Poofaardappelen. BLYENBEEK PIJNLOOS RECLAME-MAAND. C. MULDERS HUIZEN en BOUWLAND. Steeds voorradig W. Mariens, Oirlc Officieels Landbouwmededeelingen. partij biggen TOPHOUT. Notaris Pluymaekers BOERDERIJ KASBOEKEN FEUILLETON 7 gemerkte biggen Rijwielen Gebr. Lueassen OORLOGSSCHADE M. JEUKEN Grootestraat 24 b oud-vakbondsleden october nadert! het nederlandsche arbeidsfront H. TACKEN, Schoolstraat I c. Venray Befonlabriek F. H. v. ENCKEVORT Telefoon 214 Gebr. MARTENS, Tel. 528 Openbare Verkoop van DE NOTARISSEN Pluymaekers te Venray en Gemmeke, Roermond zullen op Maandag 28 September 1942 nam. 4 uur, in het café ,,De Keizer" te Venray. Patersstraat, 'publiek verkoopen Gemeente Venray. Koop 1. Huis met tuin en borgplaat- sen aan de Langstraat No. 27, «ka daster Sectio C no. 3634 en oen ter plaatse afgepaald gedeelte van Sectie C no. 259, groot circa 9 a. 50 c. Koop 2. Twee huizen met stal, schuur en tuin. aan de Langstraat Nos. 29 en 31, kadaster Sectie C nos. 4182, 4183 en een afgepaald gedeelte van Sectie C no. 259^, groot circa 19 a. Koop 3. Bouwland aldaar, uitmakende een tor plaatse afgepaald gedeelte groot circa 36 a. 50 c. van Sectie C no. 259. Aanvaarding in genot der huur op 4 Jan. 1943, in lasten vanaf 1 Jan. 1943. Betaling van den koopprijs op 2 Jan. 1943. Irbo^Jelverk elverKooping. Notaris Pluymaekers te VENRAY zal op Dinsdag 29 September 1942 nam. 2 uur, ten huize en verzoeke van do Erfgen. W. Beterams te Venray, Schoolstraat 10,- togen con tant geld publiek verkoopen Een gedeeltelijken inboedel als stoelen, tafels, ledikanten, kasten, kleermakersmachine, keukengerief en wat verder te koop zal worden aan geboden. Hang-, leg- en buffetkasten, tafels, stoelen, mooie clubstellen, naaimachines, schrijfmachines, klokken, pendules. Begin volgende week worden verwacht 2 electr. waschmachines, 1 handv/aschmachines, zeer mooi kappersbuffet, een mangel, een kano, enz. enz. VOOR DE PROVINCIE LIMBURG. TE KOOP roodbont maalkalf^ M. Classens, Klein Oirlo F 25 TE KOOP J. Verstcegen, Veulen I 28. Notaris Pluymaekers TE VENRAY zal op Dinsdag 29 September 1942 nam. 6 uur, in het café van Wed. Janssen te Merselo, ten verzoeke van d^n Heer M. Kemps te Venlo, tegen ontant geld publiek verkoopen 50 porc. dennentophout liggende in het bosch te Merselo-Daland afk. van den Heer Michels. Nog in voorraad gebondenn CAHIERS van oude kwaliteit papier en meer dan 100 vellen inbond. FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Kantoorboekhandel Openbare Verkoop om uit onverdeeldheid te geraken te VENRAY zal op Woensdag 30 September 1942 nam. 6 uur, in het café van Godfr. Verstralen te Venray, Eindstraat, ten verzoeke van G. Verstegen en kinderen te Venray, publiek ver koopen Gemeente Venray. met boomgaard, tuin, bouw- en wei land gelegen a. d. Overloonscheweg, Venray sch Broek en Ilansenberg, groot 6.54.95 H.A. Aanvaarding in eigen gebruikde gebouwen Paschen 1943, het overige op de gewone tijdstippen in 1942; in lasten vanaf 1 Januari 1943. Betaling van den koopprijs op 2 Jan. 1943. Steeds voorradig alle soorten gebonden en ingenaaide met elk gewenscht aantal ko lommen, oude kwaliteit papier. Firma van den Munckhof Historische roman van het Kasteel Blyenbeek by Afferdon. Vrij naar het Duitsch door B. B. 24 De ongeluksdag brak zoo schoon en lieflyk aan alsof hij niets dan goeds en liefs zou brengen. Toen we in alle r oegte naar Swalmen gingen om eerst de H. Mis by te wonen, schitterde de uii vroolyk aan den blauwen hemel, zoodat een boschvinkzich heelemaal in de kalender vergiste en een vroolyk lenteliedje door 't luchtruim schetterde. Myn Christoffel echter scheen maar niet in de algemeene vreugde te wil len deelen. Het was of een boos voor gevoel hem neerdrukte. Onderweg had hij het maar steeds over de gruwel daden en zware misdaden, welke de Krijgsoverste