)ie GRIEP-aanval wordt gestuit! AKKER'sAbdiisiroop FEUILLETON. De vondelinge Krakelingen Provinciaal Nieuws er \bsten op de gehuchten zijn. En door tele- 'aarscij zijn deze er met auto's steeds spoedig. V/OVEN verzoekt om twee tasschen te laten demilleloopers van de vaste kern in de kom, n diejen steeds de noodige verbandmiddelen bij n vo; eerste Jjulp. antwoordt, dat dit eens kan worden be- ST|S vraagt hierna of de Iuchtbeschermings- )p douchten dus eigenlijk feitelijk niet worden als toch weer in dienst moeten komen. In dit Spr^an hun diensten weinig waarde meer, want zij s te laat komen. Veel beter was dan toch ;ij 's s dienst deden. )RZI1 meent, dat het niet zoon vaart zal loopen r Steidenkt. STES blijft bij zijn meening, dat een wacht, die p str^ vlugger op de plaats des onheils zal zijn, 2r zijt nog uit bed moeten komen. ARjijst er op, dat voor het personeel der gas- >r evsele ongevallen gasmaskers zijn aangeschaft, echtet op de fabriek aanwezig, doch worden in Als er nu iets gebeurt, moeten zij het eentehuis gaan om hun masker te halen en te jachtig. Zij moeten die dingen op stip en zegt toe, dit eens te zullen nagaan. PJJL&eent, dat deze gasmaskers bestemd zijn voor nterdgas en niet voor gas van de gasfabriek, deze zaak zoo goed in orde, dat Spre- vooCan stellen, dat het met deze gasmaskers niet zou n. Zoo lang ze niet direct noodig zijn, kun- go. worden opgeborgen, zoodanig dat ze steeds ijn. IANERS zegt hierna, dat het hem een aangename i Vezitter zijn dank te betuigen voor de tot hem dem zegt toe steeds te zullen trachten, zijn beste de groei en bloei van de gemeente Venray te hierna uit het contract met den Heer aanneming van den gemeente-autobusdienst, beijfende de betaling van loonen en wijst erop, Demn hem gevraagd heeft, wanneer hij het be- wegs aan den conducteur Smits tijdens zijn ziekte vande gemeente te vorderen heeft, kan terug I IZITR antwoordt, dat het wat ver gaat om hier direjvan een vordering te sprekende nota's van rksdaan de gemeente zijn reeds gedeeltelijk met :r vekend. dILN zegt, dat de heer Derksen er met hem ook en ;eft en dat volgens dezen hij nog f 1500.— entte vorderen heeft, welk bedrag hem gewoon nde De heer Derksen heeft toch ook nog een gesd van f 3000.zoodat alle eventueele ver- tocnog uit verhaald kunnen worden. Het is vol- niëoillijk om thans de betalingen zoo maar ach- ZITER antwoordt, dat als de heer Derksen het cducteur Smits betaalt, de ontvanger hem zijn GUente wel zal uitbetalen. ^nt toch, dat de heer Derksen volgens het -7v££&«huldigd is. O® zegt, dat Burgemeester en Wethouders >ne£ ullen nagaan, maar dat de Raad hierin thans vobaat rechtertje moet gaan spelen. Als de heer :er «t salaris van den conducteur Smits aan de ge- been, kan hij niet zeggen houd dat maar van ant; af. Voorts heeft de heer Derksen de opbrengst 'buienst ook niet, zooals het contract voorschrijft, ent-afgedragen den laatsten tijd. Het is en blijft autobu dienst en niet een dienst van den heer slechts aannemer van het rijden der bus, maar ht: de concessie. Derksen staat als zoodanig en heeft te doen wat deze voorschrijft. Wethouders zullen deze zaak eens ernstig e de volgende vergadering aan den Raad een doen. i'ELS komt hierna terug op de bij de Rekening overgelegde bescheiden en wel speciaal het ZljER merkt op, dat dit agenda-punt is afge- lat-ierover thans niet weer opnieuw beraadslaagd Ni nakaarten, dat kennen we in den Raad niet. VlfELS excuseert zich. Wijl hij meende, dat de •apcrten in den Raad zouden worden voorgelezen, eder zijn opmerking gemaakt, doch thans merkt zuli blijkbaar niet het gebruik is. voegt als lid der Commissie van onder- van het Algemeen Burgerlijk log aan toe, dat de in het rapport