EEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS FEUILLETON. De vondelinge Voor Boeren en Tuinders. Een koe met een paal in het lijf.' Productieslag. Provinciaal Nieuws Zaterdag 3 Mei 1941 Twee en Zestigste Jaargang No 18 Anderhalve kg. aardappelen per persoon per week. Kinderen beneden vier jaar de helft» Broodrantsoen verhoogd. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vls- scherfl maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van aaonder0lde distributie zullen alle soorten consumptieaardappelen val- J°ïa de persconferentie van Vrijdag 18 April waarin de directeur-generaal van de voedselvoorziening, ir. S. L Louwes, het woord heeft gevoerd, hebben de moeilijkheden, in den laatsten tijd bij de aardappelen voor ziening In eenlge plaatsen des lands ondervonden, een punt van bespre king uitgemaakt. Bij, deze gelegen heid heeft de heer Louwes er reeds op gewezeD, dat een deel van het publiek ia de afgeloopen weken veel meer aardappelen heeft gekocht dan voor het dagelqksch verbruik noodlgwas, hef geen de moeilijkheden ongetwijfeld in de hand heeft gewerkt. De totale aardappelpositie en in het bq zonder de te verwach'en ver- voersmoeilijkhedeo, waardoor de im port van aardappelen in de naaste toekomst mogelijk stagnatie zal ondervinden, hebben er mede aan leiding toe gegeven, als voorzorgs maatregel tot de distributie van aard appelen over te gaan met Ingang van Maandag 28 April. Met het oog op den omvang vin den beschikbaren voorraad en op den ttjdaduur, waarvoor deze voorraad nog moet strekken, is het aardap- peienrantsoen in het algemeen moe ten vastgesteld op 17a kg. per per soon per week. Voor kinderen beneden den leeftijd van vier jaar, die een kleinere hoe veelheid plegen te gebruiken, wordt het rantsoen lager gesteld, namelijk op 3/4 kg. Daarentegen zullen de arbeiders, die zwaren arbeid verrichten, boven het normale rantsoen van iy2 kg. persoon per week, een extra-rantsoen kunnen betrekken, namelqk van 3/i kg. Het totale wakelqksche rantsoen voor deze arbeiders zal dus 21/i kg. bedragen. Arbeiders, die zeer zwaren arbeid verrichten, krijgen een.extra-ran< soen groover dan dat van de. arbeiders, die zwaren arbeid verrichten, name lijk van l1/, kg. Het totale wekelijk- sche rantsoen van arbeiders, die zeer zwaren arbeid verrichten zal dus 3 kg. groot zqn. Voor het feit, dat aldus de aard appelen moeten woeden gerantsoe neerd, wordt een compensatie ge schapen door Instelling van een extra-broodrantsoen. Dit zal worden bereikt door den geldigheidsduur vaa den eerstvolgen- den broodbon van zeven dagen op zes dagen te stellen. Hierdoor wordt tevens bereikt, dat het extra rantsoen voor kinderen beneden de vier jaar de helft bedraagt van dat van de normale verbruikers terwijl bet extra-broodrantsoen voor hen, die zwaren, respectievelijk zeer zwaren arbeid verrichten, iy: respectievelijk tweemaal zoo groot is als het nor male extra-rantsoen. Ook na de eerste week zal oen extra-broodrantsoen toegekend blij ven. Het Is volstrekt niet uitgesloten, dat over eenigen tijd het aardappelf n- rantsoen zal kunnen worden verhoogd Of dit mogelijk zal zijn, hangt o a. van de weersgesteldheid af. Wanneer het weder gunstig is, zoodat de nieuwe aardappelenoogst vroeg ge- 25 Zij kon zich niet weerhouden een kreet te slaken, welke de aandacht trok van de gastvrouw, een dikke matrone met een goedig uiterlijk. Alweer een moord, madame? - Neen zeide Juana, een arm klein pasgeboren wicht heelt men op straat .achtergelaten Waarschijnlijk een ongelukkige moeder, welke haar kind niet kon op voeden en het aan