Binnenland. AKKERTJE dergrond maakte haar een grimmige sensatie. „Pantserkruiser Sebastopol" is oen sterk gespeelde film, die een diepe indruk achterlaat. De hoofdpersonen, Camilla Horn als Manja en Werner Hinz als de kamerdienaar revolution nair, zijn in alle opzichten voortref-, felijk. Ook de andere hoofdrollen zijn prima gespeeld. WAARSCHUWING. De Burgemeester, der Gemeente Venray brengt nogmaals onder de aan dacht Van de ingezetenen de verplich ting tot het verduisteren hunner wo ningen, waarbij ook aandacht moet worden geschonken aan dakvensters, gangdeuren. W.C.-raampjes enz. Tegen niet-naleving der op dit punt bestaande voorschriften zal ten streng ste worden opgetreden. Venray, 13 Augustus 1942.- BEKENDMAKING. De Burgemeester van Venray brengt nogmaals ter kennis van belangheb benden, dat inkwartieringsbiljetten der Duitsche Weermacht ten gemeente- huize moeten worden ingeleverd voel den vierden van iedere maand, vol gende op de maand waarin de in kwartiering plaats had. Degenen, die thans nog inkwartier ingsbiljetten over de afgeloopen maand - in hun bezit hebben, worden verzocht deze ten spoedigste ter secretarie in te leveren teneinde betaling dor ver goeding te verkrijgen. Zij, die in de afgeloopen maand wel inkwartiering hebben gehad, maar geen inkwartieringsbiljet (of vergoo ding) hebben ontvangen, worden in hun eigen belang verzocht hiervan ten spoedigste mededeeling te doen. Venray, 13 Augustus 1942 Aanmelding van hotels, pensions enz. en particuliere personen, die geregeld kamers verhuren. Het plaatselijk hoofd van politie te Venray maakt bekend, dat volgens de Verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Neder- landsche gebied, houdende uitbreiding der verplichting tot aanmelding (AANMELDINGSVERORDENING), houders van ondernemingen, welke dienen tot het bij wijze van bedrijf of in het algemeen belang verstrek ken van huisvesting aan reizigers en vreemdelingen, dan wel tot ver blijf van herstellenden (bijv. hotels, herbergen, pensions, liefdadige in stellingen, herstellingsoorden, jeugd herbergen, tehuizen voor dakloozen) en particuliere personen, die geregeld kamers verhuren, zich TEN SPOE DIGSTE, doch UITERLIJK 17 AU GUSTUS 1942, op het politiebureau moeten aanmelden, voor zoover dit nog niet is geschied. Nieuw te ope nen ondernemingen moeten van den aanvang van deze werkzaamheid ten minste twee weken van tevoren aangifte doen. Bij de aanmelding moeten de lig ging van het huis, waarin het huis- vestingbedrijf zich bevindt, alsmede de localiteiten, welke door het huis- Vestingbedrijf worden gebruikt, nauwkeurig worden aangeduid. Van elke aanmelding wordt oen „verklaring van aanmelding" uitge reikt. De opening of voortzetting van het bedrijf zonder een verklaring van aanmelding is verboden. Verder wordt er nog op gewezen, dat volgens dezelfde verordening de houders van ondernemingen, en par ticuliere personen als bovenbedoeld, alsmede de bestuurders van kloosters, ordetehuizen, retraitehuizen en tehui zen van kerkelijke genootschappen VERPLICHT ZIJN de personen wien huisvesting wordt verstrekt, aan te melden op een voorgeschreven formu lier, waarvan tegen betaling van den kostprijs exemplaren by de politie verkrijgbaar zijn. jjeze aanmeldingsformulieren dienen zes uren na aankomst van den aan te melden persoon, bij personen, die voor 22 uren aankomen in ieder geval uiterlijk te 23 uur, en bij personen, die na 22 uur aankomen uiterlijk des voormiddags te 7 uur op het politie bureau worden ingeleverd. Niet nakoming van de voorschrif ten der aanmeldingsverordening, als mede niet-nauwkeurige, onjuiste of onvolledige opgave, kan gestraft wor den met