Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws* iondacfidieftit 4}ui$adóeit Zaterdag 3 October 1942 Drie en Zestigste Jaargang No 39 advertentieprijs Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm, Vraag en aanb. betrekk. 8 ct, alle overige 12 ct. abonnementprijs voor Venray 70 ct. buiten Venray 80 ct. per kwartaal. Afz. no. 6 ct. PEEL EN MAAS UITGAVE Fa. v. d. MUNCKHOF Drukkerij, Kant.boekh. Kengetal 2446 VENRAY Grootestraat 28 Tel. 512 Giro 150652 P1100/1. Verantwoorde lijk voor den geheelen inhoud: W. P.A. van den Munckhof. De greep op 't Grosny-petro troleumgebied. Onherstel bare slag voor de Sovjet- kraclit. Wat de bolsjewis ten reeds verloren. Succes sen van den Driebond ter zee. Japanselie onderzeeërs in den Atlantischen Oce aan. Troepcntransportsclie- pen vernietigd. In Sept. 14<> schepen (943000 ton) ge- torpeteerd De totale afreke ning met het Britsche eiland komt. Voor het eerst sedert den strijd om den Kaukasus werd vorige week een kaart van dat gebergte met de Duitsche opmarsehrichting openbaar gemaakt. Voor velen zal deze kaart verhelderend hebben gewerkt en on middellijk hebben verklaard, waarom het Kaukasus-front schijnbaar is ver stard. Want die verstarring is inder daad slechts schijnbaar. Bergen en dalen bepalen hier de wegen, die kris-kras door het gebergte voeren en bepalen tevens de opmarsch-richtin- gen. Langs zulke kronkelwegen gaat thans de opmarsch naar het petro- leumgebied van Grosny, dat dubbel zoo belangrijk is als dat van Maikop en dat nu reeds ten Noorden en ten Zuiden bedreigd wordt. Hier naderen de Duitschers op gevaarlijke wijze reeds het beginpunt der olieleiding, die van Mahatsj Kala aan de Kas pische zee naar Rostov en verder naar het Donetz-bekken loopt met een aftakking naar Toeapse aan de Zwarte Zee. Deze operaties staan kennelijk in verband met den liardnekkigen strijd om Stalingrad, die nu al woken lang onverminderd aanhoudt. Ondertus- schen hebben de Duitsche troepen echter behalve ten Noorden en ten Zuiden dezer stad ook op verschil lende plaatsen in het centrum den Wolgastroom bereikt en is de aan voer uit de petroleumbronnon van dit belangrijke gebied door deze beide feiten reeds voor 9/10 afgesneden. Daarmee is aan de Sovjet-verdediging een onherstelbare slag toegebracht, want een leger zonder olie en ben zine is een soldaat zonder wapenen. Op den duur moet deze toestand tot een uitschakeling van de gevechts kracht der Stalintroepen leiden. Minister Von Ribbentrop heeft daar over ook nog eens het zij no gezegd bij gelegenheid van den verjaardag van liet Driemogendhedenpact (27 Sept.) Hij zeide onder meer: Met de ver overing van Stalingrad, dathetgroote verbindingscentrum tusschen Noord on Zuid-Ruslanden die de voornaamste verkeersader van dat land, deWolga, beheerscht, wordt aan onzen gevaar- lyksten tegenstander een slag toege bracht, waarvan hij zich niet meer zal horstellen. De verliezen aan gebieden,menschen voedingsstoffen, ertsen, grondstoffen van allerlei aard, zijn van dien aard, dat do' bolsjewistische kolos reeds thans meer dan de helft, op belang rijke gebieden tot tweederde en meer van zijn kracht verloren. De verbon den troepen hebben reeds 1.6 millioen vierkante kilometer (d.i. 46 maal de oppervlakte van Nederland) bezet. Van Europeesch Rusland is daarmee ruim de helft, en wel verreweg het belangrijkste deel hecht in Duitsche handen. Aan menschen heeft de Sovjet unie daardoor ongeveer 90 millioen verloren. Daarbij komen de verliezen aan dooden, gewonden en gevangonen ten bedrage van rond 14 millioen, zoodat do Sovjets in totaal ruim 100 millioen menschen verloren. Daarmee zijn de vruchtbaarste gebieden in Duitsche handen, waardoor niet al leen de voedselvoorziening van Duitschland, maar zelfs van geheel Europa afdoende verzekerd