Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. OPROEP. Buitenland. Binnenland. Zaterdag 10 October 1942 Drie en Zestigste Jaargang No 40 advertentieprijs Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm, Vraag en aanb. betrekk. 8 ct., alle overige 12 ct. abonnementprijs voor Venray 70 ct. buiten Venray 80 ct. per kwartaal. Afz. no. 6 ct. PEEL EN MAAS UITGAVE Fa. v. d. MUNCKHOF Drukkerij, Kant,boekh. Kengetal 2446 VENRAY Grootestraat 28 Tel. 512 Giro 150652 P1100/1. Verantwoorde lijk voor den geheelen inhoud: W. P.A. van den Munckhof. BE BETEEKENIS VAN STALINGRAD. Het oude Zarizin thans de 12e stad van Sovj.-Rusland Belangrijk bewapenings centrum. Do stad aar* de Wolga, waarom ettelijke weken ongemeen heftig ge streden is, is met haar 450.000 in woners thans de twaalfde stad van de Sovjet-Unie en het belangrijkste industrieele centrum van Zuidoost- Rusland. In haar groei weerspiegelt zich de beteekenis, welke haar in den loop der eeuwen toegedacht werd en die gedurende de laatste tien ja ren een hoogtepunt bereikte. De geschiedenis der stad gaat terug tot in de 16e eeuw, toen de tsaren het dorp aan de Wolga, dat toen nog Zarizin heette, versterkte tot oen militair steunpunt, dat zijn waarde bewees tijdens de veroverings-veld tochten tegen de zuidelijk gelegen Kozakken-gebieden. Maar de economische beteekenis va» de plaats was toen nog zeer ge ring in 1860 telde Zarizin nog maar 6748 inwoners. Eerst toen de sleep dienst op den Wolga tot bloei kwam. bleek Zarizin levensvatbaarheid té hebben. Zij werd toon de overlaad- haven van hout en graan. -Ook ont stonden er industrieën, die zich in stelden op de verwerking der minerale olie van den Kaukasus. Aan het einde van het tsarenre- giem telde Zarizin 80.000 inwoners. Het slot van den bolsjewistischen burgeroorlog bracht voor de stad een bjjna onnatuurlijke snelle ontwikke ling met zich mede. In 1925 werd de naam Zarizin gewijzigd in Stalingrad, d.i. stad van Stalin. Deze naams verandering kenmerkt de beteekenis, welke de Sovjetregeering haar toe gedacht had. In 1928 telde de stad reeds 150.000 inwoners. De Sovjetregeering zag in Stalin grad een bijzonder geschikte plaats voor het oprichten van oen bewape ningsindustrie, welke, ver in het achterland gelegen, ook in oorlogstijd een ongestoorde productie zou heb ben. Stalingrad is het knooppunt van spoorlijnen, die naar Moskou, Rostow, naar do Zwarte Zee en naar de Kaspische Zee leiden. De Wolga is de belangrijkste" rivier van de Sovjet- Unie. In het jaar 1935 werden over de Wolga 6.4 millioen ton aardolie, 8.2 millioen ton hout en 1.3 millioen ton zout, graan, bouwmateriaal, kolen en metaal verscheept. De bewapeningsindustrie heeft zich sedert 1932 geweldig uitgebreid. Zjj drukt haar stempel op de geheele stad. Aan het hoofd staan de tractor- werken Dsertinski met 20.000 arbei ders en het hoogovenbedrjjf „Roode October" met 17.000 arbeiders. Voor den oorlog werden 27 pet. van alle Sovjet-Russische vrachtauto's, 20 pet. van alle munitie en 7 pet. van de geheele Sovjet-Russische productie te Stalingrad gefabriceerd. De stad heeft voorts een groote beteekenis voor de verwerking van benzine en als opslagplaats van olie. Maar de groote economische be teekenis van Stalingrad is toch niet de oorzaak van het vertwijfelde ver zet, dat de Bolsjewisten wekenlang voor en in de stad bieden. De reden waarom de Duitschers bij de verove ring van de stad op zulk een krach- tigen afweer stuiten, moet gezocht worden in de waarde, welke Stalin- graad voor het