Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Binnenland. Provinciaal Nieuws. Zaterdag 25 Juli 1942 Drie en Zestigste Jaargang No 29 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter Advert.prijzen: Vraag en aanbod 10 ct per 3 mm Vraag en aanb. betrekk. 8 ct., alle overige 12 ct. UITGAVE Fa. van den MUNCKHOF VENRAY Tel. 512 Grootestraat 28 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS voor Venray 70 ct. bulten Venray 80 ct. per kwartaal. Afz. no. 6 ct. F 1100/1. Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: W.P.A. van den Munekhof. Uitgever en Drukker: Fa. van den Munekhof, Drukkerij en Kantoorboekhandel, Venray. K 2446. Scherp vermaan voor sommige zakenlieden. In een artikel, dat tot opschrift draagt: „Middenstanders, die zich niet vanhun besten kant laten zien", wijst het oflicieel orgaan van de N ederla n dscl 1 o Midden st an dscen trale op een euvel dat vrij diep is inge vreten, n.l. dat zekere zakenmenschon misbruik maken van dó tijdsomstan digheden om, in recht st reek sche tegenspraak met de distributievoor schriften, zichzelven op onrechtmatige wijze te bovoordeelen en daardoor de gemeenschap te benadeelcn. Wy ontleenen aan dit artikel het volgende „Er zyn tegenwoordig verscheidene middenstanders, die in hun zaken doen er practijken op na houden, waarvoor ieder weldenkend mensch hoog den neus ophaalt. Zakenpraktyken, die ook door de eigen stand- en vakgonooten streng worden gegispt en sterk veroordeeld. Herhaaldelijk lezen we daarvan in do vakbladen van middenstandsgroe- pen. De redactie of medewerkers dier bladen waarschuwen telkens weer opnieuw togen dergelijke praktijken en.... tegen do gevolgen daarvan voor het zakenleven van betrokkenen na dezen oorlogstijd. Uit do dagbladpers kennen onze lezers b.v. reeds het gebeurde tijdens do periode van inlevering der bonnen voor rookartikelen. Wat toen gebeurd is, heeft op de betreffende winkeliers een merk gedrukt, dat hen in veler oogen teekent als onbetrouwbare en grof zelfzuchtige zakenlui. Nog zoo pas verklaarde mij een vroegere goede cliënt van zoo'n sigarenwinkelier, dat hy nimmer meer een stap in zijn zaak zou zetten, tenzij.... om tetrach- ten hem er in te laten loopen en wegens overtreding van distributie- voorschriften aan te klagen en te doen „hangen". En in dit verband met deze zelfde affaire schreef dezer dagen iomand in liet vakblad van een middenstands- groep „De winkelier die anders de deur van zijn winkel met een klets voor mijn neus dicht sloeg onder het gebrom van „ik-heb-nïks", stond in die dagen to buigen als een knipmes om mijn T-bon in ontvangst te nemen „bij het misselijke af." En met betrekking tot do moejlyke regeling oener goede distributie van liet artikel „beschuit", lazen wo in het jongste nummer van het Bak kersvakblad, dat vóór do laatste ver betering dier regeling, de koop van' een pakje beschuit oen overdadige gunst was en dat niet zelden siga retten, riekend naar den zwarten handel, of puntlooze dameskousen, ja, tot oude klare toe moesten wor den aangewend om recht op een rolletje beschuit te verwerven. En in het Vakblad voor don Rij wielhandel lazen we kort geleden weer andersoortige klachten over de bedenkelijke zakenmoraal, de onoir- bare zaken-praktijlcen van collega's, praktijken, die wijzen op een geestes- gesteltenis bij betrokkenen, welke alleen te verklaren valt uit de feite lijke machtspositie, die in dezen tijd van nijpende goederenschaarschte de middenstander inneemt tegenover den verbruiker. Het hier geschetste optreden van een zeker deel van den middenstand moet zich wel terdege en onvermij delijk wreken aan hot zalconleven der schuldigen in de tijden, die ko men gaan na dozen