Binnenland. KEERSONGEV ALLEN, om ORDE EN REGEL OP DEN "WEG. Het zij hier gezegd daarvoor zijn de GOEDE WIL, do DAADWERKELIJKE MEDEWER KING VAN ALLEN noodig. Do komende week zij een week van VERHELDERENDE voorlichting, van VRUCHTDRAGENDE onderwij zing en. van ERNSTIGE bezinning. Zij brenge BEWUSTE toepassing van de verkeersvoorschriften, in het be lang van VEILIG VERKEER Het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer A. Schimmelpenninck v.d. Oye, Voorzitter C. J. van Wijngaarden v. Rees, Secretaris Wij vragen voor heden de aandacht voor de volgende, heel beknopt weer- gegeven voorschriften. VOETGANGERS Loopt op de voetpaden. Houdt rechts. Steekt recht den rijweg over. Maakt van oversteekplaatsen gebruik. Gaat in een rechten hoek om kruispunten heen. Houdt halt voor het roode stop licht. Blijft niet stilstaan op hoeken van straten. Wacht op het voetpad op bus en tram. Maakt ook gebruik van verkeersheuvels. Stelt U geheel rechts op voor gesloten bruggen en spoorwegovergangen Het spelen op den rijweg is verboden WIELRIJDERS Maakt van de rijwielpaden gebruik. Houdt altijd uiterst rechts. Rijdt hoogstens met tweeën naast elkaar. Haalt links in, wijkt naar rechts uit. Geeft* tijdig, en duidelijk het teeken van richtingverandering. Arm flink zijwaarts gestrekt. Geeft tijdig en duidelijk het teeken .van stoppen en vaartminderen. Lin kerarm flink op en neer bewegen. Maakt de bocht naar rechts klein, naar links groot. Houdt halt voor het roode stoplicht, Stopt ook voor het gele verkeerslicht. Stelt U aan de rechterzijde op voor stopstrepen, gesloten bruggen en spoorwegovergangen. Bij kruisingen of vereenigingen van wegen van gelijke rangorde hebben bestuurders van motorrijtuigen en trams voorrang bo.ven wielrijders, onverschillig of deze laatste van links of rechts komen. Wanneer eenieder deze voorschrif ten opvolgt, dan is de groote massa van aanleidingen tot verkeersgevaren en verkeersongelukken verdwenen en ook... de groote massa van motieven voor processen-verbaal HOE DIKWIJLS REEDS... Hoe dikwijls reeds hebt U in dit blad den oproep van de Nederlandsche Ambulance gelezen Hoe dikwijls reeds heeft de redactie van dit blad een klein hoekje van haar toch al zoo beperkte plaatsruimte voor dezen oproep afgestaan Ontelbare malen is dit geschied. Maar er zijn dan ook wel resultaten van dit alles geweest. Duizenden guldons heeft de Nederlandsche Am bulance aan giften ontvangen uit heel hot land, van oud en jong, van arm on rykj van „pro's" en „anti's". Maar... waar is Uw bijdrage lezer? U vergeet haar toch niet? Een radi caal middel tegen vergeten is: doe het direct. Pak Uw giroboek en maak een storting over de girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22 's-Gravenhage Provinciaal Nieuws* VENRAY, 19 Sept. 1942 Zondagsdienst 4fuisadóen ZONDAG 20 SEPT. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot: DR. BLOEMEN Stationsstraat 9 Telefoon 465 Uitbetaling schadeloosstelling gevorderde rijwielen. De Burgemeester van Venray brengt tor kennis van degenen, die de hun toekomende schadeloosstelling ad f50 voor hun op 20 of 21 Juli 1942 gevor derd rijwiel nog niet hebben afgehaald, dat zij daartoe nog één keer voor den laatsten maal in de gelegenheid zul len worden gesteld en wel op Maan dag 21 Sept, a.s. des namiddags van 2.30 tot 3 uur, ten kantore van den Gemeente-Ontvanger Onder den Boog. Venray, 17 September 1942. De Burgemeester voornoemd, A. H.M.JANSSEN. Taxatie-paardenmarkten. Do navolgende taxatie-paarden markten te Venray zijn thans vast gesteld op Donderdagen 8 Oct., 26 Nov. en 30 Dec. a.s. Afdekking stroomijten. Telers zjjn verplicht hun stroomijten behoorlijk af te dekken. Tegen over treding zal voortaan streng worden opgetreden. GEVONDEN een staartriem, een paar klomp schoentjes, een ceintuur-regenjas