Binnenland. MEBBSiÖ»-' Wurger" op hot kaperschip de „Fouor- flamme" verhuren, dat do Caribische zoo onveilig maakt, mot do bedoeling liet bij de eerstkomende gelegenheid in do lucht to laten vliegen. Een voorgewende liefde voor Manuela, de dochter van den beruchte gestorven groene zeerover, die door haar eerlijk beantwoord wordt, maakt, dat de zee rovers hem geloven. Voordat zij hem in hun kring opnemen, moet hij zijn moed en kracht bewijzen en treedt hij in een t.woegevocht op leven on dood met een oersterke tegenstander als overwinnaar uit den strijd. Welke buitengewone avonturen hij nog beleeft, voordat hij zijn doel be reikt, kan men beter zelf gaan zien. Dit is een avonturenfilm van groot kaliber' zooals men in geen jaren ge zien hoeft. De hoofdrol wordt vervuld door Fosco Gïachottï, terwijl de ex- weroldkampioen Primo Garnora de zeerover is, waartegen hij moet voch ten. Liefhebbers van spanning zullen by het zien van deze film „gnuiven". Vrijstelling vordering rijwielen De Burgemeester van VENRAY brengt ter openbare kennis, dat de genen, die vrijstelling hebben aange vraagd van vordering van hun heeron- rijwiol on die meenen, dat zij die vrijstelling ook krijgen, deze kunnen afhalen op Donderdag en Vrijdag a.s. ter gemeentesecretarie en wel Donderdagvoormiddag: degenen, wier geslachtsnaam begint, met een der letters A t m F. Donderdagnamiddag: letters H tmL Vrijdagvoormiddag: letters M t/m R Vrijdagnamiddag: letters S t/m Z. Belanghebbenden moeten meebren gen een briefje, waarop duidelijk staan aangegeven het merk en het nummer van het rijwiel, waarvan de vrijstelling wordt verlangd, de soort van rem-inrichting en verder of er al dan niet een kettingkast en jasbe- sohenner aan het rijwiel aanwezig zijn. Verder moeten zij persoonsbewijs meebrengen. Venray, 30 Juli 1942. De* Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN Vrijstelling vordering rijwielen Voor het aanvragen van vrijstel ling van vordering rijwielen wordt de volgende week alsnog gelegenheid gegeven óp het poliiiebureau, doch enkel op Dinsdag 4 Augustus van 9—12 en van 14 17 uur. Persoonsbewijs medebrengen bene vens een briefje met merk en num mer van het rijwiel en opgave soort rem inrichting en of zich al dan niet kettingkast en jasbesehermer aan het rijwiel bevindt. Venray, 30 Juli 1942. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. Openstelling Gemeentebnreaux op 3 en 5 Augustus 1942 De Burgemeester van Venray brengt ter algemeenè kennis, dat de Gemeente secretarie, het kantoor van den Ge meente-Ontvanger, het Kantoor van Gemeentewerken, het Kantoor der Gasfabriek en het kantoor voor Steun- verleening en Werkverruiming op MAANDAG 3 en WOENSDAG 5 Au gustus a s. voor net publiek uitsluitend zijn geopend van 9—12 uur voormid- -dag. Venray, 30 Augustus 1942. Do Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. GEVONDEN Een Centuur, is bij J. Jacobs, Vel- tum: Een portemonaie met- geld is bij P. Billekens, Patersstraat; Een kin- dermuts, een rozenkrans en oen sleu tel, zijn op het politiebureau. Marktoverzicht Op de Maandag alhier gehouden Rayonmarkt werden aangevoerd 139 dieren en wel 77 runderen, 3 gras kalveren, 56 nuchtere kalveren en 3 schapen. AANGEHOUDEN Door de marechaussee's werden alhier een tweetal personen aange houden, welke verdacht worden in bonnen te hebben gehandeld. Ook zijn verschillende andere personen hierover in verhoor genomen. HORSTER WEEKMARKT. 28 Juli. Totaal aanvoer 270 dieren, waarvan 110 stuks rundvee en 160 biggen. Door de N.V.C. werden over genomen 110 dieren en wel 75 stuks groot vee en 35 kalveren. HORST. Zondag herdacht de Eerw. Zuster Mère Hildegarde liet feit, dat zij 50 jdren geleden intrad als kloos terzuster in de Orde der Ursulinen. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat de jubilaresse tevens 50 jaar. on afgebroken te Horst werkzaam is ge weest. Concours hippique te Yenlo. Zondagmiddag is aan den Herunger- weg te Venlo een groot concours hip- pique gehouden, waarbij verschillende van de beste paarden in Nederland aan den start verschenen. De voor naamste uitslagen luiden: Elegantste rijpaard: groep A (zwaar): I. Shirley Temple (mej. Aan Docs- burgh, Arnhem): groep B (licht): 1. Dahoman (P. -J. Meulenbcrg. Heerlen). Het nummer vcelzydigheidsproeven onder het zadel en aangepannen werd gewonnen door Dahomen (Stal Meu- lenberg). Springconcours m.a. parcours 688 M. met 19 hindernissen, max. tyd 1 min. 57 sec.: 1. Sint Goorg'. berijder D. II. Pasman, Den Haag, 4 ft., 95 sec.; 2 Lottka, ber. Dietrich, stal Pas man, 12 ft., 95 sec.: 3 Kalapta, ber. J. Meulenberg Jr., 15 ft., 95 sec. Het nummer barrièresprongen besloot dezen middag van goede paarden sport. Hier waren Lattka, SintGeorg en Duenenbank van stal Pasman verre superieur. Natuurreservaten in Limburg. De president van den Rijksdienst voor het nationale plan heeft thans I de natuurreservaten aangewezen, aangewezen, welke in de eerste plaats voor bescherming in aanmerking komen. Bij de keuzo van deze objecten is uitgegaan van het standpunt, dat na tuurwetenschappelijke reservaten bij verloren gaan niet kunnen worden vervangen, terwijl schade, aan land- schapschoon worden vervangen. Van daar, dat de wetenschappelijke objec ten sterk in de meerderheid zijn. Bedacht dient hierbij echter te wor den, dat wetenschappelijk belangrijke terreinen als regel ook rijk zijn aan landschapsschoon. Ieder, die voornemens is binnen deze gebieden werken uit te voeren en openbare lichamen mede ten aanzien van voorgenomen grondaankoopen is, volgens artikel 5 van het besluit tot instelling vaneen Rijksdienst voor het nationale plan, verplicht daarvan door tusschenkomst van den burge meester mcdedeeling te doen aan het! bureau van dezen dienst. De bovenbedoelde objecten zyn voor Limburg de volgende: Mooksche Broek, met rivierduinen en heggen: Sint Jansberg; bosschen en lieide^ mét vennen, ten oosten van Afferden en Heukeiom; Maasheggen tusschen Boxmeer en Yierlingsbeek; kasteel Geysteren (landgoed; Wieltjes, bij Megelsum; Looierheide, met Pik- meeuwenwater: Gelderseh kanaal; Ravenvennen: huis Arcen (landgoed); Maasoever bij het- gebroken Slot; Ospelerpeol; Groote Moes, De Goom Mi dden - Lïm burgsch vennenlandsch ap) steilrand bij Belfold; Sneppen en Ko- ningsgriend; Maasuiterwaarden aan weerszijden van de spoorbrug bij Roer mond; Zelsterbeek en Leubeek: land goed: Tungelrooische heide en de Ko- nings- of Beegderpeel. Drieling geboren. Dinsdagvoormiddag is in de Vroed vrouwenschool op Heerlerbaan een drieling, en wel drie meisjes geboren, de eerste kinderen van het echtpaar Gerhard Wiocherink—Waanders, wo nende aan de Markt 1 te Treebeek, gemeente Amstenrade. De gelukkige moeder en hare drie dochtertjes maken 't goed. De beval ling had een vlot verloop en binnen twintig minuten was het drietal ter wereld. GEEN ANONIEME BRIEYEN MEER In overleg met de betreffende auto riteiten in den Opsporingsdienst van den C.C.D. is besloten, dat voortaan de toegezonden anonieme brieven, waarin z.g. waardevolle aanwijzingen worden verstrekt, niet meer in be handeling zullen worden genomen. Wie in het belang van de voedsel voorziening en de rechtvaardige ver deeling van goederen meent verplicht te zyn, den opsporingsdienst een tip te geven inzake handelingen welke het daglicht niet kunnen verdragen, zullen voortaan ruiterlijk voor hun eerlijkheidsgevoel moeten uitkomen. Immers, de