Gemengde Berichten BERICHT PEEL EN MAAS Buitenland. Disiribufiediensl Kring VENRAY. makelgkheden ene. In VENRAY KOM vanaf heden tot nader order om 22 uur moeten gesloten zgn en dat het publiek zich vanaf 22.15 tot 4 uur niet meer op straat mag bevinden. Venray 4 Augustus 1941. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Venray maakt in opdracht van den Heer Secretaris-Generaal van het Departement van Blnnenlandsehe Zaken bekend, dat verzoeken om vergunning tot het betreden van verboden landsdeelen alsmede ver zoeken om een vergunning tot het zich ophouden In de open lucht tus schen 24.00 en 4.00 uur dienen te worden beperkt tot die gevallen, waarin dringende redenen het verzoek rechtvaardigen. Belanghebbenden worden verzocht met het vorenstaande rekening te houden. Venray, 5 Augustus 1941. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat de „Verordening op de heffing eener precariobelastlng in de ge meente Venray" vastgesteld bg be sluit van den Raad der gemeente van 30 April 1941, Nr. 44/165, en goedgekeurd bg besluit van den Secretaris-Generaal van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken van 28 Juni 1941 Nr. 2 B.B., ter ge meente secretarie gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Venray, 31 Juli 1941. Burgemeester en Weihouders van Venray, A. H. M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Venray maakt bekend, dat in ver band met de ongunstige weersge steldheid, waardoor de bespuiting •san aardappelplanten deze week niet voldoende kon worden uitgevoerd, de derde termijn voor deze bespui ting ter bestrijding van den Colora dokever door den Heer Inspecteur, Hoofd van den Plantenzlektenkun- dlgen Dienst, is verlengd tot en met 16 Augustus a.s., zoodat de bespui ting voorgeschreven in dezerzijdsch bevelschrift ddo. 21 Juli 1941, tot dien datum kan geschieden. Venray, den 7 Augustus 1941. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. GESLAAGD. Aan de N.L. Muziekschool te Venlo slaagde voor orgel (middel baar B) en Theorie B. de heer Joseph Weltirg alhier. Voor het te Tilburg gehou den examen gedipl. schoenmaker oDder Rijkstoezlcht, slaagde de heer Jac. Hendrlkx, Maasheescheweg. Te Venlo slaagden voor het U.L.O. examen de volgende dames uit Venray: M. Beerkens, I. Poels, L. Roeffs en J. van Uden. Zij genoten hun opleldlDg bij de Zusters Ursullnen te Grubbenvorst. Duitsch L.O. Te !s Gravenhage slaagden voor akte Duitsch L.O. de Heer J. W. Gerlag te Venray en Mej. C. J. H. van de Pasch te Wanssum. LUXOR-THEATER Heden Zaterdag om 7.30 uur en Zondag om 4.30 en 7.30 uur ver toont Luxor „Schaduwen der duis ternis". Een sterke film, met volop span ning en actie, vaart en variatie. In alle opzichten de moeite waard. Een film, fel In zijn realiteit en schokkend in zijn ijzingwekkende spanning. Enorm spannend, voortreffelijk gespeeld, kernachtig geregisseerd. Een zeer goed voorbeeld van de kracht, die de Duitsche industrie kan ontwikkelen op het gebied der crlmineele film. Een markant filmwerk met een enorme doBis maximum spanning. Deze film volgt den misdadiger op zijn weg van wandaad en ver derf.... tot aan het schavot. Nie mand kad zich aan haar beklem mende atmosfeer onttrekken. Autobandieten, straatroovers, brandstichters en oplichters, eeD heele bende schijnt aan het werk te zijn. Maar de politie trekt het net toe onder geweldige spanning. Pakkend, beklemmend en indruk wekkend. Een der grootste sensatie films