is. De levensmiddelenpositie kan van nu af aan van jaar tot jaar slechts beter worden. Zien we nu ook eens naar het strijd gebied in den Stillen Oceaan, dan merken we op, dat inderdaad do toe stand der Amerikanen op de Salo monseilanden alles behalve rooskleu rig is. De Japanners houden vol dat de gelande Amerikaansche troepen vroeg of laat tot den ondergang ge doemd zijn. In Indië loopt de regentijd af en met spanning wacht men af, waai de Japanners hier ten aanval zullen overgaan. Dat het offensief aan den kant der Engelsclien zal zijn ter herovering van Birma, wordt niet waarschijnlijk geacht. In verband met de oorlogvoering tor zee is nog heel merkwaardig, dat het aan een Japansche onderzeeboot is gelukt om Afrika heen, een be zoek te brengen aan de Duitsche oorlogshavens van de Fransche kust. Een reis dus dwars over den In- disehen Oceaan langs Kaapstad en de geheele westkust van Afrika. Dit feit stelt scherp in het licht, tot welke verrassende mogelijkheden deze oorlog nog leiden kan en toont tevens aan hoe nauw de as samen werkt met den bondgenoot in Oost- Azië om de macht van Amerika en Engeland te breken. Een ander zeer merkwaardig feit van de ontwikkeling van den zee oorlog in het nadeel der Angel sak - sers is het bericht van 28 Sept., waarin wordt vermeld, dat drie Amerikaansche troepen transportsche pen door dnikbooten werden tot zin ken gebracht. Het waren 2 stoombooten-met twee schoorsteenenhet eene groot 19000 ton, het andere 17000 ton en een transportschip van 11000 ton. Tezamen •47000 ton scheepsruimte alsmede een begeleidende torpedojager. Waarschijnlijk zijn duizenden sol daten met tanks en vliegtuigen daarmee naar den bodem van den Oceaan gezonden, terwijl het verlies van zoo groote en snelle vaartuigen in zekeren zin bijna onherstelbaar is. Bovendien wijst dit verlies niet op een afnemen, doch op een toenemen der duikbootactie, die zich nu uit strekt van Kaapstad tot IJsland en van Moermansk tot aan het Panama kanaal. Bij deze opmerkelijke feiten wordt het hoe langer hoe meer onwaar schijnlijk, dat de Angel saksers binnen afzienbaren tijd tot de vorming van 'n tweede front zullen komen. Het groote uur van de totale af rekening met Engeland zal komen, aldus een Duitsch militair week overzicht. Binnen afzienbaren tijd zullen daarvoor alle voorwaarden aanwezig zjjn. De definitieve afreke ning met Engeland is door den oor log met de Sovjet-Unie slechts uit gesteld. Tot Zondag zijn in de maand Sep tember 146 vijandelijke koopvaardij schepen met een inhoud van 953000 ton getorpedeerd. Dit is het hoogste maandelyksche torpedeeringscijfer van dit jaar. - Meer arbeiders naar Duitschland Alle be drijven leveren een aan deel Naar de 54-urige werkweek Do tabak raakt op Weldra de laatste sigaar Stijgen de belastingopbrengst Onze molens beschermd Rijwielvordering stop Tot 4 October oude munten inleveren. Het voornaamste nieuws, waar mede de afgeloopen week afscheid nam, lag in een paar belangrijke aankondigingen: aanmelding voor den verplichten arbeidsdienst en een bijzonder intensief beroep op do in ons land vrij te maken arbeidskrach ten voor Duitschland. Wat de arbeidsdienst betreft, thans hebben een oproep voor de keuring ontvangen degenen, die geboren zijn tusschen 1 October en 31 December 1924. Zij zullen begin 1943 voor den arbeidsdienst worden opgeroepen. Met betrekking tot het tweede punt, het leveren van arbeidskrachten voor Duitschland is op te merken, dat er uit ons land nog heel wat arbeiders in den Duitseken landbouw en vooral in het Duitsche bedrijfsleven een be staan zullen moeten zoeken, dat hun hier niet meer of niet meer volledig kan worden geboden. In de eerste plaats hadden wij hier een werkloosheid van beteekenis, welke nimmer een oplossing heeft gevonden. Daarbij kwam, dat