Auto «verhuur CITAX GEBR. SLITS, VENRAY V Jaarmarkt te Venray M. DIRCKX - Leunen Geniet van de natuur J. HENDRIKX bel op no.550 JOS. ARIAENS-Royers voedt Ugoed dus kookt op Huismeubels twee tafels en een fornuis net R.K. Burger dienstmeisje GEVONDEN zilveren roz ontsmettingsmach. voor zaaizaad TE KOOP KACHEL M. H. STOKS Telefoon 415 Fa. StootsSeelen Steenkolen en Brandstoffen Jac. Verstegen Go e&WLVCM GoedMHÏim Rijwielen Gebr. Lucassen VRUCHTBOOMEN (ook op type) Ligustrum en ander Haagplantsoen Stam-, Struik- en Klimrozen, Alle soorten Bessen, Sierheesters eldkoning «»«tisdepioeg Smederij Gebr.Lucassen, Leunen Venraysche Schoenhandel Maat- en Reparatie-inrichting GEBR. MARTENS - Venray Bouwmaterialenhandel Een Mulders Spaar- kookkefel G. MULDERS. Spaarkoolclceielfabrielc Wanneer gij Uw schoenbon bij ons besteedt, Dan zijn Uw voeten goed gekleed. Zwembad „Oden Berg" te VENRAY. Notaris Holtus ie Horst zal op Woensdag 8 October 1941 nam. half 3 In zaal Wed. Schellen te VeDr8y, tegen contante betaling publiek verkoopen Hulsmeubels, hoofdzakelijk be* staande uit ledikant met matras, nachtkastjes, waschtafels, wasch- stel, stoelen, lamp, 4 tafels, matten, vloerkleed, elect rlsche lamp, schaal lampen, waschtell, waschketel, haag schaar, Inmaakpotten, een partij flesscheD, klok, bloempotten, porce- lelnen borden, waterketel, kookpan nen en potten, kolenbak, messen, vorken, lepels, trapladder, wasch- Bchraag, ladder, touw. doofpot, laddertouw, spiegels, catrollereep, kisten, groote kast en kleine kast. beelden met stolpen, glas en aarde werk, leunstoel, bloementafeltjes en wat verder ten verkoop zal worden aangeboden. TE KOOP J. Verhaag, Oostrum D 5. Biedt zich aan 15 jaar, flink van postuur, liet voor kinderen. Brieven onder no. 55 bureau van dit blad. enkrans Te bevragen bij A v.d. Pasch, Henseniusstraat, Venray. oo T33 KOOP Adres bureau van dit blad. een goed onderhouden Adres bureau van dit blad. TE KOOP 4 ongem. biggen Wed. M. Geerets, Ysselsleyn. LUXE- HANDEL in alie soorten tan Bcherp concurreerende prjjzen Aan huls bezorgd en ook ln kleine hoeveelheden op pakhuis te bekomen Overloonschcwog. met zoo'n Brit van GR0OTESÏS.I6 TEL.26I VENEAV en Onderdeelen. Huishoudel. artikelen, Philips en Osram Lampen. LEUNEN Telefoon 485 is toch voordeeiiger VENRAY. VOOR PRIMA KWALITEITEN IS UW ADRES KRUISSTRAAT FEUILLETON. Misdaad en reelit rond de Piasmolen. 17 Magazijnen, onafzienbaar strekken zich uit, langs alle zijden Hier werd de veldtocht bereid, gereed gemaakt, de voorraad bijeen gebracht. Van hieruit zou als de bron ontspringen die het ontzaglijk leger steeds van alles zou voorzien. Hier had de keizer zijn eerste over winning behaald. Van hier zou de fransche adelaar zijn vlucht nemen over het onmetelijke rijk der Russen. Daar zou hij den Russi- schen adelaar ontmoeten in een strijd op leven en dood. En de Russische adelaar zou over winnen. En hoe Overwinning volgde op overwinning, en de Franschen rukten zegevierend de heilige hoofdstad van het Russenrijk binnen. In het oude paleis des'keizers, in het Kremlin, de troonzaal vaardigde Na poleon een triomfeerende dagorde aan zijn troepen uit. Dat was het einde. In den volgenden nacht schoten van alle zijden vuurzuilen ten hemel op. Moskou stond in brand. En de vlammen schreven in den he mel het vonnis van dan modernen Bal- thasar, die de gewijde vaten roofde uit den tempel des Heeren, in het nachte lijk duister. Hij was