Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Binnenland. Korle Wenken Zaterdag 19 September 1942 Drie en Zestigste Jaargang No 37 ADVERTENTIE PRIJS Vraag an aanbod 10 ct. per 3 mm, Vraag enaanb.betrekk. 8 ct, alle overige 12 ct. ab0NNEMENTPRIJS voor Venray 70 ct. bulten Venray 80 ct. per kwartaal. Afz. no. 6 ct. PEEL EN MAAS UITGAVE Fa. v. d. MUNCKHOF Drukkerij, Kant,boekh. Kengetal 2446 VENRAY Grootestraat 28 Tel. 512 Giro 150652 P1100/1. Verantwoorde lijk voor den geheelen inhoud: W. P.A. van den Munckhof. OM STALINGRAD VALT EEN BELANGRIJKE BESLISSING. De val der stad vermoedelijk eindpunt van den Duitsclien opmarscli. Daarna nieuwe fase in den strijd om de Kau kasus en liet petroleumgebied van Grosny. Over de rede van Clturcliil. De verdedi ging van Egypte. Om de gunst van Turkije. Anka ra's keus van groote betec- kenis. De beperkingen, welke de papier positie 'ons ook in deze rubriek op legt, maken, dat de titel beschouwin gen voor onze artikelen wel wat to wijdloopig is geworden. Wij zullen daarom spreken van aanteekeningen bij het wereldgebeuren. Waar ons echter blijkt, dat onze betrachtingen groote belangstelling trekken ook voor lien, die onze zienswijze op het wereldgebeuren geenszins deelen zullen wy toch blijven trachten, deze aanteekeningen zoodanig te maken, dat zy den lezer een inzicht in 't groote gebeuren geven. Dat lijkt ons ten volle verantwoord, omdat het ver loop van den oorlog en de wereldre volutie alle ander nieuws verre in de schaduw stelt. STALINGRAD staat nog altyd in liet middelpunt van aller aandacht. De Duitschers zyn er in geslaagd, zoowel Noordelyk als Zuidelijk van de stad de Wolga te bereiken, zoodat Stalingrad thans in een wijden boog is omsingeld. De Sovjets verdedigen zich met den moed der wanhoop en bunker na bunker moet vaak in een gevecht van man tegen man worden vermees- terd. De Duitschers zelf wijzen er op, dat men nog niet mag verwachten, dat de stryd om de stad binnen een paar dagen zal zijn afgeloopen, want deze strekt zich ongeveer 40 km. langs de oever van de Wolga uit en de mogelijkheid bestaat, dat huis na huis en fabriek na fabriek zal moeten veroverd worden. Ondortusschen is onze meening, dat hier het eindpunt van den Duitschen opmarsch is bereikt. Het ligt voor de hand, dat, na den val van Stalingrad do legers zuidelijk langs de Wolga in de richting van den Kaukasus zullen afzakken om zich met de daar strij dende troepen te vereenigen. Ondertusschen hebben deze daar evenmin stil gezeten. Zooals men weet heeft het leger by den opmarsch langs de kust van de Zwarte Zee reeds Novoroslisk achter den rug en het leger van den middensector deTerek bereikt. Deze rivier stroomt vanaf het Kaukasisch hooggebergte langs Wla- diwkawkas naar de Kaspische Zee door het petroleumgebied van Grosny dat dubbel zoo rijke olievelden bezit als Maikop. Om het bezit van dit gebied wordt thans wel gestreden. Verder verdient de rede van den Heer Churchill, welke deze vorige week by de eerste zitting van het parlement na de zomërvacantie heeft gehouden, onze volle belangstelling. By het bespreken zijner reis naar Moskou, zeide hij o.a. dat hy den in druk had gekregen, dat Stalin de tegenwoordige hulp van Engeland en Amerika voor voldoende hield. De Sovjets zouden strijden tot de volledige ternederwerping der Nazi's. De invasie bij Dieppe noemde hij een harde en woedende botsing. Ze was noodzakelijk om de noodige „er varing" op te doen. Dergelijke pogin gen zouden er steeds meer volgen; ze waren noodzakelijk om de sterkte van do Duitsche kustverdediging te loeren kennen. En inderdaad is er weer een invasie gevolgd by Cherbourg van in het geheel zeven man5 officieren en 2 minderen; van deze 7 man zijn er 5 