PIJNLOOS BLYENBEEK Urine van drachtige Paarden. C. MULDERS Jacq. Coenen- OORLOGSSCHADE GEBR. MARTENS Brand en Oorlogsschade. GESLOTEN van 17 t.m. 22 Aug. Dinsdag 18 Aug. onze zaak gesloten P. CUSTERS P. V@rsl®S®ïi R. Versfessrt-Cremerï partij gem. biggen Poofaardappeien Boerenkool- Spruitkool- en Andijvieplanten JOS. VOERMANS FEUILLETON MAANDAG 17 AUGUSTUS: 0verloon9.30u. vm. caféH. J. Giebels Venray 11.30 u. vm. café vd. Munckhof Horst 2.30 u. nm. café „Oude Lind" Sevenum 4.30 u. nm. café Hanssen M. JEUKEN Grootestraat 24 b Betonfabriek F. H. v. ENCKEVORT WANSSUM, Telefoon 214 Bouwmaterialenhandel Venray LOUIS VOLLEBERG, Langstraat 47 Oflicieele Landbouwmededeelingen Groeistof RHSZOPON Rijwielen Houtackers Wegens familieomstandighe den is Bakkerij-Winkelier Markt 9 Voor betoonde belangsielling bij gelegenheid van ons Huwe lijk, betuigen wij, ook namens onze familie, hartelijk dank. Eindhoven, P. Breugheistraat 5 Te huur gevraagd 2 ongem. kamers Adres bureau van dit b{ad. XIEJ KOOP partij spurriezaad en een scheuteling Jos. Drabbeis, Langstraat 43 TE KOOP A. H. Janssen, Geijsteren A 27 TE KOOP 2 stel beugelballen maten 16 en 1 Merseloscheweg 5. Eerstelingen A, Bintjes A, Gele en Blauwe Eigenheimer A, Industrie A, Triumph A, Voran A, alles in maten 28-35 en 35 45. Levering einde Sept. M. van Gerven, Bergweg 2 Nog steeds verkrijgbaar M v. Gerven, Bergweg 2. Vanaf heden lot 30 Aug. ge legenheid tot besteken van alle soorten POOTAARDAPPELEN in alle maten en klassen, aan regeeringsprijs. Bestelbon halen op Plaatselijk Bureau. Aanbev. LEO KELDENS, Agent Steegsbroek I 19 verwijderen van eelt, likdoorns, ingegroeide, verhoornde en kalknagels, enz. Beleefd aanbevelend, Gedipi. Pedicure en Voetkundige Langeweg 20. Spreekuur: Zaterdags 4— 5 nm, Zondags 10—12 v m Ook aan huis te ontbieden volgens afsoraak. Historische roman van hot Kasteel Blyenboek by Afforden. Vrij naar het Duitsch door B. B". 18 Daaraan ontbreekt het niet, van alle kanten heb ik niets als goedheid en liefde ontvangen, maar zij had haar zinnen nu eenmaal op het kloos terloven en op den hemelschen bruide gom gezet. Toen vertelde zij mij de geschiede nis van de goede Lysbeth van Grae- vendael. Deze was een edelvrouw uit liet ge slacht van den Schenk en had in 1443 bij haar intrede in het klooster G-rao- vendael, hetwelk nauwelijks twee uren van Blyenbeek ligt, een heel roerend testament gemaakt. Uit liefde n.l. tot onzen Heer Jezus Christus, die 33 jaar op aarde hoeft geleefd, heeft zij 33 jaren lang elk jaar 33 paar schoenen aan de armen geschonken. Do Prior van Gaesdonk moest ze alle jaron trouw uitdeelen op het feest van St. Martinus, als 't begon te sneeuwen. Elf. paar waren voor arme mannen, elf paar voor arme vrouwen en elf paar voor arme kin deren. Toen vroeg zij my of ik niet dacht, dat zulke goede werken cn zulk een deugdzaam leven Gods zegon niet over die familie afriepen, hetgeen ik niet kon ontkennen. Toon ging zij heel ernstig voort, dat het huis van den Schonk een bijzon dere voorbede hard noodig had en of ik nooit gehoord had van een zekeren Paardenfokkers, die genegen zijn in den winter van 1942- 43 urine van drachtige merries te leveren aan de N.V. OR- GANON te OSS, kunnen zich hiervoor opgeven op onderstaande zitdagen, alwaar alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt Aangifte moet PERSOONLIJK op deze zitdagen geschieden met opgave van alle datums van dek king (zoo mogelijk dekbewijs meebrengen). Ook diegenen, die op onze circulaire geantwoord hebben, moeten zich persoonlijk op de zitdagen opgeven. DE ZITDAGEN ZULLEN WORDEN GEHOUDEN Zie ook de publicatie in de plaats van Uw inwoning A m de levering is een gratis drachtigheidsonderzoek ver bonden. VOORKOM DIT GROOT RISICO EN