ten hoogst® 6 maanden hech tenis en met geldboete van ten hoogste duizend gulden, of met een dezer straffen. Venray, 14 Augustus 1942. Aanmelding door particulieren van personen, aan wien huisvesting wordt verstrekt In aansluiting op bovenstaande be kendmaking wordt er nog de aan dacht op gevestigd dat volgens de Verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche Gebied betreffende aanmelding van personen, aan wie huisvesting wordt verleend, niet alleen hotels, pensions e.d. aangifte moeten doen van perso nen, die zij huisvesting verstrekken doch dat ook PARTICULIERE PER SONEN en openbare of particuliere inrichtingen, welke niet bij wjjze van bedrijf of geregeld een persoon boven 15 jaren, al of niet tegen vergoeding, langer dan vier en twintig uren ten hunnent huisvesting verstrekken, hiervan in elk bijzonder geval BIN NEN VIER EN TWINTIG UREN na aankomst van denzelve een SCHRIF TELIJKE aangifte by de plaatselijke politie (ten politiebureele) moeten in leveren. De persoon, die huisvesting verstrekt, en degene, wien huisves ting wordt verstrekt, zijn beidon voor de inlevering der aanmelding op gelijke wijze verantwoordelijk. De verplichting op grond van het vorenstaande geldt niet, wanneer de in een particulier huishouden opge nomen persoon den hem opnemenden persoon bestaat in de rechte linie dan wel in de zijlinie tot en met den derden graad van bloed- of aanver wantschap. Deze schriftelijke aangifte moet dezelfde gegevens bevatten als het voorgeschreven aanmeldingsformulier voor hotels, enz. derhalve 1. voor- en achternamen van den gast, by gehuwde vrouwen ook BEKENDMAKING. De bevelhebber der weermacht in Nederland, de generaal der vliegers Fr. Christiansen, deelt mede: In een der laatste nachten hebben misdadige elementen getracht een sabotage-aanslag op een zendinstal- latie in Nederland te plegen. De ge troffen veiligheidsmaatregelen en hot ingrijpen van het bewakende perso neel konden de uitvoering van den aanslag verhinderen. Verscheidene daders werden, nadat zy verzet gepleegd hadden, overwel digd en gearresteerd. Zy zullen te recht staan. Het in het bezit van de daders ge vonden en in beslag genomen ma teriaal is van buitenlandscheiï oor sprong. Mocht, ondanks de steeds herhaal de waarschuwing tegen begunstiging van den vijand, blijken, dat de bevol king hieraan haar medewerking ver leend heeft, dan zullen als vergelding de uit het betrokken gebied genomen gijzelaars voor de daad moeten boeten. den naam van den echtgenoot, 2. beroep (nauwkeurige opgave), 3. geboortedatum, 4). geboorteplaats (bij geboorte in het buitenland ook den Staat), 5). nationaliteit, 6). woonplaats (straat en huisnum mer, by woonplaats in het bui tenland ook den Staat), 7). nummer van het persoonsbewijs of van het paspoort, dan wel van de dienstlegitimatie en den naam van de instantie, door welke het ambtelijke identiteits bewijs is uitgereikt. Niet nakoming van dit voorschrift, alsmede niet-nauwkeurige, onjuiste of onvolledige opgave kan gestraft wor den met een straf van ten hoogste 6 maanden hechtenis en met "geldboete van ten hgogste duizend gulden, of met een dezer straffen. VENRAY. 