veroordeeld. Dat vonnis werd uitgevoerd. Die terugtocht, die in de wereldge schiedenis geen weerga kent, werd met stroomen bloed geschreven en met hoo- pen lijken geteekend in het groot wit boek der onmetelijke ijsvlakte. Een triomfweg heen, bloedstroom terug. Het was de strijd van het Westen tegen het Oosten, van de beschaving tegen de barbaarschheid, maar ook V8n de eer- en veroveringszucht tegen de vaderlandsliefde. De vaderlandsliefde overwon. Vijftien uren strijdens openden de Franschen den weg naar Smolensk. De hongersnood, als een ratelend ge raamte begeleidde de vluchtenden. Paarden en menschen lagen bij hon derden langs hun weg, die geen weg eigenlijk was. Gieren en wolven volgden op hel spoor, azende op het ruime feestmaal. En strijden, vechten, altijd steeds door, wapenen in de hand, zonder ver- poozing, zoHder rust, steeds de Russen op de hielen, de Russen op de flanken. Maar de trotsche Cesar had gezegd, toen de paus, zijn gevangene, hem in den ban sloeg der Kerk: „Kom komde bliksems van dien grijsaard zullen de wapenen niet doen vallen uit de handen mijner soldaten, hoort ge De stormwind nadert met Iooden vlerk over de vlakte, ijzig koud, alles verstij vend, alles bevriezend, bijna het bloed in de aderen doend stollen. Sneeuwwolken dwarrelen over de vlakte, dichter en dichter vallen zij onzichtbaar wordt de gezichtseinder niets zien zij noch voor, noch achter, noch ter zijde. Beweegbare sneeuwmuren sluiten ze in. Hoortvan waar komt dat huilen der roofdieren Van welken kant dreunen dof die naderende regimenten Raadsels louter raadsels, maar raad sels des doods des ondergangs. Moedeloos, hopeloos, gaan de Fran- voor van- mimi mimwiiii hui daag en de toekomst. Is geschikt voor elk werk, voldoet aan de hoogste eischen, uit voorraad leverbaar, in verschillende zwaarten. 2-schaar wend stoppelploegen, 3-schaar ploegen, 1-2-3- en 4-velds eggen, kunstmeststrooiers, gierpompen, enz. Handel ln Landbouwwerktuigen Tel. 485 Grootestraat IS Telefoon 253 GEREGELD IN VOORRAAD: Encl, Dyckerhoff en Witte cement, Schelpkalk, Poederkalk, Gips, Vloer- en Wandtegels. Drijfsteenen, Bimcementpiaten Gresbulzen met alle hulpstukken, grjjze asbestbuizen en Geasphalteerde asbestbuizen met alle hulpstukken. Gegolfde en vlakke asbestplaten. Dakpannen (ook verglaasd) Diverse boardplaten voor plafonds en lambrizeeringen,, enz Rlvlergrlnd, zand en ballast verkrijgbaar op de loswal te Maashees. Verder alle BOUWMATERIALEN. is onovertroffen in kwaliteit en prijs Speciaal gebouwd met de nieuwste stook-technische ervaringen. Let op onze firmanaam Leverbaar in elke inhoud. OOSTRUM-VENRAY Telefoon 504 Maandag 6 October Verkoopboeken voor landbouwers ten behoeve van de Omzetbelasting, Schaubek Postzegel-albums van de geheeie wereld, in prijzen van f 0.65 t.m. f 7.— Boekhandel Firma v. d. Munckhof. schen verder. De Russen vallen op de achterboe- de... honderden duizenden vallen of gekwetst minder in getal, maar zij gaan verder... de vijandelijke kanonnen maaien van uit de zijden geheeie ge lederen weg over de gevallen ge lederen gaan de volgenden verder. In stilte de stille wanhoop. Eugène de Beauharnais, Ney doen wonderen van dapperheid, van opoffe ring, van krijgstalent, van keizerliefde Alles is vergeefs. De buitgemaakte schatten uit de oude keizerstad, lagen verspreid over de sneeuw, te midden van kanonnen, kruit- klsien, paarden en manschappen. De Russen kleedden hun gevangenen uit, en