VERZEKER UW BEDRIJF. Vlotte schaderegeling. Vraagt inlichtingen ALLE VERZEKERINGEN Geregeld in voorraad ALLE BOUWMATERIALEN en BETON-ARTIKELEN. Riviergrind, zand en tuingrind. Vraagt eens prijs! BRAND-, ONGEVALLEN-, ZIEKTEN-, LEVENS- med?a°eEtndt VERZEKERINGEN sluit U VEILIG en VOORDELIG'via Assurantiekantoor Kruijsen-Meesters OOSTSINGEL 12 VENRAY TELEFOON 462 Het adres voor Oorlogsschadeverzekering. ;HET IS IN UW BELANG IB. Uw Ongevallen-, Ziekenhuis-, Levens-, Dienstboden- Wettelijke aansprakelijkheid- en alle andere Ver zekeringen te sluiten bij le klas Maatschappijen en hei sedert vele jaren bestaande agentschap van KRUIJSEN-THIELEN, Markt 8, VENRAY |Denkt U ook aan verzekering tegen Oorlogsschade [Ook persoonlijke Molestverzekering Een Mulders' Spaarkookketel J» onovertroffen in kwaliteit en prije! Speciaal volgens de nieuwste stook- technische ervaringen. Leverbaar In elke Inhoud Let op onse firmanaam! Spaarkookketelfabriek Qostrum-Venray Telefoon 504 Neem geen risicoVerzeker U thans nog tegen LEVENS- EN PENSIOENVERZEKERING Gunstige condities. krijgsoverste, Maarten Schenk, die zijn heilig goloof had verloochend, kerken en kloosters uitgebrand en verwoest had en tenslotte, zooals te vroezen was, door een plotselinge on gelukkige dood uit do wereld geschei den was. Sindsdien is hun huis voortdurend door ongelukken bezocht geworden, voorzeker de straf voor die misdaden. Er bestaat zelfs een profetie, dat het geslacht heelemaal zal uitsterven. Nu is er weliswaar weer hoop, dat. er uit den kleinen C'hristoffel een nieuwe en betere tak zal opbloeien, maar het pas gebeurde had haar toch weer achter dochtig gemaakt, daar het wel eens een waarschuwing van toekomstig ongeluk kon zijn. Zy wilde door haar gebed in het klooster den hemel bestormen en zulk eene beproeving trachten af te wen den. En mocht do goddelijke gerech tigheid een zoenoffer voor demisdaden van haar geslacht eischen, dat Hij het dan in zijn oneindige wijsheid zoo mocht beschikken, dat het tot eeuwig zielehèil van haar broeder, van haar lievo zuster Catharina en van den tegenwoordigen kleinen Christoffel strekken zou. Dit alles zeide zij zoo deemoedig en bekoorlijk en met zulk een eenvoud, dat ik mijn tranen haast niet kon bedwingen. Niettegenstaande dat bleef ik nog immer beproeven, God moge het my vergeven, om haar die heilige gedach ten en besluiten uit het hoofd te praten. Zij schudde slechts het hoofd en zeide: - Denk toch aan onze wapenspreuk welke ge zoo mooi op het plafond van 't Paradijs geschilderd hebt: „Coelum peto" ik streef naar den hemel. Mijn moeder heeft hem hier op aarde, ik bedoel in aardscho liefde enaardscho eer gezocht en denkt ook nu nog te veel aan lof, titels en aardsche-groot heid. Mijn lieve schoonzuster zocht haar hemel hier in het Blyenbeeker Paradijs, waar zij hare dagen hoopte te slijten in zoet en ongestoord samen zijn met man en kind. Maar zij zal wel reeds ondervonden hebben, dat al het aardsche wankelt en wisselt en alleen de bovenaardsche liefde op vasten grond staat. Daar wil ik mijn hemel zoeken en onze wapen spreuk aldus volgens mijne meening uitleggen. Deze on dergelijke woorden sprak de ingoode Angelina. Heden nog kan ik met dit tafereeltje zeer levendig voor oogen stellen. Ik zie haar nog zitten op die hoogte, hoe zy met een blik en gebaren vol liefde afscheid nam van de stille heide en het eenzame vader huis. Dien avond heb ik lang met mijn smart gestreden. Eindelijk werd ik rustiger. Ik nam mij voor 0111 ook van my n kant die bittere scheiding van dit bekoorlijk wezen den Heer als offer op te dragen en de spreuk „Coelum peto" in den zin van Angelina uit te leggen. Tenslotte ben ik onder allerlei ge dachten, hoe zondige liefde Emeren- tiana tot een duivelswiif