PEEL EN Hei uiikalen van vogelnestjes. FEUILLETON. De vondelinge De Balkan... anders gezien. Een wonder-middel legen PRIKKEL-Jioesf AKKER'sAIxJiisiroop Voor Boeren en Tuinders. Provinciaal Nieuws KERKBOEKEN Zaterdag 19]April 1941 Twee en Zestigste Jaargang No 16 Nu het voorjaar binnenkort weer zijn intrede zal doen, de trekvogels uit het warme Zuiden terugkeeren, boomen en struiken aan alle kanten zullen uitbotten, zal vooral in de jeugd de lust ontwaken om door veld en bosch te zwerven. Hoe verheugend de belang stelling voor de natuur op zich zelf ook moge zijn, het is jammer dat zij, vooral bij de jongens, zoo dikwijls verkeerde nonnen aanneemt en °ntaardt'n«tJn halen of versloren van nesten. Het uithalen van nesten is een kwaad waar de vogelstand ern stig onder lijdt en wij doen dan ook een beroep op ouders en onderwijzers om de aandacht der jongens te vestigen op het ver keerde daarvan. De broedtijd is voor de vogels toch al een tijd vol gevaren, daar vele broedsels door roof dieren en slecht weer verloren gaan. Wij hebben de vogels noodig, niet alleen omdat zij nuttig zijn door het eten van schadelijke insecten, maar vooral omdat zij zooveel vreugde in ons leven brengen door hun verschijning en hun zang. Met allen aandrang doen wij daarom ook dit jaar een beroep op ouders en opvoeders om de aandacht der jongens te vestigen op 't verkeerde van 't uithalen van vogelnestjes. Wij moeten niet meenen, dat 't kwaad r.iet te verhelpen is. Op scholen, waar 't beschermen van vogels krachtig wordt aangemoe digd, zijn de gunstige resultaten niet uitgebleven. Een beroep op het eergevoel der jongens en nog meer tot 't opwekken van be langstelling in het lot en de levenswijze der vogels hebben steeds een goeden invloed. Er is geen beter middel om belang stelling te wekken, dan 't plaat sen van eenige nestkastjes bij huis of school.' Kinderen, dte een vogelhuishouden in een nestkast vanlnabij hebben gadegeslagen, zullen zich niet spoedig meer vergrijpen aan de nesten in bosch en heide. Een rijk geïllustreerde brochure getiteld: „Het uithalen van vogel nesten", die zich in 't bijzonder tot de onderwijzers wendt, is gratis verkrijgbaar bij de Nederl. Ver. t. bescherming v. vogels, Heerengr. 540, Amsterdam. Een geïllustreerd boekje, dat aanwijzingen bevat voor 't op zeer eenvoudige wijze vervaardigen van doelmatige nestkastjes, is voor geringen prijs te verkrijgen bij den Plantenz.k. dienst te Wa- geningen. Met wat zorg en goede leiding kan men van vele kinderen vo gelvrienden maken. En wij moe ten bedenken, dat het hierbij niet gaat om de vogels alleen, maar ook om te zorgen, dat het 23 Zoo lang het mogelijk was had Paula het rijtuig, dat haren schat meevoerde, gevolgddan op eens wendde zij zich naar hare zuster: Ik zal vandaag maar beginnen met mijn best te doen zonder haar te leven. Ik moet mijn droom maar ver geten. Toen zij te Peilrac aankwamen, riep Mireille uit Maar ik heb dit kasteel reeds ge zien! Ja, lieve kind, het lijkt veel op de Magnolias. Het kind schudde het hoofd Juist integendeeltoen ik te Montscorff aankwam heb ik me inge beeld dat ik heel lang geleden op dezelfde plaats geweest was. Zelfs onder den indruk van het oogenblik waarop hem het geheim van de ontvoering zijner dochter misschien ging bekend worden, kon de graaf toch een glimlach niet onderdrukken, toen dit meisje van negen jaar sprak van „heel lang geleden Hij onder vroeg haar niet omdat hij niet over haastig te werk wilde gaanzij traden het rijke kasteel binnen en werden ontvangen door de oude dienaren, die hun vreugde niet verbergen bonden, nu zij dat kind terug zagen dat zoo beweend was geworden. Het eerste bezoek gold de kapel waar zij rustten welke dat groot geluk niet gekend hadden. Toen Mireille de bloementuil, welke met zooveel zorg was bijeenvergaard, op het altaar legde, beste wat in de