PoofaardapDelen. PIJNLOOS BLYENBEEK G. MULDERS RECLAME-MAAND. OORLOGSSCHADE Openbare Verkoop Notaris Pluymaekers BOERDERIJ 9 gemerkte biggen twee pinken R.K. Dienstbode JOS. VOERMANS FEUILLETON R.K. Dienstbode Winter bes proe'sïng A. W. HERMANS Alle soorten van goedgekeurde kleigrond H. TACKEN, Schoolstraat 1c, Venray Rijwielen Gebr. MARTENS, Tel. 528 Olfideele Landbouwmededeelingen. Belonfakriek F. H. v. ENCKEVORT Telefoon 214 M. JEUKEN Grootestraat 24 b om uit onverdeeldheid te geraken. te VENRAY zal op "Woensdag 30 September 1942 nam. 6 uur, in het café van Godfr Verstralen te Venray, Bindstraat, ten verzoeke van G. Verstegen en kinderen te Venray, publiek ver- koopen Gemeente Venray. met boomgaard, tuin, bouw- en wei land gelegen a. d. Overloonsclieweg, Venray sell Broek en Hansenberg, groot 6.54.95 H,A. Aanvaarding in eigen gebruikde gebouwen Paschen 1943, het overige op de gewone tijdstippen in 1942 in lasten vanaf 1 Januari 1943. Betaling van den koopprijs op Jan. 1943. I n boedelverkooping. Notaris Pluymaekers te VENRAY zal op Dinsdag 29 September 1942 nam. 2 uur, ten huize en verzoeke van de Erfgen. W. Beterams te Venray, Schoolstraat 10, tegen con tant geld publiek verkoopen Een gedeeltelijken inboedel als stoelen, tafels, ledikanten, kasten, kleermakersmachine, keukengerief en wat verder te koop zal worden aan geboden. TE KOOP H. Achten, A 35, Geijsteren. TE KOOP een PIzjarig rund L. Heidens, Steegsbroek J 19 TE KOOP voor lichte levering P. Derks, D 28, Oostrum. Gevraagd eenigszins kunnende koken. Mevr. Goossens-van de Loo, 86 Hertog Reinoud Singel, Venlo verwijderen van eelt, likdoorns, ingegroeide, verhoornde en kalknagels, enz. Beleefd aanbevelend, Gedipl. pedicure en Voetkundige Langeweg 20. Spreekuur Zaterdags 4—5 nm. Zondags 10—12 v m Ook aan huis te ontbieden volgens afspraak. Manschappen van den Nederland- schen Arbeidsdienst ontvangen o a aanschouwelijk onderwijs in de Ne- derlandsche Geschiedenis en brach ten een bezoek aan de bekende Gevangenpoort in Den Haag. De Arbeidsdienstleider vertelt de man nen over de geschiedenis van dit bekende gebouw. <s> (V.N.P.-Brusse-V.P.B.-sJ Historische roman van het Kasteel Blyenbeek by Afferden. Vrij naar het Duitsch door B. B. 23 Maak het ook op myn mond en horst, lieve moeder, juist zooals gij deed, toen ik nog klein was, of meent u misschien, dat de goede God niet meer in mijn hart woont? Zeker geloof ik dat myn kind, want gy zyt altijd goed en braaf en gehoorzaam geweest en ge hebt altijd veel van arme menschen gehouden. Zij nam toen een weinig wijwater en 'maakte tegelijk blij en bedroefd zoo plechtig het heilig kruisteeken over haar kind, dat ik moeite had myn tranen in te houden. Toen reden we weg. De genadige vrouw begeleidde ons nog tot aan het Maasveer bij Afferden en toen het schip langzaam achter de laatste bocht van de rivier verdween, zag Christof- fel zyn moeder nog eenmaal wuivend met haar zakdoek staan den oe^er staan. Toen zwaaide hij voor het laatst met zijn muts met pluimen en riep zoo luid hy kon: Adieus, moeder, adieus, vaarwel en met zyn doekje wischtehy heime lijk een traantje uit zijn oogen. De reis, welke wy vanwege de hoon én weer trekkende troepen geheel op de Maas maakten, verliep verder zon der ongeval. Op Sint Mauritsdag kwamen wij te Roermond aan en begaven ons recht streeks naar de Jezuiten. Daar won onze jonker al aanstonds do harten Gevraagd netle Mevr. F. van Will, Veesiraat 24, Helmond. H.H. Landbouwers en Fruittelers Wacht niet langer, bestel nu Uw Schell WU 117, Selinon, Kleurstof, Calcium, Koper- en Uitvloeier. SILO DUSARIT aan huis. Langstraat 60c. 318 verkrijgbaar bij Fa. C. SWAGER C. Azn., Slooterbeekstraat 9, VENLO. Bestellingen voor Venray en omliggende dorpen worden aangenomen door onzen agent432 en Onderdeden. Huishoudei. artikelen, Philips en Osram Lampen. Gebr. Lucassen