h /v,™ „akkertje VERZEKERINGEN RIJWIELEN ZONDER BON OORLOGSSCHADE BLYENBEEK GEBR. MARTENS Venray G. MULDERS valnesten „Ideal" 4 gemerkte biggen Rijwielen Gebr. Lueassen M. JEUKEN Grootestraat 24 b FEUILLETON Officieels Landbouwmededeelingen Bouwmaterialenhandel Belonfabrielc F. H. v. ENCKEVORT WANSSUM. Telefoon 214 TE KOOP 6 zware biggen Tevens te koop gevraagd P. J. Clephas, Veulen. Gevraagd binder of bindster voor den oogst. Tevens te koop G. vd Munckhof, Ysselsteyn. Laat uw voeten tijdig en vakkundig nazien, dit onthoudt U veel last en pijn Wij verwijderen geheel pijnloos: eelt, likdoorns, ingegroeide, verhoornde en kalknagels, enz. Beleefd aanbevelend, JOS. VOERMANS Gedipl. Pedicure en Voetkundige Langeweg 20. Spreekuur Zaterdags 4—5 nm Zondags 10—12 v.m Ook aan huis te ontbieden.; en Onderdeelen. Huishoudel. artikelen, Philips en Osram Lampen. LEUNEN Telefoon 485 BROOD uit onzen oven daar gaat niets boven Het is het allerfijnste brood dat van het tegenwoordige meel gebakken kan worden FRANS BEERKENSJS Bakkerij Draalstraat Telefoon 218. t1* 1NVULSTROOK naam «4.- - STRAAT TE BEROEP WERKZAAM Bl}_ MELDT ZICH HIER^fN^ENRLAANDSCHVEAARBetDSFROHT #1n gesloten enveloppe zenden aan ,èo a dam het nederlandsche arbeidsfront, |m|||ib hl Tergend borende pijn zon der ophouden, morgen naar den tandarts, doch neem nu dadelijk "AKKERTJES", die de pijn verdrijven. Ge leeft weer op binnen 'n kwartier. AKKERTJES stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat voelen. De Nederlandsche Pijnstiller BRAND-, ONGEVALLEN-, ZIEKTEN-, LEVENS PENSIOEN- als mede alle andere sluit U VEILIG en VOORDELIG vla Assurantiekantoor Kruijsen-Meesters OOSTSINGEL 12 VENRAY TELEFOON 462 Het adres voor Oorlogsschadeverzekering. kunnen wij U niet leveren, maar wel Uw rijwiel geheel opknappen als nieuw. JAN E. POELS-J anssen VOORKOM DIT GROOT RISICO EN VERZEKER UW BEDRIJF. Vlotte schaderegeling. Vraagt inlichtingen. ALLE VERZEKERINGEN Historische roman van het Kasteel Blyenbeek bfl Afferden. Vrij naar het Dultsch door B.B, 12 -s- Dat ik zoo iets durf wagen, her nam de onbeschaamde vrouw, moet u op zijn minst op de gedachte brengen, dat ik daar een of ander recht toe heb. Ik ben de onbestorven weduwe, gravin de Bruay en de rechtmatige huisvrouw van Arnold Schenk van Nydeggen. Daarentegen neemt gq ge nadige vrouw hier de plaats in, die volgens recht en billijkheid mij alleen toekomt, zoolang ik nog tot het land der levenden behoor en het aardsche nog niet met het eeuwige verwisseld hebt 1 Zulk een buitengewoon brutaal op treden bracht onze goede vrouw Catharina geheel van streek. De Bruay stamelde zij. Nog nooit in mijn leven heb ik dien naam gehoord. Mathias, spreekt gij met haar, gij kent mijnheer Arnold van kindsbeen af. Stervend heeft zijn vader hem aan u overgegeven en hem aan u als een trouw dienaar en voorzichtig man toe vertrouwd. Spreek en getuig tegen deze vrouw en hare onbeschaamde woorden 1 Hemel, wat staat gij daar toch verward en verschrokken te kijken 1 Wat is dat toch met die gravin de Bruay Mathias deed alle moeite om kalm te blijven, maar tenslotte kon hij zich met meer inhouden, bulten zichzelf van angst en woede riep hij uit Geloof er geen letter van, genadige vrouw Het is niets dan pure waanzin, wat die landloopster vertelt. Ziet eens hoe zij haar oogen verdraait Emerentiana kwam echter weer met haar oude verhaal voor den dag en zeide Hier staat die gravin van Bruay 1 Deze man daar kent haar zeer goed. Hij is ook zeer goed ingelicht omtrent haar huwelijk met zijn heer en meester. Laat hij het maar eens ontkennen als hij er den moed toe heeft 1 Onder het uitspreken van die woor den had zij zich naar Mathias gewend en Vrouw Catharina bemerkte duidelijk de groote verwarring van den ouden man. Toen voer zij weder voort: Zoo waar ik leef, men heeft u bedrogen! Ik ben de wettige huisvrouw van den Schenk van Nydeggen en vorder