Schenk Martin z.g. vroe ger tegen kerken en kloosters bedreven iiad en hoe zyn moeder hem eens ver rold had, dat zulke misdaden later dikwijls aan kinderen en kloinkin- gewroken worden. Hoe komt ge toch op zulk een schoone morgen aan zulke zwarte ge dachten? vroeg ik hem. Zie toch eens wat een pracht, welk een heer lijke goud-gele, roode en bruine kleu ren de lieve zon op het bosch too- vert! Ja, zeide hy, het is altijd het mooiste vlak voordat de bladeren val- i m. Maar gij hebt gely'k, het is van daag heel mooi weer. Gy gaat toch dadelijk met my mee naar de strik ken kyken? Ik heb mijn buks geladen TB P.;OOP M Peters-Rongen, Oirlo- Boddebroek. Te koop gevraagd 2 kippenhokken M. Vennekens, Stationsweg. Rollen prima inpakpapier a 10 vellen, formaat 75 x 100 cm Firma v.d. Munckhof verwijderen van ■eelt, likdoorns, ingegroeide, verhoornde en kalknagels, enz. Beleefd aanbevelend, JOS. VOERMANS Gedipl. Pedicure en Voetkundige Langeweg 20. Spreekuur Zaterdags 4—5 nm Zondags 10—12 v m Ook aan huis te ontbieden volgens afspraak. en Onderdeelen. Huishoudel. artikelen, Philips en Osram Lampen. LEUNEN Telefoon 485 BK'OOD oit oiizcu oven Jaar gaat niets boven! Het is het allerfijnste brood dat van het tegenwoordige meel oebakken kan worden FRANS BEERKENS Bakkerij Draalstraat Telefoon 218. en ik hoop vandaag nog eon patrijs of een haasje neer te leggen. Waarom ik nu juist weer zoo aan dien ouden Krijgsoverste Martin Schenk denk, vraagt ge? Ik dacht, dat ik in Blyenbeek was en dat ik weer boven op dien zand heuvel stond, van waaruit men zoo'n schoon gezicht heeft op hot Slot, de heide, het Kleverwoud, de Maas en op de vier en twintig kerktorens ron dom. Toen opeens ging de zon weg en werd het stikdonker en stond ik heel alleen tusschen donkere wolken op de eenzame heide. Toen werd ik zoo bang dat ik om moeder en u begon te roepen om my ter hulp te komen, maar niemand hoorde my. Op eens hoorde ik een 'ontzettend gehuil en gedruisch van paarden en ruiters; het was juist alsof 't uit het donkere moeras naar my toekwam door de lucht, ik wilde weg vluchten, maar ik kon niet.... Het was de oude Martin Schenk, juist zooals hy thuis in de hal hangt geschilderd. In zyn geel leeren kolder en met zyn groote omgeslagen hand schoenen aan en zijn lange officiers sjerp fladderde in de lucht... Iiy zag mij'met zijn bleek gezicht zóó grimmig en boos aan, dat het wel leek, dat hy myn hart met zyn blik wou doorboren. En ofschoon de kogels, gek, heel langzaam naar mij toekwa men, kon ik toch geen haar breed op zij gaan en ik voelde hoe het heete lood stuk voor stuk in myn lichaam drong. Toen eerst knalde het schot en de booze Schenk verdween in de lucht. Wat er toen nog meer gebeurde, kan ik my niet meer herinneren. Maar ten slotte scheen het my, dat ik in de Paradijskamer tusschen rozen en heidebloempjes op myn bedje lag. BeLuigrijk nieuws voor pa.ardenli ouders Zooals bekend geacht mag worden, dienen alle paarden boven een jaar voorzien te zijn van een identiteits kaart welke thans voor een groot deel zijn uitgereikt. Thans moeten ook houders van veulens van 3 tot 12 maanden in het bezit zyn van een by die veulens be- hoorend identiteitsbewijs. Teneinde nu tot uitreiking van deze kaarten voor do paarden van 3 t m .12 maan den te komen, zullen deze maand nog monsteringen van de desbetreffende paarden worden gehouden. Deze mon steringen zullen plaatselijk bekend worden gemaakt en staan onder leiding van de bureauhouders. De paardeuhouders zullen dan ook goed doen te informeeren waar en wan neer zij mot hun veulens op do mon stering moeten komen, daar dit in hun eigen belang is, wijl zy anders genoodzaakt zullen zijn met hun veulens naar een andere, verder afge legen monsteringsplaats, te moeten gaan. Na deze registratie zullen dan de identiteitskaarten" worden uitgereikt. Nogmaals