medelijdende voor- bijgangers heeft overgelatenzij heeft nog beter gedaan dan het te dooden. Zij zweeg en de weduwe wist niet hoe het gesprek weer aan te knoopen. Zij vreesde maar al te zeer dat zij zich verraden zou. Het was de gastvrouw, welke weer begon. -7 Bijna hetzelfde feit heeft zich eenige maanden geleden hier voorge daan. Toen zij merkte dat Juana, wier hart hevig begon te kloppen, oplettend toe luisterde, ging zij verder. Een klein meisje van acht of negen jaar werd door mad. Kerlan, de vrouw van een opzichter op de werf yan Coudan, onder een kruisbeeld ge vonden. Men heeft nooit geweten wie haar daar gelegd had, omdat zij niet wilde spreken. Wat is er van haar geworden vroeg de arme vrouw, welke langzaam hare ontroering meester werd, Adelijke en rijke dames, de Monts corff, die een kasteel te Cleguer wonen, hebben haar aangenomen, maar ook de reed zal zijn, zal tot vergrooting van het rantsoen kunnen worden over gegaan. Bovendien be3taat de moge lijkheid, dat de vervoersomstandig heden in het buitenland alsnog tot aardappelenimport in staat zullen stellen. Ook in dit geval zal verhoo ging van het rantsoen mogelijk zjju. Bq deze distributie zal binnenkort gebruik worden gemaakt van de aardappelkaarten, welke op nader door de plaatselijke distributie diensten bekend te maken dagen uitgereikt zullen worden. Elke nader aan te wijzen bon van deze kaarten zal per week recht geven op het koopen van iys kg. aardappelen. Aan kinderen, die na 30 April 1937 ge boren zijn, zullen halve kaarten wor den uitgereikt. Personen, die zwaren arbeid verrichten zullen leder een halve kaart extra, dus in totaal ieder iy, kaart ontvangen en personeD, die zeer zwaren arbeid verrichten, Ieder een heele kaart extra, dus in totaal twee kaarten. Geen kaarten zullen worden uitge reikt aan personen, die uit eigen teelt of door aankoop tot einde Juni as. voor zich en hun gezinsleden met inwonead personeel beschikken over ten minste 15 kg. aardappelen per persoon. Van degenen, die 15 kg. aardappelen of meer in voorraad hebben' doch niet per gezinslid over 15 kg. beschikken, zal een met hun voorraad overeenkomend aantal kaar ten worden ingehouden. Wie mat zijn gezin over 15 kg. aardappelen of meer per gezinslid beschikt, behoeft dus geen kaarten af te halen. Men Is verplicht, aan den uitrei- kenden ambtenaar alle gevraagde inlichtingen over den voorraad, waarover men beschikt, te verstrek ken. Tegen degenen, die niettegen staande h9t feit, dat zij over vol doende aardappelen beschikken, zich een aardappel kaart doen uitreiken, zal op grond van de Distributiewet 1939 een strafrechtelijke vervolging ingesteld kunnen worden. In hotels, restaurants e.d. behoe ven de gasten geen bonnen voor aardappelen af te geven. Mede in verband hiermede zullen geen wisselbonnen voor aardappelen lu omloop worden gebracht. Gedurende de weken van 28 April tot en met 4 Mei a.s. en van 5 Mei tot en met 11 Mel a s. zal, in af wachting van de uitreiking der aard appelkaarten, gedistribueerd worden met gebruikmaking van de bonnen der broodkaarten. De twintig met „15genummerde bonnen van de broodkaart geven ge durende de periode van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mai a.s. te zamen recht o.h. koopen", van l1/. Kg aardappelen. De bonnen welke 4 Mei nog Diet gebruikt ziju, blqven voorts goldig tot en met Woensdag 7 Mei a.s, Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de twintig met „15" genummerde bonnen van de broodkaart te zamen recht geven op iy2 kg. aardappelen. In verband hier mede wordt dringend verzocht de twintig bonnen ook