onder den invloed van de oorlogsomstandig heden gebrek aan grondstoffen onder den invloed van de blokkade zeer veel bedrijven korter en vaak veel korter werkten dan 48 uren per week. Zoo waren er b.v. 20.000 arbei ders, die nog wel aan een bedrijf verbonden waren, maar totaal geen werk hadden. Tienduizenden werkten eenige uren per week en 30.000 waren er in de werkverruiming ten dienste der voedselvoorziening. Het streven is nu gericht op het laten werken van 48 uren in alle bedrijven. De daardoor vrijkomende jongere arbeidskrachten zijn bestemd voor Duitschland. Verder worden geleidelijk aan de zwakke bedrijven, die thans geen toe komst hebben gesloten. Dit proces zal wel voortgang hebben, zoolang de oorlog duurt. Spoedig zal men overgaan tot de invoering van de 54-urige werkweek dan krygen alle bedrijven krachten vry voor Duitschland. Wellicht zullen ook vrouwelijke arbeidskrachten niet langer vrij ge steld blijven van dén plicht, om in Duitschland te gaan werken. Dit is de bijdrage, welke Duitsch land van ons vraagt in zyn strijd tot vernietiging van het bolsjewisme en tot beveiliging en herademing van Europa. Tabak uit beetwortelblad, waar over de Tyd zoo hoopvol schreef, schijnt niets uit te halen. Beroerde pruimtabak en een slechte sigaret zonden ervan te maken zijn. Het goedje zou bar slecht branden, tot lucifers-distributie leiden en ferm stinken Het zou bovendien jammer van het veevoer zyn. - De rijwielvordering is thans stopgezet. Tot uiterlijk Maandag 5 October a.s. kan men bij den burge meester van zyn woonplaats een verzoek om vergoeding of tot het verkrijgen van een ander rijwiel in dienen. De openstelling der winkels is met ingang van 1 October tot 1 April aldusop werkdagen van 10 tot 6 uur en op Zaterdag van 10 tot 7 uur. De bescherming van onze molens is thans by verordening ge regeld. Zonder toestemming van de Overheid mag een wind- of water molen niet worden gesloopt, niet voor gebruik als zoodanig ongeschikt worden gemaakt en niet worden inge richt voor andere doeleinden dan waartoe hij normaal is bestemd. Deze maatregel tot bescherming van een belangrijk Nederlandsch cultuurgoed is toe te j-uichen.'Ook uit dit oog punt, dat in de toekomst de wind een belangrijke rol zal spelen bij. lie energie-voorziening. Verbetering trede hier in de plaats van slooping. Tot Zondag 4 October kan men nog de oude muntstukken inleveren. A.N.P. meldt, dat reeds buitengewoon goed is voldaan aan den oproep tot inlevering. Aan belastingen inde het Ryk in 't le kwartaal van 1942 hethooge bedrag van f 348 millioen. dat is f 99 millioen meer dan in liet le kwartaal van 1941. In 1940 werd f 925 millioen geïnd en in 1941 f 1219 millioen. IN DE LAZARETTEN In de lazaretten achter het Jront worden do gewonden verpleegd, die in den stryd tegen het bolsjewisme hun tol betaald hebben. Daar wach ten heldor witte bedden, zachte vrouwenhanden schikken de kussens, nooit moe wordende doctoren ver nieuwen de verbanden. In de lazaretten achter het front leert de soldaat, wat het beteekent een thuisfront te hebben, dat zich bewust is van zijn plichten tegenover den strijder. Ook de Nederlandsche Vrijwilligers weten dat. Ook zij weten, dat het thuisfront hen niet vergeet. Nederland zond een ambu lance naar het Oostfront. Aan U is het lezer, om to zorgen dat deze Ambulaneo haar taak naar behooren kan vorrichton. Ook Uw steun heeft deze Nederlandsche hulpexpeditie noodig. Stort daarom vandaag nog een bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance, Koningin negracht 22, 's-Gravenhage. DE WINKELSLUITING In (le aanstaande winter maanden In verband met velerlei misver stand omtrent de tijden, op welke de winkels geopend moeten zyn, volgt hierna een korte opsomming van wat mag en wat moet. voor hetkomondo winterhalfjaar (van 1 October tot 1 April). Winkels mogen geopend zijn op de eerste vyf werkdagen der week van 5 tot 18 uur en op Zaterdag van 5 tot 19 uur. Winkels moeten geopend zyn alle werkdagen, ook des Zaterdags, van 10 tot 17 uur (een uitzondering geldt voor niet-levensmiddelon zaken voor Maandagmorgon). Voor drankzaken en kantoorma- chinezaken (naast cafe's apotheken e.d.)