Provinciaal Nieuws Jezus nader beschouwen in de bewerking van ons heil. Hij wordt mishandeld, maar verdraagt het geduldig, En opent Zijn mond niet Als een lam naar de slachtbank geleid, Als een schaap, dat verstomt voor zijn scheerders. Toen de verloren zoon terug kwam in het huis van zijn ouden vader, werd hij met kussen over laden, hij kreeg nieuwe schoenen en een ring aan de hand. De vader had hem alles vergeven. Ook God heeft alles vergeven, omdat Zijn eigen Zoon Jezus alles hersteld heeft, wat wij bedreven. Hij herstelde, wat Hijzelf niet roofdeHij offerde Zich voor ons. Men sleept Hem uit kerker en rechtzaal ter dood, Wie bekommert zich nog om Zijn lot Uit het land der levenden wordt Hij gestooten, Ter dood gebracht om de schuld van zijn volk. Zijn moeder Maria heeft toe gezien en stand gehouden in dit lijden. Zij had den Verlosser willen ontvangen, zij heeft toe gestemd in Jezus' lijden. Ook van Maria zijn offers gevraagd voor ons. Ook Maria heeft het onrecht willen herstellen, wat onze weerbarstigheid God aan deed. Maria heeft haar Kind aan beden, onuitsprekelijk hoogge schat om Zijn goddelijken offer moed. En toch Bij de goddeloozen plaatst men zijn graf, Bij de zondaars zijn tombe Toch had Hij geen onrecht gepleegd. Nooit was er bedrog in zijn mond. De goede moordenaar naast Hem was eerlijk genoeg dit te bekennen. Ik lijd om eigen schuld, zei hij, maar Hij heeft niemand kwaad gedaan. En Gods Liefde raakte de ziel van dien eerlijken man, hij begon iets te begrijpen van den rijkdom van Jezus' Hart: „Heer, denk aan mij, wanneer Ge in Uw rijk komt." En Jezus wist, dat Zijn offer alle schulden weg nam van ieder, die zijn schuld voor God bekende. En het troostende antwoord was „Heden zult gij met Mij zijn in het paradijs." Zooveel macht heeft die Jezus'in Zijn vernede ring. Zeker, God laat niemand lijden zonder doel. Maar wan neer wij iets opofferen om iets hoogers te bereiken, dan neemt God dat offer aan. Wanneer wij offeren in vereeniging met Jezus, dan is ook ons offer vruchtbaar voor onszelf, voor de zondaars, voor alle menschen. Een lijdende mensch kan afzichtelijk zijn door zijn opstand, maar lijden in over eenstemming met Gods Wil is heilig en schoon. Laten we ons dringen tot Gods Liefde, ons vervoeren tot heiligen eerbied voor Jezus' Kruis. Want Hij was geen opstandeling, en Hij leed niet uit straf. Neen, maar het had Jahweh behaagd, Hem door lijden te breken, En als waarachtig zoenoffer Zijn leven te nemen. En verbeeld u, sedert uwe komst heeft zij mij herhaaldelijk verzocht haar tante te noemen, zooals tante Irene, omdat ge mij hebt weerge vonden, heeft zij mij verklaard en omdat een vader voldoende moet zijn. Ik vind dat niet en gij papa Een treurige glimlach gaf haar het eerste antwoord. Dan zeide de graaf: Ja, wanneer men het geluk heeft zijn moeder te bezitten, wordt men dubbel bemind en men is bijgevolg dubbel gelukkig. Dat heb ik ook aan mama gezegd. Ik zal haar ook maar zoo blijven noemen: mij dunkt dat ik haar mijn liefde minder zou bewijzen als ik haar taak liefheb O, niet meer dan u! haastte zij zich er bij te voegen, uit vree3 haar vader belee- digd te hebben. Gij hebt dezelfde plaats in mijn hart. Eo dat hart is zoo groot dat er tante Irene ook in kan. evenals madame Kerlan, Marie, Louis... in een woord al degene die mij lief hebben. Bewaar ook een beetje genegen heid voor je overleden moeder en grootmoeder, kindlief: zij zouden