Binnenland. Maatschappij, d.w.z. in die gemeenten, waar deze Maatschappij den stroom rechtstreeks aan de verbruikers levert zijn b.v. in het eerste halfjaar van 1942 in 5310 gevallen boeten opgelegd wegens overschrijding van de toege kende rantsoenen. Bovendien was het noodig in 342 gevallen, waarin her haalde overschrijding plaats vond, den stroomtoevoer tijdelijk to verbreken. Wij herinneren aan de herhaaldelijk door de Stroomverkoop-Maatschappij gegeven waarschuwing, dat een gere gelde controle van den meterstand voor den verbruiker van het grootste belang is. MarktOYcrziclit Op de Maandag j.l. gehouden rayon- werd door de N.V.C. overgenomen 226 dieren en wel: 118 runderen, 16 graskalveren, 78 nuchtere kalveren en 14 schapen. Aangevoerd werden nog 109 biggen. Verkocht werden 60 biggen voor prij zen van 13 tot 22 gulden. Geslaagd Te Nijmegen slaagden voor het diploma kleermakersgezel B de heeren M. Ousters, Mart. Arts en J. Buyssen alhier. Handeltje met bonnen. De 25jarige J. Fonck uit Venray stond dezer dagen voor den Econ. Rechter der Roermondsche Rechtbank terecht wegens het op onregelmatige wijze verkrijgen van boterbonnen. Do man had een winkel in radio artikelen en toen nu een meisje kwam om een geëtaleerde anodebatterij te koopen, heette het dat deze niet te koop was, zij moest nog maar eens terug komen. Dit geschiedde. Ook toen was er nog geen batterij te koopen, maar als er een paar boterbonnen, een suikerbon en zooveel eieren bij te pas kwamen, kon zy wel een anode batterij krijgen. Het meisje zwichtte on behalve den gewonen koopprijs, legde zij om toch haar radio maar aan het spelen te krijgen, eenige boter bonnen en de eieren op tafel, als ge deeltelijke voldoening van den koop- prijs. Verdachte kon niet anders dan de feiten toegeven. Zoowol de Officier van Justitie als de Rechter laakten zeer het optreden van dezen verdachte, terwijl de Econom. Rechter het af keurenswaardige van de door F. be gane daad tevens nog onderstreepte door hem een boete van f 300.— of 100 dagen hechtenis op te leggen. L. K. Nederlandsche Volksdienst. Maandag a.s. zal om 8 uur n.m. een openbare vergadering worden ge houden door de Ned. Volksdienst in Hotel de Zwaan. Een tweetal sprekers zullen het woord voeren, nl. de Heer Govaerts, Prov. propagandaleider en de Heer Schippers, organisatieleider voor Noord-Limburg te Tegelen. TALK-REVUE De Valk bracht uit Arcen de eerste overwinning mee naar huis. Deze wedstrijd werd gewonnen met 2—1 en de uitslag laat zien dat er tot het einde gestreden is, en dat De Valk geen gemakkelijke overwinning be haald heeft. Het tweede elftal bleef baas in eigen huis en de overwinning was ruim verdiend. Ook het derde elftal behaalde geen slecht resultaat, het gelijke spel 2—2 tegen Leunen I is eervol te noemen. Het vierde uit tegen Leunen 2, maakte 'nogmaals een slippertje en verloor met 15—2. Het wordt tijd dat zij eens uit een ander vaatje gaan tappen. Morgen komt Gennep op bezoek. Verleden seizoen leed De Valk op eigen terrein een nederlaag tegen de gasten, wij verwachten nu de revanche. De Valk 2 reist naar Tegelen en zal het daar zwaar te verantwoorden krijgen. De Valk 3 ontvangt. Witten- horst 3 en kan winnen. De Valk 4 moet de strijd aanbinden tegen Ser- vatius 5. Nu wat beter jongens SERVATIUS-OMROEP Onder buitengewoon groote publieke belangstellng en een ideaal voetbal- weer speelde Servatius haar 2e thuis wedstrijd tegen haar oude rivale: Boxmeer. Boxmeer startte lang niet slecht, en met de vaste wil Servatius een „jasje" aan te meten. Dat „jasje" hoeft „Boxmeer" (dat vergezeld was van eén 200-tal supporters) weer mee naar huis mogen nemen, terwijl Ser vatius voor zichzelf de eer en de kostbare puntjes, opeischte. Met een 3—O-nederlaag mochten de gasten meer dan tevreden zijn, en zoo de score niet grooter is geworden, heb ben ze dit uitsluitend te danken aan de handige buitenspel-val, waar de Serv.