AKKERTJES •Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Onze Nederlandsche samenleving. Buitenland. Binnenland. Voor Boeren en Tuinders. WELKE BONS? Provinciaal Nieuws Zaterdag 14 December 1940 Een 'en Zestigste Jaargang No 50 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS1-8 regels 60 cent, 7Va ct. per regel, bij contract groote reductie. UITGAVE Fa. van den MUNCKHOF VENRAY Tel. 512 Grootestraat 28 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS: voor Venray 65 ct. buiten Venray 75 ct. per kwartaal. Afz. no. 5 ct. Leven in een tijdvak van revolutie is uitteraard anders dan leven in een tijd, welke geleidelijk voortvloeit Het is waarlijk geen wonder, dat bij de omwenteling der geesten, welke zich thans ook in ons volk voltrekt, ook de oppervlakte van het volksleven in beroering wordt gebracht. Wel gaan in ons kalme, rustige volk de golven gewoonlijk niet hoog, maar de wateren zijn thans verre van stil. Juist in rijden als deze is het lang niet denkbeeldig, dat de onderlinge sfeer vertroebeld wordt. En dit moet vermeden worden, omdat het den gang naar den nieuwen tijd bemoei lijkt. Wij kunnen ons indenken, dat in een volk, dat ln het algemeen zich halsstarrig zou verzetten tegen de aanpassing aan nieuwe tijden, voor hen, die deD nieuwen tijd aanvoelen en reeds in zichzelf beleven, er een oogenblik zou kunnen komeD, waarin zij ook uiterlijk den ban willen breken en terwllle van hun visie op volken tijd het volksleven tijdelijk in gevaar moeten brengen. Maar hiervan kan thans in het Nederlandsche volk geen sprake rijn, omdat het Neder landsche volk zich niet halsstarrig tegen het nieuwe verzet, doch juist: in De Nederlandsche Unie dag aan dag ijvert naar den nieuwen tijd, voor de nieuwe gemeenschap. Weinigen zullen tevoren hebben vermoed, dat de volksbeweging, welke wij hebben ontketend, zulk een geweldige snelle en zulk een geweldig groote beteekenls zou krijgen. Door De Nederlandsche Uoie wil het Nederlandsche volk zijn nieuwe gemeenschap bouwen. Unie en Nederlandsch Volk worden van dag tot dag, door den weg van hon derdduizenden gezinnen, meer één. Onverbrekelijk zal deze binding worden, ja zij is dat reeds. O, zeker, er zijn nog in De Unie vele louter negativi8tl8che leden, maar haar élan als geheel draagt onmiskenbaar een opbouwend karakter. Volgt ons Nederlandsche volk De Unie, en ons volk doet dit heden Inderdaad on loochenbaar. dan zal ook ditmaal Nederland Nederlandsch-besliat en ook Nederlandsen-gestadig een nieu wen tijd Ingaan. Zoo zal Nederland in de nieuwe samenwerkiDg der Europeesche vol keren tijdig gereed zijn, doortrokken van een vasten en on breekbaren wil tot opbouw. Reeds nu teekent zich dit zóó duidelijk af, dat onafhankelijk van het verdere oorlogsverloop, dit volk zal arbeiden aan zijn nieuwe plannen. Deze volkswil zal zich doorzetten onweerstaanbaar. Geen reactie zal dit meer kunnen tegenstaan, geen ouderwetsche tegenwerping kan den voortgang nog belemmeren, geen politieke partij zou nog kunnen rem men. Maar daarom zou het breken van den ulterlijkea ban, daarom zou straatrevolutie hier louter misdadig zijn, geen enkel volksbelang zou ermede zijn gediend. Want door De Unie stevent ons volk reeds recht den nieuwen tijd in. Toch zijn er, helaas, ln ons volk tendenzen bij enkelen, om deze rich ting te miskennen en den koers van het geweld ln te slaan. De „macht op straat", de „machtsovername" worden door de N.S.B., volkomen overbodig en volkomen onnoodig, gepropageerd. Overbodig en onnoodig: want de revolutie des geestes vol trekt zich reeds ln ons volk door De Unie. De eenige verklaring, welke wij van de N S.B.