14 Augustus 1942. Hot plaatselijk hoofd van politie.' GEVONDEN een sleutel aan ring en leege porte- monnaie (zijn op politiebureau) een glassnijder is bij Jacobs. Vcl- tum L 85 een geldsbedrag is by Gossens, Ver lengde Veldstraat 9 een zilveren rozenkrans is by Muis, Schoolstraat een zilveren armband is by P. Vollebergli. Bindstraat 13 een hooivork is Litjens, Oude Oos- trumsche weg 28 een boekentasch is bij P. Maas, Oude Oostr.weg 15 Hoofdakte-examens. Te Roermond slaagde voor A: Th. J. v. Rooy, Oostrum. Voor de acte Landbouw L.O. de heer A. Gerrits te Venray. Aan de gevolgen overleden Maandag is in het ziekenhuis alhier overleden, de 23jarige landbouwers- knecht. M. Linders, die kennis-Woens dag bij zyn werkzaamheden aan den Boschhuizen ernstige brandwonden bekwam. Marktbericht. Op de rayonmarkt te Venray d.d. 10 Augustus' werd door de B.O.V.V. overgenomen, 127-dieren. "6 runderen, 2 graskalveren, 38 nuchterkalveren en 1 schaap. LUCHTBESCHERMING By het secretariaat der N.V.L. afd. Venray, dat. thans gevestigd is: Groote straat i3 Venray, zyn eenige nuttige brochures verkrijgbaar. n.L: „Aanwijzingen ten behoeve van zelf bescherming", prijs 5 cent en „Wat gebeurt er met onze blokorganisatie pry's 3 cent. Beiden zyn uitgegeven door den Rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Tevens leggen wy er nogmaals den nadruk op, dat opgaven voor het keu ren van schuilkelders niet bij het hoofd van de plaatselijke luchtbescher mingsdienst moet geschieden, doch bij een der leden der Technische Com missie. Voor Venray-Dorp is die techn. comm. J. Martens, Stationsweg P. Schoester, Oostsingel H. Oudenhoven, Leunscheweg Voor Oirlo en Castenray H. Dinghs, Castenray Voor Ysselsteyn H. Gooren en J. Theunissen Voor Merselo H. Arts en R. Gielen Opgave voor kelderkeuringen kun nen ook geschieden bij het secretariaat: Groote straat 13, Venray. Het Bestuur der N.V.L. afd. Venray. Benoemd. De heer P. Janssen, ambtenaar P.T.T. te Eindhoven, werd met ingang Van 10 Aug. j.l. als zoodanig benoemd te Venray. Veertig jaar priester. Heden Zaterdag 15 Aug. feestdag van Maria Hemelvaart viert "de Zeer eerw. pater dr. Aug. Sassen, O.P. zijn veertig jarig priesterfeest. Pater Sas sen is uit Venray geboortig en thans professor aan het Dominicanerkloos- ter te Huissen. Auto-ongeluk. Dezer dagen had de landbouwer V. te Leunen «het ongeluk onder een pas- seerenden auto te geraken. Met lichte hersenschudding en inwendige kneu zingen werd hy opgenomen. Ofschoon zijn toestand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, is hij thans reeds aan merkelijk verbeterd. Horster weekmarkt Op de Horster weekmarkt van Dins dag j.l. waren aangevoerd 72 stuks grootvee, 29 kalveren en 163 biggen. De markt was druk bezocht en de handel in biggen vlug. De prijzen der biggen varieerden van f 30 tot f 35. Door de N.V.C. werden overgenomen 72 stuks grootvee en 29 kalveren. Lossing en belading van wagens op 15 Augustus. Op Zaterdag 15 Augustus (Maria Hemelvaart) moeten de wagens ook door Katholieken worden geladen en gelost. Voor do berekening van den 8-urigen vrijen laad- en lostermijn en eventueel van staangeld telt deze dag ook voor Katholieken mede. Ambaehtsonderwijs in Zuid-Limburg. Wie meenen mocht, dat door de toenemende verkeersbelemmeringen en de moeilijkheden met fietsen het ambaehtsonderwijs zou afnemen, wordt door de feiten niet in liet gelijk ge steld. Niettegenstaande schaarschte aan materialen en leermiddelen nam b.v. het bezoek aan de ambachts school van Maastricht, welke een be langrijk deel der opgroeiende jeugd van Zuid-Limburg gelegenheid tot ondorwijs biedt, aanmerkelijk toe. Vooral technische vakken, de cursus sen van monteur, bankwerker en electricien trokken veel leerlingen. Volgens het dezer dagen verschenen jaarverslag steeg het aantal leerlingen van 352 tot 397, terwijl nog tientallen aspiranten voorloopig afgewezen moes ten worden. De avondnijverheidsschool heeft nu 422 leerlingen. De avondteekenschool, waarin is opgenomen de vroeger in de Stichting do Stuers gevestigde pa-' tronaatsteokonschool, telt 239 leerlin gen. De ambachtsschool omvat nu mede een centralen typografencursus. Het