gemaakte me; bedoeld zijn als een aanbeveling voor de merkt nog op, dat als de heer Wintels om hf rapport gevraagd had, hij dit met pleizierzou )ch thans kan er niet meer over gepraat wor- i^fTaan de orde zijnde en geen der leden nog rlanïnd, sluit de VOORZITTER de vergadering, :n heren Raadsleden en hunne gezinnen zalige en tdag(i toewenscht, daarbij de hoop uitsprekend, eenpaar kalme en rustige dagen van werkelijken n veligen tijd mogen zijn. En daar deze vergade el Ie laatste zal zijn, die dit jaar wordt gehouden, vO de gelegenheid tevens gebruik, om de heeren uit<pde en een voorspoedig 1941 hetwelk ons toe te wenschen. fasering in Venray. n p Vrijdag >r<jri 1941. Surfemeester Mr. A. in jïaaren. Iet' Claessens. ,oiltJtpr de vergade- gfpend had, stelde hii agendapunt t fokken: voor verleend Moeder- t( het LlïnBtirgsch Nd. Toeristenbond A N.W.B. d. besluit van Ged. Staten tot goedkeuring raadsbesluit dd. 23 December j 1. tot het aangaan eener kasgeldleening f 300.000.- van tea hoogste alsvoren betreffende verlenging tot 1 Februari 1942 van den termen gedurende welken de levering en hel onderhoud van het benoodigde voor den gemeentelgken autobusdienst Venray-Station v.v. Is opgedragen aan j. j. h. Derksen alhier. f- alsvoren betreflende raads besluit dd. 22 November 1940 tol verkoop van den opstand van twee bosschen en een aantal populieren. g. schreven Ged. Staten van Llna burg betreffende vaststelling gemeen terekenlng over 1938. h. idem betreffende goedkeuring gemeentebegrootlng en begrooting van het gemeentelijk gasbedrijf, beide voor het dienstjaar 1941. Voor kennisgeving aangenomen. 2 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking der door den Gemeenteraad in zijne vergade ring van 23 December 1940 vastge stelde verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting voor het belas tingjaar 1941/1942. Zh.s. goedgekeurd. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijzlgiDg der Algem. Politieverordening Venray. Z h.s. goedgekeurd. 4. Verzoek R.K. Slagersvereeni- ging te Venray om te bepalen dat als uniforme sluitingstijd voor alle vleeschwinkels in deze gemeente worde vastgesteld de Maandag voor middag tot 13 uur. De Voorzitter deelde, in verband met een door de R.K. Slagersver- eeniglög te Venray ingezonden nader verzoek tot intrekkiDg van hun eerste verzosk, mede, dat het College van B. en W. hun voorstel als voor meld intrekken. 5. Schrijven van J. J. H. Derksen te Venray in verband met door betaling salaris conducteur-chauffeur Smits in het tijdvak tusschen zijn buiten dienst8telling en het hem verleende ontslag. Z.h.s. stemming goedgekeurd om de helft van de kosteh voor rekening van de gemeente te nemen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om met ingang van 1 December 1940 eene tijdelijke toelage toe te kennen aan het gehuwd gemeente- personeel met volle dagtaak als zoodanig in vasten of tijdelijken dienst of op arbeidscontract naar burgerlijk recht en wier bezoldiging door of namens den Raad is geregeld, zulks ten bedrage van zes ten hon derd van de bruto-wedde of het bruto-loon als zoodanig, voorzoover de bruto-wedde of het bruto-loon als zoodanig, vermeerderd met deze toelage, een bedrag van f 1900.niet overschrijdt. Het bovenstaande is niet van toe passing, wanneer ingevolge eene algemeene loonsverhooging na 31 December 1937 de wedde of het loon van vorenbedoeld gemeente-personeel is verhoogd. b. met ingang van 1 Januari 1941 bij wijze van tijdelijken maatregel de kindertoelagen, zooals die in de verschillende regelingen zijn vastge legd voor het gemeentepersoneel in vasten of tijdelijken dienst of op arbeidscontract naar burgerlijk recht werkzaam, te verhoogen met 25 ten