BLYENBEEK Gymnasium I.C. LOKAAL JAARMARKT TE VENRAY Maandag 6 Juli OORLOGSSCHADE VERZEKERINGEN GEBR. MARTENS Venray G. MULDERS FEUILLETON portemonnaie Poolaardappelen. M. JEUKEN Grootestraat 24 b damesrijwiel Rijwielen werkmeisje Belonlabriek F. H. ENCKEVORT WANSSUM. Telefoon 214 Bouwmaterialenhandel Offideele Landbouwmededeelingen Historische roman van het Kasteel Blyenbeek bö Afferden. Vrö naar het Dultsch door B.B. 13 Hoe of zij dit klaar moest spelen was voor haar op het oogenblik hetzelfde, al had zij daarbij de hulp van den hel- schen Satan zelf noodig gehad. Mathias houdt stokstijf vol, dat zij dit door middel van een sympathiek laagje poeier heeft willen bereiken. In het kortzooals gezegd is, door mijne dwaasheid en door hare brutali teit en onbeschaamdheid was zij in het Slot binnengedrongen, maar geheel bulten hare verwachting was zij erop de meest smadelijke wijze uitgezet en daarom vol haat en wraakzucht van daar vertrokken. Nu moet ik helaas de jammerlijke gevolgen verhalen welke die ongeluks vrouw veroorzaakt heeft in het hart van mijn geliefde edelvrouwe Catharina Het overgroofe leed van onze edel- vrouw heb ik zelf maar al te goed bunnen zien en later heb ik van Jonk vrouw Angelina en van mijn genadige vrouw zelf genoeg gehoord om te be grijpen, hoe bitter de kelk moet geweest zijn die zij te drinken heeft gehad. Denzelfden ochtend nog zijn de gas ten juist op het geschikte uur wegge reden en hebben niets van bet treurige voorval vernomen. Angelina deed hen uitgeleide en men zeide tegen de vreemde gasten, dat onze genadige vrouw een weinig rust moest nemen, omdat de lange rit te paard van eer gisteren en de feestelijkheden haar een weinig hadden vermoeid. Des namiddags lieten mijn genadige Heer en zijn schoonvader ook opzade len en reden te samen naar Qeldern, Beide verkeerden in de vaste overtui ging, dat vrouwe Catharina niet het minste vermoeden had van het bezoek, hetwelk in den vroegen morgen op het Slot had plaats gehad. Zij waren beiden vast besloten om bij de strenge Geldersche overheid de noodige stap pen te doen om die landloopster in een toren op te laten sluiten of haar voor goed uit het Geldersch gebied te verbannen. Later heb ik gehoord, dat zij ook werkelijk door de gerechts dienaren gegrepen werd en over de grenzen is gezet, zoodra zij zich den volgenden morgen op Geldersch gebied vertoond had. Ik dacht dus, dat die heks wel nooit meer zou terugkeeren, omdat de landvoogd haar met stok slagen en pijnbank bedreigd had, bij geval ze wederom lust mocht gevoelen om terug te komen. Ge kunt U zelf indenken, dat nog de Heer Gemaal noch zijn schoonvader zou zijn weggereden, indien de oude Mathias en zijn vrouw hun alles open lijk verteld hadden. Toen zij afscheid wilden nemen van vrouw Catharina, zeide Margaretha hun, dat de Jonkvrouw juist was ingeslui merd de Heeren bevalen toen dat zij haar maar met rust moest laten. Mar garetha ging alleen even den kleinen Christoffel halen, vader en grootvader maakten een klein kruisteeken op zijn voorhoofdje en sprongen toen in den zadel, zonder ook maar in het minst te vermoeden dat die ongelukkige Emerentiana vrouw Catharina ontmoet had en welk groot harteleed zij haar had berokkend. Intusschen vertoefde onze goede edel vrouw op haar kamer, alleen