TWEEDE BT.AD VAN PEEL EN MAAS t>gem AKKERTJES Mijnhardtjês Het Lybische oorlogsterrein. FEUILLETON. De vondelinge Vee-teelt. Voor Boeren en Tuinders. Ons weekpraatje. Provinciaal Nieuws Dennenbosch en canada's Zaterdag 22 Maart 1941 Twee 'en jZestigste Jaargang NoJ12 VIL Drie Zondagen per week De „vruchtbare" kolo nisatiegebieden. Tunis als het Land van Belofte. Tripoll Is een stad van bijna 100 000 Inwoners, w.o. ongeveer 20.000 Ita lianen. In de groote en grootsche Europeesche wijk gaat het leven traag en stil; Tripoll is te weinig handelshaven, ze is une ville morte. Ook in de inlandsche stad verloopt het verkeer in doodelgke rust en slechts in de bazars, de nauwe winkelstraatjes, meerendeels overdekt tegen de zonnestraling, krioelt een min of meer bedrijvige maasa inboorlingen in veelsoortige kleedg. De bazars In de Arabische wgk sjjn des yrijdags, d.i. op den Moha medaanschen gebedsdag, gesloten; in de Joodsche bazars is het leven des Zaterdags uitgestorven en op den Zondag is het akelig stil in de Euro peesche wgk. Er wonen verscheidene duizenden Joden in de Lybische hoofdstad en ze hebben zich vereenigd in een buurt, welke men een ghetto zou kunnen noemen, ware het niet, dat er van een afsluiting geen sprake is en even min van een verbod voor de Joden om daar buiten te wonen. Ik hebal eerder geconstateerd, dat de Joden in Lyblë behoorlijk worden behan deld; men beschouwt ze als Inlanders en staat ze toe om hun onderlinge geschillen te onderwerpen aan een Joodsche rechtbank, „Rabbinaal Ge rechtshof" zetelende in een zeer representatief gebouw. Ia den oud-Romeinschen tijd is het land en de stad Tripoli van groote politieke en economische beteekenis geweest, maar de bodem heeft zijn vruchtbaarheid geheel verloren. Het arme Italië heeft schatten ten kost e gelegd aan het oppoetsen van den vroegeren glans, maar daarmee is de welvaart niet teruggekeerd. Niemand is er gelukkig of zelfs maar tevre den. De Lybische kust had voor Italië wellicht waarde voor het vestigen van militaire bases, naar het land levert niets op. Men leest ten onzent wel eens van de nieuwe kolonisatiegebieden voor Itallaansche boeren in de „vrucht bare" gedeelten van Tripolltanië eu Cyrenalca. Het zijn armzalige plek jes grond bij het havenplaatsje Zuara, nabö da grens van Tunis, en op de hoogvlakte van Marmaraica, tus- schen de plaatsjes Cirene en Derna Van vruchtbaarheid mag ook In deze gevallen worden gesproken. Slechts is daar de bodem ten koste van ka pitalen voor bevloeiïag, „bruikbaar" te maken voor de cultuur van granen, en groenten. Omdat men in Rome tegen eiken prijs een beteekenend aanzien aan het woestijnbezit heeft willen geven, kwam men er toe om aan circa 20 000 Itallaansche boerengezinnen de mogelijkheid tot emigratie en tot vestiging in Lyblë te verschaffen. Zij kregen grond en hun woningen stonden kant en klaar afgebouwd, toen ze ter plaatse arriveerden, maar er zijn maar weinige kolonisten, die zich zonder verderen steun van de overheid kunnen handhaven. In het heele land liggen slechts twee uleine brokken spoorlijn van enkele tientallen kilometers. Zij ver binden de Itallaansche landbouwers kolonie aan de Westgrens van het land met Tripoli en aan de Oost grens met Bengasi. Men twijfelt aan de practische mogelijkheid van uit breiding van het spoorwegnet; het 19 In het begin had Marie weerstand geboden aan het bevel van den ge-, neesheer: zij wilde bij deze noodlottige rivier blijven, die haar aantrok en te gelijkertijd gek maakte. Dr. Queltin smeekte haar zijn raad op te volgen ter wille van haar echtgenoot, ten minste, indien zij hem nog beminde. Of ik hem lief heb, dokter! riep zij uit met levendigheid in haar stem. Ik heb hem dubbel lief, mijn Roger, om dat hij bij mij alles vervangt. Vertrek dan met hem: hier lijdt hij, waar alles hem herinnert aan de dier baren, v*elke zijn heengegaan: heb medelijden met hem... en met u zelf, voegde hij er heel stil bij. De gravin stemde toe. Om op zijn reizen niet gestoord te worden, had de graaf zijn notaris op gedragen zijn zaken waar te nemen. Zorg voor alles, beste vriend, vraag nooit mijne toestemming voor wat dan ookik laat alles aan u over. Als ik geld noodig heb, zal ik u schrijven. Zij vertrokken Het eerst bezochten zij Zweden en Noorwegen dan Duiischland, Italië en Spanje. Zij verbleven eenige maanden in-elk land, dat de arme zieke interes seerde wanneer hare groote oogen zich afwenden van de prachtige land deken of wanneer zij geen belang "teer stelde in de heerlijkste monumen ten, gingen zij verder om nieuwe in rukken op te doen. woestijnzand Is voortdurend in be weging en zou een spoorweg her haaldelijk bedelven. De Italianen in Tripoll beschimpen hun eigen kolonie om haar zanderige armoe. Als op deze armoe destreek van Zuara een uit zoddering maakt, dan komt dat, zoo zeggen ze, omdat deze streek eigenlijk een groote oase tegen Tunis aan ligt. Naar Tunis zien de Italianen in Lybië op als eens de Joden in de woestijn naar het Beloofde Land. Naar Tunis gaat hun begeerte uit; Tunis, het land met zijn groote vruchtbare vlakten en rijke minerale welvaarts bronnen. Naar Tunis, waar de Romelnsche voorouders leefden en streden (Car thago) en waar volgens Itallaan sche berekening meer Italianen wonen dan Franschen. Tuois, waar de Palianen sedert jaren zoudeo worden onderdrukt, waar nochtans slechts door Itallaansche arbeids kracht groote economische werken (vooral havenverbeteringen) zouden zijn tot stand gekomen. Tunis, waar Italianen stelselmatig uit alle open bare functies heeten te zijn geweerd en in tegenstelling met de Fran schen de Italianen onder de gewone inlandsche wetgeving vallen. In Tripoli teert men op de haat jegens de Franschen en op het verlan gen naar de verovering van Tunis. Toen ik in deze stad was, heerschte er een volslagen oorlogsgeest. Het leger was er populair; het land was sedert kort onder militair bestuur gesteld; men wees me twee passee- rende militairen aan in rijke unifor men: de maarschalken Badoglio en Grazlani, die de militaire situatie kwamen inspecteeren. Later sta ik aan den rand van de stad en zie uit de woestijn groote zandwolken aan rollen, waar vooruit troepen inland sche militaire kameelrulters draven; merkwaardige figuren op niet minder merkwaardige rijdieren. Deze bewa kers van de woestijn zijn gehuld in lange gewaden; de gezichten zijn ge borgen in lappen, welke ze op ge sluierde vrouwen doen lijken, bescherming tegen het alomaanwezl- ge, aldoordringende, fijne zand. Wordt vervolgd. Rationaliseering van onzen rundveestapel. II. De vorige maal hebben wij de eerste van drie voorname maat regelen, welke in verband met de verhooging van de melkproductie bij onzen veestapel genomen moeten worden, besprokeD, n.l de teeltkeus naar exterieur. Zooals reeds is op gemerkt wordt deze teeltkeus verder toegepast naar stamboom en presta- Me van 't betrokken dier zelf en van zijn nakomelingen. Deze twee punten worden verderop besproken. Allereerst het keuren naar stam boom. Hierbij wordt gewoonlijk te veel waarde gehecht aan 't voorkomen van een of ander buitengewoon dier, ook al is dit veel generaties van het betrokken dier verwijderd. Dit is echter geheel onjuist. Dit zegt im mers al heel weinig van 't betrok ken dier en 't zou al erg toevallig zijn als dit ook zoo iets buitenge woons zou zijn als ver verwijderde over-over grootouders. Neen, men moet veel meer waarde hechten aan de gegevens die van de beide ouders vooral en ook van de vier grootouders als die bekend zijn. Wanneer deze gegevens gunstig zijn, mag men met reden verwachten, dat ook bij 't betrokken dier de bekende gunstige eigenschappen aanwezig zijn. Vervolgens een en ander over het keuren naar prestatie, dus hoeveel- Toen zij