Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Binnenland. Provinciaal Nieuws» Zaterdag 1 Augustus 1942 Drie en Zestigste Jaargang No 30 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter Advert.prijzen: Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanb. betrekk. 8 ct., alle overige 12 ct. UITGAVE Fa. van den MUNCKHGF VENRAY Tel. 512 Grootestraat 28 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS voor Venray 70 ct. buiten Venray 80 ct. per kwartaal. Afz. no. 6 ct. P 1100/1. Verantwoordelijk voor den gohcelen inhoud: W.P.A. van den Munckhof. Uitgever en Drukker: Fa. van den Munckhof, Drukkerij en Kantoorboekhandel, Venray. K 2446. DE ECONOMISCHE BETEEKENIS DER OEKRAÏNE Landbouw en zware industrie overwegend Nu do gehoele Oekraïne in handen van de Duitsche en verbonden troepen is, loont het de moeite eens na to gaan, welke kostbare schatten daar door aan Europa zijn toegevoegd. Tegelijk blijkt, daaruit duidelijk, wat de Sovjet-Unie hiermede verliest aan voor den oorlog onmisbare grond stoffen. De Ockraine is hot land van do zwarte aarde. Deze vruchtbare grond soort, do vochtige vroege zomer en do warme hooge zomer bevorderen do graantoelt en op de ^weiden van het zuiden de veeteelt. Dit vruchtbaarsto gebied van de Sovjet-Uuie is niet slechts een korenschuur, doch ook een belangrijk centrum der oorlogs industrie, welke haar ontwikkeling dankt aan de natuurlijke bodemschat ten. vooral in het Donetz-bekken (kolen), Kriwoj-Rog (ijzererts) en Nikopól (mangaanorts). Naar aan Wirtsehaft und Statistiek ontleend wordt, was het landbouw areaal van de Oekraïne met de in 1989/40 ingelijfde gebieden gestegen tot 43.6 millioen H.A., terwijl zonde: deze nieuwe gebieden liet areaal 34.9 millioen bedroeg, wat grooter is dan dat van het Duitsche Rijk met inbe grip van de Oost mark met 30.7 mil lioen H.A. in 1938. In 1938 werd 7/10 mot graan beteeldop de eerste plaats stond tarwe met een areaal van 9.2 millioen H.A.. gevolgd door rogge met 4.4 millioen en gerst met 3.5 millioen H.A., terwijl 3.6 millioen H.A. met voederplanten en 2.3 mil lioen mot haver was beplant. Van de voor industrieele verwerking in aanmerking komende gewassen moeten in de eerste plaats suikerbieten (0.843 millioen H.A.) en zonnebloemen, waaruit olie en veekoeken worden gewonnen (0.77 millioen H.A) worden - genoemd, bovendien katoen (0.228 millioen) hennep (0.199 millioen) on vlas (0.137 millioen H.A.) In vergelijking met de opbrengsten van Duitschland, Denemarken, Neder land, Frankrijk enz., waren de op brengsten per H.A. in de Oekraine gering en maakten in de laatste 10 jaar slechts een derde tot de helft van de opbrengsten .der genoemde landen uit. In de laatste jayen zijn de opbrengsten per H.A. ondanks ongeveer gelijkblijvend areaal, niet onbelangrijk gestegenzoo werd b.v. aan tarwe in 1930-34 gemiddeld por jaar 6.04 millioen ton geoogst, in 1939 'daarentegen, met inbegrip van do nieuwe gebieden, 13.8 millioen ton, De katoenoogst is gestegen van 1400 ton in 1930 tot 121.000 ton in 1938. In vergelijking met de graantoelt speelt de veeteelt oen veel kleinere rol. In 1938 kon de veestapel van de Oekraine als volgt worden verdeeld: paarden 2.9 millioen stuks, runderen 7.8, koeien 3.5, varkens 7.7, schapen en geiten 3.3 millioen stuks. Ondanks de uitbreiding van de groenvoeder- teelt en de teelt van oliehoudende zaden in de laatste jaren is de voe derbasis in de Oekraine ontoereikend. Do beboschte oppervlakte is betrek kelijk klein en maakt slechts 6.01 pet. van het geheele gebied