*geldt bovengenoemde verplichting .niet. De buitenlandsclic arbeiders in Duitschland De algemeen gevolmachtigde voor de tewerkstelling in Duitschland, gouwleider en Rijksstadhouder Sauc- kel, hoeft aan de pers verklaringen afgelegd over de tewerkstelling van buitenlandsche arbeiders in Duitsch land. Het cijfer daarvan noemde Sauckel enorm. Door het luiidigo Duitsche arbeidspotentieel is zoowel ue levonsmiddelenvoorziening als de wapenproductie verzekerd. In 't alge meen lieerscht in Duitschland over deze werkkrachten groote tevreden heid; dit geldt vooral voor de Rus sische arbeiders en arbeidsters, die verweg de meerderheid uitmakon van de in Duitschland tewerkgestelde buitenlanders. ARBEIDSDIENSTPLICHT Wie op moeten komen Dezer dagen werd in de Staatscou rant bekendgemaakt, dat, met ingang van dien datum, artikel 11 van het arbeidsdienstplichtbesluit als volgt moet worden gelezen: wZy, die op het tijdstip van inwer kingtreden van dit besluit (1 April 1942) aangesteld worden in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, moeten, indien zij den leeftijd van 18 jaar, doch nog niet dien van 20 jaar hebben bereikt, en ongehuwd zyn op straffe van ontslag voor 1 Juli 1944, gedurende het daartoe door den se cretaris-generaal van het Departement van Agemeene Zaken te bepalen tijd vak, liun arbeidsdienstplicht hebben vervuld". Dit artikel, waarvan de wijziging vanzelfsprekend niet slaat op de thans ondèr de schop zijndelichting, houdt dus in, dat genoemde bepaling in don vervolge geldt voor hen: 1) Die op 1 April 1942 waren aan gesteld in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, op dien dag niet jonger waren dan 18 jaar on die op of na 2 April 1922 zyn geboren." 2) Die op 1 April 1942 in openbaren dienst of bij het byzonder waren aan gesteld en die voor 1 Januari 1943 den leeftijd van 18 jaar bereiken. 3) die na 1 April -1942 doch voor 1 Januari 1943 worden aangesteld in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en die 18 of 19 jaar oud zyn. Nederlandsche kuituurkamer. 's-Gravenhage, 29 September. By be schikking van den president der Ne derlandsche kuituurkamer is met in gang van 1 October 1942 tot dagelijksch bestuurder van de Nederlandsche kui tuurkamer met den titel van alge meen bestuurder benoemd: de Heer Mr. E. Otto te 's-Gravenhage. Dr. E. Otto werd 4 October 1902 te Krimpen a.d. IJssel geboren. Yan 1924 tot 1928 studeerde hy aan de Leid- sclie universiteit en vestigde zich na beëindiging van zyn studie als advocaat en procureur te Dordrecht waar hij tot 1932 werkzaam was. Zijn belangstelling voor het sociale werk bleek reeds" uit zyn werkzaam heden, die hij voor den armenraad verrichtte. Op 22 October 1940 werd hy benoemd tot organisatieloider van do stichtingen Winterhulp Nederland en Nederlandsehen volksdienst, in welke functie hij blijk gaf van een groot organisatorisch talent. Gezien ook zyn belangstelling voor het kultureele leven in positie van algemeen bestuurder der Nederland sche kuituurkamer te bekleeden. YISCHLEER YOOR REPARATIE YAN FIETS BANDEN Deskundigen zijn liet er niet over eens De bruikbaarheid van de huiden van bot en schol schijnt onbeperkt te zijn, want nadat deze huiden, ver werkt tot bovenledor, zoolleder en tot materiaal voor fijne lederen met één slag de wereldmarkt hadden veroverd, zal nu ook nog de wielrijder kunnen profiteeren van de taaie huid der geduldige platvissehen. Plet