wijzen wy op het gebruik van paarden langs liet Belgische grensgebied, dit is een strook land ter breedte van 3 km. langs de Bel gische grens. Indien do paarden in deze grënsstreek vertoeven, dienen do ten behoeve van deze paarden uitge reikte kaarten steeds door den bege leider van deze paarden op verzoek van daartoe bevoegde personen te worden getoond. By verkoop of vordering van paar den moeten deze kaarten opde taxatiemarkten worden medegebracht en by aflevering van oen paard even eens worden afgegeven. De kaarten behooren bjj de paarden te blijven, ook als deze van eigenaar veranderen of worden uitgeleend of verhuurd. Door de nieuwo eigenaars dienen de nummers van deze identiteitskaarten dan in hun veeboekje te worden ver meld. Ingeval van sterfte of slachting van een paard moet deze kaart woder bij den bureauhouder worden inge leverd en wel binnen 3 x 24 uur, terwyl indien een paard op een bedrijf wordt aangevoerd of afgevoerd even eens binnen genoemde tijd een schriftelijke of mondelinge mededee- ling hiervan op het bureau moet worden gedaan. Zooals bekend kunnen paarden van een jaar on ouder zonder geldige ver gunning niet worden verhandeld. Thans vallen hier ook de paarden van 4—12 maanden onder, waarvoor dus nu ook een aan- en verkoop ver gunning noodig is. Wel zyn deze paarden niet aan een maximumprijs gebonden en behoeven dus ook niet op een taxatiemarkt te worden voor geleid. Natte pulp tooi* veevoeder Veehouders, wonende in Zuid-Lim burg, d.i. ten Zuiden van Bureau Susteren, die in het komende seizoen natte pulp wenschen te betrekken van één der Siroopfabrieken (Schinnen, Meorssen, Eysden en Beek) dienen daartoe voor 1 October a.s. een aan vrage te richten tot hun bureauhou der. Dit geldt ook voor leveranciers van bieten. Het ligt in de bedoeling deze natte pulp toe te wyzen" aan veehouders, die een ernstig tekort hebben aan ruwvoeders en daardoor zonder aanvulling niet in staat zouden zijn hun veestapel, ook al is deze aangepast, by liet voor hun bedrijf vastgesteld maximum, door den winter te krygen. De prys zal af fabriek be dragen voorLeveranciers van bieten f 19.— per 1000 kg. en voor de overigen f 20.— per 1000 kg. Aanvragen, na 1 October binnengo komen zullen vermoedelijk niet meer in behandeling genomen kunnen worden. Na totaliseering van de inge komen aanvragen worden de hoe veelheden per aanvrage bepaald. De dag en plaats van afhalen is niet vry, maar zal door ons worden vast gesteld. Het aanhouden van meerwaardig fokvee By enkele volbloedfokkers in onze provincie staat nog stamboek- of fok vereenigingsvee, bestemd om van het bedrijf te worden afgevoerd als boventallig en wellicht naar do slacht bank gevoerd zal moeten worden. Nu is de mogelijkheid opengesteld dat dit vee door andere veehouders wordt aangekocht tegen de slacht- waarde plus f 35.— extra. By aan koop van dit vee wordt den kooper echter een- extra aanslag opgelegd van 220 kg. De adressen der verkoopers, als mede nadero inlichtingen, zijn bij do PI. Bureauhouders verkrijgbaar terwijl eventueele aanvragen vóór 5 October a.s. aldaar dienen te worden inge diend. P.Y.C. voor Limburg. Mantel stoomen f 2 85 Regenjas f 2.85 Colbert Cosluum f 2 85 Japon wol f 1.55 Japon zijde f 1.80 Prima afwerking. Depot f 4.65 f 4.65 f 5.65 f 2 85 f 3 25 ROELOFFZEN TILBUxG Wed. Schellen, Henseniusstraat, Venray VOORKOM DIT GROOT RISICO EN VERZEKER UW BEDRIJF. Vlotte schaderegeling. Vraagt inlichtingen. ALLE VERZEKERINGEN Een Mulders' Spaarkookketel is onovortroffon in kwaliteit en prys Speciaal volgens de nieuwste stook- technischo ervaringen. Leverbaar in elke inhoud Let op onze firmanaam! Spaarkookketelfabriek Telefoon 504 Toen ik mijn oogen opsloeg zag op ik het plafond niet dien adelaar met het wapen, welken gij hebt geschilderd, maar een veel mooieren, wonder- schoonen