Bolsjewisme heeft. Moskou vreest, dat het verlies van de stad ernstige psychologische re acties met zich zal medebrengen. Reeds eerder is Stalingrad het tooneel van heftige gevechten ge weest. Dat was in den burgeroorlog van 1918—20, toen de troepen van generaal Koltschak en Denikin in Zarizin tezamen 'wilden komen. Woroschilow en Stalin hadden toen de opdracht van Lenin gekregen om de stad te houden. Mede dank zij het in den strjjd werpen der burgerbe volking van de stad, konden zy Za rizin verdedigen tegen de „witte" troepen, die slechts over weinig ar tillerie beschikten. DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND De afgeloopen week bracht naast de militaire en politieke berichten uit het buitenland twee belangrijke redevoeringen van den Führer en Rijksmaarschalk Hermann Góring, die beiden optimistisch gestemd waren ten opzichte van den afloop van den oorlog en tot uitdrukking brachten, dat thans de tijd in het voordeel der spilmogendheden werkt. In zyn indrukwekkende rede, uit gesproken in het Sportpalast te Ber lijn ter gelegenheid van de oorlogs winterhulpactie 1942/43 rekende de Führer op striemende wyze af met do anglo-amerikaansche propaganda, waarin de verovering van de belang rijkste Sovjet-russische gebieden als een bagatel wordt voorgesteld en het volledige fiasco van Dieppe tot een eclatante overwinning wordt ver klaard. Om Stalingrad wordt nog steeds heftig gevochten. Zaterdag vermeld den do berichten de bestorming van Orlofskaw, een voorstad van Stalin grad, die Noordoostelijk van deze stad op circa 5 K.M. afstand van de Yele gezinnen in onze provincie zyn door don bominslag in den nacht van 5 op 6 October in rouw gedompeld; nog meer zijn er dakloos, hebben hun huis, hun bezittingen verloren. Van alle kanton wordt geholpen. De brandweermannen en de luchtbescherming, hebben het lichtend voorbeeld gegeven. De overheid heeft haar maatregelen genomen. De bedrijven werken met kracht aan herstel. Daarnaast is het ook de plicht van den enkeling tegenover de gemeenschap zijn deel bij te dragen om den nood te le nigen. Dit is mogeljjk door op verzoek van de diverse instanties de getroffenen onderdak te geven. Verder is dit mogelijk door bijdragen in geld. Ik weet, dat ik geen vergeefscli beroep doe op het goede Limburgsche volk om, getrouw aan zijn traditie, blijmoedig en mot een gulle hand te geven, ook al beteekent dit een offer. De meest aangewezen instelling om als centraal orgaan voor ontvangst en verdeeling der giften op te treden, is on der de gegeven omstandigheden de Nederlandsche Volksdienst. Laten wjj tegenover de ramp, die ons getroffen heeft, alles terzijde stellen wat ons verdeelt en verzwakt en eensgezind samenwerken tot leniging van den nood. Laat slechts ons hart spreken en onze liefde tot den evenmensch. Stort Uw giften op gironummer 439541 van het Provinciale Bureau van den N.V.D. GRAAF M. D'ANSEMBOURG, Commissaris der provincie Limburg. Wolga is gelegen. Adolf Hitler heeft in zijn groote rede van de vorige week trouwens duidelijk te kennen gegeven, dat de Duitschers groote waarde aan deze stad toekennen, niet omdat zy toe vallig naar Stalin is genoemd, maar omdat zij zulke hooge krijgskundige waarde heeft en wel als verbinding tusschen Noord en Zuid-Rusland. De Sovjets blijven echter huis na huis als een vesting inrichten en verdedigen en daarom houdt het zoo lang aan voor de stad geheel is ge ruimd. Sedert eind Augustus echter is de scheepvaart op de Wolga reeds kunnen gestremd worden, en daarmee de