alles opliet politiebureau. Een dames-regen jas is bij Kuipers, Castenray G 31a. VERLOREN: een gouden trouwring t.t.b. Bur. v.d. blad. Met pensioen. Aan den heer Willem Jenniskens, postbode alhier, is eervol ontslag en pensioen verleend. Do heer Jenniskens heeft 40 dienstjaren en heeft zich in deze jaren steeds doen kennen als een behulpzaam, vlug en accuraat^unbte- naar. Moge dhr. Jenniskens, na een ar- beidszaam en verdienstvol leven in zjjn resteerende jaren nog genieten van een welverdiende rust. Onze oud-dorpsgenoot, de heer Th. Weyers, thans woonachtig te Gennep, is benoemd tot ambtenaar der P.T.T., met standplaats Venlo.. VALK-REVUE Dc eerste thuiswedstrijd was voor de Valken niet fortuinlijk, want door het falen van de doelvcrdediger werd een 2—0 voorsprong, behaald in het eerste kwartier, omgezet in een neder laag van 5—3 bij het einde. In het veld was De Valk zeker niet de mindere, on zij hebben tot het einde getracht om den achter stand in te halen, doch het verre opdringen is hun noodlottig gewor den, en Panningen profiteerde van enkele doorbraken om de overwinning veilig te stellen. Gezien het vertoon de spel hebben wij nog wel hoop op een herstellen, doch hot ploegverband moet nog wat heter worden. Morgen hebben zij de kans om in Arcen de punten te veroveren, en als er van begin tot het einde voor gewerkt wordt kan de eerste overwinning behaald worden. Wij verwachten zulks! De Valk 2 bindt morgen de strijd aan tegen Servatius 2, de eerste derby in dit seizoen, moge het een faire en sportieve kamp worden. De Valk 8 speelt thuis tegen Leunen I en ook deze wedstrijd zal een harden dobber zijn voor de Valken. R.K.L.V.S. 2—De Valk 4 zal wel een overwinning voor Leunen zijn. Jaarvergadering „De Talk" De jaarvergadering van „De Valk" werd geopend door den Voorzitter Derksen, die in keurige bewoordingen een overzicht gaf, van de belangrijkste gebeurtenissen in het vereenigings- leven. Hij gedacht die leden welke momenteel ver van huis verwijderd waren en spoorde allen aan om in de toekomst te blijven ijveren voor hunne vereeniging. Vervolgens brach ten Secretaris en Penningmeester hunne jaarverslagen uit, welke onder dankzegging werden goedgekeurd, en de Voorzitter maakte van die ge legenheid gebruik om hen dank te brengen voor het vele werk, hetwelk zij zich getroost hadden, om de leden in te lichten betreffende den gang van- zaken. Bij do Bestuursverkiezing wordt de aftredende Secretaris herkozen, terwijl in de vacature L. Verbeek, welke zich niet meer herkiesbaar stelde, gekozen wordt H. Clephas. De elftal-commissie blijft ongewij zigd, terwijl de ledenlijst aantoont, dat liet eerste honderdtal spoedig compleet zal zyn. De rondvraag brengt geen bijzon derheden naar voren, en alvorens te sluiten, spreekt de Geestelijk-Advi seur nog enkele woorden tot de leden. In boeiende bewoordingen teekende hij de sportieve en faire sportman, en het applaus, bij het einde bewees dat hij een aandachtig gehoor gevon den had. Vervolgens sloot de Voor zitter deze geslaagde vergadering. LUXOR-THEATER „Illusie" De gevierde jonge toneelspeelster neemt van het Weensche publiek afscheid als Gretchen in „Faust". Na haar zomervacantie zal ze naar Berlijn gaan. De artisten komen, op uitnoo- diging van Peter Walbrecht een be kend industrieel, des avonds nog bij een, en dan vertelt Walbrecht, die een waarlijk goede vriend van Maria is, dat hy zy'n landgoed op Maria's naam heeft laten overschrijven. Na Peters vertrek noodigt Maria haar collega's uit om haar nieuwe bezit, Holtenach te komen bekijken. Door een misverstand komt de autobus echter terecht bij het landgoed Holte- nau, waar de levenslustige en tempe ramentvolle Stefan von Holtenau deze verrassende afwisseling met vreugde begroet. Hij vertelt niet, dat Maria op een verkeerd