oorlog'. Alleen reeds deze overweging van welbegrepen eigenbelang móest hen van zoodanig optreden weerhouden. Bovendien lijkt liet alleszins aan nemelijk, dat juist in den komenden nieuwe tijd, die veel meer dan vroeger de gemeenschap zal stellen in het centrum van 's menschen economische werkzaamheid, de misdragingen van nu tegen die gemeenschap, den schul digen zwaarder zullen worden aange rekend dan na den vorigen wereld oorlog het geval was, toen de heer- schappij van het economisch indivi dualisme onverzwakt zich voortzette en de gansclie economische samen leving in haar greep gevangen hield. Ook, ja, juist in deze moeilijke tijden ernstig bedenken en daarncven, zelfs meer dan voorheen er zich reken schap van geven, dat zij gehouden zijn hun taak van distribuant te ver vullen in dienst van het gansche volk. Ook, ja, juist in deze moeilijke tijden. En al zijn zij dan niet in staat, de verlangens en behoeften van het ver bruikende publiek genoegzaam te bo-, vredigen, toch kunnen zij hun maat schappelijke functie naar behooren uitoefenen door naar beste kunnen een eerlijke verdeeling te bevorderen van de schaarsche goederen, die hun ter eerlijke distributie zijn toever trouwd; door een vriendelijke bejege ning voorts van hen, die in den win kel komen, doch bij gemis aan het door dezen benoodigde, teleurgesteld moeten worden heengezonden; door zich moeite te geven en ernstig te trachten, eventueel op andere wijze of met andere dan de gevraagde mid delen in do behoefte der clientèle te voorzien: door de klanten te dienen met raad en voorlichting omtrent ersatz- of of surrogaat-artikelen, kor tom door met de daad te tóonen. dat zij de koopors, zooveel als in hun vermogen ligt, te wille trachten to zijn. Als een middenstander zooals trouwens zijn sociale plicht is - zich naar deze richtlijnen gedraagt, dan mag hij met grond vertrouwen, dat de meesten van hen, die hij in dezen tijd correct heeft behandeld, ook na den huidigèn oorlog aan hem, als leverancier, de voorkeur zullen geven. Volksvoeding voor kei komend iaar veilig gesteld. 1IET SCHEl'ItPI.AN SLAAGDE Ofschoon men thans nog niet kan zeggen, hoe hot resultaat van de land bouwproductie 1942 zal worden, staat tocli vast, dat de volksvoeding voor hot komende jaar is veilig gestold, waarvoor clen boer eon woord van groot© erkentelijkheid van regocrings- wego toekomt, aldus deelde do Direc teur-Generaal van den Landbouw, de heer G. J. Ruiter, Dinsdagavond in een radiorede mee. Spreker herinnerde aan zijn rede van 30 Maart j.l., waarin hij een op roep richtte tot de boeren van Neder land, om zich geheel in te zetten in dienst van hun volk ten bate der voedselvoorziening en hun eer daar door hoog te houden. Boer en boeren bedrijf vormen het fundament van ons volksbestaan verklaarde de heer Ruiter, hiervoor dient ook de consu ment waardeering te hebben. De veestapel hoeft in den winter van 1941 1942 extra eischen gesteld aan de veevoeding. De tuinbouw heeft, door koude en sneeuw eveneens ge- lodcn. Akker on weidebouw lieten de gevolgen van dezen pool winter zien in uitwintering en late ontwikkeling van het planten bestand. Door den totalen inzet van den boer voor zijn volk is het hom echter gelukt, om do bezwaren van den feilen winter te overwinnen. Een zwak punt vormt do veehou derij, daar de nog steeds to groote veestapel aan 'de voederproductie eischen stolt, waaraan niet kan worden voldaan. Zoo zal het ten gevolge van den vrijen aanfok van koekalveren noodzakelijk zyn een gróóte hoeveelheid dezer dieren uit do markt te nemen. De veestapel werd echter niet ver der beperkt dan tot 80 pet. van normaal. De huidige veestapel maakt thans nog 84 pet. uit van dien