-verlangens naar straat verovering en „macht" kunnen geven, is, dat zij zich als N.S.B. niet ziet louter als middel voor het bereiken van voor het volk betere tijden, doch als doel. En dat veroordeelen wij, omdat het strijdt met de hooge op vatting, welke ieder van het volks welzijn moet hebben, dat leidt ons terug naar den ouden partijstrijd, waarin zoo dikwijls de pari ij doel was op zichzelf, „hoogste" doel. Onze tfld vraagt nu offers, geen eiachen, volksovertuiging en geen machts vertoon. Onze volkshouding mag door dit drjjven van enkelen niet worden beïnvloed. Ons volksantwoord ls wij bouwen rustig voort aan den nieu wen tijd, wij bestrijden de negativis- tische elementen In eigen kring, wij gaan den weg, welken wij voor Nederlands volk als den beste zien. Wij hadden gehoopt, dat ook de N.S.B dien zou gaan. Doch zij blijft de „macht" voor zich opeischen. Zelfs een raad van Advies, contact orgaan tusschen Nederlandsch volk en bezetting, wilde de N.S B. niet. Zij wil alles alleen doen. Welnu daD, wanneer men dan heelemaal geen betere verhoudingen wil, dan blijft voor ons zelf onze eigen weg, die van volksopvoeding en volksover tuiging. Ons doel is duidelijk en wij laten ons daarvan niet weerhouden. Maar wjj mogen als volk ons ook niet laten prikkelen. Wij willen geen verstoring van rust en orde. Wij dienen" overal, op de straat, vooral ook in de Universiteiten en in de scholen, ln fabrieken en werkplaat sen en kantoren en bureaux, onzer zijds de samenleving met allen een goede Nederlandsche samenleving voor allen te doen zijn. Wij dienen standvastig en karaktervol ons hoog te houden ln kalmte en positieven opbouwenden arbeid, ons niet te laten verleiden met haat met haat te beantwoorden, intimidatie met intimidatie, beschimping met be schimping. Zij gaan langs ons heen. Ons volk is nog niet tot die een heid gekomen, welke de nieuwe tijd vraagt. Wjj zijn nog een „samenle ving". maar een samenleving, welke van uur tot uur gestadig zich ver sterkt en verdiept, bereid voor de nieuwe taak, vooral dank zij De Unie. Laat ons dat alles niet verstoren of laten verstoren en ons volk niet in groot innerlijk gevaar brengen, wat tevens steeds een uiterlijk ge vaar ls, door onevenwichtigheid, haat. wrevel en drift. Politiek verlangen, politiek werk ls goed, politieke hartstocht steeds blind en onvrucht baar, want het gaat om den gee3t in ons volk en die ia te hoog om te grabbel gegooid te worden. Ir. Mussert schreef onlangs, dat De Unie „geen lor" van het. nationaal- soclallsme begrijpt en hjj zelde tevens met nadruk, ln 1941 de macht in Nederland te zullen overnemen. Wij willen hem onzerzijds wijzen op de zeer juiste zinsneden uit het hoofd artikel van de Frankfurter Zeitung van 19 November, welke in „De Unie" van de vorige week werd opgenomen en welke inhielden, dat op den duur niet geweld, doch volksgeest beslis send ls. Niet de macht op straat, doch de geest des volks zal ook in Nederland beslissend zijn. Ons volk houdt niet van machtsver toon. Want macht zonder volks overtuiging is hol. Dat weet leder een. De heipalen voor onzeD nieuwen bouw zijn godsvertrou wen en gezamenlijke arbeid, de fundamenten daarop berustende zijn saamhoorlgheid en Neder landsch socialisme. In ons bestek komen haat en intimidatie niet voor. Wij weten bet en voelen het aan: ons volk zou zoo van harte gaarne zien, dat De Uaie reeds nu veel practisch werk zou kunnen doen. Daartoe kreeg zij de mogelijkheid nog niet. Doch wij hebben ons in dit alles te troosten met de innerlijke overtuiging, dat in de ware volks ziel, ln volksvorming en volksover tuiging, het wezenlijke