Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Ir. A. Musscrt bezoekt Limburg Binnenland. Korte Wenken Provinciaal Nieuws. Zaterdag 22 Augustus 1942 Drie en Zestigste Jaargang No 33 advertentieprijs Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm. Vraag en aanb. betrekk. 8 ct., alle overige 12 ct. abonnementprijs voor Venray 70 ct. buiten Venray 80 ct. per kwartaal. Afz. no. 6 ct. PEEL EN MAAS UITGAVE Fa. v. d. MUNCKHOF Drukkerij, Kant.boekh. Kengetal 2446 VENRAY Grootestraat 28 Tel. 512 Giro 150652 P1100/1. Verantwoorde lijk voor den geheelen inhoud: W. P.A. van den Munckhof. Tocht van drie dagen In de Limburgsche hoofdstad begon Mussért verleden week Donderdag een driedaagsch bezoek in de provincie. Aan het verslag, dat het A.N.P. van deze rois verstrekte, ontleenèn wij o.ni. het volgende Vergezeld van don commissaris der provincie, graaf d'Ansembonrg, den adjudant van den Arend on den staf chef der Nederlandsche SS J. Anto- nius, begaf Mussert zich naar het gouvernement, waar een eerewacht van WA en Nationalon Jeugdstorm stond opgesteld. Ook van de zijde van het publiek was de belangstelling groot. In een toespraak gaf de Commis saris der provincie een uitvoerig over zicht van het leven in Limburg. Als wensch bracht de heer d'An- sembourg naar voren de behoefte van Maastricht aan een eigen universiteit en een kunstacademie. In antwoord hierop vestigde Mus sert er de aandacht op, dat Limburg, evenals Friesland, het eigen geweste lijk karakter het sterkst heeft be waard. Hy roerde o.m. de ontwikke ling aan van het waterverkeer in deze provincie, en stelde vast, dat de nieuwe tyd don Maasstop de belem mering in het scheepvaartverkeer tusschen Luik en Nederland, die om politieke redenen in stand werd houden, zal hebben te verwijderen. Nederland zal in de toekomst bestaan uit vyf of zes gewesten. Het staats- absolutisme-, dat het grootste beletsel vormt voor allen die in vrijheid leven, wordt daarmede, vermeden. De samen- loving wordt geheel organisch inge deeld in. het nieuwe Europa de Germaansehe levensruimte en daarin de Nederlandsche staat, onderverdeeld in gewesten, streken, steden en dor pen. Een universiteit zal in Maastricht zeker op haar plaats zyn. Na een langdurig bezoek aan de E.N.C.I.-cementfabrieken en na een Limburgsche koffietafel op het oude fort „Sint Pieter" werd de tocht voort gezet naar Voerendaal. Hier werden eenige modelboerde rijen bezichtigd. Vervolgens begaf de leider zich naar de groote boerderij van don provinciaal boerenleider Quaedvlieg. In antwoord op een toespfaak van den boerenleider zeide Mussert o.m. Deze oorlog is door niemand gewild, maar wij gelooven niet, dat hy het einde beteekent veeleer een keerpunt. De boeren moeten hun plichten aan vaarden om hun rechten te kunnen doen gelden. Spr. is er zeker van, dat de boeren in Limburg hun plicht zullen doen. Ook. op een donkeren nacht volgt een nieuwe dag en dan gaat de zon weer op. Vrijdag bezichtigde Mussert vanaf den watertoren der waterleidingmij. Zuid-Limburg, 'nabij Schimmert, de schoonheden van het Limburgsche land. Hierna vertrok hot gezelschap naar de Staatsmijn Maurits, en be zocht daarna achtereenvolgens Geleen, Sittard, Amstenrade, Schaesberg, Nieuwenhagen, Ubach, Eygelshoven en Kerkrade. In al deze plaatsen werd de leider in een kort oponthoud be groet door de in functie zijn de nationaal-socialistische burgemees ters. In Geleen en Schaesberg bracht de leider bezoeken aan de familie leden van nationaal-socialisten, die aan het Oostfront gevallen zijn, het geen later ook in Kerkrade geschied de. In antwoord op een toespraak van den burgemeester van Kerkrade her innerde Mussert er aan, dat Kerkrade in 1935 28 pet. N.S.B.