der vooroorlogse!)e jaren, waar bij het jongvee van jonger dan een jaar zelfs een aantal dieren omvat, van meer dan 130 pet. van die nor male hoeveelheid. Daarmee is de fabel van den zoo sterk goroduceer- den rundveestapel voldoende weer legd. Daartegenover staat, dat de te groo te veestapel niet kan worden gevoed. Van overheidswege zyn daarom maatregelen genomen om het over tollige jongvee uit de markt tc nomen. Dat het mot de veehouderij intus- schon toch nog nog niet heelemaal in orde is, weet spr. aan het vooroor- logsche landbouwbeleid, dat don vee houder zijn verantwoordelijksgevoel ontnam. Gezien de groote offers, die de boer thans brengt, sprak de Direc teur-Generaal de hoop uit, dat deze inzet van den veeboer straks ook zijn afspiegeling mag vinden in een melk prijs, die hem zijn bedrijf mogelijk maakt, hem een redelijk levenson derhoud verschaft en hom daarbij tevens dringt in de richting van een zoo groot mogelijke melkproductie. Do heer Ruiter ging vervolgons over tot bespreking van do groentevoor ziening, die tijdelijk iets to wonschen heeft gelaten, wat men den tuinder echter niet mag verwijten, daar hij voor zware opgaven is gesteld en niet opgewassen is tegen de on gunst der natuur. Bovendien be draagt de consumptie van groenten in deze tijden meer dan het dubbele van het normale verbruik. Ten aanzien van den akker- en weidebouw, zeide cle directeur-gene- raal van den landbouw, dat vooral de barre winter de zaak dreigde to be derven, mede door gebrek aan ma teriaal en- tekort aan kunstmest. Het grootste project was het scheurplan 1941 1942, dat tevens een factor vormde voor do inkrimping der vee houderij. Daartegenover stond de uit breiding van het aantal grasdroog installaties, waardoor voor honderden boeren de voederzorgen worden op geheven, ook voor den komenden winter. Ook het aantal silo's is sinds 1940 moer dan vordubbeld en er zyn duizenden gierkelders gebouwd. Het groote scheurplan om honderd duizend H.A. grasland om tb leggen in bouwland is, hoewel niet alles precies volgens het plan is verloo- pen, gelukt, niettegenstaande de winter het scheuren heeft belem merd en er schaarschte heerschte aan paarden, materiaal en pootgoed. Do heer Ruiter stelde daartegen over den grooten tegenslag, dat hot koolzaad grootendeels on het winter graan voor een belangrijk percentage is uifcgewinterd, maar voegde daar aan toe, dat do tegenslag ton deole is opgeheven door verbouw van blauwmaanzaad, ook al is do totale oppervlakte aan oliezaden te klein ren en de te verwachten olie productie daardoor te klein om een normaal vetrantsoon te kunnen hand' haven. Daartegenover staat een uitbreiding van do teelt- van broodgraan (onge veer 10 pet.) on van aardappelen. Deze laatste teelt was reeds het vorig jaar belangrijk gestegen tot een peil. dat nog niet eerder was bereikt en dat 60 pet. ligt boven de oppervlakte in 1940. Aardappelzorgen behoeven we voor den komenden winter althans niet te hébben, aldus spr. On voorziene omstandigheden daar gelaten, kan de bevolking oen aardappel rantsoen ontvangen, dat zoo hoog is, dat distributie ervan overbodig zou zijn, indien andere factoren daarvoor niet zouden blyven pleiten. De Directeur-Generaal merkte voorts op, dat juist liet vctrantsoen door do slechte grasproductie (met als .gevolg minderen melk- en melkvetproductie) tc laag is geworden, mede door ver mindering van do graslandoppervlakte ten gevolge van het scheuren. Plot vetrantsoen moet worden verhoogd met behoud van de broodgraan- en aardappelpositie. Er moet daarom opnieuw grasland worden gescheurd (plm. 80.000 H.A.) en do teelt van oliezaad (kool-, raap- en blauwmaan zaad) uitgebreid (plm. 50.000 