vogel met roode, blauwe, violette, pui-peren en van goud glins terende vederen. Nog nooit heb ik zoo'n mooien vogel gezien en door het plafond hoen kon ik echt, niet den geschilderden, maar werkelijk den echten blauwen hemel zien. Moeder stond naast mij en zong heel zachtjes met wonderzoete stom: Coelum peto, ik wil naar den hemel. Toen schrok ik wakker en hoorde buiten de ochtendleeuwerikken zingen. - Zie, Meester Thyssen, dien droom zit mij den heelen. tijd in myn hoofd en daarom ben ik deze morgen niet zoo vroolyk als anders. Hij zal toch wel niets te beteekenen hebben, is het wel - Wat zou hy te beteekenen heb ben, lieve Christoffel? Je bloed was een beetje verhit en toen hebt ge in je slaap gedroomd wat Anna je over dien Martin heeft voorgebabbeld. Hy is niet eens een voorvader van je in de rechte Ijjn. Dat gij echter dikwijls en zelfs in je droom aan het „Coelum peto" denkt, hetgeen je moeder je zoo op het hart gedrukt hoeft, is heel goed. Dat doet je er steeds aan denken, dat ge je hartje altijd zoo rein moet bewaren, dat ge eiken dag bereid zyt naar den hemel te gaan. Ja, daar heb je gely'k in, dit heeft Pater Edmundus my ook nog gezegd, toen ik laatst myn eerste necht by hem gesproken heb. Men kan nooit weten, zeide hy, of men den avond nog zal halen en hy ver telde mij van een jongen van myn leeftijd, die plotseling, terwyl hy vroo lyk aan het spelen was, ineenzakte en een schielijke dood stierf. Even later zeide hij nog: Als ik nu moest sterven, zou ik maar van één ding spijt hebben, dat ik n.l. myn vader niet verzocht had myn pony te verkoopen en het geld aan moeder te geven, dan kon zij voor dat geld brood koopen voor de arme menschen. Mijn heilige engel bewaarder heeft my laatst in het voorjaar nog die gedachte in gegeven, maar ik heb ze met geweld uit myn hoofd gejaagd, omdat ik zooveel van myn pony houd. Dat was echt slecht van mij, maar morgen zal ik vader schrijven, dat hij de pony maar moet verkoopen. Alzoo pratend en keuvelend kwa men wij eindelijk by de kerk en daar er nog geen misdienaar aanwe zig was, was onze jonker Christoffel aanstonds bereid den priester de H. Mis te dienen. Ik zio hem nog voor mij met zijn engelenkopje en goudblonde lokken; wat bad hij godvruchtig en hoe diep devoot belde hy en boog hy zijn hoofdje by de Consecratie. Toen reeds bekroop my zoo'n eigenaardig gevoel, alsof de knaap veel te goed wasvoor deze booze wereld en reeds ryp voor den hemel. Zijn droom wilde my ook niet uit het hoofd en ik herinnerde mij nog hoe ik vroeger ook eens zulk een soort droom gehad heb, waarin de oude krijgsoverste en Emerentiana Dausque den kleinen Christoffel even eens kwaad wilde doen. Vanwege al die gedachten was ik gedurende de H. Mis zoo verstrooid, dat ik, het geen God mij moge vergeven, mijn rozenkrans nog maar half ten einde had, toen de H. Mis reeds geëindigd was. Na de II. Mis gingen we samen met den pastoqr naar het Slot terug, om aldaar samen het ontbijt te ge bruiken. De pastoor was een geleerd Nog acht dagen hebt U gelegenheid om gebruik te maken van het Generaal Pardon van Het Nederl. Arbeidsfront. Laat deze laatste gelegenheid niet voor bijgaan om de rechten, welke U ééns als georganiseerd werker hebt verworven, te behouden. Op tijd gemeld beteekent, dat Uw vroe gere jaren van contributie-betalen mede tellen bij de bepaling Uwer rechten; op uitkeering bij blijvende invaliditeit of ouderdom, op rechtskundige hulp, op steun bij tuberculose enz. enz. WILT U DIT ALLES MISSEN? Als doelbewust medewerker in de Nederl. volksgemeenschap zegt U: „Neen" en sluit U zich aan VOOR Q OCTOBER BIJ CENTRAALADRES P. C. HOOFTSTRAAT 180 AMSTERDAM-Z. Alle soorten van goedgekeurde kleigrond verkrijgbaar bij Fa. C. SWAGER C. Azn., Slooterbeekstraat 9, VENLO. Bestellingen voor Venray en omliggende dorpen worden aangenomen