-stemmen telde. In Mei 1940 stonden Duitschers en Nederlanders tegenover elkaar. Indien men zyn hart gevolgd had, zouden zij naast elkaar gestaan hebben en zou er geen bloed zyn gevloeid. Het is een groot onrecht de moeilijkheden van dezen tyd te wijten aan de N.S.B. Wij moeten weer opbouwen en het zou er heel anders voorstaan als er niet een onzinnige, dwaze kloof in ons volk was. In Heerlen werd een bezoek ge bracht aan het Nederlandsche Ar beidsfront en in het kringhuis der N.S.B. Vrijdagavond een kameraad schapsavond gehouden. Op den „Limburgsehen Volksdag" die Zaterdag nabij het kasteel Am stenrade is gehouden, heeft Mussert voor de duizenden bezoekers een rede gehouden, waarin liy o.m. zeide Er zijn er velen, die dag in dag uit de bezwaren van deze moeilijke tijden ondervinden, maar het is een laf en onverstandig argument, deze te willen wy'ten aan de N.S.B. Mussert gaf een ontkennend antwoord op de vraag of datgene wat wij nu meemaken iets met nationaal-socialisme te maken heeft. Het godsvertrouwen is de eerste bron van het nationaal-socialisme. Nog altijd heerscht het geloof, dat hot lot der volken bepaald wordt door God. Mussert hekelde de passie ve houding van de kerken ten op zichte van den strijd tegen het com munisme. Het is een plicht van ge heel Europa mede te strijden en het is, aldus Mussert, een ellende voor mij, dat Nederland niet voldoende is vertegenwoordigd, ook al verdienen de 12.000 mannen, die de vlag van de beweging en van ons volk vrij willig hooghouden, onzen dank. Voortgaande antwoorde Mussert op het verwijt, dat er in de kringen dei- nat ionaal-socialisten personen zouden worden gevonden, die zich stellen tegen de kerken. Indien dit zoo is, is het juist de plicht van alle anderen, met do beweging mee te doen, om hun geest daarin vaardig te doen worden. ..Wij hebben nooit gestreden tegen do kerken', maar de kerk heeft 11 jaar tegen ons gestreden. Niet wij wilden dien oorlog tusschen de gees telijken en de bevolking, maar zij. Als er soms hier en daar spaanders vallen, dan hebben zij dat zelf-gewild. Do goede geestelijken, die er nog zijn, aldus Mussert, zullen erkennen, dat kerk en geestelijkheid hun plichten kunnen vervullen. Wanneer de kerk meer begeert, zal zij bij ons op ijzer stuiten, want de wereldlijke macht behoort aan het nationaal-socialisme en niet aan de kerken. De tweede bron behandelende, de •liefde voor volk en vaderland, zeide Mussert, dat zij, die in 1940 gevallen zijn, en de strijders van het Oostfront, allen in dienst staan van ons volk. Na de Meidagen heeft het volk ons de schuld gegeven, van den oorlog, van de bezetting, van het tekort aan voedsel en zelfs van het feit, dat het van tijd tot tijd regent. Maar wy heb ben onzen plicht gedaan, aldus Mus sert. Had liet volk in 1937 n^ar ons geluisterd, dan zouden wy geen bezet gebied, maar bondgenoot van Duitsch- land zijn geweest, dan zou Indië nog van Nederland zijn. Spr. herinnerde aan hot feit, dat Engeland onze erf vijand is en stelde onder instemming van de toehoorders vast, dat by de groote convooi-slagen Nederlanders het leven laten ondei Engelschen dwang. Een vergelijking met den Franschen tyd gaat mank en wel hieraan, dat er thans een Hitler is, een Führer van alle Germanen en geen onder drukker. Willen wij in de Germaan sehe samenleving een gelijkberechtig- den staat vormen, dan moeten wy ook gelijke plichten aanvaarden. Do derde bron, de eerbied voor den arbeid, oischt, dat er een arbeidsge meenschap komt, die dan ook inder daad nog gemaakt moet worden. Euro pa kan, zoo riep Mussert uit, er niet mee doorgaan elke twintig jaar een oorlog te voeren, dan kan he't hoogstens een kolonie van Azië of Amerika worden. Welvaart moet