van dezen tijd. GEVONDEN Een portemonnaie met inhoud en broodboDnen, is op het politiebureau, Een zilveren rozenkrans, is bij de Wed. Swinkels, Wilhelminaatr. no. 4 Een poitemonnaie met inhoud, is bij H. Oudenhoven, Hoenderstraat 31. Diploma Boekhouden. Voor het te Venlo gehouden exa men Practijk diploma Boekhouden van de R.K. Vereenlglng van Leraren slaagde de Heer J. Vervuurt te Oostrum. VOLKSCONCERT. Morgen Zondag zal de Fanfare ,Ons Genoegen" uit OJrlo een volks concert geven op de Groote Markt, Aanvang 7 uur namiddag. Gas en electriciteit. Uiterste zuinigheid noodzakelijk Bedenkt dat het electriclteits- en gasver brulk is gerantsoeneerd op 75 pet. dat daarom ledereen alles in 't werk moet stellen om dat rantsoen niet te overschrijden; dat bovendien overtreding kan worden gestraft met boete en afsluh ting van den toevoer. Niemand kan thans nog den Indruk hebben, dat de beperking van het gas- en electriciteitsverbrulk geen hoogst ernstige zaak is. De overheid doet nogmaals een be roep op aller medewerking. Een medewerking, welke zij ook vraagt in het eigenbelang van lederen bur ger. In de afgeloopen dagen zijn in verschillende deelen van het land op groote schaal verbruikers van gas en electriciteit, waaronder tal van industrieën, afgesneden, omdat zij hun rantsoen overmatig hadden overschreden. Men zij dus gewaarschuwd om alles na te laten wat niet tot het aller noodzakelijkste behoort. Horstcr Weekmarkt 5 Augustus. Totaal aanvoer 288 dieren, waarvan 62 stuks rundvee en 226 biggen. De biggen gingen vlug van de hand en brachten tot f 17 per stuk op. Door de Veehou derij-Centrale werden overgenomen 46 stuks grootvee en 16 kalveren. Verkoop Peelboerderijen. Door de Stichting Binnenkolonlsa- tle Sevenum werden in café J. Lom men alhier een zestal boerderijen in de nieuw ontgonnen Peelvelden ten verkoop aangeboden. Hiervoor be stond groote publieke belangstelling. Voor deze zes kavels bleken negen koopers te zijn die hun namen bij de diverse kavels konden opgeven. Zoo kwam men tot het volgende eind resultaat: voor no. I 3 liefhebbers, voor no. II 2, voor no. Ill 6, voor no. IV 8, voor no. V 6 en voor no. VI ook 6. Het bestuur der Stichting Binnen- kolonisatie zal de diverse koopers naderhand aanwijzen na overleg ge pleegd te hebben met het gemeente bestuur. Mogelijk is ook dat het lot in deze zal beslissen. Loopjongen stal 4000 bonnen. De gemeentepolitie te Venlo heeft aangehouden den 17-jarigen P. aldaar, die als loopjongen in dienst was van de firma S. De aangehoudene heeft :elkena met kleine hoeveelheden een partij van nlet minder dan 4000 distributiebonnen ten nadeele van zijn firma ontvreemd. Het waren suiker-, meel- en zeepbonnen, welke de loopjongen te gelde maakte. Verdronken. Toen Zaterdag te Roermond enkele jongelui op de Roer nabij de uitmonding van deze rivier In de Maas aan het roeien waren, sloeg de boot plotseling om, waardoor een drietal te water raakte. De 20jarlge A. Coenen uit Rcor mond, die niet zwemmen kon, ver dronk. Handel invalsch geld. Het was de politie te Venlo ter oore gekomen, dat daar ter stede een drukke handel werd gevoerd in valsch geld. Dit geld bestond uit zg. gouden tientjes, welke In wer kelijkheid vergulde halve guldens waren. Door de politie werden de daders dezer dagen op heeterdaad betrapt Bij het onderzoek kwam aan 't licht dat een der daders in het bezit was van een groot aantal van dergelijke gouden tientjes. Een