te zamen aan een stuk af te geven. Aangezien aan personen van 14 tot en met 21 jaar oud 1/5 brood kaart extra is verstrekt-, zal deze groep van personen gedurende twee weken een grooter rantsoen aard appelen kunnen koopen. Dit voordeel komt bq de ingebruikneming der aardappelkaartenevenwel te vervallen Met ingang van Maandag 12 Mei zal wekelijks een bon van de aard appelen het broodrantsoen worden verhoogd, hetgeen zal worden be reikt door de distributieperiode voc- brood voorloopig te verkorten tot zes dagen. De met „14" genummerde bonnen der broodkaart geven der halve gedurende het tqdvak van Maandag 28 April tot en met Zater dag 3 Mei dus niet, zooals bq het algemeen bericht betreffende de bon- aanwqzlogen is bekend gemaakt, tot en met Zondag 4 Mei eik recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood of een rantsoen gebak. vader is gevonden, en hij zal haar naar Biyonne meenemen, wanneer zij haar eerste H, Communie gedaan heeft. Dat is gelukkig! Dat was alles wat Juana kon sta melen. De vader van Mireille 1 Zij zou zich in tegenwoordigheid be vinden van den vader van Mireille Zoo lang zij gemeend had haar aan hare ouders terug te kunnen geven, had zij gehoopt vergiffenis te krijgen door hdre handeling zelve, maar nu I Nauwelijks luisterde zij naar de gast vrouw welke hernam: Ja, een bericht aan de dagbladen gezonden, heeft dezen mijnheer, ook van adel en zeer rijk, op het spoor gebracht en nu gaat zij hare plaats weer bij hem innemen. Juana was opgestaan, zij had slechts een wensch meer, naar Cleguer te gaan en te trachten hare zoo geliefde Blan- ca te zien. Haar weerzien, haar te om helzen, alvorens zich te gaan opsluiten in een klooster waar zij haar leven kon gaan beweenen 1 Zij betaalde hare vertering en vertrok om zich naar Lorient te begeven. Daar vond zij een rijtuig dat haar naar het kasteel van Montscorff bracht zonder verdenking op te wekken. De dikke gastvrouw zag haar ver dwijnen en zeide bij zich ze f. Arme vrouw 1 zij schijnt van streek te zijn Waarschijnlijk verdriet wegens het verlies van echtgenoot en kind. Zij vermoedde niet hoe dicht zij bij de waarheid was. Weldra was Juana op weg naar Cleguer. Toen zij op het plaatsje aan gekomen was, zeide zij den koetsier haar te wachten vervolgens liet zij zich het kasteel van Montscorff wijzen en volgde den schoonen weg vol bloe men welke de lente reeds had doen ontluiken. Eene vrees pijnigde de treurige weduwede wrekende verschijning van Deze bonnen mogen voorts nog ge bruikt worden gedurende het tqdvak van 4 tot en met 11 Mei a s. De eerstvolgende broodbon zal dus over eenkomstig het bovenstaande geldig worden verklaard voor een periode van zes dagen, aanvangende Zondag 4 Mei. Zij, die brood bakken uit graan van eigen oogst en in verband daar mede destqds hun broodkaarten heb ben ingeleverd, kunnen zich, indien zq minder dan 15 kg. aardappelen per gezinslid in voorraad hebben, bq de plaatselijke distributiekantoren vervoegen ter verkrijging van losse rantsoenbonnen voor aardappelen, teneinde daarmede gedurende het tijdvak van 28 April tot en met 11 Mei aardappelen te betrekken. Het zelfde geldt voor hen, die op medisch voorschrift hun broodkaart hebben ingeleverd ter verkrijging van rant soenbennen voor andere artikelen. In een afzonderlijke publicatie zijn den telers, groothandel, handel en instellingen van belang zijnde voor schriften bekend gemaakt. Hoewel het in de bedoeling ligt, de aardappeldistributie op speciale kaar ten te doen plaats vinden, is het noodzakelijk, de eerste twee weken een afwijkende regeling te treffen, ten