-voorhoede na de rust tientallen keeren inliep. Door betere techniek, sneller tempo en meer uithoudings vermogen heeft Serv. deze wedstrijd verdiend gewonnen. Zondag a.s. moet Serv. naar Venlo om het geduchte F.C.V. te bekampen. Daar de Venrayers drommels goed KOENRAAD VAN DEN ARBEIDSDIENSl Uitgelachen en niel begrepen weton wat F.C.V. op eigen veld waard is, zal Serv. met haar beste spel voor oen dag moeten komen om deze wed strijd tot een goed einde te brengen. Open spel en hoog tempo, de eenige manier om de volle buit to veroveren. Serv. II bezorgde ons oen teleurstel ling door van de Valk II met 5—3 te verliezen. Deze nederlaag was niet noodig geweest. Zondag a.s. kan dit elftal zich herstellen als do Venl. Boys 2 op bezoek komen. Serv. 3 bij G.F.C. 2 op bezoek stond met de 4—0 achter. Toch wisten deze kranige lui nog met 6—4 te zege vieren. Dat is goed werk. Zondag a.s. is Serv. 3 vrij. Serv. 4 moest met 2—3 tegen Kro nenberg liet onderspit delven. Zondag a.s. moeten de jongens naar Sevenum om de reserve van die naam te be kampen. Serv. V leed een zware 10—O-neder laag tegen Ysselsteyn 2. Serv. V ont vangt Zondag a.s. de Valk 4. Serv. VI kon 't tegen Oostrum II ook al niet bolwerken en verloor met: 0—4. Zondag a.s.: Lounen 3—Serv. 6. D.I.S.-nieuws. In een vooral voor de rust goed gespeelden wedstrijd behaalde D.I.S. een verdiende overwinning op Swol- gen. Met goede open aanvallen werd de Swolgensche defensie op de proef gesteld en met de rust hadden de groenwitten reeds een veiligen 5—1 voorsprong. In de tweede helft wisten de gasten den achterstand tot 6—4 in te loopen. D.I.S. II kon 't tegen Merselona niet bolwerken en leed oen 6—2 nederlaag. Morgen moet D.I.S. I naar Grubben- vorst. G.F.C. is een oude tegenstander der groenwitten, destijds uit de 1ste klasse R.K.L.VB., doch de laatste jaren steeds in een andere omgeving ingedeeld. Mogelijk brengen onze jongens van dit uitstapje wel weel een puntje mee. LUXOR-THEATER DE MAN OP DEN ACHTERGROND is de titel van de film, die ditmaal in Luxor draait. Het is rasechte de tective-film, met onoplosbare verwik kelingen en verwarde complicaties rondom een moord. Tusschen span nende achtervolgingen, werkt de politie stap voor stap verder aan de opsporing van den dader tot aan de nooit-vermoede oplossing. Een span nende film, die u eenige uren gezon de ontspanning brengt. K. Swinkels Handboogsport Het op de banen van St. Anna alhier gehouden laatste concours van het district II, leverde don volgenden uitslag op. Eerste zestallen: 1. Willem Teil, Oirlo 220 pt.; 2. St. Anna, Venray 215 pt.; 3. St. Antonius, Halfweg 199 pt.; 4. Ons Genoegen, Ysselsteyn 191 pt.; 5. Diana, Venray 184 pt., gevolgd door St. Joris, Leunen St. Hubertus, Mer- seloDe Eendracht, VeulenH. Maria, Oostrum Batavieren, CastenraySt. Jozef, Hol thees; St. Oda, Venray Ons Genoegen, America en St. Agatha. By de tweede zestallen won Ons Genoegen, Ysselsteyn met 178 pt. voor St. Antonius, Halfweg met 176 pt. en St. Anna, Venray met 175 pt By de derde zestallen won St. Anna. Venray met 155 pt. voor Ons Genoe gen, Ysselsteyn met 142 pt. en Diana, Venray met 119 pt. Kampioenen zestallen 1942 werden in klasse A St. Anna, Venray met 816 pt; in klasse B Willem Tell, Oirlo met 817 pt.in klasse C St. Jozef, Holthees met 552 pt. en in klasse D Willem Teil, Oirlo met 593 pt. Persoonlijk kampioen werd J. Arts' van St. Hubertus, Merselo met 155 pt. GEVONDEN een portemonnaie met geld, is bij filiaal Albert Heijn een gulden is by G. Aarts, Hensa- niusplein: een heerenkous by G. Wientjes, Lull