viertal personen werden in arrest gesteld. Het is aan het optreden van de politie te danken, dat het aantal personen niet voor groote bedragen is opgelicht. Portemonnaie van toonbank gekaapt. Mej. V. uit Tegelen die in Venlo was om inkoopen te doen, vertoefde in een winkel op de Vleeschstraat. Haar beurs had zij op de toonbank gelegd, toen haar aandacht werd afgeleid. Groot was de ontsteltenis van de vrouw toen zij onmiddellijk daarna haar portemonnaie miste. Terwijl zij zich had omgedraaid, had een winkeldief van de gelegenheid gebruik gemaakt de portemonnaie te stelen. De beurs bevatte ongeveer f 20. De dader werd nog niet ge vonden. Dc Noord-Oostpolder. Het in cultuur brengen begint binnenkort. Naar wij vernemen, zal het in cultuur brengen van den Noord- Oostpolder thans zeer spoedig be ginnen. De barakken, welke beBtemd zijn voor huisvesting van de werk lieden, komen dezer dagen gereed, Het kamp te Blokzijl, waarin plaats is voor 300 arbeiders, zal 18 Augus tus worden betrokken. Intusschen nemen de voorberei dende werkzaamheden een steeds grooter omvang aan. Zoowel bij Urk als bij Lemmer is men bezig met de onkruldbestrgding, waarbij in totaal 30 a 40 boerenjongens werk vinden. Ook is men aan de kust reeds bezig met de begreppeling. Het op grooter schaal beginnen van de landbouwkundige werkzaamheden kan echter eerst in de tweede helft van Augustus tegemoet worden ge zien. Premie Ongevallenwet 1921. Het bestuur der Rijksverzekerings bank deelt mede, dat bij beschikking van 23 Juli 1941 van den waar nemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken de bijdrage over het jaar 1940 Is vast gesteld op 100 pet. van de voorschot- premie betreffende Ongevallenwet 1921. Er zal dus geen verrekening of restitutie van de voor 1940 betaalde ongevallenpremie plaats hebben. De N.S.B. beeft 100.000 leden In 'n rede te Cleve heeft Ir. Mussert verklaard, dat de N.S.B. vóór 10 Mei 1940 slechts 32 000 leden telde; in een jaar tijd is dit aantal meer dan verdrievoudigd en de beweging telt nu rond 100.000 ledeD. Van de 1700 in Dultschland zijnde W.A. mannen hebben er zich ruim 1300 vrijwillig gemeld voor den strijd tegen het bolsjewisme. Ook de politieke organisatie van de N.S.B. in Dultschland heeft 312 vrijwilligers geleverd, terwijl zich voorts nog 41 nlet-Ieden hebben ge meld. Zij allen zullen worden onderge bracht in een zelfstandig W.A.- reglment, dat tot een sterkte van 3000 man In Nederland zal worden gecompleteerd en geoefend. Zoodra dit regiment voor den strijd gereed is, zullen in totaar 10 000 leden van de N.S.B. met de wapenen in de vuist tegen het bolsjewisme staan aangetreden. Engelsche luchtaanvallen Nadat gedurende enkele dagen niets over Engelsche luchtaanvallen te vermelden is geweest, valt thans weer van enkele Britsche vliegtuigen boven ons land gewag te maken. Een aantal brisant- en brandbom men werd omlaag geworpen. Eenige boerenhoeven en schuren werden xnia of meer zwaar beschadigd. Een boer derij moest ontruimd worden. Bij deze aanvallen werden eenige koeien gedood of gekwetst. Overigens was de aangerichte schade niet vermel denswaard. Dooden of gewonden zjjn gelukkig niet te betreuren. Bestrijding Tuberculose Horst Om de Sanatoriaverpleging en de bestrijding der tuberculose te kun nen financieren, wordt aan het plaat selijk Groene Kruis, Santos en Her wonnen Levenskracht op 9 dezer ge legenheid gegeven tot het houden van een gemeenschappelijke