te Barcelona waren aan gekomen, had Marie zich in het hoofd gezet de Balearische eilanden te be zoeken. Een stoomboot bracht hen naar Palma, de hoofdstad van Majorca Deze stad beviel de jonge vrouw, om de pracht van hare gebouwen, de schaduwrijke palmboomen, de bedrij vigheid in de haven, waar alle soorten van vaartuigen de golven doorkliefden, het eigenaardige van de smalle streken, waar de lucht toch frisch was, ofschoon het toch al heet was in deze Mei maand. Hier zou het mij kunnen bevallen, Roger, zeide zij, terwijl een licht rijtuig, een galera, hen naar het beste hotel bracht, maar ik zou gaarne op het land wonen. Onder deze schoone boomen te kunnen leven, bij deze mooie blauwe zee, moet wel aange naam zijn. Ik voel mij vermoeid van al dat reizen, laten we op dit eiland blijven. Je wenschen zijn de mijne, liefste, zeide de graaf, die zich gelukkig ge voelde dat zij dezen wensch te kennen gaf Zij was steeds zoo bedrukt en pein zend 1 Want als Roger haar voorstelde op een of andere plaats te blijven, was haar gewone antwoordIndien je wil, goed. Het is mij om het even. Nadat zij in de fonda een versterkend maal genomen hadden, ging de graaf op zoek naar een geneesheer. Dat was zijn eerste zorg, wanneer hij in een stad aankwamhij was zoo bang zijne Marie te vermoeien, die hem nu dubbel dierbaar was, nu zij geleek op een klein kind, dat men altijd moet bewa ken. De senor Faiouzza werd hem aanbevolen als een der beste genees- heeren van het eiland. De galera bracht hen naar zijne woning, die eerst hunne belangstelling en daarna hunne bewondering wekte. Palma bezit een groot aantal van deze origineele huizen, welke in vroegere tijden den majorcaansche ridders tot held melk en 't vetgehalte. Wat be treft de hoeveelheid melk sij opge merkt dat deze in groote mate afhankelijk Is van uitwendige om standigheden, als voeding, verpleging, gezondheid, stalling enz. Deze factor speelt een veel grootere rol bij de hoeveelheid melk, dan bij 't vetgehalte. Bij de erffactoren is het omgekeerd 't geval, deze zijn allereerst van in vloed op 't vetgehalte en in veel mindere mate op de hoeveelheid melk. Daarom moeten wij er naar streven van elk fokdier zooveel" mogelijk melkstaten te krijgen. Tevens Is 't ook noodig na elke melkbeurt de hoeveelheid melk te wegen. Men merkt dan onmiddellijk op of er iets hapert aan voeding, verpleging of andere uitwendige omstandigheden. Tot slot krijgen we nog het keuren naar hetgeen de nakomelingen zijn en prestoeren. Het spreekt ^vanzelf, dat deze keuring 't meeste" waarde zou hebben als zij op de meest ideale wijze werd uitgevoerd. In de praktijk Iaat dit echter nog al eens veel te wenschen over. Desalniettemin zijn de resultaten doorgaans zeer bevre dlgend temeer naarmate mentbij een grooter aantal nakomelingen zijn onderzoekingen kan doen. Ieder be grijpt echter zelf wel, dat hij de drie besproken punten niet los van elkaar maar In verband moet onderzoeken, zoodat niet 't volle gewicht op een dezer punten komt, maar aan elk punt afzonderlijk de juiste waarde wordt toegekend. In een volgend artikel zullen de aanpassing van den veestapel aan bedrijf en andere omstandigheden alsmede een goede voeding in onze moeilijke omstandigheden besproken worden. Dankbaar werk. Geen boer zal tegen wat extra werk opzien, als dat werk beteekenis heeft voor zijn bedrijf ©n hg van die beteekenis ook overtuigd is. Het duurt soms we! een poosje voor die overtuiging is gevestigd, maar is ze er eenmaal, dan wordt wat extra werk graag gedaan, omdat men we8t, dat het dankbaar werk ls. Zoo heeft het omweidsysteem die naam is nu langzamerhand wel bekend reeds op meerdere plaat sen toepassing gevonden en wij kun nen erbij voegen, met succes. De uitzonderingen dan daargelaten. Maar dat succes is niet altijd zoo op het oog merkbaar als b.v. op proef velden verschillende bemestingsper- ceelen