TWFET)E BLAD VAN PEEJ7EN MAAS Zuivelfabriek te Oostrum blijft bestaan. FEUILLETON. De vondeling Vergadering zuivelfabr. „Venray" Provinciaal Nieuws Van de Sport velden Zaterdag 14 December 1940 Een en Zestigste Jaargang No 50 UOICJL uay x x xrwwi»»— Het was vol ia de Zaal Linders te Oostrum, toen de leden der Stoom zulvelfabriek „H. Maria" te Oostrum, eene buitengewone vergadering hiel den. En geen wonder, want het agenda punt hield niets meer of minder in dan: liquidatie der Oostrumsche fabriek en fusie met de Stoomzuivel- fabrlek „Venray". Het was circa 3 uur toen de Voor zitter, de Heer Litjens uit Wanssum, de vergadering opende met den Chriateljjken groet en een woord van welkom sprak tot de leden, die in zulk een groote mate blgk gaven van hun belangstelling. Speciaal den Z. E. Heer Pastoor riep htf ala Geestelijk Adviseur een welkom toe. Een korte inleiding achtte de Voorzitter wel voldoende, daar het onderwerp dezer vergadering allen wel bekend: liquidatie der Oostrum sche fabriek en fusie met de fabriek „Venray" of wei overgaDg en bloc. Hoe of de toestand der fabriek te Leunen is, hebben we kunnen ver nemen uit de verslagen der Inspectie, waarin de geheeie gang van zaken van alle aangesloten fabrieken te vinden is. Reeds twee jaar geleden is het huidige agenda-punt onderwerp eener bespreking geweest tusschen de twee Venraysche Stoomzulvelfabrieken en wel bij gelegenheid eener bespreking of er in de melkritten voor beide fabrieken geen mogelijk voordeel zou zitten, indien men deze kon wijzigen, daar thans op meerdere punten de melkkarren elkaar kruisen. Doch dit bleek niet mogelijk. Deze zaak werd toen opgeschort met de redeneering over twee jaren gaat onze Directeur Lemmens met pensioen en kon de zaak 1 Januari 1941 opnieuw bekeken worden. In- tusschen zijn er echter in verband met de huidige moeilijke tijdsomstan digheden vragen aan de orde geko men, die zeker niet te voorzien waren doch desniettemin zoo gewich tig zijn voor het boerenbedrijf enjniet het minst op het gebied der zulvel- productie, dat het Bestuur gemeend heeft met het thans aan de orde zijnde agenda-punc den leden in een vergadering te moeten voorleggen. De hoogere uitbetaling voor de melk te Leunen, de verwachtte inkrimping van den veestapel, waardoor mindere melkaanvoer ontstaan zal, terwijl de bedrijfkosten onverminderd doorgaan, zijn te samen oorzaak, dat het Be stuur gemeend heeft de leden de vrijheid te geven om over fusie of voortzetting der fabriek bij stem ming hunne meening te zeggen. De kwestie is moeilijk en moet uit meer dan een standpunt bekeken worden, zij is dat ten volle waard Zoo straks zal de Heer Peters een en ander naar voren brengen, en hiermede geef ik het woord aan onzen Geestelijken Adviseur, den Z E. Heer Pastoor. De geestelijke Adviseur begint met er op te wijzen, dat niemand van hem in deze zuiver technische kwes tie een advies zal verwachten. Met nadruk wil hij echter opmerken, dat het agenda-punt een zeer belangrijk punt is, en dus als zoodanig verdient te worden behandeld. De meesten der aanwezigen zijn echter niet deskundig genoeg om op dit moment een oordeel uit te spre ken, daarom verzoekt hij allen dadelijk goed op te letten en goed te luisteren om daarna het voor en tegen zuiver te kunnen afwegen. Al moet dit verder buiten de weegschaal blijven, bij het verdwijnen der Oos- trumsch leven verloren, wat op zich te bejammeren is, doch geen argu ment kan zija om de fabriek hier te behouden. De kwestie omtrent het personeel is geregeld en de scherpe kant ia daar geheel vanaf genomen, Het Bestuur gaat in deze vrij uit, al valt het aan de orde stellen van dit punt, hen zwaar. In de