worden ge bracht aan onze volksgenooten: ge borgenheid in oigen volk, socialisme van de daad. Moeders van groote ge zinnen moeten elk jaar ook hun rust kunnen vinden, het moet toch ook mogelijk zyn, dat de mijnwerker eens iets van zyn vacantie geniet. Evenals moederschapszorg is dit het ware socialisme. De jeugd zal moeten wor den opgevoed, niet anti-religeus, maar als komende Nederlandsche staats burgers. De heer Bost van Tonningen waar schuwde tegen lieden, die op de een of andere wijze de economische wet van het oogenblik saboteeren: produ- ceeren wat men kan. Als iemand denkt van onze lankmoedige houding misbruik to maken, zal hij worden verwijderd. Wanneer er thans gijze laars worden gefusilleerd worden, is dat de schuld van de stille saboteurs. De heer Rost van Tonningen roemde de trouwe samenwerking met Ar beidsfront on Landstand en betoogde, hoe verbeten men op zijn post moet zyn, om een verder indringen van de oude invloeden te voorkomen. Na afloop der bijeenkomst, die met het zesde couplet van het Volkslied besloten werd, defileerden de duizen den deelnemers. Het einde van den Limburgschon Yolksdag beteekonde tevens het einde van het bezoek van Mussert aan deze provincie. BEKENDMAKING Aangezien ondanks de uiterst drin gende uitnoodiging van den Welir machtsbefehlshaber General der Flieger Christiansen de daders van den springstofaanslag in Botterdam te laf zyn geweest om zich aan te melden, zijn do volgende gijzelaars aangepakt on hedenmorgen doodge schoten 1. Ruys, Willem, directeur-generaal Rotterdam 2. Graaf E. O. G. van Limburg Stirum, Arnhem; 3. Mr. Baelde, Robert, Rotterdam 4. Bennekèrs, Christóffel, vroeger hoofdinspecteur van politie, Rot terdam 5. Baron Alexander Schimmelpen- nink van dei-Oye, Noordgouwo, Zeeland. Den Haag, 15 Augustus 1942. De höhere SS und Polizeiführer Nordwest get-. Rauter, SS.-Gruppenführer en Generalleutnant D.P. Een harde les. Op Zaterdag 15 Augustus is rouw gebracht in vijf Nederlandsche families. Toen is de onvermijdelijk geworden slag gevallen: vijfI gijzelaars zijn ge fusilleerd en hebben met hun dood den prijs moeten betalen voor een daad van sabotage tegen de Duitsche weer macht, waarvoor zy zelf rechtstreeks niet de minste verantwoordelijkheid droegen. Ten diepste leeft ons volk mee met de achtergelaten betrekkin- jen van de slachtoffers, die op een leel smartelijke wyze het liefste ver loren hebben, wat zij hier op aarde bezaten. En waardoor Het Yolk formuleert het antwoord op deze vraag in deze bewoordingen: Door de schuld, de lafheid en de domheid van elementen, die misschien nog den euvelen moed hebben zich als Nederlanders te beschouwen, maar die hun daden in het donker uit oefenen, den moed missen de conse quenties vaii hun daden te dragen en anderen voor de gevolgen doen boeten. Ons gevoel van innige deelneming met do dierbaren cler getroffen is na tuurlijk en menschelijk, maar dat meegevoel combineert zich als vanzelf met een gevoel van afschuw en min achting jegens hen, die er de schuld van waren. Dat gevoel kwam o.m. tot uiting in de spontane wijze, waarop uit alle lagen der bevolking lijsten zijn getee- kend van protest tegen alle daden van sabotage, die de orde en de rust in ons land dreigen te verstoren, nutte loos en misdadig zyn, ook omdat zy namelooze ellende over ons volk kun nen brengen, zooals thans weer is ge bleken. Een deel van ons volk ziet het nuttelooze en misdadige van daden van sabotage nog steeds niet in, be grijpt niet of wil niet begrijpen, dat zy met hun peuterwerk onherroepelijk hun hoofd te pletter loopen" tegen de ijzeren macht cler Duitsche kracht. Wij kunnen slechts hopen, dat de zulken de droeve en harde les van dezen 15en Augustus eindelijk