Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws. Zaterdag 24 October 1942 Drie en Zestigste Jaargang No 42 advertentieprijs Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm, Vraag en aanb. betrekk. 8 ct., alle overige 12 ct. ABONNEMENTPRIJS voor Venray 70 ct. buiten Venray 80 ct. per kwartaal. Afz. no. 6 ct. PEEL EN MAAS UITGAVE Fa. v. d. MUNCKHOF Drukkerij, Kant.boekh. Kengetal 2446 VENRAY Grootestraat 28 Tel. 512 Giro 150652 P1100/1. Verantwoorde lijk voor den geheelen inhoud: W. P.A. van den Munckhof. DE AFGEL00PEN WEEK IN HET BUITENLAND. Na een wekenlange strijd, die tot de hevigste van dezen oorlog behoor de, is Stalingrad aan de Wolga thans bijna geheel in Duitsche handen. Als laatste centra van verzet wei den de fabriekscomplexen „Dsjers jinski" en „Roode Barricade" ver overd, zoodat nog slechts de staal- gieterij „Roode October" door bolsje wistische infanterie en bewapende arbeiders bezet wordt gehouden. Battery stellingen aan den Oostelij ken oever van de Wolga, die in den stryd trachten in te grijpen, werden door de Duitsche luchtmacht met succes bestookt. In den Kaukasus werden vrij aan zienlijke vorderingen gemaakt in de richting van de havenstad Toeapse aan de Zwarte Zee. Evenals in de Noordelijke uitloo- pers van het gebergte werden ook elders in den Kaukasus verwoede gevechten geleverd om bet bezit der bergpassen. Aan Duitsche zijde spelen de bergjagers hi er by een belangrijke rol, door de stellingen der bolsjewis ten, die vaak boven de 3000 meter hoogte in de rotswanden zyn aange legd, in stoutmoedige aanvallen te bezetten. Aan de overige deelen van het Oostfront hadden slechts gevochten van plaatselijke beteekenis plaats. Een gedurende eenige weken in den Kalininsector waargenomen opmarsch- beweging .van den vijand werd dooi de Duitsche luchtmacht voortdurend bestookt. Het opperbevel der Duitsche weer macht heeft een uitvoerig communi qué gepubliceerd over staaltjes van onmenschelyke methode van oorlog voering door Engelsche strydkrach- ten. Hierin wordt o.i. het boeien van Duitsche krijgsgevangenen by Dieppe en op het Kanaaleiland Sark vermeld, dat in strijd met het volkenrecht is. Met het oog op het feit, dat do En gelsche regeering geen verschil meer zal maken tusschen Duitsche en Ita- liaansche krijgsgevangenen, heeft ook Duitschland oen dergelijk besluit ge nomen. Met- het volkenrecht strijdige of onmenschelyke behandeling van Duitsche krijgsgevangenen opeeniger- lei oorlogstooneel, b.v. in de Sovjet unie, zal dus op allo gevangenen van welke nationaliteit ook vergolden worden. Tydens zijn gebruikelijken morgen rit door Kopenhage is de Deensche koning van zijn paard gevallen en ernstig gewond. Een officieel bulletin over den toestand van Koning Chris- tiaan werd nog niet terstond uitge geven. Tusschen New Foundland en Kaap stad werden door Duitsche duikboo- ten 18 schepen met een totalen in houd van 143.000 ton tot zinken ge bracht. Hierby waren ook twee groots passagierschepen, de Orcades van 23.000 ton en de Duchess of Athol van 20.000 ton, die voor het vervoer van troepen uit Engeland naar het Midden- Oosten waren ingericht. Deze werden getorpedeerd in de omgeving van Kaap de Goede Hoop, hetgeen een precedent vormt, dat in de geallieer de landen groote ongerustheid heeft verwekt. Van Duitsche zijde werd onlangs medegedeeld, dat tot einde September 1942 door Duitsche strijdkrachten 21 millioen ton geallieerde scheepsruimte tot zinken is gebracht. Italië nam tot half Mei van dit jaar ruim 1.3 mil lioen ton voor zyn rekening, terwijl Japan in Juli 2 millioen ton tot zin ken gebracht, buitgemaakte of bescha digde scheepsruimte wist te melden. Ook door het