initiatief, lm mers het volksvertrouwen, bij ons ligt en niet bij een naar macht op straat strevende N.S.B. De Unie werkt voort in en rond de eigen ge lederen. Reeds nu was haar corpo ratief programma het meest positieve het meest besliste van alle. Zij dient haar volk en overheerscht het 'niet, ja zij is het Nederlandsche volk. Dus nogmaals: men houde zich steeds waardig en rustig en kalm. Deze vermaning scheen ons niet overbodig, nu hier en daar de bladen berichten over onevenwichtigheid en demonstratie vermelden en nu wij reeds eenige malen moesten ingrij pen. Zoodra De Unie iets in dien geest ln hare gelederen bemerkt, zal zij □iet aarzelen tot royement over te gaan en verdere maatregelen te treffen. Want openbare orde is onze Nederlandsche plicht, vooral ln oor logstijd. En die plicht gaat ons boven alles, terwllle van ons volk. l) Althans volgens de eerste ver slagen der rede te Haarlem; latere verslagen spraken van een onzeker tijdstip. DE OORLOG IN HET ZUIDEN. Van het Westfont geen nieuws, zóó zou tegenwoordig weer het dage- lijksche legerberlcht kunnen luiden. Hetwelk dan evenmin als in de jaren '14—18 zou beteekenen, dat er daar niets gebeurde. Er gebeurt Integen deel eiken dag heel veel. „Geen nieuws" wil dan ook eigenlijk zeg gen: geen andere gebeurtenissen dan het torpedeeren of op andere wijze ln den grond boren van schepen, die in de Engelsche wateren varen en geen ander nieuws dan het stelsel matige bombardeeren van Engelsche steden en het vernietigen van de apparaten van het Britsche econo mische leven. Dat alles ls het eentoonlge, maar vreeselijke oorlogsspel van allen dag ln het Westen, een spel, dat van Britsche zijde verzwakte weerslagen wekt bij nachtelijke bomaanvallen in Duitschland en het bezette gebied. Zóó duurt de oorlog voort in het Westen, zonder dat we kunnen be palen, of en wanneer hij die wijze ten einde kan worden gebracht. Daaromtrent heeft ook de Führer zjjn gehoor niet nader Ingelicht, toen hij Dinsdag j.l. een redevoering hield ln de hal van een groot wapenfabriek. In die rede wees Hitier op de nood zaak om den strijd voort te zetten tot de overwinning, omdat een neder laag de vernietiging zou beteekenen van het Duitsche volk en van den Dultschen staat, zooals hij dien had herbouwd. Hij verzekerde ziju gehoor overigens met grooten nadruk, dat deze overwinning verzekerd ls. De strijd in de lucht zal voortduren en gevoerd worden met alle middelen welke noodlg zullen blijken. De laatste en beslissende phase van den oorlog, aldus Hitier, zal eerst beginnen wanneer hij het sein daarvoor geefr en het oogenblik wordt door hem berekend naar de zekerheid, dat hei ve-lles aan menscheolevens voor Duitschland het geringst zal zijn. Op directe wijze wordt de oorlog op het oogenblik slechts In het Zui den gevoerd, n.l. In Albanië en aan de Egyptisch-Lybische grens. Men moge groote bewondering hebben voor de taaiheid, waarmee de Ita lianen zich daar weren en de uit muntende strategie, welke hun terug, tocht kenmerkt, het valt daar □evens niet te ontkennen, dat de grootste voordeel en voorloopig nog aan de tegenpartij toevallen. We zeggen „voorloopig", omdat het natuurlijk vaststaat, dat Italië, als dat noodig blijkt, overweldigende reserves kaD aanvoeren. Maar Int us- schen staat er geen Italiaan meer in Griekenland en hebben integendeel de Grieken hun tegenstanders een heel stuk het Albaneesche gebied in gedreven. Als men nu bedeDkt, dat Italië het conflict begonnen is met het stellen van een ultimatum, waarin de toelating werd geëlscht van een be- zetting van verschillende strategische punten door de Italianen ln