H.A.). Niettegenstaande de hooge eischen, die daarbij aan den boer worden ge steld, durfde cle heer Ruiter op ver wachting uitspreken, dat ook dit groote plan zal gelukken en aldus de voedselvoorziening met name de vet- voorzioning in 1943, wordt verzekerd. Ondanks vele schaduwen staan wy er thans' beter voor dan in Maart. De Directeur-Generaal van den Landbouw eindigde zijn rede, met te zeggen, dat de Nederlandsche boeren aan den oproep tot vollen inzet ten behoeve van de voedselvoorziening, gevolg hebben gegeven, en zegde hun daarvoor uit naam van het Neder landsche volk en van de regeering hartelijk dank. Daartegenover stelde de heer Ruiter liet- recht van den boer om de plaats in volk en maat schappij in te mogen nemen, die hem zoo duidelijk toekomt. ZUIVELZWENDEL Een euvel, waaraan tot eiken prijs een einde moet worden gemaakt Melk is een van de belangrijkste voedingsmiddelen in dezen tyd. On misbaar voor zuigelingen, voor oudere kinderen, voor jonge moeders, zieken en herstellenden. Schaarsch zyn de rantsoonen en voor volle melk komen slechts zij in aanmerking, die dit voedsel niet kunnen ontberen. De inkrimping van onzen veestapel, de verminderde melkgift tengevolge van het gebrek 'aan eiwitrijke vee voeders, hebben de beschikbare hoe veelheden nog meer doen verminderen en het is begrijpelijk, dat in de huidige omstandigheden met dit kostbare vocht gewoekerd moet wor den. Taptemelk voor de volwassenen, volle melk voor kinderen en zieken, zoo moet het op het oogenblik zyn en niet anders. Dubbel droevig- is het daarom, dat do zwarte handel ook op dit terrein welig tiert en dat duizen den liters melk in verkeerde handen terecht komen. Op het platteland neemt men het niet te nauw met de distributiebepalingen, in de groote steden wordt een levendigen handel gedreven in melkbonnen en helaas maken zich talrijke slijters eveneens aan ongeoorloofde practijken schuldig. Het is een ouclc geschiedenis, die toch altijd weer nieuw blijft, In liet eone huis, drie hoog, hoort cle huis vrouw, dat zij op haar melkbonnen ditmaal niet alle melk kan krijgen, waar, zy recht op heeft, "Wij krijgen niet moer, zegt de melkboer schouder ophalend. Maar twee portieken verder verkoopt hij met een knipoogje en voor een prijs van vijftig cent por liter volle melk zonder bon. Honderden gozinnon, die het be talen kunnen, drinken koffie met volle molk en duizenden andere ge zinnen kunnen voor hun kinderen geen molk krijgen, meestal omdat een groot arbeidersgezin geen vier of vijf gulden in de week voor molk kan betalen, maar ook omdat cle slijter een gedeelte van de volle melk clandestien heeft verkocht. Dit is een onhoudbaren toestand, waar tot eiken prijs een einde aan gemaakt moet worden. Tegen die boeren, die slechts een gedeelte van do melk afleveren en de rest clandestien verkoopen, worden thans scherpe maatregelen getroffen. De veehouders zullen ten volle verantwoordelijk gesteld.wórden voor een bedrijfsvoering, welke by cle beschikbare hoeveelheid veevoeder er op gericht is een zoo groot mogelijke melkproductie te verkrijgen. Levert de veehouder minder melk per koe af dan normaal kan worden geacht, dan moet hy boven de verplichte veelevering een aantal dieren extra afstaan. Het lek op het platteland zal dus binnenkort gestopt zyn. Blijft over de nog steeds bestaande chaos in den melkhandel en het geknoei van tal- ryko slijters. Ook hier is eerr strong optreden ten zeerste gewenscht, wil men uiteindelijk tot een rechtvaar dige verdeeling van do beschikbare melkvoorraden komen. Het mag in dezen tijd niet voorkomen, dat éen kinderloos gezin eiken dag koffie met volle melk drinkt en minder goed gesitueerde gezinnen geen melk voor hun kinderen kunnen krijgen. Sociale wetten van toepassing op in het bedrijf werkende inwonende kinderen Bij besluit van den Secretaris- Generaal van het. Departement van Sociale Zaken is bepaald, dat met ingang van 1 October a.s. voor cle toepassing van do ongevallenwet-, do land- en tuinbouwongovallenwet, de ziektewet en de invaliditeitswet. 