bezoek van Smuts, den Zuid-Afrikaanschen premier, aan Londen, trok Afrika den laatsten tijd sterk de aandacht. Het zwarte werelddeel speelt in de offensiefplannen der geallieerden een groote rol, waarop door Smuts na zyn ontmoeting met Churchill te Kaï- ro reeds den nadruk is gelegd. Thans schreef de Times, dat dezer dagen waarschijnlijk de hand wordt gelegd aan een groot offensief en Afrika een der centra van actie zal zyn. Ook de hernieuwde belangstel ling van de Yer. Staten voorFransch West-Afrika, vooral voor Dakar en de aankomst van Amerikaansche troepen in verschillende deelen van Afrika als Zuid-Afrika. Om Guadalcanar, het door de Amerikanen gedeeltelijk bezette ei land in de Salomonsgroep, zullen waarschijnlijk spoedig beslissende ge vechten worden geleverd. Ondanks energieken Amerikaan- schen afweer zijn Japansche troepen er in geslaagd aan de Noordkust van het eiland aan land te gaan. In ver band met de Japansche krachtsont wikkeling op dit punt staat wellicht het feit, dat de Australische troepen op Nieuw Guinea het terrein tus schen Port Moresby en het Owen- Stanleygebergte van Japanners heb ben kunnen zuiveren. Het geheele eiland Borneo is thans van geallieerde strijdkrachten gezui verd. Een groep van 66 man, die zich in het binnenland hadden terug getrokken, werd na een kort gevecht door zijn achtervolgers overweldigd. DAGELIJKS KOMEN ER GELDEN BINNEN... Dagelijks komen er gelden binnen op de girorekening van de Nederland- sche ambulance. Groote en kleine bedragen als bewijs van medeleven met hen, die aan het front gewond geraakt zijn. Wy willen U geen bedragen noemen doch U kunt er van overtuigd zijn dat de Nederlandsche hulpexpeditie aan het Oostfront inderdaad geheel bekostigd wordt door de vrijwillige bijdragen van het Nederlandsche volk. Dat is iets om trotsch op te zyn, Dat is een eeretaak voor eenieder, die het wel meent met zyn mede- menschen. Hebt U, lezer, reeds bijge dragen voor dit mooie en mensch- lievende werk Neen? Doe het dan vandaag nog. Stort een bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage De ordening van (lcn arbeid. De ordening van den arbeid in nieuwe banen heeft thans door een verordening van don Rijkscommissaris 'n wettelijken grondslag gekregen. Een bedrijf wordt thans een sociale en economische eenheid met één man als verantwoordelijk leider. Het Ned. Arbeidsfront zal de drager zijn van de sociale verlangens der werkers. De ordening van den arbeid is opgedra gen aan een Gemachtigde voor den Arbeid, die den Staat vertegenwoor digt en die van het N.A.F. de samen vatting van de sociale verlangens en wenschen der werkers ontvangt en deze doorvoert binnen het raam der economische mogelijkheden. Elk bedrijf boven de tien werkers voert een bedrijfsreglement in. Het N.A.F. gaat in ledental flink vooruit, aldus de Heer Woudenberg in zijn rede over de ordening van den arbeid. In de vorige maand alleen traden 40000 nieuwe leden toe.,.Als we doorgaan als tot nu toe, aldus spr., zullen wij aan het eind van dit jaar meer leden hebben dan er ooit in ons land georganiseerd waren. BESPOEDIGING TAN IN- EN UITLADEN Bij spoorweg- en scheeps verkeer De Rijkscommissaris heeft een ver ordening uitgevaardigd ter bespoedi ging van het in- en uitladen bij het spoorweg- en binnenscheepvaartver- keer. Daarin wordt voorgeschreven, dat hij, die goederen door middel van het spoorweg- of binnenscheepvaart- verkeer verzendt, gehouden is met het inladen in de vrachtruimte on middellijk, nadat deze hem daartoe ter beschikking is gesteld, te begin nen en de inlading onverwijld te doen plaats hebben. Voorts moet de ontvanger onmid dellijk nadat de vracht te zijner be schikking