landgoed is en doet, alsof hij de rentmeester van Holtenach is. Vrolijke uren volgen. Stefan voelt zich speciaal tot Maria aangetrokken, maar ze wijst, zyn snelle avances ge decideerd af. Maar betrekkelijk spoe dig werpt Stefan het masker af en Maria is eerst boos, maar zy wordt veroverd door de stormachtige levens vreugde van haar gastheer. Als deze jal lichtvaardige inzichten over het huwelyk ten beste geeft, stelt ze hem in een speelsche bui een weddenschap voor: Zij zal hem binnen twee maan den de illusie geven een volmaakt gelukkig echtgenoot te zyn. Hij neemt de weddenschap aan. Papa Nowotny, een oude toneelspeler, die Maria's fac totum is, trekt, een bedenkelijk ge zicht. ,,'t Is maar spel" zegt Maria, „Ja" meent hij, „maai* gevaarlijk spel. Hoe dit gevaarlijke spel gespeeld wordt, en hoe deze weddenschap ein digt, kan men beter zelf gaan zien. Deze film, waarin Brigitte Horney en Johan Heesters de hoofdrollen spelen draait deze week in Luxor. Ufa-circulaire. SERY ATIU S-OMROEP Met 4—0 moest Gennep in eigen huis voor „Servatus" capituleeren. Indien de voorhoede beter op schot was geweest dan was 't voor de gast- heeren een débacle geworden. Zondag a.s. komt Boxmeer op be zoek. Dat belooft wat. Te meer, daar uit het Olympia-kamp stemmen zyn opgevangen, dat ze „Servatius" eens een „jasje" zullen aanmeten, en nog wel van oude kwaliteit voering, en dat alles zonder punten. Servatius is paraat! Boxmeer kan op een harte lijke sportieve ontvangst rekenen en na twee maal 3 kwartier voetballen, zal op het groene veld uitgemaakt worden, aan wie de eer en de punten. De wedstrijd begint om 2.30 uur. Serv. II wist na een matige wed strijd met 5—3 over Wittenhorst II te zegevieren. Zondag a.s. staat op het programma: De ValkII—Serv.II. Laten we vooral hopen, dat de strijd aan weerskanten sportief blyve. Serv. III verpletterde G.F.C. 2 met 13—0. Serv. III speelde werkelijk een fraai pittig partijtje voetbal. Zondag a.s. wordt reeds de return-wedstrijd gespeeld. Op eigen veld zal G.F.C. wol wat meer tegenstand bieden, of dit baten zal betwijfelen we. Meerlo dwong Serv. IV een 3—3 gelijk spel af. Serv. IV ontvangt Kronenberg en zal alles in het werk stellen om een goed resultaat te behalen. Serv. V brengt een bezoek aan Ysselsteyn II; terwy'l Serv. VI als gastheer van Oostrum II zal fungee- ren. In het vervolg zal de training niet meer 's Maandags doch wel Vrijdags plaats hebben en ze zal beginnen om 7 uur. De training staat nog steeds onder de voortreffelijke leiding van den heer Byl. D.I.S.-nieuws. Zooals verwacht wed leed D.I.S. in Horst andermaal een nederlaag de cijfers 6—0 spreken voor zich. Toch hebben de groenwit ten behoorlijk party gegeven maar de tegenstander was te sterk. Morgen ontvangt D.I.S. Swolgen, dan is er wel kans om de eerste puntjes te behalen. D.I.S. II gaat naar Morselo en zal waarschijnlijk nog geen succes kun nen boeken. Slecht verduisterd aanstonds bekeuring. Dat het de overheid met haar maat regelen tot het naleven van de ver duisteringsvoorschriften ernst is, blijkt wel uit het voorschrift, dat dezer dagen aan de controleurs der lucht bescherming is gegeven. Hun is op gedragen by overtreding der verduis teringsvoorschriften onmiddellijk pro ces-verbaal op te maken, hetgeen neerkomt op het opleggen van een straf van f 150 boete of vier weken, hechtenis. Bovendien moéten deze controleurs de overtreding rapportee ren bij de bevoegde polit ie-autoriteiten die reeds den volgenden morgen den electrischen stroom laten afsnijden. Deze afsnijding duurt drie dagen, na afloop waarvan men voor eigen reke ning liet stroomnet weer in gebruik kan doen stellen. Niemand zal gaarne zulke straffen oploopen. Er is dus alle reden tot het uiterste zorg te dragen, dat de ver duistering van de woningen goed ge schiedt. Men