STTNEN Telefoon 485 BROOD uit onzen oven daar graat niets boven Het is het allerfijnste brood dat van het tegenwoordige meel gebakken kan worden FRANS BEERKENS Bakkerij Draalstraal Telefoon 218. niet alleen van den eerwaarden Pater Rector maar ook van alle andere Paters. Zy stonden verbaasd over zijn kennis in lezen, rekenen en schrijven en niet minder waren zy getroffen door zyn bekoorlijk, bescheiden en toch zoo kinderlyk bly voorkomen. Hy werd dus met vreugde in de Gram matica opgenomen. Pater Rector on dervroeg hem nog eens in het bijzon der omtrent zijn kennis in de Chris telijke godsdienst en daar Christoffel alles op een leien dakje by zyn moe der geleerd had, kroeg hy van den Rector een mooi op perkament ge schilderd plaatje van de Moeder Gods en van zyn naampatroon, den H. Christophorus. Christoffel niet weinig in zyn nopjes Aangezien het schooljaar eerst over veertien dagen begon, konden we nog eenige dagen vacantie houden op het nabijgelegen Slot Hillenratli. Onze genadige Heer bleef nog verscheidene dagen bij ons om zijn goederen, bos- schon en boerderijen eens te gaan be zichtigen en te zien of er nog iets van te maken viel, daar zy verschrik kelijk geleden hadden van den oorlog. Eveneens ging hy met den knaap zyn zuster Angelina een bezoek brengen in haar kloostertje. "Vol vreugde en blijdschap kwam Christoffel terug met zyn zakken vol zoete gebakjes. Mij gaf hy de groeten en een schoonen rozen krans van olijfpitten, welke een vrome )lgrim uit den hof van Gethsemani ïad meegebracht. Den 20ston September reed Heer Arnold weg. Hy wilde zijn schoon vader, die aan jicht leed, een bezoek gaan brengen op zyn slot Hoensbroek, dicht bij het stadje Sittard. Toen Heer Arnold weg reed, drukte hij ons nog eens bijzonder op het hart, want hij wilde vandaar uit metoen naar Blyen beek terugkeeren, toch goed op zijn Een Mulders' Spaarkookketel is onovertroffen in kwaliteiten prijs Speciaal volgens de nieuwste stook- technische ervaringen. Leverbaar in elke inhoud Lot op onze firmanaam! Spaarkookketelfabriek Telefoon 504 na half 7 no. 212 Handel in alle Bouwmaterialen. Leveren alle voorkomende Bouwmaterialen als: Cement, Cementkalk, Kalk, Dakpannon, Steenen, Drijfsteenen, Gresbuizen, Asbestbuizen, Kluitkalk en LaUdbouwpoederkalk enz. enz. Verder aan onze los wal to Maashees verkrijgbaar rivierzand en riviergrind. Resten van een Sovjet-vliegtuig. In de berichten van het Oostfront wordt den laatsten tijd opgetreden van „vliegende ar tillerie" ook van bolsjewistische zijde ge meld. Het Sovjet-luchtwapen kan den gestadigen opmarsch der Duitsche troepen echter niet verhinderen. Wat er van een vliegtuig van dit nieuwe type in het Koebangebied overbleef. a (P.K. Langl-Sche.-V P.L.-m. geliefd kind te passen. De laatste twee jaren hab ik by na de helft van mijn goederen verloren, zeide hij, maar daar zal ik nog wol over heen komen, als dit kind maar geen ongeluk overkomt. Ik zou niet weten hoo ik zulk leed verdragen moest. We zeiden hem dat hy gerust kon zyn en dat we-voor den lieven jonker zorgen zouden als voor onze eigen oogappel. Toen hy reeds met zijn paard over de Slotbrug stapte, riep Christoffel hem nog na: Groet mijn lief moedertje, zeg haar dat ik altijd goed braaf en ijverig zal zyn en elke morgen en avond zal bidden, zooals zy my geleerd heeft. VIII. In het Hemel sell Pa rad p. Wij zouden hem bewaken als onze oogappel. God is mij getuige, dat ik het eer lijk heb gemeend en het kan niet anders of de oude Mathias meende het ook van ganscher harte. Had hij maar niet die treurige zucht gehad om altyd zyn plannen te verbergen en altyd alles achterbaks te houden. Als ik n.l. ook maar in het minst had kunnen vermoeden, wie die per soon was, die met ons onder hetzelfde dak verbleef, dan was ik geen uur meer met Christoffel te Hillenrath gebleven of had op zyn