kinderziel leeft, niet wordt verstikt door ruwheid en wreedheid. Ir. N. VAN POETEREN, Insp., Hoofd v.d. Plantenz.k.d. J. DRIJVER, Secr. der Ned. Vereen, t. besch. v. vogels. Dorado voor den hartstochten lijken visscher. In Griekenland, Joego slavië Roemenië en Bul garije bestaat een vls- scherijbedrjjf v. enormen omvang, dat evenwel nog beduidend beter geëx ploiteerd zou kunnen worden. (N.P.B.) Europa kflkt naar den Balkan, waar de oorlogsfakkel ont brand is en de legers van niet minder dan vgf lauden met elkander ln een bevlgen strijd verwikkeld zjjn. Vele ouderen in de Balkanlanden zullen ongetwijfeld terugdenken aan die vroegere jaren van hevlgen atrgd, de jaren van de Balkanoorlogen 1912 en 1913, waardoor de Turken vrgwel geheel uit Europa verdreven werden. Dagenlang zullen wg niet zonder spanning het verloop van den huldigen Balkanoorlog volgen dage lijks zullen de dagbladen en zal de radlo-berlchtendienst de wereld op de hoogte houden van wat zich daar afspeelt ln op het Balkanschier eiland, dat zijn naam dankt aan het bergstelsel, dat in de oudheid als Haemus werd aangeduid en dat het meest bekende gebergte van het schiereiland vormt. Intusschen willen wg de Balxan voor dit oogenblik eens anders zien en Iets vertellen van de buitenge woon vlschrgke wateren van het Balkanschlereiland. En nu zou men de vraag kunnen stellenls de vis- scherg uitsluitend een sport, of vormt zij een belangrgke tak van bestaan en daardoor een economisch belaog van het land Daarover loopen de meeningen nog wel eens uiteen, getuige het feit dat ln vele landen nog steeds de groudslagen voor de exploitatie van de vischrgkdom ontbrexen. Tal van staten zullen nog in de toekomst moeten overgaan tot een zaakkun dige organiaatle van het visscherij- bedrijf, ten einde daardoor tot een succesrijke export te komeD. Dit nu geldt ook voor den Balkan, waarop de volgende mededeelingec, welke bijeengebracht ztfn uit de offlcieele publicaties van het Balkan- Instituut, dat dus als toonaangevend beschouwd mag worden, betrekking hebben. Da Grieksche zeevisscherg levert volgens de opgaven ongeveer 9,3 mil- lloen kilogram visch en een half millioen kilogram andere, aanver wante producten per jaar op. De visscherfl is sterk ontwikkeld en verdeeld in zee- en kustvisscherjj, die respectievelijk 55 en 45 procent van de gezamenlijke vangst opleve ren. Op volle zee wordt voor 19 pet. kleine vlsschen en voor 18 pet. sar dines gevangen. Het aantal vaar tuigen, dat voor de vlschvangst gebruikt wordt, bedroeg in het jaar 1939: 1638. Daartoe behooren 1500 zeilschepen en de overige zijn schepen die van een motor voorzien zijn. Ook de binnen visscherij is van niet gering belang zg levert 5 millioen kilogram vlsch per jaar op. In Joegoslavië vinden wij een sterk gelede kust met tal van bochten en inkepingen, alsmede een groot aantal stortte zij ln tranen uit en Roger weer hield de zijne nietdezen keer werd zijn wanhopig gemoed niet opgebeurd door de tegenwoordigheid zijner doch ter integendeel, zijn leed was grooter. Wat zou hij niet gegeven hebben als hij op dezen gezegenden dag, waarop hij het verloren vogeltje terugbracht in zijn nestje, zijn moeder en zijn eebtge- noote had zien toesnellen om het te ontvangen. Hij werd wanhopig bedroefd. De kleine hand van Mireille kwam echter die hartewond eenigszins ver zachten. Zij legde ze op de vochtige oogen en viel hem dan om den hals. Vader, ik ben toch hier 1... zeide zij heel bedeesd. Hij drukte haar aan zijn hart. O wat zou mij zonder jou, liefste kind, nog hier beneden aantrekken 1 Zij keerden terug naar Peilrac en kwamen in het park. Zij bleven staan bij de rivier die haar wateren door de herfstregens vuil geworden, deed voort rollen. Zij waren beiden nog diep ge troffen. Mireille strekte den arm uit naar de wilgen, en alsof een gordijn werd weg getrokken om haar