te nemen beslissing stelt hij als voorbeeld: Iemand heefteenstuk bouwland en bezaait dit met rogge, die bij den oogstverkoop een goeden prijs opbrengt. Dan moet zoo iemand tevreden zijn en er geen spijt over hebben geen aardappelen geteeld te hebben, die meer opgebracht zouden kunnen hebben. De fabriek te Oos trum heeft steeds een goeden prijs voor de melk betaald, de botermelk en karnemelk droeg ieders tevreden heid. Hoe nu de uitslag der straks te houden stemming ook zij, de leden kunnen zich overtuigd houden van de bekwaamheid van het Bestuur en van den ijver, waarmede hunne be langen behartigd zijn. (Applaus) Hierna voerde de Heer Peters het woord, die volop blijk gaf van de onderhavige kwestie een gedegen studie gemaakt te hebben en met tal van cijfers aantoonde dat de Stoom zulvelfabriek „Venray" voor de melk per K.G. boter meer kon uitbe talen dan de fabriek te Oostrum. Waar echter van primaire orde de vraag: hoe verkoop ik mijn melk het beat en waar krijg ik het meeste geld in 't zakje, komt het Bestuur thans met de tot de leden gerlchtte vraag over eventueele aansluiting bij „Venray" of voortzetting der fabriek hier. Deskundigen en Directeuren zijn het er over eens, dat de Stoomzulvel- fabriek te Oostrum den toets van vergelijking met soortgelijke bedrij ven schitterend kan doorstaan. Al heeft het Bestuur de overtuiging in bet verleden steeds naar best ver mogen Uwe belangen gediend te hebben, het feit der diverse Regee- ringsvoorschriften, waartoe zij door de omstandigheden moeten overgaan, is belangrijk genoeg om ons te be- raden of er ten opzichte onzer fabriek geen andere houding moet worden aangenomen, bij de te verwachten mindere melkaanvoer terwijl de fabrieksonkosten niet in dezelfde mate zullen dalen. Nu onze Directeur, de Heer Lem mens, 1 Januari aftreedt zijn stemmen opgegaan of het nu niet de juiste tijd was om en bloc over te gaan naar Leunen. Spreker zet dan de voor- en na- deelen eener fusie uiteen, als ver betering der melkritten, minder per8oneelkosten 1 Directeur en ma chinist terwijl het overige personeel kan worden Ingekrompen. Dat het Oostrumsche leven anders wordt is een bijkomstige rede, nu In de ge volgen voor het personeel een mooie regeling getroffen Is. Met tal van cijfers toont Spreker dan aan, dat de fabriek te Leunen ontegenzeggelijk meer voor de melk of per Kg. boter uitbetaald, hetgeen neerkomt op 7 65 cent per Kg. boter of f 10 47 per koe gemiddeld, waarbij inbegrepen is 2 cent voor ondermelk en 3 cent voor karnemelk, welke door de fabriek te Leunen niet wordt teruggegeven aan de leden. Deze producten worden daar verwerkt tot pap, chocomelk, ijs, verkoop volle melk etc. Gemelde winst, die de fabriek te Leunen maakt boven den prijs van de fabriek te Oostrum ad 7 65 cent per Kg. boter vindt dan ook zijn oorsprong in den verkoop of fabri cage van gemelde voedingsmiddelen, die de fabriek te Oostrum niet fabriceert en bedraagt omgerekend 6.1 cent per Kg. boter. Nog liet Spreker meerdere zijden zien van het omvangrijke werk der boterfabricage, het bereiken van overproductie van boter, hetgeen echter heel wat techniek vordert, wil men zuiver het gesprokene kun nen weergeven. Als de fusie tot stand zou komen, zouden er on ge- veer 10 millioen liter melk te Leunen verwerkt moeten worden, hetgeen uiteraard voordeeliger is dan dat dit op twee plaatsen geschiedt, welk voordeel moeilijk onder cijfers zou te brengen zijn. Aan het eind van zijn uiteenzetting, Juanna. die hen lang met de oogen. waarin de tranen opgedroogd waren, gevolgd had, wierp zich in het gras en gaf zich over aan hare groote smart. Haar snikken deed heel haar lichaam schudden, tot eindelijk