jm u# RECLAME-MAAND. RANTSOENEERING VAN ELECTRISCHEN STROOM De Gruyter FEUILLETON BLYENBEEK G. MULDERS .X JAARMARKT TE VENRAY Taxatie Paardenmarkt, tevens Veulenmarkt Donderd. 8 Oct. OORLOGSSCHADE twee kachels Rijwielen Gebr, Lucassen N.V. PROVINCIALE LIMBURGSCHE - ELECTRICITÊITS-MAATSCHAPPIJ - Maandag 5 October Officieele LandbouwmedecJeelingen. Pootaardappelen. Alle soorlon van goedsekeurde kleigrond H. TAC&EN. Sckeoltlraal I c, Venray Bafonlahriek F. H. v. ENCKEVORT Felefoori 214 Gebr. MARTENS, Tel. 528 M. JEUKEN Grootestraat 24 b r BROOD nit onzen oven daar paat niets boven Het is het allerfijnste brood dat van het tegenwoordige meel gebakken kan worden FRANS BEERKENS Bakkerij Draalstraat Telefoon 218. TE KOOP zeug m. 12 biggen van 8 dagen H Huisman, Heide TE KOOP G. Achten, Oostrum D 55. en Onderdeelen. Huishoudcl. artikelen, Philips en Osram Lampen. LEUNEN Telefoon 485 "Wij vestigen er nog eens nadrukkelijk de aandacht van onze verbruikers op, dat de verplichting op hen rust?, hun verbruik regelmatig te controleeren on wanneer zy meenen op een hooger rantsoen reclit te hebben, van te voren, dus vóór dat het rdbtsoen wordt overschreden, hiertoe een schriftelijke aan vraag bij onze Maatschappij, onder opgave van redenen, in te dienen. Eenmaal wegens overschrijding van liet rantsoen opgelegde boeten zullen in geen geval worden ver minderd of terugbetaald. In afwachting van de door ons op een ingediend verzoekschrift te nemen beslissing mag het rantsoen dan ook niet worden overschreden. Qp Uw Versnaperings - bon I00#ram-20cent Exlra kwaliteit 25 cent die moet U eens probeereftr Nog de echte de Gruyter's Chocolade, weet wel zooals de beleende reepen/' maar dan gevufd met; ananas, caramel, chocolade r of reine claude. Wêt Zoo fijn maak! ze alleen:, «Ag» Historische roman van het Kasteel Blyenbeek bij Afferden. Vrij naar het Duitsch door B. B. 25 Toen ik echter neerknielde, bemerkte ik, dat er ook tusschen zijn blonde haren voortdurend bloed stroomde, en toen ik de bebloede lokken van zijn voorhoofd wegstreek, zag ik boven zijn slaap een gapende wonde, waarin nog een splinter van den loop van zijn buks stak. Ik begreep dus aanstonds, dat mijn lieve Christoffel, die zijn be wustzijn geheel en al verloren had, zeer ernstig gewond was. Terstond trachtte ik den splinter er uit te halen om het stroomende bloed te stillen en riep om water en ver bandmiddelen. Verscheidene knechten en meiden kwamen reeds luid wee klagend en jammerend aangeloopen. We tilden hem heel zachtjes op en droegen hem naar het Slot terug. Direct liet ik een rijknecht te paard springen om den dokter in Roermond te gaan halen. In dien tusschentijd ging ik voort de hoofdwonde met natte doeken af te koelen. Dit scheen den lieven jon- - gen zoo goed te doen, dat hij einde lijk zijn oogen opende en mij zelfs herkende. Pijnlijk trekkend met zijn lippen, die hij nog tot een glimlach wilde dwingen, reikte hij mij zijn lin kerhand en fiuisterde: vergiffenis. Toen zag hij om zich heen en toen hij don pastoor van Swalmen bemerk te, dien hij dezen morgen nog de H. Mis gediend had, wenkte hij hem om bij hem te komen. Wij trokken ons een oogenblik terug on eenige oogenblikken later kwam de geestelijke met tranen in de oogen naar ons toe en zeide: Ik ben bang, dat dc kleine engel het niet lang meer maakt, ik zal hem daarom aanstonds den goeden Heiland als Teerspijze brengen. Toen ik wederom bij zijn bedje kwam, lag do knaap stil, met geslo ten