en hoe hemel- sche liefde mijn edelvrouw tot een engel maakte, ingesluimerd. Toen droomde ik, dat ik juist als op dien bewusten dag met Angelina en den kleinen Christoffel in ons midden aan het wandelen was. Maar nu liepen wij niet over de hei, neen, kalm schre den wij voorwaarts tusschen wonder mooie tuinen met lelie-bedden en rozenstruiken, welke een onuitspreke lijk zoete geur rondom zich versprei den. Wat verder geschiedde weet ik niet meer, maar ik hoop van harte dat die droom nog eons hooi en al in vervul ling mag gaan, en wij oens in de hemelsche lusttuinen eeuwig samen VOOR DE PROVINCIE LIMBURG. Regeling van dorsching, in name en prijsregeling van granen en peulvruchten van oogst 1942. Dorschen van granen, peulvruchten en zaden. Teneinde de broodgraanvoorziening voor de Nederlandsche bevolking in de komende wintermaanden veilig te stellen is ingevolge bestuursbesluit no. 26 van do Nederlandsche Inkoop centrale van Akkerbouwproducten te 's Gravenhage vastgesteld wanneer de bedrijven hun granen dienen te heb ben afgedorschen. Dit hebben wij reeds op 10 Juli jl. op deze plaats besproken zoodat wy thans nog op enkele andere voorname punten hebben to wijzen. a. Evenals bij oogst 1941 is het ten strengste verboden granen, peulvruch ten of zaden, waarvan inlevering ver plicht is, te dorschen of te doen dor schen, dan nadat een dorschvergun- ning is aangevraagd en verkregen. Aanvragen dienen uiterlijk daags voor den aanvang van do dorsching en wol uiterlyk 4 uur n.m. in liet bezit te zijn van den plaatselijken bureau houder. Bij aanvrage tot dorsching zal door bedrijven met niet meer dan 5 ha graanverbouw minstens 500 kg. graan of peulvruchten afgedorschen dienon tc worden, tenzij het te dor schen kwantum de hele oogst of het restant van den oogst betreft. Bedrijven met meer dan 5 ha graan dienen bij dorsching minstens 1000 kg. granen of' peulvruchten achter elkaar af te dorschen. Alle dorschvergunningcn zullen een geldigheidsduur van hoogstens 5 dagen hebben. b. Bij het niet, of niet tijdig voldoen aan" vorenstaande voorschriften waar van alleen in dringend noodzakelijke gevallen ontheffing kan verleend worden, kan behalve tuchtrechtelijke vervolging, gedwongen dorsching met loondorscher, dorsching op Centrale Eetplaats gelast worden en kan het voorrecht van gezinstoe- wijzing van tarwe en/of rogge en havertoewïjzing uit eigen oogst ver vallen verklaard worden. Yoor geval len dat geen of onvoldoende mode werking wordt verleond door de telers kan tot inboslag- of inbezitneming van den geheelen oogst worden over gegaan. Voorts zij nog medegedeeld, dat ook voor den nieuwen oogst de voor levering af te roepen hoeveelheden graan en peulvruchten worden bere kend aan de hand van de ingeleverde dorschbriefjes, zoodat de telers geen opgave behoeven te verstrekken van de in te leveren granen en peulvruch ten hy de pl. bureauhouders. Levering na afroep. Do inname van granen en peul vruchten zal bij oogst 1942 plaats vinden door de P.I.C.A. Landbouw- huis te Roermond. Op de datum en het uur, den teler met het leveringsbewys medegedeeld, dienen de granen en peulvruchten door de telers te worden geleverd op het aangewezen pakhuis. Voor de goede gang van zaken is aanvoer op het aangegeven tydstip van groot belang. Zonder overlegging van leverings bewys, tevens vervoerbewijs, worden geen granen en peulvruchten op de pakhuizen voor levering geaccepteerd. Aanvoer van granen en peulvruch ten vóór den datum van levering is dan ook zonder schriftelijke opslag vergunning streng verboden. De telers dienen do granen en peul vruchten franco pakhuis van aanwij zing te leveren. Alleen bij levering over een grootere afstand dan 10 km.. te rekenen van de kom van de woon plaats tot