gedood of gewond en 2 heelhuids in gevangenschap geraakt. Aan zulk een invasie kunnen de Engelschen toch bitter weinig erva ring ontleenen, zou men meenen. Overigens zal men er mee doorgaan tot de definitieve afrekening komt, volgens Churchill. Over den duikbootoorlog was de minister-president tamelijk te spreken, er ging nog wel veel verloren en er was reden voor ongerustheid, doch de aanbouw was reeds zoo opgevoerd, dat deze de verliezen overtrof. Dan behoeft Churchill daarover niet meer ongerust te zyn! Op zijn terugreis van Moskou had de Minister ook het Egyptische tront bezocht en daar geconstateerd, dat de toestand van het achtste leger niét geheel „bevredigend" was. In de generaals Alexander, Montgomery en Mac Cuery meende hij nu de mannen gevonden te hebben, die voor hun taak waren berekend. Hij kon het parlement thans verzekeren, dat de verdediging van Egypte voor den eersten tijd gewaarborgd was, en daarmee bedoelde hij maanden en geen dagen of weken. Verder heeft men er van Duitsche zijde op gezinspeeld, dat er wellicht een nieuwe phase in den strijd om den Kaukasus is ingetreden of bin nenkort zal intreden. Doch méér nog dan dit alles houdt de belangstelling van de wereld ge vangen, welke houding Turkyë zal aannemen. Men weet, dat de vertrouwensman van Roosevelt, nl. Wendell Wilkie, in Ankara op bezoek is geweest. We kunnen ons voorstellen hoe hij dollars en beloften rijkelijk om zich heen strooide om de Turken naar de Angelsaksische zijde over te halen'. Ten eorste zit daar die Sovjet-vloot in liet nauw en nog erger in het nabije verschiet ligt de aankomst van hetopgejaagde leger, dat langs de Zwarte Zee moet terugtrekken en tegen de Turksche grens wordt aan gedreven. Het is nog enkele honder don kilometers ver, maar do moge lijkheid dat liet gebeuren zal, is er. Doden nu de Turken maar met do Angelsaksers mee, dan was de situatio in het midden-oosten weer gered en een nieuw slachtoffer voor de zegekar gespannen. Een versch leger van een millioen goede soldaten kunnen de geallieer den daar best gebruiken. Doch de Duitsche gezant Frans von Papen is er ook nog en zal zijn woordje wel meespreken in dezen wedstrijd. Een keus van Turkije zou in deze buurt het aanzijn der dingen totaal veranderen. Maar voorshands geloo- ven wij niet, dat Turkije van den be proefden weg der neutraliteit zal afwijken. Inwisseling oude munten Straks is 't bezit strafbaar Aansluiting sportverenigingen Wat de Omroep wil Een imkersgilde Uniform zwem diploma Hooge prijzen in de W.H.N. loterij Mussert over onze toekomst Bouwmeester herdacht. Sedert 6 Maart zijn de oude muntstukken buiten omloop gesteld. Tot 20 September a.s. kunnen ze thans nog bij de aangewezen kantoren en instellingen worden ingewisseld. Wie nog van deze munten heeft, wissele ze vóór morgen Zondag in, daar weldra straf zal worden gesteld op het bezitten van deze munten. Sportverenigingen, welke tot heden nog niet zijn aangesloten bij de leidende sportorganisatie, waartoe zy behooren, moeten zich onverwijld vóór 2 October bij die leidende organisatie aansluiten. Ook schaak- en damverenigingen vallen onder deze verplichting. De Nederlandsche Omroep wil niet meer maar ook niet minder zijn dan- de vriend van ieder Nederlandsch huisgezin, aldus de' directeur-generaal van den Omroep, die verder o.m. aldus vervolgdeBescheiden in een hoek van de huiskamer willen wy u dienen. Luistert u ook naar ons, wordt 'n vriend van den omroep. Dan gaan we samen door dezen winter en ver heugen ons reeds op het nieuwe licht, dat ook na het wintersche donker weer over ons volk zal schijnen. Jhr. Von Bönningliousen, com missaris der provincie Overijssel, is als vry williger naar het Oostfront vertrokken. De