wierpen ze naakt op het ijskoud bed. Elke halte geleek 's morgens op een slagveld, zooveel dooden lagen alom, den strakken blik naar den hemel ge richt wachtend op de donzen witte lijkwade, de sneeuw en altijd sneeuw. De koude had ze vermoord. Wat is dat voor een stad daarginds Smolensk OGod zij dank 1 dat is de rust, de veiligheid, de vrede. Arme bedrogenen. Dat waren puinhoopen en niets dan puinhoopen. Men kampeerde in de een zame uitgestorvene straten. Te wapen te wapende Russen Ze stonden op, schaarden zich in de gelederen, vooruit Twee en dertig grenadiers vielen ter aarde, dood, anderen stonden, een le vend, neeneen doode muur uit de bevroren handen waren de wapens op den grond gevallen. Had hij niet gezegd, zij zullen de wa penen niet doen vallen uil de handen mijner soldaten Daar lagen zij, wapenen en soldaten Vooruit 1 vooruitde Russen komen 1 Dat was de kreet van eiken dag, van eiken nacht, van elk uur. En zij vluchten steeds verder de ar SPECIALITEIT -i- Kinder-Meisjesschoenen, Voetbalschoenen 31—46 Sandalen rubber onderwerk Schoolschoenen Wij bieden U nog ruime keus. Huispantoffels Werkschoenen Klompsokken Luxe Dames- en Heeren schoenen. TELEFOON 468. MAASHEES. Het Zwembad is opengesteld ZONDAG 8—10 Heeren, 10—12 Dames, 12—2 Heeren, 25 Dames, 510 Heeren. MAAN DAG 7—10 Dames, 10—12 Heeren, 12—3 Dames, 3-5 Heeren, 5—7 Dames, 710 Heeren. DINSDAG 710 Heeren, 1012 Dame3, 123 Heeren, 3—6 Dames, 6—10 Heeren. WOENSDAG 79 Dames, 911 Heeren, 11—12 Dames, 12—2 Heeren. 2—5 Dames, 5—10 Heeren. DONDERDAG 710 Dames, 1012 Heeren, 12—3 Dames, 3—5 Heeren, 5—7 Dames, 7—10 Heeren. VRIJDAG 79 Dames, 9—1 Heeren, 15 Dam6S, 5—10 Heeren. ZATERDAG 710 Heeren, 10—12 Dames, 12—2 Heeren, 2—5 Dames, 5—10 Heeren. Wijzigingen voorbeh. Kinderen bea. 12 j. zonder geleide geen toegang men, steeds minder in ge'al. Geen tien duizend waren meer in staat in het vuur te gaan. Den acht en twintigsten November zou men over de Berezina trekken. Die naam zou met bloed opgeteekend worden in de jaarboeken van Frankrijk als de storm des bloeds Twee bruggen zouden den doortocht bieden. De eene brak en zonk, eene voor zooveel vluchtelingen. Zij vochten met de wapenen, als vijanden tegen elkan der, want ginds was het leven, hier de dood. De Russen 1 En de Russen van twee zijden, op beide oevers der rivier Met den moed der' wanhoop streden de ongelukkigen te vergeefs. Zij werden teruggeworpen. Toen vielen kogels en bommen te midden van dat vreeselijk menschelijk gewemel, een groote kluwen van ge kwetsten, zieken, vrouwen, mannen zon der wapenen. Duizenden wierpen zich door elkander in de rivier. Duizenden ook kwamen er in om. Daar bezwijkt de brug. Alles is uit, overtocht en gevecht. Doodstil werd het op de beide oevers. De geheeie legertros, twee honderd kanonnen, twintig duizend gevangenen. Hoeveel dooden Vraagt het aan den bloedstroom hoe veel lijken hij rolde in zijn golven En zoo verder, steeds verder tot aan de Niemen, den 13 December 1812, Van de zeven honderdtachtig duizend soldaten, die uittrokken, kwamen geen twee duizend weer, van de honderd twaalf duizend paarden, de twaalf hon derd kanonnen, geene. OP DE MOLEN. WEEST ZUINIG! met de versterkende zouten, vitaminen en andere waarde volle grondstoffen, die onze voeding bevat. Gooit ze niet weg met het afgietwatcr. Kookt met weinig water en kookt vlug. :-k =&- •7^ maar.... laat vóór Uw wandelingen Uw voeten nazien. WIJ BEHANDELENdoorgezakte voeten, alsmede eeltplekken en eksteroogen, verhoornde, Ingegroeide en kalknagels, enz. Absoluut pQnloos. Aanbevelend, Grootestraat 5 Telef. 