Duitsche blad „Yolksgemein- schaft" meldt althans, dat Deensche experts erin zijn -geslaagd het soepele en zachte vischledèr, dat zich onder scheidt door een buitengewone trek- vastheid, zoo te behandelen, dat het gevulcaniseerd kan worden. Versleten buitenbanden van oon fiets kunnen, naar uit do genomen proeven is ge bleken, thans duurzaam met visch- leder hersteld worden, wanneer dein den handel zijnde kleine en groote stukkon huid aan den binnenkant van den band op de zwakke plek worden gevulcaniseerd. Naar aanleiding van dit bericht hebben wy te bevoegder plaatse geïn formeerd, aldus De Tyd, welke erva ringen men hier te lande met visch- leer heeft opgedaan. Men deelde ons mode, dat de proeven om uit visch- huid leer te fabriceeren volkomen geslaagd zjjn. Fabricage op groote schaal stuit echter op de moeilijk heid van inzameling der vischhuiden. Proeven om rijwielbanden met vischleer te repareeren zyn nog niet genomen. Do mogelijkheid het visch leer te vuleaniseeren lijkt uitgesloten, omdat onder vuleaniseeren verhitting onder toevoeging van zwavel moet worden verstaan. Daartegen is leer meestal niet bestand. Wel kan men natuur- en kunstrubber vuleaniseeren. Daarom lykt het waarschijnlijker dat hier sprake is van het vulcani soeren van het vischleer op den band of liet aanbrengen van een of andere solutielaag daartusschen. BETEUGEL UW ROOKLUST Na 21 December geen sigarenfabricatie meer Op 21 December a.s. zullen de sigarenfabrieken moeten ophouden met liet- vervaardigen van dit genot middel. Van de sigarettenfabrieken zal slechts 1/3 aan liet werk kunnen blijven, zoodat ook de sigaretten heel schaarsch zullen worden. De hoop van den rooker zal zich moeten gaan richten op de vondst van een redelijk surrogaat. Weer verkoop van rijwielen. Zooals bekènd is in den loop van de vorige maand een verbod uitge vaardigd van liet verkoopen of an derszins afleverenvan rijwielen aan het publiek door den kleinhandel, zoodat het in de laatste weken niet mogelijk was, ook wanneer men in het bezit was van een distributiebon, zich een rijwiel aan te schaffen. Thans echter heeft de secretaris generaal van het departement van Èinnenlandscho Zaken in overleg met het Rijksbureau voor de metalenver- werkende industrie aan de burge meesters medegedeeld, dat dit verbod tot het verkoopen of anderszins af leveren van rywfelen voor kleinhan delaren met ingang van 1 October is opgeheven met dien verstande echter, dat nieuwe bonnen voorloopig niet zullen worden uitgereikt. Vanaf 1 October kunnen handelaars bestel- en afleveringsbonnen in ont vangst nemen en daarop, hetzij uit voorraad, hetzij na het betrekken door bestelling per bestelbon van fa brikant of grossier, toerrijwielen aan het publiek afleveren. Belangrijk zoowel' voor handelaar on afnemer is vooral ook, dat de gel digheidsduur zoowel van bestel- als afleveringsbonnen, voor zoover daarop oen in Augustus 1942 vallende datum is vormold, is verlengd tot 31 Oct. 1942. Ry'wielverkoop en -koop is dus nu weer toegestaan, doch alleen op de thans nog in omloop zijndo geldige bonnen. Boomgaarden in beslag genomen. Opsporingsambtenaren van de Prys- beheersching hebben in de afgeloo pen week wegens ernstige prijsop drijving van appels en peren beslag gelegd op boomgaarden in Losser en Overdinkel. Pl.m. 800 kg. appels en peren, waarop in eerstgenoemde ge meente beslag was gelegd, werden' met medewerking van den burge meester op het gemeentehuis aldaar tegen den officieelen prys aan het publiek verkocht. In Overdinkel werden circa 1000 kg. appels en peren in beslag geno men en tegen den normalen prijs in den handel gebracht. Handel in gouden en zilveren voorwerpen. Hoewel dit in de betreffende ver ordening niet nadrukkelijk wordt aan gegeven. heeft de Haagsche economi sche