Grieken land, om te voorkomen dat de En- gelachen zich van Grleksche bases zouden kunnen bedienen, en alamen dan berekent, dat nu de Engelschen inderdaad als Grieksche bondgenoo- ten de beschikking over al het Griek sche territoir hebben verkregen, terwijl de Grieken zelf de Italianen tot in Albanië terugdrongen dan moet dat toch een weinig fraaie uitkomst worden geacht van een zoo krachtig genomen initiatief. Men mag wel aannemen, dat de belangrijke wijzigingen, welke ln het Italiaansche opperbevel, voor leger en vloot, gebracht worden, met die weinig fraaie uitkomst In verband staat. We zeldende Italianen beschik ken nog over machtige reserves, welke kunnen worden ingezet. Maar daarmee zal toch eenige spoed moeten worden betracht, want als hun legers ln Albanië eenmaal zou den zijn teruggedrongen tot de kust rond de enkele geschtkte toevoer havens, dan wordt hun punt van uitgang voor een nieuwe offensieve actie benauwend klein. Op een klein oppervlak tesam en gedrongen mach tige legers, vormen in den modernen oorlog een al te makkelijk doelwit voor vijandelijke vliegtuigeskaders. De vraag blijft daarom actueel, of Duitschland ln het Zuid-Oosten van Europa niet zal trachten in te grijpen ten behoeve van den bond genoot. In een vorig overzicht wezen we er reeds op, dat er bezwaren be staan tegen het begaan van den weg over Bulgarijë naar Griekenland Daardoor concentreert zich, zooals we in datzelfde overzicht voorspel den, de aandacht meer en meer op Joegoslavië Vanuit Roemenië zouden Duitsche legers hun weg door Joegoslavië naar Albanië en Griekenland kunnen nemen, wanneer daaromtrent met Joegoslavië een overeenkomst zou kunnen worden gesloten. In dat ver band ls een recent bezoek van den Hongaarschen minister van buiten- landsche zaken aan de hoofdstad van Joegoslavië van belang en is het merkwaardig, dat in de interna tionale pers gerucht eu de ronde doen, als zou Joegoslavië op het. punt staan om zich voor de politiek der asmogendheden te verklaren en zelfs formeel tot het drle-mogendheden- pact toe te treden. Volgens nog andere geruchten, welke in de internationale pers tot uiting komen, zou er ook een over eenkomst zijn te verwachten tusschen Duitschland en Frankrijk. Zulk een overeenkomst zou de positie van Italië in Afrika ten goede kunnen komen, nu de Italianen bezig zijn om weerstand te bieden aan een Britsch offensief langs de Egyptisch- Lybische grens. Nu de Italianen aan de Oostgrens van Lybië ln strijd verwikkeld zijn, is het niet prettig voor ze om ln onzekerheid te ver- keeren omtrent hetgeen aan de West grens van Lyblë Tuniszou kunnen gebeuren. Een volkomen veilige toestand dèAr, zou het vrij komen beteekenen van krachten voor de verdediging aan de grens van Egypte. DE WINTERHULP. Er zijn nu meerdere berichten los gekomen over de eerste resultaten der inzamelingsactie voor Winter hulp en uit deze blijkt, dat la de meeste plaatsen des lands op milde wijze la geofferd voor het goede doel en dat derhalve heel wat nood in het barre jaargetijde zal kunnen worden gelenigd. De Inzamelingsactie zal voorloopig maandelijks worden voortgezet en de eerstvolgende collecte zal dadelijk na Kerstmis worden gehouden. Men houde het vuur der milddadig heid brandende, zette zich over de vooroordee'en heen en geve zich, in dien mogelijk op als collectant (e), opdat het niet steeds dezelfde men- echen zullen wezeD, die hun daad werkelijke offers moeten brengen. Gevaarlijk werk Onbegrijpelijk is het, dat er nog steeds meoschen worden aangetrof fen, die niet met hun handen van gevonden oorlogsprojectielen kunnen afblijven Wanneer we zeggen, dat zulk