en te midden aller aardsehe ellende en beproevin gen beuren wij hoofd en oog ten hemel op, onze last wordt ons licht, een glimlach speelt om onze lippen. Met nieuwen moed, en zekere hoop, gaan wy vooruit. De balling heeft een blik geworpen in de vreugde des vaderlands, de balling heeft het lied des vaderlands herkend. Het is een lied van troost, van zoete hoop er klinkt iets in van wederzien, er gaat iets door van liefde en belooning, en de moede strijder vat nieuwen moed, en de arme lijder herademt in zijn smarten. De hemel met zijn triomfeerende scharen van alle heiligen de hemel met zijn zoete visioenen die ons God toonen van aangezicht tot aangezicht, de hemel, waar een zachte vader hand onze tranen zal drogen, waar geen leed ons hart zal treffen, geen pijnen ons lichaam, de hemel, waar wij uitrusten van alle vermoeienissen verzadigd van ge luk, in overmaat van zaligheid, die geen oog ooit gezien, geen oor ooit gehoord heeft, waarvan de ge dachte niet opkomen kan in 't hart van den mensch. De Kerk toont ons de hemelingen, die ons zijn voorgegaan in de vreugde en het loon van den hemel schen Yader. De harten omhoog Ook zij hebben geleden en gestreden, ook zy hebben geworsteld met dezelfde moeilijkheden, die ons het gaan op het pad der deugd zoo zwaar maken. Het kruis was voor hen de weg ten hemel, het zal ook bij ons steïven de palmtak der victorie zijn. Maar opeens breekt er een klaag toon door in de liederen des hemels, een klaagtoon, die ons door het hart snijdt„Ontfermt U mijnerOnt fermt U mijner, gij, tenminste, die mijne vrienden zyt, - want de hand des Heeren heeft my getroffen En weer treedt tot ons, onze Moeder de H. Kerk. Zij, die daar klagen en treuren en weenen, zijn ook hare kinderen, zyn ook onze broeders. Wees zy ons eerst op de glorie der hemel ingen, nu neemt ze ons als bij de hand en brengt ons tot aan dien vreeselijker kerker, het vage vuur, waar onze dierbare afgestorve nen boeten voor hunne zonden. Wy mogen onze ooren niet sluiten voor het klaaggeschrei, die uit het vagevuur opstijgt. Het zyn onze dierbaren, onze beminden, die daar lijden. Op ons hebben zij hun hoop gevestigd. Met welk een vurig ver langen hebben zy uitgezien naar dezen dag van Allerzielen, dien grooten dag der verlossing. Ziet! uw lieve Moeder, uw goede Yader, strekken de armen naar u uit, zusters en broeders en vrienden roepen uw liefdevol medelijden in. En dat liefdevol medelijden, zich uitend in gebeden en offers, moge zich thans ook uitstrekken over de duizenden en tienduizenden, die over de geheele wereld door den oorlog plotseling de poort der eeuwigheid betraden en waarvan er velen wel licht in hun zielebij stand even een zaam zyn als de graven, waarin zij bedolven werden. Voor hen allen vraagt de Kerk, ons aller Moeder, ons gebed en biedt ons daarmee den gouden sleutel ter verlossing. Nemen wij dien sleutel ter hand en bidden wij voor die arme zielen, opdat onze gebeden en goede werken voldoening zijn voor hun schuld en zonden. IN HET OOSTLAND WORDT EEN TOEKOMST OPGEBOUWD Er is nog ontzettend yeel te doen Nederlanders als pioniers In het Oosten. Begin October Onze eerste uit Wit-Roethenië af komstige brief, is door de Nederland- sche pers uitvoerig weergegeven en heeft heel wat beroering te weeg ge bracht, want we ontvingen stapels brieven. Er zyn epistels by, die zóó uit het hart gegrepen zijn, waardoor wy met vele briefschrijvers een blij vend contact hebben opgenomen. Alle brieven zullen evenwel persoonlijk beantwoord worden, maar de schrijvers zullen nog wat geduld moeten oefe nen, omdat op het oogenblik de tijd voor het beantwoorden te eenenmale ontbreekt. Er is nu erg veel werk en.... zaken gaan altijd voor het meisje. Wij zitten al vaak tot's avonds laat te schrijven en, willen wy onze nachtrust niet ontbeeren, dan moet er toch eens een einde aan den dag komen. Wij maken het hier nog steeds goed. Er zyn wel eens puzzle's op te lossen, maar dat maakt het leven interessanter. Dat er moeilijk heden voor zouden komen, wisten