mijn recht op den man op, dien men door allerlei laffe intrlgnes en kuiperijen heeft verleid tot trouwbreuk jegens mij en die u schandelijk heeft bedrogen 't Is alsof die woorden mij nu nog in mijn ooren klinken De Satan zelf moet haar die woor den hebben ingeblazen. Hare oogen fonkelden en gloeiden van boosaardig heid, helsch vuur en geen woorden waren het, die zij uitbraakten en die het onschuldig hart van onze edel- vrouw met bovenmenschelijk gal en bitterheid vervulden. Nooit zal ik dien blik vergeten, dien zij ons toewierp. Weeklagend zag zij ons aan en toen zij onze verwarring bemerkte, scheen dit haar dit vermoe den te bevestigen en schonk zij geloof aan die verschrikkelijke aanklacht. Ik zag het aankomen, het duizelde haar voor de oogen en met een lichte smartkreet zou zQ bewusteloos op den grond zijn neergevallen, indien Ik haar niet bijtijds had ondersteund. Mijn kind, mijn kind, steende zij op zulk een toon, dat het den hardsten steen zou hebben vermurwd. Toen ver loor zij het bewustzijn. In allerijl haalde Mathias zijn vrouw Margaretha en toen deze hare mees teres zag liggen, bleek als een doode, sloeg zij hare handen boven haar hoofd ineen en begon luid te jammeren. Die waanzinnige heeft haar doen schrikken, zeide de oude Mathias. Toen echter vrouw Dausque bij die woorden en niettegenstaande den sraar- telijken aanblik van vrouw Catharina maar steeds honend bleef lachen, brak Mathias in woede los en riep het wijf toe: Gemeene giftige slang, die de jeugd van mijn armen Heer bedorven hebt en nu in het argelooze hart van mijne edele Vrouw het schuim van uw gift heb ingespoten, maakt dat gij weg komt! Toen op dit luide roepen een knecht de kleine trap opkwam, riep Mathias hem en zeide Grates, neem die vuile landloop ster, die hier als een dievegge 't Slot is binnen geslopen; jaag haar weg, sla haar voor mijn part met de zweep, dat het bloed er uit spat en als zij niet gaan wil, hits dan de honden tegen baar op Ik ga al, riep Emerentiana, toen Grates haar tamelijk onzacht bij haar armen pakte. Maar bij mijn leven, eenmaal kom ik terug en mogen mijne ledematen levend aan mijn lichaam wegsterven en wegrotten, als ik zal rusten, voordat het Blyenbeeker „Para as" mijn wraak gevoeld heeft! Toen liet zij zich zonder tegenstrib belen door Grates langs de zijtrap naar beneden brengen. Wij gingen achter haar aan tot voor bij de buitenste Slotbrug, waar Mathias haar nogmaals met de honden bedreig de. Hardop, zoodat zij het goed kon hooren, gaf hij den torenwachter bevel, om haar nooit meer, onder welke voor waarden of omstandigheden ook binnen het Slot te laten. Wij bleven nog een tijdje staan op de brug, totdat die ongeluksvrouw door de eikenlaan het Blyenbeeker bosch had bereikt en wij haar uit het oog verloren. Ik zou hier niet graag de liefelijke woorden neerschrijven, welke de oude Mathias mij, vanwege mijn ongelooflijke dwaasheid, daarna naar 't hoofd gooide. Alle schilders, muzikanten en dichters waren halve gekken enz. Samen gingen we terug en reeds van verre kwam ons den Erfmaarschalk met haastigen tred over het Slotplein tegemoet. Hij riep Mathias en vroeg hem of die vrouw, zonder verder ongelukken te maken, buiten het Slot gebracht was. Mathias antwoordde hem, dat die vrouw gelukkig hier van daan was gejaagd en dat waarschijnlijk wel nie mand der gasten haar zou gezien heb ben! Zij zal het geen tweeden keer in haar hoofd meer kiijgen, om hier nog eens terug te keeren, want in haar bijzijn heb ik den torenwachter bevel gegeven de honden onvoorwaardelijk tegen haar op te hitsen, bijgeval zij er nog eens zin zou krijgen om terug te komen. Dit bericht stelde den Heer Erfmaar schalk blijkbaar gerust, hij herademde en zei God zij gedankt, dat dit avontuur zonder verder schandaal isafgeloopen. Vandaag nog ga ik naarGeldern terug en zal met den Kommandant een woordje spreken, dat hij haar die aar