16-jarige en oudere inwonende eigen, aangetrouwde of stiefkinderen van den werkgever* die in diens onder noming werkzaam zijn, beschouwd worden als werkman, onderscheiden lijk arbeider, in den zin van voren genoemde wetten. RAAD TAN ARBEID. Verrekening van schutbladen. De Voorzitter van don Raad van Arbeid te Nijmegen verzoekt opname van het volgende Het is gebleken, dat vele werkge vers, die voor de uitvoering dei- Ziektewet zijn aangesloten bij cle Raden van Arbeid en derhalve ook aan die organen de premie voor het Ziekenfondsenbesluit moeten betalen, nog steeds geen juiste opvatting hebben van de wyze, waarop verre kening van de waarde der schutbla den van deg Ziokenfondscoupon- boekjes met cle verschuldigde premie, plaats heeft. Het komt my daarom gewenscht voor hier in het kort aan te geven, hoe met de schutbladen der „ledige" couponboekjes gehandeld dient te worden. Voor verrekening kunnen alleen in aanmerking worden gebracht schut bladen van couponboekjes, welke, blijkens het hierop door het post kantoor of den Raad van Arbeid ge plaatste stempel, zijn aangekocht in het tijdvak waarvoor de premie ver schuldigd is. Eerst na ontvangst van de premie beslissing van den Raad van Arbeid zendt cle werkgever de beschikbare schutbladen van de couponboekjes, welke zijn afgestempeld in het tijd vak, waarop de beslissing betrekking heeft, liefst per aangeteekende brief, aan den Raad van Arbeid op. Het bedrijfsnummer op do schut bladen, de stortingsformulieren en correspondentie te vermelden. Men sluite nimmer schutbladen bij loonlijsten of rentekaarten in. De Raad van Arbeid kan voor op deze wy'ze toegezonden schutbladen geen verantwoording dragen. Het bedrag der overgelegde schut bladen wordt door den Raad van Arbeid verrekend met de te betalen premiön; een te veel gerestitueerd, een te kort bijgevordord.... Op deze wijze komt het coupon systeem, dat tevens een voorschot- regeling op de verschuldigde premie is, volledig tot zijn recht. HET AANPLANTEN TAN VRUCHTBOOMEN De productiecommissaris voor den tuinbouw en de ooftteelt te 'sGra- venhage maakt bekend, dat het aan planten van vruchtboomen in land- en tuinbouwbedrijven slechts is toege staan als men in het bezit is van een daartoe strekkende vergunning van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. Deze vergunning kan worden aan gevraagd bij do afdeeling Tuinbouw van do Landbouw-Crisisorganisatie in do provincie, waarin hot- bedrijf waar voor cle aanplant is bestemd, is ge logen. Hot ter vervanging en aanvulling aanplanten van vruchtboomen in be slaande boomgaarden kan zonder vergunning plaats vinden. Voortaan onze moedertaal bij tenniswedstrijden. Naar de Tijd verneemt heeft de Neder landsche Lawntennisbond bepaald, dat voortaan bij alle wedstrijden, welke oncler zijn. leiding gespeeld worden, o.a. dus ook alle tournooion, de telling zal moeten geschieden met Nederland sche termen, dus in dc moedertaal. Met deze nieuwe bepaling ten aan- aanzien van het wedstrijd wezen heeft het bestuur van den Nederlandschen Lawntennisbond [bewezen oen gezond begrip to hebben ten aanzien van de juiste ontwikkeling van ons nationale sportleven. Raadgeving aan vacantiegangers In verband met do overstelpende drukte welke cle spoorwegen door da tienduizende vacantiegangers te ver werken krijgen, wordt van bevoegde zyde o.m. op het. volgende