oogen. Alleen zijn bleeke lipjes bewogen zich half ingebed. Ik knielde naast hem neder en bad met hem mede onder een vloed van tranen. Nog een tijdje bleef hij zoo-liggen en toen zeide hy: Goede Meester Thyssen, breng mij toch spoedig, spoedig naar Blyen beek. O, moeder, -moederEn gij moet tegen vader zeggen, dat ik geen kor reltje kruit meer in mijn buks gedaan heb als hij gezegd heeft. De vrouw, die my in het bosch tegenkwam, moot iets in myn buks hebben gedaan en ik heb haar toch nooit kwaad gedaan Die brandstichtster en moordena res we zulien ze laten pakken en rad braken, riep ik buiten myzelf van smart. Toen hief de knaap moeizaam zijn hoofd een weinig op en zeide: Voor my niet. Ik vergeef haar. Laten we een Weesgegroetje vóórhaar bidden. En met een zwak stemmetje hief hij aan en begon het Weesgegroet te bidden. De woorden „in het uur van onzen dood" bad hy tweemaal. De tweede keer heel zacht, terwyl zy'n oogen weder toevielen. In dien tusschentijd kwam de dok ter en onderzocht zijn wonden. Hij Mantel Regenjas Colbert Costuum Japon wol Japon zijde Prima afwerking. stoomen f 2 85 vervan f 4.65 1 2.85 f 4.65 f 2 85 f 5.65 f 1.55 f 2 85 1 1.80 f 3 25 ROELOFFZEN TILBU.G DepotWed. Schellen, Henseniusstraat, Venray Een luisterpost van een Italiaansehe. kust- batterij wacht op de nadering van vijande lijke vliegtuigen. (P.K. Brenner-Atl.-Z.-V.P.B.-s.j Een Mulders' Spaarkookketel is onovertroffen in kwaliteit en prijs Speciaal volgens de nieuwste stook- technische ervaringen. Leverbaar in elko inhoud Let op onzé firmanaam Spaarkookketelfabriek Telefoon 504 0e over hel 9^n'ToO,OoÖP^=l=1"«",e,S■ zekerde objecten deelname «n 9e" De lage v0° Loiukheid; lot hoogstens OORLOGSSCHAR moest den ader van de rechterhand afbinden, hetgeen do knaap zulk een pijn deed, dat hij zijn bewustzijn we derom verloor. Toen de arts do hoofdwonde onder zocht had, schudde hij vol bcteekenis met zijn hoofd en zeide zachtjes tot ons: Weinig hoop meer. Vannacht zal hij wel een brandende koorts krijgen, daar zy'n hersenvlies gekwetst is en als de ontsteking, wat by na zeker is, het dieper liggend weefsel aantast, zal dit helaas den dood tengevolge hebben. Ik vroeg hem of ik den knaap nog levend per schip naar Afferden zou kunnen laten brengen? Hy zeide van ja en was zelfs van meening, dat hof varen op de rivier den zieke wellicht goed zou doen en hem zelfs zou kal- meeren, daar hij waarschijnlijk in zy'n ylkoortsen wel erg naar zijn móe der zou verlangen. Ik gaf dus aan stonds bevel een licht Maasschip met goede roeiriemen gereed temaken en al het noodige voor dien treurigen tocht in orde te brengen. Langzaam aan kwam de knaap weer bij uit zijn onmacht. De dokter had hom eenige sterke druppels gegeven. Toen liet ik spoedig den pastoor roe pen om hem de H. Teerspijze toe te dienen. Toen de pastoor kwam was er niemand die zy'n tranen kon be dwingen. Zelfs de dokter, die overigens een hard man scheen te zy'n, wischtte heimely'k een traantje uit zijn oogen. Het was een geween en gejammer zonder einde, we konden zelfs de ge beden van den priester niet volgen. De zieke alleen was rustig en oen hemelscke glimlach speelde op zy'n lippen, toen hij voor do eerste, en laatste maal den zoeten Jezus in zy'n hartje ontving. Nu is alles goed, zeide hy toen: troost nu vader en moeder. Toen ik hem zeide: Morgen gaan wé weer naar Blyenbeek, drukte hij mijn hand en fluisterde: Gauw, spoedig toch, naar mooder, naar mijn lief moedertje Toen zonk hij