Pass Foto's GEBR. SLITS, VENRAY RADIO-TOESTEL G. de Mulder Leunen Tel. Geniet van de natuur Vruchtboomen, Rozen- Haag- er Sierplanten Wilt ge Uw geld J. HENDRIKX Een Mulders' Spaar- A F CA MPS Oostrun JOS. ARIAENS-Royers H. Oudenhoven Lzn. voedt Ugoed dus kookt op BEKENDMAKING. Hel Besluur van kei Waterschap der Noord-Limhurgsche Beken ten Westen der Maas voorloopig vastgestelde Leggers der Waterlossingen boerenknecht nel werkmeisje nel Dienstmeisje TE KOOP een maalkalf TE KOOP 6 gemerkte biggen kinderwagen Rijwielen Gebr. Lucassen FEUILLETON. Misdaad en recht rond de Piasmolen. OUDMUDuZim ma Foto-artikelen van Bergen Fa. StootsSeelen Steenkolen en Brandstoffen Jac. Verstegen CONTRACTEN Gasthuisstraat 131 Venraysche Schoenhandel Maat-en Reparatie-Inrichting ^eldkoning Smederij Gebr.Lucassen, Leunen VRUCHTBOOMEN (ook op type) Ligustrum en ander Haagplantsoen Stam-, Struik- en Klimrozen, Alle soorten Bessen, Sierheesters C. MULDERS. Spaarkookkelelfat riel maakt bekend dat de vanaf 27 October 1941 gedurende dertig vrije dagen op de secretarieën der gemeenten Venray, Horst, Sevenum, Meerio, Maasbree, Helden en Wanssum, in elk der gemeenten dat ge deelte wat tot de gemeente betrekking heeft, ter inzage zijn neergelegd. (Administratieve maatregel). Venray, 25 October 1941. Het Bestuur voornoemd, O. VAN DE LOO, Watergraaf VISSERS, Secretaris. Gevraagd voor terstond een flinke G. Wolfers, D 40, Oostrum GEVRAAGD voor 2dag in de week. AdresRu'.ten, Stationsweg 21a. 2 Biedt zich aan voor burgerdienst, voor 1 Nov. Adres bureau van dit blad. TE KOOP 1-jarig rund bij A. Heidens, Steegsbroek— Leunen. P. Cuppen, Oostrum. bij L Dijkmans, Spurkt B 19. TE KOOP prima inmaakperen J. Duijckers, Hoogriebroek TE KOOP een goed onderhouden Adres bureau van dit blad. en Onderdeelen. Huishoudel. artikelen, Philips en Osram Lampen. LEUNEN Telefoon 485 God zij gedankt. Achhad ik nu maar kleine Hendrik ook mee kunnen brengen maar zou het waar zijn dat eigenlijk de jonker van het kasteel had moeten dienen? Het ware vreeselljk voor dat edele, trouwe hart. Buiten het raam stond eene duistere gestalte die het hoofd boog op de borst en diep zuchtte. Achter de keuken een ander niet minder donkere, die zich in de handen wreef en grinnikteoom Hendrik zwarte Dries. Eerlijkheid en trouw valschéid en verraad. Liefde en dankbaarheid haat en snoode ondank. Het edelste hart het laagste wezen. Wat de Heer Pastoor vermoedde is uitgekomen hij had juist geoordeeld. De officier wilde zijn wraak aan mij koelen tot eiken prijs. Hij sleurde mij mede van stad tot stad. Opeens werd hij opgeroepen en moest weg en dat zoo spoedig, dat hij mij moest achter laten, zelfs zonder nadere bevelen aan de anderen te hebben kunnen geven Zijn regiment kwam voorbij Wezel- het hield stil alleen den tijd om het escadron, dat in garnizoen lag, op- en mee te nemen. Ik was in de gevangenis bij de hoofd wacht en wist niet wat er gebeurd was. 