pakhuis, kan aan de telers als tegemoetkoming in do vracht kosten worden betaald by vervoer over een afstand van meer dan: 10 km. t/m 15 km. 14 ct.'per 100 kg 15 km. t/m 20 km. 16 ct. per 100 kg 20 km. t'rn 25 km. 18 ct. per 100 kg 25 km. 20 ct. per 100 kg. Slechts in 2eer bijzondere gevallen kunnen nog voorloopige opslagver- giïnningen worden afgegeven, on wel uitsluitend door do P.I.C.A. afd. Gra nen, Landbouwhuis te Roermond. I De aanvragen dienen schriftelijk te worden ingediend onder opgave van motivoering en verder hoeveelheid on graansoort. Telers, welke niet tot dorschen kun nen overgaan zonder dat zy tevoren door opslaghouders van ledige zakken zijn voorzien, dienen zich te wenden tot do Pl. Bureau houders, die indrin gend noodzakelijke gevallen een bon voor het afhalen van zakken kan af geven. De telers zyn echter verplicht op de eerste afroep de gedorschte producten by den opslag-houder in te 1 leveren en tevens alle verstrekte zak ken. De opslaghouders hebben het recht bij de verstrekking van zakken een matig statiegeld te berekenen, hetwelk bij teruglevering van de zak ken volledig dient te worden terug betaald. Iim«ime op pakhuizen. Van iedere aangevoerde partij wordt een doorsneemonster genomen door de 1 innamo-opzichters. De teler dient toe te zien, dat de monsterneming goed geschiedt, zoodat hot monster een juist beeld geeft van de geheele partij. Reclames omtrent de wijze van mon sterneming kunnen dan ook achteraf, b.v. bij beroep op classificatie, niet meer in behandeling worden genomen. Netto, d.i. zonder het gewicht van de zakken, dient per zak geleverd te worden, 75 kg. tarwe, rogge, gerst, erwten etc. Alleen haver en gein. ge: was dienen 111 zakken, van netto 50 kg. geleverd te worden. Bij geconstateerde afwijkingen in het gewicht van de zakken, op het geAvicht gekort.Bij een ondenvicht boven Vt kg t/m 1 kg. wordt een kg. per zak over de geheele partij gekort. Classificatie. De classificatie geschiedt door de Centrale Keuring van de P.I.C.A. aan de hand van de monsters, Avelke dooi de imiame-opzichtersAvorden genomen en opgezonden. Waar op de monsters, behalve de omschrijving van departy, alleen het nummer van de georgani seerde wordt vermeld, is de Centrale Keuring „blind". De keuring geschiedt aan de hand van de standaardmonsters A, B en C welke door de Nederland sche Inkoopcentrale te 's Gravenhage voor het geheelo land Avorden vast- gesteld. Bij .de indeeling in de D-klasse Avordt de korting, Avegons het niet voldoen aan liet standaardmonster C eveneens door de Centrale Keuring vastgesteld. Horclassificatie. Togelijk mot het betalingsbericht ontvangt do teler bericht over de classe-indeeling. Tegen deze classifi catie kan de teler binnen 4 x 24 uur na .ontvangst van het bericht, in be roep komen bij de Herkeuringscom missie a'an de P.I.C.A De herkeuring vindt plaats op het monster, dat oorspronkelijk bij de in name is genomen, zoodat hiervoor geen nieuwe monsters uit de betref fende partjjen getrokken kunnen Avor- den. De kosten van do herkeuring be dragen f 0.10 per 100 kg. met een minimum van f 1.— en een maximum van f 5.— per party'. Tegelijk met de indiening van re clame dient op de postrekening no. 212798 van de Provinciale Inkoop centrale van Akkerbouwproducten voor 'Limburg het bedrag van voren genoemde kosten gestort te Avorden onder verwijzing «aar de desbetref fende reclame. Indien de herkeuringscommissie de party in dezelfde of lagere klasse in deelt, zijn de gestorte herkeurings kosten verbeurd. Wordt echter do partij in een hoogere klasse gegradeerd dan oorspronkelijk door de Centrale Keuring Avas vastgesteld, dan Avordt het prijsverschil bijbetaald en Avorden geen herkeuringskosten in rekening- gebracht. Betaling geleverde