zullen toonen te begrijpen en dat zij zich van zulke daden zullen onthouden niet alleen, maar ook allen meewerken aan de voorkoming ervan. Nuchterheid gevraagd In 't vertrouwen in de spaarbanken is de nuchter heid al weer teruggekeerd De inlagen stijgen Het getal faillissementen daalt scherp Stijging van inkomsten hij de P.T.T. Tot nu toe al ruim 5 millioen hoven 1941. Nuchterheid Wanneer wy in deze rubriek heel in 't kort enkele zaken samenvatten, moeten we ailéreerst de aandacht van den lezer vestigen op de op deze pagina opgenomen bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlskaber in ons land betreffende de terechtstelling van eenige gij zeiaars en verder op het artikeltje, dat wij in dit blad aan deze even droevige als belangryke aangelegenheid hebben gewijd. Wij onderst reepen nog eens met nadruk de verwachting, dat wy in ons artikel hebben uitgesproken, dat deze harde les velen tot inkeer moge brengen en dat geen sabotage meer gepleegd moge worden als zijnde effectloos, onzinnig, misdadig en ramp zalig voor onze medemenschen. Stijgende spaarzin De nuchterheid, die hiervóór ge vraagd wordt van ons volk, blijkt op ander terrein reeds weer volkomen teruggekeerd. Wy bedoelen op het gebied van het sparen en het ver trouwen stellen in de spaarbanken. In 1939, 1940 en 1941 werden groote bedragen teruggehaald op de spaar banken. In 1939 en 1940 daalde het tegoed op de spaarbanken' de boerenleenbanken uitgezonderd met byna f 300 millioen. Deze daling heeft zich over 1941 voortgezet. De terugbetalingen over troffen in 1941 de inlagen in totaal met f 36.540.000. Deze daling in 1941 blykt dus veel geringer te zyn ge weest dan in 1940, toen zy ca. f 233 millioen bedroeg, en ook kleiner dan in 1939, in welk jaar het tegoed met ca. f 55 millioen verminderde. Het spaartegoed is dus weer sty- gend en dat is een goed toeken voor het terugkeerend vertrouwen van het publiek in. de spaarbanken. Economisch Gerechtshof Voor berechting van economische strafzaken in tweede instantie (beroep) is een Economisch Gerechtshof' inge steld, bestaande uit drie rechters. Dit Gerechtshof kan in iedere stad in het bezette gebied zittingen houden. Scherpe daling in de faillissementen Yan maand tot maand publiceeren wy de cijfers van het aan tal faillisse menten in ons land en sinds jaren konden wy daarbij met voldoening vaststellen, dat het aantal zaken- deraillementen met flinke sprongen omlaag ging. De V.P.B. heeft thans de volgende cyfers verzameld In 1937 bedroeg het aantal faillisse- ménten in Nederland twintig op de honderdduizend inwoners. In 1939 dertien, in 1940 negen, in 1941 vjjf en in het eerste halfjaar van 1942 drie. Vergeleken met het eerste half- aar van 1941 bedroeg de daling van iet aantal faillissementen byna 44 pet. Werden in het eerste halfjaar van 1939 nog 1146 faillissementen in ons land uitgesproken, thans is dit aantal slechts 214. Sinds den oorlog is het getal fail lissementen in ons land met bijna "5 pet. gedaald. Het gaat (le P.T.T. goed. Ruim vijf millioen meer ontvangsten. Do opbrengsten van het Staatsbe drijf der P.T.T. over Juni 1942 luiden (do tusschen haakjes geplaatste cyfers geven het bedrag aan, dat nu meer werd ontvangen dan in Juni 1941) posteryen f3.300.043.— (f 678.829.—); telegrafie f 117.342.- (f 55.537.-); telefonie f 4.731.551.- (f 714.687.-); postcheque- erj girodienst f 1.327.070.— (f 158.933.—); technische verzorging omroepzendmiddelen, radiocontrole dienst, radiodistributie, bemoeiingen lnistervergunningen f 864.712.- (f 151.561.—). Totaal ontvangsten f 10.340.718.- (f 1.759.547.-). De opbrengst in de maanden Januari t.m. Juni 1942 overtrof die van dezelfde maanden in 1941 met f 5.493.349.