uiteen kunnen loopenOok ziet men wel, dat wat als omweid systeem aangeduid wordt, het niet altijd Is. En de resultaten hangen van het al of niet goed toepassen ervan af. Toch zal dit systeem, nauwkeurig toegepast niet enkel theoretisch, maar aansluitend aan de practijk goede voordeelen geven. En het meer dere werk zal een dankbaar werk zijn. Dit systeem vraagt wat extra kos ten en wat extra werk. Deze wor den echter ruimschoots vergoed door extra opbrengsten. Maar men moet de perceelen niet te groot nemen. Niet grooter dan dat het vee in hoogstens 7, liever nog in 5 k 6 da gen, aan gras opeet. Dat gras moet eiwitrijk zijn, wat alleen verkregen kan worden door steeds weer na elke afgrazing van een deel der perceelen en afmaaïog van de andere perceelen, een min of meer lichte overbemesting met stikstof te geven. Daarvoor moet men wat stikstof bewaren. Dat i3 noodzakelijk. Zelfs nu bij een bescheiden toewijzing van de stikstofmeststoffen. Dus niet alles voor het bouwland gebruiken. Naar evenredigheid geven. Aan bouwland een deel en aan grasland een deel, Ook grasland zorgt, zg het zijde lings, voor voeding van de menschen door melk, zuivel eu vleesch. Daar om moet ook grasland een deel van de beschikbare stikstof hebben. Voor al het omweidsysteem, dat, naar de practijk uitwees, 10 20 pet. meer van het land haalt, minder verliezen geeft en meer wintervoeder garan deert. Alle zaken van beteekenis voor ons bedrijf. AGRICOLA. verblijf dienden. De woning van senor Faiouzza had slechts ééne verdieping. Het beneden huis was vrij hoog en de groote ramen, zoowel beneden als boven, waren ver deeld in twee of drie stukken, van elkander gescheiden door lichte mar meren kolommen. Het dak sprong ver over het huis vooruit, zoodat het heele- maal in de schaduw lag en erg frisch was. Een bediende bracht hen in een salon dat heel en al in overeenstemming was met het uitwendige van deze bekoor lijke woning. Eenige oogenblikken later kwam een heer met sympathiek uiter lijk hen begroeten. Nadat de voorstel ling was afgeloopen, sprak Roger in het Spaansch, eene taal welke de gravin niet verstond Zij heeft een lichte hartkwaal heeft vooral zeer veel leed gehad. En nu wilde ik u vragen of de lucht van Majorca haar goed zou doen. Voordat ik hiertoe zou besluiten, wilde ik eerst uw meening kennen. Nadat hij haar onderzocht had, vond hij haar erg zwak en erg tenger; hij bediende zich van de Fransche taal en bevestigde dat een verblijf op dit eiland met zijn zacht klimaat en zijn zuivere lucht, haar veel goed zou doen. Maar ik zou graag buiten wonen, zeide de jonge vrouw. Zoudt u ons een villa aan de hand kunnen doen voof eenigen tijd Ik heb er zelf eene in Terreno, mevrouw, en het zal mij heel veel ge noegen doen haar ter uwer beschikking te stellen. Maar dat zal u ontrieven, dokter, zeide Roger. Volstrekt niet, mijnheer de graaf. Mijn werkzaamheden binden mij aan de stad. En wanneer ik er graag eenige uren zou willen doorbrengen, zult u mij wel gastvrij willen ontvangen, even als mijne echtgenoote en mijne twee dochtertjes, is het zoo niet? Op die voorwaarde neem ik uw HOE TE SPAREN IN OORLOGSTIJD Beleggingsmogelijkheden In een krantenarti keltje werd laatst geconstateerd, dat vele be zitters de veiligstelling van hun vermogen zochten in den aankoop van vaste goederen, welker waarden In guldens uitgedrukt daar door snel stijgen. Men weet op heden niet, wat men na den oorlog met een gulden zal kunnen doen en waarschijnlijk niet ten onrechte vreezen velen, dat zulks bitter weinig zal zijn. Vandaar de vlucht in het vaste goed. Een lezer-inzender maakte be zwaar, dat zulke dingen in de krant werden gepubliceerd. Hij erkende de feiten, maar zoo zeide hij zulke publicaties verontrusten de kleine spaarders slechts, die aan den gang van zaken tóch niets kunnen veranderen en niet in staat zgn om zich met hun klein