van de Oekraine uit, terwi,jl de oppervlakte bosch van do geheele Sovjet Unie 27.6 pet. van de geheele oppervlakte voor zich op- eischt. De houtproductie is niet voP doende om de eischen van de mijn bouwgebieden te kunnen bevredigen, temeer, daar de jaarlijksehe aanwas aan nieuw hout slechts rond 2 M3 per H.A. bedraagt. Zeer groot zijn de brandstofreserves en energie-bronnen. Zoo ligt in het Donotzbekken op een oppervlakte van circa 25.000 M2. liet grootste steen- koolgebied van do Oekraine, dat zicli tot Rostof uitstrekt, met een kolen- voorraad van naar schatting rond 90 milliard ton. Met een productie van 80.7 millioen ton kolen in 1938, het drievoud van de productie van 1928, leverde het Donetz-bekken rond 3/5 van de geheele kolenproductie van de Sovjet-Unie. Het bruinkoolvoorkomen wordt op rond 5.6 millioen ton ge schat bij een productie van rond 400.000 ton in 1939. De voorraden aardgas worden berekend op 18 mil liard M3., die van turf op 1.4 milliard ton. De capaciteit van de Oekrainsche krach twerken bedroeg 1.98 millioen kW., ongeveer 1/4 van de totale ca paciteit der Sovjet-Unie, de electrische stroomproductie maakte met 12 mil liard kWh. rond 1/3 van de totale stroomprductie van de Sovjet Unie uit. Do ijzerertslagen van Kriwoj Rog z(jn de belangrijkste van de Sovjet Unie. In 1937^ bedroeg de ijzererts productie 16.07 millioen ton, terwyl de mangaanertsreserves van Nikopol, welke tot de grootste ter wereld be lmoren, op 450 millioen ton worden geschat. De ertsproductie bedroeg in 1937 meer dan 1/3 van die der ge heele Sovjet Uuie en ongeveer 1/5 van de geheele wereldproductie. Uit de lagen steenzout der Ookraine, met de reserves van West Oekraine 450 millioen ton, werd de helft van het zout verbruik der Sovjet Unie be vredigd. Begunstigd door de kolen en ertsen in het Djepr- en Donetz-gebiod ont wikkelde zich een belangrijke zware industrie met zeer belangrijke hoog ovens. Van belang ts ook de metaal verwerkende industrie. Zoo produceer de de tractorenfabriek te Charkof alleen reeds 40,000 tractoren por jaar. Ook allumi.ni.um en zink worden in de Oekraine gewonnen. Do tot de zware industrie behoorende cokesfa- brieken der chemische bedrijven be zitten een jaarcapaciteit van 22.5 millioen ton cokes, waarvan de helft buiten de .Oekraine werd verwerkt. Bovendien' bezit de Oekraine 160 sui kerfabrieken. welke 3 4 van de suiker productie der Unie leverden. De sui kerproductie steeg van 1.086.000 ton in 1927-28 tot 1,665.000 ton in 1940-41. De productie aan verbruiksgoederen is van geringere beteekenis. De ka toenindustrie leverde slechts 0.1 pet. van de totale productie der Sovjet Unie, de schoenenindustrie in 1937 31.2 millioen paar schoenen. Do papier productie dekte 1/4 van de behoefte der Oekraine. I VRAAGT TOEZENDING VAN I GRATIS BROCHURES OMTRENT Het Nederlandsch Arbeidsfront P.C. Hooftstr. 180 - Amsterdam Z g RECHTEN OP WERKLOOZENKAS De werkloozonkasson van de bij het N.V.V. aangesloten organisatie zijn overgegaan naar het Ned. Arboids- frönt. Wie op 27 Juni contributie- schuld had, kan niet worden overge schreven naar de werkloozenkas van het N.A.F. Thans wordt hun nog eon laatste gelegenheid geboden. Wie op 27 Juni 1,1. ten hoogste zes weken contributieschuld had, kan tot 31 Juli a.s. zijn schuld nog voldoen bij het hoofdbostunr van zijn oude organisatie; zij kunnen dan nog per 29 Juni mot rechten naar het N.A.F. over gaan. Wie dit niet doet, krijgt bij werk loosheid eerst, uitkcering na 52 wacht- weken. VERPLICHTING KOOLZAADBOUW Een iedor, die