verslag merkt op, dat de toene mende belangstelling voor ambaehts onderwijs niet zoozeer door de afdee- lingen timmeren, meubelmaken en decoratieschilderen gedeeld wordt. De; Tijd Limburgschc Streek pin nnendi enst. Met ingang van 10 Augustus 1942 is de heer ir. J. G. van Peppel, te Maastricht benoemd tot „Leider van den Limburgschen Streekplannen- dienst" Ir. van Peppel verliet in Maart 1938. als bouwkundig ingenieur, de Techni sche Hoogeschool te Delft. Tot 1939 was hij te Haarlem, als burgerlijk architect voor de kazerne bouw, ten dienste van de Genie werk zaam. Van 1939 tot 1940 was hij verbonden aan het architectenbureau Peuts, te Heerlen. Op 1 Januari 1940 werd hij te werk gesteld bij de gemoentewerken te Maastricht, en belast met de afdeeling Uitbreidingsplan en ontwerpen". Ir. van Peppel is 32 jaar oud. Reportages van ir. Musserts bezoek. Van het bezoek, dat de leider der N.S.B. aan de provincie Limburg brengt zullen op 13, 14 en 15 Augustus, des avonds om 19.50 uur in don „Spiegel van den dag" over den zender Hil versum 2, reportages worden gebracht Op Zaterdag 15 dezer wordt deze uitzending gewijd aan den volksdag die dan te Amstenrade wordt ge houden. Doodelijk mijnongeluk. Na het wegnemen van breukbokken in de mijn Julia to Eygelshoven, is de ondergrondsche sleeper van Poepelen uit Nuth onder vallend gesteente ge raakt en doodelijk getroffen. VRAAGT TOEZENDING VAN GR ATIS BROCHURES OMTRENT Het Nederlandscli Arbeidsfront P.C. Hooftstr. 180 - Amsterdam Z De aardewerk-distributie. Zooals bekend zyn de reservebon nen, welke voor serviesgoed werden aangewezen, op 8 Aug. verloopen. Velen zullen dit een strop vinden, omdat zij, deze bonnen niet hebben kunnen benutten, althans niet voor de artikelen, welke zij wenschten of direct noodig hadden. De reservebon nen zullen echter niet verder geldig zyn. De reden hiervan is, dat een ver lenging van den geldigheidsduur van deze bonnen niets veranderen kan aan de situatie in den aardewerkhandel. Overliet algemeen is het zoo, dat op de bonnen wel aardewerk te verkrij gen is, maar niet zooveel koppen en schotels als het publiek thans waagt. De bevoorrading, welke plaats vond, was niet berekend op deze verhou dingen. Zij was ook moeilijk en min der volkomen, omdat het onmogelijk was 20 duizend 'winkeliers want zooveel handelen er in aardewerk van aardewerkartikelen te voorzien. Onder die 20 duizend zijn er 'n groot aantal, die steeds een geringen bij- komstigen omzet in deze artikelen hadden en daarom kon men de be voorrading niet gronden op een be paald basisjaar en loonden orders, die hiermede verband zouden houden, de aanmaak- of verzendkosten niet. Alle grossiers, de groote detaillisten en nog andere detaillisten, die in het geheel geen voorraad meer hadden, zyn echter behoorlijk bevoorraad tij dens den spertijd voor den verkoop. Zij kregen gemiddeld 50 pet. van hun afnamen in 1940. Wanneer er dus een tekort blijkt, schuilt dit vooral in de bijzonder groote vraag naar uitsluitend 'koppen en schotels. Wellicht zou door de fa brieken in de toekomst rekening kunnen worden gehouden met de grootere behoeften aan dit soort aar dewerk. Overigens bedenke men, dat Neder land vroeger altijd nog aardewerk invoerde, terwijl die invoer nu stil staat en dat er verder bijzondere be hoeften zyn ontstaan door de instel ling van den arbeidsdienst, werkkam pen enz. Een zekere schaarschte aan aardewerk zal daarom voor alsnog wel merkbaar blijven. Gevraagd voor direct 20 jongens ol meisjes voor aardappelrapen op Landgoed van Ophoven te WELL. Zeer goede verdiensten. Vervoer iederen dag van en naar het Land goed per auto. Zij, die by do