's Morgens werd mij het gewoon rantsoen niet verstrekt. Het werd mid dag, avond, ik hoorde niets en niemand Mijn gewone gevangenbewaarder was De hoogste waarde ontvangt M by GROOTESTR.I6 TEL.26I VENRAY Vergrootingen en Olieverf-Portretten. LANGSTRAAT VENRAY Bezoekt ons Atelier 1 HANDEL in alle soorten aan scherp coacurreerende prjjzen Aan huis bezorgd én ook in kleine hoeveelheden op pakhuis te bekomen Overloonscheweg. van koop, ruiling, deeling, huur, pacht en successiememorie. HORST de oppasser van den officier zelve, en die was weg met hem Het was een toestand, dien men zich onmogelijk voorstellen kan. De honger was vreeselijk. Geen licht, een bos stroo. Maar dat alles zou niets geweest zijn, maar die pijnigende ketens, die mogelijkheid van vergeten te worden, te versmachten, te verhongeren, alleen in den eeuwigen nacht, te sterven zonder troost, zonder hoop, met de zekerheid van den naderenden dood. Arme Theo. Lieve Theo. Nand en Elia hadden gesproken. Zij hadden hun kind vast, ieder met een hand en bogen zich beiden tot hem neer. Dat was een nacht 1 De onzekerheid," die mij folterde, was erger dan alles, dan de honger en zijn kwalen. Aller hande gestalten bevolkten het onder- aardsche verblijf als om rond mij heen te zwevendan eens schenen lichtende vormen mij te omgeven, dan uit eiken hoek stroomen van vonken op te schieten als de fontein in het Lisse- bosch, dan was het alsof de vonken uit mijn oogen zei ven schoten. Ik hoorde allerlei stemmen om mij heen. Ook de uwe, vader, de uwe ook, moeder, en soms was het of uw oogen geheel dicht bij mijn gelaat mij in de oogen zagen en dat zoo droevfg, zoo zoet en zoo troostend, dat ik luidop weende en snikte. Ik schrok van mijn eigen stem, stond op en wierp mij met het gelaat op den ouden mantel, die het stroo bedekte, om mij uit te weenen. Dan riep ik: „Vader! Moeder 1 Ach I komt toch, help mij toch waar zijt gij dan viel ik op de knieën en bad om uitkomst. Lieve Theo 1 Ach mijn kind Dat hoorde men zoo stil door Theo's verhaal heen en de dienstboden, onbe weeglijk, de meiden de handen in de schoot, de knechten met het pijpje Grootestraat IS Telefoon 253 dat is de ploeg voor van daag en de toekomst. Is geschikt voor elk werk, voldoet aan de hoogste eischen, uit voorraad leverbaar, in verschillenae zwaarten. 2-schaar wend stoppelploegen, 3-schaar ploegen, 1-2-3- en 4-velds eggen, kunstmeststrooiers, gierpompen, enz. Handel in Landbouwwerktuigen Tel. 485 VOOR PRIMA KWALITEITEN IS UW ADRES kruisstraat Thans is het de tijd om een nieuw te koopen, of het oude te laten nazien. Levering van alle merken. Ook op afbetaling. Vertegenwoordiging van de „AERODYNE" WIND DYNAMO voor het maken van eleetrlsch licht op afgelegen plaat een. Een uitkomst ln deze tijden van petroleumschaarschte. Vraagt prijjs en Inlichtingen. 503 maar.... laat vóór Uw wandeliugen Uw voeten nazien. WIJ BEHANDELENdoorgezakte voeten, alsmede eeltplekken en eksteroogen, verhoornde, iDgegroelde en kalknagels, enz. Absoluut pijnloos. Aanbevelend, Grootestraat 5 Telef. 379 Gedipl. Pcdicurc-Voetkundige. itgedoofd tusschen de tandon, hadden de tranen in de oogen. God kwam te hulp, ging Theo voort. Hoe lang ik zoo verbleef, weet ik niet zeker, maar op eens, terwijl ik bad en weende, hoorde ik achter mij een stem. - Is hier iemand sprak die stem. En een donkere gestalte, een lantaarn voor zich uit houdende stond in de geopende deur. Ik richtte mij op en ik blikte in het eerlijke, ronde, blozende gelaat van een ouden Duitscher, die mij scheen te vragenhoe komt gij hier Ik verhaalde hem de zaak met een paar woorden. - Arme jongen, zei hij, soldaten weg, officier weg, Franschen weg, alles weg, en het was hem een jeweldige voldoening dat „weg" met dimmende krachten te herhalen. - Kom, ik zal