gewezen: Den vacantiegangers worden in hun eigen belang verzocht zoo weinig gebruik te maken van den Zaterdag middag om te reizen, daar de treinen dan overbelast zyn. Aan hen die vol strekt Zaterdagsmiddags moeten rei zen wordt aangeraden van de speciale „seizoentreinen" gebruik te maken, die in verband met de vacantiesprei- ding, reeds van 4 Juli af in dienst gesteld zyn. Voor de anderen verdient het aanbeveling te trachten Zaterdags middags vóór 12 uur de plaats van De terugtrekkende Sovjets hebben vele dorpen in brand gestoken! Lange rijen vluchtelingen trekken in tegengestelde richting langs de Duitsche troepen. (V.P.B.-Zander-P.K.Dieck-s.) Veel in weinig woorden. De opbrengsten van het staats bedrijf der P.T.T. bedroegen over de maand Mei 1942 in totaal f 10.091.488, dat is f 804.222 meer dan de maand Mei van hét vorig jaar. De opbrengst in de maanden Januari t.e.m. Mei 1942 overtrof die van dezelfde maan den in Mei 1941 met f 3.762.084. De Centrale Persdienst van het NAF meldt, dat de benoeming van sociale voormannen in de bedrijven een vlot verloop heeft. Ook de groei van de werkgevers naar het N.A.F. neemt toe. In 't vervolg zullen extra rantsoe nen snoep en tabak beschikbaar wor den gesteld bij huwelijksfeesten. Deze rantsoenen kunnen worden aange vraagd door hen, die gaan trouwen en bij een 25-, 50-, 60- of 75-jarige bruiloft. Bij Britsche luchtaanvallen op ons land werd overdag een plaats met boord wapens beschoten waarbij een persoon gewond werd. Elders werden door bommen een burger zwaar en 40 licht gewond. In de periode van 6 t.e.m. 11 Juli is op hoofdkantoor, provinciale en stedelijke kantoren van Winterhulp Nederland ontvangen f 14.867.77, waar onder f 5650.83 aan giften beneden f 100. Door den Geneeskundigen Dienst van het Rijksarbeidsbureau worden per maand 20 a 30.000 arbeiders ge keurd, die zich bij de gewestelijke arbeidsbureaus laten inschrijven of voor het verrichten van bepaalde werkzaamheden worden aangewezen bij de werkverruiming of buiten onze grenzen. bestemming te bereiken, of te reizen na 19 uur. Zondags worde er bij voor keur tusschen 6 en }0 uur of tusschen 12 en 17 uur gereisd. Echter niet na 19 uur. Bussen rijden er, zooals bekend, Zondags niet. Inlevering van fietsen. De Duitsche Weermacht heeft voor haar doeleinden een aantal heeren- fietsen noodig. De inlevering van de gerequireerdo rijwielen, die een geringe fractie van alle fietsen in Nederland vormen, moet uiterlijk 22 Juli bij de Duitsche Weermacht zijn geschied. Bij den spoed, waarmee de fietsen moeten worden ingeleverd, was het menigmaal onvermijdelijk, dat dooi de Nederlandsche organen, die met de uitvoering zijn belast, ook beslag moest worden gelegd op de fietsen van personen, die principieel uitge zonderd moesten worden van den in leveringsplicht, to weten alle arbeiders (b.v. fabrieksarbeiders, mijnwerkers enz.) alle in den landbouw werkzame personen en degenen-, die yoor de uitoefening van hun beroep het rijwiel volstrekt noodig hebben. Aan deze groep van personen zal evenwel op last van den Rijkscom missaris zoo mogelijk voor 15 Augus tus hun fiets teruggegeven of een andere ter beschikking gesteld wor den. De uitvoering van deze bepaling berust bij do Nederlandsche autori teiten. Desbetreffende verzoeken moe ten behoorlijk gemotiveerd worden ingediend by den burgemeester dei- plaats van inwoning. Degenen, die hun fiets hebben in geleverd zonder haar terug te'krijgen of te zien vervangen door eeiTandere, krijgen van den burgemeester van hun woonplaats schadevergoeding. Boven dien zullen zy voorkeursbehandeling genieten bij aanschaffing van een ander rijwiel. Vrijstelling van de rijwiel- verordening. Door hot