Firma Krüger te Geldem gewerkt hebben, komen hier voor niet in aanmerking, doch zullen Maandag te Geldern by Firma Pütt- mann u. Schneider geplaatst worden. Aanmelding zoo spoedig moge lijk hij Bijkantoor VENRAY, Groote straat '25 a Handel in persoonsbewijzen Den laatsten tyd worden door zekere personen pogingen aangewend per soonsbewijzen machtig te worden en daarvoor wordt veel geld geboden. Het is niet onmogelijk dat deze voor joden bestemd zijn, die dan op een andermans naam van zoo'n persoons bewijs gebruik maken. Op verzoek van den burgemeester van Ruiten is te Ycnlo een persoon, F. van H. aan gehouden, verdacht van dergelyken handel in persoonsbewyzon. ONS LAND EN VOLK BIJ EEN IVEST-EUROPEESCH FRONT. Het land zou in zijn geheel tot 't directe oorlogsgebied behooren. Niets dan chaos en ellende voor ons volk. Eigen geteelde aardappelen slechts vrij tot 25 kg. pergezinslid. Loonsver- hooging voor landarbeiders zon der vergunning strafbaar. Een dreigende chaos. Er wordt nog steeds druk gepraat over de oprichting van oen tweede front in West-Europa. Vele Neder landers zitten daarop hunkerend te wachten. Zij zien die actie als een onmiddellijke bevrijding van ons land van de Duitsche bezetting en in hun verbeelding loopen de Anglo-Ameri- kaansche schepen reeds binnen, die levensmiddelen aanvoeren, welke ons volk in een ommezien van alle zor gen op dit punt bevrijden en ons weer in den overvloed plaatsen. De werkelijkheid zou er echter wel ietwat anders uitzien en die wordt onder 't oog gezien in een artikel van H. van Maasdijk in De Waag. De waarschuwing van dit artikel culmineert hierin Laat men er zich in de bezette gebieden van bewust zijn, dat met een tweede front niets dan ellende voor onze volkeren dreigt. Om het groote belang van een juist inzicht van ons volk in de conse quenties van een Anglo-Amerikaans ingrijpen in den strijd in West- Europa, zullen wy het voornaamste van het helder betoog van Do Waag hier kort samenvatten. Wy Nederlanders hebben, zy het jelukkig ook maar voor enkele da gen, de verschrikkingen van den oorlog in de bloedige botsirig der legers voldoende leeren kennen. Het is -zeker, dat Duitsehland mot alle middelen, d.w.z. met lievige lucht bombardementen, versperring en ver nietiging van bruggen, verkeerswegen te land en te water, dezen opmarsch zou trachten te stuiten uiteindelijk zou Duitsehland de hoofdmacht op den vóór Mei voltooiden, ook langs de Nederlandsche grenzen doorge trokken Westwal kunnen terugtrek ken en de vóór deze formidabele ver dedigingslinie (welke de Engelsche en Fransehe troepen gedurende het eerste oorlogsjaar, toen de Duitsche legers in Polen sterk gebonden wa ren, toch wel op goede gronden niet serieus hebben aangepakt) gelegen landen als voorgelegen operatiegebied moeten gaan bezigen. Dat zou aldus beteekenon, dat by den omvang, die heden ten dage in het tijdperk van den motor, iedere oorlogshandeling aanneemt, ons ge- heele land direct strydtooneel wordt. Wat een zoodanige gang van zaken voor de betrokken volkeren in het Westen zou beteekenen, is niet heel moeilijk uitte denken. Afgezien van het noodlottig onheil, dat met militaire operaties op groote schaal in ons dicht bevolkte land voor ontelbare landgenooten onher roepelijk verbonden zou zijn, is het genoegzaam bekend, dat er in ons land na de achter ons liggende strenge winters en zeer middelmatige oogsten der laatste jaren, geen le- vensmïddelenvoórraden van eenigs- zins grooten omvang aanwezig zyn. Bovendien verwerkt het Neder landsche industrieele apparaat voor een verre overwegend deel Duitsche opdrachten met uit Duitsehland aan gevoerde grondstoffen. Men