honderd, voorzoover zij met deze verhooging een bedrag, berekend naar f 75per jaar en per kind, waarvoor zij gelden, niet overschrij den. Na breeders bespreking nam de Raad het besluit om, daar de goed keuring der salariaverhoogingen nog niet is afgekomen en betrokkenen toch met een duurdere levensstan daard zitten, voor arbeiders de mogelijkheid te scheppen om een voorschot op te nemen ten laBte der In het vooruitzicht zijnde 6 pet. van de bruto-jaarwedde op te nemen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het bedrag der vergoeding, bedoeld in art. 101 der L.O. wet 1920, waarop de verschillende schoolbesturen over het. jaar 1938 en 1939 aanspraak hebben, alsmede het bedrag van de volgens het le lid van genoemd wetsartikel voor vergoeding in aan merking komende uitgaven. Z.h.s. goedgekeurd. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verleenen van voor schotten op de exploitatievergoeding over 1941 als bedoeld in art. 103 6e lid der Lager-Onderwijswet 1920 voor de bijzondere scholen voor ge woon en uitgebreid lager onderwijs. Z.h.s. goedgekeurd. 9 Verzoek van het Bestuur der R.K. Meisjesschool te Leunen om de noodige gelden beschikbaar te stel len voor het huren en Inrichten van de zaal van het bondsgebouw te Leunen en het eventueel betegelen en gedeeltelijk overdekken der speel plaats, een en ander in verband met de verplichte invoering van het onderwijs in vak j aan de school. Na bespreking werd het besluit genomen om in principe mede te werken tot het huren en inrichten der gymnastiekzaal doch de betege ling en overdekking der speelplaats werd van de hand gewezen. 10. Verzoek van het Bestuur der R.K. Jongensschool te Leunen om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor het huren en inrichten van de zaal van het bondsgebouw te Leunen en het eventueel betegelen en ge deeltelijk overdekken der speelplaats, een en ander in verband met de verplichte invoering van het onder wijs in vak j aan de schooL Ook hier werd in denzelfden zin besloten als bij het vorige agenda punt. 11. Verzoek van het Bestuur R.K. Bijzondere school te Venray Yssel- steyn om de noodige gelden beschik baar te stellen voor den bouw van een gymnastieklokaal en betegeling van de speelplaats ten behoeve van het onderwijs in lichamelijke oefe ning. Na bespreking werd hier besloten om de speelplaats voor 150 M2 te betegelen terwijl getracht zal wor den om de bestaande zaal te huren en in te richten. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging en aan vulling der gemeentebegrootlng, mede, voorzoover noodig, in verband met bovenstaande voorstellen er besluiten. Z.h.s. goedgekeurd. Aan deze agenda werd alsnog toe> gevoegd het voorstel van B. en W. om over te gaan tot aankoop van uitschietende stukjes grond iangs het rijwielpad aan den weg naar Maashees, waarvan de totale koop som f 1.bedraagt. Ook dit punt werd z.h.s. goedge keurd. Hiermede was de agenda, die weinig te praten gaf, afgewerkt en kwamen we bij de rondvraag, welke meerdere gelegenheid bood om te gaan praten of een of ander stok paardje te gaan berijden. De Heer van Boven wees er op, dat aan den Merselosche weg nog steeds bij de Bruin de werkkeet staat, die er gezet is bij de werk zaamheden aan den weg. De Bruin heeft er dagwerk mee om de kinde ren van deze keet af te houden. Hij hoopt dat de keet weg zal geruimd worden. De Heer Camps besprak nog eens de Luchtbeschermingsdienst, die in Oostrum een onbekende grootheid is. Wel heeft hij in den Raad meer malen vernomen, dat er toch zoo iets bestaat In Oostrum maar te Oostrum zelf is niets bekend. De Voorzitter wees er op, dat de luchtbescherming thans een centale post bezit voor de geheele gemeente. Ook de brandbluschmiddelen, die