-. Distributie van zeep. Gedurende het tijdvak van 16 Aug. tot en met 30 September 1942 geven de volgende bonnen recht op het koo- ipen van de daarachter vermelde hoe veelheden zeep. De met algemeen 370 gemerkte bon en de met „M. eenheidszeep" gemerkte bon van' de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten, geven recht op het koopen van hetzij een stukje van 28 gram 1 lichtgevulde eenheidstoilzeep 57 pet., hetzij een stukje van 28 gram Licht gevulde eenheïdstoiletzeep 40 pet. hetzij een stukje van 75 gram een heidstoiletzeep 21 pet., hetzij een stukje van 75 gram eenheidstoiletzeep 15 pet. hetzy op het doen wasschen van kilogram droge vuile wasch. Voorts kan men op deze bon 45 gr. huishoudzeep koopen, voor zoover de winkelier deze nog voorradig heeft. De met „algemeen 371" gemerkte jbon en de met „M Waschpoeder"|ge- merkte bon van' de aan kinderen be neden den leeftijd van acht jaar uit gereikte kaarten, geven recht op het koopen van 250 gr. waschpoeder of zeeppoeder (oude of nieuwe samen stelling) of op het doen wasschen van 12 kg. droge vuile wasch. Voorts wordt bekend - gemaakt, dat de geldigheidsduur der met „algemeen 335" gemerkte bonnen; aangewezen voor eenheidszeep en der met „alge meen 336" gemerkte bonnen, aange wezen voor waschpoeder, alsmede de geldigheidsduur van de met „L-zeep" gemerkte bonnen, aangewezen voor eenheidstoiletzeep en waschpoeder, en van do met „L toiletzeep" gemerkte bonnen is verlengd tot en met 30 Sep tember a.s. Prijzen consmptie-aardappelen oogst 1942. De bedrijfschap voor aardappelen maakt bekend, dat de vroeger gepu bliceerde telerspryzen voor consump- aardappelen voor oogst 1942, niet zul len ingaan op 1 September 1942, zooals aanvankelijk is medegedeeld, doch op 16 Augustus 1942. Bedoelde prijzen bedragen bij levering af boerderij: f 4.75 per 100 kg. voor groep I klei- aardappelen, f 4.50 per 100 kg. voor groep 2 klei-aardappelen, f 4.25 per 100 kg. voor groep 3 klei-aardappolen, f4.- per 100 kg. voor groep I zand en veenaardappelen, f 3.75 per 100 kg voor groep 2 zand- en veenaardappelen. By levering franco laadplaats worden de telersprijzen verhoogd met f 0.10 per 100 kg voor aanleverïngskosten. De prys, welke ten hoogste aan den consument voor aardappelen in rekening mag worden gebracht ge durende het tydvak 'van 17 Augustus tot en met 5 September 1942 is vast gesteld op f 0.09 per kg. Deze prys mag zoo noodig verhoogd worden met f 0.01 per kg voor thuisbezorging. Speciale „koiisen"-dagen. Yan verschillende kanten bereikten het rijksbureau Dïstex klachten over de onmogelijkheid tot inwisseling dei- speciale kousenbonnen van de textiel- kaart. Uit de beschikbare gegevens over voorraden en productie blykt echter, dat er voldoende kousen ter besehikking van het publiek gesteld konden worden. Een ingesteld onderzoek heeft deze gegevens bevestigd. De oorzaak van de klachten bleek gezocht te moeten worden in het niet voldoende in ver koop brengen der voorraden. Aan den handel is daarom de ver plichting opgelegd, de te groote voor raden onder toezicht van een inspec teur van genoemd rijksbureau aan 't publiek te verkoopen. Over het ge- heele land hebben thans dergelijke speciale kousenverkoopen plaats, of mag men ze waar zulks nog niet geschiedt te zijner tijd verwachten. De opvatting van het rijksbureau is, dat by de thans heerschende schaarsehte in bepaalde artikelen, de beschikbare goederen ten gunste van de gehoele bevolking dienen te komen en niet gereserveerd kunnen worden voor een bepaalde groep af nemers, die als klanten ,by de zaken staan genoteerd. In verband met het feit, dat het voor do clienètle niet in alle gevallen mogelijk is, kousen te koopen op de daarvoor speciaal vastgestelde