weer terug in zy'n kussens en sloot zy'n oogen. Des na middags droegen we den knaap op een draagbaar met bed naar de Maas en legden hem toen zot voorzichtig mogelijk tusschen zachte kussens in de boot. De stroom nam het lichte vaartuig op en droeg liet zach'tschom-. melend zoo snel naar Venlo, dat het wel leek alsof de rivier medelijden had met den sluimerenden zieke. Reeds spoedig zagen we de vesting en de torens der stad donker afsteken tegen hot gouden avondrood. Ik zond een boodschap naar liet klooster Trans Cedron van de zusters Annuntiaten, hetwelk mijn genadige Hoer onlangs nog met een rijke stichting bedacht had en liet de zusters verzoeken den kleinen Christoffel en zyne ouders in hunne gebeden te gedenken. Toen ging de reis verder. De nacht brak aan. De zieke word onrustiger. Hy herkende mij niet meer en ik had alle moeite om hem in bed te houden. Het scheen dat hy in zy'n koortsfantasieën nu eens door den ge- liarnasten Martin Schenk, dan weer door een vrouw vervolgd werd. Soms riep hij: Daar is zy weerNu heeft zij mijn buks weer in haar handen en stopt iets in den loop en legt hem weer op de bank in het gras. Door op de vragen e.i uitroepen van den in zy'n koorts ylenden knaap in te gaan, kwam ik er zelfs achter, hoe het ongeluk ongeveer moest gebeurd zijn. Ik heb het tenminste als volgt aan VOOR DE PROVINCIE LIMBURG. Dorschen. Het. dorscliseizoen is thans in vollo gang on begunstigd door goed weer verloopt liet dorscliplan naar wensch. Toch moeten wij er nog op wijzen, dat de landbouwers aan de loondor- schers alle medewerking blyven ver- leencn. Dit is een eerste vereischte wil men de broodvoorziening van het Noderlandsclie volk goed doen ver- loopen en men niet bevreesd behoeft te zijn voor stagnatie gedurende de wintermaanden. Ook zy. die met eigen garnituur (rosmolen-electromotor enz. benzine of gasolio wordt niet moer verstrekt) dorschen, dienen vóór 1 November a.s. een zeker kwantum, door de bureau- li ouders te bepalen, gedorscht te heb- ben. Hieraan moet streng de hand worden gehouden, wil men alios regel matig doen verloopen. De landbouwers dienen ook goed hiormede rekening te houden en tijdig te dorschen. willen zij ei' zeker van zijn, dat hun een slachtvergunning wordt uitgereikt. Gezien liet groote belang, dat hier bij op het spel staat, zijn wij verder genoodzaakt om bij onvoldoende mede werking de oogst in bezit te doen nomen, met al de nadeelige gevolgen daaraan verbonden. P.Y.C. voor Limburg. verkrijgbaar bij Fa. C. SWAGER C. Azn., Slooterbeckstraat 9, VENLO. Bestellingen voor Venray en omliggende dorpen worden aangenomen door onzen agent432 Geregeld in voorraad ALLE BOUWMATERIALEN en BE TON-ARTIKELEN Riviergrind, zand en tuingrind. Vraagt eens prijs! HET IS IN UW BELANG Uw Ongevallen-, Ziekenhuis-, Levens-, Dienstboden- Wettelijke aansprakelijkheid- en alle andere Ver zekeringen te sluiten bij le klas Maatschappijen en het sedert vele jaren bestaande agentschap van B. KRUIJSEN-THIELEN, Markt 8, VENRAY Denkt U ook aan verzekering tegen Oorlogsschade Ook persoonlijke Molostverzokoring na half 7 no. 212 Handel in alle Bouwmaterialen. Levoron allo voorkomende Bouwmaterialen als: Cement, Cemcntkalk, Kalk. Dakpannen, Stconen, Dryi'steenon, ïresbuizen, Asbcstbuizen, Kluit kalk eii Landbouwpoederkalk enz. enz. Verder aan onze loswal to Maashees verkrijgbaar rivierzand en riviergrind. VOORKOM DIT GROOT RISICO EN VERZEKER UW BEDRIJF. Vlotte schaderegeling. Vraagt inlichtingen. alle 'verzekeringen De eerste okkernooten zijn weer bij de grossiers aangekomen. Zij hebben handenvol werk met het schoonmaken van deze vruchten, alvof«us zij vla de winkeliers ter consumptie worden aangeboden. (Schimmelpenningh Smit V.P.B.