overvloedige tranen over hare wangen vloeiden Kom, vrouwtje, zeide Marcello; bent nu gerustgesteld over het lot van je beschermelinge. Die boerin zag er goed en medelijdend uit; zij zal haar wel bij zich houden en liefhebben, daar kun je zeker van zijn. Maar ik zal haar niet meer heb ben. snikte zij O, mijn e^iige liefde, je voor altijd te moeten verliezen I... De kunstenmaker beet zich tot bloe dens toe op de lippen: ziin toorn nam de overhand, maar hij hield zich in om zijn slachtoffer nog niet gekker te ma ken. Kom. herhaalde hij, het wordt tijd, Hij nam haar bij den arm, en zij ging naast hem, gelaten, na een laatsten blik op den den goddelijken Gekruiste, die nog altijd zijne handen uitstrekte, steeds vol genade voor degenen welke oprecht berouw hebben. Degene, welke op zoo eenvoudige wijze die heerlijke deugd, welke men naastenliefde noemt, in praktijk bracht, heette Louise Kerlan. Zij was de vrouw van een opzichter, die werkte op de werven van Lorient, waar de enorme pantserschepen gemaakt worden, die J- trots zijn der Fransche marine. Pierre Kerlan was bruin van kleur, had zwarte levendige oogen, waaruit zegt Spreker te hopen, dat de leden nu een inzicht hebben in deze moei lijke kwesti8, die voor hem een naarstige studie geweest is. Aan de ledeu nu het beslissende oordeel. (Applaus). De Voorzitter dankt den Spreker voor zgn uitgebreide uiteenzetting en zegt: Hoe nu de uitslag der stem ming zoo dadeljjk ook zgn zal, dat de eensgezindheid onder de leden zal bJijven voortbestaan en we of en bloc overgaan naar Leunen of onze eigen fabriek blgven voortzetten, in welk laatste geval hg echter verwacht dat dan het „gekanker" over de meerdere betaling te Leunen onder de leden uit zal zijn. Hierna gaf de Voorzitter gelegen heid tot onderlinge bespreking van het gehoorde. Na hervatting der besprekingen, nam de heer Tacken het woord met de opmerking, dat zijn inziens het te behalen voordeel niet groot ge noeg was om een fusie te wettigen. De heer Camps zegt, dat de Oos trumsche fabriek gunstig gewerkt heeft en er goed voorstaat. Met glans mag ze vergeleken worden met de fabrieken te Vierlingsbeek, Bergen Horst en nu voor een verschil van enkele koperen centen overgaan tot liquidatie acht hg heel verkeerd. Is er met bezuioigiogen ook geen hoogere melkprjjs te bereiken Niet afbreken maar opbouwen moeten we thans meer dan ooit. (Applaus). De Voorzitter zegt, dat de leden thans vrg kunnen stemmen. Het wordt In handen der leden gelegd of - big ven of niet. Maar als we overgaan naar Leunen dan moet dit bloc, zooals Leunen geëlscht heeft. De heer Custers merkt op, dat hg indertgd van Leunen naar Oos trum is overgegaan om wille der indirecte voordeelen uit ondermslk en karnemelk. Hg sloeg dit hooger aan dan de winst per koe, zooals de heer Peters berekende. Laat de fabriek te Oostrum haar werk voort zetten. De heer v.d Sterren zou slechts tot opheffing der fabriek te Oostrum overgaan, als er voor haar geen bestaansmogelijkheid over was, het geen hg echter niet inziet al zal de naaste toekomst een offertje vragen. Of krggen we grootere onkosten aan onze fabriek moet er misschien verbouwd worden of andere machines aangeschaft BJgft het bestuur in functie De Voorzitter zegt, dat het bestaan eecer fabriek afhangt van de melk aanvoer die thans nog voldoende geacht mag worden. Verbouwen of nieuwe machines aanschaffen is niet noodlg. Verder deelde de Voorzitter mede, dat het bestuur bij fusie in zgn geheel opgenomen wordt in het bestuur te Leuoen. De heer Hellegers vraagt of de j leden thans vrjj zgn om persoonlijk over te gaan, daar de tgd waarvoor de fabriek is opgericht, voorbg is. De heer Peters