dagen en uren, wordt er van overheidswege naar gestreefd, een regeling te tref fen, die zooveel mogelijk aan dowen- schen van het publiek in de verschil lende streken en plaatsen van het land tegemoet komt. Deze maatregelen van het rijksbu reau zijn in het bijzonder genomen om het publiek in de gelegenheid te stellen alle kousenbonnen in te wis selen. Niemand behoeft dus bevreesd te zijn, dat deze bonnen niet kunnen worden gehonoreerd. Distributie van zeep. De Secretaris-Generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend dat detaillisten, in afwijking van de vroe ger gepubliceerde regeling, alle nog in hun bezit zynde bonnen „algemeen 300" gedurende het tydvak van 17 tot en met 21 Augustus 1942 bij de plaatselijke distributiediensten dienen in te leveren. De inlevering moet ge schieden "tezamen met de bonnen „L zeep". Voorts kunnen detaillisten nog tot en met 21 Augustus 1942 de'bonnen „een rantsoen zeep" by de plaatselijke distributiediensten inwisselen tegen bonnen „een rantsoen eenheidszeep" en bonnen „een rantsoen waschpoeder". De vitamine-C verstrekking. Het gratis verstrekken van vita- mine-c door de overheid is-voor dit jaar achter den rug. Vier fabrieken hebben gewerkt aan de vervaardiging van 51.500.000 ta bletten, waarvan het leeuwenaandeel, namelijk 39 millioen door de leerlin gen van de lagere school is gebruikt. Voor de industrie-arbeiders zyn 6Vi millioen tabletten beschikbaar geweest voer de a.s. moeders 1.7 millioen. De ziekenhuizen ontvingen er 2.9 millioen, terwijl voor proefnemingen en andere doeleinden nog ongeveer l1/, millioen werden gereserveerd. De tabletten zyn door alle groepen ter plaatse geconsumeerd behalve voor wat de a.s. moeders betreft. Voor haar werden de toegewezen hoeveelheden in de distributielokalen beschikbaar gesteld. Helaas moet geconstateerd worden, dat velen dezer vrouwen de uiterst belangryke rol, die deze stof speelt by den gezondheidstoestand van den mensch. nog steeds niet hebben be grepen. Slechts ongeveer de helft dei- dames, die er voor in aanmerking kwamen, heeft de tabletten doen af halen. Betalen behoefde men er niet voor. Degenen, die geen gebruik van deze gelegenheid maakten, demonstreerden daarmede haar laksheid of onkunde... Het ligt in de bedoeling, wanneer de beschikbare hoeveelheid grondstof aanwezig zal zyn, in het volgende voorjaar, omstreeks half Maart 1943, de verstrekking van vitamine-C te hervatten. I VRAAGT TOEZENDING VAN GRATIS BROCHURES OMTRENT Het Nederlandsch Arbeidsfront P.C. Hooftstr. 180 - Amsterdam Z van den Prov. Voedsel commissaris te Roermond Kunstmestzegels. Tot 31 Augustus 1912 is de geldig' lieidsduur van de volgende bonnen verlengd: Stikstofbonnen met opdruk 1. Kalibonnen met opdruk 1 en 2. Tot 31 Aug. a.s. zyn thans eveneens geldig verklaard: Stikstofbonnen met opdruk 2. Kalibonnen met opdruk 3. Al deze bonnen moeten uiterlijk 26 Aug. a.s. by den handel zijn in geleverd. Verloopen bonnen van dit bemestïngsjaar kunnen slechts tegen betaling van een boete worden om geruild. Benzine tooi- dorschen. De- benzine welke de telers nog hebben overgehouden en de benzine welke is verstrekt, moet zooveel mo gelijk in Augustus worden opgedor- schen. Dekken van mijten De telers dienen de my ten direct na het zetten goed af te dekken. Dorsclibriefjes. Telers worden'er nogmaals uitdruk kelijk op attent gemaakt dat dorscli briefjes uiterlijk binnen 24 uur na afloop van de dorsching by den bureauhouder moeten zyn ingeleverd. Yeevoeding. Nu de voedering van ons vee zoo- iel overleg vraagt, temeer daar men over geen of weinig krachtvoer kan beschikken, meenen wy, dat de vee houders zeer veel nuttige wenken kunnen vinden in het boekje: „Raad gevingen voor