in 1942 meer dan 5 ha. bouwland klaver en kunst- weide inbegrepen op zand-, loess- dal en veengronden in gebruik heeft, is thans wettelijk verplicht, zonder dat hij daarvoor een persoonlijke aan zegging behoeft te ontvangen, straks 5 pet. van zijn bouwland met winter- kooizaad of winterraapzaad te be bouwen. By nalatigheid of mislukking moeten zomeroliezaden worden verbouwd tot oen oppervlakte welke ll/2 x zoo groot is als met de genoemde per centages overeenkomt. Bovendien worden zy, die nalatig zijn, vervolgd en met zware boeten gestraft. De productiecommissaris, de ryksland- bouwconsulent en de assistentie geven op verzoek nadere inlichtingen. LICHTYERBRUIK De instelling van een maximum- rantsoen voor gas en electriciteit be oogt niét, den verbruiker verder te beperken dan tot 75 pet. van zijn ver bruik in 1939'1940. Alleen wie in dat basisjaar oen abnormaal hoog ver bruik had kan gekort worden tot benedon 75 pet. Zy ontvangen hier van bericht. DE MJETAALBESCHIKKING Met betrekking tot de metaalver ordening en speciaal omtrent de vor dering van kerkklokken en gedenk-- teekenon, hoeft men zich van officieele Duitsche zijde gehaast te .verklaren, dat met name ten aanzien van kerk klokken, gedenkteekenen, stand beelden e.d. derhalve voor werpen van religieuze, historische of cultureele waarde zooveel mogelijk in beslagname zal wor den vermeden. De bezettende overheid heeft ook in het verleden bewezen, begrip en respect te hebben voor voorwerpen, die op eenigerlei wijze een waarde volle beteekenis hebben. Anderzijds wyst men echter erop, dat de Europeosche verplichtingen in den strijd tegen het bolsjewisme kunnen leiden tot maatregelen en omstandigheden, die zelfs ook in het persoonlijke leven ingrijpendus zeker, ook in het- cultureele of nationale leven. In hot uiterste geval kunnen tenslotte beter eenige kerkklokken sneuvelen dan dat Stalin's horden hier zouden komen huishouden om ons de zegeningen van het. bolsjewis me te brengen. Dan blijven er trou wens niet alleen geen kerkklokken, maar ook geen kerken moor over. Wy, Nederlanders, hebben overigens in het verleden aan dit laatste nooit getwyfeld. In ieder geval werd van bevoegde zijde een omzichtig gebruik van deze verordening, voorzoover mogelijk, in uitzicht gesteld. DOODVONNISSEN VOLTROKKEN Officieel wordt bekend gemaakt Do door het Duitsche Obergericht in hot Amsterdamscho distributie proces togen Cornells Nicolaas de Vries, Augustus Theodoras van Baturn, Abraham Pots en Petrus Albertus van Dieren gevolde doodvonnissen, zijn door fusilleering voltrokken. De tegen Alexander Thoodorus Thuring en Louis Kesseler gevelde doodvonnissen zyn door don Rijks commissaris voor hot bezette Neder- landsche gebied in den vorm van gratie gewijzigd in vijftien jaar tucht huisstraf. Tuberculosebestrijding. Uit de statistiek van do Vereeni ging tot bestrijding der tuberculose blijkt, dat er in 1941 in totaal 5299 personen aan deze ziekte overleden zijn, tegen 3879 in 1940. Verheugend is echter, dat thans alle krachten in het werk zullen worden gesteld om dit sluipende ge vaar te beteugelen, en dat meer dan voorheen het geval is geweost uit gebreide maatregelen genomen zullen worden om tot daadwerkelijke succes volle bestrijding te komen. Tabak staat er behoorlijk voor. De stand van de tabak in Neder land is over liet algemeen beïnvloed door het late uitplanten, zoo deelde ir, H. Slits, tuinboiuvconsulent te Vught, aan een landbouwredacteur van do Tijd mede. Dit late uitplanten vindt voor o.on groot doel zijn