C 6b; een zilveren armband by S. Claessens, Grootestr.; een dames-ceintuur en een paar da meshandschoenen op het politiebureau een double armband by H. Verryt Oostrum D 38; een portemonnaie bij Swinkels, Scheyde K 98; een bruin kerkboek by Albert Heyn; een arm band by P. Janssen, Willemsstraat 5. Op het postkantoor achtergelaten 2 damesparaplui's en een portemonnaie. Horster weekmarkt HORST, 22 September. Totaal aan voer 228 dieren, waarvan 98 stuks rundvee en 130 biggen, De biggen brachten op tot f. 17,— per stuk. Door de N.V.C. werden overgenomen: 55 stuks grootvee en 43 kalveren. Zwervende meisjes aangebonden De gemeentepolitie te Venlo heeft op haar nachtelijke surveillance aan getroffen een tweetal meisjes, die I naar het bureau werden overgebracht. Bij onderzoek bleek, dat de beide meisjes waren ontvlucht uit de in richting „Maria Regina" te Stevens beek, alwaar zy werden verpleegd. De avontuurlijke meisjes zijn naar Stevensbeek teruggebracht. Doodelijk ongeval. De handlanger P. H. Bergerhof uit Sittard is te Heerlen by het verplaat sen van een wagon mynhout door een vallende plank zoo ongelukkig getroffen, dat hy tengevolge van het bekomen letsel in het ziekenhuis is overleden. Bergerhof laat een vrouw en 3 kinderen achter. HELPT WAAR GEHOLPEN MOET WORDEN De winter is weer in aantocht- Het jaargetij, waarin altijd de min- der-draagkrachtigon het moeilijk heb ben, maar zeker nu. Menschen met een klein, of soms heelemaal geen vast inkomen, kunnen zeker geen extra zorgen verdragen. Het lot van deze menschen heeft „Winterhulp" zich aangetrokken. „Winterhulp" zegt tegen alle Neder landers, dat er onder hen menschen leven, mede-volksgenooten, die het straks in het barre jaargetij, arm, bitter arm zullen hobbon, tenzij wij allen onze plicht begrijpen en besef fen, dat wy geen recht hebben om het beter te hebben, zoolang de be hoeften van hen, op wien de last van de tijdsomstandigheden zooveel zwaarder drukt, niet zoo veel mogelijk gestild zyn. In dezen geest vraagt „Winterhulp" ook voor den komenden winter uw belangstelling. Op 17 en 19 October a.s. zal de eerste lijsteneollecte van het Winterhulp werk 1942-1943 worden gehouden. Er zal ook straks nog gelegenheid zijn deze collecte in de warme be langstelling aan te bevelen. Reeds nu wekken wij echter allen op, die over tijd beschikken om zich als collec- tant(e) voor deze inzameling te mel den. Aanmelding kan geschieden bij de Buurtschapshoofden of het Plaat selijk Bureau van Winterhulp. Vooral op hen, die reeds eerder als collectant optraden, wordt gerekend. Aan bij voorbaat klagen over den komenden winter hebben de minder draagkrachtigen niets. Wel als gij ze helpt door uw persoonlijke hulp. ALS HET WINTER WORDT... En dit duurt zoolang niet meer. Vooral aan het Oostfront is het nog een kwestie van enkele weken en dan valt weer de eerste sneeuw en gaan onze dappere Oostfrontstrijders een nieuwe moeilijke periode in hun strijd tegen hot duivelsche bolsjewisme te gemoet. Landgenoot, in die periode zal een pakket uit het vaderland hun dubbel welkom zijn. Het spreekt van zelf, dat wij ons extra inspannen zoo snel mogelijk en zooveel mogelijk pakketten, nog voor den winter te verzenden. Hierbij kimt u ons helpen door uw bijdrage, naast veel moeite kost het veel geld de pakketten zoo samen te stellen, dat onze mannon aan het Oostfront, zooveel mogelijk ontvangen wat zij noodig hebben. Mogen deze dappere kerels op u rekenen? Stort dan vandaag nog een flink bedrag op de girorekening 432100 t.n Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage. DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BINNENLAND Drie joodsche onderwereld-figu ren, die zich schuldig hadden gemaakt aan inbraak in het