-s.) elkaar gepast: Vrouw Dausque was dienzelfden nacht, zooals Mathias my later be kende, uit haar kerlcor losgebrokon. By nader onderzoek bleek, dat zij door maandenlange arbeid wel een twintig ticholsteenen uit de muur had ge brokkeld. Ik voor mij houd het gat; dat zij gemaakt had groot genoeg om er een monschelijk lichaam door te laten, ofschoon anderen van meening waren, dat de Satan zolf haar er door heen heeft getrokken. In het kort: het wijf heeft zich dicht by het Slot er gens in het bosch verscholen gehou den om den volgenden nacht weg te vluchten en bloedige wraak te nemen op den ouden Mathias. En nu moest myn lieve Christoffel die draak juist tegemoet loopenZij heeft hem be paald direct herkend en voorzichtig heidshalve eerst nog zijn naam ge vraagd. Toen is zij hem zeker heime lijk achterna geslopen en toen de knaap de buks eenige oogenblikken op de bank, waar hij op mij wilde wachten, onbewaakt had laten liggen, moet zijop de een of andere manier, waarschijnlijk door den loop vol aarde en gras te stoppen, het ongeluk heb ben veroorzaakt. "Wat later van vrouw Dausque geworden is, heb ik niet'met zekerheid"kunnen achterhalen. Alleen vertelde Ruprecht, onze knecht, -ons later, dat de duivel zelf haar den nek had omgedraaid, daar hij enkele we ken later een verschrikkelijk verminkt lijk van een oude heks in het Swal- merbosch had gevonden, wat natuur lijk vrouw Dausque moet geweest zijn. Doch dit laat ik in zy'n waarde. Intusschen voeren wo steeds verder de Maas af en hoorden we reeds vanaf Venlo het kanongebulder der Pruisen voor Geldern. De graaf van Lottum liet toen juist door kolonel Schlund stad en vesting op een ge weldige ma nier beschieton. Toen wij dichter bij kwamen on by Arcen, twee uur van Geldern aanland den, leek het wol alsof hoel de hemel boven de vesting in vuur en vlam stond. We konden zelfs de vurige bogen, welke de bommen on brand kogels beschrevon, goed onderscheiden. Het donderen en brommen der kanon nen scheen ook onze arme Christoffel schrik aan te jagen. Hij bogon zich onrustig op zy'n rustbed heen en woer- te draaien en riep: Meester Thyssen, meester Thys sen, help my tochZiet gy' dan niot, hoe die booze Martin Schonk voort durend op mij staat te mikken en altijd maar op mij wil schieten Neem hem die buks' toch af! O, nu schiet hij weef af, langzaam, langzaam komt die kogel weer op mij afO, nu boort hij zich in 'mijn hoofd O, wat brandt dat! Tegen den morgen werd onze jonker rustiger. Toen wij Well voorbij voe ren, luidde het juist voor de vroeg mis. Op het hooren van dit klokje begon de lieve Christoffel zóó roerend zijn gebedje te bidden, dat de knech ten onwillekeurig hun riemen lieten rusten en een oogenblikje meebaden. Meer dan één voelde zijn oogen voch tig worden. Van Bergen uit, waar wy een oogen blik bleven rusten, zond ik een ijl bode naar Blyenbeek om het treurige bericht over to brengen, tevens met het verzoek zoo spoedig mogelijk een goede draagbaar naar Afferden te zen den. Onder veel zuditen en jammeren had ik dit des nachts' op een stuk papier geschreven. Myn tranen vielen op het. papier on nooit van mijn leven is my iots zoo zwaar gevallen als dio paar regels. S (Slot volgt)

Peel en Maas | 1942 | | pagina 4