bijenhouders, die thans in zes vereenigingen en bonden vereenigd zyn, zullen georganiseerd worden in het in oprichting zijnde Imkersgilde, onder te brengen onder den.Ned. Landstand. Vanwege den Ned. Zwem- en Reddingshond zal een uniform zwem diploma voor heel het land worden ingevoerd. Er komen vaardigheids- diploma's, schoolzwcmdiploma's voor oudere kinderen en een diploma voor reddend zwemmen. Met ingang van 2 Sept. is een landelijke regeling betreffende loonen en andore arbeidsvoorwaarden voor do arbeiders in land- en tuinbouw bindend vastgesteld. Uit de W.H.N.-lotery zyn kort na elkaar reeds twee hooge geldprij zen getrokken en wel van f 1000 elk. De eene prys kwam terecht in een behoeftig gezin in 's-Iiage en ver richtte daar wonderen. Do andere f 1000 verblijdden een kantoorbedien de te Tilburg. Wat wij nu beleven, heeft met nationaal-socialisme niets uit te staan, aldus Mussert in oen rede over de toekomst van Nederland. Er is oorlog en bezetting en het groot-kapitalisme heerscht in Nederland als nooit te voren. Eerst na de afrekening met kapitalisme en bolsjewisme komt het nat. socialisme aan bod, aldus de N.S.B.-leider. Te Amsterdam werd in de Stadsschouwburg in een korte plech tigheid het feit herdacht, dat de groote Nederlandsche tooneelspeler Louis Bouwmeester een eeuw geleden ge boren werd. Tot de oprichting van een standbeeld voor dezen grooten Nederlander is men nog steeds niet kunnen komen. De burgemeester.van Arnhem waar schuwt ernstig tegen het gebruik van rauw ongewassen fruit, daar zich in deze gemeente eenige gevallen van dysenterie met doodelijken afloop hebben voorgedaan. De volgende maand begint wederom van overheidswege de verstrekking van vitamine D aan aanstaande moe ders en kinderen van drie maanden tot drie jaar. In tegenstelling tot de vorige week, hebben de distributie-instanties het ditmaal nog al kalmpjes-aan gedaan. Er was dan echter ook een zeer goed bericht bij het distributionieuws, n.l., dat het aardappelrantsoen is gebracht op vier kg. per hoofd per week. Wat dit met het oog op den aanstaanden winter beteekent in ons land; waai de aardappel nog altyd liet'meest .geliefde hoofdvoedsel is, behoeft geen nader betoog. Tevens werd bekend gemaakt, dat thans met liet oog op de kolenpositie allo verspilling van gas electriciteit verboden is. Ook werd het gebruik van electrische personen liften verder beperkt. Tenslotte is de consument verplicht om op zyn melk- bonnen zoo noodig ook een gedeelte karnemelk in plaats van taptemelk te nemen, daar de zuivelinrichtingen ook dit voedsel kwijt moeten. Het organiseeren van sportgebeur tenissen of de medewerking daar aan door particulieren, commissies of comité's, commerciëele instellingen of ondernemingen, mag alleen nog geschieden met toestemming van de voor de betrokken tak van sport aan gewezen leidende organisatie. Te Tegelen hebben drie jongeman nen den dood gevonden door een luci fer te houden bij een niet ontplofte granaat, welke zij iiï een greppel had den ontdekt. De 53-jarige P. J. van Loon te Rot terdam is ter dood veroordeeld wegens het in strijd met de voorschriften in bezit houden van oen pistool met munitie. MAATREGELEN TEGEN HET ZIEKTEVERZUIM. Het bestuur van het A. M. F. deelt mede: Door het A. M. F. zyn ingrijpende maatregelen getroffen met het oog op de nog altijd zeer hooge ziektecyfers. waardoor in de ziekenkassen groote tekorten zijn ontstaan. Mocht deze nieuwe regeling onverhoopt niet tot het beoogde resultaat leiden, dan zul len meer ingrijpende en voor de be trokkenen zeer onaangoname maat regelen niet kunnen uitblijven. Een dringend beroep wordt daarom gedaan op een ieder, om zich niet zonder voldoende reden ziek te mel den, niet langer te verzuimen dan noo dig is en ertoe mede te werken, dat ook anderen zich van onnoodig ziekte verzuim onthouden. De hierboven bedoelde maatregelen inzake het tegengaan van. ziektever zuim zyn de volgendé: 1. De termijn van aangifte is twee dagen. Dit wil zeggen, dat hy, die vandaag wegens ziekte niet komt werken, op zijn laatst morgen in het bezit moet zijn van de ziekenkaart. (Indien niet anders mogelijk, kan aan gifte schriftelijk of telefonisch geschie den, mits binnen den gestelden ter mijn). 