het verleden te toonen, zeide zij Hier is de man gekomen Welke man? vroeg de graaf wiens hart hevig klopte. Degene die mij gestolen heeft!.. O, ik weet niets meervoegde zij er bij alsof plotseling een herinnering op' doemde. De vader deed haar op een steenen bank onder een grooten kastanjeboom neerzitten, nam haar heel teerder om haar middel Luister nu eens goed, liefste Indien de vrees, dat er iets kwaads zou geschieden aan de menschen welke je geroofd hebben, je terughoudt om iets te zeggen, zweer ik je, bij de ge dachtenis aan je moeder, dat ik hun alles zal vergeven wat zij mij hebben doen lijden. Zeg mij dus gerust alles. rivieren en meren. Als gevolg daar van is de visscherij er Bterk ontwik keld. Het resultaat van de blnnen- visscherjj is ongeveer 7 millioen kilogram visch per jaar, waarvan 3 millioen kilogram uit de rivieren, 2 millioen uit de meren en eveneens 2 millioen uit de vischvgvers komt. De Donau, de Drau en de Theiss leveren jaarljjks ongeveer zes- a achthonderdduizend kilogram vlsch op het Skutarl-meer op zich zelf reeds dezelfde hoeveelheid. De be langrijkste vischaoorten die er voor komen, zgnkarper, meerval, snoek, snoekbaars en steur. In de Noretva wordt jaarlijks voor 60 000 Kilogram aan aal en meervalgevangen. In de laatste jaren vooral houdt men zich steeds intensiever metdevijver- viescherij bezig, welke karper, meer val, snoek en spiering oplevert. De uitvoer heeft zich nog niet in bijzon der sterke mate ontwikkeldhet grootste deel van de visch wordt ln het land zelf geconsumeerd. Ofschoon de zeevisscherg niet veel meer opbrengt, vormt ze toch voor de kustbevolking de eenige bron van Inkomsten. Ongeveer 20 000 vISBehers met 6500 visschersbooten en stoom- scheepjes leven van de visscherij. De waarde van de opbrengst be draagt ongeveer 35 millioen dinar jaarlijks. Zestig procent van de vlsch wordt in verschen toestand gebruikt cf naar het achterland vervoerd; de rest wordt ingezouten. Joegoslavië bezit dertien fabrlekeD, die visch in olie conserveeren het inzouten gebeurt met hulsmiddeltjes. Roemenië is welhaast het eenige land ln Europa, dat over zulk een groote hoeveelheid wateren, riviereD, beken, meren en vischrijke vijvers beschikt. Bijkans een millioen hectare zoet water ls ln Roemenië voor de vlEChvangst geschikt. De vlschsoor- ten die het veelvuldlgst voorkomen zijnkarper, die daar gewoonlijk een gewicht van 20 30 kllogtam pleegt te hebben, (voor hartstochte lijke visschers om vao te watertan den!), meerval, die in sommige gevallen tot meer dan honderd kilo gram zwaar wordt, steur, steriet en nog andere soorten. Ongelukkiger wijs wordt echter deze buitengewoon groote rijkdom vrij slecht geëxploi teerd; ware dat niet het geval, dan zouden de vlsehprgzen in Roemenië heel wat lager zijn, zoodat het land in zeer korten tgd een eerste plaats zou innemen in de Europeeach9 visch- en conservenuitvoer-centra. Overigens voert Roemenië groote hoeveelheden caviaar uit. In Bulgarije staat de visscherij nog in haar kinderschoenen. Meer dan de helft van de geheele opbrengst der vlschvangst komt uit de Zwarte Z»e en van de meren en vijvers langs de kust, het overige deel uit de meren en vijvers van het Donau gebied en uit de Donau zelf. In den laat sten tijd werd ook het kweeken van forellen ln de meren en beken van het hooggebergte met steeds grooteren ijver bedreven. In ieder geval zijn de Bulgaren op de moge lijkheden, welke de vlschvangst biedt, opmerkzaam gemaakt. In Juli van het vorig jaar heeft een regeerings- commisaie de kusten van de Zwarte Zee en de oevers van de Donau be zocht om de regeering de noodige maatregelen tot uitbreiding van de vlschvangst voor te stellen. Hieruit blijkt dus wel, dat op den Balkan nog talrijke mogelijkheden bestaaD, zoowel op zee als op de meren en rivieren, om de vlschvangst op te voeren. Voorlooplg