oorzaak in de weinige ervaring, die de verbouwers hebben met dit gewas. Want zelfsin het tabaksland bij uitnemendheid, het land van Maas en Waal. is ook de ervaring betrekkelijk jong. Ook daar is de uitplant wat te laat geschied. Het gevolg hiervan zal zyn, dat de bovenste bladeren minder goed rijp zullen worden en niet die kwa liteit zullen geven, welke in normale omstandigheden bij tijdigen uitplant mag worden verwacht. Dit wil niet zeggen, dat de oogst van de tabak in zijn geheel zal tegenvallen. Voor zoo ver men daarvan thans reeds wat kan zoggen, staat de tabak, in aan merking genomen de late uitplant, er heel behoorlijk .voor. Hier en daar echter zal de oogst ernstig tegenvallen, maar dit is dan te wijten aan plaatselijke omstandig heden en niet aan den algemeenen toestand. Zoo bezochten wij dezer dagen een tabaksplantage van ruim één hectare groot, welke waarschijn lijk de grootste van het land is. Zij behoort toe aan den lieer Wijnen te Valkenswaard. Hier verwacht men, dat de oogst slechts ongeveer 30 pet. van liet normale zal opleveren. De planten hebben hier ontzettend ge ledon. Steeds meer kinderen genieten ran vacantie in Duitschland. Wederom gaan S00 Noderlandsche kinderen uit Utrecht, Noord-Brabant, Gelderland en Overijssel een prettige vacantie in Duitschland doorbrengen. Door de bemiddeling van den N.V.D. zullen deze kinderen n.l. zes weken gastvrijheid genieten in het prachtige Thueringerland. De speciale trein, die hen zal ver voeren, vertrekt Maandag a.s. te 13.48 uur uit Utrecht en te 14.42 uur uit Arnhem. Lever melkbon 's Zaterdags in hij den melkhandel aar. Hoewol do melkbonnen gedurende een periode van vier weken geldig zyn, zal men in het algemeen do bon- 'nen op zoodanige wjjze over die periode verdeelen, dat men iedere week één bon gebruikt. In het belang van een goede melk voorziening is het ge- wenscht, dat men dien bon reeds op den Zaterdag, voorafgaande aan de woek, waarin men de molk wenscht te ontvangen, bij den melkhandelaar inlevert. Doet men dit niet, dan loopt men het risico, dat de melkhandelaar in het begin der week niet over een voldoende hoeveelheid melk beschikt, aangezien ook hij de bonnen bij zyn leverancier dient in te leveren, vóór dat hy van dezen melk kan betrek ken. Rijverbod paarden. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant deelt mede, dat in op dracht van den Bovelhebbor der Duit scho Weermacht in Nederland een algeheel ry verbod voor luxe paarden in werking is getreden. Allo manége-paarden, alsmede privé- rijpaardon, welke uitsluitend of vrijwel voor genoegen worden aangehouden moeten binnen veertien dagen op een der taxatie-markten via een agent aan het Vee en Vleeschaankoopbureau worden aangeboden. De manegehouders, wolke toestem ming hebben verkregen een gedeelte van hun paarden te gebruiken voor stalhouders- of transportwerkzaam- liedèn, mogen deze paardon uitslui tend productief werk laten verrichten en ondor geen enkele voorwaarde do paardon „onder den man" berijden of laten berijden. ZWENDELAARS VORDEREN FIETSEN EN DEKENS Een zonderling geval heeft zich Dinsdag te's-Hertogenbosch afgespeeld Een tweetal met. capes en zwarte hoeden uitgedoste mannen hebben op verschillende wegen om de stad een particuliere „fietsenvordering" op touw gezet. Zij beweerden politie ambtenaren te zijn en slaagden erin onder het mom van vordering, ver schillende fietsers van hun karretje to berooven. De fietsen brachten zij vervolgens op een handvyagen. Enkele gedupeerden, die de zaak maar half vertrouwden, wendden