lette er derhalve op zijn voorzorgen tijdig te treffen en de ver duistering eventueel nog eens te con troleeren. De orders, die de controleurs hebben gekregen, zyn zeer streng; waarschuwen is niet meer toegestaan. Denk aan uw identiteitsbewijs. Herhaaldelijk loopen nog personen tegen de lamp omdat zij verzuimden het identiteitsbewijs by zich te dra gen. Deze week werden reeds ver schillende meisjes aangehouden, die naar de wei de koeien gingen melken. Benoemingen Tot onderwijzer aan de- R.K. Byz. Lagere School St. Oda te Ysselsteyn is benoemd de heer B. H. De Mulder to Nijmegen. De heer van den Berg, ambte.- naar ter secretarie alhier, is benoemd in gelijke betrekking te Den Haag. De heer Vervuurt te Oostrum amb-j tenaar ter secretarie Venray is be noemd bij P. T. T. standplaats Venlo. Kerkelijk leven Z. II. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lem- mons heeft benoemd tot bouwpastoor der nieuwe parochie Laar te Weert den zeereerw. heer L. C. H. Obers. Voorts heeft Z. H. Exc. de benoe ming van den eerw. heerT. Timmer mans tot assistent-kapelaan te Spek- holzerheide ingetrokken en hem be- noemd tot kapelaan te Swolgen benoemd tot assistentkapelaan te Spekholzerheide den eerw. heer J. Janssen. De weleerw. heer J. Hoeben uit Eys-Wittem, priester van het semina rie, is benoemd tot kapelaan te Epen, en de weleerw. heer J. Peters, priester van het seminario, tot kapelaan te Terwinselen. Horster weekmarkt Horst, 15 September. Totaal aan voer 292 dieren, waarvan 93 stuks rundvee, 4 schapen en 195 biggen. Door de N.V.C. werden overgenomen 42 koeien, 51 kalveren en 4 schapen. Jongveekeuring. Door de fokvereeniging De Toe" komst te Wanssum werd besloten om op Kermis-Dinsdag 6 October a.s. een jongveekeuring te houden. Het aantal inschrijvingen overtreft allo verwachtingen. Wanssum gaat trainen. Het is aan het ijverige Bestuur van onze voetbalvereeniging gelukt, den heer Becht uit Valkenswaard als trainer te engageeren. Voorloopig. zal iedere Woensdagavond getraind worden. Man gedood. Dinsdagmorgen is te Venlo om kwart over elf, de 39-jarige gehuwde ar beider Koen uit Nymegen, bij werk zaamheden by de Maas aldaar, uitge gleden en in het water gevallen. De man is waarschijnlijk daarbij onder water met zyn hoofd op een hard voorwerp terechtgekomen en op slag gedood. Eerst na ongeveer vyf uur dreggen, kon het lyk van het slachtoffer, dat twee hoofdwonden vertoonde, worden geborgen. Dure sigaren Door de gemeente-politie te Ospel werd de landbouwer G. en diens zwager v. d. B. uit Helden aange houden wegens het voorhanden heb ben en verkoopen van sigaren tegen te hoogen prijs. Sigaren van oorspron kelijk nog geen 10 cent waarde waren verkocht voor 65 cent per stuk en voor f 1. De gearresteerden zyn, na het afleggen van een bekentenis, weer op vrije voeten gesteld. Zaligverklari ngs-pr oces Pater Arnoldus Janssen S.V.D. In het missiehuis St. Michaël te Steyl werd uit Rome het verheugen de bericht ontvangen, dat op een alge- meene vergadering van de Congregatie der Riten d.d. 7 Juli te Rome, het besluit werd genomen, dat het apos tolische proces der zaligverklaring van pater Arnoldus Janssen, zal worden ingeleid. Het decreet dor Ritencongregatio betroffonde het zaligvorklaringsproces zal binnenkort in „Acta Apostolicae Sedis" officieel worden gepubliceerd. Pater Arnoldus Janssen, stichter der missie-congregatie van liet Goddelijk Woord, werd geboren te Goch 5 No vember 1837 en ontving de heilige priesterwijding 15 Augustus 1861. Op 8 September 1875 stichtte hy de missie congregatie van het Goddelijk Woord te Steyl, waar hy 15 Januari 1909 is overleden en op het kloosterkerkhof werd begraven. Behalve de genoemde missie-congregatie stichtte hij nog twee zusters-congregaties: de missie zusters Dienaressen van den H. Geest en de