verbinding tusschen Noord en Zuid verbroken. Als een voorbeeld, welke ,nadeelen door liet verlies der Zuidelijke rivie ren is geleden, werd gezegd, dat het teloor gaan van Dnjepr, Donetz, Don en Wolga gelijk staat of erger is dan het verlies van Ry'n. Elbe, Oder en Donau voor Duitschland beteekenen zou. Dit zal zyn uitwerking op het fer- dere verloop van den oorlog zeker doen gevoelen en het is daarom zeker nieq overdreven indien men zegt, dat de Sovjet-Unie voor meer dan de helft tot 2/3 van haar werkkracht heeft verloren. Achter het front van het Roode leger moeten onbeschrijfelijke toestan den bestaan, die nog van dag tot dag erger zullen worden. Er moet reeds thans gebrek aan al het noodige heerschen en de winter staat voor de deur, die wellicht de ergste zyn zal, die de bolsjewisten ooit beleefd hebben. De algemeene indruk van de rede voering van Hitler was, dat zy ge tuigde van groote vastbeslotenheid en kracht en gesproken werd met het volle besef der toekomstige over winning. Door de verovering van dè rjjkste Russische gebieden is zoowel de voedsel- als de grondstoffenvoorziening volledig veilig gesteld, en kan de toestand in de toekomst slechts beter worden. Thans eerst geeft men te kennen dat men niet zonder vooropgezet doel vooral zijn aanvallen gericht heeft op de Oekraïne en het Koebangebied. Daarmee is de toekomst van Europa ten opzichte van de voeding gered, in tegenstelling met den toestand na 3 jaar oorlog tjjdens 1914—1913, toen het er in 1917 eerst voorgoed slecht met de voedselvoorziening begon uit te zien. In dat opzicht is het doel der blok kade van Engeland volledig mislukt, De Führer heeft voor ruim een jaar heel wel ingezien, dat alle militaire successen ijdel zouden zyn, indien niet de voedselvoorziening voor een onbeperkt aantal jaren kon worden verzekerd. De hoop, door den honger de asmogendheden op de knieën te dwingen zou dan immers by de Anglo Amerikanen de sterkste aan sporing zijn den oorlog te verlengen. Door die hoop gevoed bljjven immers Churchill en Roosevelt even sterk aan de overwinning gelooven als hunne tegenstanders, ofschoon slechts een onafzienbare rij van nederlagen de oogst is van hun driejarige oorlog voering. Thans werkt de tijd, die de gealli eerden altjjd als hun beste Generaal hebben beschouwd voor de as-mogend- heden. Want de Oostelijke gebieden worden met man en macht georga niseerd en zullen van jaar tot jaar grootere hoeveelheden voedsel en grondstoffen kunnen leveren, waar door Europa voor het eerst na drie honderd jaren weer volkomen onaf hankelijk van de zee zal zyn. Elk jaar, dat de oorlog langer duurt, kan men dus rekenen op oen min of meer groote verlichting van de tal- looze beperkingen, waaraan we onder worpen zijn, beperkingen, die thans voor het grootste deel zullen veroor zaakt worden door het feit, dat driekwart van alle productie recht streeks in verband staat met den oorlog en voor den oorlog werkt. Men moet echter niet meenen, dat het ergens op den aardbol op hot oogenblik anders is gesteld; want waarheen men zyn blikken ook wendt overal in de wereld werkt de mensch met koortsachtigen haast tot ver grooting van de oorlogsmiddelen, zoo wel in Azië als in Amerika, als in Engeland en Europa. En dat op het einde van het derde oorlogsjaar en by den aanvang van den vierden oorlogswinter. In dat opzicht is de toekomst vol komen donker. Nog geen straaltje hoop op een spoedig einde. De volken bereiden zich voor op de. bestrijding van de moeilijkheden van den winter en op de hervatting