practyk heeft uitgewe zen, dat de schrijvers van anonieme brieven heelemaal niet gedwongen worden een bepaald geval, aan te brengen door hun gevoel van eerlijk heid en rechtvaardigheid, omdat de aangebrachte gevallen in anonieme brieven over het algemeen zwaar ovèrdreven worden en meestal hun ontstaan vinden in persoonlijken haat jegens een modemenseh. of om een concurrent een hak te zetten. Waren deze soort aanbrengers zelf zuiver op de graat, dan zouden zij niet schromen hun naam aan do autoriteiten bekend te maken. Doch omdat zy zelf meestal iets minder fraais te verbergen hebben, grypen zij naar liet unfaire middel van den anoniemen brief. Voortaan zullen deze anonieme brieven terzijde worden gelegd en wie uit waarlijk eerlijke overwegingen den opsporingsdienst de helpende hand wil reiken bij zijn strijd tegen de zwarte handelaars, die kan gerust zich bekend maken aan de betrokken autoriteiten. Men moet ecliter niet denken, dat een offieieele instantie er is, om anderen schrik aan te jagen, omdat twee buren ruzie hebben, of men een familie-veete wil uitvechten met behulp van den sterken arm. Daar zyn tenslotte andere middelen tpe en de strijd tegen den sluikhandel is te ernstig, om dezen te misbruikon voor persoonlijke doeleinden, hetgeen meestal met zicli brengt, dat werke lijk ernstige gevallen op zulk een oogenblik terwille van de beuzelach tige ruzietjes niet die aandacht zouden krijgen, welke dezo noodig hebben. Anonieme-briefschrijvers uw spel is doorzien, bij den Crisis Controle Dienst is men van lïfet tegendeel van uw goeden wil overtuigd geworden en uw duistere pennevruchten worden niet meer in behandeling genomen. Alleen bona-fide aanwijzingen, welke dit belangrijke work vergemakkelijken zullen nog maar worden ingewacht. AMATElBSTABAK BEHOEFT NIET INGELEVERD Het persbericht dat onlangs in de bladen verscheen en waarin de ver plichte inlevering werd gemeld van inlandsche tabak heeft eenige bezorgd heid gewekt onder de duizenden ama teurs iii den lande, waarvan velen reeds een begin hebben gemaakt met den oogst van hun tabak uit eigen tuin. Er zij daarom de aandacht op gevestigd dat in het bedoelde bericht de uitzondering is gemaakt voor de tabak, waarvoor wat het teeltverbod betreft ontheffing is verleend. Zooals men weet is de teelt van tabak voor eigen gebruik, d.w.z. tot oen opper vlakte van hoogstens 1 Are (hetgeen neerkomt op 500 a 600 planten met een opbrengst van 20 a 30 kg droge tabak), dit jaar vrijgesteld, zoodat de verplichte inlevering dus niet geldt voor amateurstabak. Nu het aantal amateur-tabakkers zulk een grooten omvang licoft aan genomen is het noodig geweest voor do fermentatie van de amateurstabak oen algomeone regeling te treffen. Behoudens do meer dan 2000 amateurs die reeds bij den heer P. J. M. Albers te Bruten ingeschreven staan, is het niet mogelijk dat meerdere amateurs individueel hun product straks ter fermentatie naar Druten inzenden. Naar de heer Albers aan de Tijd mededeelde zullen amateurs die voor heen - nog geen contact hadden met Druten, goed doen, zich tot groepjes van minstens 25 amateurs aaneen te sluiten. Zy kunnen zich voor do vor ming van deze .groepen of kringen, alsmede voor het verkrijgen van alle inlichtingen betreffende de amateur teelt in verbinding stellen met een van onderstaande adressen; J. Cappon, Schellingwouderdijk 213, Amsterdam- N., voor het geheelc land, uitgezonderd de drie Zuidelijke provincies en de omgeving van Nijmegen: Ch. Majoie Jr., St. Lambertuslaan 13, Maastricht, voor Limburg en de omgeving van Nijmegen: J. Schipper, Brocrclaan 5, Eindhoven voor Noord-Brabant en Zeeland. De aandacht z'j er op geves tigd dat. teneinde een tijdig