we vooruit, daar zijn wy pioniers voor. Om eerlijk te zijn, heb ik er in het begin tegen opgezien om af en toe eens wat te schrijven. Een hoer is nu eenmaal geen journalist. Maar een goed Nederlandsch spreek woord zegt„Een gegeven paard moot men niet in zijn bek kijken" en uit deze zegswijze put ik den moed om aan hot verzoek te vol doen. Ondanks de voorkomende moeilyk- heden, gaat alles naar den zin. Op by na alle groote bedryven, waar wij den scepter voeren zyn nieuwe, uit Duitschland gekomen dorschmachines in bedrijf gesteld. Met die dorsch machines gaat het puik, maar de meeste misère hebben wij met de tractoren, die van Russische makelij zyn. Over het algemeen is alles wat van Vadertje Stalin" komt van een inferieure kwaliteit, maar mocht men dat nog niet weten, proheer dan met de tractoren om te springen en het zal spoedig duidelijk zijn. De tracto ren zyn van oorsprong een Ameri- kaansch product, do „Deering"-machine maar de bolsjewieken zijn in hun pogingen, deze tractor na te maken, deerlyk gestrand. Wij hebben nu de beschikking ge kregen over een motor met zijspan en razen den ganschen dag over het bedrijf óm alle machines na te zien. Vanzelfsprekend zyn wij erg zuinig op ons mooie materiaal en we waken er dan ook angstvallig voor, dat er ergens een van de machines „in de soep gedraaid" wordt. -De tractor- bestuurders moeten alles nog leeren. Zulke machines hadden ze nog nooit gezien en we hebben alles over de bedioning en verzorging aan hun verstand moeten brengen. Enkelen hebben het al vry aardig te pakken. Over het algemeen kan men zeggen, dat ze van goeden wille zijn. Ze leeren'het- wel Lesje in het ploegen Behalve in verhand met de tracto ren voor de dorschmachines beleven we op het oogenblik een drukken tijd door het naloopen en inspecteeren der tractoren die voor de ploegen gespannen zyn, die het land om woelen voor de roggezaai: De rogge- zaai is druk aan den gang. Zoo alles bij elkaar is er dus arbeid genoeg Piet heeft het in yerband met de roggezaai wel erg druk. Hij moet alle tractor-bestuurders een lesje in het ploegen geven. Wat dat betreft, zijn die kerels ontzettend slordig. Wanneer het er een beetje op lijkt, vinden ze het al erg mooi, maar dat is het vak niet. Met echte Neder- landsclie degelijkheid wordt hier alles afgewerkt, en zoomoet lietook, willen er resultaten zijn. Plet ge harrewar met die Russische tractoren neemt hopelijk spoedig een einde, want we hebben berichten gekregen, dat. uit Duitschland de nieuwe Lanz- Bulldog-landbouwtractor zal worden geleverd. Dat is een vooruitgang. We hebben ze hier reeds gezien, maar bij ons zijn ze nog niet verschenen. Als het dorschseizoen gesloten is, laten we alle machines weer naai de reparatiehallen kojnen en wordt alles grondig nagezien. Hier wordt ieder deel genummerd en ingepakt opgeborgen in afwachting van de volgende campagne. Ruimte genoeg In gedachten zie ik me er al trotsch als een pauw omheen loopen Voldoende werk voor den winter. Werk voor den winter is hier vol doende. Behalve de tractoren, worden alle ploegen (vyf-scharige tractor- ploegen) naar do montagehallen gebracht om te worden gereviseerd en wanneer we dan nog in aanmer king nemen, dat de meeste groote tractoren zullen worden omgebouwd op houtgas, door middel van een zeer voor dat doel geschikte generator, dan weten we zeker, dat we den winter niet in ledigheid zullen doorbrengen Met onzen trouwen motor met zyspan leggen we per dag gemiddeld meer dan 100 km. af. Des avonds voelen we ons soms erg door elkaar gerammeld, want de wegen zyn hier niet in een dusdanigen staat, dat het ryden een onverdeeld genoegen is. Maar we houden de boel aan het draaien en dat is het voornaamste. De „Verwalters" hebben respect voor ons gekregen. Zooveel „service" hadden zij niet verwacht eh zij zyn het ook niet gewend. We hebben hier een groote behoefte aan kerels, die weten aan te pakken, aan goede vakbekwame boeren, die leiding kunnen geven. Mochten vele Neder landers dat nu maar eens heseffen, want wat op