met haar kindje en haar smart. Toen de oude Margaretha haar wederom een weinig had bijgebracht en het bewust zijn weer was teruggekeerd, moest zij slechts even geweend hebben, maar daarentegen bleef zij uren lang, bleek als de dood, nu eens op haar rustbed zitten en dan weer onrustig op en neer loopen. Ten slotte, zoo vertelde mij Marga retha, nam zij haar kind op den arm, kuste en liefkoosde het met tranen in de oogen en riep uit Christoffel, mijn hartenbloed, gij tenminste zijt mij nog overgebleven. ledereen begrijpt hoe dit korte ver haal van Margaretha mij door de ziel sneed. Maar al te goed begreep-ik, dat haar zielerust op de treurigste w^ze voor altijd verstoord was. Wat en hoeveel onze goede edelvrouw van het verhaal van Emerentiana geloofde, weet ik niet, maar het was maar al te duidelijk, dat zij er het hare van dacht, en die vrouw niet geheel en al voor waanzinnig hield, zooals de oude Mathias mij wilde wijs maken. Haar man stond niet meer vóór haar in die vlekkelooze krans van deugden, welke zij tot heden toe in hem gezien had. Haar fijn vrouwelijk gevoel zeide haar duidelijk dat er een vlek op zijn leven kleefde, een vlek die hij voor haar had verborgen en verzwegen. Niets is er, wat een hart, hetwelk van liefde en achting voor zijn even- mensch gloeide, zóó pijn doet, dan wanneer het plotseling bemerkt dat het voorwerp van zijn liefde zulke achting en vereering niet waardig isdat het in plaats van te schitteren in reinheid en waardigheid, ergens met een vlek bezoedeld is. Ja, er is niet eens een froote misstap voor noodig om die iefde in koude onverschilligheid of zelfs onverholen afkeer te veranderen. Vrouw Catharina mocht al niet gelooven aan een echtverbintenis tusschen Arnold en die vrouw, maar het toonen van die zegelring had haar toch achter dochtig gemaakt. In ieder geval had toch eens zijn hart, zooal niet zijn hand, toebehoord aan die onwaardige 1 En bij had het gewaagd, haar, onschuldig als zij was, zijn ontwijd hart aan te bieden 1 Hij had haar bedrogen 1 want zijn ridderlijkheid had hem toch moeten gebieden haar die schandvlek van zijn jeugd bekend te maken, alvorens hare hand te vragen. Hoe zou zij hem nu nog kunnen be minnen In de bitterheid van haar hart kwam de gedachte bij haar op naar Arnold te gaan en hem hare twijfels bloot te leggen. Maar kon zij hem nog vertrouwen, zou hij haar niet opnieuw bedriegen En waarom kwam hij zelf niet om zich te rechtvaardigen of op zijn minst om vereiffenis te vragen? Waarom was hij nu juist met haar vader vertrokken zonder haar, zooals hij gewoon was, een afscheidkus te geven? Was hétzijn schuldbewustzijn, dat hem hier vandaan had gejaagd Wordt vervolgd Rekeningen voor de studen ten moeten vóór 15 Juli inge leverd zijn. DE RECTOR. TE KOOP een rund 13 mnd. M. Derks, Veulen H 28. TE KOOP zw. gem. biggen J. Burgers, Veulen. Verloren met circa f 620.- inhoud, op den weg Grootestraat—Hens.