u eten geven en verder zullen wij zien, want noch hier, noch buiten de stad is het veilig overal vijanden, onverwacht, - opeens alles vol angst, maar ik wil u helpen, kom maar mee Zoo kwam ik uit de gevangenis. Alles ademde vrijer. Al zat Theo ook verlost en goed en wel teruggekeerd uit den vreemde en uit alle gevaren in hun midden, en verheugden zich allen in zijn terug komst. Ze hadden met hem geleden en gestreden en gezucht en geweend. Zijn verlossing nam hun een steen van het hart. Buiten voor het raam stond Hendrik en glimlachte door zijn tranen. Buiten achter de deur leunde zwarte Dries en grijnsde afschuwelijk En toen? zeiden alle blikken, die om zijn lippen hingen, en toen vroe gen tegelijk Nand en Ella. Ja, hernam Theo, toen nam mij die rondholle Duitscher mee naar zijn woning en dat ging nog al gemakke lijk, want hij woonde in een klein, erg klein huisje, dat als in het raadhuis ingebouwd was. Het waren de beste menschen. Hij, zijn vrouw en ook de kinderen, en zijn huisje was zoo vol als een duiventil in de Jura, en toch vonden ze voor mij nog een plaatsje. Maar neen, den volgenden dag, zei de goede manhet doet mij leed, jonge vriend, maar houden kan ik u niet. Gij ziet het zelf, en mijn huis is te ktein. Ik heb met mijn vrouw van nacht overlegd en hoor, wat wij voor het best hebben gehouden. Gelukkig, dat gij nog nïet in een militair pak steekt, want de uniform zou uw ongeluk ge weest zijn. Ik breng u morgen buiten de stad en den weg op, die naar Duitschland gaat, niet naar de grenzen, daar komen altijd nieuwe troepen, en gij moet vooruit, gij kwaamt er niet door. Zoo geschiedde. Het zou een krijgslist zijn, om de Franschen die de wegen bedekten te verschalken. Maar het ging mij slecht. Ik volgde dus zijn raad, helaas! wie zou gedacht hebben dat ik eenige dagen later weer den Franschen in de handen viel. Achter de deur van de keuken stond nog altijd de zwarte gestalte. Zij knar ste op eigenaardige wijze op de tanden, de tong klapte met een soort van wel behagen, en zij grinnikte van voldoe ning. Ik volgde den heenweg die mi\ weer naar het hart des lands moest brengen, langzaam, op mijn doode gemak. Het was immers slechts schijn dien ik aannam. Maar ik zag weldra, dat mijn gastheer, hoe goedmeenend, toch de plank misgeslagen had. Gij kondt bijna geen voet verzetten, voor noch achterwaarts, altijd soldaten. Zoolang er maar geen Franschen waren, ging het zonder gevaar. Maar wanneer zi er bij waren, dan voelde men dat men geen oogenblik meer zeker was. Zoo naderde ik tusschen hoop en vrees een klein stadje en het was den tweeden dag mijner onvrijwillige reis. Leverbaar in elke inhoud. is onovertroffen kwaliteit en pri Speciaal gebouwd met i nieuwste stook-technische ervaringen. Let op onze firmanaai oostrum-venray Telefoon 50 voor naar en andere Boonikweekerij-artikeleo X Jfek# ^JX JLJL JLJL TELEFOON Nr. 23 Om teleurstelling te voorbomeD, raden vrg U aan zoo ppoe dig mogeljjk de benoodlgde soorten en aantallen op te ge ven. Vele artikelen worden schaarsch, vooral hoogstammei en struiken op type en kwee. goed besteden Laat dan Uw huis mo- derniseeren. Speciaal inrichten van Bad- m kamers en Bruinzeel-keukens, mm* Aanbevelend, AANNEMER - BOUWMATERIALEN Hoenderstraat 3l Telefoon 531 WEEST ZUINIG! met de versterkende zouten, vitaminen en andere waarde volle grondstoffen, die