zegt, dat men thans niet vrfl ia om individueel te gaan, daar een paar jaren geleden beslo ten Js, deze tijdsbepaling om te zet ten in een onbepaaiden tgd. De heer Camps meent, dat bg fusie de kleinere boeren de dupe zullen worden. In deze aan eiwit- houdende voerartikelen arme tgd, is het niet doenlgk er toe mede te werken, dat minder ondermelk of botermelk verkrggbaar Is. Hoe het jonge vee op te fokken Het gehalte dier melkproducten is meer waard dan een paar centen. Daar de discussie geacht mag worden lang genoeg geweest te zgn stelt de Voorzitter de stemming aan de orde. Er wordt gestemd per lid. Na telling der stemmen blgkt de uitslag 192 voor fabriek te Oos trum, 120 voor fusie met Leunen, 6 blanco en 1 van onwaarde. Hierna brengt directeur Lemmens, daar hg 1 Januari aftreedt zgn dank aan bestuur, personeel en leden voor de 28-jarlge prettige samenwerking en spreekt de beste wenschen uit voor de toekomst der fabriek. Hg hoopt dat er steeds een aangename herinnering zgn zal aan hem. zooals hg ze voelen zal voor de leden, die o.a. destijds hebben bijgedragen in het Jan Truyenfonds waaruit zijn pensioen voorkomt. De Voorzitter dankt den heer Lemmens voor alles wat hg voorde fabriek deed en wenscht hem verder een aangename levensavond. De heer Camps dankt namens de leden directeur Lemmena voor zgn steeds getoonde hartelijkheid. Nadat directeur Lemmens nog had medegedeeld, dat als eeu soort Sint Nicolaas-klomp er voor de leden nog een verrassing Is en wel een aan staande verdeeling van f 2700. door den Zulvelbond in 3435 als reserve gevormd, wekt de Voorzitter allen op om eensgezind alle krachten in te spannen voor den groei en bloei der Stoomzulvelfabriek H. Maria te Oostrum, en sluit de vergadering met den Christelgken groet. In de Wllhelminazaal hielden de leden van de zuivelfabriek „Venray" een bgzondere ledenvergadering ter behandeling van het belangrijke punt dat op de agenda stond. De Voorzitter van het College van Commissarissen, de beer Ant. Poels Jzn. opende de vergadering met den Christelgken groet en een woord van welkom tot de ledeD, speciaal echter tot den EdelAchtb. Heer v.d. Loo, eere-Voorzitter der fabriek, waarna hg overging tot het belang rijke agendapuntde opneming der Stoomzulvelfabriek H. Maria te Oostrum in de organisatie der zuivelfabriek „Venray". Na behandeling der voorgeschie denis van dit punt, wees Spreker er op, dat het in de plaatselijke courant voorgekomen bericht over deze vereenlging, door het bestuur ontijdig werd geacht en schetste hg den toestand van de Stoomzulvel fabriek te Oostrum, die hg met het geheeie bestuur gunstig noemde. Een tot standkoming dezer fusie achtte hg allerbelangrijkst daar hierdoor Venray tot middelpunt wordt van een krachtig leven op landbouw gebied, waarin groote eensgezind heid leefc en bloeit. Het antwoord op de vraag of deze fusie gewenscbt is, wil het bestuur echter voorleggen aan deze verga dering, die statuair bevoegd is in deze bijeenkomst te beslissen. Het bestuur geeft als zgn meening te kennen dat fusie in het belang van de geheeie streek gewenscht is. Nadat er over dit punt in de ver. gadering gesproken was, werd va nuit de vergaderiDg de vraag gesteldof de fabriek te Leunen genoeg capa citeit bezat om den grooteren aan voer van melk te verwerken, vooral als straks normaler tijden zuilen aanbreken. De heer Poels beantwoordde deze vraag met een volmondig „ja" ter wijl er voor de melkproducenten nog aanva3t zit het voordeeléén directeur, minder personeel dan thans op de twee fabrieken etc., hetgeen uiteindelijk de ultbetalingsprgs moet ten goede komen. Wat het personeel betreft is een regeling ontworpen, die