2. Indien na gezondschrijving de werkman meent het werk niet te kunnen hervatten, geldt voor een nieuwe aangifte een termijn van 24 uur 8. In het vervolg zal strikt de hand worden gehouden aan artikel 23 van het fondsreglement krachtens hetwelk ongeschiktheid tot werken eerst wordt aangenomen vanaf den dag, waarop de werkman zich onder geneeskundige behandeling heeft ge steld. 4. Indien na de eerste oproeping ter geneeskundige controle blykt, dat de werkman op den dag der controle reeds geschikt tot werken was, wordt de dag niet als ziektedag aangemerkt. Voor zoover noodig zij opgemerkt, dat de werkman, die zich vóór den dag, waarop hij ter medische controle moet verschijnen, tot werkhervatting in staat acht, niet. tor controle behoeft te gaan, doch zich kan laten gezemd- schryven door don fondsarts. 5. Toestemming tot uitgaan kan voortaan slechts verleend worden dooi den controleerend geneeskundige, dus niet meer door den fondsarts. YAN „LAND" NAAR „STAD" Ruilen van bonnen alleen op vertoon der stamkaart. Omtrent de „stad"- en „land"-kaar- ten, die thans bij de distributie zyn ingevoerd, bestaat by het publiek nog eenig misverstand. Het blykt niet overbodig te zijn, er nogmaals op te wijzen, dat van de voedingsmiddelen- kaarten met zwarten opdruk (de kaar ten dus, die in zoogenaamd „landge bied" zyn uitgereikt) alleen de bonnen voor melk en taptemelk, boter en aardappelen in „stadgebied" niet gel dig zijn. Alle andere bonnen van de „landkaart" (brood, vleesch, suiker, enz.) zyn zoowel in de stad als op het land geldig. Dit laatste schijnt door sommige winkeliers in de steden niet te wor den begrepen, want 'er blijken bak kers of kruideniers te zyn, die bon nen met zwarten opdruk weigeren volkomen ten onrechte in ontvangst te nemen. Bewoners van het platteland, die een weekeind in de stad willen door brengen, of daar voor langeren tyd vertoeven, doen verstandig na te gaan, of de plaats, waar zij heen gaan, in „stadgebied" ligt. Het zyn namelijk niet alleen steden, die tot „stadgebied" behooren, maar ook dorpen, bijvoor beeld Oegstgeest, "Wassenaar e.d. In ieder geval doet men er goed aan en voorkomt men onaangenaamheden en ongemak, wanneer men de distributie- stamkaart naar de stad meeneemt. Zonder distributiestamkaart worden in de tot stadgebied behoorende plaat sen beslist geen bonnen geruild. Ten overvloede vestigen wy er nog maals de aandacht op, dat men met bonnen met rooden opdruk (dus bon nen van „stadkaarten") overal terecht kan in de steden zoowel als op het platteland. METHAANGAS, MOTOR BRANDSTOF UIT RIOOL WATER EN HUISVUIL Nieuwe winningsmethode De gemeentelijke reinigingsbe- drijven trekken sinds eenige jaren do bijzondere belangstelling, dit maal niet van de hygiënisten, maar van de economen en dege nen, die trachten ons economisch jeven van bruikbare grondstoffen te voorzien uit de afvallen, die in normalen tijd als nutteloos worden weggeworpen. Bekend is het streven om de afval stoffen reeds aanstonds bij de inza meling aan huis naar de verschil lende soorten gescheiden to houden en op deze wijze zoo eenvoudig bruik baar mogelijk weer aan de industrie ten nutte te doen komen. Ook op andere wijze zjjn de reinigingsbedry- ven in staat