producten De betaling geschiedt via de plaat selijke Boerenleenbank na ontvangst van een bericht van den PICA. Alles zal in het werk worden ge steld, om een en ander zoo vlug mogelijk te doen plaats vinden. mogen zijn, hetgeen God ons na dit ellendige 'leven genadiglijk moge ver- leenon. Amen. VI. In dit hoofdstuk wordt hoofd zakelijk gesproken over de vroo- lijkc jeugd van onzen Jonker Christoffel en over de gelukkige dagen, die nu voor 't „Paradijs" te Bleyenbeek aanbraken. De volgende Aveek reeds verliet An gelina Blyenbeek en trad in het kloos ter Ursulinen van Roermond. Nu gaan Ave naar het Avare Paradijs, zei zy lachend tegen my, toen ik haar voor afscheid een klein schilderijtje over handigde, dat ik heel zorgvuldig voor haar op perkament had geschilderd. Dit schilderijtje stelde een ruiker voor, rozen en vorgeet-mij-nietjes, door een hemelsch-blauAV lint onnvonden. Op de eene kant a'an het lint stond het woord „Coelum" en op de andere zijde het Avoord „Peto", waaronder ik een andere vertaling had gezet, n.l.: Ik bid 0111 den hemel. Toen Angelina vertrokken was ge voelde ik my zoo eenzaam en verla ten op dit Slot, dat ik het haast niet meer kon uithouden. Het scheelde maar weinig of ik had myn ransel en Avandelstok gepakt en AvasdeAvijde Avereld ingetrokken. Vi'ouav Catharina Avilde daar echter niets ^van Aveten zij bleef aandringen dat ik zou blijven en daarom besloot ik ten slotte niet heen te gaan. Dank zij don hemelschen vader begon myn harteAvond langzamerhand te genezen. Deze Avinter zocht ik vooral afleiding in myn Averk en daarom begon ik een altaar to snijden en te schilderen. Een van de vurigste Avenschen van Vi'ouav Catharina Avas n.l. een huis kapelaan en daarmede het geluk van een dagelijksche Mis te hebben. Eveneens hield ik my onledig met het snijden a'an een groot kruis, het- Avelk onze genadige VTouav Catharina ter dankbare herinnering'aan de red ding van haar kind, op den ryweg naar Sint Augustijn Avilde laten op richten. Misschien dat een of andere vrome voorbijganger nog eens een onze vadertje zou bidden voor die arme zondaars die daar hun leven gelaten hadden. Hier moet ik nog vermelden, dat op denzelfden dag, Avaarop ik doodziek naar het Slot Averd gedragen, alle boeren van Afferden Avaren opgeroe pen 0111 een klopjacht te houden op Emerentiana. Zy hadden heel de hei en hek gansche bosch afgezocht zon- der echter een spoor a'an haar te ont- 1 dekken. Daar uit besloten zij, dat dit Avijf een Avare heks moest zijn dat door duivelkunsten door de lucht Avas weggereden of verdAvenen. j Des avonds meenden zij ookt een 1 geheimzinnig geritsel en gefluister in de bladeren a'an de pijnboomen ge- j hoord te hebben. Don volgenden nacht stond de schimmel, men weet niet hoe, aan de Slotdeur en vroeg door zijn gehinnik of hy weer binnen mocht komen. Hy ging lam aan zijn achter poot en Avas afschuwelijk met modder bespat. De kleine Christoffel had nu lang zamerhand die leeftijd bereikt, Avaarop de kinderen over het algemeen zeer aardig en onderhoudend zijn. Men kon al dra bemerken dat hij, tot niet ge ringe vreugde van zijn ouders, een vlug verstand en een voortreffelijk hart van den goeden God had ontvan gen. Door zijn vroolyk gebabbel en zijn leuke vragen had hij ons den langen Avinter aardig helpen verkor. Verplichting tot levering Allo granon en peulvruchten, Avaar- onder ook alle z.g. fijnere peulvruch ten dienen bij de PICA ingeleverd te worden voorzoover hiervan door de Pl. Bureauhouders geen vrijstel- ling Avegens een toeAvijzing voor haver j voor paarden, toeAvijzing van rogge en tarwe voor huishoudelijk gebruik r on voor zaaidoeleinden is verleend, f Afvallen van granen, en peulvruch-i ten dienen eveneens te worden inge-i loverd hij de