departement van Binnen- landsche Zaken wordt bekend ge maakt: 1. Van de inlevering van heeren rijwielen zijn vrijgesteld a) personen, voorzien van een Ausweis van den Rijkscommissaris, ten bewijze, datzy by het Rijkscommissariaat werkzaam zyn: b) personen, voorzien van een Ausweis van den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid, den Be- fehlshaber der Ordnungspolizei of den Befehlshhabor dor Sicherheitspolizei, ten bewfize dat zij bij Duitsche politie- instanties werkzaam zijn; e) leden van de Nederlandsche politie, de brand weer of den luchtbeschermingsdienst-; d) personen met opsporingsbevoegd heid: e) zij, die in het bezit zyn van een ambtsrywiel; f) zy, die in den landbouw werkzaam zyn; g) hand werkslieden, waaronder worden ver staan fabrieksarbeiders, mijnarbeiders en overige handarbeiders; h) personen die het rijwiel voor de uitoefening van hun beroep tor beoordeeling van den burgemeester volstrekt noodig hebben. Personen behoorende tot een dei- onder 1 sub f t.e.m. i genoemde cate gorieën, kunnen teneinde hun rijwiel ongehinderd to kunnen gebruiken, zich op een nader door den burge meester van hun woonplaats bekend te maken plaats en tyd vervoegen. Indien zy deugdelijk kunnen aantoo- nen, dat zy inderdaad daarop aan spraak kunnen maken, zal hun een schriftelijk bewijs van vrijstelling, wor den uitgereikt, dat bij gebruikmaking van het rijwiel desgevraagd vertoond moet worden. 3. Personen, die deugdelijk kunnen aantoonen, dat hun rijwiel in beslag genomen is en behooren tot een dei- onder genoemde categorieën kunnen zich op een nader door den burge meester van hun woonplaats bekend te maken plaats en tijd vervoegen teneinde zoo mogelijk in het bezit te worden gesteld van het eigen rijwiel dan wel van een ander ter beschik king staand rijwiel. 4. Een nadere bekendmaking bo- treffende de vergoeding van in beslag genomen ry'wielen is binnenkort te verwachten. 5. Aan burgemeesters worden nog andere aanwijzingen verstrekt. VENRAY, 25 Juli 1942 ïóndaqsdUti&t 4\uisaetsen ZONDAG 26 JULI. Te rekenen "vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot Dr. E. F. HOYNG Patersstraat 22 Telefoon 432 Ambtelijke bestuursraden der proy. Limburg. Do commissaris dor provincie Lim burg, graaf M. de Marchant ot d'An- sembourg, heeft tot vol ambtelijke bestuursraden van de provincie Lim burg benoemd de heeren ir. dr. G. Schryen uit Kerkrado en V. G. v. Steke.lenburg, uit Voorburg. Do heeren mi'. J G. S. N. Beckers, uit Sittard, Th. P. H. Entten, uit Horst on W. Quaedvlieg, te Vóerendaal, die tot nu toe als leden van Ged. Staten dc werkzaamheden van bestuursraden verrichtten, zijn als zoodanig gehand haafd. De benoemingen gaan in Maan dag 20 Juli. Roermond» Kerkkoor. Ter aanvulling van ons vorig be richt betreffende de komst van het Koor der Kathedrale Kerk te Roor- mond op a.s. Zondag, nog hot vol gende De zangers zullen o.a. ten gehoore brengenKyrie, Gloria, Sanctus, Benodictus en Agnus uit do Missa Solemnis van Philip Loots; do Credo uit de Missa Christoforus van Elbert Franssen. Deze Mis hoeft hij gocom- poneerd ter gelegenheid van 't 6ü- jarig bestaan van Roermond's Man nenkoor en ook aan dit koor opge dragen. Na 't Offertorium wordt ten ge hoore gebracht ter eere van onzen korkpatroon „Tu es Petrus", eveneens van Elbert Franssen. Het geheel, dat onder leiding staat van den Heer Franssen, een van onze meest begaafde kerkcomponisten, wenschen we veel succes. De orgelbegeleiding zal worden waargenomen door den Hoer Smits. Aan de Middelbare Technische School te Heerlen slaagde voor het examen afdeeling Chemische Techniek de heer Frans Fonck te Venray.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1