speldjes dag. Een beroep wordt gedaan op de jongens en meisjes met vacantie om zich voor den speldjesverkoop op te geven bij de diverse leden vaD het comité. He tweede contingent vrijwilligers vertrokken. Nadat het eerste contingent van het Vrijwilligerslegioen Nederland vertrokken is voor den strijd tegen de Bolsjewistische horden aan het Oostfront, traden opnieuw jonge mannen aan om gevolg te geven aan den oproep van luitenant-gene raal b d. H. A. Seyffardt, oud-chef van hen generalen staf. Donderdagmiddag is het tweede contingent van het Nederlandsche legioen, bestaande uit 431 man, uit Deu Haag vertrokken. De noodlijdende gemeenten. Het aantal gemeenten dat op een Rijksbijdrage is aangewezen bedroeg tot voor kort omstreeks 350. Dit aantal is thans gestegen tot 4Ö0. Het Rijk heeft opnieuw de hand over het hart gestreken en het be drag dat beschikbaar gesteld wordt voor noodlijdende gemeenten, ver hoogd tot 50 millioen gulden. Dit geldt voor 1941. Vroeger was voor dit doel beschikbaar ongeveer 32 millioen. Opgemerkt dient te worden, dat de financiering van den weder opbouw te Rotterdam hierbuiten valt. Voor steun komen op de eerste plaats in aanmerking de gemeenten, welke haar begrooting met een te kort hebben moeten vaststellen, doch ware de gemeentefondsbelasting ge handhaafd, nog gelegenheid zouden hebben gehad, die tekorten te ver minderen of weg te werken door verhooging van het aantal opcenten op die belasting. Stoofschotel van worteltjes, doperwten, aardappelen en runderpoulet. 15 kg. aardappelen, 1 halve bos worteltjes, 4 zomeruien, 1 vierde kg doperwten, 150 gr. runderpoulet, wat boter of vet, zout en fijngehakte peterselie. De runderpoulet met zooveel water in een stoofpan opzetten, dat zij goed bedekt is. Wat zout toevoegen en het vleesch In goed geBloten pan op een zacht vuur gaar koken in plm. 75 minuten. De schoongeboende in vieren ge sneden aardappelen, de geboende (niet geschrapte) worteltjes, de ge dopte erwten en de gesnipperde uien toevoegen. De pan sluiten, de inhoud weer vlug aan den kook brengen en alles in ongeveer 'n balf uur gaar koken. De bestanddeelen losjes door elkaar roeren. Het overtollige vocht in een Bauskom gieten en het gerecht in een dekschaal of vuurvaste schotel overbrengen. Stoofschotel van slaboonen, tomaten, aardappelen entap- temelkpoeder. 1.5 kg. aardappelen, 1 halve kg, Blaboonen, 1 vierde kg. tomaten, wat boter of vet, 150 gr. taptemelkpoe- der, wat zout. Wat water in een stoofpan aan de kook brengen. De helft van de schoongeboende ln vieren gesneden aardappelen erin leggen, daarop de slaboonen en vervolgens de rest van de aardappelen. De gewasschenenin vieren gesneden tomaten, zout en wat boter of vet toevoegen. De pan sluiten, de Inhoud vlug aan de kook brengen en ln 'n half uur gaar koken, Het taptemelkpoeder met water tot een glad papje aanmengen en aan de overige bestanddeelen toe voegen. Het geheel losjes door el kaar roeren en nog even doorwar men. Het overtollige vocht in eenaauB kom gieten. Het gerecht in een dekschaal of vuurvaste schotel over brengen. Dc voedingsraad over... Maaltijden, die weinig brandstof vragen. Nu de brandstoffen gerantsoeneerd zijn, is de huisvrouw er op uit maal tijden te bereiden die niet veel brand stof verbrulkeD. Het eerst denkt men dan aan sla-gerechten van rauwe groenten. Deze bereidingswijze kost niet alleen geen brandstof, maar bovendien profileert men maximaal van de voedingswaarde