digheden voorgoed onmogelijk maakt VOOR DE PROVINCIE LIMBURG. Het oogsten en dor- schen van koolzaad Zoodra 3/4 der bovenste vruchten (hauwen), bruin geworden zjjn, d.I. omstreeks eind Juni begin Juli, Is het koolzaad rjjp om te maaien. Het zaad begint dan bruin te wor den en het stroo krijgt een gele tint. Maalt men te vroeg, dan krijgt men kleine verschrompelde korrels, die bovendien licht gaan schimme len; maalt men te laat, dan blijft niet zelden de helft van het zaad op den akker achter. Men kan maaien met de zicht of met de machine (echter niet met den zelfbinder). Om zaadverlies zoo veel mogelijk te ontgaan wordt vroeg In den morgen of In den laten avond gemaaid. Bij goed weer laat men het gewas wel op den stoppel liggen om na te rijpen. Meestal worden de schoven met een strooband echter los ge bonden en aan lange hokken (10—12 schoven) gezet of ook wel ongebon den aan kleine schelfjes (l1/, m. doorsnede stoppels naar bulten) die dan van boven met een stroo- kapje worden afgedekt. Als het gewas voldoende la nage- rjjpt (na 10—14 dagen) wordt het binnengereden, of nog beter, direct op het veld gedorschen. Veel verlies kan er weer plaats hebben bij het op- en afladen der oogstwagens. Beslist noodlg is het, bodem en zijwanden van den wagen met een kleed te bespannen, terwijl het alle aanbeveling verdient, ook nog aan den kant van den wagen waar men oplaadt op de een of andere manier een kleed te bevesti gen of op den grond te leggen. Het dorschen, wat pas mag ge schieden als het gewas heel droog Is, had vroeger veelal met vlegels op een dorschkleed plaats, tegen woordig geschiedt dit vrij algemeen machinaal. Na het dorschen wordt het zaad ongerelnigd in een 3—5 cm. dikke laag (vooral niet dikker) uitgespreid en zeker de eerste dagen meermalen omgeschept. Pas wanneer het vol ledig droog is, (na 10—14 dagen, al naar de weersomstandigheden) wordt het verder gereinigd en mag dan ook In dikkere lagen bewaard wor den. Het stroo van koolzaad heeft weinig waarde en wordt meestal verbrand, het „kaf" wordt echter gaarne door het vee gegeten. Ondanks alle voorzorgen blijft er toch nog heel wat zaad op den akker achter, wat hinderlijke opslag kan geven. Laat men den koolzaad stoppel eenigen tijd liggen alvorens te ploegen dan Is er ln dien tusschen- tijd al heel wat zaad ontkiemt, wat dan vernietigd wordt. Rb' kslandbou wconsulent, Overgangstarwe die niet in de aren komt Verschillende landbouwers zaaiden dit jaar nog In April zgn. over gangstar we's Vilmerin 29, Joncquols, Chanteclalr, Berséé, Picardle). Herhaalde malen heb lk er tegen gewaarschuwd dat men na 15 Maart dergelijke tarwe's niet meer moet zaaien, maar het blijkt zonder resul taat geweest te zijn. Nu heeft men echter de strop, want deze tarwe schiet niet meer doorzij bljjft kruipeD, stoelt zeer sterk uit en levert slechts een klein aantal doove aren. Helaas hebben een aantal land bouwers deze strop gekregen niet door eigen schuld maar doordat de handel hen ln plaats van zomertarwe deze overgangstarwe leverde. Wat nu te doen Zoo spoedig mogelijk afmaaien (want het gewas wordt geel en dor), Inkuilen met zuur of hooien. Daarna koolraap planten, want dat ls het eenige gewas wat nog met redelijke kans op behoorlijk finan cieel resultaat verbouwd kan wor den voor andere gewassen ls het te laat. Koolraap is een zeer geschikt ge was voor menschelijke consumptie, mits men de geelvieezlge soorten kiest, nl. de Bron's Frlesche, Wasse naards Frlesche, Gele Heuzen, Engel- sche Roodkop, van Dal en's Brakel- sche of een andere geelvleezlge soort. Ook de llchtgeelvleezige Wllhelms- burger gaat nog wel voor dit doel, de Witte van Aubigny echter niet. Wie geen koolraapplanten kan krijgen of om andere redenen geen koolraap kan verbouwen, kan bjj mjj toestemming vragen om de tarwe te maaien, daarna het land te be werken om er ln de tweede helft van Augustus begin September