bezit huizen en (of) gronden te verschaffen Is dat nu werkelijk zoo Ik be doelkunnen de kleine spaarders niets doen om den Inflatie-dans te ontspringen Hun bedreigt een ernstig gevaar. Toen na den vorigen oorlog het Duitsche betaalmiddel tot een waarde van nihil Ineenzakte, is het inderdaad het heüleger van kleine spaarders geweest, dat ten volle het gelag (en het gelach der speculanten) kreeg te betalende grootbezitters hadden zich geheel of ten deele veilig gesteld door den tgdigen aankoop van vaste goederen of van producten met een inter nationale marktwaarde. Niets of weinig bezittende specu lanten kochten zich rijk aan hulzen, waarop ze groote hypotheken ves tigden, die later met waardelooze marken werden afgelost. Dergelijke handelwijzen gaven het aanschijn aan de vermogens van de Barmats en zoovele andere parasieten. Om uitwassen als deze, die we noemden, te voorkomen, zal het noodig zijn om den handel in vast goed en de opname van hypotheken zoo gauw mogelijk op strenge wijze te regle menteeren. Maar wat kan er voor den kleinen spaarder worden ge daan Deze zal zich voornamelijk door eigen voorzichtig beleid zoo goed mogelijk veilig moeten stellen. Het spaarvraagstuk is heel moeilijk in dezen tijd, het beteekent op heden zeker iets anders dan „potten" en het verzekeren van een zoo hoog mogelijke rente. Ook de kleine spaarder mag nu niet alles op één kaart zetten. Het zou dwaasheid zijn om het tegoed op de spaarbank uit vrees voor de toekomst van den gulden, tot den laatsten cent te gaan opnemen, teneinde met het geld dingen te gaan ondernemen, waarvan men geen verstand heeft. Niemand kan met zekerheid voor spellen, hoe en wanneer de oorlog zal eindigen en dus ook niet, wè,t er den gulden te wachten staat. Het is een zaak van goed beleid, dat men steeds en voor alle gevallen voorstel aan, waarde dokier, zeide Roger en stak hem de hand toe. Wat betreft de huurwaarde, die kunt u zelf regelen. Wat u gelieft te bepalen, neem ik reeds bij voorbaat aan. - Uitstekend, waarde graaf, we spreken er later nog wel over. Ik ga mijne echtgenoote verzojken u de sleutels van het castillo ter hand te stellen. Dr. Faiouzza opende eenvoudig de deur van het salon en riep Theresa! Een jonge vrouw met groote zwarte oogen en een glimlach op het gelaat, trad binnen en groette met buiten gewoon veel gratie. Zij werd op de hoogte gebracht van den toestand. Ik ben zeer verheugd u van dienst te kunnen zijn, zeide zij ook in het Fransch. Zij sprak deze taal zeer goed op een ietwat zangerigen toon. Het huis wordt bewaard door goede men- schen, die gemakkelijk kunnen dienst doen als koetsier en keukenmeid. Indien u nog andere dienstboden noodig heeft, mevrouw, zal ik die gemakkelijk voor u vinden. Laat een zieke u van harte be danken voor uwe goedheid, mevrouw, zeide de gravingaarne neem ik alles aan, zooals u het heeft aangeboden. Zij bleven praten als oude vrienden die lang van elkaar zijn gescheiden ge weest Daar Marie een goede nacht rust moest hebben na de vermoeienis sen van de reis, werd afgesproken dat men elkaar den volgenden dag in de fonda zou treffen. Nadat de graaf en de gravin vertrok ken waren, vroeg mevrouw Faiouzza haren echtgenoot Me dunkt dat zij zeer ziek is, niet waar Ja. antwoordde de dokter, zij heeft nog slechts enkele maanden te leven 1 En zij voelt het zeer goed. Dat ver langen naar rust, naar buiten, is er een bewijs voor. Arme vrouw, maar vooral arme echtgenootEr moet een een geldelgke reserve achter de hand heeft. Bedenken we ook, dat het al zeer onwaarschgnlgk moet worden ge- heeten, dat ons betaalmiddel op een kwaden dag, ineens, tot nietswaar digheid zou kunnen vervallen. Echterhet tot den laatsten cent toe sparen In den engen zin des woords, d.i. dubbeltje naast dubbeltje oppotten komt ons in dezen tgd niet het summum van wijsheid voor. Verstandiger is het ongetwijfeld om