379 Gedipl. Pedicure-Voetkundige. En Theo Keeren wij eerst naar de Plasmolen terug, terug ook naar het dorp. De algemeene zorg deed de zorg op de Piasmolen vergeten Ieder dacht aan de zijnen. Elke moe der aan haar kind. De oude herder was bekomen van zijn wonden, .welke echter zijn hoofd geteekend had met een onuitwischbaar merkteeken; een merkteeken van held haftige, priesterlijke, vaderlijke liefde. Maar zijn hoofd hing diep neergebogen op zijn borst, wel vlamt nog in het oog dezelfde zielekracht, hetzelfde zieleffeven. Er scheen echter iels te knagen aan hart, er moest iets zijn dat hem meer dan anders bezig hield, want hij zag soms het handje niet dat de kleinen hem kwam n aanbieden op straat, en staarde als verwonderd rond wanneer hij uit zijn peinzen ontwaakte. Het ge wone doel van zijn peinzend wandelen was de Piasmolen. Hoe heerlijk lag daar steeds datjge- zegend plekje, en hoe stil was het hier overal. De tijd der nachtegalen was lang voorbij en over die schoone na tuur lag als een sluier van droefheid uitgespreid, en als de vreemdeling bii het naderen der huizing den hond hoorde aanslaan, dan was het alsof Bello huilde, de arme Bello, Theo's jacht- De bloempotten op de vensterbanken waren verdord. Een enkele vierkanten houten bak stond frisch en vol met bloemen. Theo's bloemen, die hq elk jaar uit plantte van de oevers van den vijver den linker schaduwrijken hoek. waar een heel veld vormden. Het waren die kleine bloempies, die als blauwe oogjes opblikken uit het graan, en ons toeroepen onze dierbaren niet te ver- g6Heiidrik had ze gaan halen, hij had ze geplant zooals Theo zulks deed, en zij stonden aan het raam, en de moeder had ze gezien en toen had ze eerst bit ter geweend en had zij stil gefluisterd: „neenneen 1 kind, uw moeder zal u nooit vergeten 1" en Hendrik had toen zacht gezegd: „Vrouw, Theo denkt aan u, dag en nacht." En dat had haar goed gedaan, en eiken dag zag men de arme moeder met haar bleek gelaat staan bij de blauwe bloemen, met oogen vol tranen. Maar zij hoopte toch. Niet dat er een enkel schrijven van haar kind was gekomen. Dat niet. Zoo dikwijls als een der ouders, wier zoons reeds gewond waren geworden, op de molen afkwamen, langs den gelen weg, dan had zij hem reeds gezien in de verte wagen durfde zij niet, want haar hart klopte om te springen, en zij werd nog bleeker dan zij reeds was. Nand vroeg dan: „Ook niets nieuws van de jongens En het antwoord was ook altijd een antwoord voor hem over Theo. De goede pastoor had haar de hoop weer in het hart gestort. Hij had haar zoo zacht, zoo goed, zoo lang toege sproken, dat zijn troostend werk wer kelijke vruchten gedragen had. Ella bad, dus hoopte ze. Bidden en hopen is een, en het ge bed vernieuwt en onderhoudt de hoop, als een heilig vuur op het altaar des harten. Een moeder moet hopen, moet bid den, zoodat zij niet kan ophouden lief te hebben. De eerste tijdingen van Frankrijks nederlagen waren den pastoor ter oore gekomen. Hij haastte zich naar den molen. „Moeder, riep hij van verre, ik geloof dat wij spoedig iets van onze kinderen zullen hooren." „Ook van Theo?" was de oogen- blikkelijke vraag. „Ook van Theo, denk ik. Ik heb u reeds gezegd, dat mij dunkt dat Theo niet meer naar Rusland is. (Wordt vervolgd)

Peel en Maas | 1941 | | pagina 4