einde de distributiediensten In de gelegenheid te stellen, de kaarten uit te reiken. De broodkaart zal voorloopig dienst doen bq de distributie. Daartoe zul len de twintig bonnen no. 15 van de broodkaart in de eerste week ge zamenlijk recht geven op het koopen van 1 y, kg. aardappelen. Men moet dus de bonnen gezamenlijk afgeven en do9t het beste deze dus tezamen af te knippen. In dien tijd krijgen dus de personen tusschen 14 en 21 jaar, die een extra rantsoen brood hebben, iets meer aardappelen, doch dit voordeel vervalt bq de uitgifte van de aardappelkaarten. Iedereen krijgt een aardappeikaart. Deze bonnen geven dan later, na afloop van de aardappeldistributie op de broodkaart, recht op den aan koop van iy2 kg. aardappelen. Kinderen geboren na 30 April 1937 krijgen een halve kaart, terwijl aan de „zware" arbeiders totaal iya kaart en aan de „zeer zware" arbeiders 2 kaarten zullen worden uitgereikt. Belangrijk is de bepaling, dat geen kaarten zullen worden uitgereikt aan zelfverbouwers en aan personen, die door aankoop beschikken over ten minste 15 kg. aardappelen per per soon of per gezinslid. Beschikt men dus, per lid van net gezin gerekend, over 15 kg. aardappelen, dan mag men geen kaart of kaarten afhalen. Hierop cal de noodige controle worden uitgeoefend. Wie een valsche mededeellng doet stelt zich dus aan een vervolging bloot. Hotels, restaurants, ziekenhuizen, sanatoria e.d. kunnen, onder opgave van de voorraden toewijzingen bq de distributiediensten halen, Hierbij ZÖ aangeteekend, dat aan hotels en res taurants 50 pet. van hun normaal verbruik zal worden verstrekt. Er zullen dus geen wisselbonnen voor de hotels worden Ingevoerd. In verband met de aardappel dis tributie is bepaald, dat de geldig heidsduur van de broodbonnen no. 14 verkort is tot zes dagen. Dit be- teekent dus 'n uitbreiding van de bestaande brood-rantsoenen. Steeds grooter oogsten. Wanneer we de opbrengstcijfers van onze bodemproducten in de laatste jaren vergelijken met die van een veertig jaar terug, dan valt het op, hoe de oogsten steeds grooter zqn geworden. Ea dat vaak in be langrijke mate, zij het dan bij het eene gewas meer dan bq het andere. den vader van Mireille. Wel wilde zij haar zoete lieveling terugzien, dat be minde beeld nog eens aanschouwen en indien zij slechts die kleine lieve hand jes aan haar hart kon drukken, zou zij met minder wanhoop naar Spanje ver trekken, waar zij hare treurige dagen in een klooster wilde slijten, maar niet den vader, welke haar de misdaad van Marcello in het aangezicht kon slinge ren. Ja, die misdaad was ontzettend geweest, maar hij die zoo barbaarsch was geweest haar te bedrijven was dood en Juana wilde geen beleedigin- gen over hem Zij kwam in een weide met bloeiende appelboomen, waar de merels floten, waar de Scorff haar lied zong tusschen hare oevers vol bloemen. Het uitspan sel was schitterend blauw en witte wolkjes vlogen vlug voorbij. Uit alles daalde een weldoende vrede in het hart van de troostelooze vrouw en een lekker windje verfrischte haar brandend voorhoofd. Plotseling bemerkte zij op een brug welke over de rivier lag, twee vrouwen in het wit gekleed zij bleef staan... haar hart bonsde in haren boezem. De wandelaarsters kwamen in hare rich ting, en weldra liet ze een schreeuw, waarin liefde, smart en vrees lag, toen zij Mireille herkende welke op den arm van een jonge vrouw steunde. Deze schreeuw werd beantwoord door een anderen, waaruit levendige blijdschap klonk. Juana I. Het kind verliet Paula en wierp zich in hare uitgebreide armen. Mijne liefste 1Mijn klein meisje, ik