soort menachen nog altijd wordt aangétroffen, is dat maar een be trekkelijke waarheid, want al te dikwijls zijn het slechts de stukken en brokken dezer lieden, welke men weervindt. Dezer dagen nam een Schevenln- ger een op het strand gevonden bom mee aaar huls. Aldaar is hij waar schijnlijk aan het „demonteeren" ge- gaaD, want het huis is uit elkaar gevlogen en van den man vond men niet veel terug. Een paar dagen later raakten een paar jongens op het Schevenlngsche strand met zoo'n zelfde ding aan het spelen. De knapen rusten thans op het kerkhof. Laat men toch van dat gevaarlijke goedje afblijven en liever, ter be scherming van het leven van anderen aanstonds de politie of de Duitsche autoriteiten ln kennis stellen van het eventueeie aantreffen van ge vaarlijk uitziende voorwerpen. Kerst-kaas. De feestdagen behoeven niet voor bij te gaan zonder er door iets extra op tafel, aan herinnerd te worden. Ook voor de Kerstdagen hebben we een dubbele portie suiker toegewe zen gekregen, zoodat er een zoetig heidje af kan en bovendien zal er iets hartigs zijn. Wel niet in den vorm van een Kerstgans, maar in dien van een lekker Edammertje. Per hoofd der bevolking wordt voor de Kerstdagen n.l. een extra rantsoen van een half pond kaas beschikbaar gesteld. Vordering van slachtvee. De vleeschdlstributie zal, naar het zich laat aanzien, op het einde dezer maand weer normaal functioneeeren. We krijgen dan de gewone portie per week. Ten behoeve dezer regeling is men moeten overgaan tot vorder ing van slachtvee. Voor 28 Februari a.s. zal van elke vijf koelen er één moeten zijn Inge leverd. Waarschijnlijk zal het aanbod nu binnenkort wel groot zijn, want met nadruk is er op gewezen, dat er geen uitzicht bestaat op verhooging van de aankoopprijzen, zoodat het aanhouden van de te leveren run deren tot den uitersten termijn slechts tot nadeel, tot verbruik n.l. van kostbaar voer, kan lelden. We hebben dus kans op een Kerst rollade! Distributienieuws. Gelukkig zijn er van de week geen schokkende mededeellogen gedaan inzake de rantsoeneeringen. Er loopen geruchten, dat zeer binnen kort ook de aardappelen in de rant soeneering zullen worden opgenomen, maar bij de eventueeie toewijzingen zal worden rekening gehouden met reeds aanwezige particuliere voor raden, zooals dat eveneens met de brandstoffendlstributie is geschied. Van de loopende geruchten konden we tot heden nochtans geen beves tiging bekomen. Rijstgries is op bon gesteld. Velen hebben trouwens nooit anders ge weten, dan dat dit artikel niet vrij meer was. Voortaan zal men rijst gries nog slechts op den rijstbon kunnen bekomen. Boter schijnt een betrekkelijk schaarsch artikel te gaan worden. Weer, eu thans officieel, la de Neder landsche vlag op de margarine ge- heschenhet verbruik wordt niet enkel aangemoedigd, maar zelfs zal men op gezette tijden op een boter bon niet anders dan margarine kun nen koopen, in enkele gevallenof margarine, of vet, of slaolie. Men late het na om brood, boter enz. enz. op de bonnenpof te koopen, want het ligt in de bedoeling om enkele bonnen niet geldend te ver klaren. Van bonnenpof zou dus vooral de winkelier schade kunnen onder vinden. Belangstelling voor Fruitteelt. Een vaa de onderdeelen van den land- en tuinbouw, de fruitteelt, mag zich ln de laatste jaren in een onge- meene belangstelling verheugen. Een belangstelling, die zich uit ln een pogen om zoo goed mogelijke resul taten te bereiken. Niet alleen wat de grootte van den oogst aangaat, doch ook wat de kwaliteit der vruchten betreft. Er ls een tijd geweest en wij behoeven niet eens zoo heel ver terug te gaan dat men zich