je zoozeer bemind hebben Toen zij In de kamer van het meis je waren teruggekomen, bracht hij haar bij baar bed, waar prachtige kleine portretten hingen van de gra vinnen de Peilrac, de eene met hare reeds grijzende haren, de andere in haar stralende jeugd. Zij knielde neer op den bidstoel welke voor deze portretten stonden met gevouwen handen bleef zij ze aandachtig beschouwen. Wat zag grootmoeder er goedig uit en wat was mama schoon 1 zeide zij vol bewondering. Kun je je niets van hen herinneren, liefste Denk eens naZij waren zoo goed en zoo lief voor jeWij bewoonden een groot kasteel met Zeker, nu is Hij de groote lijder. En we kunnen ons nooit genoeg verdiepen in deze zee van smarten* Niets van alles wat God schiep om menschen te troosten, is een troost voor Gods eigen Zoon. Het is alsof Gods scheppende goedheid Hem heeft verlaten, maar toch*... Hij ver trouwt op Gods Waarheid. Zijn offer is een waar offer, het zal vruchtbaar zijn. Zelf rechtvaardig, zal mijn Dienaar velen tol gerechtigheid brengen, Wier or.gerechligheid Hij heefi gedragen Zoo zal Ik Hem velen tot erfdeel schenken. Zal Hij talrijke scharen ontvangen als dee) van zijn buit. Zóó voorspelde ons de profeet Isaïas het lijden en sterven van Jezus. In de Goede Week mogen we opnieuw overwegen, hoe dit in alle duidelijkheid tot gruwe lijke werkelijkheid geworden is. In de profetieën stond Jezus' levensprogram geteekend. Hij heeft ze beschouwd als het gul den boek, waarin de overwinning beschreven stond. Jezus, godde lijke Held, geef ons waardeering voor Uw offer. Wij hebben alles te danken aan Uw offerleer ons barmhartig zijn, zooals Gij barmhartig geweest zijt. Leer ons begrijpen, wat de wereld niets waardig is, en leer ons de wereld verbeteren door zélf barmhartig te zijn en te sparen. Goddelijke standaard van ons geloof, heer lijk Kruis, treed vooruit, en ver over de wereld, in liefde, in eerbied voor God. Daarom geeft Hij Zijn leven prijs aan den dood, En laat zich onder de boos doeners tellen Draagt Hij de misdaad van zelen, En bidt voor de zondaars (Isias, 53). Een wondermiddel legen PRIKKEL-lioest ia de vanouds beproefde Akker's Abdijsiroop, daar de werking in hoofdzaak beru9t op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden'. Apotheker Dumont heeft daaraan nu toegevoegd de resultaten der hedendaagsche weten schap. Nog meer dan vroeger is nu AKKER'sAbdijsiroop het beproefde hoest-geneesmiddel Verzorg de fiets banden goed. Ter verlenging van den levensduur. Ds Economische Voorlichtings dienst deelt mede: Nu een einde is gekomen aan der vrijen aankoop van banden en de overheid, wegert3 de slechte positie van onze rubber, is moeten overgaan tot een zeer straffe distributie van soorten binnen- en buitenbanden van rijwielen en transportfietsen, zal menigeen zich hebben afgevraagd hoe hij zjjn band moet verzorgen om er zoo lang mogelijk pleizler van te hebben. Een goede verzorging van den band omvat niet slechts goed op een heel grooten (uln en midden er door stroomde een rivier, voegde bij er huiverend big. Daar was je aan het wandelen toen men je ontrukt heeft aan haar liefde, aan de onze... Ontsteld keek zij haar vader aan, dan richtte zjj haar blik op de por tretten en zeide zacht: Neen... neen... ik zie niets. Da graaf wilde niet verder aandrin gen omdat hg vreesde haar bang te maken. Ik vind dat mama Paula veel op moeder lijkt, zeide Mireille na eenige oogenbllkaen. Zij