mede de instemming van betrokkenen weg draagt. Bovendien zal eventueel de melkaanvoer opnieuw geregeld moeten worden. Alhoewel wer door het bestuur meermalen op werd aangedrongen om uit de vergadering omtrent dit punt iets te vernemen, verlangde niemand het woord en sprak de vergadering zich met algemeene stemmen onder applaus uit vóór de fusie der fabrieken en verleende de vergadering aan het bestuur vol ledige volmacht om alles te doen en te verrichten, wat noodig is om de fusie mogelijk te maken. Hierna voerde de Voorzitter de Heer H. Asselberghs het woord en dankte de vergadering voor het ge nomen besluit en sprak er zgn vreugde over uit, dat weer eens te meer bleek, hoe alle leden achter het Bestuur stonden in volle een dracht, waardoor de fabriek te Leunen gestadig in groei en bloei is toege nomen. Hg sprak verder de hoop uit, dat alien, als de fusie eenmaal tot stand moest komen, hun beat zouden doen om de nieuwe leden met vertrouwen, tegemoet te gaan en eendrachtig voort te gaan op den ingeslagen weg, zooals het Bestuur ook doen zal door het geheeie Bestuur der Oostrumsche fabriek aan de Bestuurstafel te doen plaats nemen. Als een soort Sint Nlcolaas ver rassing deelde de Voorzitter hierna mede, dat vóór de fusie tot stand zou komen, een bedrag van f 5000. afkomstig uit de winst van het vorig jaar, onder de leden 11 pet. winst belasting betaald moeten worden. Ook de Zulvelbond, die in de jaren 1934—35 een bedrag van f 5700. bad Ingehouden als reserve in die dagen, zal dit bedrag aan de leden uitkeeren op den grondslag van het betrokken jaar. Nadat de vergadering besloten had de fabriek voor molest te verzekeren sloot de Heer Poels de vergadering met den Christelgken groet en dank aan de leden voor hunne opkomst. schranderheid u tegenblonk. Hij was een hard werker, die slechts het geluk van vrouw en kinderen tot levensdoel had. Zijn grootste genoegen was bij zijn gezin te zijn. Wanneer zijne dagtaak ten einde was, spoedde hij zich met groote vreugde naar zijne woning, die altijd even netjes en gezellig gehouden werd door Louise. Zooals zii daar samen leefden, één van geest en één van hart, kon het niet anders dan dat het geluk onder hun gastvrij dak woonde: nooit deed een ongelukkige tevergeefs een beroep op hunne goedheid. Het ging hun inderdaad zoo goed, dat in Kerentrech spreekwoordelijk was geworden: gelukkig als de Kerlans. De jonge vrouw had een omweg genomen om haar huis te bereiken Zij verlangde volstrekt niet hare edelmoe dige daad aan de groote klok te han den: daarom vermeed zij elke ontmoe ting met de eene of anderen die al gauw alles aan iedereen zou verteld hebben. Zij bereikte hare woning zonder iemand gezien te hebben, en haa-tte zich het zieke kind te bed te brengen: het sliep nog steeds door. De goede vrouw merkte op, dat het linnengoed van het kind zeer fijn was en gemerkt met twee letters B C om den hals hing een gouden kettinkje Zij bukte zich omdat hare belangstelling gewekt was door de fonkeling van het goud en trok de ketting naar zich toe. Zoo las zij op de groote gouden medaille Mireille, gedoopt 17 Juni 18.. Mireille, zij heet Mireille, mom pelde zij, richtte zich op, en plotseling werd haar gelaat ernstig. Waarom staat dan die B. op haar linnengoed Deze prachtige medaille bewijst, dat het kind van een rijke familie afkomstig Is. Armoede kan dus niet de oorzaak zijn, dat zij te vondeling gelegd is. Ik begrijp er niets van en ik wil er niet meer aan denken: hoofdzaak is dat zij hier goed kan rusten: het overige zul len we later wel zien Een weinig later kwam Kerlan binnen. Louise liet hem geen tijd om zijne ver wondering uit te drukken bij dit on verwacht