van den strijd in 1943. Het is te verwachten, dat hij .voor de tweede maal in het Westen zal gestreden worden. Als niet alles bluf is, wat ze in Amerika en Engeland vertellen, dan moeten we ons voor bereid houden op een geweldigen strijd in de lucht en op min of meer grootsehe invasiepogingen. We weten nu al, dat Duitschland zich hierin niet zal laten verrassen, doch dat het zoowel in de lucht, als te land zich zoo sterk zal maken, dat de geallieerde legers en luchtvloten tegen een muur van beton en staal zich zullen te pletter loopen. Heel waarschynlyk zal daarenboven Engeland zyn oorlogvoering tegen de burgerlijke bevolking dubbel en dwars betaald krjjgen. Wanneer zal het einde zyn? Wie der leiders van de volken aan de overzijde van de zee zal het eerst inzien, dat verdere oorlogvoering vol komen zinneloos is en do eerste stap doen voor een werkelijke nieuwe orde van de wereld met een nieuwe ver deeling van de beschikbare grond stoffen;? In zijn rede ter gelegenheid van den dankdag voor den oogst wees Rijksmaarschalk Göring erop, dat ondanks den afgeloopen kouden win de moeilijkheden met de voedselvoor ziening overwonnen zijn en niet meer zullen terugkeeren. Over de bezette gebieden sprekende, zeide hy, dat de bevolking zich daar in hoofdzaak via den zwarten handel voorziet en hetgeen op de distributie bonnen verstrekt wordt, slechts als een extraatje beschouwd kan worden. Van bevoegde Duitsclie zjjde hier te lande werd inmiddels opgemerkt, dat deze passage niet slaat op den toe stand in Nederland, doch op andere bezette gebieden. De gunstige positie in Duitschland is in hoofdzaak te danken aan de grondige organiseering' van de bezet te gebieden in het Oosten' en de ge weldige prestaties, die daar verricht worden. Slachtoffers van de Fritsche ter- reuraanvallen uit de lucht zullen op alle mogeljjke wjjze geholpen worden waarvoor reeds afdoende maatregelen zyn getroffen. De stryd aan het Oostfront concen treert zich op het oogênblik voorna melijk by Stalingrad en de Kauka sus. Het doel van den aanval op Stalingrad, het afsnjjden van het goederenverkeer op de Wolga is reeds bereikt. De strijd woedt thans voor namelijk in de N. stadswijken, waar de bolsjewisten enkele fabriekscom plexen in ware vestingen veranderd hebben. Intusschen is de stad reeds geheel ingesloten en de Duitsche troepen vomeren gestadig. Ondanks de verwoede tegenstand van de bolsjewisten en het moeilijk begaanbare terrein rukt de Duitsche legermacht in do Kaukasus steeds verder op. Ten zuiden van de Terek wérden twee plaatsen ingenomen. De wanhopige Russische afleidingsaan- vallen werden met succes afgeslagen, waarbij de bolsjewisten hooge bloedige verliezen leden. Van het front in Noord Afrika wordt activiteit van het luchtwapen gemeld. Rommel, de populaire veld heer vertoeft thans te Berlijn en heeft dezer dagen aan de pers mede- deelingen verstrekt over don strijd in de Egyptische woestijn. Masajoeki Tani, de nieuwe Japan- sche minister van buitenlandsche Zaken verklaarde, dat de Japanscho politiek ten opzichte van de Sovjet unie ongewijzigd blyft. Willkie hield te Moskou een rede, waarbij hij de geallieerden op de noodzakelijkheid van de vorming van een tweede front wees. Dit lokte hevige critiek van Amerikaansclïo zijde uit, men vorklaarde dat Amerika niet in den oorlog gegaan was om Rusland te helpen. De positie van den Sovjetambassa deur te Londen, Maisky, zou verzwakt zijn, daar Engeland nog steeds weigert een tweede front te vormen. In dit verband trekt do