thans op het 'gebied van veevoeding" van Ir. Timmermans. Gezien het groote nut, is dit boekje te verkrijgen by de PI. Bureauhouders tegen de prys van f 0.40 per stuk. Aardappelen leveren. Wegens het sterk optreden van aardappelziekten kunnen voorloopig geen aardappelen per wagon of schip verladen worden aangezien deze in zeer slechte toestand op de plaats van bestemming aankomen. Het beste is dus bij deze weersomstandigheden niet te rooien en dit alleen te doen bij zeer goed weer als de grond volkomen droog is. Vooraf afmaaien en verwy- Studenten helpen de boeren in den drukken oogsttijd. Het Studentenfront organiseert in het Drentsche dorpje Tinaarloo een Oogsthulp, waarbij de studenten de boeren bij alle werkzaamheden be hulpzaam zijn, ook koeienmelken. dat echter eerst geleerd moet wor- den, voorloopig onder toezicht van het melkmeisje. (V.P.B.-V.N.P.-Folkers-s.) deren van loof verdient aanbeveling, echter niet met ziek loof. Aanvragen voor aankoop van landbouwwerktuigen en reparaties. Aanvraagformulieren voor het ver krijgen van een vergunning tot aan koop van een nieuwe dorschmachine. stroopers of binder moeten worden ingediend bij ons bureau. De formu lieren zyn verkrijgbaar bij den Rijks- landbouwconsulent en plaalselijko ver tegenwoordigers. Voor het verrichten van reparaties, waarbij de te verwerken hoeveelheid y'zer, staal, incl. benoodigde onderdee- len minder dan 100 kg. bedraagt., be hoeft geen speciale toestemming te worden aangevraagd. Is de benoodigde hoeveelheid yzer en staal per reparatie-object meer dan 100 kg., dan dient men voor het ver richten van deze reparatie aanvraag formulieren in duplo in te dienen by den Rijkslandbouweonsulent resp. Rijkstuinbouwconsulent, voor zoover het geen reparatie betreft aan een dorschmachine, stoopers of 'stroo- binder. Reparatie noodig van dorschmachine stroopers, stroobinder en indien meer benoodigd dan 100 kg. ijzer en staal aanvragen (in duplo) indienen bij Bureau van den Voedselcommissaris. Aanvraagformulieren vóór deze re paraties zyn eveneens by den Ryks- land/Tuinbouwconsulent en vertegen woordigers verkrijgbaar. VENRAY, 22 Aug. 1942 iénda^clieftót 4tuUadóeti ZONDAG 23 AUG. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr A. YERCAITEREN 1 Groote straat 11 Telefoon 353 INLEVERING YAN CALCIIM- ARSENAAT Zooals wellicht bekend zyn op eenige plaatsen in het land vergifti gingen voorgekomen doordat kleino hoeveelheden caleiumarsenaat, die van de aan aardappelverbouwers voor de bespuiting van hun aardappelgewas ter bestrijding van den coloradokever verstrekte hoeveelheden waren over gebleven hoewel het poeder gekleurd was, voor meel zyn aangezien en in voedingsmiddelen voor menschen of vee zij n verwerkt. Ten einde de kans op herhaling van deze noodlottige vergissingen zooveel mogelijk te beperken, komt het ge- wenscht voor, dat nu de bospuitingen van het aardappelgewas voor boven genoemd doel zyn beëindigd, de over gebleven hoeveelheden van het ver strekte caleiumarsenaat worden inge leverd. Het verstrekte caleiumarsenaat is in lichte mate rose of groen gekleurd, zoodat alleen poeder van deze kleur moet worden ingeleverd. De inlevering kan geschieden op Woensdag 26 Augustus a.s. tusschen 4 en 6 uur n.m. in de landbouwschool ,St. Martinus", Stationsweg 35 alhier. Venray, 18 Augustus 1942 De Burgemeester der gem. Venray A.'H. M. JANSSEN BEKENDMAKING De Burgemeester van VENRAY brengt ter openbare kennis, dat op de Secretarie ter inzage liggen twee verslagen van de gehouden keuringen van springstieren op 4 Mei 1942 te Venray en Seve- num op 8 Mei 1942 to Lottum-Grubbcn- vorst en Tienray-Meerlo. Venray, 17 Augustus 1942.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1