slotzusters Dienaressen van den II. Geest van de altijddurende aan bidding. Het bisschoppelijk proces dor zalig verklaring van pater Arm Janssen werd 15 Januari 1935 door den bis schop van Roermond, Z. H. Exc. Mgr. Lemmens, in het moederhuis dei- congregatie van het Goddelijk Woord te Steyl, plechtig geopend. Verrassende huiszoeking In de woning van den lederhande laar Th. G., Peperstraat, Yenlo werden 480 paren schoenen aangetroffen en in beslag genomen. Voorts werden gevonden 120 actetasschen, 500 zeem- doeken en duizenden veters, alsmede een groote partij portcmonnaies en portefeuilles. Tenslotte hebben de ambtenaren nog beslag gelégd op een groote party leder en rubber. Gas-cylin(ler ontploft Op het Staatsmijnbedryf der S.B.B. is Woensdagavond bij het laden van een auto met gas, een gascylinder ontploft. De arbeider Geerlings uit Elsloo, werd door de explosie gedood. De ontploffing was tot ver in den omtrek te hooren. Halt Verkeerspolitie! LET OP! KIJK UIT! HANDEL GOED! Deze woorden zullen in de week van 20 tot 26 Sopt, a.s. door de politie menigmaal aan zondaars tegen het verkeer worden toegeroepen. Tussen genoemde datums wordt n.l. in meer dere plaatsen en ook in Venray een verkeersweek gehouden. Dus, wielrijders, autobestuurders, voetgangers, denkt aan de verkeers regels Gij brengt dan niet uw eigen leven en dat van anderen in gevaar. Een geordend verkeer is een lust voor het oog. Wanorde in het ver keer is ergernis en overlast voor iedereen. Om ook by de jeugd belangstelling voor het verkeer op te wekken is een prijsvraag uitgeschreven voor meisjes en jongens van 10 tot en met 14 jaar alsmede een voor ouderen. Prijsvraag I (voor de jeugd) Een jongen rijdt per fiets van de Lang straat uit door de volgende straten Patorslaan, Patersstraat, Hensenius- plein, Schoolstraat, Goustraat, Groote Straat, Hofstraat, Stationsweg. De te volgen weg is door roode pijltjes op een kaart (voor de kom zio etalage Theuhissefi'j Groote Straat en voor de kerkdorpen in een winkelétalage) aangeduid. Nu luidt de opgave: „Welke ver- keersaanduidingen moeten op de, op kaart gemerkte punten ABODE F G H I J K L gegeven worden, bv. arm uitsteken, stopteken geven, bel len enz. Oplossingen dezer prijs vraag voor of op 26 Sept. a.s. inleve ren by het personeel der scholen. Model voor invulling oplossing: Naam Voornamen Leeftijd Adres Punt A (Hier omschrijven wat Punt B wielrijder doen moet) Punt C, enz. Prijsvraag II voor ouderen (zie eta lage Theunissen) Welke verkeersfou- ten worden er gemaakt op foto no. 1, no. 2 enz. Oplossingen van deze prijsvraag voor of op 26 Sept a.s. in de brieven bus der Marechausseekazerne met vermelding van naam en adres. Voor goede oplossingen zijn ver schillende prijzen door zakenmensen en particulieren beschikbaar gesteld. Eventueel zal loting over toewijzing der prijzen beslissen. Helpt allen mee de verkeersweek te doen slagen De Commissie VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOK DOELEINDEN Gedurende het tijdvak van 15 Sept. 1942 tot en met 30 April '43 geeft de met 04 KF gemerkte bon der DZ- kaart voor vaste brandstoffen voor kookdoeleinden recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van anthraciet. De verbruikers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen moeten toekomen tot 1 November a.s. aangezien eerst op dezen datum een nieuwe bon zal worden aangewezen. EEN EXTRA SNOEPBON Zoowel voor dames als voor heeren De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat voor de distributieperiode van 6 Sept. j.l. tot en met 3 October a.s. behalve het normale versnape ringenrantsoen 100 gram choco lade- of suikerwerkartikelen be schikbaar wordt gesteld op bon algemeen 377 van de bonkaart voor voedingsmiddelen. Dit be- teekent derhalve, dat iedere con sument, onverschillig