voorheen als versiering in openbare gebouwen hingen zijn na een nieuwe vulling niet op hun oude plaats9n teruggekeerd, waarop de Voorzitter opmerkt, dat het wenschelijk geble ken is deze bluschmiddelen ter be schikking van den Luchtbescher mingsdienst t.e stellen. Niet alle Raadsleden waren deze meening toegedaan, doch de zich ontspinnende discussie was zoo, dat een kort resumé als boven, vol doende geacht mag worden. Duizenden hebben reeds vroeger de verrassende werking van Akker's Abdijsiroop bij grlep-aanvallen onder vonden. Door haar hoest-stillende werking, haar ziektekiem doodende eigenschappen, haar gunstigen in vloed op de borst, keel en adem halingsorganen is de bekende, van ouds geprezen het beproefde hoest-geneesmiddel 17 Over haar lippen kwam een onvrij willige kreet, dien zij toch terstond goed maakte door een berouwvollen blik Haar dood zou mij doen sterven. Roger schrok toen hij haar aanzag, deed echter alsof hij die woorden als een scherts moest opnemen en zeide: Het Is maar gelukkig dat de kleine er heelemaal niet op staat om ons te verlaten, en trok hen mede naar den tuin. Maar zijn lach. dien hij vroolijk wilde doen klinken, was niet echtvoor den eersten keer in zijn huwelijk voelde hij een steek in zijn hart door een smar telijk voorgevoel. Den heelen avond was hij onder den indruk; zijn slaap vol nachtmerries. Hij droomde van bodemlooze afgronden waarin zijn dochter, dan zijne echtge- noote verdween: dan van hemelhooge golven die hen medesleepten, zonder dat hij in de mogelijkheid was om hulp te bieden. Hij ontwaakte met pijn in het hart en vermoeide ledematen. Hij zag Marie rustig slapen, terwijl een straal van de morgenzon haar bescheen: hij hoorde de regelmatige ademhaling van Mireille in de kamer er naast en hij lachte met zijn ijdele vrees. Hij zou er later nog wel aan denken. HOOFDSTUK V. ONGELUK OP ONGELUK. De lente was weer gekomen en had de aardige vlinders meegebracht, wier purperen en gouden vleugels schit terden in de blauwe lucht. Mireille was bijna drie jaar. Ze was een prachtkind met hare zwarte oogen en haar goudblond haar. Zij zong en lachte den heelen dag, evenals een vogeltje dat eindelijk uit het nest ont snapt is. Wat lijkt zij op jou, Roger, riep Marie soms uit, wanneer de vader tot haar kwam, met zijn dochterlje op zijn armen Zij heeft ook van jou, zeide hij haar, je frissche en lachende mond. Misschien. Maar omdat de gelijkenis bijzonder in de oogen te vinden is, herinnert ze aan jou; nietwaar, mama Ja, antwoordde de oude dame en beschouwde het kind dat haar geluk kig maakte, me dunkt dat ik Roger terugzie toen hij drie jaar was, toen zijn vader een klein poriretje van hem liet maken door een kunstenaar van groot talent. Ik zal me steeds mijne vreugde herin neren toen ik dat kleine meesterstukje onder mijn servet vond op den avond van mijn naamfeest En als Mireille dat witte geborduurde kleedje aan heeft, dat hals en armen vrij laat, meen ik nog in die lang voorbijen rijd te leven. En het kleine portretje werd voor den dag gehaald en vergeleken met het kleine meisje, en iedereen was opge togen over die gelijkenis. Indien u wilt moederlief, zullen wij Mireille laten poseeren, en zoo zullen wij haar portret hebben. Zoo werden schoone plannen ge maakt voor het geliefde kind, dat men reeds zag als meisje en later als jonge dame. O, neem ze nog niet weg van mij zeide de oude dame treurig. Moge zij nog lang, heel lang klein blijvenze is dan meer van mij I Alsof Mireille de teederheid harer grootmoeder begrepen had, wierp ze zich in (hare armen, en luisterde met oplettendheid naar de verhalen van de vogels en bloemen welke zij zoo goed wist te vertellen. Op een zonnigen Meidag