koolzaad (Lembke's) ln te zaaien. Productlecommlssarls. HET IS IN UW BELANG Uw Ongevallen., Ziekenhuis-, Levens-, Dienstboden- Wettelijke aansprakelijkheid- en alle andere Ver zekeringen te sluiten bij le klas Maatschappijen en het sedert vele jaren bestaande agentschap van B. KRUIJSEN-THIELEN, Markt 8, VENRAY Denkt U ook aan verzekering tegen Oorlogsschade Ook persoonlijke Molestverzekerlng Een Mulders' Spaarkookketel ls onovertroffen ln kwaliteit en prijs! Speciaal volgens de nieuwste stook- technische^ervarlogen. Leverbaar tn elke Inhoud Let op onze firmanaam! I Spaarkookketelfabriek Oostrum-Venray Telefoon 504 Geregeld in voorraad ALLE BOUWMATERIALEN en BETON-ARTIKELEN. Riviergrind, zand en tuingrind. Vraagt eens prijs! en haar voor eens en voor altijd uit het Geldersch gebied verbant! Mathias had, volgens treurige ge woonte, de hoofdzaak, namelijk de ontmoeting van vrouw Dausque met onze genadige vrouw Catharina ver zwegen. Hij wilde nu eenmaal gewichtig doen en steeds iets achterbaks houden lk maakte juist het voornemen om den Erfmaarschalk alles ronduit te vertellen, omdat ik dat beter oordeelde, toen hij aan Mathias vroeg, hoe die ongeluksvrouw toch in het Slot had kunnen binnensluipen. Toen ik die vraag hoorde, kreeg ik het zoo benauwd en raakte ik zoo in de war, dat ik mijn ooren liet hangen en mij stilletjes uit de voeten maakte. Ik gevoelde mij ook zoo treurig ge stemd, dat !k wel luidop had kunnen weenen als ik nog aan dit smartelijk tafereel dacht van onze Vrouw Catha rina. Ik durfde onder niemands oogen komen en vluchtte weg naar mijn schil derwerkplaats. Des namiddags ging ik wederom den tuin in, want de versiering van het portaal moest worden opgeruimd. Lieve God, hoe geheel anders ge voelde ik mij 24 uur geleden, toen ik de kransen ophing. Wat was alle vreugde en jubel plot seling in treurigheid veranderd. Het woord van onzen Erfnfaarschalk was in vervulling gegaan, zooals het spreek woord zegt: Geluk en glas, Breken ras! Hier wil ik nog even bijvoegen het geen ik later vernomen heb omtrent dit ongeluksmensch en hare zoowel even onverwachts als onheilspellende verschijning op het kasteel te Blyen beek. Wat zij m§ verteld had omtrent die bedevaart naar O, L. Vrouw van Keve- laer was natuurlijk niets dan ijdel ge zwets geweest. Hare ontmoeting te Geldern met onzen Heer Arnold en zijn adelijk gevolg, was in zooverre waat. dat zij hem wél maar hij haar niet herkend had. Toen ter tijd vertoefde er n 1. te Gel dern een troep comedianten, die stuk ken opvoerden van een zekeren Molière. Emerentiana had zich bij zulk een rondreizend gezelschap aangesloten; Heer Erfmaarschalk had dus goed geraden. Met hen was zij uit het land van Artois door België naar Geldern getrokken, waarschijnlijk ook in de stille hoop nog eens het een en ander van onzen Heer Arnold te vernemen. Het toeval wilde, dat zij hem juist aantrof, toen hij daar fier en trots in die schitterende optocht met adelijk gevolg door Geldern reed. Bij het zien van dit schouwspel ontwaakte wederom plotseling in haar boezem de oude neiging voor Heer Arnold. Naar men mij uit geloofwaardige bron verzekerde brandde zij zoozeer van liefde tot onzen jongen Heer, dat zij hem, kostte wat het kostte, al was het ook door leugen en bedrog aan zich wilde verbinden. Zij was een en al vuur en vlam, spoorslags liep zij hem nu eens over de hei en door moerassen dan weer over de breede weg naar Kevelaer en Weeze achterna. Wat zij daarmede eigenlijk voorhad, dat weet de goede God alleen, want Hem alleen is het gegeven de harten en nieren, zelfs der vrouwen, te door gronden. Misschien wist zij het zelf ook niet, in alle geval wilde zij haar Arnold zien en om welke prijs ook met hem spre ken. Wellicht medffde zij zelfs, dat hij zijn heiligste plichten zou verzaken en zich wederom in hare netten zou laten vangen. (Wordt vervolgd)

Peel en Maas | 1942 | | pagina 4