distributie-kantoor te Beverwijk, alwaar zy groote hoe veelheden distributiebescheiden had den ontvreemd, zyn bestraft met den 1-let Verordeningenblad bevatte deze week eenige belangrijke zaken. Zoo verscheen o.m. een wijziging van het besluit inzake de vervreemding van landbouwgronden. Deze wijziging zal de ongebreidelde splitsing en ver vreemding van deze gronden tegen gaan, terwijl in de toekomst geen overdracht of splitsing meor mogelijk is zonder toestemming dor Grond kamers. Tevens verscheen een verordening inzake de uitvaardiging van z.g. „strafbevelen". Lichte overtredingen, waarvan kan worden aangenomen dat het bewijs geleverd is, kunnen nu sneller berecht worden, zonder dat hiertoe nog een zitting van het ge recht noodig is. Te Rotterdam zullen 40.000 armlastigen en steuntrekkers dit jaar oen Kerstverrassing ontvangen, be staande uit 1 kg. roggebrood, 30 kg. aardappelen, 4 kg. groenten, 1,2 kg. peulvruchten. Dit alios zonder bon. Zij hebben dit buitenkansje te danken aan de schitterende resultaten, welke de Rotterdamsche gemeentelijke pro ductieslag in de plantsoenen en par ken heeft afgeworpen. De directeur-generaal der P.T.T., ir. v.d. Vegte, heeft medegedeeld, dat er binnenkort nieuwe postzegels zul len worden uitgegeven, welke fraaier zullen zyn dan de tot dusver gebrui kelijke. Daar vele fabrikanten van snoeperijen de ervaring hebben opge daan, dat lang niet alle snoep even hard in trek is, heeft men thans een bon aangewezen, waaróp ongeacht het feit of iemand een snoep- of een rookerskaart heeft, een ons snoep wordt toegekend. Men moet er dan echter eventueel wel genoegen mee nemen, indien de winkelier een der minder in trek zijnde soorten ver snaperingen verstrekt. In 't vervolg oordeelt de econo mische rechter in eersten aanleg bij uitsluiting over diefstal van vee en over diefstal en strooperij van boom- en veldvruchten. Voor zoover krach tens eenige andere bepaling niet een hoogere straf is bedreigd, worden deze feiten gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren. Dit besluit is Zaterdag in werking MUSSERT OVER DE KEUZE VAN ONS VOLK. Kiezen tussclien nationaal- socialismc of Bolsjewisme Wat we nn beleven in ons land heeft met natio- naal-socialisme nog niets te maken. Ir. Mussert heeft op den landdag te Rolde een rede gehouden over de dringende keuze, welke ons volk thans, midden in oorlog en revolutie, heeft te doen. Na 1918 kwam niet de blijvende vrede, dien velen toon verwachtten. De oorlog van 1914—1918 was het oerste gericht dat over de wereld kwam. De periode 1918—1939 was slechts een adompauzo voor de eind- worsteling, welke thans nog bezig is. Tusschen het „Mussert of Moskou" is geen speld meer te krijgen, want het gaat thans om de wereldbeschou wing nationaal-soeialisme en fascisme. Mussert herinnerde verder aan 1933, toen men in ons land overal kon lezen: Boycot de Duitscho waren, cn aan het jaar toon onze minister van bui- tenlandsche zaken naar Genève ging om sancties te eischen tegen Italië. Toen reeds stond vast, dat Engeland aan den kant van het communisme zou staan. Communisme en kapitalis me zyn immers loten van denzelfden stam. Spr. wijst op het gevaar van het bombardeeren van onze groote steden, wanneer dit in Engeland's kraam te pas komt en vervolgt dan: Had men echter ons gevolgd, dan zouden wij ten eerste geen oorlog hebben gehad en dan zouden wy nu samen met de Duitschers dat gedeelte van Europa, dat ons kustgebied be strijkt, beschermen togen aanvallen van buiten Europa. Wij hebben elf jaar lang alles ge probeerd om ons volk tot een eenheid te brengen, doch 't is ons niet gelukt en nog steeds is er een diepe kloof tusschen ons en de anderen. Het is onze taak, die anderen ziende te maken en al is. de