zich tot het politiebureau, en zoo kwam de zwen del spoedig aan .het licht. De politie heeft deze „vorderaars" evenwel nog niet op kunnen sporen. Tevens is gebleken, dat op verschil lende plaatsen in de stad lieden op eigen houtje dekens hebben opgevor derd, waarbij zij zich eveneens als politieambtenaar voorstelden. Ook op deze wijze zyn verschillende gocdgc- loovigen gedupeerd. Men vermoedt dat hier een goorganiseerdc bende aan het werk is gewocst en'getracht hooft munt te slaan uit de omstan digheden. De politie heeft thans ge waarschuwd voor deze praktijken en do bevolking aangeraden, bij even tueels hernieuwde pogingen in dien geest een legitimatiebewijs te vorde ren. Een diepgaand onderzoek wordt ingesteld, waarbij de burgerij is ge vraagd, elke inlichting, welke ter zake dienende is, onmiddellijk aan den dichtstbyzynden politiepost doof te geven. WAARSCHUWING Do laatste dagen schijnen te Den Haag eenige oplichters aan liet werk te zijn, die onder het mom van con fiscaties wollen dekens, naaimachines, radiotoestellen e.d. „in beslag nemen". Namens den burgemeester en den hoofdcommissaris zijn wij gemachtigd te verklaren, dat dezen autoriteiten van een dergelijke inbeslagneming niets bekend is. Het publiek zy dus gewaarschuwd. Distributie van smeeroliën en vetten voor motorrijtuigen. Blijkens een dezer dagen in do Staatscourant af te kondigen beschik king van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart zal met ingang van 1 Augustus a.s. het koopon en in 'ontvangst nemen en het verkoopen en 'afleveren van smeeroliën en -vetten, bestemd voor verbruik in motorrij tuigen voor wegverkeer (met uitzon dering van het verkeer per rail) uit sluitend zijn toegestaan onder afgifte van geldige distributiebescheiden. Kaarsen op petroleum. Gedurende het tijdvak van 1 Aug. tot en met 30 September 1942 geven do met „24" genummerde bonnen van de petroleumkaarten „S" en „T" recht op het koopen van één rantsoen kaar sen. Een rantsoen kaarsen bedraagt 300 gram. De voor het koopen van kaarsen aangewezen bonnen moeten vooraf bij den winkelier worden ingeleverd, desgewensclit tegen ontvangstbewijs. De aflevering der kaarsen aan de ver bruikers heeft eerst, plaats nadat, de winkelier, zich door middel van de door hem ontvangen bonden heeft bevoorraad. Dit is de laatste bonaan wijzing voor kaarsen tot en met 30 September 1942. Geen extra-toewijzingen bij (liefstal van levensmiddelen In geval van diefstal van levens middelen uit eigen magazijnen, op slagplaatsen, winkels en dergelijke ruimten verstrekken de organisaties, waaronder de desbetreffende produc ten ressorteeren. geen extra-toewijzin gen of soortgelijke bescheiden ter ver vanging van de gestolen goederen. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening wijst hier een ieder nogmaals met den grootsten nadruk op/ Men behoort zoodanige voorzorgs maatregelen te treffen, bijvoorbeeld door voortdurende bewaking, dat dief stallen eenvoudig onmogelijk zyn. EEN JAAR GELEDEN Het is nu alweer meer dan een jaar geleden, dat de Duitsche soldaten in Lemberg de slachtoffers vonden van de Joodsche Kremlimnachtheb- bers. Het bloedblad van Lemberg vervulde de wereld met afschuw. Duizenden mannen uit alle beschaaf de landen van Europa grepen naar de wapenen, om de Sovjets, do bo drijvers van deze misdaden, te ver nietigen en hun volkeren deze' gruwel daden te besparen. Hieronder waren ook duizenden Nederlandsche mannon, dezelfde waarvoor ons fonds nu zorgt. Aan deze mannen, deze dappere Nederlandsche strijders