weinig aan den boomgaard liet gelegen lig gen. Men liet maar groeien, zooals het groeien wilde en hoogstens zaag de en hakte men een paar takken weg, als deze wat teveel plaats in namen (Er wordt wel gefluisterd, dat hier en daar nog wel zóó ge handhaafd wordt, doch dat zal bij onze lezers wel niet zoo zijn). Aan een bemesting van de boomen werd al heelemaal geen aandacht geschon ken. Hoe is alles ten goede veranderd Nu zijn er al keuringsdiensten voor het keuren van aan te koopen vrucht- boomen. En deze keuring heeft er ook nu weer op aangedrongen meer vruchtboomen bij de boerenwoningen te planten. Daar ls veel voor te zeg gen. Goed aangelegde en goed onder houden boomgaarden geven als regel goede uitkomsten bij betrekkelijk geringe kosten. Bovendien kunnen de boomgaarden, als de beplanting zich daartoe leent een vrij goed grasgewas geven. Wat ln dezen tijd ook heel wat waard is. Maar dan moet de bodem ook extra van voedingsstoffen voorzleD worden. In deze grasboomgaarden is bijv. een goede stlketofgift zeer op zijn plaats. Nu ls er, gelukkig, nog tamelijk goed aan de stikstofmest te komen, althans vergeleken bij en kele andere meststoffen. De lucht- stikstoffabrlcage, die in de laatste jaren zoo'n hooge en groote vlucht genomen heeft, komt ons nu bijzon der van pas. Wij kunnen hier thans van profiteeren, door niet alleen voldoende, maar ook zeer vroeg de stikstof te geven evenals de aDdere meststoffen. De boomgaardcommissie wees er kort geleden op, dat om goede resul taten bij fruitteelt te krijgen noodlg ls: een goede snoei, tijdige bespuitin gen en doelmatige bemesting. Aan welk laatste, zooals opgemerkt werd, nog te weinig aandacht geschonken werd. Dat moet anders worden. En wordt anders. AGRICOLA. BROOD EN GEBAK Elke der met 18 gemerkte bonnen van de broodkaart geeft recht op het koopen van 125 gram rogge brood of 100 gram ander brood of 1 rantsoen gebak. Bonnen zijn geldig t.e.m. 15 Dec., eventueel t.e.m. 22 Dec niet in hotels, restaurants e.d. BLOEM EN BAKMEEL Elke der met „2" genummerde bonnen van de bloemkaart geeft recht op het koopen van 60 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood of Y, rantsoen „gebak" of 35 gram meel" of bloem (dat is tarwe bloem, tarwemeel, roggebloem, rogge meel, zelfrijzend bakmeel of boek- weltmeel). Geldig van 2 December t.e.m. 29 December. EIEREN Bon 23 (algem. distributieboekje) geeft recht op het koopen van één el. Geldig t.e.m. 15 Dec., eventueel t.e.m. 22 Dec., niet in hotels. BOTER Bon 20 (boterkaart) voor 250 gram boter of magarine of 2 ons vet. Geldig tot en met 20 December. MARGARINE - VET Bon 20 (vetkaart) voor 250 gram margarine of boter of 200 gram vet. Geldig tot en met 20 December. SLAOLIE Tijdvak 14 Dec. tot en met 20 Dec geeft bon 21 van boter- en vetkaart recht op 'n half pond boter of mar garine of een halve flesch slaolie. De bonnen 21 blijven tot 27 December geldig. Slaolie mag tot en met 31 Januari worden afgeleverd. Wie sla olie wensebt moet thans reeds bon 21 bij zijn winkelier inleveren. VLEESCH. Bon 11 voor 1 ons vleesch, been Inbegrepen. Geldig tot 15 Deceven tueel 18 Dec. VLEESCHWAREN Bon „11 Vleesch" en „11 Worst vlee8chwaren" voor een rantsoen vlee8Chwaren. Geldig tot en met 18 December. Tot en met 15 December ook voor hotels. KAAS Bon no. 49, 50, 62 en 63 elkrecht- gevende op ééa ons kaas. Geldig tot en met 29 December. HAVERMOUT enz. Bon 83 (algem. distributieboekje) geeft recht op 250 gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappelmeel vlokken of gort of gortmout of grutten. Geldig tot en met 27 December. MAÏZENA enz. Bon 93 (algem. distributieboekje) rechtgevende