ontbreken daartoe nog de noodige middelen en thans heeft de oorlog natuurlijk aan ieder plan een ontijdig einde ge maakt. Trouwens, de land- en de mijnbouw staan nog sterk op den voorgrond, al mag men aannemen da^, na den oorlog, aan devlsscherg belangrijk meer aandacht besteed wordt. W. Is de vanouds beproefde Akker's Abdijsiroop, f daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds ln oude tijden bekende „genees-kruyden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toegevoegd de resultaten der hedendaagsche weten schap. Nóg meer dan vroeger is nu het beproefde hoest-geneesmiddel Het kind dacht even na en zeide dan Ik speelde bij de rivier, toen een man voor mij verscheen... Ik werd bang en ik wilde wegloopen, maar hij hield mij met den arm vast, en wierp mij iets wits over het hoofd..en ik herin ner mij niets meer van -hetgeen er toen gebeurde. Die ellendeling heeft je zeker in slaap gemaakt met een verdoovend middel dat hij je heeft doen inademen 1 riep de graaf uit. O die schurk... die bandiet 1 Hij had spijt dat hij den eed gezwo ren had. Hij zou zich gelukkig gevoeld hebben als hij gestrafd werd voor die ontvoering, welke zooveel ongelukken, zooveel smart had veroorzaakt. Maar hij beheerschte zich, en begon Mireille opnieuw te ondervragen. Wat gebeurde daarna Waar ben je wakker geworden, lieveling Ik zie me terug in een wagen, waar wij sliepen en aten met Marcello, Juana en Carlo, Er waren ook apen en gedresseerde honden, welke allerhande toeren maakten. Den ongelukkigen Roger ontsnapte een kreet van smart en toorn. Je was dus door kunstenaars ge stolen 1 riep hij uit. En zij hebben je zeker gedwongen om gevaarlijke toeren te doen, terwille van je ellendig onder houd Ja, antwoordde zij kort. Hij nam haar in zijn armen. O arme kleine bloem, zoo ge koesterd, zoo bemind, in welken af grijselijken kring was je terecht geko men 1 Beschimpt en met slagen over laden Mireille hernam vol vuur: De man was kwaad, hij bromde wel eens, maar hij heeft me nooit ge slagen. Juana noemde ik mijne moeder, zij hield erg veel van mij en gaf mij alles wat ik graag had. En ik hield ook van haar, en ook nu nog. Ik heb tot nu toe nooit er over gesproken, want ik was bang dat zij aangehouden Noodgedwongen leering voor later. Er zijn van die menschen, die van alles de donkere kant opzoeken en daar naar kgken, daarop wjjzen en daarover spreken. Pessimisten. Er zjja er echter, gelukkig, ook, die, juist andersom, steeds lichtplek ken weten te ontdekken, waar een ander met de beste wil van de wereld geen lichtpuntje kan vinden. Die overal het beste opmerken en blijmoedig, maar toch heelemaal niet zorgeloos, door het leven gaan. Van die benijdenswaardige menschen zfln dat, die optimisten. Zoo een als we dezer dagen ont moetten ln het gezelschap van een pessimist (uitersten trekken elkaar altgd). De laatste klaagde over het gebrek aan kunstmest en was van oordeel, dat het dit jaar mis zou loopen met de opbrengsten nu er „geen" kunstmest ls. Een overdrg- ving naar de slechte zflde, pessimis ten eigen. De ander evenwel overdreef naar de llchtzgde (optimisten eigen) en beweerde, dat we genoeg kregen. „We krijgen zelfs alweer meer stik stof" was zgn bescheid. En, zoo be weerde hij verder, we kunnen nu eens leeren wat zuiniger en met wat meer overleg te handelen met het geven van kunstmest, vooral met. stikstof. Zoo'n leering zal den boeren en tuinders goed doen, beweerde hij. En daar waren we het wel mee eens. De nood zal nu leeren, hoe men het voordeeligst kan handelen. Als men volop heeft of kan krijgen, dan let men daar niet zooveel op. Dat is niet goed en dat zal men nu geheel af moeten leeren. Vooral met stik stof zal men, door met overleg te geven, met de beperkte hoeveelheid nog goede resultaten kunnen krg'gen. De hoeveelheid, die men beschik baar heeft, moet men naar even