zie je dan eindelijk terug 1 O moeder, ik wachtte u altijd ik wist dat u zoudt terugkomen. Juana verwijderde haar een weinig om haar beter te kunnen bewonderen in haar wit kleed, dat het rouwgewaad had vervangen. Wat ben je schoon I riep zij in vervoering uit. Je hebt je gezondheid Het kan geen kwaad daar eens op te letten. Velen, die wat op leeftijd zjjn gekomen weten het wel, als ze er op de een of andere wqze aan herinnerd worden, doch de regelmaat In het stqgen maakt, dat het niet zoo opvalt, hoeveel we nu meer van ons land en uit onzen tuin halen dan enkele tientallen jaren geleden. De eqfers spreken en die spreken soms meer dan boekdeelen, in elk geval meer dan een enkel kranten- artikeltje. Volgens het Verslag over den Land bouw, uitgegeven door de Directie van den Landbouw, was de gemid delde opbrengst van tarwe per hec tare in de tien jaren van 1891 tot 1900 nog geen 25 hl. en in de tien jaren, die liggen tusschen 1926 en 1935 oogstte men gemiddeld ruim 39 hl. per hectare. Dat Is een op brengstvermeerdering van maar eventjes 56' percent. Iets soortgelqks zien we by onze andere gewassen, zjj het dan niet overal in zoo sterke mate. Zoo is bq gerst de vermeer dering maar 12 en bq haver slechts 10 percent. Maar rogge brengt thans 43 procent meer op dan veertig jaar terug, erwten 35 en koolzaad ca 30 percent. Van consumptieaardappelen kan men thans 40 en van suiker bieten 55 percent meer van het land halen. Vraagt men nu naar de oorzaken van deze productiestijging dan moet het antwoord lulden: kunstmestge- brulk, veredeling der gewassen en verbeterde/inzichten bij de boeren en tuinders "(van tuinbouwproducten konden we geen cijfers vinden, maar ook hier zal een beduidende oogst- vermeerdering te constateeren zqn) De drie genoemde factoren gaan samen. Door gewassenveredellog ont- staan rassen, die de grootst moge lijke oogsten produceeren, de bemes ting moet voor de bouwstoffen van die oogsten zorgen en de boer en tuinder moeten het inzicht hebben, de voor hun grond meest geschikte rassen te nemen en de juiste mest stoffen In de gewenschte hoeveelheid en op den meest geschlkten tqd te geven. Boeren en tuinen is bijlange geen dom werk. AGRICOLA. misschien uitwijzen hoe dit wel heel zeldzame object in het binnenste van de koe is verzeild geraakt. In geslikt kan het beest het niet heb ben, want niet alleen bevond zich de paal niet in de maag, maar ook was zij daarvoor veel te lang en te dik. Er blijft feitelijk als eenlgste oplossing over, dat de koe met ge weld In de paal geloopen is. Bq de plaats van binnentreden in de buurt van den schouder is de paal toen waarschijnlijk afgebroken. De wond, die waarschijnlijk heelemaal niet zoo groot is geweest, moet daarna weer geheeld zrju, zonder dat de eigenaar van het dier 6r iets van gemerkt heeft. Dat de koe niet dood gegaan is, is te danken aan het feit, dat de paal op haar weg in het koeienlqf geen edele organen heeft geraakt. Öok zal de koe waarschijnlijk geen abnormale pijn hebben gehad, daar het geval zich in zeer snel tempo moet hebben afgespeeld. Merkwaardige ontdekking op het slachthuis te Han nover. Het is een bekend verschijnsel, dat in de maag van runderen allerlei vreemde voorwerpen kunnen worden aangetroffen. Stukken qzerdraad, kuoopen, geldstukken, naalden zijn In dit opzicht zeer bekend. Haast ongelooflijk klinkt echter een bericht in de „Rundschau", dat in het lichaam van een koe een tamelijk laoge balk is aangetroffen, die zich in de buikholte voor de bekkenholte had vastgezet, aldus schrijft „Die Fleischwirtschaft." Op het Slachthuis te Hannover