heeft hare blauwe oogeo, hare goudblonde haren en dat zacht, zacht uiterlijk Roger begreep uit deze woorden welke zooveel waarheid bevattep, welke sympathie hij voor de jonge vrouw gevoelde. Er lag niet slechts de herinnering van zooveel weldaden Mireille bewezeD, in, maar ook nog dte der overledene welke mejuffrouw Paula veroorzaakte. Hij was geroerd terwijl hij aan deze vreemde toevalligheid dacht welke het kleine meisje in de armen plaatste van haar die den blik en het hart der moeder had. Laten wij nu eens naar den tuin gaan zeide hij, en had moeite om zijne ontroering te verbergen. Hij .begeleidde haar langs de paden en dreveD, wees haar op de laatste rozen die er nog stonden, maakte haar opmerkzaam op het gezang der roodborstjes welke in de tuyas nes telen en kwamen zoo bij het koets huis waar gemakkelijke rijtuigen stonden, in de paardenstallen waar zij de mooie paarden kon bewon deren, vooral een klein Ierschen poney die voor haar bestemd was. Hg'jwas zwart als de nacht en had erg zachte gazellenoogen. Wat is hij mooiriep het meisje vol vreugde uit. O vader wat ben pompen en het vrijwaren voor schu ren eu schaven van den band, maar s'rpkt zich uit tot de geheele fiets Dikwijls heeft de wijze, waarop men rijdt, of de spannlDg der spaken grooteren invloed op den levensduur dan de behandeling van den band zelf. De banden rollen niet zoomaar voort dat gebeurt alleen, wanneer men de fiets aan de hand meevoert, waarbij zij Dauwelijks slijten maar zetten zich af aan den weg, wat met meer of minder kracht gepaard gaat en dus noodzakelijk eeDige slijtage veroorzaakt. Het sterkst is die slijtage natuurlijk, wannneer zoo hard op het pedaal wordt getrapt, dat het wiel doorschiet en de band over het wegdek schuurt. Bij sterk en plotseling remmeo geschiedt hetzelfde: het wiel schuift over d6n weg. Dat beide gevallen zeer schadelijk zijn, behoeft geen betoog Maar wel moet de aandacht worden gevestigd op de omstandigheid, dat zich in geringere mate hetzelfde voordoet, wanneer de fiets te snel in beweging komt of te hevig wordt afgeremd. Men doet daarom goed steeds geleidelijk aan te remmen en niet als een racer starten, maar het rijwiel de gelegenheid te geven lang zaam aan vaart te krijgen. Ook het wiel moet zich in goeden toestand bevinden. Daartoe moet er op worden gelet, dat de wielen niet slingeren, maar „sporen" (d.w.z. precies in eikaars verlengde staan en niet het eene loodrecht op den weg en het andere scheef) en wor den gesteund door behoorlijk strak aangedraaide spaken. Het wiel heeft den steun, dien het van de spaken ontvangt, noodig om zijn juisten ron den vorm te bewaren. Roestende velg. Het tweede onderdeel, waar het criti8ch oog vaak vele fouten ontdekt is de velg De velg mag niet roesteD want roest vreeL den binnenband aan en de velglinten moeten behoor lijk op hun plaats liggen om daar den band tegen de spaakeinden te beschermen. Overvloedig smeren is gevaarlijk, want bij stilstand van het wiel, kan de olie via de spaken door den nip. pel den binnenband aantasten. Ten slotte de band zelf. Repareert men een band zelf, dan moet er op worden gelet, dat de dradenbeseher- ming niet wordt beschadigd en de binnenband niet tusschen velg en buitenband stuk geknepen kan wor den. Is de band lek geworden door een spijker, een stuk glas of een ander scherp, puntig voorwerp, dan behoort men vóór het rijwiel naar den reparateur wordt geduwd, het kwaad, dat de