het oogenblik hier is, daarvan zou men kunnen zeggen „Alle hout is nog geen timmerhout". Ze kunnen de vry willigers niet scherp genoeg seleeteeren. Het gaat hier niet om bedryven, zooals wy in ons Vaderland gewend zyn, maar om bedryven met schier gigantische afmetingen. Toen wij deze kwestie eens bespraken, was men het roorend met ons eens maar de moeilijkheid blyft: waar haal je de menschen vandaan? Enfin, we zullen maar zeggen, dat ook Keulen en Aken niet op één dag gebouwd zyn. Er zijn veel kansen! Maar je wilt het toch zoo graag goed hebben. Van dezen prachtigen grond is zooveel te maken. Ruimte hebben we genoeg voor ied'eren kerel, die naar hier trekt om ons te helpen by dit geweldige werk. In ons dicht bevolkte Nederland eet men elkaar straks op en hier kennen wij streken, uitgestrekt, eindeloos, vruchtbaar land. Land, dat alleen wacht op de hand, die den ploeg er doorheen komt trekken, die gebruikt komt maken van de ontzettende bodem rijkdommen, welke hier verborgen liggen. In ons Vaderland zijn toch zooveel kerels, die door ue dichte bevolking zich do kans zien ontglippen het ooit nog tot zelfstandige boeren te brengen. Wat kunnen wy hen ge bruiken. Laten zy niet langer blyven rondloopen, maar hun handen uit de mouwen steken en hier helpen op bouwen. Een groot werk wordt hier verricht Ik ben nog doende geweest gegevens te verzamelen omtrent denuitslag van den oogst hier. Er ontbreekt mij nog vergelijkend materiaal in ver band met de gemiddelde opbrengst van den kleinen bouwer. Mettertijd hoop ik hierover iets te melden. Het lykt mij echter, dat de encyclopaedie van 1939 de plank niet ver heeft misgeslagen, wanneer zy cijfers publiceerde omtrent de pro ductie in Rusland. Dit hebben we alreeds geconsta teerd, dat de groote bedryven (Kol- chosen-systeem) in hun opbrengsten lager liggen dan by den kleinen bou wer het geval is. De grond van de groote bedrijven is door de bolsjewie ken ontzettend „mishandeld" en ook het gebrek aan trekkrachten drukt zyn stempel op den uitslag van de opbrengst. De „edele ridders" uit het land van Stalin hebben alle paarden gestolen en dat is niet in een, twee, drie opgelost. Het begint al beter té worden, want we hebben er iets op gevonden. Wij vorderen, via den plaat- selyken burgemeester, een aantal paar den, ploegen en paardeknechten en deze moeten om beurten een paar dagen komen helpen. Ze worden er voor betaald en wij zyn geholpen; het gaat uitstekend. Moeilijkheden met de taal. Er is ons in de vele brieven, die wij kregen, herhaalde malen gevraagd of wy geen moeilijkheden hadden met de taal. Inderdaad, hadden en hebben wij die. Toen wij hier voor 't eerst waren, leverde deze kwestie groote moeilijkheden op. De taal lijkt in de verste verte niet op de onze, zooals dat met het Duitsch wèl het geval is. In 't begin behielpen we ons met gebaren-taal. Dat dit een komisch schouwspel geweest moet zyn. con cludeer ik, wanneer ik beginnelingen hier „in gesprek" zie met. Russische arbeiders. Ze bewegen zich met han den, romp en beenen en om hun be doelingen „overtuigingskracht" te geven, leggen zij zo uit in een huts potje van Duitsch en Nederlandsch. En toch gaat het. Natuurlijk niet vlot maar we worden begrepen en metter tijd leeren wy een aardig mondje Russisch „parlevinken", zoodat het uitleggen van onze bedoelingen in de meeste gevallen geen moeilijkheden oplevert. Het is weer eens een bewijs voor de stelling: De taal van een land leert men het beste in het land waar zij gesproken wordt. Omdat er aan onze uitspraak en woordenschat nog wel het een en ander mankeert, gaan we in de wintermaanden Russisch leeren. Dat is geen overbodige luxe, want we hebben het wel noodig. En behalve de taal zyn er dan nog tallooze moeilijkheden, maar die zijn er alleen om overwonnen te worden. Zoo zyn we hier al bijna een jaar. In dat jaar hebben we gezwoegd, teleur stellingen gehad, maar ook resultaten gezien en groote! Wij hebben ons werk hier, ver van het vaderland, lief gekregen en wy hebben de over