verklaring van Churchill de aandacht, waarbij hij moest toegeven, dat de Britsche ver liezen bij Dieppe zeer zwaar zijn ge weest. Fok vee in de Oekraine. Op oen eerste bijeenkomst van veefokkers in het Rijkscommissariaat Oekraino werd verslag uitgebracht over de maatregelen, welke genomen waren ter verbetering in den dooi den oorlog veroorzaakten wantoestand In groote hoeveelheden werd fokvee uit het Duitsche Rjjk en andere Eu- ropeesche landen ingevoerd. Volbloed halfbloed- en koudbloedhengsten kwa men uit Duitschland en Nederland, terwijl ook stieren, beeren, zeugen en bokken werden ingevoerd. - Verstrekking Tan babywol. Reeds ingediende aanvragen worden eerst behandeld. Zooals eenige dagen geleden reeds werd bericht, ligt het in de bedoeling met ingang van 1 Nov. a.s. wederotn babywol te verstrekken. Deze mede- deeling heeft eenige ongerustheid veroorzaakt by degenen, die na 1 Sept. een aanvraag haddon ingediend welke niet meer in behandeling kon worden genomen. Teninde onnoodige informaties aan de distributiebureaux te voorkomen, wordt vanwege het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart medegedeeld, dat de reeds ingekomen aanvragen in volgorde van binnen komst zullen worden afgehandeld, waarna de nieuw-ingekomen aanvra gen in behandeling zullen worden genomen. Opgemerkt wordt, dat bijzondere vergunningen voor wollen breigarens uitsluitend kunnen worden aange vraagd ten behoeve van kinderen, geboren op of na 1 Maart 1942. Voor te verwachten babys kan de aanstaan de moeder een bijzondere vergunning voor wollen breigarens aanvragen tegen overlegging van een schrifte lijke verklaring van een geneeskun dige of vroedvrouw, waaruit bljjkt, dat de bevalling binnen twintig we ken is te venvachten. Eenlieidszeep op bon 412 en N. Later een tweede bon. Gedurende het tijdvak van 1 Oct. tot en met 31 Oct. 1942, derhalve gedurende een tijdvak van een maand geven de volgende bonnen recht op het koopen van de daarachter ver melde hoeveelheden zeep. Bon „algemeen 412" en de „N een lieidszeep" gemerkte bon van de aan kinderen benedon den leeftijd van 8 jaren uitgereikte kaarten geven recht op het koopen van hetzij een stukje van 247i of 28 gram luclitgevulde eenheidstoiletzeep 14.15 of 21 pet., hetzij op het doen wasschen van vjjf kilogram droge vuile wasch. Aangezien thans nog niet vaststaat welke hoeveelheid en welke soort zeep zal worden verstrekt op den tweeden bon, welke nog zal worden aangewezen, zal deze zoo spoedig mo gelijk nader worden bekend gemaakt. De met „N-toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van 2 jaar uitgereikte kaar ten geeft recht op het koopen van 75 gram toiletzeep 80 pet. Zooals reeds in het op 2 Oct. j.l. gepubliceerde wekelijksche bonaanwy- zingsbericht werd bekend gemaakt, is de geldigheidsduur van de voor een lieidszeep aangewezen bonnen „alge meen 371" en „M waschpoeder" en van de bonnen „M toiletzeep" ver lengd tot en met 31 October a.s. Zy, die nog geen einheidszeep of waschpoeder hebben kunnon verkrij gen tegon inlevering van de bonnen „algemeen 335" „algemeen 336" en „L-zeep", kunnen deze bonnen nog tot en met 10 Oct. a.s. by hun leve rancier inleveren, die verplicht is daarop alsnog zeep of waschpoeder af te levoren. Indien voorradig, kan men voor de bonnen „algemeen 335" en „algemeen 336" tezamen een stuk huishoudzeep van 80 a 90 gram ver krijgen. Koning Christiaan van Denemarken werd onlangs 72 jaar. Op zijn ge- bruikelijken ochtendrit door de straten der Deensche hoofdstad werd hij door de bevolking hartelijk toegejuicht. (Sche.