minst heel bijzondere voorzichtigheidsmaatrege len. genomen. Wel is waar moet ik tot zyne verontschuldiging aanvoeren, dat ik sinds dagen en jaren zyn ver trouwen niet meer verdiende, daar ik door myn dwaasheid Emerentiana in het Paradijs van Blyenbeek had bin nengevoerd. Maar hy had toch op zyn minst zyn waagstuk aan Heer Arnold moeten mededeelen. In het kort: onze oude Mathias had die Emerentiana Dauscjue in eigen persoon in het geheim laten oplichten en haar in den toren van het Slot Hillenrath opgesloten. Toen reeds by die huldiging in Roermond had hy dit plan opgevat en het ook bijna uitge voerd ook. Het zou ook niet erg moeilijk voor hem geweest zyn dit dronken wijf met behulp van een paar vertrouwde boeren op een wagentje naar Hillen rath te brengen, als zy niet bang ge weest waren voor de Franschen, die de stadspoort van Roermond bezet hielden. Toen moest hy haar tvel met haar sergeant van door laten gaan. Toen de Franschen zich echter moordend en brandend langs de Maas trokken en het dorp Swalmen, dat bij de heerlijkheid van Hillenrath behoort, in brand staken, herkende een van de boeren die loelyke marketenster, die de oude Matliias reeds in Roer mond zoo graag op had willen laten pakken. Het gelukte hem' haar in een hin derlaag te lokken en haar ongemerkt, terwijl do Franschen in allerijl voor de aanrukkende Pruisen vluchten, naar Hillenrath te transporteeren. Daar nam de oude Mathias, die van de goede vangst bericht had gekregen, haar heel stil eens flink onderhanden en sloot haar verder zonder veel om slag in een stevig vertrek op. Ziezoo, dacht myn oude Mathias, nu zyn wy voor eens en voor altyd van de streken van die helsche furie be vrijd, want hy zou er wel voor zorgen, dat zij niet meer ontsnappen zou. Zoo had hij haar dus op eigen ge legenheid tot levenslange gevangenis straf veroordeeld en hij meende dat- hij Emerentiana daarmede eigenlijk nog veel te zacht behandelde. Yan rechtswege had zy op zijn minst VOOR DE PROVINCIE LIMBURG. Bolraapkoptoinven Er zijn nog altyd veehouders, 'die op de overnaméplaatsen vee voorzien van vezel- of papieren koptouwen aanvoeren. Dit is wettolyk verboden en dus strafbaar. Op de overname plaatsen moet het vee voorzien zijn van bolraapkoptouwen welke touw bij iedere touwhandelaar van eenige beteokenis verkrijgbaar is. Deze maatregel is getroffen 0111 de veehouders hun vezeltouwen te laten behouden daar deze in de toekomst niet moer door nieuwe vervangen kunnen worden en papieren touw voor het gebruik op het bedrijf niet sterk genoeg is. Ook voor de over- namemarkten mag geen papierenkop- touw gebruikt worden. DorseMngen De afdorsching' van de oogst 1942 is tot op heden naar wensch ver- loopen. Het weer heeft hierbij wel een groote rol gespeeld, maar toch mogen wy wel zeggen, dat do goede medewerking van de boeren zelf zeer veel, zoo niet het meeste, tot het slagen van de dorschregeling heeft bijgedragen. Wij sporen onze Lim- burgscho boeren aan op deze weg voort te gaan, dan zyn wy er zeker van, dat wij de broodgraanvoorziening van ons Nederlandsche volk voor een goed deel hebben veilig gesteld. Wy begrijpen volkomen dat er soms moeilijkheden kunnen zyn, maar deze moeten wy overwinnen. Uit drukkelijk moet er echter op worden gewezen, dat er voor dorschingen in de toekomst wel geen benzine meer verstrekt zal kunnen worden. Op het oogonblik zal liet zorg zijn, om tijdig te zorgen dat de boeren voldoende zaaigranen en eonsumptiegranen krijgen. Onze pl. Bureau houders zullen hier mede met do dorschregeling in hun rayon'rekening houden. Vraagt hun bijstand indien er moeilijkheden zynzy hebben wel een open oor voor gegronde klachten. Werkt met hen samen en verlicht hun zoodoende hun toch al zoo moei lijke taak. P.V.C. voor Limburg Mantel sioomen Regenjas Colbert Costuum Japon wol Japon zijde Prima afwerking. f 2.85 f 2.85 