verscheurdheid in Nederland op dit moment nog groot, eens zal hieraan een einde komen en dan zal ons volk hecht zyn als nooit tevoren. De grootste ramp, welke ons land zou kunnen treffen zou -zyn, als Nederland oorlogsgebied zou worden. Het nieuwe Europa komt en het is onze plicht, dat Europa te verde digen aan alle kanten. Er zal zijn een nationaal-socialistisch-fascistisch Euro pa of geen Europa. Vraagt men ons nu of wij het prettig vinden dat wij bezet gebied zijn, dat er weinig te eten is, dat er weinig aan kleeding is en dat er arbeidskrachten van hier worden weggenomen, dan antwoorden wy, dat wy dat allerminst plezierig vin den. Er zyn in dezen tyd zoo veel din gen in strijd met het nationaal- soeialisme, maar ons is het duidelijk dat dit er moet komen, wil het beter worden. Als Hitier er niet was, dan zou ik bevreesd zyn voor het lot van Europa, dus ook van ons land, maar nu hy er wel is, heb ik die vrees niet. Er is ook by mij geen vrees voor imperialisme. Vol vertrouwen aanvaarden wij thans als pioniers van ons volk de zware taak, die op onze schouders is gelegd. Men zal een keus moeten doen, óf met Engeland en Amerika, óf solidair met Hitler en Mussolini. Zijn wy dit laatste, dan wachten wij met vertrouwen af of de geschiedenis goed over ons zal oordeelen. Mogelijkheid tot oproeping voor den Arbeidsdienst geopend. In artikel 4 van het Arbeidsdienst- plichtbesluit is een wijziging aange bracht, waardoor de secretaris gene raal van het departement van alge- meene zaken bevoegd is personen, die geboren zyn op of na 1 October 1924 tot medewerking aan eon onderzoek naar hun geschiktheid voor den ar beidsdienst en tot het vervullen van hun arbeidsdlenstplicht op te roepen. Tot dusver worden door don Ne- derlandschen Arbeidsdienst buiten de vrijwilligers slechts bepaalde groepen van personen opgeroepen, bijv. de studenten en zij, die in overheids dienst wilden treden. Thans is deze oproep uitgebreid tot allo personen zonder onderscheid. In verband met de beschikbare ruimte in de kampen zullen aller eerst zij worden opgeroepen, die ge boren zyn tusschen 1 October en 31 December 1924. Dag van (len ouden Jeugdstorm. Ter gelegenheid van de herdenking van den „Dag van den ouden Jeugd storm" op heden Zatordag 26 Sept. zal in het geheele land eenzelfde feestprogramma worden afgewerkt. De Jeugdstorm vlagt dien dag, doch ook van de hoogste torens der ge meenten zal het oranje, blanje, bleu wapporen. De radio opent het pro gramma des morgens om kwart over acht over den zender Hilversum II met jeugdstormzang en marsehmu- ziek. Van 12—1 uur wordt de school jeugd verrast, om half drie verzame len overal in den lande de Jeugdstor men zich voor het aanhooren van de rede, die" de hoofdstormer C. van Geel kerken voor de microfoon zal uitspre ken. Direct hierna is de-plechtige uitreiking van de eeredraagteekens aan hen, die daarvoor in aanmerking komen. Daarna volgt een marsch met een défilé voor den burgemeester. Op het moment dat de hoofdstormer zijn rede begint zal op den Grebbebergde Jeugdstorm een krans leggen op het graf van een Duitschen en een Ne- derlandschen soldaat, waarna de staf chef van den Nationalen Jeugdstorm, opperbanheer C. Quispol, een rede zal uitspreken. De Nederlandsche Omroep geeft des avonds in den „Spiegel van den dag" van deze plechtigheid over den zender Hilversimi II een repor tage. Des avonds houdt iedere streek een kameraadschapsavond. Vrouw gedood- Woensdag is te Asten een doodelyk ongeluk plaats. Een landbouwer ge leide op een paard gezeten, een ander paard aan den teugel, toen enkele vrouwen op de fiets passeerden. Plotseling werd een der paarden schichtig en sprong boven op mej. v. Tilburg uit Helmond, die zwaar ge wond werd en