is gestold, met het uitladen beginnen en deze uitlading onverwijld doen geschieden. Komt de verzender of de ontvanger bovenvermelde verplichting niet na en dreigt daardoor een in- of nitla- dingstermijn te worden overschreden, dan kan de vervoeder zelfstandig de in- of uitlading doen geschieden. Hij kan by uitlading de zaak op een andere dan de oorspronkelijke be paalde plaats ter beschikking van den ontvanger stellen en hij kan haar by een derde opslaan. De ver voerder dient in zooverre rekening te houden met de belangen van ver zender of ontvanger als van hem redely kerwyze, de behoefte aan be spoediging van het in- of uitladen in aanmerking genomen kan worden gevergd. De verzender, of ontvanger moet in het voorgaande geval aan den vervoerder de gemaakte kosten ver goeden, terwijl dan by de uitlading het risico van de zaak van het begin der uitlading op den ontvanger over gaat. Voorts is de vervoerder in deze gevallen uitsluitend aansprakelijk voor opzet en grove schuld. Verder is bepaald, dat de burgemeesters dor door de secretaris-generaal van het Departement van Waterstaat aan te wijzen gemeenten in overeenstem? ming met het Gewestelijk Arbeids bureau laadploegen samenstellen, welke aan eon vervoerder, die een in- of uitlading op grond van het voorgaande doet geschieden, op diens verzoek op de snelste wijze ter be schikking kunnen worden gesteld. De ter uitvoering van deze laatste bepaling noodzakelijke voorschriften worden door de secretarissen-generaal van de Departementen van Water staat, van Binnenlandsche zaken en van Sociale zaken gemeenschappelijk nitgevaardigd. Overtreding van zoodanig voor schrift wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes weken of met geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Deze verordening is heden in wer king getreden. Stencils, steucilinkt en carbon papier distributiegoederen By besluit van den secretaris generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zyn stencils, stencilinkt en carbon papier aangewezen als distributie goederen in den zin van artikel 4 der distributiewet. TERUG UIT HET SUDETENLAND Vijfhonderd vijf en zestig jongens en meisjes, blakend van gezondheid en levenslust stapten Dinsdagmiddag uit den extra-trein, welke precies viel en twintig uur vroeger uit het Sude- tenland vertrokken was. Bijna vier honderd meisjes en bijna twee honderd jongens keerden terug van een zes- weeksche vacantie, welke de Neder landsche Yolksdienst hun had bereid. En het was een prachtige vacantie geweest, dat wist men al voor de kinderen nog iets hadden gezegd. Want alleen na een volkomen ge slaagde vacantie kunnen jongens en meisjes zoo enthousiast zingen, zoo opgewekt roepen en gedag zeggen en met zooveel gelijkmoedigheid zware koffers en pakken sjouwen. Maar toen de tongen los kwamen, hoorde men het ten overvloede. Het was heerlijk geweest daar in het prachtige Sudetenland. Zij waren in de bergen geweest en in kleine dorpen, ze hadden genoten. Iedereen was er vriendelijk geweest en de pleegouders hadden alles gedaan om hot maar plezierig voor ze te maken. Toen ze door de Nederlandsche ge leiders en geleidsters waren wegge bracht en in Reichenberg de pleeg ouders hen hadden afgehaald, hadden ze wel wat heimwee gevoeld. Haar dat was alleen in allereerste dagen geweest en het was al heel gauw overgegaan. En toen hadden ze maar genoten, zes weken lang. Het was heerlijk om te wandelen en te spelen, want dat was het 'eenige wat de kinderen te doen hadden.... Behalve natuurlijk het eten. Dat ze dit laatste niet verzuimd hadden, kon men het best opmaken uit de gewichtstoename, die gemiddeld drie kilo per kind bedoeg. Er waren er