- plein—Mersel.weg—Jan Hensen- straat—Schoolstraat - Markt. Tegen goede bel. terug te bez. Merseloscheweg 7a. TE KOOP partij zeer mooie stoelen, tafels, kasten, waschkasten, schrijfbureaux, 1- en 2pers. ledikanten m. matras 1 waschmachine, naaimachines, badkuipen, stofzuigers, gasfornuis, klokken, spiegels enz. W. Marlens. E 26 Oirlo le huur gevraagd voor 1 dag per week. Brieven onder no. B 64 bureau van dit blad. S2 TE KOOP oude dakpannen M. Linders, Endepoel B 30. Wederom gelegenheid poot- aardappelen te bestellen. Leve ring dezen herfst. Aangeboden in de volgende klassen Industrie klas A, Eerstelingen klas B, Bintje klas B, Rode jStar klas B en Eigenheimer klas B. Jos. Verstappen, Oirlo E 35. Laai uw voelen liidig en vakkundig nazien. dit onthoudt U veel last en pijn. Wij verwijderen geheel pijnloos: eelt, likdoorns, ingegroeide, verhoornde en kalknagels, enz. Beleefd aanbevelend, JOS. VOERMANS Gedipl. Pedicure en Voetkundige Langeweg 20. Spreekuur: Zaterdags 4—5 nm. Zondags 10—12 v.m. Ook aan huis te ontbieden. TE KOOP een vaarskalf bij P. Pouweis, Lull VOORKOM DIT GROOT RISICO EN VERZEKER UW BEDRIJF. Vlotte schaderegeling. Vraagt inlichtingen. H. H. Landbouwers Verkrijgbaar Insectol voor alle blad- en boomluizen. Gelegenh. tot afh. v. SILO DUSART en bestellen van Calif, pap, vangb., Kankerdood, Calcium, Smeerolie Beleefd aanbevelend, A. W. HERMANS Langstraat 60c. TE KOOF een Deering zelfbinder maaimachine, een vleugelegge en een fornuis in goeden staat. Kind. P.J.Janssen, Deurnesche- weg N 4, Ysselsteyn. SJ TB KOOP zoo goed als nieuw, met prima banden. Joh. Rooijackers, Beek- weg 8. TE KOOP roodbont maalkalf L. Spee, Heide L 35. BROOD oit onzen oven daar gaat niets boven Het is het allerfijnste brood dat van het tegenwoordige meel gebakken kan worden FRANS BEERKENS Bakkerij Draalstraat Telefoon 218. en Onderdeelen. Huishoudei. artikelen, Philips en Osram Lampen. Gebr. Lucassen LEUNEN Telefoon 485 Biedt zich aan burgerdienstmeisj e 18 jaar, voor klein burgergezin, tegen 1 Augustus. Adres bureau van dit blad. Biedt zich aan a, waarom? Als er AKKERTJES zrjn, die de pijnlijke boei en verbreken, het hoofd weer helder - maken binnen 'n kwartier voor enkele dagen in de week.Mssitl'ntJE Anny Smals, Veldstraat. 00 £2 Nederlandsche Pijnstiller Geregeld in voorraad ALLE BOUWMATERIALEN en BETON-ART1KELEN. Riviergrind, zand en tuingrind. Vraagt eens prijs! BRAND-, ONGEVALLEN-, ZIEKTEN-, LEVENS- Bluit U VEILIG en VOORDELIG via Assurantiekantoor Kruijsen-Meesters OOSTSINGEL 12 VENRAY TELEFOON 462 Het adres voor Oorlogsschadeverzekering. HET IS IN UW BELANG Uw Ongevallen-, Ziekenhuis-, Levens-, Dienstboden- Wettelijke aansprakelijkheid- en alle andere Ver zekeringen te sluiten bij le klas Maatschappijen en het sedert vele jaren bestaande agentschap van B. KRUIJSEN-THIELEN, Markt 8, VENRAY Denkt U ook aan verzekering tegen Oorlogsschade Ook persoonlijke Molestverzekering VOOR DE PROVINCIE LIMBURG. Nog eenige belangrijke punten op het gebied van veeteelt. Wat betreft de levering van con tractvarkens, hierbq dient men er rekening mede te houden, dat de gecontracteerde varkens ook gele verd worden in de maand vermeld In het contract, wql men anders niet ln aanmerking komt voor de premie van f 10.per varken. Contractvarkens, die speciaal ge merkt zjjn en waarvan de nummers ln de contracten zön vermeld kun nen niet in huisslachtlngsvarkens worden omgezet. De aandacht wordt verder erop gevestigd, dat de handelaren den leveranciers niet de extra provisie van f 1.in rekening mogen bren gen. Deze provisie wordt door de LC.O. aan de handelaren betaald. De handelaren mogen dus slechts de provisie van ll/a pet. op het bedrag na aftrek der premie berekenen. Van Je premie van f 10.