of hy in het bezit is van een rookerskaart of een versnaperingenkaart, dit maal voor bedoelde artikelen in aanmerking komt. Zy, die van genoemden bon gebruik willen maken, dienen deze uiterlijk heden Zaterdag 19 September a.s. bij den winkelier in te leveren. Do win kelier wordt vervolgens in staat ge steld, zich met de by hem ingeleverde bonnen zoo noodig extra te bevoor raden en zal daarna aan zijn klanten de hoeveelheid, waarop zy, gezien het aantal door hen ingeleverde bonnen, recht hebben, kunnen afleveren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor deze aflevering geen afzonderlijke bon zal worden aangewezen. In ver band hiermede behoort de winkelier by het in ontvangst nemen van de bonnen algemeen 377 aan den klant een ontvangstbewijs af te geven. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het publiek er rekening mede dient te houden, dat men op bon algemeen 377 niet dezelfde artikelen zal kunnen koopen, welke als regel op de bonnen van de versnaperingen- kaart worden betrokken, aangezien de aanwijzing van deze extra bon ten doel heeft de fabrikanten en den handel in de gelegenheid te stellen de tengevolge van de distributie minder gangbaar geworden soorten af te zetten. ITet publiek zal derhalve by het in ontvangst nemen van do op bon algemeen 377 verkrijgbaar gestelde hoeveelheid versnaperingen genoegen moeten nemen met die soorten, welke de winkelier hem aanbiedt. De prijs van stobben In de dagbladpers van 31 Augustus j.l. deed de productie-commissaris voor den bosehbouw en de houtteelt een ernstig beroep op alle boscheige naren om zooveel mogelijk gelegen heid te scheppen hout in hun bosschen te verzamelen en weg te voeren. Den boschbezitters werd bovendien verzocht zooveel mogelijk het rooien van stobben toe te staan, aangezien ook deze in belangrijke mate kunnen bijdragen om voor den komenden winter in de behoefte van branstof te voorzien. Indien deze stobben (of nollen), na gerooid te zyn, worden verwerkt tot kachelblokken, is hierop de prijzenbeschikking kachelblokken no. 1 van toepassing. Onverwerkte stobben mogen volgens de terzake van kracht zijnde prysvoorschriften voor geen hoogere prijzen worden verkocht dan op of voor Mei 1940. De gemachtigde voor de prijzen deelt echter mede, dat niet tot ver volging zal worden overgegaan, indien stobben in den grond verkocht worden voor ten hoogste f 50.— per hectare en stobben, geleverd loco bosch aan don berijdbaren weg, inclusief omzet belasting voor ten hoogste f 17.50 per '1000 kg. Hierbij wordt geen onder scheid gemaakt tusschen beuken-, eiken-, iepen- of dennenstobben of •nollen. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar als overtreding van de prijzenbeschikking 1940 no. 1. Luisterbijdrage niet meer per giro. Het hoofdbestuur der P.T.T. is tot zyn spijt gedwongen verandering te brengen in de mogelijkheid tot be taling der verplichte luisterbijdrage. Van 1 November 1942 af komt de girobetaling geheel te vervallen (dus ook de automatische overschrijving). Van dien datum af kan de luisterbij drage dus alleen worden voldaan met radiozegels. Aan allen, die indertijd hebben opgegeven, dat zy over de giro zou den betalen, maar van wie nog niet is gebleken, dat zy aan hun ver plichting hebben voldaan, is of wordt een luistervergunning 1942 toegezon den. In een begeleidenden brief wordt hun gevraagd op welke wijze zij heb ben betaald, met verzoek eventueel alsnog tot betaling over te gaan. Geen raathoning meer. In de Staatscourant van 16 Septem ber 1942 is de Prijzenbeschikking 1942- honing gepubliceerd, waarmede de oude tot nu toe geldende honingpryzen vervallen zy'n. Raathoning, die uit sluitend als luxe-artikel te beschou wen is, mag voortaan niet meer wor den verhandeld. Voor slingerhoning zijn een kleine prysverhooging voor den verbruiker en een overeenkomsti ge verhooging van de tusschenhan- delspryzen noodig gebleken om de bijenteelt voor den imker aantrekke lijker te maken en uitbreiding ervan te bevorderen. Aansluiting yau sportyereeni- gingen hij leidende organisaties voor -de door lien beoefende tak van sport. 