worden ge regeld paketten uit het vaderland gezonden. Landgenoot, een Lemberg is ons volk bespaard gebleven. Dank zy de strijders in het Oosten. Geeft blijk van de dankbaarheid door ons fonds te steunen. Stuurt een flinke bijdrage. Het. gironummer is 432100 t.n. Ver zorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Ne derland", Koninginnegracht 22, 's-Gra- vonhage. Wat bergt een vrachtboot i Wy snellevende menschen van dezen tyd glijden zoo gemakkelijk heen over de periodieke mededeelingen van het Een tevredén rookerExtra tabak voor imkers. De imkers zijn zeer ingenomen met het besluit, 'dat van overheidswege hun een kilogram rooktabak (per bedrijf) extra is toegestaan. Vooral als de bijen gaan zwermen, kunnen zij, behalve het masker, hun smokertje niet ontberen. r V.P.B.-V J4.P.-Zeylemakcr-s.) tot zinken brengen van meer dan 100.000 ton scheepsruimte van de geallieerden. Ontleden we eens even de beteekenis daarvan, wat don in houd der schepen aangaat. Een vrachtboot van 5000 ton laadt een last gelijk aan dien van 12 goe derentreinen van 60 wagons van ieder 10 ton. Wanneer er dus gesproken wordt van het vernietigen van 100.000 ton scheepsruimte, dan moeten we den ken aan de goederen, die vervoerd kunnen worden door 240 goederen treinen van elk 60 wagons. Die trei nen zouden een gezamenlijke lengte hebben van 145 K.M., dat is een rechte afstand Berlyn-Leipzig of Arn hem-Maastricht VENRAY, 1 Aug. 1942 Zondagsdienst Jjuisaetien ZONDAG 2 AUG. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot Dr A. VERCAUTEREN Grooto straat 11 Telefoon 353 Schouw der waterlossingen. Op 12 Augustus a.s. en volgende dagen zal wederom de jaarlijksehe schouw dor waterlossingen worden gehouden. Ook dit jaar is het wederom noodig en mogelijk voor eenieder, die daarvoor in de termen valt, de beken goed te reinigen, den bodem te zui veren en do beken op behoorlijke diepten te brengen. Er zal dan ook streng worden geschouwd, zoowel de beken zelve als de toestand der oevers tot op anderhalven meter breedte. Struiken, boomen, kribben, dammen enz. moeten worden verwijderd (zie de bekendmakingen van heden in verband met art. 21 en 39 van het Reglement op de Waterlossingen in Limburg). Niettegenstaande daarop herhaal delijk is gewezen, blijven voorts vele eigenaren hunne weilanden enz. met prikkeldraad afsluiten tot aan de beek. waardoor dc schouw in hooge mate wordt belemmerd. De eigenaren zijn verplicht "te zorgen, dat er vol doende ruimte over blijft: is dit niet het geval, dat zal de puntdraad wor den verwijderd. Ook langs de zij beken liggen de afrasteringen veelal nog te kort .bij 'slooten. Deze moeten tot oen meter worden teruggebracht. Ten slotte wordt de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat ingevolge de Waterstaatswet 1900 niet alleen tegen nalatigen proces-verbaal zal worden opgemaakt, doch tevens van gemeentewege op kosten van de nalatigen de waterlossingen zullen worden gereinigd en deze kosten on middellijk bij dwangbevel zullen wor den ingevorderd.. Yenray, 28 Juli 1942. Dc Burgemeester van Yenray, A. H. M. JANSSEN De secretaris, VAN HAAREN Schouw dor Waterlossiugeu. De Burgemeester van VENRAY, waarnemend de taak van Burgemees ter en Wethouders dier gemeente, vestigt de aandacht op artikel 21 van het Reglement op de Waterlos singen in deze provincie, o.m. luiden de als volgt: Vóór elke schouw zijn de onder houdsplichtigen verplicht: a. de waterlossingen tot op den bodem te zuiveren van onkruid, wa terplanten, biezen, ruigte, boomen en struiken, alsmede