overzicht te verkrijgen van het totaio kwantum te bewerken tabak, na 15 September a.s. geen aanvragen noch bij den heer Albers te Druten, noch aan bovenge noemde adressen in behandeling wor den genomen. Gunstige regeling voor aardappel verbouw. Een byzouder gunstige regeling is thans voor de landbouwers in de provincies Utrecht en Noord-en Zuid- Holland tot stand gekomen. Vele landbouwers beschikken er over grasland, dat gescheurd zich uit stekend leent voor aardappelverbouw. Het ontbreekt hun zeker niet aan goeden \yil, maar wel aan paarden, werktuigen en ervaring, noodzakelijk bij het scheuren. Plet Bureau Aardappelverbouw, CTonjéstraat 9 te Arnhem, biedt thans de behulpzame hand. De ïandbouwoTs kunnen, indien zy den wensch daartoe te kennen geven, het gehcele werk door het bureau doen verrichten. De exploitatie, het scheuren, het verplegen, het oogsten, kortom hot geheele proces geschiedt door het bureau. De landbouwers zelf hebben niet de minste kosten. Zij krijgen in tegendeel nog geld toe, want voor het beschikbaar stellen van den grond ontvangen zij een vergoeding van f 500.—. per H.A. met inbegrip van de seheurpremie. Voor zeer goede klei gronden bedraagt de vergoeding zelfs f 600.— per H.A. Ongetwijfeld zullen vele landbou wers van deze gunstige gelegenheid, die voor hen tot 20 Augustus profi teeren. Wie echter na 20 Augustus- komt krygt onherroepelijk geen kans. Tegen te hoogen prijs geveild. De Inspecteur voor de Prysbeheer- sching te Amsterdam heeft een ge rechtsdeurwaarder te Utrecht tot een geringe boete van principieel karak ter veroordeeld, omdat liy bij een executoriale verkooping een naai machine tegen te hoogen pry's had geveild. Een beroep van den deur waarder op het "Wetboek van Burger lijk Rechtsvordering, dat voorschrijft, dat bij dergelijke verlcoopingen de goederen aan den meestbiedende bij opbod mootcn worden verkocht, heeft de Inspecteur verworpen, aangezien de werking van dit voorschrift geacht moet worden te zijn ingeperkt dooi de latere prijsvoorschriften. Een veilingsmcester te Haarlem, die een rijwiel ts duur had verkocht, werd veroordeeld tot een lichte boete. De feiten zyn van vóór de inwer kingtreding van do Prijzenbeschikking Gebruikte Goederen, onlangs afgekon digd. Na de inwerkingtreding van deze beschikking zal het te minder toelaatbaar zijn, dat op veilingen, te hooge prijzen worden gemaakt. Tegen deurwaarders on veilings- meesters zal dan ook niet meer wor den volstaan met het opleggen van principieele' straffen, doch voortaan zullen strengere straffen worden op gelegd. Ook de koopers en inbrengers op veilingen stellen zich aan straffen bloot, indien overtredingen van prijs voorschriften plaats vinden. Schorsing accijnslicffing op rundvee Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van financiën is bopaald, dat ue heffing van den accijns op geslacht wordend rundvee tijdelijk wordt geschorst. Haar eigen zusje gedood Op Zondag 19 Juli werd op den weg langs 't. Hazegrietje te Arnhem het 8-jarig meisje van B. vermoord, welk misdrijf groote opschudding verwekte. Bij het eerste onderzoek kwam de politie op de aanvankelijk geopperde meening terug, dat aan dit misdrijf roeds een en ander was voorafgegaan. Er werden eenige bijzonderheden ont dekt. die er op wezen, dat de oplos sing van dit drama in oen geheel andere richting dan de eerst gevolgde gezocht moest worden. Hot trok n.L do aandacht van do politie, dat door eei i der naaste familie leden van liet slachtoffertje omtrent de wijze waarop het kind den dood moet hebben gevonden bijzonderheden werden verteld, die zij op dat moment onmogelijk van anderen kon weten. Toen nu een getuige gevonden werd, die het slachtoffer met