kan gevoeglijk vaststellen, dat gedurende de jaren sedert de bezetting het geheele Nederlandsche economische stelsel in alle onderdoo ien van deze uiterst omvangrijke organisatie noodgewongen bewust op het Europeesclie achterland werd in gesteld en dat de hier te lande heer- schende orde, niet slechts op het ge bied der voedselvoorziening, doch op alle gebieden, een orde, die door onze eigen autoriteiten vooralsnog onder de gebiedende tucht van de bezettende macht wordt verzekerd, staat of valt met de handhaving van die macht. Het is zeker, niet overdreven te zeggen, dat met het wegvallen van deze organisatie een rampspoedige periode van chaos met alle slechts denkbare noodlottigheden zou intre den, want een totale omschakeling op korten termyn van ons economisch stelsel nog wel tydens hier plaats vindende oorlogshandelingen, op aan voeren van overzee, terwijl deze aan voeren, aan aanvallen der Duitsche luchtmacht zouden zyn blootgesteld, beteekent een absoluut onoplosbaar probleem. Iedereen, die ook maar eenigszins op de hoogte is met den feitelijken toestand van ons economisch bestel op het oogenblik, zal het bovenstaande kunnen bevestigen. En ten slotte is ook dit voor de Britten en hun bond- genooten weereen tonnagevraagst.uk. Maar zelfs aannemende, dat er lieden zijn, die meenen, dat tegelij kertijd met het oprukken van troepen uit het Westen door ons land, een eenigermate functionneerend systeem van ordening, aanvoer en distributie kan opgebouwd worden, dan nog zou men zich moeten afvragen, op welke gronden men aan een andere vreemde bezetting, die daarmede toch onver mijdelijk gepaard moet gaan, de voorkeur moet geven boven de uiterst gedisciplineerde Duitsche bezetting. Een totale omschakeling van onze economie op het Westen zoude een ten minste even groote afhankelijk heid ook op politiek gebied ten aan zien van Engeland en de Yereenigde Staten van Amerika ten gevolge hebben als thans ten aanzien van het continentale Europa bestaat. Met echter dit verschil, dat Nederland organisch tot het continentale Europa behoort en het daarmede dus op natuurlijke wijze lotsverbonden is. terwijl een eenzijdige binding aan de Angelsaksische landen 'n gekunstelde structuur beteekent, waarvan de onnatuurlijkheid zich te eeniger tijd wederom smartelijk zou wreken. Men kan immers moeilijk aanne men, dat de groote machten van het Westen, indien het hun nogmaals zou gelukken Duitsehland op de knieën te dwingen, de eenmaal ont stane afhankelijkheid der landen van West-Europa weer vrijwillig zouden prijsgeven. De schrijver betoogt dan breedvoerig, dat de vorming van een tweede front niet waarschijnlijk is, ook al om de enorme voorbereidingen van Duitsche zijde tegen een eventueelen inval. Maar de situatie voor de tegen standers kan een zoodanige worden, dat ondanks de ongunstige vooruit zichten niettemin iets moet worden ondernomen. Laat men zich er in de bezette gebieden van bewust zyn, dat met een werkelijk oprichten van een tweede front niets dan ellende voor onze volkeren dreigt. Dit is zoozeer het geval, dat, indiende Nederlanders zich van de consequenties der wenseh- droomen van een aantal hunner werkelijk rekenschap zouden geven, zij zich onverwijld zouden moeten scharen, alleen reeds uit deze over weging onder de vlag van hen, die in doelbewuste samenwerking met Duitsehland de orde in ons land willen handhaven, een gedisciplineer de jeugd willen opvoeden en ondanks de harde slagen, dlc het noodlot aan ons volk heeft uitgedeeld, zich voor een werkzaam aandeel der Neder landers aan den opbouw van een nieuw Europa willen inzetten. Eigen geteelde aardappelen Eenigen tijd geleden is bekend ge maakt. dat volkstuinders van de in hun tuin geteelde aardappelen niets behoeven in te leveren en evenmin bonnen behoeven af te staan, tenzij de met aardappelen beteelde opper vlakte veel grootèr is, dan voor een redelijken wintervoorraad van het gezin noodzakelijk mag worden ge acht. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, is het bovenstaande in zyn algemeenheid niet geheel juist. I-Iet land is namelyk verdeeld in productie- en consumptiegebieden van aardappelen. Voor de productiege bieden nu is bepaald, dat. de eigen hoeveelheid aardappelen in aanmer king genomen wordt bij de uitreiking van aardappelkaart'en. Beschikt men over meer dan 25 kg. per gezinslid, dan worden de bonnen ingehouden. Dit geldt niet alleen voor volkstuin ders, doch voor een ieder, in de productiegebieden, die aardappelen teelt. Voor de consumptiegebieden, waarin uiteraard de meeste steden gelegen zyn, geldt deze bepaling niet, voor deze gebieden geldt dus inder daad dat onder de genoemde voor waarden geen bonnen of aardappelen bohoeven te worden afgestaan. Loonen en arbeidsvoor waarden van de land arbeiders De geregelde gang der oogstwerk- zaamheden ondervindt den laatsten tijd ernstige belemmering doordat landarbeiders, aangelokt door een hooger loon of gunstiger arbeidsvoor waarden, hun dienstbetrekking ver laten om by een anderen werkgever in dienst te treden. De aandacht wordt er echter op gevestigd dat werkgevers, die deze hoogere loonen of gunstiger arbeids voorwaarden aanbieden, zich schuldig maken aan een overtreding en daar mede een strafbaar feit begaan. Daar reeds in verscheidene gevallen tot het opmaken van proces-verbaal moest worden overgegaan, wordt by deze de aandacht van belanghebbenden nog eens op een en ander gevestigd. Stijgende belastingopbrengst De opbrengst van alle door het ryk geinde belastingen was volgens het jongste maandschrift van hot centraal bureau vooi\de statistiek in de eerste vier maanden van 1942 als volgt (in millioen gulden) Januari 119 (v.j. 92), Februari 107 (v.j. 76), Maart 120 (v.j. 80), April 133 (v.j. 102). In de eerste vier maanden van 1941 was de totale opbrengst 350 millioen en de eerste vier maanden van dit jaar 479 millioen of 129 mil lioen meer. Steeds duurder rooken Het rooken behoorde tot oen van do vrij vele gebieden, waarop wij Nederlanders verwend waren. De oorlogstoestand heeft op dit terrein geducht en proefbaar! ingegre- grepen. De kwaliteit van onze rook artikelen is danig gezakt door de afsluiting van den aanvoer van over zee en de prijs der rookartikelen heeft in den opgang gelyken tred gehouden met den neergang in kwaliteit. Zoo wel wat prijs als kwaliteit betreft zyn we nog lang niet aan het einde der misère. Zoodra de oude voorraden sigarettentabak geheel verwerkt zijn zal er wel geen goedkoopere sigaret dan van circa 75 ct. per 20 stuks meer verkrijgbaar zijn. Êen voelbaar gemis zal dat voor de meeste rookers wel niet zijn, want sigaretten van 371/, of 527j ct. per pakje schijnen nog alleen in theorie te bestaan Ook de sigaren gaan in kwaliteit verder achteruitnu reeds mag maximaal 10 pet. van het binnengoed der sigaar uit hop bestaan en dat percentage zal wel hooger moeten worden. NEDERLANDERS Zoo even werd ons door het ss-aan- vullingskommando, Nederland, het volgende medegedeeld Aan de ongehoorde successen in Sowjet Rusland, heeft een ss-divisie, waarbij het ss-regiment ..Westland" ingedeeld is, een zeer aanzienlijk aandeel. Tengevolge van den aanhou denden achtervolgingsstryd kunnen nog geen bijzonderheden medegedeeld worden. Zoodra de operaties tot een einde gekomen zijn zullen, in het bijzonder over de successen van het ss-regiment „Westland" in welk verband hoofd zakelijk Nederlandsche vrijwilligers strijden, details volgen. Met trots en vreugde verneemt het Nederlandsche volk dit bericht over de heldendaden van zyn Nederland sche zonen, het toont ons dat de oude Nederlandsche deugden weer ontwaakt zijn en tot welke groote daden de Nederlander na een voor treffelijke vorming en onder goede leiding in staat is. 