spoedig overleed. Zij was moeder van 9 kinderen. Geraamte gevonden. Personeel van de Ned. Spoorwegen te Naarden vond by het uitbaggeren van een sloot een gedeoltelijk ge raamte van een menscli. Dc schedel en de borstkas werden gevonden, doch het bekken en de beenen ontbraken. Volgens doktoren is het een geraam te van een vrouw van gevorderden leeftijd, dat reeds twee jaar in de sloot moet hebben gelegen. Controleur dood gevonden In de schuur van den landbouwer K., naby de buurtschap Marienheem (gemeente Raalte), is de 23-jarige controleur van den C.C.C.D., Sesing, dood gevonden. Daar misdrijf niet uitgesloten moet worden geacht, is K. gearrostcord. Het slachtoffer woon de in de buurtschap Boetele en was ongehuwd. Nader vernomen wij nog, dat S. zich Dinsdag om ongeveer 12 uur vervoegde by den landbouwer om het veeboekje te controleeren. Er ontstond hierbij verschil van mecning over het aantal dieren, dat op de boerderij aanwezig moest zyn. Ter oplossing hiervan begaven de controleur en de boer zich naar de schuur. Wat hier is voorgevallen wordt thans onder zocht. Uit Raalte wordt omtrent het vin den van het-'.yk van den hoer Sesing in de boerderij van Klunder, nabij het Heemskerkhof, in de buurtschap Ma rienheem, gemeld, dat, naar uit offi cieuze aanwijzingen blijkt, het hier een geval van doodslag betreft, ver nemen wij de volgende bijzonderheden: De 23-jarige controleur Sesing, af komstig uit Hüisson, doch die de laatste jaren te Raalte woonde, is Dinsdagmorgen, ter uitoefening van zyn functie, naar do boerderij van Klunder gegaan.Klunder, een ruim 30- jarige man, woont alleen opeen boer derijtje, dat gelegen is aan een der wegen in de buurtschap Marienheem, niet ver buiten Raalte. Toen Dinsdag middag een inwoner van het dorp Raalte zich met een boodschap by Klunder vervoegde, trof hem het vreemde gedrag van den landbouwer. Deze wilde hem namelijk onder geen beding op zijn erf toelaten en de man vertrok onverrichterzake. Het vreemde optreden van Klunder werd liem echter later duidelijk, want hij kreeg thuis bezoek van Klunder, die hom vertelde, dat liy in de schuur bij zyn boerderij een controleur met een knuppel had neergeslagen en dat dc man daar nog lag. De Raaltenaar bijgaf zich.daarna naar de schuur en vond Sesing op den grond liggen. Het bleek al spoedig, dat Sesing overleden was. Waarschijnlijk is het. tot een twist tusschen den landbouwer en den controleur gekomen cn heeft Klunder, in een vlaag van drift, Sesing neer geslagen. De inwoner van Raalte heeft, na zyn ontdekking, de politie gewaarschuwd. IN-RUIM HONDERD JAAR is de bevolking van Nederland ver drievoudigd. Teldo ons land in 1842 nog maar circa 3 millioen zielen, thans in 1942 heeft het de 9 millioen gepasseerd. Ovor een eeuw zou het, aldus groeiende, 27 millioen inwoners moe ten kunnen herbergen. Of dat mogelijk is, weet de mensch nietmaar weinige geleerdon. die zich met deze vraagstukken bezig houden, zullen het willen toegeven. Ondertusschen is er geen kijk op, dat Nederland ooit de 27 millioen halen zal. De schrik van den moder nen mensch voor het groote kindertal is zelfs oorzaak, dat men reeds zeg gen kan, dat na 1960 ons land niet meer in inwonertal zal vooruitgaan. Tenzij;... ja, tenzij ook de denkwijze te dezen opzichte weer verandert. Doch liet is zeker een onbetwistbaar feit, dat Nederland nu reeds een te kort heeft aan landbouwgronden. De ontginning van woeste gronden heeft vrywel haar eindpunt bereikt; de drooglegging van do Zuiderzee geeft maar beperkte uitbreidingsmo gelijkheden, zoodat Nederland voor zyn ontwikkelingsmogelijkheden zoo goed als vastgeloopen is. En zie, nu breekt er een oorlog uit, die velen voor zinloos aanzien en die geen ander gevolg schijnt te kunnen