speelde het kleine meisje in de hagebeukenlaan onder het wakend oog van de gravin Mathilde. Roger en zijne echgenoote waren naar Bayonne gegaan om het afscheid van vrienden bij te wonen, welke naar Brazilië gingen vertrekken. Het was prachtig weer: een zacht windje blies den geur der bloemen, welke in deze maand zoo schoon wa ren in de schaduw der boomen; lachen de zonnestralen schoten door het licht gebladerde en brachten er warmte en vroolijkheid. Niets kon dat verschrik kelijk drama voorspellen dat zou af gespeeld worden aan den oever der VAN JAN DE BAKKER. M. H. Nu de lente in aantocht Ja, en boomen en heggen gesnoeid en ge zuiverd moeten worden, vraag ik beleefd Uw aandacht voor het plant soentje in de Elndstraat. Daar staan boomen die bovenaan tjokvol zitten van rupsennesten, zoo dat zomers de weg en trottoirs krioelen van rupseD, en door menig een platgetrapt worden, wat een on smakelijk gezicht oplevert. Indien de boomen gezuiverd en wat korter gesnoeid werden, zou de rupsenplaag ophouden en wjj zouden in de zomer evenals in de winter kans hebben ook op de kerkklok te kunnen zien. U dankend Mijnheer de redacteur voor de plaatsruimte. Hoogachtend, W. S. Wat is dc gulden nog waard? De meeste menschen de massa der nlet-berltters maken zich voor het oogenblik nog niet al te veel zorgen over de waarde, welke er na den oorlog voor den Nederlandschen gulden zal zjjn overgebleven; hun is het van meer belang, wat ze op het oogenblik met een gulden kunnen doen. Toch ziet men aan verschil lende gebeurtelijkheden, dat het voor de kapitaalkrachtigen een puzzle is, wat er in de toekomst van hen en hun bezit moet worden. Zij trokken zich zooveel mogelgk terug uit de waarden, welke in guldens op een vast bedrag staan genoteerd groot is hun vertrouwen dus blijkbaar niet in het waardeperspectief van het Nederlandsche betaalmiddel. Er is op heden veel animo voor het koopen van grond en hulzen; zulke objecten stijgen in prgs naarmate de geldende munt ten aanzien van vreemde valuta's daalt. Bezitters van vaste goederen kan bjj inflatie niet veel gebeuren, in tegenstelling met de hypotheekhouders. De mate, waarop de prjjzen van vaste goederen omhoog loopen en dat is geweldig op heden, niet tegen staande dit oploopen wordt geremd door de bepaling, dat de huren niet boven het voor-oorlogsche peii mogen worden opgevoerd geven eenigs- zins een aanduiding van het restee- rende vertrouwen, en daarmee van de innerlijke waarde, van den Neder landschen galden. Een duidelijker aanwijzing echter zijn de officiëele guldenkoersen in het neutrale buiten land. Niet de clearingkoersen, want die zijn officiëel en kunstmatig vastge steld ter voltrekking van verrekenin gen ln het onderlinge handelsverkeer. We bedoelen de koersen van de Nederlandsche bankbilletten. Vóór 1 van het vorige jaar kon men in Zwitserland met Nederlandsch bank papier Zwitsersche francs koopen ad 42 43 cent; op heden moet men volgens berichten in De Telegraaf per Zwitsersche franc f 0,97 f 1,04 betalen. Men zou dus ook kun nen zeggen, dat de Nederlandsche gulden op heden nog maar de waar de heeft van 42 k 43 cent vóór Mei 1940. Dat is dan een min of meer offi ciëele noteering. Veel handel is er buitenlands natuurlijk niet in Neder landsch bankpapier. Van dit papier kan eigenlijk worden gezegd, wat men ook wel van de waarde van vreemde postzegels getuigt: 't hangt er allemaal van af, wat een gek er voor geven wil. Zoolang we Ingeschakeld blijven in de economische gemeenschap van de as-staten, bljjft de gulden voor het normale gebruik waard, wat hij is in zijn vastgestelde koppeling aan de R.M. Indien de as den oorlog ech ter mocht verliezen, dan zou het er voor de bezitters van guldens leelijk