werd een goed doorvoedde vaars ge slacht, waarbij aanvankelijk geen enkele bijzonderheid opviel. Bij het verdeelen van het rund stiet men echter op weerstand. Bij onderzoek bleek, dat dwars In de huikholte een balk lag van ongeveer 12 cm dik en een halve meter langDeze balk had alle belangrijke organen zorgvuldig vermeden, was dicht langs de nieren gegaan en toen verachter in de buikholte blijven steken. De loonslagers, die de paal zagen zitten, vertrouwden hun eigen oogen niet, want van de aanwezigheid van dit toch lang niet kleine voorwerp was van bulten af niets te zien ge weest. Verder had het dier er blijk baar ook geen last van gehad. Nauwkeurige nasporingen zullen weer heelemaal terug 1 Mejuffrouw de Montscorff, aan welke de graaf het geheim van den roof ver teld had, wilde deze uitstorting hunner harten niet storen. Zij verloor haar, die zij nog steeds hare dochter noemde, niet uit het oog; als men haar nog eens ging stelen. En Marcello vroeg Mireille met eenige vrees in de stem. Je hebt van hem niets meer te vue- zen, liefste, hij is dood I Het meisje bleef sprakeloos. Zij had te veel van dien wreedaard geleden, om slechts een enkel woord te zeggen. Ge gaat nu met ons naar hei kasteel, en omdat ge vrij zijt, blijft ge bij ons, nietwaar mam voegde zij er bij, en naderde Paula, de hand van Juana in de hare. - Ik ben niet waardig genoeg, mompelde de weduwe. O mejuffrouw, wees gezegend I riep zij uit en stak hare gevouwen handen uit naar Paula, die de kracht niet had om haar een woord van bemoediging toe te spreken, u heeft onze monsterachtige handeling goedgemaakt Ja, wel verschrikkelijk van den kant eener vrouw. Hoe hebt ge den moed gehad een kind te verlaten dat gij schijnt te beminnen? Wil mij aanhooren voor mij tó veroordeelen 1 zeide Juana met doffe stem Ik kende het ellendige plan van Marcello niet; hij had ons allen in slaap gemaakt om het beter te doen slagen, toen ik ontwaakte heb ik het afgrijselijk drama geraden dat zich zoo dicht bij mij had afgespeeld. Maar gij kondt toen fusschen beide komen. Dat heb ik gedaan. Ik heb van mijn echtgenoot, ook mijn meester helaas, geëischt dat hij mij dat kind zou teruggevenzoo niet zou ik hem bij het gerecht aanklagen. Toen deed hij mij een vrouw opmerken, welke naar het kruisbeeld ging. aan welks voet Bianca, neen Mireille nog te Nederland voedt zich zelf. Indien ooit in deze oorlogsperiode op krachtige en niet mis te verstane wqze tot ons volk is gezegd, dat het zich geweldig moet inspannen om zich zelf te kunnen voeden dan is het wel geweest in dezen vorm ge krjjgt minder vleesch, minder vet, minder boter! Die," /aankondiging leerde ons nog eens klaar, dat het met onze voed selpositie vrq slecht gesteld is en dat we via mondjesmaat en wellicht minder dan mondjesmaat naar een groote versobering moeten. En de mogelqkheid bestaat, dat de tqden nog heel wat moeilijker worden. Overweeg maar eens, wat de Rijkscommissaris in een rede te Rotterdam zeide Het Duitsche volk gaat een weg, die zwaar is en naar sprekers over tuiging wellicht nog zwaarder kan worden. Onze lotsverbondenheid met DultschlaDd brengt mee, dat wq de zwaarte van dien weg in gelijke mate zullen voelen. Daaruit vloeien voor ons enkele conclusies voorter mag Diets wor den nagelaten, om ons eigen land zooveel mogelqk voor de voedsel voorziening te laten voortbrengen en daarnaast moet staan een goede organisatie van de distributie en een radicaal en hard optreden tegen den sluikhandel, opdat alle aanwezige voedsel op rechtvaardige.w^ze ver deeld worde. In. dit hoekje wijzen wij Bpeciaal op de