lekkage veroorzaakte, verwijderen. Doet men dit niet, dan is de kans groot, dat het scherpe voorwerp, vastgeklemd als het is in den buitenband, den binnenband op talrijke plaatsen doorboort en hem zoo waardeloos maakt. Rijden op een gesprongen band is natuurlijk uit den booze. Men moet ook in ander opzicht voorzichtig zgn met het vervoeren van een rijwiel op een lekken band, want dan dreigt oploopen van der» binnenband. Het is namelijk zoo, daL een niet onder spanning staande buitenband eenigszins gaat rond- -chutven en daarbij den binnenband meetrekt. Deze heeft, doordat hg met het ventiel aan de velg vastzit, niet eenzelfde bewegingsvrijheid Hij wordt dus eensdeels van het ventiel af uit gerekt en anderdeels naar het ven tiel toe opgepropt, hetgeen afbreuk doet aan zijn duurzaamheid. Voorts is een dynamo, die niet juiBt gesteld is, funest voor den band. want het aan drijf wielt je draait dan niet soepel langs den band, maar schuurt en schuift er langs. Dit is gemakkelijk te controleeren: met een touwtje kan men zonder moeite na gaan of de lengte-as van de dynamo heen wijst naar de as van het wiel. Staat het aandrijfwieltje scheef op den band, dan komt binnen korten rijd het canvas bloot te liggen. Een vanzelfsprekende const atee ring 1b, dat veel meer .kilometers kunnen worden afgelegd op een goed opgepompten dan op een te slappen en dat nooit op een leegen band mag worden gereden. Daarom dient iedere wielrijder over een behoorlijke pomp te beschikken en er geregeld ge- ik u dankbaar! Wat zal het een genoegen voor mij zijn het mooie diertje te rijden Na het déjeuner kun je hem heb ben, liefste. Wij zullen een kleinen wandelrit maken door de groote laan om je er aan te gewennen voor dat je op den weg gaat rijden. Het kind at nauwelijks, zoo'n haast had ze om hare eerste les te nemen Zonder de minste vrees te laten blij ken ging zij in den zadel zltteD, plaatste haar kleinen voet in den stijgbeugel en nam met vaste hand de teugels: fier hield zg zich op den poney die onder dien lichten last hin nik'e van genoegen. Hij wiegt me even goed als de hangmai op de Magnoliaszeide zij Vooruit, Fellow! Wat was dat een gelukkige dag voor vader en dochter. Toen Yvonne haar tegen vier uur kwam halen om haar naar Monts- croff te brengen, was zij eenigszins bedroefd hetgeen Roger buitenge woon goed deed. Nu reeds zeide zij. Ik zal het rijtuig laten inspannen en ik zal je zelf terug brengen, liefste. Het rijtuig was spoedig klaar en de korte afstand was weldra afge legd. De graaf wilde niettegenstaande de uitnoodiging van mejuffrouw Irene □iet binnengaan uit vrees hen lastig te vallen: hij verzocht de dames om 's anderen daags zijne woning te komen bezichtigen. Je zult zie hoe mooi alles is, mama riep Mireille uit. Nu Paula zag dat het geliefde kind aanhield haar dien naam te geven, kwam er zooveel vreugde op haar gelaat, dat d- Peilrac zich voor nam zjjn kind haar a! ijd zoo te la ten noemen. Had zij niet gedurende bruik van te maken. Ook tegen stoep jes oprijden of door glas of andere scherpe voorwerpen fietsen is scha delijk. Iedereen weet dit en toch ziet men het, vooral bij de jeugd, nog herhaaldelijk. De banden te zwaar belasten is evenmin goed, een regel, waartegen vooral wordt gezondigd door hen die Iemand op den bagagedrager laten meerijden. Als laatste veel voorkomende euvel, moet het aanloopen van den band worden genoemd SpatbordstaDg, jas beschermer (door vocht van vorm veranderd) en kettlngkast helpen den band veel sneller aan zijn eind dan noodig is. Een schurend geluid moet voor ieder een waarschuwing zijn niet langer zoo door te rijden, maar 't euvel op te heffen. Bovenstaande wenken zullen voor weinigen iets nieuws inhouden. Wie echter op straat zijn oogen goed den kost geeft, weet, dat zij geenszins overbodig zijn. VENRAY. 