hebben dan verdere afgliiding naar den ondergang. Doch als men de wereldgeschiedenis overziet, en in aanmerking neemt, dat er een God is, die het wereldgebeuren leidt, die bovendien uit het kwade het goede weet te trekken, dan kan men even goed de gevolgtrekking maken, dat deze oorlog noodig was, om aan be knelde volken ruim baan te verschaf fen. En de wereld, waarin ook Nederland zijn rol speelt, heeft sedert 1939 een ander aanzien gekregen. Het blikveld strekt zich uit van de Noordzee tot de Wolga en van de Noordelijke IJs zee tot de Kaspische Zee. En dat zyn geen fantasteryen, dat zyn feiten. Ook Amerika kent in eigen land diezelfde afstanden, en toch wordt het wellicht bewoond door een nog veel grooter aantal verschillende volken. We willen maar zeggen ons vader land is enkele honderdon malen grooter geworden nu we deel uit maken van Europa, waar we straks onze woonstede kiezen naar ieders aard en aanlegen vermogen. VOOR VROUWEN EN VOOR MANNEN. Mogelyk zit er iets goed in de vol gende raadgevingen. Je hebt mannen, die zóó in hun beroep opgaan, dat ze er niet alleen den noodigen tyd aan besteden... iets wat plicht is... maar ook 'n onbehoor lijk groot stuk van den overigen tyd. Ze leven zóó voor hun beroep, dat er weinig of geen tyd meer overblijft. Da's glad verkeerd Moeder de vrouw... voelt zich te recht... te kort gedaan. En als haar beklag niet helpt... dan koelt de genegenheid stork af... Ze voelt zich immers als een ver waarloosde Eii de volle last van het huishou den en de vele zorgen voor de kin deren (die haast uitsluitend haar ten laste komen) draagt ze niet blijmoe dig. De tweede meedrager toch.... houdt zich afzijdig... heeft daar geen tyd voor... is kribbig van ongeduld als zy eeils over d'r vele zorgen zich wil luchten. Voor één zaak heeft menheer tyd, voor z'n beroep. Da's glad verkeerd Koste wat het koste, menheer... ge moot dat veranderen Ge moet weer begrijpen, dat mee leven en mee deelen in de zorgen van je vrouw 'n plicht is... ook 'n beroeps plicht Want... je bent getrouwd Begin eens... met ook dien plicht na te komen. Toon in allerlei kleine attenties, dat ge hoogelijk waardeert... die dui zend kleine zorgen, die je vrouw heeft. En ge zult zien... dat het aanschijn van je huishouden geheel verandert Dc wederkoerige genegenheid en waardeering, die met den dag slonk zal dan weer met den dag groeien Weer zal 't zomer zyn WACHTEN IN DE RIJ. Naar De Tijd verneemt onderzoekt de overheid thans ernstig de vraag of het mogelijk is over te gaan tot de invoering van zoogenaamde voorrangs briefjes, welke kunnen worden ver strekt aan zieken, alsmede aan toe komstige en jonge moeders. In de practijk komt het veelvuldig voor, dat voor het verkrijgen van bepaalde soor ten levensmiddelen queue wordt ge maakt voor de winkels. Het kan dan gebeuren, dat aanstaande of jonge moeders, alsook zieken, geruimen tijd moeten wachten eer zij aan de beurt zyn om te worden geholpen. Daarenboven loopen dezulken het risico in het geheel niet of slechts onvoldoende te worden geholpen, b.v. omdat de voorraden een goede bedie ning niet meer toelaten. Bij het af halen van bonnen en vergunningen aan de distributielokalen ondervinden zij evenzeer de bezwaren, verbonden aan het lange wachten. Weliswaar geven de in sommige plaatsen door de doktoren uitgereikte ziekenbriefjes reeds voorrang, maar officieel vinden zij nog geon erken ning. Dat brengt mode óf dat het pu bliek klaagt over het al te kwistig uitreiken van deze briefjes (soms is een vierde van het aantal wachten den in het bezit daarvan), ófwel dat de winkelier zich niet wenscht te storen aan den geadviseorden voor rang. Hot onderzoek, dat de overheid nu instelt, bepaalt zich niet alleen tot de vraag in