onze voeding bevat. Gooit ze niet weg met het afgietwater. Kookt met weinig water en kookt vlug. Ik wilde in een zijstraat een herberg gaan opzoeken, toen op eens uit een troep soldaten een geroep klonk dat mij deed rillen. TheoTheo Ik deed alsof ik het niet hoorde, alsof het mij onmogelijk kon aangaan. Maar het roepen werd luider. TheoTheodoe toch niet alsof gij mij niet kent. Ik versnelde den pas., maar ja*wel, ik meende de stem te herkennen. Er kwam mij iemand achterna ge- loopen en legde mij de hand op den schouder en toen ik omkeek zag ik in het trouwe en domme gezicht van onzen armen Heiden Antoon, gij weet wel. Heiden Antoon I fluisterden alle hoorders halfluid op een toon die zeggen moest hoe Is dat mogelijk Buiten voor het raam kwam het ge laat van Hendrik dichter bij de ruiten, en uit de groote droevige oog6n straal de de gedachte. Heiden Antoon Zou hij dan niets van mijn kind vernomen hebben? En de onheimelijke gedaante achter de deur zei ook binnensmonds, „goed zoo goed zoo 1" En Heiden-Antoon hij was zoo verheugd, zoo gelukkig van mij weer te zien, dat hij mij in zijn armen slui tend riep Theo Theo wat ben ik gelukkig u te zien 1 En ik dachtthuis Bello, de goede trouwe Bello en hier Heiden- Antoon, de goede, beste Antoon Allen begrepen en zwegen. Een enkele knecht nam een lange teug en zette nog al luidruchtig zijn glas neer, met een knik. De meiden raapten de breinaalden bij elkaar, Nand's pijp was uitgegaan in de hand die op den leuningstoel rustte en Ella zag strak voor zich uit, nadat ze de hand van Theo aan haar lippen had gedrukt. Arme Antoonzei ik en wilde hem beduiden mij niet te verraden, maar 't was te laat. De brigadier, die hier in huis ge legen heeft, herkende mij en mijn lot was beslist. Ik möest mee van de eene stad naar de andere, het waren cavallerie de anderen, en mij stak men in de infan terie. Gelukkig hadden de dragonders hun bevelen, zoo spoedig mogelijk na te rukken, terwijl de infanteristen ach ter bleven, en ik min cf meer afge- exerceerd werd door een onderofficier, die voorzeker met zijn hinkebeen op de achterhoede aangewezen was, maar inderdaad tot den ziekendienst of de ambulances behoorde. Zoo was ik weer 2lleen, maar dankte aan dat toeval mijn redding Want naar Rusland gaan en naar het kerkhof gebracht worden dat stond gelijk. Het groote leger eens over de gren zen, was van de gemeenschap afge broken. Napoleon scheen alles te wagen op één zet. Hij moet wel verblind geweest zijn Straffe Gods! fluisterde somber Hendrik buiten voor het raam. Het moet wel zijn, want hij zorgde wel voor zijn terugtocht door Duitsch land, iets dat bijna overtollig scheen, maar aan zijn wederkomen uit Rusland, dat hij zoo roekeloos binnentrok, daar dacht hij niet aan. Ik marcheerde dan hier dan daar, deed allen dienst, alle mogelijke, tot in de hospitalen toe, maar bleef voor de hand verschoond. Zoo verstreek de zomer. Tegen het einde van de maand Augustus moet 't geweest zijn, moet er een groote veld slag geleverd zijn geworden op de grenzen van Rusland. Wij werden zulks gewaar aan de machtige transporten van gekwetsten die langzaam op ons kwamen afzetten, want - Smolensko, geloof ik, zoo heette dei stad, waarbij zoo bloedig gevochten was, was door de Russen in een puinhoop herschapen. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1941 | | pagina 4