redigheid verdoelen over bouwland en grasland (neen, neen, het gras land moet niet worden overgeslagen) en vooral op grasland moet men de giften verdeelen over het geheele groeiseizoen. Ia het voorjaar een flinke gift en Jater na elk afweiden of afmaaien weer wat. Zoo benut men het best zgn stikstof, voorkomt Uixeverbriük en het verdwjjaen naar diepere, voor plantenwortels onbe reikbare lagen. Zoo heeft men het meeste profjjt er van. AGRICOLA. OVERTREDING DER PRIJS VOORSCHRIFTEN. Gedurende de maand Maart zijn door de vftf inspecteuis voor de prijsbeheersching 248 veroordeelingen gewezen. Slnda de aanvang der werkzaamheden van deze af deeling van den dienst van den gemachtigde voor de prijzen, ongeveer half Fe bruari, zgn in totaal ruim 300 von nissen geveld. en in de gevangenis geworpen zou worden. Dan aarzel ik ook niet om haar vergiffenis te schenken voor 't kwaad, dat zij gedaan heeft, omdatjze zoo goed voor je geweest is. Ik meende in het eerst, dat ik haar dochtertje was, ik had alles ver geten; maar op zekeren dag hoorde ik Juana aan Marcello het verwijt maken, dat hij mij gestolen had. En hoe meer Juana mij liefhad, des te slechter werd de meester. Hij was jaloersch op die genegen heid, mompelde de Peilrac. Hoe heb ben ze je achterwege gelaten voegde hij er bij. O, Juana niet. Ik viel van den rekstok en verwondde mij aan het hoofd. Toen Marcello zag dat ik niet meer kon werken, nam hij een ander£meisje aan. Ienia en hij kocht een mooie pop om mij mee te vermaken: hij was weer goed geworden. Toen heeft Juana mij weer het gouden kettinkje met medail lon om den hals gedaan. Na het eten was ik in slaap gevallen en ik ont waakte bij Mad. Kerlan. Die ellendelingen zullen je wel weer een slaapmiddel ingegeven hebben, om gemakkelijker hun doel te berei ken Aan een grenzenlooze verbittering ten prooi, stond de graaf van de bank op en ging met vlugge schreden heen en weer. Mireille stak haar arm onder den zijnen. moet niet kwaad zijn op Juana zeide zij met vuur. Zij had mij lief als hare dochter, en bij haar ben ik altijd gelukkig geweest. Ja, maar zij liet je hard werken 1 Vaderlief, dat was haar schuld niet: zeer dikwijls moest ik slechts t het tooneel verschijnen, zonder iets doen: pas in de laatste maanden w de meester driftig als ik niet wilde. Laten we over die verschrikkelijke dingen niet meer spreken, liefste kind 1 .Je hebt verre van ons meer dan ge Zooals men reeds herhaaldelijk heeft kunr en Jezen, wordt door de inspecteurs voor de prijsbeheersching snel en vnak ook hard recht ge sproken. Di is noodzakelgk om met eenig succe de gevaren tegen te gaan, welke ui', prijsopdrijving voort vloeien. Van de ln Maart gevelde vonnis sen legden er 15 den veroordeelde een geldboete op van meer dan f 1000. Eén bedrijf, dat krenten te duur verkocht, werd met f 6000 gestraft, Een naamlooze vennoot schap betaalde f 5500 voor het vra gen van een te hooge prg's voor vetten. Voor prijsopdrijving van nootmuskaat, luiers en slaolie werden boeten opgelegd van f 3000 en voor overtredingen ten aanzien van ver schillende andere artikelen, voorna melijk levensmiddelen, boeten van f 2000. Vele straffen legden ook lagere boeten op. In die gevallen werd rekening gehouden met den ernst en den omvang van de overtreding en met de financieele draagkracht van den verdachte. In twee gevallen werd de verdachte vrijgesproken. De Inspecteurs leggen ook vaak bijkomende straffen op. Zoo werd in 70 gevallen de verdachte veroordeeld tot verbeurdverklaring van de goe deren, welke bij de overtrediDg in het geding waren. Herhaaldelijk was daarbij sprake van groote voor raden. In 38 gevallen werd bepaald, dat het vonnis gepubliceerd zou worden. In twee gevallen werd de zaak van de veroordeelden gedurende 14 dagen gesloten en in twee ge vallen was er aanleiding om als bij komende straf de verplichting