— mag dus geen provisie worden afgetrokken. Bij de provisie is geen minimum vastge steld. Huisslachting In tegenstelling met vorige publi caties wordt thans bekend gemaakt dat de houders van een vaste toe wijzing, dus de landbouwers en vee houders, thans voor maximum twee varkens een huisslachtlngsvergun- ning bö de PI. Bureauhouders kun nen aanvragen, mits het aantal ge zinsleden en de bonnenschuld 1941 1942 zulks toelaat. Als maatstaf worden voorlooplg de rantsoenen van verleden jaar aangenomen, totdat de grootte van het rantsoen definitief vaststaat. SPECIALE TOEWIJZINGEN zul len evenals verleden jaar ook dit jaar wederom worden uitgereikt. Nieuwe aanvragen kunnen bö de PI. Bureauhouders worden Ingediend terwöl die reeds een speciale toewözlng hebben, niet opnieuw be hoeven aan te vragen. De speciale toewqzlngen zullen echter niet zoo gemakkelök worden afgegeven als verleden jaar. Alle reeds loopende speciale toewözlngen zullen opnieuw worden onderzocht evenals de nieuwe aanvragen nauw keurig onder de loupe zullen worden genomen. Om voor een speciale toewqzlng en hulsslachtlog in aanmerking te komen moet men van eigen bedrqf zooveel afval hebben, of huisafval van anderen krögeu, dat men esn varken tot slachtröpheld kan mesten. Een eerste verelschte zal dus zqn, dat men zelf over een behoorlöke oppervlakte bouwland beschikt, waarvan voldoende afvallen, of vol doende voer geteeld kan worden. Bakkers, b.v. zullen niet voor een speciale toewö'zlng in aanmerking komen tenzq zö een boerenbedröf hebben. Voor nadere bö'zonderheden wende men zich tot den bureauhouder. De premien vaarskalveren van f 30.of f 40.per geleverd kalf worden binnenkort door de L.C.O. aan de veehouders betaald, voorzoover het kalveren betreft welke bö de Inventarisatie ln December j.l. op het bedröf aanwezig waren en verder aan de andere gestelde eischen is voldaan. Geen premie wordt meer betaald voor kalveren, welke na 4 Julias, worden geleverd, evenmin als hiervoor 220 kg. wordt afgetrokken. Veelevering Veehouders, welke contract vee hebben, dienen dit vee te leveren in de maand vermeld ln het contract. Is ln het contract als leveringster- mön vermeld „Na afroep", dan be slist de PI. Bureauhouder wanneer levering dient plaats te hebben. Al vorens contractdleren te leveren dienen de veehouders den PI. Bureau houder hiervan ln kennis te stellen en een kennisgeving voor levering te vragen. Dit is noodzakelök om een geregelde aanvoer op de leve ringsplaatsen te verzekeren. RECLAMES OVER DE RUND VEELEVERING, dienen schrlftelök te worden ingediend bö de L.C.O. voor Limburg te Roermond en wel binnen 14 dagen na dagteekenlng der kaart. Nu alle aanslagen ver zonden zqn ls als uiterste termön gesteld 5 Juli a.s. Reclames, welke later binnenkomen, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Op de aanslagkaart is het aantal kg. vermeld dat ln totaal in de daarop vermelde leveringsperiode geleverd moet worden. Het reeds geleverde aantal kg. op deze nieuwe aanslag wordt hiervan vanzelfsprekend afge trokken. L C.O. voor Limburg. Het dorschen in 1942-1943. Reeds eenlgen töd zö'n wö bezig geweest om een plan op te stellen voor het regelmatig afdorschen van de granen van oogst 