belangrijke grondstoffen te leveren. De meeste lezers weten waarschijnlijk wel, dat byv. het Haagsche stadsvuil in Drenthe tot een geschikten compost voor den landbouw wordt verwerkt. Minder bekend is echter het feit, dat ver scheidene auto's nog kunnen rijden, dank zy de reïnigingsbedrijven, die uit het rioolwater het z.g. methaan gas winnen, hetwelk thans als motor brandstof dienst doet. Verscheidene gemeenten in ons land beschikken thans over eenreini- gingsinstallatie voor rioolwater, waarin het 'water aan een z.g. biologische reiniging wordt onderworpen en waar bij zich gelijktijdig gasvormige stoffen ontwikkelenhet methaangas. Dit gas wordt opgevangen en gecompri meerd en hetzij als motorbrandstof, hetzij, voor andere doeleinden, b.v. ter vermenging met lichtgas,' aange wend. Het slib, dat in de reinigings installatie bezinkt, is na enkele be werkingen geschikt om als meststof in den landbouw te worden gebezigd. De nieuwste landbouwtechnische inzichten leiden er zelfs toe, aan dergelijken mest compost groote beteekenis toe te kennen. Er bestaan verschillende methoden om stadsvuil tot compost te verwerken. Een ervan, waarmede in de Vereenigde Staten gunstige resultaten zijn behaald, is gelegen in de toevoeging van het organische stadsvuil dat daartoe wordt fijngemalen aan het riool water. Daardoor wordt de te verrotten hoeveelheid vaste stof vergroot, waar door een grootere hoeveelheid methaan gas en eveneens een grooter kwantum meststof kan worden verkregen. In ons land heeft men met deze methode, die er veelbelovend uitziet, nog geen ervaring opgedaan. Ten einde te weten te komen, hoe groot de toeneming- van gas en mest zal zyn en om te kunnen nagaan, welke verhoudingen en technische hulpmid delen het gunstigste resultaat opleve ren, is op het terrein van de instal latie voor de reiniging van het riool water te Amersfoort een proefinstal latie gebouwd voor de gezamenlijke behandeling van rioolwatorslib en stadsvuil. Deze installatie is onlangs in bedrijf genomen en wordt thans voor verschillende proefnomingen ge bruikt. Ook de economische zijde van zulk een exploitatie zal worden nagegaan. Naar verwachting zullen de proeven, die onder auspiciën van het Centraal Instituut voor Industrialisatie geschie den meer dan een half jaar vergen. Geen verpachting meer van ongcoogst fruit. Het bestuur van de Ned. Groenten- en Fruit-centrale heeft besloten, in den vervolge geen toestemming te verlee- nen tot het verpachten van ongeoogst fruit. Het bestuursbesluit, waarby' ver gunning was verleend voor de ver pachting van ongeoogste appelen en peren, is ingetrokken. Nederlandsche hoer in de Oostlanden. De speciale studiecommissie, uitge- zonden door de Nederlandsche Oost- Compagnie naar de Ookraine en Wit- Roethenië, is dezer dagen terugge keerd. Als vertegenwoordigers van den boerenstand namen o.m. de boeren leider Roskam hoofd van den Ned. Landstand, en de heer Ruiter, direc teur-generaal van het departement van de Landbouw, aan deze excursie deel. Yan deze reis en van de zeer belangrijke besprekingen, met de be treffende Duitsche instanties gevoerd, zal de heer Roskam in zyn radiorede van Vrijdag 18 September verslag uit brengen. Het vraagstuk van de Oostland- kolonisatie, dat vooral in landbouw- kringen al zoolang het middelpunt van de gesprekken is geweest, zal nu voor het eerst in duidelijke, vast om schreven lynen worden uiteengezet en zoo aan den Nederlandsellen boer een nieuw te verwerven groote toe komst worden getoond. KLEEREN VERKOCHT VAN GEDETINEERDEN Vier jaar geëisclit tegeu psemïo-politie-inspecteur Voor de arrondissementsrechtbank te Arnhem had zich Dinsdagmorgen te verantwoorden de 32-jarige accoun tant J. v. d. B. uit