van de groen ten. Ook is men met brandstof en tevens met voedingsstoffen zuinig, Indien men de aardappelen met wei nig water kookt en de groenten zonder water of met zoo weinig mo gelijk water opzet.l kg. aardappelen kan men gaar laten worden met 3/4 glas kokend water. Bereidt men de groenten en aard appelen als stamppot, dan heeft men slechts één warmtebron noodig. De stamppot zal echter alleen weinig brandstof kosten, als men de be standdeelen met weinig kokend water in de goed gesloten pan snel aan de kook brengt, alles op een kleine vlam gaar kookt en niet langer dan noodig is verhit. Het eenige nadeel van deze berei- ding Is, dat door het langdurig stam pen lucht ln den stamppot komt, waardoor de vitaminen van aard appelen en groenten in waarde achteruit gaan. Da minder bekende stoofschotel heeft dit bezwaar niet; groenten, aardappelen en eventueel vleesch worden wèl in één pan bereid, maar niet door elkaar ge3tampt. Het vocht dat uit de verschillende bestanddee- in trekt, wordt afgegoten en als bouillon bij den stoofpot gepresen teerd. In verband met den feestdag van Maria ten Hemel-Opneming op Vrijdag 15 Augustus a.s. zal het volgend nummer van voor onze abonné's in Venray- Dorp reeds verschijnen op DONDERDAGMIDDAGvoor onze post-abonné's op VRIJ DAG. Inzenders en adverteerders ge lieven hiermede rekening te houden en te zorgen, dat hun copie één dag vroeger, dus uiterlijk Donderdagmorgen 10 uur in ons bezit is. BESCHOUWINGEN OVER DEN TWEEDEN WERELDOORLOG. Het einde van de zesde week van den oorlog tegen Rusland heeft ver schillende Duitsche bladen aanlei ding gegeven, om beschouwingen te houden over den stand van zaken aan het front tegen Rusland. De Berliner Boersenzeitung schreef: Na een veldtocht van zes weken in het Oosten wordt de totale positie aan het front gekenmerkt door het feit, dat overal aan het front van 2500 KM. lengte,'de Sovjet-troepen genoodzaakt zijn zich te weer te stellen tegen de vernietigende slagen van de Duitsche divisies en haar bondgenooten. De operaties in het Oosten zijn hun strategisch hoogtepunt reeds gepasseerd, zoodat de komende Duit sche eindoverwinning reeds als een onveranderlijk feit genoemd kan worden. De Deutsche Algemelne Zeitung wijst op de hopelooze positie van de Sovjet-divisies, die ondanks alle pogingen tot verlichting steeds nau wer zgn samengeperst. Ingaande op de Britsche propa ganda-offensieven ten gunste van de Sovjets, herinnert het blad aan de poging van de Eogelschen om de gevechten in het Oosten voor te stellen als een stellingoorlog. Na de operaties van de laatste week zal het den Engelschen echter weldra duidelijk zgn, dat Dultschland en zijn bondgenooten over voldoende strijdkrachten beschikken om ook in het reusachtige gebied der Sovjets de werkelijke en ondubbelzinnige beslissing te bereiken. En de Berliner Lokal Anzeiger schreef dat de vernietiging van de militaire macht in het Oosten is, hoe men het ook bekijkt, het belang rijke doel van de Duitsche weer macht. Een bewijs voor het feit, hoezeer men onder de vernietigende kracht van de Duitsche wapens In Moskou reeds het hoofd kwijt geraakt Is, kan ODder andere ontleend worden aan een oproep van den Moskou- schen Nieuwsdienst, waarin den Sovjet-troepen wordt aangezegd zich niet door de mechanische wapens van den vijand angst en schrik ts laten aanjagen. Ten slotte drukte de Völkische Beobachter zich aldus uit Wij moeten den Führer heden