gaan uitzien. rivier, welke hare golven aangezwollen door de regens, over een bed van kei steenen deed voorhollen. Het kindermeisje kwam de oude dame zeggen dat haar bezoek wachtte in de salon. Het is voor een goed werk, mevrouw de gravin. Maar nauwelijks was hare meesteres verdwenen, of zij ging naar den tuin, waar haar verloofde. Bernard, werkte, wijl ze zag dat Mireille zoo druk bezig was met hare pop te wiegen. Toen zi terugkwam, was het kleine kind niet meer in de laan. In het begin was Suzanne niet onge rust, zij ging den tuin in, riep haar, maar er kwam geen antwoord. Toen dreef haar de angst naar het park, waar de rivier stroomde, waar gele wateren bijna den met bloemen begroei den oever bereikten. De eerste voorwerpen die zij bij de tivier zag, deden haar een kreet van afschuw slaken. Mijn God, medelijden, medelijden, riep zij uit, en hief hare smeekende handen ten hemel. Het kleine korfje van het kind lag ii. het gras half gevuld met bloemen en haar groote hoed hoog aan een wilgen boom die naar de golven overhelde. Op dat oogenblik kwam de oude dame weer terug. Waarom hebt ge bij deze hitte de laan verlaten zeide zij droogweg. Wat is er? stamelde zij. Waar is Mireille Op dat oogenblik zag ze het korfje en den hoed. O, ongelukkige!... Gij hebt haar op den oever van de rivier laten spelen en zij is... Zij durfde het vreeselijk woord niet uitspreken. Neen, neen, mevrouw, dat kan niet! Mireille heeft zich zeker verborgen zooals zij zoo dikwijls doet. Zoek haar danzeide de gravin, een beetje gerustgesteld. Zij zelf sloot zich aan bij Bernard en de bedienden, die op hunne kreten wa ren toegeschoten. Maar tevergeefs zochten zij de tuinen en het park af, tevergeefs riepen zij wanhopig haar naam, alleen dè echo beantwoordde hun roepen. Zij kwamen halfgek terug op het punt, vanwaar zij waren uitgegaan, waar de groote hoed, INGEZONDEN. VENRAY. 8 Maart 1941 LUXOR-THEATER vertoont U deze week een boelende detective-film„12 UUR 12". Een amusante detective-historie, waarvan het geheel dermate ver rassend is, dat U met genoegen deze film zult aanschouwen. Inhoud: De Stockholmschepolitie staat voor een raadsel. Inbraak na inbraak wordt gepleegd, steeds weer worden arrestaties verricht, en tel kens blijkt, dat deze arrestanten slechts in opdracht van iemand wer ken, dien zjj echter zelf ook niet kennen. Wie Is deze Groote Onbekende Iugrid Barko, een jonge studente ln de rechten, heeft de hobby inbre kers te willen ontmaskeren. Tgdens een rechtszitting meent zg onder het publiek den Grooten Onbekende te ontdekken. Zjj komt met hem in contact, maakt een afspraak, doch heeft reeds denzelfden avond ruzie met hem. Ingrid ontmoet dienzelfden avond den juwelier Anders, dien zij weet te bewegen haar een diamant ter waarde van 75.000 kronen te laten zien. Het gelukt haar zich te verbergen, wanneer Anders bezoek krijgt. Het is Niels Terström, Ingrid's „Groote Onbekende". Zg ziet, hoe Anders hem den waar- devollen diamant overhandigt, dat de juwelier dan op den grond gaat liggen, en, genoegeljjk babbe lend, door Niels met touwen geboeid wordt. Het is precies 12 uur 12. Een groote vrachtauto komt met groots vaart uit een zjjstraat, een man springt eruit, en... glgdt uit over een bananenschil. Een etalageruit breekt, de man is gewond, maar bliksemsnel komt een andere inzittende uit de auto, die uit de etalage een diamant neemt en er dan weer met de wagen vandoor gaat. De politie dringt de winkel binnen, Niels wil den politieman omverloopen het komt tot een gevecht. Ingrid poogt uit Niels' zak de diamant te nemen. Plotseling voelt zg pgn aan haar hand. De agent heeft, vlak voor hij door Niels knock-out werd geslagen, Niels geboeid, echter niet