schouwspel en zeide hem: Hier is een goed werk te doen, Pierre. Ik heb deze kleine verlatene gevonden aan den voet van het Kruis beeld bij di vier wegen en ik heb haar meegenomen. Je hebt heel goed gedaan, Louise: antwoordde Kerlan. Indien wij hare ouders niet kun nen terugvinden, zou je er dan niets op tegen hebben haar aan te nemen, Pierre De stem van de jonge vrouw was vol teederheid Zou je er aan getwijfeld hebben lieve en hij stak haar zijne hand toe, hij nam haar in zijne armen en op hunne lippen verscheen een glimlach. Louise verhaalde hare ontmoeting, toonde hem het gemerkte linnen en de gouden medaille, terwijl Mireille onder den invloed van het slaapmiddel nog steeds door sliep. Den volgenden dag vertrok Kerlan al vroeg naar zijn werk, na zijne kin deren, die nog sliepen, omhelsd te hebben. Hij drukte eveneens een kus op de kleine hand van de verlatene, die mager en wit als was langs het bedje afhing. Je moet haar onmiddellijk als zij wakker wordt ondervragen, Louise, zeide hij. Niet onmogelijk is het, dat hare mededeelingen ons op het spoor brengen harer ouders. Wanneer ik tegen den avond terugkom, zullen wij den burgemeester verwittigen. Maar Louise kon dezen dag niets te weten komen de korte verklaringen, welke Mireille gaf, konden het geheim niet ontsluieren 's Avonds was Pierre al even onge lukkig als Louise: hij was verwonderd over haar volstrekt stilzwijgen. VENRAY, 14 Dec. 1940 LUXOR-THEATER vertoont U deze week een film van ademlooze spanning: „Het gaat om mrjn leven". Mr. Lesener Karl Ludwlg Diehl, een bekend advocaat, wordt een uur voor middernacht opgebeld door een heer, die hem nog dienzelfden avond absoluut moet spreken: „Het gaat om mgn leven" zegt deze. Als precies half twaalf de taxi voor Mr. Lessner's huis stopt en Mr. Lessner zelf zijn laten cliënt wil ont vangen ziet hg tot zgn grooten schrik, dat de man door een kogel getroffen, op de grens tusschen leven en dood zweeft. Door een compromltteerenden brief valt de verdenking van moord op mevrouw Les9ner, die dezelfde is als de bekende filmactrice Chrlsta Ga leen. Dezebrief, kennelijk geschreven door Chrlsta, la in handen gekomen van de ver'oofde van Navarro Alice Treff, doch voor zij hem aan de politie kan geven, wordt hg uit haar kamer gestolen. Zij verdenkt Christ a ervan dit zelf gedaan te hebben of het te laten doen door Torsten, de opnameleider van de filmmaatschap pij, waarvoor Chrlsta speelt. Hei verdere onderzoek leidt opnieuw tot een arrestatie van Frits, die er zich ook ditmaal uit weet te redden. Het verdwijnen van Christa's paarl snoer en het vinden van haar revol ver in eea vleugelpiano, zijn oorzaak, dat Chrlsta gearresteerd wordt. Het laatste van de film brengt de uiterst logische oplossing, waarom Navarro werd doodgeschoten en door wien, in een opeenvolging van sen- sationeele gebeurteniseen, die de spanning ten top doen stijgen. Damclub „De Schuivers' Ysselsteyn. De stand van „Da Schuivers" na M. Keysers 6 5 1 0 11 W. Janssen 6 4 1 1 9 Jac. Claessen 6 4 0 2 8 Jac. Janssen 6 4 0 2 8 A Winnen 6 3 1 2 7 H. Janssen 6 3 0 3 6 Joh. Kleuskens 6 3 0 3 6 A. v. Asten 4 2 1 1 5 H. Arts 6 2 1 3 5 Fr. Janssen 6 2 1 3 5 J. Vergeldt 6 2 0 4 4 G. Verheden 6 2 0 4 4 Leo v. Asten 4 1 0 3 2 H. Claessen 6 0 0 6 0 Laten we een paar dagen wachten, zeide bij, wanneer ze sterker zal ge worden zijn, zulllen we trachten het ge heim te doorgronden. Vier dagen gingen voorbij, zonder dat eenige verandering kwam in de handelwijze van haar die zich Bianca genoemd had en die nu luisterde naar den naam van Mireille. Dezelfde matheid deed haar nog steeds het bed houden: zij gebruikte nauwelijks een kleinigheid en sliep