tuiging, dat. hier in het Oostland een toekomst wordt opgebouwd. Het is te hopen, dat vele jonge Nederlanders met ondernemingsgeest, en werklust het voorbeeld zullen vol gen, want er is nog zoo ontzettend veel te doen.... AFRIKA HET KKIJG8- 100NEEL. Offensief-poging der Britten in Egypte Tot nu toe niet groote verliezen ofgeslagen De Amerikanen in Liberia Yerband met de Britsclie actie in Egypte Twee obstakels Franscli verzet en de onher bergzame Sahara Nog ge vechten in Stalingrad Steeds verder de Kankasus in Zware slag voor de Anieri- kaansclie vloot. De Britsche troepen zyn by El Alamein tot. het offensief overgegaan; dat is hot groote niouws dezer week. Zooals men weet, ligt de stelling El Alamein circa 70 kilometer west waarts van Alexandriö, daar, waar BELANGRIJK Verzending van Kerstpakket jes voor de H affen S.S. en het Legioen. Het S.S.-Ersatzkommando Neder land deelt ons mede Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen-S.S. en het Legioen, die een veldpostnummer hebben, mogen alleen verzonden worden met de speciaal voor Kerstpaketten ver strekte zegels, z.g. Zulassungs- marken. Deze zegels worden aan de soldaten uitgereikt, en door hen aan hun familieleden toegezonden. Zy zyn dus nergers anders ver krijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelyk om Kerst pakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1.000 gram of 2.000 gram. Voor 1.000 gram moet men dus een zegel en voor 2.000 gram twee zegels opplakken. Voor de vry'willigers, die een adres hebben, dus geen Veldpost nummer, zyn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder zegels verzonden worden. Het is van het grootste belang, dat de Kerstpak ketten voor 30 November a.s. aan de post ter verzending afge geven zijn. Van 10 November tot 25 December 1942 is het niet mogelijk pakketjes te versturen zonder zegels, welke zwaarder zyn dan 20 gram. Voor 10 November en na 25 December 1942 kunnen pakjes zonder zegels tot 100 gram ver zonden worden. Dooi' deze regeling is er voor gezorgd, dat alle kameraden ook werkelijk met Kerstmis Uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt ge adresseerd worden An das S.S.-Ersatzkommando Nederland Den Haag, Stadhouderslaan 132, te zenden aan rangnaam veldpostnummer of adres Het S.S.-Ersatzkommando ver zoekt de Nederlandsche bevolking, zich precies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aantal Nederlandsche vrijwilligers, alleen op deze wijze eèn geregeld Kerstpakkettenverkeer mogelyk is. de Libysche woestijn in het Nyldal overgaat. Het is een heuvelreeks, die zich uitstekend voor de verdediging leent en het was hier dan ook, dat de troepen van generaal-veldmaar- schalk Rommel halt hielden na een zegetocht van 700 K.M. (half Juli 42) Dat is weer enkele maanden ge leden en de Britten hebben onder- tusschen den tyd gehad om verster kingen aan te voeren. Ze achten zich dan ook nu krachtig genoeg om den aanval te beginnen en hopen natuurlijk de troepen der spilmogendheden te kunnen verslaan en weer naar Libië te kunnen terug jagen. Maar zoo gemakkelijk zal dat niet gaan. Erwin Rommel is er ook nog en heeft de enkele maanden rust na tuurlijk evenzeer goed gebruikt als zyn tegenstanders om zich voor te bereiden op dingen die noodwendig komen moesten. De reeds weken aanhoudende bom bardementen van de eiland-vesting Malta waren een aanwijzing, dat ook de as-mogendheden versterkingen naar het Egyptische front brachten en dat "3s tezamen wegende, kan men zeggen, dat hier twee tegenstanders tegenover elkaar staan, die in sterkte en bewapening elkaar niet veel zul len toegeven. Waarom de Britten tot den aanval zyn overgegaan Zoo pas heeft generaal Smuts nog izegd, dat thans voor de geallieerden de tyd gekomen is overal tot het of fensief over te gaan en men' niet langer moet wachten op gevaar af, dat de verhoudingen ongunstiger wor den. Wat zeggen nu de berichten Reeds op 20 October had een hevige luchtslag boven het Egyptische front plaats, waarbij door de Italianen 44 Britsche vliegtuigen werden