een van haar zusters in de onmiddellijke omgeving van de plaats van den moord had gezien op een tijdstip, kort voor den tijd, waarop het misdrijf volgens de berekening van de politie moest zijn gepleegd, werd onverwijld overgegaan tot aanhouding van de 23-jarige G. H. W. van B. Hoewel het onderzoek ook in andere richtingen is voortgezet, werd zooveel bezwarend materiaal tegen de zuster van het slachtoffer gevonden, dat men overtuigd is de hand te hebben ge legd op de daderes van dit vreeselijk misdrijf. De verdachte, die niettegenstaande tegen haar gerezen ernstige bezwaren blijft ontkennen, is Zaterdag ter be schikking van de justitie gesteld en in het huis van bewaring, ingesloten. Achtste leerjaar in 1943. Op 1 September a.s. wordt de acht jarige leerplicht ingovoerd. Waar mo gelijk worden het 7e en 8e leerjaar van verschillende scholen samen on dergebracht in aparte zoogenaamde centrale scholen. Op 1 Sept. a.s. kan deze regeling nog niet worden inge voerd; ze is verschoven naar 1943. Scholen, die in September beginnen, maken dus in Sept. 1943 een begin met net 8ste leerjaar, die van April beginnen 1 April 1943 enz. Vestigingswet. Met ingang van 25 Juli is de Ves tigingswet Kleinbedrijf ook van toe passing voor smeden, fitters, loodgie ters en meubelmakers, zoodat deze vaklui niet meer mogen vestigen zonder vergunning van den secretaris generaal. Rookartikelen naar draag kracht Vrij algemeen is de klacht, dat de beschikbare sigaretten over 't alge meen veel te duur zijn; als de goed- koope soorten op zijn. is men aange wezen op con pakje kostbare bocht van f 0.75, f 0.90, f 1.20 of hooger. Pakjes shag zijn er 'veel minder dan de vraag reikt' en zoo kan de man met de de zwakste portemonnaie zijn rooklust niet bevredigen. Om een rechtvaardiger regeling te verkrygen heeft het Volk gepleit voor het invoeren van prijsklassen, waar van de laagste alleen beschikbaar is voor de menschen met het kleinste inkomen, die daartoe een speciale rookerskaart zouden moeten ontvan gen. De idee verdient overweging, want bij de huidige regeling komt de recht vaardigheid in de knel, terwijl zeden bonnenhandel in de hand werkt. Distrihutiezorgen. Moeder de vrouw heeft het vandaag den dag zwaar te verantwoorden, om nog niet te spreken van den eenza men vrijgezel, dio eveneens door velerlei distributie-zorgen wordt ge kweld. De bonnen bcheorschen thans een aanmerkelijk deel van 's men schen gedachtenleven. Men praat over den oorlog of... over de bonnen. En to -h komen deze bonnen in het d:s- tributievraagssuk niet op de eerste plaats. Noch in de Distributiewet 1916 noch in die van 1939 is één artikel aan deze materie gewijd. De bonnen zyn slechts een onder deel van een bepaald distributiestelsel, aldus vertelt Mr. D. H. Peoreboom Voller in zyn boekje „Distributiebeleid" Er zijn ook andere mogelijkheden om de aanwezige voorraden gelijkelijk te verdeelen, waarbij rekening wordt gehouden met persoonlijke omstan digheden, als ziekte, zwaar werk e.d. De distributiestelsels van den vorigen oorlog en thans toonen reeds belang rijke verschillen. Immers, was het toenmalige stelsel gebaseerd op decen tralisatie (de maatregelen worden voor een belangrijk gedeelte aan de ge meenten overgelaten), thans wordt alles centraal, vanuit Den Haag gere geld. Tegenover de zorgen van degenen, voor wie de distributie in het leven is geroepen, staan de zorgen van de overheid. Het feit, dat er in 1939 in ons land 87.000 winkeliers suiker vorkochten, moge een, zij het ook zeer bescheiden, indruk geven van de omvangrijkheid van den distributiedienst; in werke lijkheid .vormt de vaardige verdeeling der beschikbare suikervoorraden na tuurlijk slechts een klein