bijna altijd. Eveneens bewaarde zij het stil zwijgen omtrent alles wat er met haar gebeurd was, voor dat zij dit gastvrije huis was binnengekomen. Men onder vroeg haar dan ook niet meer. Te Kerentrech was de nieuwsgierig heid door deze vondst opgewekt, want de kinderen hadden het geheim verra den. Louise moest dikwijls de vragen beantwoorden van de moedigsten harer buurvrouwen, die het aangedurfd had- en bij haar binnen te dringen, om het meisje te zien. Pierre had het niet noodig geacht den burgemeester of de politie te waar schuwen: alleen Dr. Coulan had hij van alles in kennis gesteld. De dokter was een goede en geleer de grijsaard, behulpzaam voor iedereen in zijne edele taak werd hij bijgestaan door eene gezellin, wier hart zoo vol maakt was als het zijne Toen hij bij de familie Kerlan kwam vertelde de opzichter hem alles wat er gebeurd was sedert zijne vrouw het kind bij het kruisbeeld gevonden had en vergat natuurlijk evenmin hem het volstrekte stilzwijgen van het meisje mede te deelen. In deze gebeurtenis is alles vreemd, zeide de geneesheer. Wat beteekent het zwijgen van de kleine Hebt ge de politie gewaarschuwd? voegde hij er bij. Neen, dokter, wij hebben ge meend de geheeie genezing van Mireille te moeten afwachten, omdat we ver onderstelden dat zij dan zou spreken Maar middelerwijl zijn de ellen delingen. welke haar hebben achter gelaten, tegen alle vervolging beveiligd, riep de dokter eenigszins gemelijk uit. Neem me niet kwalijk, Kerlan, dat ik u dit ronduit zeg, ge hebt zeer licht zinnig gehandeld. Wat konden we doen, temeer om dat zij niets wilde zeggen. Gij hadt haar daartoe moeten dwin gen. Wanneer u haar gezien heeft dokter, zult u moeten toegeven dat het feitelijk onmogelijk is, haar tot iets ie dwingen, in den toestand van zwakte, waarin zij zich bevindt. De gedachte aan de ziekte welke zou trachten te genezen, stemde grijsaard zachter. Ge hadt ten minste op het raad huis aangifte kunnen doen, men zou dan een bericht met alle bijzonderheden in de dagbladen hebben kunnen plaat sen. Dat is waar, zeide Kerlan spijtig. Maar het is nog tijd, morgen ga ik naar het raadhuis. De dokter boog zich over het bedje en nam de hand van Mireille in de zijne Zij keek hem met hare groote oogen onrustig aan, alsof ze bang was voor den onbekende: het arme ding was ook zoo dikwijls getroffen door het harde lot. Hij zeide met de goedige stem van een grootvader: „Wij zijn wat vermoeid, klein meisje De goedheid, welke uit die stem sprak, de blik, die de grootste welwil lendheid uitdrukt stelden het arme kind gerust, een glimlach kwam op hare lippen. De dokter onderzocht haar nauw keurig en zeide dan met een hartelijken lach: - Het heeft niet veel te beteekenen lieve kleine een beeije rust, een goede regelmatige voeding en weldra spelen we met Marie in den tuin. Alle Copie hierop betrekking hebben- moet Dinsdag avond in ons bezit zgn. SERVATIUS - OMROEP Hoopvol, alhoewel met twee inval lers toog Serv. naar Venlo om aldaar V.V. H te bekampen. Daar de wed- strgd Kimbria—V.V.V I afgelast was, kon V.V.V. n op haar sterkst uit komen, o.a. Hofstede en Tusveld waren van de partij. Dat was pech voor Servatius. De wedstrgd op zich zelf was van goed gehalte en Serv. was absoluut niet de mindere. Wederom had S9rv. pech toen een achterspeler te hard op den keper terugspeelde, zoodat het leer in eigen doel vloog. Een goedkoop doelpunt dus. Met schieten op het vflandelgk doel had Serv. ook geen geluk. Vijf min. voor 't einde maakte TuBveld aan alle onzekerheid een einde en joeg hard no. twee in 't Serv.