opvoering van de voedsel- voortbrenglng. Onze boeren en tuinders doen in dezen stellig hun plicht, maar ook de gemeenten en de burgers moeten meewerken. De gemeenten moeten alle braakliggenden gronden betelen in de eerste plaats alle gemeente gronden, maar zq dienen zoo noodig ook met machtsmiddelen particulie ren daartoe te bewegen. En ten slotte zullen ook bloemen tuintjes opgeofferd moeten worden aan de groote ideeverlichting van den druk der voedselschaarschte In zqn eigen belang en dat van zqn kinderen, maar ook in het be lang van ons heele volk moet een ieder daaraan van harte meewerken. VENRAY, 3 Mei 1941 Afscheid Dr. Janssen in Huize Servatius. In de fraai versierde tooneelzaal van Huize Servatius werd den schel denden len genee3h6er Dr. JaDssen eeo intieme hulde gebracht. Dr. Jan sen gaat immers een welverdiende slapen lag. Ik wilde weten of zij het zou nemen, ik ben langzaam dichter bij geslopen en ik vernam uit de woorden welke zij tot het meisje zeide dat zij het wilde aannemen als haar eigen. Wat kon ik Mireille aanbieden? De voortzetting van het walgelijk leven dat haar langzaam doodde Was het niet beter dat ik haar bij die vrouw liet die goed en zacht scheen Het uiterlijk van Paula werd minder streng. Dit bewijst dat gij geen deel hebt gehad in de misdaadmaar hoe ver klaart gij de ontvoering Juana verhaalde de laatste mede- deeling van Marcello op zijn sterfbed. Ik ben schuldig geweest met het te gelooven, voegde zij er bijik had zooveel vertrouwen in hem, ik beminde hem I Ja, ik beschuldig mij toegestemd te hebben dat kind aan te nemen, zonder eerst te onderzoeken of het verhaal van mijn man waarheid be vatte Ongelukkige 1 riep Paula uit, indien ge wist welke gevolgen die roof gehad heeft. De grootmoeder van Mireille is plotseling gestorven bij dien stroom waarin zij meende dat hare kleindochter gestorven was, en hare moeder heeft zes jaren als een wan hopige gesukkeld en is op hare beurt heengegaan tengevolge eener hart kwaal verergerd door het zoo smarte lijk verlies harer dochter. Toen de weduwe deze woorden hoorde, slaakte zij een luiden kreef, zette zich op een steen en snikte hart verscheurend. Toen Mireille, die met groote oogen geluisterd had naar deze verklaring, dit zag, knielde zij neder bij haar, die haar bemind en verzorgd had als een moeder en zeidr Ge wist h l niet, ge hebt geen schuld. Wil niet zoo weenen 1 Juana richtte haar op, en zeide dan geknield Ik moet mij voor je vernederen, rust genieten. Deze gelegenheid werd aangegrepen om hem nog eens flink in de bloemetjes te zetten. Broeder Overste Hilarlanus hield een zeer gevoelvolle toespraak, waar in hq den sympathieken Dr. Jansen dankte voor do zeer prettige samen werking, welke er steeds geheerscht heeft en welke de grondslag was voor den idealen gang van zaken van de InrlchtiDg. De nieuw benoemde le geneesheer Dr. de Vries sprak namens den me- dischen staf. De heer J. Verstegen sprak na mens het verplegeracorps, technisch en huishoudelijk personeel, waarna een verpleegde den scheldenden dok ter dankte namens alle patiënten welke hem steeds beschouwd hebben als hun vader en besten raadgever. Dr. Jansen heeft steeds een bijzon der warme plaats in de harten der patiënten mogen innemen en noode zien deze hem dan ook vertrekken. Deze toespraak maakte dan ook een diepen indruk op Dr. Jansen. Hq dankte zichtbaar bewogen alle aan wezigen vooral vader provinciaal, als vertegenwoordiger der orde, deeerw. overste, de broeders de dokters en de verplegers voor de prettige samen werking. Hjj dankt de patiënten en zeide wel vaarwel te