onderdeel van het geheel van maatregelen, dat in korten tij'd over vrijwel allo ver- bruiksartikelen is uitgebreid. De cen trale organisatie strekt zich over een ontzaglijk terrein uit; zij mag niet minder dan 9 millioon consumenten ten tot haar „klanten" rekenen (ruim 2l/2 millioen meer dan in den vorigen oorlog) waarvan 800.000 personen ifi aanmerking komen voor rantsoenen wegens zwaren, 200.000 wegens zeer zwaren arbeid. Bij het Centraal Dis tributiekantoor zijn ongeveer 125.000 detaillisten en 30.000 instellingen in geschreven. En het aantal bonnen, dat in omloop is. valt niet to tellen, het zijn er milliarden. Dat er in deze uiterst belangrijke aangelegenheid geweldige problemen eigenlijk in een handomdraaien moes ten worden opgelost, wordt gemakke lijk overliet hoofd gezien door degenen, die alleen maar te maken hebben met de resultaten, ovenals het feit, dat de vindingrijkheid van smokkel, zwarten handel e.d. de distributie-experts, die bewezen hebben toch heusch geen kwajongens op hun gebied te zyn. dagelijks opnieuw voor onverwachte problemen plaatsen en telkens weer het gevaar doen ontstaan, dat de ge nomen maatregelen hun dool, de rechtvaardige verdeeling van beperkte voorraden, voor een goed deel mis sen. Men moge by beoordeeling van ons distributie-apparaat dan ook wel be denken, dat niet do autoriteiten alleen over de doeltreffendheid der genomen maatregelen te beslissen gebben. Van onze modewerking, vooral van het weren van schadelijke praktijken, liangt een groot godeelto van het welslagen af. Drinkt thee van versclie (lennenaalden. Zeer rijk aan C-vitamines. Een Zweedsche arts van naam uit de provincie Lapmarken, dr. Einar Wallquist, maakt in een verklaring opmerkzaam op het buitengewoon hooge vitaminegehalte van de denne- naalden die door de bevolking van het. noordelijkste Zweden zeer veel gebruikt worden voor het toebereiden van thee. In overeenstemming hiermee heeft de Gotenburgsclie arts dr. Rag- ner Larsson door analytische onder zoekingen een hoog gehalte van C- vitamines in het aftreksel van versche dennenaal don bewezen en geconsta teerd, dat ieder best in staat is om zijn heele dagelijksche behoefte aan deze vitamine te dekken met één kopje dennenaaldenthee. Vooral bij kinderen heeft die thee voortreffelijk dienst gedaan, die meer vitamines levert dan in een even groote hoeveel heid sinaasappelsap is vervat. De Nederlanders in Oost- land. Een vry groot aantal Nederlanders is reeds werkzaam in Oostland, in Litauen, Letland, Estland en Wit-Roe- thenië. In dien trek naar het Oosten zal in de naaste toekomst wel goed deels de oplossing liggen, van het klemmende vraagstuk van het tekort aan teelgrond voor onze boerenzoons, die zich hier onmogelijk allen een bedrijf kunnen stichten. "We laten dan nog buiten beschouwing de nooit op geloste kwestie van den nood dor kleine boeren, welker bedrijf te eng is, om aan zijn bewerker een behoor lijk bestaan te verzekeren. Zoo zal Oostland voor zeer velen een uitkomst bieden. In de „Vólk. Beobachter" werd dezer dagen gewezen op de belangstelling van do Nederlanders voor de Oostzee gebieden. Het blad schryft o.m.: In de toekomst zullen deze gebieden kunnen deelen in de nieuwe waardee ring, die de landbouwproducten in het nationaal-socialistische economic che leven genioten. Gebieden, waar levensmiddelen ge wonnen worden, zullen in de toe komst precies dezelfde beteekenis hebben als in kapitalistische tijden de streken, waar goud gewonnen wordt. Zoo, aldus genoemd blad, schynen ook de Nederlanders te denken, die weten te rekenen, on die in de ge schiedenis hun ondernemingsgeest bewezen hebben. Het dagbladbericbt, dat van de reis van een Nederland- sche deputatie