op te leggen van terugbetaling van het door den kooper te veel betaalde. De aard van de artikelen, waar van de prijzen waren verhoogd, liep zeer uiteen. In de meeste gevallen betrof het levensmiddelen, zooals koffie, thee, chocolade, enz. Bij 43 zaken werd een vervolging Ingesteld wegens te hooge prijzen voor vleesch en vleeschwaren. In. die gevallen was de controle van de prgs door den kooper in den regel gemakkelijk. Elke slager is immers verplicht een goedgekeurde prijslijst In zijn winkel duidelijk -zichtbaar op te hangen. Ook met de prijzen van konijnen en kippen werd geknoeid. Verder waren er veel gevallen, waarbij textiel- waren en schoenen een rol speelden. De overtredingen hadden plaats in het geheele land, zoowel 'In steden als in dorpen. Men kan niet zeggeD, dat men zich in sommige provincies beter of minder goed aan de prgs- voor&chriften houdt dan in andere. De inspecteurs, die hun zetels heb ben te Amsterdam, Leeuwarden, Den Haag, Arnhem en Den Bosch zetten hun arbeid onvermoeid voort. Een uitgebreid controle-apparaat ls in werklDg getreden. Aan de vele klachten, welke binnenkwamen,wordt alle aandacht besteed, en aan het einde der maand Maart waren er tal van zaken nog in behandeling. Ingekomen en vertrokken personen* Van tot 4 tot 11 April INGEKC EN J. J. Ken.en, dienstbode, B 194 van Bergen A. J. Ewa z.b., Olrlo F 20a van Meerlo I. Potvliegt kl. zuster, Merselo- scheweg 30 va Roosendaal P. J. Udo, z. Hensenlusstraat 16 van Rotterdam H. Th. Meijer, landbouwer, Veulen H 32 van Bergen P. M. H. Hoch3tenbacb, crisis- Controleur, Langeweg 27 van Slttard J. van Helden, verpleger, Stations weg 32 van Vierlingsbeek L G. Hendrlkx, leerlingsmid, Olrlo Ea 83 van Maasbree noeg geleden, om al die droevige jaren te vergeten. Nu je mij bent terugge geven, zal ik daarvoor al mijn teeder- heid gebruiken, en indien je geluk slechts van mij afhangt, zal het onnoe melijk groot zijn I... Gedurende de enkele dagen die zij te Peilrac doorbrachten, verdubbelde de graaf zijn teederheid voor zijn dochter. Hij bracht haar bij zijne vrienden het eerst bij den onderprefect, van wien haar tegenwoordig geluk uitgegaan was. Toen zij bij een van die gelegenheden door de stralen Yan Bayonne kwamen, bleef Mireille staan bij den uitstalkast van een juwelier. - Wat wil je? vroeg haar vader lachend. Een souvenir van mijne groote reis voor mama en tante Irene, zeide zij. - Laten we dan naar binnen gaan. Daar zocht het meisje met veel smaak twee kostelijke sieraden uit, een broche en een ring. De eerste was versierd met paarlen van het schoonste water, en voor Paula bestemd, de ring met diamantjes voor tante Irene. Ook zag zij twee kleine prachtige gouden horloges; zij wilde deze ook koopen en zeide tot haar vader Zeg vader, zou ik de tweelingen er geen genoegen mee doen Het zijn precies dezelfde. De graaf glimlachte, liet de twee horloges inpakken en zond ze nog denzeliden dag naar Majorca met het portret zijner dochter, die zoo dank baar was voor de genegenheid welke men haar bewees. Niettegenstaande at de bewijzen van vriendschap welke zij te Bayonne ont ving, stapte zij toch weer met opge ruimd hart in den trein die haar naar Bretagne voerde. HOOFDSTUK V. BOETE. Weer was de lente in het land. Een frissche geur kwam uit de bos- VERTROKKEN A. S. Schilder, broeder, naar Woerden, Wilhelmlnalaan 13. F. J. Vaske, monteur, naar Zwolle Groote Markt 10a. Th. B. Thiessen, landbouwer, naar Meerlo A 100. W. P. F. Custers, dienstbode, naar Hegen A 1. A. F. van Leuven, zonder beroep, naar Vught, Leeuwenstelnlaan 15. H. W. P. Bardoel, rangeerder NS naar Venlo, HeruDgerweg 22. A. van Tilburg, landbouwer, naar Schaijk A 47. VENRAY, 19 April 1941 LUXOR-THEATER Vertoont U deze week een schit terend filmwerk „Operabal". Een film van stralende, lustige Weenen.,., het onvolprezen Weenen, met zgn sappig