rechter, mr. do Vries, beslist, dat ook het verhandelen van bewerkte gouden en zilveren voorwerpen straf baar is. De Hagenaar C. Lietk had zilveren voorwerpen gekocht, volgens zyn zeg gen voor geldbelegging, doch toen de prys van het zilver daalde, had hij de voorwerpen weer van de hand ge daan. De rechter zag hierin een aanwijzing, dat verdachte met het zilver specu leerde, zoodat hij in elk geval niet de verordening in strijd kwam. De officier van justitie vroeg vry spraak, aangezien in de - verordening alleen wordt gesproken over den han del in goud en zilver en niet over be werkte gouden en zilveren voorwer pen, doch de rechter was van oordeel, dat het in de bedoeling van de ver ordening ligt, ook het verhandelen van voorwerpen strafbaar te stellen. Hy veroordeelde den Hagenaar dan ook tot f 800 boete subs, vier maan den hechtenis. Aanvoer- en veilvcrboil bewaai-appelen. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale maakt bekend, dat bij bestuursbesluit no. 99 bet aanvoeren ter veiling alsmede het veilen van bewaarappelen is verboden. In dit besluit, opgenomen in de Staatscou rant van 15 September 1942, staande belangrijke variëteiten vermeld, waar voor dit verbod geldt.. Als de tyd van plukken daar is, moet de teler, respectievelijk pachter, het fruit na het plukken opslaan. Te zijner tijd zal de centrale ontheffingen verleenen van het verbod, met- name by een tekort aan oplégruimte en hieraan eventueel voorwaarden ver binden. Dit wordt nader door de vei lingen bekend gemaakt. Man levend verbrand. Tijdens een brand, die Maandag avond woedde in de boerdery van den heer A. Dekker te Ruinen, waar bij alles een prooi der vlammen werd, is ook de heer Dekker in de vlam men omgekomen. Achteraf rees het vermoeden van moord. Na een uitvoerig onderzoek is thans aangehouden de 20-jarige boe renknecht J. C. uit Zuidwolde. Hy is naar Hoogeveen overgebracht. Ook het lijk, waarop dr. R. van Dam de sectie heeft verricht, is daar heen ver voerd. De Bisamrat in Limburg Sedert een tiental jaren komt in België de bisamrat in wilden staat voor. Deze dieren zijn ontsnapt uit een kweekery in de omgeving van Aerschot en zij hebben zich daar ver menigvuldigd en vervolgens verspreid zoodat zy nu in een groot gedeelte van de Kempen voorkomen. Ondanks de maatregelen, die men in België daartegen heeft genomen is deze uit breiding thans zoo ver voortgeschre den, dat thans ook in ons land en wel in 1942 nabij Valkenswaard (N.Br) en in 1942 bij Rysbergen(N.Br.)en by Westdorpe (Z.V1.) bisamrat-ten zyn aangetroffen. In verband met het gevaar, dat de vestiging van dit dier in ons land medebrengt door zyn graven in oevers en dyken, is het noodig, dat de ver breiding ervan wordt voorkomen en dat de voortrekkers onschadelijk wor den gemaakt. Daar het waarschijnlijk is, dat de bisamrat thans reeds op meer plaatsen, in het bijzonder in Zeeuwsch Vlaanderen, Noord Brabant en Limburg voorkomt, verzoekt de Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen, die met de bestrijding is belast, bericht indien men het voor komen van deze rat meent te hebben geconstateerd. De bisamrat is grooter en dikker dan alle andere, in ons land voorko mende ratten, heeft een stompen kop en is warmbruin van kleur. In het bijzonder wordt zij gekenmerkt door haar afgeplatten staart. Zij houdt zich bij voorkeur op in stilstaande, be groeide slooten. Personen, die veel in het veld vertoeven hebben dus de meeste kans de aanwezigheid van het dier op te merken. Door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen wordt in het bijzonder voor personen, die in Z.Vlaan deren, Noord Brabant en Limburg wonen, voor zoover de voorraad strekt gratis een vlugschrift verkrijg baar gesteld, dat naast afbeeldingen eenigo mededeelingen bevat over de levenswijze van