van wortels en overhangende takkeji, dio den ge- regelden waterafvoer belemmeren of binnenkort zullen belemmorcn. b. do oevers, waar deze zyn uitge zakt, ingestort of aangezand, te hor stellen en voorts de aarde, welke in de waterlossingen gevallen is, alsmede de grint- en zandplaten en ai hetgeen den geregelden afloop van het water zoude kunnen belemmeren, daaruit te verwijderen. c. de waterlossingen te brengen op de vastgestelde diepte. Het is verboden by die zuivering en ruiming het onkruid en andore voorworpen, in de oorsto zinsnede van het artikel genoemd, in de wa terlossing te laten afdrijven. Deze voorwerpen moeten, evenals de uit de waterlossingen afkomstige aarde, zand en andere voor den wa terafvoer hinderlijke zaken, daaruit opgehaald en op de wederzydsche oevers op een afstand van minstens een meter van de waterlossing wor den neergelegd en weggevoerd. Venray, 28 Juli 1942. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN IIAAREN. Schouw der Waterlossiugeu. De Burgemeester van VENRAY, waarnemend de taak van Burgemees ter en Wethouders dier gemeente, vestigt de aandacht op artikel.*89 van het Reglement op de Waterlossingen in Limburg. Hierbij is verboden: a. binnen den afstand van één meter, gemeten uit den uitersten rand eener waterlossing, woon- of andere huizen, getimmerten of muren daar te stellen. b. binnen denzelfden afstand (dus binnen één meter) hagen langs de waterlossingen te planten. c. binnen den afstand van ander halven meter, gemeten als boven, boomen of struikhout te plantenj waaronder begrepen niet geschoren of opgaande hagen. d. binnen den afstand van één me ter, als voormeld, aarde, zand, grind, puin en mestlioopen langs de water lossingen te leggen of to hebben. e. vaartuigen, boomen, hout, vlas asch, puin oi andere voorwerpen van dien aard in de waterlossingen te leggen of te hebben. De waterlossingen op eenigerlei wijze te vernauwen of te vérondiepen. Terwyl volgens artikel 38 sub f in de waterlossingen geen dammen, krib-, bat- of andere stroomkeerende of oeververdedigenden werken mogen worden aangebracht. Venray, 28 Juli 1942. De Burgemeester voornoemd. A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN IIAAREN. Hoogduitsche taal L.O. Te 's Gravenliage slaagden de hoeren A. Zwitserlood te Venray en P. Mul ders, te Deurne. Hoofdactc examens. Roermond 28 Juli. Geslaagd voor B: de hoer G. H. Janssen, Venray. Aan de R.K. Vakschool „St. Anna" te Venlo slaagde voor hot Diploma Costumière, Mej. Jo Krynen te Oostrum. LUXOR-THEATER brengt een kennis-programma, dat er zyn mag. Zaterdag en Zondag kan men genieten van de talloze dolzin nige situaties en dwaze grappen uit „ZEVEN JAREN PECH", oen klucht van hot zuiverste water. Als men weet, dat Hans Moser en Theo Lin- gen er hoofdrollen in spelen, dan kan men wel raden, dat het een dolle historie wordt, waarbij men van hei eene lachsalvo in de andere rolt. We zullen geen moeite doen om de inhoud te vertellen, want dit lykt onmogelijk. Het doet denken aan de gooi- en smytkluchten van een jaar of wat terug. Zondagmiddag is er oen speciale kindervoorstelling, zoodat ook de klei neren kunnen merken, dat het eigen lijk kermis behoorde te zyn. Maandag en Dinsdag koin.t de film „PIRATEN". Carlos, de zoon van den Gouverneur van Maracaibo, besluit op oen dag, zijn tot nu too niet niet geheel vlekkeloze levenswijze op to geven en zich aan do stryd tegen de zeerovers te wyden. Hy zal zich aan den zeerover Zampa, bijgenaamd „De

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1