taaleigen, zjjn hoof- sche manieren, zgn zoetvloeienden humor, zgn wiegende wals- Dit is het, wat de verfilmde operette „Opera bal" u volop biedt en ge voelt U thuis ln deze Weensche sfeer, ge ge niet van deze onschuldige luchthartig heid, die slechts aan de oppervlakte zweeft en nergens banaal wordt. Uw hart gaat open bg deze oude muziek, diè steeds weer nieuw blgft. het is een verkwikking vgf film komieken aan het werk te zien: Theo Llngen, Hans Moser, Paul Hörblger, Theodor Danegger en Will Dohm. Theo Llngen ls een hulsknecht, die in de keuken de liefde zoekt en vindt Hans Moser is een oberkellner, die brabbelt, lispelt en niet uit z'n woor den kan komen; Paul Hörblger is een vrooljjke Weener met veel geld Theodor Danegger en Will Dohm twee andere heeren, die in Amor's lust- waranda de jonge blaadjes aan de heggen weten te onderschelden van de overjarige... om deze vgf grappen makers schatert men. ...de heele film ademt deeenlgszlos lichtzinnige sfeer van het oude Wee nen met de „rauschende" balmuzlek, de tintelende champagne en de mooie vrouwen... een van die films, die het zuivere amusement dienen en daartoe heeft men ditmaal de „fiae fleur" van de Dultsche sterren uitgekozen... Operabal is een film geworden van jaloersche echtgenooten, schuimende wijoen, muziek en dans. ...Charmant, amusant, vroolgk en vlot ln elk opzicht... er ontstaan dolle situaties en er wordt braaf gelachen... een alleraardigste film met een aan tal prominente komische talenten. ...Echt Weensch van karakter, dus luchtig en vroolgk, bekoort deze film en doet zij het publiek gnuiven om haar genoegelrjken humor... men kan van het komische spel van dit viertal ten volle genieten... kostelgke si tuaties... heel wat gelegenheid tot lachen. ...een geschiedenis, waaruit tal van vermakelijke situaties voortvloeien... er wordt bg de film allersmakelijkst gelachen... charmant en luchtig Mis- en Vesperboeken en Zondagsmissaais in diverse leren banden voorradig. Tevens verkrijgbaar: Communieboekjes, Zingt allen mee, Handboek voor de Kath. Vrouw en Moeder, enz. Boekh. Fa. v.d. Munckhof schen, waar de viooltjes nog een beetje bedeesd hun kopjes uitstaken. In de boomen, wier knoppen reeds gevuld waren met het plantensap, zag men de vogeltjes reeds nesten bouwen. Men sprak van vreugde, vrede en liefdealles toonde een druk leven in den streek welke zoo somber was ge maakt door de betrokken lucht en de donkere dagen. In de eigenaardige kamer van een woonwagen, die in een bosch in de nabijheid van de stad Bonn stond, lag een man op sterven die niets voelde van de vernieuwing in de natuur. Op eenigen afstand van den wagen zaten een jongen en een meisje in het gras en vierden op hunne manier den terugkeer van de lente. Het meisje vlocht een kroonlje van madeliefjes en de jongen maakte een fluit uit den tak van een hazelaar. Sedert de kermis te Loirent waren niet zoo heel veel maanden voorbijge gaan en zonder lang te twijfelen her kende men Zenia en Carlo. Dat was echter niet het geval met Marcello en Juana. Uitgestrekt op zijn lijdenssponde, de doodskleur op het griaat en buitengewoon vermagerd, kon de kunstemaker slechts met moeite adem halen en akelige geluiden ont snapten zijn borst. Zijn vrouw verzorgde hem. Ook zij was vreeselijk veranderd. Bleek en treurig in haar donker ge waad, was zij slechts de schaduw van dat schoone wezen, dat eertijds rechtop en tier aan den ingang van de tent zat, om de plaatsbewijzen voor de voorstellingen uit te deelen. Het vertrek van Bianca, die ze lief had gehad als een moeder haar kind, dan de gewetenswroeging welke haar steeds hadden teneergedrukt, hadden haar vernietigd. Zij was een arme slavin geworden, die bestuurd door een ijzeren hand, en tegen alle leed en smart in slechts had te gehoorzamen. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1941 | | pagina 5