-V.P.B.-s.) Binnenkort rnndvet op bon 53 van de boterkaart. Op de bonnen „53" van de boter kaart, welke geldig zullen zijn, ge durende het tydvak van Maandag 19 October tot en met Vrjjdag 30 Oct. a.s. zal desgewenscht rundvet ver krijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die rundvet wenschen te ont vangen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desge wenscht tegen ontvangstbewijs, in 't tijdvak van Woensdag 7 tot en met heden Zaterdag 10 October. Zy, die bon 53 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uit sluitend de artikelen, ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. Uiteraard mag eerst een aanvang worden gemaakt met de aflevering van het rundvet op 19 October a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het in sommige gevallen, in ver band met den korten bevoorradings termijn, mogelijk kan zyn, dat niet onmiddellijk niet ingang van 19 Oct. het vet kan worden afgeleverd, doch dat dit eerst in den loop van de periode zal kunnen geschieden. Terkoop uitsluitend aan vaste klanten. Binnenkort zal aan groenten- en fruithandelaren, die met een wagen voorzien van groenten en of fruit hun klanten aan huis plegen te be zoeken, de verplichting worden opge legd op hun wagens op duidelijk zichtbare wyze een bord mee te voe ren met het opschrift: „Verkoop uit sluitend aan vaste klanten." Rijwielbanden vervaardigd uit oude autobanden. Vanwege het departement van han del, nijverheid en scheepvaart verzoekt men ons de aandacht er op te ves tigen, dat aangezien 't verboden is rubber en rubberartikelen te verwer ken, indien men daartoe geen ver gunning heeft van den directeur van het Rijksbureau van rubber, allen, die rijwielbanden vervaardigen van auto banden, in overtreding zyn. Vergun ningen voor het vervaardigen van dergelijke banden worden niet ge geven. Het ligt in de bedoeling tegen de overtreders streng op te treden. Het publiek dient er rekening mede te houden, dat genoemde banden kun nen worden in beslag genomen en verbeurd verklaard. Geheele roggeoogst in beslag genomen. Controleurs hadden onlangs aanlei ding om in Noord-Brabant op een landbouwbedrijf een party rogge in beslag te nemen, die den volgenden dag vervoerd zou worden. Den vol genden ochtend bleek de rogge reeds vervoerd te zijn. De betrokken eige naar deed rustig aangifte van de in- beslag genomen rogge by de politie en meende blijkbaar het verdwijnen van het graan daarmee voldoende gemotiveerd te hebben. Het spreekt vanzelf, dat een zeer grondig onderzoek op het bedrjjf werd ingesteld en dit bracht allerlei onge rechtigheden aan het licht. Een en ander, gevoegd by het brutale optre den in de zaak met de rogge, heeft er too geleid, dat de geheele oogst verplicht afgedorscht is. Meer dan 30.000 kilogram rogge werd door de overheid in bezit genomen. Faillissementen De faillissementen blijven in aantal nog steeds terugloopen. Dat is een verblydend verschijnsel. Het aantal zakte de laatste jaren al geregeld en desondanks blijft 1942 weer een flink stuk onder het vorige jaar. Tot 1 October was het aantal 300 tegen over 555 in dezelfde periode van 1941. Klaiulestien slachten van varkens Het clandestien slachten van var kens wordt zeer zwaar gestraft. Een landbouwer en veehandelaar te Ter- neuzen had in de periode van den herfst 1941 tot Februari van dit jaar circa 60 varkens clandestien geslacht. Hy werd door het Duitsche Oberge- richt veroordeeld tot 21/, jaar tucht huisstraf. Twee medeplichtigen