5 April 1941 SLUITINGSLES VAN DE LAGERE LANDBOUW SCHOOL „ST. MARTINUS" TE VENRAY. Woensdag 26 Maart werd de eind- les gehouden van de vierde klas dei- Lagere Landbouwschool alhier. De Eere-Voorzltter oud-burgemeester, O van de Loo, opende deze middag, daar de Voorzitter door ziekte ver hinderd was. Hg heette allen welkom, in 't bijzonder Ir. Dewez als Rgk3 landbouwconsulent. Ir. Royakkers en Ir. van Keulen, als vertegenwoordi gers van de Landbouworganisatie, de beide Wethouders P. Pubben en H. Janssen, benevens de Com missie van Toezicht en een groot aantal vaders van leerliDgen. Daarna werd overgegaan tot de vraagles, door het Hoofd der Schoo', de Heer J. WijnhoveD, die dit deed aan de hand van Land en Vee. Dit verliep vlot, waarna het tweede ge deelte van den middag volgde. Hierna werd door de leerlingen een proeve gegeven van hun cultu- reele ontwikkeling, die ze in den loop van de jaren hier hadden mee gekregen. Gymnastiek, zang en de clamatie werden vlot naar voren gebracht. Een en ander viel bjj 't gehoor bijzonder in den smaak. Vervolgens gaf de Voorzitter 't woord aan Ir* Royakkers, als ver tegenwoordiger van het Bestuur van Landbouwonderwijs. Deze dankte 't personeel der school voor hun toewijdidg, de commissie van Toezicht en ouders voor hun medewerking, 't Deed hem bijzonder genoegen, dat op deze school aan 't bondsorgaan „Land en Vee" een speciale plaats werd gegeven. Onge twijfeld zal dit er toe bijdragen, dat ons orgaan, beter zal worden ver werkt, dan veelal nog gebeurt. Eo 'och is dit voor een goed contact tusschen de leiders van de organi satie en leden zoo noodig. Meer en meer begint men onder den druk van de omstandigheden de noodzakelijkheid van den boerenstand beter in te zien. 't Woord boer krijgt zoo geleidelijk een anderen klank. Dit dringt ons nu nog beter te zor gen, dat wjj onze plaats zoo goed mogelijk innemen. De organisatie geeft hierbij de meest mogelijke leiding. In een gloedvolle peroratie spoorde hij dan ook de jongeren aan even trouw en volgzaam deze leiding te volgen als de oudere generatie dat heeft gedaan. Ir. Dewez sloot zich allereerst aan bij de woorden van dank van Ir Royakkers. Ook hem deed 't bijzon der genoegen, dat naast de tecb ntsche vorming hier was gewerkt aan de algemeene vorming, die we als goede leden van de volksgemeen schap noodig hebben. 't Gedemonstreerde in 't feestpro gramma, de lessen van de leeraren, was voor hem aanleiding te kunnen deze droevige maanden de plichten van moeder tegenover haar vervuld Den volgenden dag reden de dames de Montscorff na het déjeuner weg met Mireille aan wier gepraat geen einde scheen te komen. Ik wil Fellow rijden in uwe tegen woordigheid, mamazeide zij: gij zult eens zien of ik niet goed te paard zit. Noem mij moeder als wij alleen zijn, liefste, onderbrak haar Paula, maar niet in tegenwoordigheid van je vader, hg zou zich gekrenkt kun nen voelen. Neen, neen, wees maar niet bang Ik heb hem er gisteren over gespro ken en hij heeft mij gezegd dat men gelukkiger was wanneer men een papa en