neerge schoten en door de Duitschers 11. Aan weerszijden namen hieraan on geveer 200 toestellen deel. Op 25 October zijn de Britten den aanval op beide flanken van de El Alamein-stelling begonnen en daags daarna luidde het weermachtsbericlit: „In Egypte werden by den overal succesvollen afweer van den groot sclieepschen Britsehen aanval den vijand zeer zware verliezen toegebracht Tot dusverre werden 104 tanks als vernietigd opgegeven. De gevechten duren voort. Onze jachtkruisers schoten 4 vlieg tuigen neer. Een vijandelijke landings poging in den nacht van 23 op 24 October in het gebied van Mersa- Matroe werd door hot snelle ingrijpen van gevechtsvliegtuigen reeds op zee verijdeld." Een nader bericht meldde, dat weer 111-pantserwagens en 38 ge vechtsauto's werden vernietigd. In geen geval zyn de troepen van de spilmogendheden verrast, want reeds eenigen tijd werd de aanval verwacht en men is dus voorbereid op dezen nieuwen slag. Er valt voor buitenstaanders dus al hoel weinig verder over te zeggen, daar men afwachten moet, hoe de toestand zich ontwikkelen zal, doch ER ORDT VOOR ONS GEZORGD! De Keuringsdienst voor Waren (District Zutphen), die een groot gedeelte van Gelderland en Overijssel bestrijkt, werkt nu op hoogspanning, daar het aantal vervalschingen van levensmiddelen met den dag toeneemt (de goede niet- te na gesproken). Nauwgezet letten de keurmeesters erop, dat uw rantsoen brood, melk, kortom alle consumptie-artikelen, aan de gestelde eisclien voldoen. De keurmeester tijdens het controleeren van het gewicht van het brood- (VNP/Zeylémaker/VPB-s.) dat de geheele wereld thans het oog gericht heeft op de grenzen van het Nijldal en met spanning tegemoet ziet-, welke maatregelen vooral veld maarschalk Rommel nemen zal, valt te begrijpen, want tot dusver heeft, deze zelfs tegen een Britsche over macht merkwaardige successen weten te 'behalen. En dan Zijn de Amerikanen sedert eenige weken aan de tegenovergestelde zijde van Afrika in Liberia geland, waar mee ze natuurlijk ook bepaalde doel einden nastreven. Nu ligt Liberia wel 5 a 6000 K.M. westwaarts en strekt zich de onher bergzame Sahara-woestyn in haar volle breedte tusschen het nieuwe slagveld en Liberia uit, doch men kan de gedachte niet van zich afzet ten, dat deze landing in verhand staat met het Britsche offensief. Wil men de Duitsch-Italiaansche strijdmacht aan het Egyptische front binden om tegelijkertijd de Amerika nen vrij spel te laten in Liberia voor een oprukken naar het Noorden? In de eerste plaats krijgen ze dan toch te doen met de Franschen, en of het tegen de Franschen in West- Afrika zoo gemakkelijk zal gaan als tegen de Franschen in Syrië en op Madagascar, valt heel sterx te be twijfelen. Zoo pas is de opperbevel hebber van alle Fransche strydkrach- ten, Admiraal Darlan, nog op inspectie geweest in Dakar, nog verblijft hij in Algiers en men hoeft nog geen profeet te zyn om te kunnen zeggen, dat zijn reis in direct verband staat met de landing der Amerikanen in Liberia. Ook in deze is het afwachten. Doch wy worden op onze wenken bediend met onze veronderstelling van eenige weken geleden, toen wy schreven, dat het strijdtooneel zich waarschijnlijk naar Afrika zou ver plaatsen. Wy hebben daar nog een reden meer voor en wel deze, dat. het lykt of de westkust van Europa door de Duitschers zoodanig is versterkt, dat geen enkele legermacht op de wereld in staat is daarin een bres te slaan. Dieppe heeft in deze inderdaad veel geleerd en meermalen is door de Britsche en Amerikaansche pers reeds erkend, dat de actie tegen Dieppe zware offers heeft gekost. De Ameri kanen, die in dezen oorlog te land nog niet gevochten hebben, durven er blijkbaar evenmin aan. Wat ligt dan meer voor de hand, dan dat ze probeeren, van een nog vrywel onbeschermde zyde Europa to naderen, waarbij de opmarsch zich meer als plezierig uitstapje voordoet? Doch Liberia is Europa nog niet en zelfs de Middelandsehe Zee ligt nog eenige duizenden kilometers Noord waarts, beschermd bovendien door