kregen resp. oen jaar en een half jaar ge vangenisstraf. LOOZE ROOKBERICHTEN. Hy komt wel, hjj komt niet, ik tel m'n knoopen.... Met 'n variant op een bekend liedje kunnen we aldus de stemming aangeven van den verwoe den rooker; die via hoopgevende en zeer bemoedigende krantenberichten geloodsd wordt naar teleurstellingen wanhoop by geruchten vanhet loopt af, er komt niets meer en berg je rooklust maar op Xu oens staat vast, dat er een prima tabaks-surrogaat komt uit bietenbladeren. Prompt komt een paar dagen later het bericht, dat er niets van komt, omdat er alleen wat stinkende bocht uit te vervaardigen is. Toen vertelde men ons, dat er na 21 Dec. geen sigaren meer werden gefabriceerd en dat de sigaretten industrie op één derde van haar kracht kwam. Niets van waar, zei een bericht enkele dagen later. Tot 't eind van 't jaar is er nog sigarentabak vol doende; er kan nog altyd aanvoer komen en er kan meer surrogaat verwerkt worden.... En zoo wordt er maar door geleu terd. Met de N.V.C. hopen we van harte, dat het nu uit zal zyn met de sensationeele rookberichten. Ze schokken telkens in hevige mate het rookersgemoed en wat ernstiger is, ze bevorderen stevig den zwarten handel. Evenals bepaalde berichten tot verhoudingen op de beurs leidden, waartegen ten slotte ingegrepen moest worden, is iedere aankondiging omtrent onze slechte tabakspositie voor den zwarten handelaar in tabak een aanleiding om zaken te doen en dat natuurljjk tegen prjjzen, die be paald en verhoogd worden naar de door het bericht geschapen vreés van het oogenblik. Yerlenging Zoudagsarbeid in de mijnen. 54-urige werkweek voor bovengrondsche arbeiders. Ter kennis van het mjjnpersonoel is gebracht," dat in 1942 als op werk dagen zal worden gewerkt op de Zondagen 11 en 25 Oct., 8 en 22 Nov. 6 en 20 Dec., dus 2 Zondagen per maand, terwjjl tot dusver één Zondag per maand gewerkt werd. Verder is ter kemiis van de mijn werkers gebracht, dat met ingang van 5 Oct. voor de bovengrondsche arbeiders de 54-urige werkweek is ingevoerd, dus 9 uren per dag. *Uit den trein gevallen. Maandagavond bemerkte een spoor wegbeambte, dat een persoon zwaar gewond op de rails lag op een 300 meter van het station Oss. Het bleek te zijn de 21jarige J. Buul aldaar. Bij nader onderzoek bleek, dat deze uit een personentrein is gevallen. Het slachtoffer werd naar het zie kenhuis overgebracht, waar de jonge man Dinsdagmorgen aan de bekomen verwondingen is overleden. Dure roggebrooden. De bakker F. v. K. te Boxmeer dreef naast zyn gewone zaken een soort nevenhandeltje, waardoor hy kans zag op onrechtmatige wjjze niet onbelangrijke extra winsten te boeken. Dit nevenhandeltje bestond o.m. uit roggebrooden die 1900 gram wo gen en waai-voor hjj per stuk f 1.75 berekende. Volgens de broodprjjzenboschikking was de vastgestelde prijs voor oen dergelijk brood echter f 0.30 bjj ver koop aan het publiek. Bij het vaststellen van de strafmaat hield de Inspecteur voor de Prijsbe- heersching te 's Hertogenbosch, die deze zaak berechtte, er rekening niedo dat het hier verkoop tegen veel te hoogen prjjs betrof van een artikel, dat tot de eerste levensbehoefte be hoort. Deze bezwarende omstandigheid was derhalve een der redenen, waar om v. K. tot f 400.- boete word veroordeeld. - In aansluiting op de financioole maatregelen van de vorige week, zyn thans strenge verbodsbepalingen .uit- gevaard tegen den sluikhandel in ef fecten. De beurshandel is thans ech ter weer geheel vry.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1