dankbaar zijn, dat hij op het juiste oogenblik dezen tegenstander heeft aangepakt. Thans na zes oorlogs- weken weten wij pas goed, wat ons bedreigde. Hoe zou de oorlog zich wel ontwikkeld hebben, indien wig het aan de Bolsjewisten hadden over gelaten het tijdstip voor den aanval te kiezen De oorlogen, die tot dusverre in Europa gevoerd zijn, gingen om machtsverhooging van afzonderlijke volkeren of staten. Nooit echter stond het bestaan van het avondland op het spel. Thans gaat de strijd onder leiding van Dultschland voor Europa, terwijl de moede geesten van het versleten democratische tijdperk, reeds hun ondergang ge laten voorzagen als een lot, waar aan niet te ontkomen viel. Wg' daarentegen gaan het monster tege moet met de zekerheid, de krachten te bezitten voor de vorming van een nieuw tijdperk. Tot zoover de aanhalingen uit Duitsche bladen. Als men ze met Inzicht en oplet tendheid leest, heeft men een goeden kijk op den toeBtand van het oogen blik. De strgd in het Oosten is het hoogtepunt gepasseerd en hoewel de Russen een tegenstand bieden, zoo taal en onverzettelijk als weinigen zullen hebben verwacht, Is niettemin de uitslag van den reuzenstrijd niet twijfelachtig. De verliezen van de ingesloten Russische legeronderdeelen moeten naar eensluidende getuigenissen ont zettend zijn, daar deze legers zich veelal tot den laatsten man hard nekkig verdedigen. Algemeen is de meening verbreid, dat deze tegenstand geboden wordt onder bedreiging van de Russische Volkscommissariseen, of ook omdat aan de weinig ontwikkelde Russlscbe soldaten öe meening la bijgebracht, dat de gevangenen door de Dultschers man voor man en zonder pardon worden doodgeschoten. Het gevolg voor de Dultschers is echter gelijk en wel, dat zg vaak tot de volkomen vernietiging van een ingesloten leger moeten doorvechten. Een sprekend staaltje van deze hardnekkige gevechten is het leger- bericht van Maandag 4 Augustus, waarin toch gezegd wordt: „De massa van de strijdkrachten der sovjets, die oostelijk van Smo lensk waren Ingesloten, is thans ver nietigd. De rest gaat zgn ontbinding tegemoet." Dit is het einde van den strijd, die reeds 16 Juli zgn aanvang nam met de inname van Smolensk. Drie weken lang is er In hardnekkige pantser- gevechten om de overwinning gevoch- ten^en voortdurend poogden de Rus sen'door uitvaispogingen zich aan de omsingeling te onttrekken of door aanvoer van nieuwe troepen den Ijzeren ring te doorbreken. Noch het een noch het ander is hun kunnen gelukken en na de vernietiging dezer legers en de zuivering van het uit gebreide gebied mag men verwach ten, dat de weg naar Moskou verder open ligt. Tenzij Stalin, zooals we de vorige week ook reeds schreven, in staat is nieuwe legers uit het achterland aan te voeren en de Rus sen tot een nieuwen strijd voor hun hoofdstad op te wekken. Hierbij moet men echter niet uit het oog verliezen, dat de Dultschers over de heerschappij ln de lucht be schikken en daardoor in staat zijn, den aanvoer van nieuwe troepen zooal niet geheel te voorkomen, dan toch sterk te belemmeren. Moskou's stations en toevoerlijnen zgn on bruikbaar gemaakt, verschillende andere strategische lijnen verbroken, zoodat ook deze mogelijkheid niet erg groot meer is. den, vaak op twee ver-verwijderde punten, welke stootafdeelingen zich dan dlkwgls op honderd of meer kilometer achter het Sovjet-front, vereenigen, waardoor een nieuwe omsingeling is tot stand gekomen. Is