f 2 85 f 1.55 f 1.80 f 4.65 f 4.65 1 5.65 f 2 85 f 3 25 ROELOFFZEN TILBURG DepotWed. Schellen, Henseniusstraat, Venray TC TXT PT., Uw Ongevallen-, Ziekenhuis-, Levens-, Dienstboden- Wettelijke aansprakelijkheid- en alle andere Ver zekeringen te sluiten bij le klas Maatschappijen en het sedert vele jaren bestaande agentschap van B. KRUIJSEN-THIELEN, Markt 8, VENRAY Denkt U ook aan verzekering tegen Oorlogsschade Ook persoonlijke Molestverzekering Geregeld in voorraad ALLE BOUWMATERIALEN en BETON-ARTIKELEN Riviergrind, zand en tuingrind. Vraagt eens prijs! VOORKOM DIT GROOT RISICO EN VERZEKER UW BEDRIJF. Vlotte schaderegeling. Vraagt inlichtingen. ALLE VERZEKERINGEN De over het geheele land verspreide ver- zekerde objecten van 100.000 deelnemers, De scherpe selectie, die deelname in ge- vaarlijke zone's uitsluit, _\t De lage voorschotpremie, bijvoorbeeld f. 0.40 voor inboedels p. halfj. p. f. 1000.- de galg of brandstapel verdiend of zou zij waarschijnlijk geradbraakt zyn ge worden. Hij streek eens heel verge noegd door zijn baard en terwijl hij den sleutel in het slot achter haar omdraaide, zei hy spottend: Daar hebben we je eindelijk. Nu zal er geen haan meer naar kraaien Je wraakplannen kun je nu opzouten en jo naam zal voor geen gerechtshof meer, tot schande van myn genadigen Heer, genoemd worden. Zoo lag dan onze Emerentiana al meer dan een jaar te Hillenrath ge vangen en zij werd zoo streng be waakt, dat zelfs de huisgenooten niet wisten, dat er iemand in den toren was opgesloten. De oude Mathias bracht haar zelf in het geheim water en brood en alles scheen naar wensch te gaan, daar er werkelijk geen haan was, die naar haar kraaide en zy levend begraven Maar helaas, de goede man, die slechts als een trouw dienaar meende te handelen, had zoodoende juist door zyn eigenmachtig optreden de bloed dorstige wolvin met het onschuldige lam te samen gebracht, waarvoor hem de genadige God vergiffenis moge schenken. Het is echter in het geheel myn bedoeling niet om alle schuld op hem te werpen, ook ik had myn oogen beter moeten gebruiken. Nu zal ik in 's hemels naam maar de treurige ge schiedenis vertellen, zooals zy zich volgens de raadsbesluiten van de eeuwige Wijsheid heeft toegedragen. Ach, dat ik zulk een ellende nog moest beleven Het was den 28sten September van het jaar onzes Heer 1703 nooit zal ik dien dien dag vergeten, al wordt ik honderd jaar! De oude Mathias had mij 's avonds te voren gezegd, dat hy den volgendon morgen in alle vroegte met onzen jager lluprecht een rond gang moest maken door het bosch van Vlodrop. Hy hoopte echter voor het vallen van den avond wederom te Hillenrath terug te zyn. Wy moesten het er vandaag maar eens flink van nemen, zeide hy, en de lieve jonker kon mot my of met een van de knechten, de streek rondom het Swalmer bosch wel eens af gaan zoeken. Daar hadden do jagers veel lijsterstrikken gezet. Ze worden reeds flink groot, zei liij en hy hoopte, dat we gemakkelijk voor het avondeten oen korf vol mee naar huis zouden brengen. Eveneens vulde hy het elpenbeene kruithoorntje van Christoffel met versch kruit, zoo dat hy als het zoo uitkwam ook nog een schot kon lossen op een vlucht patrijzen, welke dit jaar buitengewoon talryk waren. In het kort: We moesten dien heer lijken herfstdag op het veld en in de bosschen maar eens flink profiteeren van do frissche buitenlucht, daar de tyd niet ver meer was, dat onze lieve jonker in de dompige schoollokalen zou worden opgesloten. We waren nog slechts eenige dagen verwijderd van het feest van den H. Lucas met de twaalf Noodhelpers, waarvan de volksmond zegt: „Lucas, het uitverkoren vat, maakt de jon- gensoogen nat", omdat tegen dien tyd de scholen weer beginnen. Ach, lieve God. hoe veel eerder zouden myn oogen nat worden van heete, brandende tranen. Wordt vervolgd

Peel en Maas | 1942 | | pagina 4