's Gravenhage, 11 September. De commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen geeft hiermede, óp grond van de verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied tot herordening van de niet-commercieele vereenigingen en stichtingen van 28 Februari 1941 (verordeningenblad voor hot bezette Nederlandsche gebied, no 8, verordeningen no. 41) aan sportver- eenigingen, welke tot dusver niet waren aangesloten by de door den seceretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming aangewezen lei dende organisatie(s) voor de door hen beoefende tak(ken) van sport, de 'op dracht zich binnen 20 dagqn na deze publicatie bij deze leidende" organisa tie^) aan te sluiten. De betrokken sportvereenigingen dienen binnen een week na afloop van den gestelden termijn van 20 dagen onder vermelding van hun re gistratienummer, aan den commis saris voor niet-commercieele vereeni gingen en stichtingen, Waaldorper weg 72, te 's Gravenhage schriftelijk te berichten, dat zij tot aansluiting bij een of meer leidende organisaties zyn overgegaan, waarbij deze leidende or ganisaties met name moet worden vermeld. Tevens geeft de commissaris voor noemd op grond van de verordening no. 41 1941 aan schaakverenigingen en damverenigingen, welke tot dus ver niet waren aangesloten bij den Nederlahdsehen Schaakbond, resp. by den Nederlandschen Dambond, de op dracht binnen -20 dagen na deze pu blicatie tot aansluiting bij deze orga nisaties over te gaan en binnen een week na afloop van dezen termijn aan zijn commissariaat te berichten, dat I ALLEEN BOTER is boter deze aansluiting heeft'plaats gevon den, onder vermelding van het regi stratienummer der vereeniging. Wij blijven vragen Ja landgenoot, wij houden niet op. Wy blijven uw steun vragen voor ons fonds. Immers in het Oosten woedt de strijd voort. Nog steeds geeft de bolsjewist zich niet gewonnen, nog steeds biedt hy verbeten tegenstand. Nog steeds kampen aan het front ook onze mannen voor de vrijheid van Europa. Zoolang dit het geval is, blij ven wij uw aandacht op ons gironum mer vestigen, want steeds meer pak ketten moeten aan onze dappere Oost front strijders gezonden worden. Wy blijven vragen, van alle goede vaderlanders, dus ook van u, een flink bedrag op girorekening 432100 t.n. Ver- zorgings|ê|xds'Vrijwilligerslegioen „Ne derland", Koninginnegracht 22, te 's Gravenhage. - Fruit voor eigen gebruik mogen de boomgaardbezitters of fruittelers van hun eigen voorraad af nemen. Zij kunnen vrij beschikken over hetgeen zy voor eigen gebruik noodig hebben. Alleen de verkoop aan consumenten en de eetgelegenheden in de boom gaarden zijn verboden. Eigen gebruik valt hier niet onder. - Dat rywieidieven voorbeeldig ge straft- worden bevredigt, vooral in dezen tijd ons rechtsgevoel. In Maas tricht werd weer een voorbeeld ge steld: tegen eenrywieldief werd2 jaar gevangenistraf geöischt. - Het zoogenaamde „schandbord" is weerleefdIn vroeger eeuwen ken de men den schandpaal, waaraan een misdadiger in 't publiek ten toon werd gesteld. Een zwakkere editie van dit tuchtigingsmiddel was het schandbord waarop de naam van den misdadiger werd geschreven met een aanduiding van zyn vergrijp tegen de gemeen schap. In Hilversum heeft men dat schandbord weer ingevoerd. Wie betrapt wordt op zwarten han del, prysopdry ving, clandestiene slach ting en soortgelijke vergrijpen tegen de gemeenschap ziet zijn naam op dit bord met vermelding van zijn vergrijp. Of het helpen zal Wy twijfelen bij de huidige mentaliteit van