door het Oostland mel ding maakte, was zoo verrassend, dat het niet in vergetelheid zal zijn ge raakt. Toen wij op uitnoodiging van het ryksministerie voor de bezette gebie den in het oosten door hot Oostland reisden, hoorden wy steeds weer van de bezoeken van deze Nederlanders en van de talrijke problemen, die met hen besproken waren. Vóór den oorlog zullen deze gebie den er nauwelijks van hebben durven droomen, dat Nederlanders menschen, machines en economische goederen voor de ontwikkeling van hun econo mische kracht beschikbaar zouden stellen, zooals in hot algemeen ge sproken de projecten in hun geheel een teeken zyn van den ommekeer in het economische willen. De geschiedenis heeft geleerd, hoe zegenrijk ten tijde van de Hanze het verkeer tusschen Nederland en de ge bieden aan de Oostzee was. Deze oude economische mogelijkheden worden weer geopend door de overwinning van het Duitsche Rijk. WAS 'T MAAR WEER ZOO Deuren en ramen open Melk zuur geworden Engelsche hemden parade Flauw gevallen boorden Puffende huisvrouwen by 't kookfor- nuis Run op de ij sco wagentjes Half ontkleede touristen op de fiets Overvolle zwembassins Sproeiende tuinleeken Keffende hondjes met trillende tong uit den geopenden bek Luie armstoelen met dito men schen en bengelende armen en beenen Jacht op muggen en andere trei terende beestjes Stovend heete slaapkamers Half slapelooze nach ten.... Lozer, denk U middels al deze suggesties eens even in den zaligen toestand in, dat het weer echt zo- mersch heet zou zijn, zoo Juli- of Augustusachtig heet, met de gouden zonneschijf den langen dag aan het blauwe firmament! Er is nog al wat fantasie voor noodig in onzen langen natten moesson, waarin de regen maar neer blijft sijpelen op het diep doordrenkte land on op de half rot tende tuingewassen. En tochals de zalige dagen nog eens komen, dan is de lucht onmid dellijk weer vervuld van de klachten en zuchten van 't nooit tevreden menschdom. In onze verbeelding hooren we straks al weer: zoo heet is 't nog nooit geweost 't Is hier om te stikken of te bevriezen, 't is hollen of stilstaan. Dan zyn de be- Moet ik ook „Neen, u moet niet, maar flinke kerels melden zich aan". Zoo staat het op het nieuwe affiche van ons Legioen. Het laat aan duidelijkheid niets te wonsehen over. Het spreekt vanzelf, dat in ons Legioen geen plaats is voor slappelingen en lafaards. In ons Legioen, dat strijdt tegen het duivelsche bolsjewisme, is uitsluitend plaats voor flinke kerels, die hun volk en land zoo lief hebben, dat zy bereid zijn, als het moet, het hoogste offer te brengen. Moet ik ook Neen, landgenoot, u moot niet, maar indien gij begrijpt, waarom het gaat, indion gij den moed hebt een strijd op leven en dood te aanvaarden tegen de machten der duisternis, die onze beschaving en cultuur bedreigen, meldt u dan aan bij het Vrijwilligerslegioen „Neder land", Koninginnegracht 22, té 's Gra- venhage. roopskankeraars aan 't woord, wien 't nooit on niemand naar denzin kan maken. Ik beloof' nu al, dat ik me ten aanzien van het weer zal scharen bij hen, die alles gelaten aanvaarden, ook de hitte, die weer komen zal. En van harte zal ik den hemel danken voor de weelde van de warmte, die nog zooveel goed moet doen aan de veldvruchten en do tuingewassen en die het fruit moet stoven. Daarom lezer, was 't maar weer zoo, dat de kankeraars over de hitte konden sakkerenEn ik voorspel in groot optimisme één dingze krijgen nog reden om te klagen en te mop peren HET GERUCHT EN ZIJN SLACHTOFFERS Een klein gedeelte van de in ons land in gebruik zijnde heerenfiet.sen is gevorderd en prompt is de gen.eh- tenstroom weer losgebroken. Öp zich zelf heeft dit verschijnsel niet zooveel te