een deel van het bezit uit te geven op een wijze, dat men langen tgd profijten trekt. Voor zakenmenschen beteekent dat b.v. een betere outillage, grooter voorraden (indien te bekomen), per- fectloneering van de Inrichting, aan schaffing van machines, welke meer winstmogelijkheden scheppen, als eenmaal de nieuwe tijd met zijn nieuwe mogelijkheden is aange broken. De „particulier" kan wenschelgk- heden In vervulling brengen, die vroeger gedoemd waren om „vroom" te blijven, toen het streven naar meer spaargeld eerste vereischte was en bleef. Een ouderwetsch ameublement zou eens vernieuwd kunnen worden een naaimachine zal voor alle verdere jaren groot gemak en voordeel kunnen verschaffen. Men kan geld spendeeren aan een school- of vakopleiding der kinderen, welke men voorheen niet durfde bekostigen. Op tal van wijzen kan men een ge deelte van het bezit aan geld om zetten In bezit aan andere waarden, die voorlooplg wellicht renteloos zgn. maar daarnaast minder vergankelijk, Ik hoorde laatst van een verloofd paartje, dat nu al lang getrouwd zou zgn geweest, als de oorlog geen roet In het huwelijksmaal hadde geworpen. De jongelui hebben zich „bezonnen"ze zeggen er op het oogenbllk zoo onzeker svan te zijn, wat de toekomst brengen zal en vonden het daarom verstandiger om voorloopig maar door te big ven sparen, tot de nieuwe tgd zich dui delijker zal hebben afgeteekend. Zoo iets nu lijkt me een volkomen verkeerd beleid. Een jong paartje, dat nü het geld bij elkaar heeft om een eigen huishoudentje op te' zet ten, kan dat kleine bezit niet zeker der stellen dan doorden aankoop van al die spullen, welke in een eigen huishoudinkje noodig zijn. Men spreke mij niet voor de schade aan, als zoo'n huwelijksuitzet den een of anderen keer door een bom wordt vernield. Ten slotte is alles wat we ten aanzien van de toekomst doen: speculatie. Maar we dienen onze kansen althans zoo goed mogelijk te berekenen en dat doende, zullen de meeste menschen het er over eens zgn. dat de nieuwe na-oorlogsche tijd genoeg gelegen heid tot arbeid zal brengen, maar dat het dan voorloopig heel duur of onmogelijk zal zgn om zich in z'n spullen te zetten DIXI. VENRAY, 22 Maart 1941 VERPLICHTE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen t er openbare kennis, dat in het S Elisabeths-Ziekenhuis, Merseloscheweg alhier, gelegenheid zal worden gpgeven tot k03telooze inenting tegen de pokken op DON DERDAG 27 MAART 1941. DES NAMIDDAGS OM TWEE UUR. Belanghebbenden moeten 1. medebrengen het trouwboekje, waarin de te enten persoon staat aangeteekend geheim zijn in het leven van deze twee jonge schoone, rijke menschen, en die toch zoo ongelukkig zijnEen hart kwaal zal een einde aan dat jeugdige leven maken, maar deze is erger ge worden door een moreele kwaal. Daarom heb ik hun ook ons castillo afgestaan. Je bent er toch niet kwaad om, Resa? Ik zou juist hetzelfde gedaan hebben, beste man! Arm schepsell Welke wanhoop ziet men in hare oogen, O, indien je haar kondet genezen- Juan 1 De dokter schudde het hoofd. Wanneer de weienschap machteloos staat, moet men zich tot God wenden Hij alleen kan wonderen doen. Eenige dagen later, leunde de gravin heel opgeruimd op de balustrade van het balkon, dat geheel in bloemen ge tooid was, en trachtte nieuw leven in te ademen te midden van al deze schoonheden welke haar omgaven. Maar het hart was te zeer aange tast en de zieke ging langzaam achter uit; toch koesterde zij nog altijd de hoop te zullen genezen, voor dien echt genoot die toch zoo goed was en wiens toewijding en teedere genegenheid zich geen enkel oogenblik verloochend had den. De graaf en zijne echtgenoote onder hielden minzame betrekkingen met hunne nieuwe vrienden. Mevrouw Faiouzza kwam hee! dik wijls op het castillo in hare lichte galera een bezoek brengensteeds was zij vergezeld van hare dochters, tweelingen, die vijftien