-net. Len gelijk spel had de verhouding beter weergegeven. Zondag: V.I.O S.T—Servatius. Indien de Venrayers weer eens volledig kunnen uitkomen, kan men een prachtwedstrg'd verwachten. Een overwinning op Vlost telt dubbel, Z,a' ook m8t verdubbelde krachten dienen aangepakt te wor- den. Viost is absoluut niet onover winnelijk. In Venray wonnen de Te- gelsen op 't nippertje, ook toen had uitslag evengoed andersom kun- nen zön. Daarom Servatius: „Nu of Nooit". Waarom zullen de kansen ook niet eens kunnen keeren. We verwachten daarom een harde strijd tusschen twee gelijkwaardige ploegen met a a°a,8n- We "S11 beiiauwd naar de uitslag. Servatius li trekt naar Meerlo, oogenechjjnljjk een gemakkelgke opgave, doch denk erom, onderschat uw tegenstanders niet; dan ral Ser vatius II wederom twee puntjes rgker worden. Servatius III heeft ook al een uit- wedstrijd en is bjj D.I S. II op visite. Hier zal Servatius IEE wel de volle winst voor zich opelschen. B V6VVaT^UNIVc BPe6lt tbUl3 teg6n B.V.V. II. Nu Servatius IV alle aan dacht voor zich opeischt, kunnen we eens goed nagaan of er werkelijk ook vorderingen gemaakt zga. VALK-REVUE Zondag j 1. ragen we da Valk weer eens goed op dreef. Over het geheel h g00d spel te ïlea gegeven, al was het voor het doel nog wat te k°5 d0 belde vleugelspelers was het achot zoek, anders was de score nog veel hooger geweest. Met 6—2 werden de Tigiianen huiswaarts ge stuurd. Dit was weer eens een flin ke overwinning voor de Valken. Zoo willen we er meer zien en dat zal ook bes-, kunnen als er maar vlug en open spel wordt gespeeld Morgen heeft de Valk I vrijaf maar a,s. Zondag wacht hun een zwaren wedstrijd. V.I O.S.T. uit Te- gelen komt dan op bezoek en er wat moeten gebeuren wil de Valk dezen wedstrijd in een over- winning omzetten. r ïr °t ,V?,eede elftsl gaat morgen b(j R.K.L V.V. In Lottum op bezoek e« gezien de prestatiea van de laatste weken kan daar gewonnen worden. Het derde elftal la bjj Oostrum II te gaat. Ook de Jongste Valken ach ten wij wel ln staat om belde punt jes mee naar huls te brengen. Maar paa op' dat g® uw tegenstander niet onderschat, want dan kon -t wel eens verkeerd sfloopen. Veel eucces D.I.S.-nieuws. De wedstrijd DI.SSevenum werd rtL, f f,atste bogoobllk nog veran- d"d'n Sevenum D I s. De groen- witten maakten echter een vergeef - sche reis. Na een kwartier te hebben gespeeld werd de wedstrijd wegens regen en de gesteldheid van het terrein gestaakt. Morgen ontvangt D.I S.DEV II pe Arcen-reserves hebben er tot DOS niet veel van terecht ge- nin^ Z0°Jat we wel een overwin, ing van DIS. mogen verwachten, indien de tegenstander niet onder schat en met 't noodlge enthousiasme gespeeld wordt blijven de punten in Hij riep de beide echtgenooten ter zijde: Beste vrienden, uwe kleine be schermelinge lijdt in den hoogsten graad aan bloedarmoede; het is meer dan tijd dat er voor gezorgd wordt. Zult u haar genezen vroeg Louise met eenige vrees. Jawel, gelooft me, maar de be handeling moet onverwijld en krachtig - worden aangepakt, indien wij het zoo ver willen brengen. Hiar echter zal dit niet mogelijk zijn. De beide echtgenooten keken elkan der allerpijnlijkst getroffen aan. Dr. Coulan zweeg en zocht een op lossing, voor dit vraagstuk. Plotseling helderde zijn gelaat op: Ik ga alles mededeelen aan de dames de Montscorff, riep hij uit. Ik ben er zeker van dat zij ons zullen helpen. Terwijl Louise en haar echtgenoot hem vragend aankeken, antwoordde hij: De dames bewonen een heerlijke villa aan de oevers van de Scorff: groote, schaduwrijke boomen rondom een zeer gezonde lucht, en buitengewoon ge schikt voor de kuur <iie wij zullen be ginnen. Denkt u, dat de dames er in zul len toestemmen? vroeg de opzichter. (Wordt vervolgd)

Peel en Maas | 1940 | | pagina 5