op 100 gram maïzena of griesmeel of sago of aardappel meel, dan wel voor een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder. welke 100 gram zetmeel bevat. Geldig tot en met 27 December. VERMICELLI enz. Bon 98 (algem. distributieboekje) rechtgevende op 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. Geldig tot en met 27 December. GORT enz. Bon 88 (algem. distributieboekje) voor 250 gram gort of gortmout of grutten. Geldig tot en met 27 December. Voelt U zich zenuwachtig en gejaagd, overspannen. Uzelf tot last en moeilijk voor Uw omgeving? Neem dan direct 'n "AKKERTJE" en ge voelt een welda dige rust over U komen! "AKKERTJES" kalmeeren, door hun bijzondere sa menstelling alsregel reeds binnen een kwartier het overprikkelde zenuwstel sel en Ge voelt U als na een verkwikkende slaap. "AKKERTJES" bevatten géén verdoovende be- standdeelen en zijn voor het gestel niet schadelijk. tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou 13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. KOFFIE OF THEE No. 81, rechtgevende op onder scheidenlijk Yi pond of 75 gr., tot en met Vrijdag 20 December. Dezelfde hoeveelheid ls verkrijg baar op de bonnen: „één rantsoen koffie of thee" PEULVRUCHTEN Op bon 56 t.e.m. 16 December 1 pd. peulvruchten. ZEEP: Bon 17, rechtgevende op 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep of 225 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram waschmlddelec of 150 gram eenheids- zeep of 200 gram vloeibare zeep tot en met 31 Dec. De bonnen voor extra-rantsoen geven tot en met 24 Januari 1941 elk recht op hel koopen van een stuk toiletzeep (oude samenstelling) van gemiddeld gewicht. Tot en met 31 December kan op bon 116, welke tegelijk met de tex- tlelkaart ia uitgereikt, 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême dan wel een pot scheerzeep worden gekocht. SUIKER Bon No. 30 rechtgevende op 1 Kg. geldig tot en met Vrijdag 20 Dec. De bons gemerkt één rantsoen suiker geeft recht op aankoop van eenzelfde hoeveelheid. Bonnen gemerkt y4 suiker, geven recht op aankoop van y< kilogram RIJST - RIJSTEMEEL Bon 43 (algem. distributieboekje) geeft recht op 250 gram rijst of rjjstemeel of rijstebloem of grutten- meel (gemengd meel). Geldig tot en met 27 December. PETROLEUM: „Periode 7", voor hen, die over geen andere kookgelegenheid be schikken dan met petroleum. Geldig tot en met 29 December voor 2 liter. „Periode B" (voor wie enkel petro leum voor verlichting kunnen ge bruiken) voor 2 liter tot en met 15 December. VENRAY, 14 Dec. 1940 OPHALEN HAARDASCH en HUISHOUD VUILNIS. Burgemeester en Wethouders van VeDray brengen ter kennis van die genen in de kom der gemeente, die ln het kalenderjaar 1941 ln aanmer king wenschen te komen voor het van gemeentewege doen ophalen van haardasch en huishoudvullnis, dat vóór 1 Januari 1941 ten kantore van den gemeente-ontvanger of door storting op postrekening No. 22648 ten name der gemeente Venray. het daarvoor verschuldigde recht ad f 5 dienen te voldoen. Venray, 10 Dec. 1940 Burgemeester en Wethouders v.nd. A. H. M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN KENNISGEVING. De Burgemeester van Venray brengt aan belanghebbenden ter kennis, dat de gezinsleden van de Nederlandsche arbeiders, die ln Duitschland werkzaam zjjn, onmid dellijk recht hebben op bijstand van de „Krankenkaaae" in ziektegevallen. Voor deze bijstand komen In aan merking: 1) de echtgenooten van de ver zekerden; 2) de kinderen van de verzeker den, ook buitenechtelijke-, stief- en pleegkinderen, tot het einde van het 16e levensjaar,

Peel en Maas | 1940 | | pagina 1