Nijmegen, die in zyn woonplaats en te Rotterdam contact had gezocht met de echtge- nooten van verschillende in Scheve- ningen gedetineerde mannen. V. d. B. deed zich by deze vrouwen voor als inspecteur van de Rijksrecherche en zeide, dat hij in verbinding stond met hun eclitgenooten, die om nieuwe kleeron hadden gevraagd. De op dezo wijze verkregen goederen maakte v. d. B. te gelde. Een van de slacht offers, als getuige gehoord, verklaarde dat het heel, héél erg was, wat v. d. B. haar had aangedaan. De officier van justitie, mr.Hustinx hield een zeer scherp requisitoir, waarin hy tegen verdachte vier jaar gevangenisstraf eischte en waarin hij het ten zeerste betreurde, dathy niet méér tegen dezen man kon eischen. De officier verklaarde geen woorden te kunnen vinden om uitdrukking te geven aan het gevoel van afkeer, dat hem jegens dezen man bezielde. Beetwortelblad als tabak. Naar de Tyd verneemt zal zeer bin nenkort de verwerking in het groot van beetwortelblad tot tabakssurro gaat ter hand worden genomen. Langdurige proefnemingen móeten geleid hebben tot de fabricage van een verrassende „tabak", die, zoo durft men zich in tabakskringen uit te drukken, een volkomen volwaardig rook-kruid vormt. De verschillende producten uit deze nieuwe grondstof zullen binnenkort in den handel ver krijgbaar worden gesteld. Smokkelaar doodgeschoten. Aan de Belgische grens onder Hoo ge en Lage Mierde is de öljarige Belgische smokkelaar J. Y. uit Roesel, vader van zeven kinderen, door de grenswacht aangeschoten. De man werd naar het ziekenhuis te Eind hoven vervoerd, waar hij Woensdag is overleden. van den Prov. Voedsel- commissaris te Roermond Potcvktembakken Aanvragen voor aanschaffing van poterkiembakken, welke eerst in 1943 noodig zyn, dienen thans reeds te worden ingediend op aanvraagformu lieren, verkrijgbaar bij de P.I.C.A., Afd. Pootgoed, te Roermond. Deze formulieren dienen twee dagen na ontvangst duidelijk ingevuld en onderteekend wederom by de P.I.C.A. te worden ingeleverd, terwijl na 24 September a.s. geen formulieren meer worden aangenomen. In 1943 zullen geen poterkiembak- ken meer worden verstrekt, zoodat hiermede by de invulling van het aanvraagformulier rekening moet worden gehouden. Indien aan de ingediende aanvragen geheel of gedeeltelijk wordt voldaan, zullen de toegewezen bakken nog dit najaar moeten worden afgenomen en contant betaald. Invulling registrati ekaart Telers worden gewezen op de juiste invulling der periodieke registratie- kaarten. Speciaal de rubriek melk koeien, welke thans gesplitst is in melkgevende koeien en drachtige droogstaande koeien. Dit zelfde verschil wordt thans ook gemaakt by de opgave aan de Zuivel fabriek (de z.g. gele kaart). Let hierop dus goed bij de invulling. Sclieurplielit najaar 1912 Sommigen brengen bezwaren naar voren tegen het scheuren van gras land, welke gebaseerd -zyn op het niet zelf kunnen scheuren. Hier blijft de mogelijkheid over van overdracht van scheurplicht, waartoe men zich binnen 14 dagen na ont vangst van het formulier scheurplicht tot den Bureauhouder kan wenden. Een andere mogelykheid is de grond door anderen te laten bewerken of deze te verpachten, mits de pachter de scheurplicht overneemt. Ook kan men de grond aan de Nederlandsche Heide Maatschappij (N.H.M.) ter scheuring overdragen. Overname scheurplicht N.H.M. Hiertoe wende men zich schriftelijk vóór 15 September a.s. tot de N.H.M. te Sittard. Binnen enkele dagen zullen hiertoe echter volgens een mededeeling van de N.H.M. ook aangifte-formulieren by de Bureauhouders verkrijgbaar zyn. Het niet overnemen van den scheur plicht door de N.H.M. ontslaat deze gebniiksgerechtigde van den grond niet van zyn scheurplicht. Neemt de N.H.M. de scheurplicht over dan beteelt zy' het perceel voor eigen rekening. 