goed, want de boeien omspannen de rechterhand van Niels en de linker hand van Ingrid. Niels vlucht met Ingrid naar een bar, vanwaar hg zgn vriend Karl opbelt, die hem kaartjes naar O3I0 bezorgt. Ea dan neemt de film de vaart van den D-treln naar Oslo over, volgen de avonturen elkaar in zulk een snel tempo op, dat men de gebeurtenissen het laatste half uur met ingehouden adem volgt. Esn film, die den toeschouwer be halve vele spannende, ook vele vroolgke oogenbllkken te beleven geeft. die door den wind bewogen werd, hunne eerste vermoedens bevestigde Het kind had zich gebukt om een bloem te plukken, en het was in het stroomend water verdwenen. En om hun nog meer te bevestigen in hunne meening, vonden zij een schoone iris, die in het midden ge knakt, op den oever hing. Bij de ontzettende smart die zq ge voelde door den verschrikkelijken dood van het zoo in ie geliefde kind, bij het vreeselijk vooruitzicht van de terug komst harer kinderen, nu zij de doch ter, die aan hare zorgen was toevei trouwd, niet in hunne armen kon leggen, bracht mevrouw de Peilrac hare hand op haar hart, dan op haar hoofd dat bonsde, en plotseling viel zij als een massa neder op de plaats waar de kleine voetjes van Mireille het laatst gestaan hadden. Toen de bedienden haar opnamen, bemerkten zij met schrik dat zij opge houden had te leven. In alle haast werd zij naar het kas teel gebracht: twee van hen, die nog wilden twijfelen, gingen den pastoor den dokter halen. Toen deze kwamen, kon de laatste slechts den dood bevestigen en met bevende hand zegende de eerste degene die zonder vrees voor God kon ver schijnen, omdat heel haar leven ge weest was als ééne daad van geloof en liefdadigheid. De gravin heeft nog dezen morgen de H. Communie ontvangen, zeide de pastoor Coural tot Dr. Queltin. Dit was de tweede maal dat de be jaarde priester hier den laatsten zegen kwèm geven aan een plotseling over ledene, maar nooit was zijne ontroe ring zoo groot geweest op dezen dag. Die doodelijke val, de verdwijning van het kind in het stomme water, dat mis schien nooit zijn geheim zou verraden, de afwezigheid der ouders, dat alles droeg bij tot zijne verslagenheid. Ik zal de terugkomst van de arme ouders afwachten, beste dokter, zeide pastoor Coural. Ik zal ook blijven, mijnheer Pastoor, zij zullen al onze sympathie noodig hebben, en ik vrees het ergste voor de gravin Marie. Neen, neen, de goede God zal mede lijden hebben. Het ongeluk is toch al groot genoeg. D.I.S.-nieuws* Het is D.I.S. niet gelukt om tegen I.V.O. ook maar één puntje te be halen, met 31 moeBten ze in de leiders hun meerdere erkennen. De dwars over het veld staande Zuid westerstorm maakte goed voetbal onmogelijk. Ofschoon D.LS. de eerste helft steeds iets ln de meerderheid was wist ze 't niet tot doelpunten te brengen. Alle aanvallen stranden op de hechte Veldensche verdediging, waar ook de spil als derde back op trad. I.V.O. had met haar aanvallen meer succes, en wist 2 maal de D.I.S, keeper te passeeren. Na rust verkleinde de linksbuiten met een goed schot de achterstand. Even leek 't er op of de groen-witten geljjk zouden maken, maar men hield "t spel te kort zoodat de verdediging der gasten steeds kon ingrijpen. Vlak voor het einde toen de D.I.S.