zelfs die zeven of acht kilo waren aangekomen en één sloeg het record met elf'kilo. Die wilde beslist met het volgend transport weer mee. HUISPERSONEEL ONDER DE ZIEKTEWET Mevrouwen, dienstmeisjes en sociale verzekering. Het opnemen van huispersoneel in de ziekte- en ziekenfondsverzekering brengt de mevrouwen en dienstmeis jes voor het eerst in aanraking met dit deel der sociale verzekeringen. Tot dusverre kende men slechts het zegeltjes plakken voor de invali diteitswet. Dit zegeltjes plakken be staat reeds vele jaren, maar even veel jaren worden door achteloosheid, zoowel van werkgeefsters als werk neemsters, fouten gemaakt en ver zuimen gemaakt, welker opsporing den staat jaarlijks eenige honderd duizenden guldens kost. Daarom is het van belang, dat de mevrouwen en dienstmeisjes zich goed op de hoogte stellen, van waartoe zy na 1 November verplicht zijn. Alle huispersoneel, dat inwoont of tenminste vijf dagen per week bij iemand in dienstbetrekking is, valt dan onder de ziektewet. Aanmelding moet door de werkgeefsters ge schieden bjj den Raad v. Arbeid of bij een bedryfsvereeniging. De werkneemsters moeten zich by hun mevrouwen op de hoogte stellen, dat deze aanmelding is geschied, want als zy ziek wor den moeten zy zorgen, dat Raad van Arbeid of bedryfsvereeniging dit binnen 24 uur weten. Mevrouw mag dit ziek zyn ook melden, maar zy is daartoe niet verplicht. Mevrouw moet het meisje laten weten by welken Raad van Arbeid of bedryfsvereeniging zy is aangeslo ten. Het meisje moet deze aanmel- dingskaart Lezen en nauwkeurig de controlevoorschriften naleven om niet in moeilijkheden te komen. De voor schriften worden na aanmelding toe gezonden. De werkgevers en werk geefsters van huispersoneel kunnen voor 'de aanmelding van dit personeel voor de ziektewet van 26 October a.s. af by alle postkantoren en Raden van Arbeid formulieren afhalen, die in de eerste week van November by de Raden van Arbeid moeten worden ingeleverd. Bovendien heeft het huis personeel de plicht zich zoo spoedig mogelijk by een algemeen ziekenfonds aan te melden. Voor het huispersoneel wordt ook het ziekenfondsbesluit van kracht. Dit wordt hierdoor verzekerd van geneeskundige behandeling en zieken- huisverpleging. De premie bedraagt vier procent van het loon met dien verstande, dat mevrouw twee procent en het meisje twee procent voor haar rekening neemt. De premiebetaling, waarvoor me vrouw zorg moet dragen, geschiedt door aankoop bij postkantoor of Raad van Arbeid van couponboekjes. Er zyn boekjes verkrijgbaar met dag-, week- of maandcoupons, al naar gelang iemand op dag-, week- of maandloon werkt, moet by de loon belasting een dag-, week- of maand- coupon gegeven worden. De minimumprijzen voor coupon boekjes met dag-, week- en maand- zegels is resp. f 2, f 5 en f 26. Voor de huisvrouwen kan het bezwaarlijk zyn ineens f 25 neer te leggen. Zy, die huispersoneel in maandloon in dienst hebben, kunnen daarom in afwachting van een nadere regeling by de uitbetaling van het loon zoo veel weekzegels meegeven als er Zaterdagen verloopen zyn in de periode, waarover het loon uitbetaald wordt. Op elke bon moet de periode, waar over het loon betaald wordt, vermeld worden en de naam van de werk geefster met het adres. De werkneemsters dienen coupons aan hun ziekenfonds af te geven, terwijl de schutbladen van de couponboekjes door de werkgeefsters tweemaal per jaar met de verreke ning van de ziektewetpremie aan Raad van Arbeid of bedryfsvereeni ging moeten worden ingeleverd, ter controle of door haar aan haar ver plichtingen is voldaan. Aan het eind van elk halfjaar wordt het door de werkgeefsters te veel betaalde ver