een mama had. Ge ziet dus wel dat ik gerust kan doorgaan. De jonge vrouw voelde dat het bloed haar naar het hoofd steeg, en om dat niet te laten merken, wees zij een hoek van het landschap aan De oudste zuster keek haar aan en hare oogen dwaalden vervolgens droomertg naar de kleine stad welke onder hare mooie boomen zichtbaar werd. Zij stegen voor het huls, dat de graaf de Peilrac bewoonde, uit: Paula was nog erg ontroerd, wanneer zij dacht dat de graaf toestemde in deze ballifigschap, enkel en alleen om haar Mireille niet al te haastig te ontzemen. Zij stonden verbaasd dat Roger deze woning in zoo korten tijd zoo schitterend had iDgerlcht. In de groote zaal hing op de eere plaats een prachtig schilderstuk dat een vrouwenportret voorstelde. Het was de gravin Marie in witte zijde met licht ontblooten hals: aan een harer armen hing een groote tuin hoed en haar hoofd kwam bijzonder goed op een achtergrond van takken zeggen dat, men hier op den goeden weg is. Ons wacht nog een moei lijke tijd. Naast de noodzakelijkheid van goed technisch onderlegd te zijn zullen onze jongens moeten begrij pen, dat ze deze moeten uitbouwen, om zoo te worden menschen in de samenleving die begrijpen en er naar handelen. Ook de Eere-Voorzitter onder streepte een en ander nog eeDs en dankte In 't bijzonder het Hoofd der School, die hier getoond heeft, nog jong te kunnen zijn met de jongeren en hun behoeften {zoo goed te heb ben aangevoeld. Na 't uitreiken van de diploma's sprak namens de leerlingen Jos. Nabuurs, waarmede deze leerzame en tevens gezellige elndles werd besloten. Aan de volgende leerlingen werd het diploma toegekend: Jos. Nabuurs, Veulen Jan Reintjes, Veulen Jan Janssen, Heide Piet Nellssen, Olrlo Harrie Hezen, Oirlo G. Claassens, Ysselsteyn Cor Janssen, Overloon A. Creemers, Geijsteren P. Mlchels, Heide Fr. Muijzers, Merselo Th. Eogels, Merselo H. Kleven, Blitterswijk J. Derks, Oostrum P. ClaasseD, Leunen L Lemmen, Venray Jan Stevens, Venray H Vollenberg, Venray G. van Dijck, Leunen Jan Reintjes, Meerlo Jos. Tax, Meerlo W. Gerits, Castenray Jos. Lensseo, Holthees Mart. BroereD, Oostrum Hub. Burgers, Blitterswijk Jan Lenssen, Venray Joh. van Meyel, Venray H. Franssen Maashees LUXOR-THEATER vertoont U deze week Marika Rökk en Viktor Staal in de brillante Ufa- film „EEN NACHT IN MEI", met Karl Schönböch, Mady Rahl, Oskar Lima e.v.a. Regie: Georg Jacoby. Van begin tot eind niets dan ver makelijke gebeurtenissen, pikante incidenten, pijnlijke situaties. Id ge Fleming heeft men wegeDs wild autorijden haar rijbewijs ont nomen. Als zfl desondanks er met haar wagen op uit trekt rijdt zij een andere auto aan en neemt de vlucht* Mist daarbij- juist de Parijsche Express. Zij leert echter op het station een jonge man kennen, dien zij weer tracht kwijt te riken door op een rijdende autobus te springen. Zonder zich te bedenken volgt hij haar voorbeeld. Ze komen In een restau rant terecht, waar Inge dengene ziet, met wien ze een aanrijding heeft gehad. Het blijkt een vriend te zijn van de jongen man, Willy genaamd, en deze vriend is bezig de bioement jes buiten te zetten, daar zijn vrouw afwezig is. Hij gaat nog op stap met een lïef joDg meisje. Maar als dan. zijn vrouw op het tooneel ver schijnt-, nu dan begrijpt U wel dat er ruzie komt en dat manlief toch bet onderspit moet delven. Wat er verder met Inge en Wfily gebeurt, moet U zelf maar komen zien. Deze film Is onbeschrijflijk