de haast onoverkomelijke Sahara. Doch alles wijst er op, dat het spel om Afrika begonnen is, nu in Europa de_ laatste stuiptrekkingen van den drie-jarigen oorlog zich afspelen in Stalingrad. Om enkele fabrieken en huizenblokken, zoo zeggen de berich ten, wordt nog gevochten, doch Sta lingrad is.een woestenij en volkomen voor de Bolsjewistische oorlogvoering uitgeschakeld, waarvan nu wel geble ken, dat het een der belangrijkste ar senalen was. Achten wy vóór dezen Leningrad en Moskou de steunpunten voor de bolsjewistische oorlogvoering, thans weten wy, dat Stalingrad daarbij misschien wel op do eerste plaats ge noemd diende te worden. En de Duitschers bestijgen de top- >en van de Kaukasus en dringen de looden stap voor stap uit hunne steunpunten terug, liggen in den Westwal aan zee gereed, en strijden in Noord-Afrika. En intusschen zitten de Japansche bondgenooten ook niet stil. Om den keten om Australië te verbreken heeft de Amerikaansche vloot al ver schillende pogingen gedaan om de Japansche marine gevoelig te treffen. In de twee slagen by de Salomons eilanden, ten Noord-Oosten van Aus tralië, leed de Amerikaansche vloot zware verliezen. Hun aan land gezet garnizoen op een der Salomonseilan den word geïsoleerd en thans heeft de vloot een nieuwe poging gedaan om dit garnizoen te versterken en te ravitailleeren. Dit leidde deze week tot een geweldigen slag by de Santa Cruz-eilanden (oostelijk der Salomons eilanden). Volgens Japansche berichton werden hierhy van de Amerikaansche vloot in de grond geboord: vier vliegtuig-moederschepen, een kruiser en een ander oorlogsschip, terwijl drie kruisers en een torpedojager zwaar werden beschadigd. Er werden 200 vliegtuigen vernietigd. Aan Japansche zyde werden twee vliegkampschepen on een kruiser licht beschadigd en 40 vliegtuigen gingen verloren. De KLOK 1 uur TERUG van 1 op 2 November. In den nacht van 1 op 2 November eindigt de zomertijd; de klokken wor den dien nacht- van 3 op 2 uur gezet. In den nacht van 28 op 29 Maart 1943 wordt de zomertijd weer inge voerd. TWEE JAAR WINTERHULP Verleden week om precies te zyn, Donderdag 22 October - was het twee jaren geleden, dat Winter hulp Nederland zyn onmisbaar en zegenrijk werk begon ten behoeve van de noodlijdende landgenooten. In die twee jaren is zeer veel leed verzacht, heel veel nood gelenigd. Nuchtere cy'fers spreken hier een duidelijk taal. In 't' jaar 1940—1941 werd ontvan gen f 7.200.000. Uitgereikt, werden 316.000 poities warm voedsel, ruim f 5.179.000 'aan waardebons, voorts giften en goederen in natural tot een totaal bedrag van f 6.144.000. De ge middelde uitkeering bedroeg f 7.82 per persoon. In 1941 1942 werd ontvangen ruim 10 millioen gulden, aldus gespecifi ceerd bijna 8 millioen door giften in geld, driekwart millioen door giften in natura en 1/3 millioen door op brengst loterij. Uitgekeerd totaal f86 millioen in waardebons, in voedsel en giften in natura f 673.000, in contanten f 290.000, totaal f 9.563.000 Gemiddelde uitkeering f 12.68 per persoon, f 50 per gezin. Behoeven deze cijfers nog "wel com mentaar Alleen diter z-it. stijging in de ontvangstenvan f 7.200.000 naar ruim 10 millioen. Die stijging moet zich voortzetten, want de nood wordt eiken winter grooter door uitputting van reserves en slijtage van kleeding en dekking. Daaromdit seizoen naar de 15 millioen Met deze leuze zetten wy allen onze gift voor W.H.N. om in een werkelijk offer. Dan bereiken we de 15 millioen en kunnen we als volk in zyn geheel de voldoening smaken oen goede daad te hebben gesteld tot heil van onzen noodlijdenden evenmensch. VENRAY, 31 Oct. 1942 Zóndaqsdienit 4fuisaetien ZONDAG 1 NOVEMBER Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot: DR. BLOEMEN Stationsstraat 9 Telefoon 465 Zaterdags gesloten. Aan het publiek wordt medege deeld, dat het Ontvangkantoor der Directe Belastingen en Registratie tc Vonray, met ingang van 7 November a.s. tot nader order dos Zaterdags gesloten zal zün.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1