zeggen aan z'n werkkring in Huize Servatius, doch niet aan de bewoners. Deze bijeenkomst werd opgeluis terd door de gestichtsharmonie, welke besloot met „Lang zal hjj leven". DERDE-ORDE-HUIS TE ALVERNA. Ondanks de benarde tqdaomstan- dlgheden blijft dit mooie werk ge stadig doorgaan. Nog steeds vinden de Derde-Ordellngen daarin een gast vrij tehuis. Wel moest de laatste tijd een kleine teruggang van patiënten boeken. Mogelqk is dit hieraan te wjjten, dat men meent, dat dit liefde werk slop gezet is. Maar alles gaat' er nog zijn gewone gang. Rustbehoevende meisjes en moeders die lid zijn van de Derde Orde, mogen dan weten, dat nog steeds de deuren van deze mooie Derde- Orde-Stichting GRATIS voor hen open staan. Het huis is gebouwd door en voor de Derde-Ordelingen. Ook Venray en omstreken heeft ruimschoots aan den bouw er van bijgedragen en gaat voort ditideëele liefdewerk te steunen. Daarom heb ben personen, die voor een rust van enkele weken ln aanmerking komen, er een zeker recht op, dat hun DLrecteur voor hen plaatsje bespreekt ln dit paradijselijk rustoord. Aanvragen kan men richten, tot den plaatselijken Directeur Pr. SILVESTER COENEN o.f.m. Directeur van de Dsrde Orde Venray. Eindhoven krijgt nieuwe arbeiderswoningen. Zaterdag Is ta Eindhoven aanbe steed de bouw van 221 arbeiders woningen. Hoogste inschrijver was W. Vos te Helmond voor f 1.288.000. Laagste J. van Gerwen te Eind hoven voor f 774.960. BESCHERMING HUURDERS. Huuropzegging mag alleen geschieden met toestemming van den rechter. Teneinde het in den vervolge on mogelijk te makeD, dat een gehuurd perceel moet worden ontruimd alleen doordat de huur is opgezegd, zal een verordening worden afgekondigd, houdende bepaling dat huuropzeg ging alleen mag geschieden als daatvoor toestemmiog is gegeven door den rechter. Deze maatregel is, naar ter pers conferentie te den Haag werd mede gedeeld, genomen met het oog op de bestaande woningschaarste. MireilleIk vraag je vergiffenis voor al het kwaad dat gebeurd is door hem welke niet meei leeft! O kon ik mijn leven geven om je de dierbare dooden terug te schenken 2 Maar neen, dat gaat niet, dat is onmogelijkMijn God, laat me sterven Wanhopig, het gelaat verborgen in hare handen, viel ze terug op de bank. Hetgeen gij daar zegt, past niet voor een geloovige vrouw sprak Paula. Integendeel vraag om te leven, opdat ge uwe fout door boetvaardigheid kunt herstellen. Dat is mijn plan, snikte zij en stond op. Ik vertrek naar Spanje waar ik me terugtrek in een klooster om de armen te verplegen. Maar eerst wilde ik Mireille terugzien om vergiffenis van haar af te smeeken. Dat is niet noodig, Juana, want Marcello is de schuld "van alles. Troost u en kom mee naar mijn vader Zij deed een schrede achterwaarts. Neen! Neen 1 riep zij. Door ons is hem te veel kwaad gedaan, ik wil niet in zijne tegenwoordigheid ver schijnen. Ik ben bang dat hij den doode zou vervloeken 1 Men eerbiedigt altijd degene welke niet meer leven, welke dan ook hunne misdaden geweest zijn, hernam Paula zacht. Kom, arme vrouw, gij hebt genoeg geleden, genoeg bemind om vergiffenis te krijgen. En het edele meisje reikte haar de hand. De weduwe nam ze eerbiedig, legde ze in de haren, en zeide met de oogen vol tranen Wees nogmaals gezegend mejuf frouw, moge God u al het geluk geven dat u zoo zeer verdient! Vaarwel. Mireille, bid een enkelen keer voor do arme Juana, zij heeft je zoo innig lief gehad Het kind barstte in snikken uit. Ook ik bemin u 1 riep zij in tra nen uit. Wil niet vertrekken Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1941 | | pagina 5