-backs bleven staan wegens hands kon de LV.O. linksbuiten ongehinderd in schieten 3—1. Morgen moet D.I.S. naar Arcen, D.E.V. 2 behoort tot de zwakkere zusjes; oogenschijnlgk zou men dus een gemakkelijke overwinning voor de groen-witten verwachten. De tegenstander mag echter ln geen geval worden onderschat; 't zou de eerste keer niet zjjn, dat D.I.S. in Arcen struikelde. Ofschoon de kans op 't kampioenschap verkeken Ls verwachten we toch een overwinning van D.I.S. Met goed open spel en als compleet kan worden ultgekomeD zijn ze hiertoe wel in staat Verplichting tot het verrichten van diensten. De Maandagavond verschenen ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende verplichting tot het verrichten van diensten en betref fende de beperking ten aanzien van het veranderen van betrekking be paalt o.a. het volgende: Bewoners van het bezette Neder landsche gebied kunnen door het ge westelijk arbeidsbureau (hierna „ar beidsbureau" te noemen), worden verplicht voor een bepaalden tijd op een hun aangewezen plaats binnen hst bezette Nederlandsche gebied diensten te verrichten. Hiertoe kan door het abeldsbureau aan particuliere en openbare bedrij ven en bedrijven en besturen worden opgedragen arbeidskrachten af t.e staan. Worden degenen, die in loondienst werk verrichten, aangewezen voor het verrichten van diensten, dan worden zij voor den duur, dat zij diensten verrichten, beschouwd als waren zij met verlof. Tijdens den duur van dit verlof hebben zij geen aanspraak op loon en andere in komsten, voortspruitende uit hun tot nu toe bestaande dienstbetrek king. Overigens worden zij, wat be treft den tijd, dat zij tengevolge deze verordening diensten verrichten, beschouwd als verrichten zij hun tot nu toe bestaande betrekking. Ten aanzien van, de dienstbetrek king van dengene, die aangewezen is voqr het verrichten van diensten, zijn de arbeidsvoorwaarden, welke voor het nieuwe werkbedrijf gelden, van kracht. De dienstbetrekking mag slechts met toestemming van het arbeids bureau worden ontbonden. De secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken kan ook buiten de laatstelijk bedoelde gevallen het ontbinden eener dlenst- Detrekklng van de toestemming van het arbeidsbureau afhankelijk maken. Tevens kan hij bepalen, dat de aanstelling en de te werk stelling van werknemers de toestemming van het arbeidsbureau behoeft. Hij, die In strijd handelt met de bepalingen van deze verordening of van de ter uitvoering van deze ver ordening gegeven voorschriften, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden, in ernstige gevallen met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. De ter uitvoering dezer verordening noodige voorschriften worden door den secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken uitgevaar digd. Deze verordening treedt heden in werking. De hartkwaal die ik dacht dat ver dwenen was, kon zich wel opnieuw openbaren, antwoordde de dokter, en zijn stem verried zijn ongerustheid. De geringste schrik is voldoende en deze is verschrikkelijk. Toen het rijtuig, dat het jonge paar vol vreugde op het kasteel terugbracht, voor het bordes stil hield, verscheen het eerst de herder met uitgestrekte armen. Wat een aardige verrassing, mijnheer pastoor, riep Roger uit. Maar bij dat ernstig gelaat, schrok hij plotseling. Mijne moeder?... stamelde hij, toen hij Dr. Queltin in de hal op hem aan zag komen, waar nu allen bij elkaar waren. Moed, schept moed, mijne arme vrienden, zeide de goede priester. De goede God zal u sterkte geven in de?e verschrikkelijke beproeving die Hij U overzendt. O, is zij dood!... De graaf nam zijne echtgenoote in zijn armen en liet den vrijen loop aan zijne tranen. Marie weende eveneens en deed haar best om hem te troosten. De twee mannen zagen elkander aan, bevreesd als zij waren voor de ontzet tende bekentenis die zij nog doen moesten. Laten we haar gaan zien 1 zeide Roger plotseling. En reeds lang ging hij in de rich ting van de deur. Wacht nog een oogenblik, zeide Dr. Queltin. De gravin stond ook op, zag rond en zeide: Maar waar is Mireille? Waarom is zij nog niet bij ons Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1941 | | pagina 7