hoeverrehet erkennen der bewijzen mogelijk is, maar strekt zich tevens uit tot het ontworpen van een eventueelo methode, welke een eerly'ke toewijzing van zulke briefjes garandeert. Naar het A.N.P. bericht, ligt het in het voornemen van den Nederland- schen Volksdienst binnenkort voor- rangskaarten uit te reiken aan die huisvrouwen, die wegens een groot gezin, ziekte, a.s. geboorte of anders zins aanspraak mogen maken op vrij willige medewerking en hulp van andere dames. KORTE WENKEN EN NIEUWTJES TEKORT AAN BORIUM veroorzaakt zwartrot by bieten. BIJ AARDAPPELEN en bieten is vooral een zeer ruime kaligift wen- schelyk. Kalk, kali, fosforzuur en stikstof zyn de 4 pooten waarop de boeren tafel steunt. Marife )aJ 1 sselmir1 Hondrwi CCCD, n Maria t Venlo 11 Johaujjc DB. naai Maria*-,,, 3-Hertog -Aan laar Rol Petrus He ronde, iif Paupins holt Hiuu Franciffiu ronde nafi c Antoiiigiu rende Dm Gerardschi naar EinJ Jan H.L Missiehui j)a Ida M. 5j*s. ven. Roel Peter &h< naar Kanfac* FrancistSc leider R§ai Emmasinj Henriet Slenakonfcs 6 •Maria fep, Terborg Andrefc, naar Rol JohauBLa: Petronjen CorneBic Roer mow AlphofYi kok behffe Gerarwv ster, ntufd Dora loc naar Ve? Honrra IN DEN HOSPITAALTREIN In den hospitaaltrein waar de ge wonde strijders goed verzorgd in hun helder witte bodden liggen, schuifelt een verpleegster tusschen de bedden door. Het is een Hollandsch meisje, dat zich vrijwillig gemold heeft, om deze taak op zich te nomen; Dag in dag uit gaat het voort, van plaats tot- plaats, altyd maar weer gewonden opnemen en verder transporteeren... Zoo gaat het ook by de Nederland sche Ambulance. Ook hier werken aan dag Nederlanders en vaak onder zeer moeilijke omstandigheden om gewonde soldaten te helpen. Dat is een arbeid die Uw steun verdient. Steunt daarom zoo veel mogelijk de Nederlandsche Ambulance. Stort Uw bijdrage op girorekening 87600 Neder landsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN INGEKOMEN M. A. G. C. Reintjes, zb., Leunen K 73, van Grubbenvorst Peter M. C. Vermeulen, landbouwer Heide L 63, van Venlo Maria P. Peters, dienstbode, Oos trum C 20c, van Bergen (L) Johanna H. M. Hendriks, zb, Yssel steyn N 3b, van Deurne Johanna M. Bombeeck, zb, Vlak- waterweg 2 van Mierlo Geertruida J. Tyhuis, B 33, zb, van Tubbergen M. G. F. Remmen en gezin, ambten. Z.N.Z. Mgr. Nolensstraat 4, van Roer mond Cornelia G. Boers, zb, Boschweg 6, van Naarden Gerardus A. A. Litjens, Maasheesclie- weg 24, schoenmaker, van Sevenum Mathias J. H. Hendriks, adj. commies DB, en gezin, Maash.weg 19a, van Tegelen Petronella L. T. Eraonds, Patorslaan 8, zb, van Nijmegen W. G. Snoeren, schoenmaker, Leu nen K 14, van Dongen G. J. Devens, 1.1. verpleegster, St Annalaan 5, van Maastricht Catharina M. C. v. Woerkum, echt- genoote M. Arts, Marktstraat 6, van Eersel Anna W. M. H. "Welting, 1.1. ver pleegster, van Wassenaar Cornelis P Legierse, kantoorbediende Oude Oostr.weg 20 van Rotterdam Hendrika W. Geutjes, 1.1. verpleeg ster, St. Annalaan 5, vaa Kerkrade H. J. Peeters, winkelbediende kol. waren, Overl.weg 14a, van Veghel L. N. Schapendonk, stucadoor, Maas- heescheweg 3, van Vught J. Pol. landbouwer, Ysselsteyn 190, van Echt G. W. M. Kallenberg, leeraar Gymn. Stationsweg 2, van Leiden G. J. P. Maas, Oostrum D 5a, van Tegelen B. H. Mulder, onderwijzer, Yssel steyn I 72a, van Nijmegen M. J. v. Lierop, 1.1. verpleegster, St Annalaan 5, van Oosterhout M. Th. Gielen, zb, Merselo M 22, van Boxmeer KI. Veldman, los werkman, Yssel steyn I 90, van Echt Willem A. Kroll, kantoorbediende. Oude Oostr.weg 20, van Maastricht Pietor J. Smulders, tuinder, Casten- ra\r G 11, van Horst Petrus Jansssn, landbouwer, Merselo N 18, van Deurne

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2