humoristisch. Nederlandsche Unie. In het begin van het jaar 1941 bedroeg het aantal leden der Neder landsche Unie in het district Heerlen 8300. Het district Heerlen omvat deze geheele gemeente, behalve Tree beek en bovendieD de gemeenteD Voerendaal en Klimmen. Het aantal "eden steeg tot 1 Maart met 165 tot 8465 en gedurende d« maand Maart kwamen er nog 217 nieuwe deel- oemers aan de „Nederlaüdsche Unie" bij. Hoofdpijn-Kiespijn OüÓ 7lU/n/lcvidtf&) Helpen veilig en vlug. Doos lOen 50ct. en groen. Dat is moeder! zeide Mireille, toen zij zag dat Paula de oogen er op vestigde. Vindt ge Diet dat uwe oogen en uwe haren op de hare gelijken De jonge vrouw was een beetje beschaamd en wist niet wat te ant woorden: de graaf voegde er bij: De moeder van Mireille was even als u blond,-maejuffrouw, dat ver klaart alles. Men ging naar de eetzaal waar de koffietafel hen wachtte. Is u niet ongaarne te Pont-Scorff graaf vroeg mejuffrouw Irene. Hoe zou ik hier ongaarne kunnen zijn, zelfs in dit gehuurd huis als mijne dochter vlak in de nabijheid is! Ik zal mijne ledige uren wijden aan de litteratuur. Ik heb vroeger aan verschillende tijdschriften mee gewerkt: ik zal dat werk voortzet ten: men kan met de pen zooveel goed doen U heeft volkomen gelijk, ant woordde Irene met overtuiging. Men kan de slechte literatuur niet genoeg bestrijden: zij doet zoo jont zettend veel kwaad. Ook de omstreken schijnen mij, zelfs in dit seizoen, heel aardig, voegde Roger er bij, ik ben van plan ze te bezichtigen, te voet, of te paard, of per rijtuig. Gebruikt u nooit een rijwiel vroeg Paula glimlachend. Neen, mejuffrouw, dat soort van sport bevalt mij niet. Evenmin als de auto's welke ik moet gebruiken. Ik erken het werkelijk nut, vooral van het rijwielmen kan zich mak kelijk verplaatsen en het kost weinig Ik geef ver de voorkeur aan het paard. Ik ben heelemaal van uwe mee ning, hernam Paula. Ik zal zelfs meer zeggen, de auto jaagt me schrik aan. Gemengde Berichten Moeders en kinderen naar Duitschland. Het N.V.V. heeft In samenwerking met de N S.V. voor moeders en kinderen, die voor herstel van hun krachten rust behoeven eenige reizen georganiseerd naar Mutter- und Kinderhelme in Duitschland. Woens dag j 1. des morgens om 7 06 vertrok van het Centraal Station te Amster dam de eerste trelD, welke veertig vrouwen naar prachtig gelegen oor den in Duitschland zal brengen. Vrijdagmorgen om 7.06 uur ver trokken 112 kinderen per trein naar Duitschland. HERZIENING VAN DE OUDERDOMSVER- ZEKERING. Het A.N.P. bericht Aan mededeelingen van president Jakob, leider van de Geachaefts- gruppe voor sociale bestuursaange legenheden bij het commissariaat- generaal voor Financiën en Economie, ontleenen wij dat de Duttsche rgks- organlsatielelder dr. Ley als leider van het Duiteche Arbeidsfront, dat alle werknemers omvat, ingevolge een opdracht van den Führer een plan voor de toekomstige verzorging van het Duiteche volk uitgewerkt heeft, dat onder meer de vervulling zal brengen van den in het partij program der N.S.D.A.P. vastgeleg- den eiscb, dat er een voldoende ouderdoms- en invaliditeitsverzeke ring moet komen. Daarmee zal een sociaal werk van de eerste grootte tot stand zijn ge bracht. Het doël is om de vruchten van den gezamenlgken arbeid van het volk ook allea ten goede te doen komen. De zin der verzorging is, dat Iedere aalmoes en Iedere onder steuning, zonder dat daar recht op bestaat, principieel