33 ïs KOEN RAAD VAN DEN 'ARBEIDSDIENST U mi hem de volgende dageo to deze kranl gap vefisclg]Legde zffdeD feeren tenneo f Reclame scheurplicht Dezo moet binnen 10 dagen na ont vangst van het formulier scfieurplicht by den Productiecommissaris worden ingediend, nadat voor iedere are reclame f 0.10 gestort, is op de post rekening nr. 2396/6 van de L.C.O. te Roermond. Ook by overdracht aan de N.H.M. dienen eventueele reclames binnen 10 dagen na ontvangst van het for mulier scheurplicht te geschieden. Wordt men in het ongelijk gesteld dan worden de gestorte gelden niet terugbetaald. BE KOMENDE IVEEK VERKEERSTEEK Dagelijks blijkt, dat de juiste na leving van de verkeersvoorschriften zeer veel te wenschen overlaat. Vele weggebruikers verkeeren ten onrechte in den waan, dat "er geloopen en ge reden mag worden zooals men zelf verkiest en matigen zich dientenge volge rechten aan, die niet in over eenstemming zyn met hun plichten. Dit is het groote gevaar voor de vei ligheid van het verkeer. Wat de plichten van de weggebrui kers betreft, deze gelden nog steeds en hebben zelts door de inwerking treding van de Wegen verkeersregeling in December van het vorig jaar nieuwe dwingende beteekenis gekregen. Art. 2 van de Wegenverkeersregeling om schrijft dit als volgt: - Elke weggebruiker (dus ook de voetganger!) dient zich op zoo danige wyze te gedragen, dat het verkeer niet in gevaar wordt ge bracht. Hy dient zich tevens zoo te gedragen, dat aan" een ander geen schade wordt berokkend of die die ander niet in sterker mate wordt belemmerd of overlast onder- dan onder de gegeven omstandig heden onvermijdelijk is. Tegen dit grondbeginsel van het verkeer wordt dagelijks veelvuldig en grof gezondigd, dikwijls onbewust weliswaar. Om hierin verbetering te brengen is de medewerking van het Verbond van Vereenigingen voor Vei lig Verkeer ingeroepen, teneinde met behulp van alle tendienste staande middelen de veilig-vérkeersgedachte onder de weggebruikers uit te dragen. week zal derhalve een VERKEERSWEEK zyn, een week van VOORLICHTING, OPVOEDING en BEZINNING. Het doel van deze week is duide lijk. Getracht zal worden iederen weggebruiker er van te doordringen, dat de bevordering van een Veilig Verkeer niet alleen noodzakelijk is, doch slechts dan bereikt kan worden, indien de weggebruikers GEMEEN SCHAPPELIJK streven naar meer veiligheid óp den weg. Een stipte naleving van de ver keersvoorschriften onder alle omstan digheden staat bij dit streven op het eerste plan. Op de verkeersvoorschrif ten en de naleving ervan zal derhalve in de komende dagen bijzonder de aandacht worden gevestigd. Zij zullen worden onderwezen op de scholen, zy zullen geschreven staan op het plaveisel der straten, zy' zullen wor den afgedrukt in de kolommen der krant, zy zullen verschijnen op het doek in de bioscopen, zy zullen worden aangebracht op schuttingen, in étalages, in openbaie gebouwen, op alle plaatsen, waar zulks maar mogelijk is. De politie heeft opdracht te waken V001" 60ö juiste naleving der voor schriften. Zy zal haar taak vervullen m overeenstemming met het karak ter van deze verkeersdagen zy zal leidend, voorlichtend optreden. Aan de scholen zyn instructies verstrekt om do jeugd op prettige, aantrekke- lyke wyze in de verkeersregels te onderrichten. Pers en Radio zullen haar mede werking verleenen en de boodschap van Veilig Verkeer brengen in de huiskamers der weggebruikers. Iedere weggebruiker dient'echter reeds w<* te beseffen, dat de achter- yan deze Verkeersweek ERNST, HOOGE ERNST is. Dat het gaat om de VEILIGHEID VAN HET VER KEER, om VOORKOMING VAN VER-

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1