bcteekenen. Men is in moeilijke, bewogen oorlogstijden nu eenmaal meer er t oe geneigd het oor te leenen aan allerlei zonderlinge, oncontroleer bare geruchten dan anders. Als regel ploogt men dan achteraf maar eens te lachen om al do nonsens, die iemand zelf, of' een ander, korten tijd geheel of ten deele voor waarheid heeft versleten. Zulke geruchten stichten dan slechts weinig onheil en in laatste instantie zullen zij terug slaan op de lieden, die met'do ver spreiding zijn begonnen. Anders wordt het echter, wanneer do lieden, die op duistere wijze munt trachten te slaan uit anderer verwar ring. trachten den geruchtenstroom voor hun eigen obscure doeleinden richting te geven en te leiden. Ieder- oen is op de hoogte van de verschei denheid aan actueelo sensaties, waar mede men elkaar thans weer tracht te verblyden. Het betreft o.m. de vordering vandekens, naaimachines, stofzuigers, waschteilen, vleeschmo- lens, pollepels, serviezen, beddelaker.s, heerencostuums, dameskleeding, als mede lijfgoederen, enz. De lijst groeide met het uur en het zou Ons niet verbazen, indien er na het ter perse gaan van dit nummer bijvoorbeeld vensterruiten en kinderautopeds bij gekomen waren. Nogmaals: op zich zolf zijn al deze geruchten onschuldig en de menschen die er zich druk over maakten zullen te zyner tijd nog wol een beetje uit gelachen worden. .Men moet echter begrijpen, dat de eerste gevallen van „vordering", van bovengenoemde goe deren door oplichters inmiddels tveer al gesignaleerd zyn, d.w.z. dat er be reids menschen zyn, die bovengenoem de artikelen hebben afgestaan aan dat schuim der maatschappij, dat er zon der krachtigen dwangnu eenmaal niet toe komen kan zijn brood te verdienen door eerlijken arbeid. Men moet erkennen, dat de situatie waarin iemand een gedeelte van zijn bezit verliest, tengevolge van een hausse in de geruchten, waarvoor hy zelf mede verantwoordelijk is, niet ontbloot is van een zekere ruwe hu mor, maar het pijnlijke, dat men eenige oplichters verrijkt met ge bruiksvoorwerpen, waar het eigen gezin behoefte aan heeft, blijft toch overwegen. Daarom willen wij nog eens her halen, dat men niet het slachtoffer moet worden van den geruchtenstroom welke in oorlogstijd zoo gemakkelijk aanzwelt tot een lawine, welke overal vernielingen aanricht. Men herinnere zich slechts de bespottelijke oplichterij van den vorigen winter, toen ongure individuen oorzaak waren dat brave vrouwelijke en mannelijke landge- nooten hun bontmantels of loeren jassen afgaven in ruil voor een waar deloos stukje papier, terwijl de hardste winter sinds menschenheugenis de landen in zyn ban hield Wanneer oorlogsnoodzaak de burgerij bepaalde beperkingen oplegt, dan we ten de autoriteiten waarlijk wel, hoe zij het aan moeten leggen en 'dat be hoeft nog lang niet altijd alleen maar door middel van vordering te zijn. Immers, toen het Oostfront behoef te had aan bonten en wollen klee- dlngstukken, zijn die er ook gekomen en zonder vordering. Maar men hoede zich er inmiddels voor, goede bruikbare voorwerpen waar men zelf of het eigen gezin, behoefte aan heeft, af te-staan aan de exploi tanten van het gerucht. (V.P.B.) Burgerlijke Stand Venray. Aangiften van 24—30 Juli GEBOREN Martinus J. J. v. d. Winkel, Smakt Johannes Th.M. Poels, Stationsweg Jacobus P. PI. Kuijpers, Castenray Regina Chr. M. Raodts, Oostrum' Maria P. H. Linskens, Overbroek Johannes G. M. Boom, Schutterspad Martinus P. G. Philipsen, Heide Dit g»at naar den Bosch toe, zoete lieve Gerritje, Dit flest naar den Bosch toe, zoete lieve meid; Dit fleet naar De Gruyter, zoete lieve Gerritje, Dit gaat naar De Groyler, dii'r li kwaliteit.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2