'De dalen van onze vrijwilligers zullen er toe bij dragen, ons volk een eervolle plaats onder de germaansche volkeren in het nieuwo Europa te verzekeren. Nachtverblijf in boerenschuren Het is gebleken, dat. voor het 'snachts verblijven in boerenschuren prijzen worden berekend, die niet in overeen stemming zijn met hetgeen daarvoor wordt gepresteerd. "Vooreen dergelijk nachtverblijf geldt de prijzenbeschikking 1940 no. 1, zoo dat geen hoogere prijzen mogen wor den gevraagd dan voor 9 Mei 1940. Er wordt daarom de aandacht op gevestigd, dat het niet geoorloofd is meer dan f 0.25 per persoon per nacht te berekenen, als de boer alleen een plaats en stroo beschikbaar stelt en meer dan f 0.50 indien meer accomo date wordt verleend, alb een krib en behoorlijke waschgolegenheid. Wie hoogere prijzen vraagt of be taalt, stelt zich aan vervolging bloot. Servieskaart binnenkort in gebruik. Het is niet de bedoeling voor het verkrijgen van serviesgoed opnieuw reservebonnen van de levensmiddelen kaart beschikbaar te stellen. De kort geleden uitgereikte servieskaart zal over eenigen tijd in gebruik worden genomen. Hierover zullen t.z.t. nadere mededeelingen worden gedaan. Keuring voor de lYaffen SS en het Nederl. Vrijwilligers legioen. Het SS-Ersatz-kommando Nederland, den Haag, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat nieuwe keuringen voor de Waffen-SS gehouden worden in, den tyd van 17 tot 24 Aug. 1942 in de volgende plaatsen: 18.8.42 10.0Q uur. Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 19.8.42 10.00 uur. Roermond, 'N.S.D. A.P., Swalmerstraat 61. Mannen zullen voor den duur van den oorlog, 2 of 4 jaar dienst doen. Voor ondersteuning van de achterblij vende gozinsleden, voor zoover het om kostwinners gaat, wordt gezorgd. Bij het SS-Ersatz-Kommando Nederland, Stadhouderslaan 132, kunnen gratis reisbiljetten van de woonplaats naai de plaats van de keuring worden aan gevraagd. Biljetten voor de terugreis worden uitgereikt door het keurings bureau, onverschillig of de candidaat is aangenomen of niet. Broodpap By ongeveer 100 gram oud brood hebt ge noodig: 1 1. melk, 50 gr suiker (of minder), een theelepeltje kaneel, wat zcu Breng de melk met 't zout aan de kook en voeg daarbij de met korst en al in dobbelsteentjes ge sneden broodresten. Laat alles, terwijl ge nu en dan roert, gaar worden en doe er na ongeveer een kwartiet de suiker en de kaneel bij. Burgerlijke Stand Venray. Aangiften van 7 tm 13 Aug. GEBOREN Adriaan G. C. M. van Schendel, Oude Oostrumsclieweg Antonius J. F. Mikkers, wonende te Helmond Petronelia M. G. Mommen, Veltum Johanna J. G. Derckx, Lange weg Johannes M. A. Lenssen, Hagel weg Johanna II. G. de Rijck,' Oirlo. ONDERTROUWD Maassen, Albertus M. J., timmorman „De tyd van kwaaltjes, van pijntjes hier en pijntjes daar, is voorbij, daar doen we niet meer aan sedert AKKERTJES al die kwaal tjes op de gemakkelijkste manier uit den weg ruimen. Kiespijn, tandpijn, hoofd pijn, pijn in den rug en in de lendenen en die periodieke kwaaltjes waar wij vroeger onder zaten te zuchten, beteekenen in dezen tijd niets meer, want AKKER TJES zullen die pijnen gauw genoeg wegnemec," De Nederlandsche Pijnstiller

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2