de bisamrat en aan wijzingen voor de opsporing van het dier. BEKENDMAKING 's-Gravenhage, 30 Sept. Op grond van artikel 45 van de verordening van den rijkscommis saris voor de bezette Nederlandsche gebieden nr. 138/1941 wordt be paald 1) Het reeds eerder gepubliceerde Spergebied in de provincies Zuid- Holland en Zeeland wordt opnieuw als volgt omgrensd. Het Spergebied omvat het Noord westelijk deel van het eiland Ro zenburg, dat door de door de weer macht geplaatste waarschuwings borden ingedeeld wordt, het schier eiland Voornc ten Noordwesten van het Voornsche kanaal, de eilanden Goeroe en Overflakkee, de eilanden Schouwen en Duive- land. het èiland Noord-Beveland en het eiland Walcheren. 2) Het betroden en bevaren van 'bovengenoemde gebieden en de tusschen deze gebieden liggende waterwegen is alleen met toela tingsvergunning van den gevol machtigde van den rijkscommissaris voor de provincie Zeeland (officier van politie) of voor do in de pro vincie Zuid-Holland liggende deelen van het Spergebied met toelatings vergunning van den gevolmachtigde voor de provincie Zuid-Holland (officier van politie) geoorloofd. 3) Nogmaals wordt medegedeeld, dat het verzoek om oen toelatings vergunning met daarbi,j behooren- de papieren bij den burgemeester der gemeente, waarvoor de toelating verlangd wordt., moet worden inge diend. In het verzoek moeten voor- en achternaam, beroep, woonplaats en straat, geboortedatum en ge boorteplaats van dengene, die liet verzoek indient, worden vermeld. Bovendien moet het verzoek ver gezeld gaan van een motiveering voor het betreden van het sperge bied. Ook moet de duur van liet voorgenomen verblijf worden aan gegeven. 4) Inbreuken op doze bepaling- zijn overtredingen en worden ge straft met een gevangenisstraf van 6 maanden en met geldboeten van maximum 2000 gulden of met een van deze straffen, voor zoover niet volgens andere bepalingen een lioogere straf moet worden opgelegd. De commissaris-generaal voor do veiligheid (get. RAUTER S.S.-Gruppenführer und Generalloutnant der Polizoi VENRAY, 3 Oct 1942 ZONDAG 4 OCTOBER Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot: DrVERCAUTEREN. Groote straat 11 Telefoon 335 BEKENDMAKING. De Burgemeester van Venray, waar nemend de taak van Burgemeester en Wethouders der gemeente, brengt ter openbare kennis, dat hy, waarnemend de taak van den Raad dierzelfdo ge meente op 25 September 1942 beslo ten heeft: Aan het Bestuur der bijzondere lagere school voor jongens en moisjes te Merselo ten behoeve zyner school te verstrekken de gelden, benoodigd voor de aanschaffing van 10 exem plaren „Deutsches Lohr- und Lose- buch" door Blydenstein und KOnig en 1 handleiding, in verband met de ver plichte invoering van het onderwijs in de Duitsche Taal aan genoemde school. Venray, 28 September 1942. De Burgemeester van Venray, P. PUBBEN l.b. De Secretaris, VAN HAAREN. Rechtbank Roermond. A. M. v. M., 49 j., Venray, verdacht van beleediging van G. J. P. Tillemans te Venray; eisch f 20, vonnis f 40 of 20 d. h. W. R., 23 j., Venray. verdacht van diefstal van een horloge van Th. van Kessel alhier; eisch en vonnis f 30 of 20 d. h. YALK-REYUE In een kalme wedstrijd behaalde De Valk haar eerste thuisoverwinning in dit seizoen. Met 3—2 bleef zy Gennep de baas. Alvorens den stryd een aanvang nam. werd een minuut stilte betracht, we gens overlijden van den secretaris van Gennep" Reeds spoedig kwam De Valk goed koop aan een doelpunt, toen een ach terspeler van „Gennep" do bal in eigen doel plaatste. Het twoode ont stond by een snelle doorbraak, waarna de rust intrad met een 2—0 voor sprong. By de hervatting wist Do Valk don stand tot 3—0 op tovoeron, waarna Gennep wat meer in den aan val kwam. Zulks leverde Gennep

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1