de ingesloten troep groot, dan doet hg uitvaispogingen, terwgl de omsingelende vgand al maar tracht den ring nauwer aan te halen om de bewegingsvrijheid van den tegenstan der te verlammen. De strgd ten Oosten van Smolensk besft zoo een goede veertien dagen aangehouden, de strgd Westelgk van het Peipusmeer eveneens en op Za terdag 2 Aug. heeft het Duitsche Iegerbericht gemeld, dat Zuidelijk van Kiew weer een nieuwe omsln- gelingsslag van reusachtige afmetin gen is ontstaan. Hier hebben de Dultsch-Hongaar- sche troepen^ voor ongeveer een goede week de rivier de Boeg overschreden in de richting van Kiew. De afstand BugKiew is circa 300 KM. en de Bug loopt ongeveer op 300 K.M. af stand parallel met de belangrijke Russische rivier de Dnjestr, waaraan Kiew ligt. Voor de beoordeeling van de weer standskracht van het Russische leger is van groot belang de afloop van dezen omsingelingBslag. Op dit oor logsterrein toch zg'n de laatste we ken opvallende snelle vorderingen gemaakt en het ligt zoo ver van het gebied van den slag om Moskou, dat het door dien strijd niet kan worden beïnvloed. Nader wordt omtrent dezen ge weldigen strgd gemeld, dat de uit vaispogingen der Sovjets in dit gebied verijdeld werden. Hier werden onge veer 6000 gevangenen gemaakt en een groote buit viel den Dultschers ln handen o.m. 50 stukken geschut 368 transport auto's. Het aantal dooden is belangrijk hooger dan het aantal gevangenen en gaat dus ver boven de 10.000. Duitsche troepen drongen door in versterkte veldstelllngen ten Zuiden van Kiever werden duizenden ge vangenen gemaakt en het getal gevallen bolsjewisten bedraagt het dubbele van dat der gevangenen. Nog weer zuidelijker zgn de Duit sche troepen, na de zuivering van geheel Bessarablë, den benedenloop van de Dnjestr overgetrokken, en zg zgn nu aanstonds een gevaarlijke bedreiging gaan vormen voor het belangrijke gebied aan de Noordzijde van de Zwarte Zee, onder andere voor de oorlogshaven Odessa. Van het tweede belangrijke front bij het Peipusmeer ln de richting van Petrograd werd op Zondag Augustus bericht: „Bij de vernietiging van de vijan delijke formaties ten Westen van het Peipusmeer werden 10000 man gevangen genomen en verder talrijke gevechtswagens, stukken geschut en ander oorlogstuig buitgemaakt. Wij hebben evenwel niet den in druk, dat met dit succes de massa van het Russische leger, dat Petro grad moet verdedigen, reeds bedwon gen is. Zelfs niet indien de verliezen aan dooden en gewonden aan Rus sische zijde op tienmaal het aantal gevangenen zou te stellen zgn. De afstand Peipusmeer-Petrograd is nog altijd een dikke 200 K.M. grooter dan de breedte van ons land en bij den bekenden overvloed aan soldaten is het niet aannemelijk dat de opmarsch der Dultschers van dit meer naar Petrograd een mili taire wandeling zijn zal. Tot dusverre hebben de Russen door hun tegen- aanaanvallen met pantserwagens en het inzetten van al bun krachten den Dultachen opmarsch heel wat moei- Igkheden in den weg weten te leggen. En zoo mag men ook verder niet verwachten dat, dat snelle beslissin gen zullen te verwachten zijn, nu men aannemen moet, dat nog hon derdduizenden, misschien millioenen soldaten staan tusschen het PelpuS' meer en Petrograd. Daar komt nog bjj, dat men Sovjet Rusland ten opzichte van het ver- keersnet niet vergelijken kan met West-Europa. Zijn In West-Europa eenmaal de verdedigingslinies doorbroken, dan heeft een gemotoriseerd in