rekend. GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN Krijgt meer beToegdliedeu Het Verordeningenblad bevat een verordening van den Rykscommis. saris betreffende de bevoegdheden van den gemachtigde voor de pryzen. Daarin wordt bepaald, dat de be voegdheden van de secretarissen- generaal van de Nederlandsche depar tementen van algemeen bestuur op het gebied van prijsvorming enprjjs- beheersching overgaan op den ge machtigde voor de pryzen. De gemachtigde vaardigt rechts voorschriften op grond van deze bevoegdheden echter slechts uit in overeenstemming met den tot dusver tot het uitvaardigen daarvan be voegden secretaris-generaal. Voorts is bepaald, dat de gemacht tigde zyn nieuwe bevoegdheden me- toestemming van den betrokken secretaris-generaal kan overdragen aan een andere instantie. Al het voorgaande is niet van toe passing ten aanzien van de bevoegd heden, welke de secretarissen-generaal hebben op grond van het besluit, houdende regelen met betrekking tot rechtshandelingen ten aanzien van landbonwgronden, het besluit ter voorkoming van opdrijving van hypo theekrenten, het pachtbesluit of het besluit betreffende het bank- en credietwezen. Oplichter zamelde dekens in De Utreehtsehe recherche is er in geslaagd den 38-jarigen koopman A. D. te arresteeren. Deze man belde by verscheidene burgers te Utrecht-en in de omgeving aan, voorgevende, dat hy dekens inzamelde ten behoeve van de Duitsche weermacht aan het oostfront. De man bleek echter een gewone oplichter te zyn, die op deze wyze zijn slag trachtte te.slaan, waarby hy geholpen werd door een anderen man, die tot dusverre nog niet gegrepen kon worden. Aanmeldingsplicht meubel industrie. Zooals in de Staatscourant van 16 September 1942 en in de dagbladen is bekend gemaakt, dienen alle onder nemers, waarop de Calculatiebeschik king Houten Meubelen No. 1 van toe passing is (fabrikanten, klein-fabrikan- ten, stoffeerders en ambachtslieden) zich vóór 15 October 1942 tot het Rijksbureau voor Hout, Postbus 25 te Amsterdam te wenden, teneinde de in artikel 4, lid 1, van deze beschikking bedoelde goedkeuring te verkrijgen. Tot heden hebben nog niet alle on dernemers aan dezen oproep gevolg gegeven. Speciaal onder de ambachts- bedrijven zyn er, die zich nog niet tot het Rijksbureau voor Hout hebben gewend. Teneinde de nalatige bedrij ven tegemoet te komen, is de aan meldingstermijn tot 30 October a.s. verlengd. In zyn eigen belang wordt aan iederen ondernemer, die zich nog niet heeft gemeld, dringend in over weging gegeven zich onverwijld, doch in elk geval vóór 30 October 1942 tot het Rijksbureau voor Hout te wen den. Jongen bij ontploffing ernstig gewond. Lichtzinnig spel met projectielen. De 10-jarige W. de Laat, te Tilburg, is by het spelen met enkele gevonden projectielen ernstig gewond, toeneen van die voorwerpen plotseling tot ont ploffing kwam. Door de scherven werd de jongen zoo zwaar gekwetst, dat vermoedelijk een der beenen zal moe ten worden geamputeerd. Het jeug dige slachtoffer is naar het ziekenhuis overgebracht. Uit het onderzoek is gebleken, dat deze projectielen gevonden waren door een vrouw uit de Kapelstraat te Til burg, die ze in een schuurtje had op geborgen. Haar zoontje had vervol gens de gevaarlijke voorwerpen aan het slachtoffer gegeven. ZIEKENAUTO BEVATTE GR001E HOEVEELHEID ROGGE Chauffeur in dienst van sluikhandelaren Dat xsmokkelaarslist het meermalen moet afleggen tegen de waakzaam heid der politie werd Maandag te Putten (Geld.) bewezen, waar de aan dacht der beambten getrokken werd door een groote, uit Noord-Holland afkomstige ziekenauto, die opvallend lang ter plaatse verbleef, en nu eens hier dan weer daar parkeerde. Toen de