het gros van het publiek, dat in zulke vergrij pen al niets oneervols meer ziet. Mis schien duikt de schandpaal ook nog wel eens weer op! De duur van den oorlog. Duitschland beziet den toe stand realistisch. In Das Reich publiceert dr. Goeb- bels een hoofdartikel „De steile weg opwaarts", waarin hy zich bezig houdt met de vraag van den ver- moedelyken duur van den oorlog. Overal, aldus de minister, ziet men de dingen realistischer dan in den aanvang. Duitschland heeft den oorlog van den beginne af van den realis- tischen kant gezien en er steeds voor gezorgd, hem niet te licht, maar ook niet te zwaar op te -nomen. Wy zien in den strijd een geweldig tra gisch volkerendrama, dat wij met in spanning van onze gehecle nationale kracht tot een zegevierend, einde moe ten brengen en van welks afloop het afhangt, of wij in onbeperkte mate zelfbeschikking -zullen verwerven of zullen ondergaan. Het spreekt van zelf, dat het daarby niet onverschil lig is, hoelang de oorlog duurt. Maar die vraag staat in geen verhouding tot het feit, dat wy den oorlog moe ten winnen en dat daarvoor alle voor waarden aanwezig zyn. De vraag naar den duur van den oorlog wordt meestal door den steller van de vraag in zijn wen solovoorstel ling bepaald. Zij is by na altijd afhan kelijk van wat de individu van den afloop van den oorlog verwacht. Een definitief antwoord kan men niet geven. Maar de ervaring leert, dat oorlog en vrede vaak niet komen, wanneer men ze dichtbij waant en dat ze er even vaak plotseling zyn, wanneer men ze niet verwacht. Geen Engelsche bewering, aldus Goebbels, is zoo dom als deze, dat men alle slagen kan verliezen om den laatsten te winnen. Dit klopt alleen, wanneer een overwinnend volk, zooals wy in 1918, de nood lottige fout begaat, vrijwillig af stand te doen van den troef dei- gewonnen veldslagen. Duitschland heeft thans zooveel van dergelijke troeven in de hand, dat het niet behoeft' te. vreezen voor den afloop van den oorlog. Nooit eerder in de geschiedenis heeft zich een oorlog voerende mogendheid in een be trekkelijk zoo korten tijd voor waarden voor de overwinning ge schapen. Terwijl Duitschland altijd nog in het offensief is gebleven, bestond de wijsheid van den tegenstander in het telkens wachten op den winter, om een rustpoos te krijgen. Wij zouden ook niet weten, hoe en waarom de loop der dingen kan veranderen, want iedere nieuwe zomer heeft ons oor logspotentieel op ieder gebied ver groot. Wat bijvoorbeeld grondstoffen en wapenen betreft, staan wy er nu veel en veel gunstiger voor dan in het begin van den oorlog, om nog te zwijgen van het aantal en de hoeda nigheid onzer geschoolde troepen. De Anglo-Amerikaansche mogendheden zijn zelfs by de grootste inspanning waarvan zy nog ver verwijderd zy'n, niet tegen ons opgewassen en de aan menschen en grondstoffen zoo rijke Sovjet-Unie is al zoozeer geampu teerd, dat haar oorlogspotentieel op zijn minst beslissend verzwakt ge noemd mag wórden- Minister Goebbels besluit met de woorden: „Waarom zouden wij den toestand rooskleuriger zien dan hy is? Hy geeft ons toch alle kansen op de overwinning. Nog veel offers en veel inspanning zullen van ons ge vergd worden, maar wy achten het juister het publiek tijdig' daarop op: merkzaam te maken, opdat noch wij noch ons volk in eenig opzicht mis leid worden. Een steile weg opwaarts lig^jiog voor ons. Maarwy gelooven, dat die eerder wordt afgelegd door een volk, dat door een jarenlange In de in a.s. zullelgc worden e t Maai idtfoU gers A-9.3 Jan 13-1 Dinsdapte gers N -?.3< ran 12-? 3 ran 15-1 Alleen i, zorger zjaa: formuliei-OS in aannxvc Bedoeld worden 0&L De zelfv6'di' schapska^ d te brengf ten dienf Aan pers geen besl ven. Menl alvorens verlaten,! na te tel king woii ling geni

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2