jaar oud waren. De komst van deze lieve en welop gevoede dames was voor Marie steeds een welkome afleiding. Op alle moge lijke manieren trachtte zij de droevige gedachten uit haar hoofd te praten, hetgeen soms luktejeugd en geluk gaat licht op een ander over. Mevrouw Faiouzza kende nu de oor zaak van haar leed. Op het bloeiende De beste behandeling is: onder de wol, eens flink transpireeren en drie maal daags een "AKKERTJE". "AKKERTJES" bevorderen ten zeerste het zweeten, gaan de koorts tegen, ver- arijv ke ge de infectiesnel en grondig! drijven het ellendige, pijn lijke gevoel en bestrijden "AKKERTJES" zijn om hun snelle, uitstekende wer king beroemd. Vaak na gemaakt, maar nog nooit in werking geëvenaard. Op elk "AKKERTJE" staat't Akker-merk: Uw garantiel tegen pijnen, griep, "nare dagen" 2. op denzelfden dag en hetzelfde uur in d6 week na de inenting terug komen in het Ziekenhuis, om het verloop der inenting te laten onder zoeken en daarna te ontvangen het bewgs, dat die inenting met goed gevolg heeft plaats gehad. Volgens de Inentingswet 1939 MOÉTEN de kinderen, VOORDAT ZIJ DEN LEEFTIJD VAN ÉÉN JAAR HEBBEN BEREIKT worden ingeënt. De kinderen moeten gezond zgn, bg twgfel raadplege men den huis arts. De enting zal voor de geheele ge meente ALLEEN In het Ziekenhuis plaats hebben. Venray 11 Maart 1941. Burgemeester en Wethouders v.nd A H. M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN te VENRAY. Het Gemeentebestuur van Venray zal op Maandag 24 Maart a.s. Dij openbare inschrijving verkoopen: de nog te wassen staande boomen van het dennenbosch in het Vlak water (mooi recht zwaar hout) groot circa 14 H.A. en van het dennenbosch te Castenray (mooi recht hout) groot circa 17 H.A., afzonderlijk en in massa. De boomen worden verkocht zon der de stompen en zonder tophout. Verder canadaboomen als volgt: 205 stuks aan den St. Servatius- weg (gem. dikte 28 cM,) 34 Bluks in het Venraysch Broek (gem. dikte 45 cM.) 30 stuks aan den Nieuwmolen (gem. dikte 40 cM. Ook de canadoboomen in partijen als genoemd en in massa. Iuschrgvingsbiljetten moeten zijn ingekomen bg den Burgemeester uiterlijk op 24 Maart a.s., des vm. 11 uur; alsdan zal d9 opening daar van in het openbaar geschieden ten gemeentehuize. Voor vérdere inlichtingen en aan wijzing zich te vervoegen bjj Bosch- wachter Min, Veldstraat 14, tel. 501 Tegen alle wintersche kwalen twee stuks 10 ct. - Twaalf stuks 50 ct. balkon bij Marie gezeten, de handen in elkaar gestengeld, had zij naar het verhaal van het verschrikkelijk drama geluisterd en met de ontroostbare moeder had zij bitter geweend. Ze rekende het zich dan ook tot plicht haar troost te brengen door hare op rechte sympathie en den frisschen glimlach narer dochters, die, zooals zij zelf. zeer veel van de gravin hielden. Wie zou ook niet die zachte en schoone vrouw hebben liefgehad, die door eene ongeneeselijke kwaal werd ondeimijnd, terwijl zij zich daarvan bewust was, en die toch nog wilskracht genoeg had om, met een straal van vreugde in hare oogen, deze bewijzen van genegenheid aan te nemen en terug te geven. De eerste dagen na hunne aankomst te Majorca, had de graaf met Marie de voornaamste monumenten van Palma bezocht, zij kon toen die vermoeienis sen nog verdragen. Het eerst trokken hun de kerken aan de groote kathedraal, wier tallooze kolommen met zulk verwonderlijk beeldhouwwerk versierd zijn, evenals het prachtig portaal; de kerk van San Francisco, van Monte-Sion, die enormen rijkdom bezitten. De koster die hun bij het bezoek aan de kathedraal tot gids diende, maakte hen opmerkzaam op een graf tombe in zwart marmer, waarop een scepter, een kroon en een zwaard waren neergelegd. Hierin rust het lichaam van koning Jayma II, zeide hijsedert zooveel eeuwen is het nog volmaakt geconser veerd wilt u het zien De gravin ging angstig achteruit.

Peel en Maas | 1941 | | pagina 5