PICA. Met nadruk wordt er nogmaals op! gewezen, dat zeer streng toezicht opj de algelieele inlevering van granen! en peulvruchten 011 zóér speciaal van) tarwe, rogge en gerst, waarvan vooi de Voedselvoorziening van de bevol king bij Avijze van spreken geel korrel kan gemist Avorden, zal Avordei uitgeoefend. Tenslotte Avordt verder, in verband] met de "mogelijke ijsgang op rivieren in de Avintermaanden en de steeds grootere schaarste van motorbrand-, stof voor hot. dorschen en A'ervoeren van granen, nogmaals een beroep ge daan op de telers om de granen zoo spoedig mogelijk in te leveren. In dit verband Avordt ge Avezen naar de onlangs gepubliceerde dorschrege- i ling voor oogst 1942. Do volgende aa'eek hopen wy op I deze plaats de richtprijzen to behan delen. PICA voor Limburg De scheurpremie voor liet oogstjaar 1942/1943 Do Regocringscommissaris voor de j Bodemproductie maakt bekend, dat I de scheurpremie voor het oogstjaar 1942-1943 f 200.- por ha. zal be dragen. In afwijking met het vorige jaar zal ieder die daarvoor in aanmerking l komt een scheurplicht worden opge-1 logd. De scheurpremie Avordt uitbe-1 taald aan ieder, die aan deze plicht j voldoet. Voor land, dat thans vrij-1 Avillig voor scheuring bij den Pro-1 ductiecommissaris wordt opgogevcn 1 en na goedkeuring met koolzaad of raapzaad boven de verplichte opper vlakte van deze geAvassen Avordt be- bouAvd, zal een scheurpremie Avorden betaald van f300.— per ha. wanneer de oogst gelukt. Deze vrijwillig opgegeven opper vlakte zal moetellen voor den aanslag die a'oor de scheurplicht zal Avorden vastgesteld. De Avnd. Productiecommissaris voor den Akker- en Weide- bouw in Limburg. H.H. Fruittelers Bestel nu reeds de voor bespuiting tegen de late val. Silo Dusarit en vangbanden bij A. W. HERMANS Langstraat 60c Venray en Onderdeden. Huishoudel. artikelen, Philips en Osram Lampen. Gei>r. Lucassen LEUNEN Telefoon 485 BROOD uit onzen oven daar gaat niets boven Het is het allerfijnste brood dat van het tegenwoordige meel gebakken kan worden FRANS BEERKENS Bakkerij Draalstraat Telefoon 218. ten. Daar de edele Vromv Catharina er diep van overtuigd Avas hoeveel er aan gelegen is, dat het kinderhart reeds van af het begin met gods vrucht cn a'i'oomheid vervuld Avordt, leerde zij hem bidden zoo gauAv hij maar een paar Avoordjes kon stamelen. Als ik des morgens en des avonds dit kleine kind zijn handjes zagvou- Aven en met zijn groote kinderoogen heel ernstig naar zijn biddende moe der zag kijken en hare Avoorden na stamelde, dan Averd ik dikwijls meer ontroerd dan bij de mooiste preek. Zulke woorden uit de mond van die lieve onschuld, zoo meende ik, moest wel een vreugde zyn voor de engelen en een loflied A'oor den hemel schen Vader, al begreep hij het zelf ook nog niet. Hier moet ik nog een ander klein voorA'al verhalen, dat in dien tijd ge beurde en dat ons' een leerrijke blik doet slaan zoowel in het hart van de moeder als van het kind. Zoo herinner ik my, dat zy henijop zekeren dag de beeltenissen en de schildering van het „Paradijs" aan het uitleggen Avas. Wanneer men hem vroeg: Waar is dé lente of waar is de lente of waar is do winter dan Avist hy al de vier jaargetijden en Avereld- deelen zonder haperen met zyn handje aan te Avijzen. Zoo toonde zijn moeder hem oens der arend in het middelste veld, welke met het. Avaponschild naar den hemel vliegt en verklaarde hem do betee- kenis er van. Toen Averd de kleine Christoffel een oogenblik stil on bleef met zijn groote kinderoogen op do schildering staren. Toen vroeg hij op eens: „Maar moeder, waarom heeft Meeker Jan zoo oen grooten vogel met grijpklauAven geschilderd, Avaarom heeft liij daar onzen H. EngelbeAvaar- der niet geschilderd

Peel en Maas | 1942 | | pagina 4