zekeren zin vrij spel en kan In enkele dagen honderden kilometers diep, langs tientallen geasphalteerde opmarsch- wegen het vijandelijke land binnen dringen. In Sovjet-Rusland bestaan die wegen niet. Het zijn karresporen, door onafzienbare vlakten, zand en stof bij droog weer, modderkuilen na regen. Bekend is alleen, dat de weg WarschauMinskSmolensk Moskou een behoorlijke autobaan is, waarom dan ook thans zoo heftig al bjjna zeven weken lang gestreden wordt. Door de hardnekkige verdediging van het Sovjet-leger en door de nieuwe strijdwijze van het Duitsche leger, ontstaan echter steeds weer nieuwe omsingelingsgevechten van min of meer grooten omvang. De Dultschers stooten met hunne snelle troepen door het Sovjet-front heen, als het ergens stand wil hou 12 Sept. Inlevemb» Detaillisten de inleveren tfang 201a vac arfoep denierswarec Inlcver/ng »ce in verband a.£ op 15 4 Daar hetltle- Vrgdsg 15 j#otei aardappelhai en stellingan huen Donderdag ïvan H*tin De ifdetflss voortaan uil g iederet Maa^ate Tel;7 232. Kantooruren: Zaterdags 10—11 uur overige werkdagen 10—12 uur. Spreekuur Leider op werkdagen van 11—12 uur v.m. ALGEMEEN. Kinderen beneden 15 Jaar, woJto zich op het distributiekantoor ver voegen voor distributie-aangelegen heden, worden niet meer geholpen. Na-uitreiking Melkbaarten. A.s. Dinsdagmorgen zullen op het Distributiekantoor voor de laatste maal melkkaarten voor personen beneden 14 jaar worden uitgereikt. Schoenen en rijwielbanden* Deze afdeelingen zgn vanaf a.s. Maandag 11 tot en met 31 Augustus gesloten. De positie der schoenen bonnen en rijwielbanden is dusdanig dat ook van verdere bespreking moet worden afgezien. Vaste brandstoffen. Degenen, die hun woning verwar men met „haarden en kachels" (dus houders van J of K bonkaarten) en tevens ln hetzelfde perceel B-,C of D verbruikers zgn (metuitzondering van pensions en kamerverhuurders) kunnen voor den laatsten maal a s. Maandag 11 Aug. op de kamooruren een aanvraagkaart MD 112 afhalen. Deze kaarten moeten voor Don derdag 14 Aug. weer worden inge leverd. In September zal in dit blad wor den bekend gemaakt, op welken dag de uitreiking van rantsoenen voor vaste brandstoffen op deze kaarten zal plaats hebben. Onderwijzers en leeraren, voor wie het geven van lessen aan huls slechts een bijkomstige bron van inkomsten is, komen voor extra verstrekking niet ln aanmerking. Voor werkkamers dit zgn ver trekken, waar meestal ln de avond uren kantoorwerkzaamheden worden verricht worden geen extra rant soenen gegeven. Geldigheidsduur brandstoffen" toewijzingen* De geldigheidsduur van toewijzin gen voor vaste brandstoffen, welke waren geldig verklaard tot 1 Juli of 26 Aug. 1941, dan wel een hier tusschen gelegen datum, wordt ver lengd tot een datum, welke drie maanden na den op de toewijzingen vermelden laatsten datum van gel digheid 1b gelegen. Wijziging distributie van tarwebloem. De inlevering van consumenten bonnen voor tarwebloem vindt plaats in de week van 11 tot en met 15 Aug. De detaillist dient bij het in vullen van zijn ontvangstbewijs MD 201 B, er rekening mede te bouden, dat een bloembon no. 10 (en even. tueele restantbon no. 9) gelgk is aan een half rantsoen, zoodat op het ontvangstbewijs als aantal rantsoe nen moet worden Ingevuld het aan tal bloembonnen gedeeld door 2. De bonnen „1 rantsoen tarwebloem' welke de detaillisten voor 9 Aug. van hun klanten hebben ontvangen,

Peel en Maas | 1941 | | pagina 2