1942. Daar voor dorschen geen vloeibare tor»mi*tof meer wordt verstrekt zqn wö alleen nog aangewezen op de gasgenerato ren, locomobielen en etatlonnalre en verplaatsbare electromotoren. Na- tuurlök zön nog kleine bedröven, welke dorscben met rosmolen, vlegel of waterkracht. Alle bedröven, welke een vloeibare brandstofmotor hebben, kunnen thans niet meer dorschen omdat hun geen vloeibare brandstof meer wordt ver strekt. De zuinigen hebben wellicht nog een klein kwantum overgehou den, maar niet voldoende om hier mede hunne geheele oogst af te dorschen. Dus alleen zö, die zonder vloeibare brandstof kunnen dorschen, zullen ook nu weer zelf kunnen dorschen, met Inachtneming van de geldende bepalingen. Alle andere telers zön op een loondorscher, hetzö met gas generator, hetzö met verplaatsbare electromotor, aangewezen. Daar nu meer bedröven zön dan andere jarsn, welke door een loondorscher moeten laten dorschen, en aan de loondor- schers ook geen liter vloeibare brand stof voor dit dorschS6lzoen zal wor den verstrekt, moest door ons ordenend worden opgetreden en de loondorschers bepaalde rayons (stre ken) aanwqzen, waar zö mogen dorschen, teneinde alle bedröven, zoo goed mogelök te helpen. Zoo doende is het ook goed tebegröpen, dat een verschuiving van klanten niet altqd kon ultblöven. Doch hierbö dient men zich neer te leggen. Er valt nu eenmaal niets aan te doen. Door de omstandigheden zqn wq hiertoe moeten overgaan. Het plan ls nu ln zooverre klaar, dat ieder bureau zön loondorschers heeft toegewezen gekregen, naar gelang de beschikbare motoren en generatoren. Daar dit &arxQi ver- moedelök nog te gering ls om de dorschlngen zoo snel te doen ver- loopen als normaal, zal er voor ge zorgd moeten worden, dat wq met de beschikbare garnituren zoo eco nomisch xnogelqk dorschen d.w.z. dat door de zelfdorschers met statlon- nalre electromotoren in het begin meer moet worden gedorschen dan andere jaren en dat de granen, die door de loondorschers direct ge dorschen moeten worden in een streek, zoo dicht mogelqk bö elkaar worden geplaatst, om alle onnoodlg vervoer van de garnituren te voor komen. De PI. Bureauhouder met de loondorschers zullen U hleraangaan- de aanwözlngen geven. Wq rekenen erop, dat alle telers hun volle mede werking zullen geven. De töd, welke wq nu beleven, elBCht vooral, dat peraoonlqk belang ondergeschikt wordt gesteld aan algemeen belang. In belang van de Voedselvoorziening moet ledereen ten volle medewerken. Verzorgt de granen goed en zorgt ervoor, dat geen korrel verloren gaat. De volgende week komen wq hier op nader terug. P.V.C. voor Limburg De populaire ziekenverzorger van den Nederlandschen Omroep, Frans Verlaan, is Zaterdag 20 Juni begonnen met een nieuwe uitzending voor de zieken, ditmaal voor de kleuters. Hier ziet men hem sprookjes vertellen temidden van zijn aandachtige luisteraars. Eiken Zaterdagmorgen van 11.0011 20 uur is deze interessante uitzending over den zender^ Hil versum II te beluisteren. (V.PB.-Polygoon-Ned Omroen-VermPulen-s.) Een Mulders' Spaarkookketel is onovertroffen in kwaliteit en prö®! Speciaal volgens de nieuwste stook- technische ervaringen. Leverbaar ln elke Inhoud Let op onze firmanaam! Spaarkookketelfabriek Oostrum-Venray Telefoon 504

Peel en Maas | 1942 | | pagina 4