onnoodig zullen .zijn. Zoodoende gaat het niet slechts om de verbetering van de ouder doms- en invallditeitsverzorglng, doch om de schepping van een nieuw recht. Ia plaats van de idee der sociale verzekering komt de idee der volksverzorging. De uitvoering wordt reeds ter hand genomen. Moge de oorlog deze wel licht vertragen, in geen geval zal de oorlog de uitvoering verhinderen. Is het plan in de daad omgezet, dan zal dit werk de kroon zijn op het streven van vele geslachten van arbeiders. In de plaats van het pro letariaat treedt dan de zich van zijn functie bewuste, scheppende mensch, die de vrijheid veroverd zal hebben, waarover wel reeds vele malen ge sproken werd, doch waarbij de daad bleef ontbreken. IN NEDERLAND Ook in Nederland, aldus, deelde president Jacob verder mede, zal binnenkort tot een herziening van de ouderdoms- en invaliditeitsver zekering worden overgegaan. De" uitkeer in gen dezer verzekering zijn thans zoo gering, dat zij ook den Nederlandachen arbeider in geval van invaliditeit of ouderdom in geen enkel opzicht de noodwendige be scherming schenker). Ook In de Nederlandsche socialè politiek zal in de toekomst het gemeenschaps principe van den nieuwen tijd tot uitdrukking moeten komen. In Duitschland stond reeds lang vast, dat de bedoelde verzekeringen zonder staatshulp niet toereikend zoudon kunnen zijn. Reeds Otto van Bismarck heeft de eerste stappen in deze richting gedaan. Het nationaal- socialistische Duitschland zal vol tooien, wat toen begonnen werd. Bij de keus „Rente-verzekering of volks verzorging" is met beslistheid het laatste gekozen. Ingevolge het woord „het welzijn der gemeenschap is de hoogste wet" en „Gemelnnutz geht vor Etgennutz" kan eerst recht bij de soctale verzekeringen van de noodzakelijkheid van een totale her vorming gesproken worden. De positie van den enkeling ten opzichte van den Staat is thans heel anders dan in den liberalistischen-kapitalis- tischen Staat. Ieder lid der volks gemeenschap is verplicht om de Indien men er geen misbruik van maakte, zouden er niet zooveel ongelukken gebeuren, besloot de Peilrac. Waarom" die snelheid van honderd kilometer per uur Het is vei schrikkelijk Ja, u heeft gelijk, papariep Mireille uit. En wat zien de chauf feurs er leelflk uit met hunne groote brillen. Ik vind paardrijden veel pret tiger. De overtuiging waarmee het meis je sprak vermaakte hen. Om haar aangenaam te zijn, gin gen zij naar den tuin om haar door de lanen te zien rijden. Toen de graaf heel eenzaam aan den haard in zijn kamer zat, voelde de graaf zich niet meer zoo wan hopig en ellendig als eertijds. De lieve glimlach van Mireille dwaalde rondom door het groote vertrek. Toen hij 's avonds het heerlijke portretje van zijn dochter beschouw de, dat gemaakt was, toen zg drie jaren oud werd, zond hg heel zacht deze bede ten hemel: „O, lieve bloem, welke de Algoede In de schaduw mijner smart heeft doen ontluiken, wees gezegend!" HOOFDSTUK III. HEILIGE SCHULD. Op een namiddag reed de Peilrac naar de Magnolias, waar hij zijne dochter wilde halen om met haar naar Kerentrich te gaan. Het weer bleef buitengewoon goed en hij maakte er van gebruik om eenige uitstapjes te maken met het kind, dat hij zoo gaarne altijd bg zich zou gehouden hebben. Vandaag ech ter had hg een plicht te vervullen. Ik zal haar vanavond terug brengen, mejuffrouw zeide hij tot Paula, welks Mireille tot aan het

Peel en Maas | 1941 | | pagina 6