wagen tegen het invallen der duisternis de gemeente wilde ver laten, was de politie op haar post en moest de chauffeur stoppen. De wagen werd geopend en bleek, in plaats van een zieke, een groote hoeveelheid rogge te bevatten. De bestuurder zekere H., uit Hilversum werd naar het bureau overgebracht, en bekende dat de rogge uit Putten afkomstig was en bestemd voor den sluikhandel. Inbe slagneming volgde. By het onderzoek naar de herkomst van het graan, dat ook Dinsdag voortduurde, boekte de politie een tweede succes. By een huiszoeking te Putten werd namelijk een groot bedrag aan zilveren rijks daalders, guldens en koperen pasmunt opgespoord en in beslag genomen. Te duur bier en dure broodjes te Boxmeer. Sinds geruimen tyd berekende de hotelhouder J. T. te Boxmeer voor zyn consumpties te hooge prijzen. Hy deed hier echter niet geheimzinnig mee, want zy stonden op de prijslijst genoteerd. Bier en limonade, waar voor volgens de voorschriften van het Rijksbureau 15 cent mocht worden berekent werden voor 20 cent te koop boden; voor een broodje met kaas, dat voor 20 cent mocht worden verkocht, moest de hotelbezoeker een kwartje betalen. Daar vele kleintjes één groot ma ken; overwoog de Inspecteur voor de Prysbeheersching te 's-Hertogenbosch, dat T. ongetwijfeld een niet onaan zienlijke extra winst heeft gemaakt, door zich gedurende langeren tyd niet aan de pry's voorschriften te hebben gehouden. Dies veroordeelde hij T. tot een boete van honderd gulden. Diefstal en verduistering van obligaties te Boxmeer. De Rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft voortgezet de behandeling van de strafzaak tegen den 35-jarigen W. J. H. S., wonende te Boxmeer en thans gedetineerd, die als corresspon- dent van de Ned. Landbouwbank te Boxmeer zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal en verduistering van eenige obligaties van f 1000. De behandeling van de strafzaak was aangehouden om aan den zenuw arts Dr. G. J. B. A. Janssens, Genees heer-Directeur van het gesticht Voor burg te Vught, gelegenheid te geven een psychiatrisch rapport over den verdachte uit te brengen. Dr. Janssens had dit rapport by de Rechtbank ingediend en gaf thans 'n uitvoerige toelichting. De verdachte heeft, na een zware hersenschudding te hebben opgeloopen by het verrichten van zyn daden een vermindering van weerstandsvermo gen getoond, welke ongetwijfeld het gevolg van een trauma is geweest. Getuige was dan ook van meening, dat de verdachte, tengevolge van een trauma, zéér verminderd toerekenings vatbaar is, en het verdiende aanbe veling hem onder curateele te stellen. De Officier van Justitie zei by het bepalen van de strafmaat rekening te zullen houden eenerzij ds met de vele misdrijven door den verdachte gepleegd en anderzijds met het psy chiatrisch rapport door dr. Janssens uitgebracht. Hy eischte tegen ver dachte een jaar gevangenisstraf. De verdediger rar. Hengst drong aan op een mildere straf. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen in deze zaak. Een brandstoffenbyslag zal ge durende de wintermaanden weer wor den verstrekt aan de ondersteunde werklooze arbeiders aan de arbeiders, die een tegemoetkoming ontvangen in verband met den verkorten werktyd, aan de op eigen bedryf tewerkge stelde kleine boeren en tuinders en aan de z.g. tewerkgestelde hoofd arbeiders. Deze by slag mag voor het eerst worden gegeven over de week van 18 t/m 24 October en voor het laatst over de steunweek van 11 t/m 17 April 1943. Van 18 October t/m 21 November 1942 en van 7 Maart t/m 17 April 1943 is het te verstrekken bedrag vastgesteld op f 1 per week. Gedu rende de overige weken zal de" f 1.30 per week bedragen. Groote sommen In het tweede werkjaar keerde Winterhulp totaal 91/, millioen gul den uit aan behoeftige volksgenooten. De uitkeering in Noord-Brabant be droeg f 896.000, in Limburg f 497.000 en in Gelderland f 923.000. Gelderland en Noord-Brabant staan in de uitkeeringen aan de spits van alle provincies. De uitkeeringen vormen een krach tig pleidooi voor de onmisbaarheid van de W.H.N. in onzen tyd en zij onderstreepen onzen plicht, om voor dit doel offers te blijven brengen. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Sport staalt spieren. Oefeningen, waar by het op goede samenwerking aan komt, bevorderen de kameraadschap. Aan de lichamelijke ontwikkeling van de mannen van de Waffen SS. en het Legioen Nederland, wordt met groote zorg besteed- SS. PK. Wagner. O/H-VPB-s. DISTRIBUTIENIEUWS Boter op bon 53. Voor het tijdvak van 19 t/m 30 Oct. is bon 53 van de boter- en vetkaart Drie bonnen voor kolen:6,7 en 8. Eerst aflevering op de oude bonnen. Tot en met 28 Febr. 1943 geeft elk der bonnen 06 BV, 07 BV en 08 BV recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Het is gewenscht al de bonnen tege lijk by zyn leverancier in te leveren. Dat vergemakkelijkt hem transport mogelijkheid en herbevoorrading. Be stellingen op oude bonnen moeten eerst worden afgeleverde. Het zal niet altyd mogelyk zyn de gewenschte soorten af te leveren. Men neme daarom genoegen met gedeeltelijke levering van andere soorten, terwyl het gemengd stoken zeer wordt aan bevolen. De verbruikers wordt in overweging gegeven met den aanwezigen voor raad de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. Tot 30 April 1943 geven de met „een eenheid vijfde periode" „een een heid zesde periode" „een eenheid zevende periode" en „een eenheid achtste periode" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Deze periodebonnen zyn uitgereikt ten behoeve van kleinere huisbrand- verbruikers in de groepen B, C. D en E-rood, dat zijn zij, die van de brand stoffen-commissie, waaronder zy res sorteeren, een identiteitskaart hebben ontvangen en binnenkort door den plaatselyken distributiedienst zullen worden opgeroepen. Extra zeep. Met ingang van 1 November 1942 komen de volgende personen opnieuw in aanmerking voor een extra rant soen zeep voor een periode van drie maanden: a. kappers; b. practiseerende artsen, tandartsen, dierenartsen; c. me dische studenten; d. vroedvrouwen. Nadere bijzonderheden zullen de diverse distributiediensten verstrek ken. Lichamelijke opvoeding der schooljeugd. In een groot aantal gemeenten zyn na 1 Januari 1941 gemeentelijke appli catiecursussen georganiseerd, ter be vordering van het onderwijs in de lichamelijke oefening. De secretaris generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbe scherming heeft thans aan de daarbij betrokken zynde instanties geschre ven, dat hy deze activiteit der ge meentebesturen zeer heeft gewaar deerd en degenen dankt, die op deze wjjze hebben bijgedragen tot de lich amelijke opvoeding der lagere school jeugd. Thans is speciaal aan de rijksin spectie voor lichamelijke opvoeding de taak van de herscholing "en stimu leering van de onderwijskrachten ten aanzien van de lichamelijke oefening opgedragen. In het belang van de gewenschte eenheid in opvatting en werkwijze by de organisatie dezer herscholing dienen de applicatie-cursussen in den vervolge slechts te worden georgani seerd in overleg en samenwerking met de Rijksinspectie voor de licha melijke opvoeding. VENRAY, 24 Oct. 1942 Gouden Bruiloft. Maandag a.s. 26 October hoopt het echtpaar Piet Fleurkens en Johanna Vriends aan de Heide de gouden bruiloft te vieren.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1