door onzen agent432 Geregeld in voorraad ALLE BOUWMATERIALEN en BETON-ARTIKELEN. Riviergrind, zand er tuingrind. Vraagt eens prijs HET IS IN UW BELANG Uw Ongevallen-, Ziekenhuis-, Levens-, Dienstboden- Wettelijke aansprakelijkheid- en alle andere Ver zekeringen te sluiten bij le klas Maatschappijen en hel sedert vele jaren bestaande agentschap van B. KRUIJSEN-THIELEN, Markt 8, VENRAY Denkt U ook aan verzekering tegen Oorlogsschade Ook persoonlijke Molestverzekoring na half 7 no. 212 Handel in alle Bouwmaterialen. Leveren alle voorkomende Bouwmaterialen als: Cement, Cementkalk, Kalk)» Dakpannen, Steenen, Dryfsteenen, Gresbuizon, Asbestbuizen, Kluitkalk en Landbouwpoederkalk enz. enz. Verder aan onze loswal te Maashees verkrygbaar rivierzand en riviergrind. en kunstzinnig man, maar was ook wat misschien nog betreurenswaar diger is, een uitgelezen verzameling van koper verloren gegaan. Zoodoen de geraakten wy tweeën langzaam in een gesprek over do kunst en ,'aren we tenslotte in een even hef tig als langdurig dispuut gewikkeld. Dit vond onze kleine Christoffel al allesbehalve louk, daar hy van al die geleerdheid toch niets begreep en vol verlangen was om naar de lijsters te gaan kijken. Daarom ging hij zyn buks halen en vroeg mij of hij alleen een beetje in het Swalmerbosch mocht gaan rondloopen. Ik durfde hem echter daar geen toestemming voor geven en daarom stonden we op, gingen den tuin door, langzaam achter den knaap aan, die ons eenige passen vooruit liep. Toen we by den grooten lindeboom kwa men, geraakten we weer in zulk een hevig dispuut, dat we, de barmhar tige God zij ons genadig, daar oon oogenblik bleven stilstaan om beter onze meening omtrent den grooten Rubens ten beste te kunnen geven. Het ging ten laatste zoo heftig toe, dat de tuinman en eenige moiden, die onze woordenstrijd bemerkt had den, half geërgerd, half verwonderd de koppen by elkaar staken. Ik weet niet meer hoelang dit dis- juut geduurd heeft. Ik ging er echter relaas zoo geheel en al in op, dat ik niet bemerkte, dat Christoffel, wien de tijd te lang was geworden, met zyn buks naar het nauwelijks hon derd passen ver wy derde beukenbosch was gegaan. Voor ik het wist, was hy uit myn oogen verdwenen, die hem hadden moeten bewaken. Daar opeens werd onze vreedzame oordenstryd op de meeste wreede yze onderbroken.... Een schot knalde door Je lucht, vlak voor ons in het bosch. Eon pijn lijke, langgerekte weeklacht weer klonk. Daar stormde de tuinman ons voorbij naar het bosch toe, terwyl hy riep: Ik bon bang, dat onze jonker, die ik zoo juist mot zyn buks hier het bosch in zag gaan, een ongeluk is overkomen. Iedereen kan zich indenken, dat ik den tuinman naliep, zoo snel myn voeten my droegen. Ach, lieve heinol we behoefden niet ver te gaan. Daar in liet groene gras, onder de eik. lag de lieve knaap kermend, vol bloed. Naast hem stond met een ver wilderd gezicht een vrouw, die ik op het eerste oogenblik herkende, of schoon hour' haren in den kerker heelemaal grijs waren geworden. Het was die onzalige Dausque... Houdt haar, grijpt haar, die moordenares, riep ik den ouden tuin man toe. Maar het wijf stiet den ouden man van zich af en riep Zorg liever voor je Paradijsvogel, Meester schilder en laster niet voor ge alles onderzocht hebt. Zooals ge duidelijk zien kunt, is zijn buks uit elkaar gesprongen, hij heeft hem be paald overladen. Overigens gun ik het den ouden van harte en jou niet minder Zoo riep die furie en sprong het bosch in, voordat we in staat waren haar te grijpen. Lieve hemel, we hadden wel wat anders te doen dan haar na te loopen. Daar lag onze goede Christoffel, hij steunde en hy kermde, dat het een steen had kunnen ontrooren. Ik meende eerst, dat alleen zjjn rechter handje, dat geheel verscheurd was, gewond was. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 4