WV1 VN MA AQ jl JUJjIJ IJI i iVlAAij •Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. I Alleen Boter is boter „VENRAY' boter Ons volk en de bezetting. Buitenland. Voor Boeren en Tuinders. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 23 November 1940 Een en Zestigste Jaargang No 47 ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 cent, 7Va ct. per regel, bij contract groote reductie. UITGAVE Fa. van den MUNCKHOF VENRAY Tel. 512 Grootestraat 28 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS: voor Venray 65 ct. buiten Venray 75 ct. per kwartaal. Afz. no. 5 ct. is zeer fijne boter I Kalme overreding, geen dwang of geweld. Geen koppige terughoudend heid, maar ook geen hard handige voortvarendheid. Als het ware dagelijks worden wfl eraan herinnerd, in welk een moeilijken toestand wij verkeeren als gevolg van het feit, dat ons land thans bezet gebied is. Wij hebben geen eigen regeeringhet gezag is in handen van de bezettende Duit sche overheid en als schakel tus- schen volk en die overheid hebben we feitelijk alleen een ambtenaren apparaat, dat kwalijk als verbinding tusschen ons volk en de Duitsche autoriteiten kan gelden. Er wordt hard gewerkt aan de politieke wilsvorming van Qns volk en het is te hopen, dat men een ware eenheid in het nationale dus met eerbiediging van elkanders diepste overtuigingen spoedig zal weten te bereiken, opdat er een levend contact komt tusschen ons volk en de Duitsche overheid, een contact, dat gedragen wordt door de sympathie van de groote meer derheid van ons volk. Die meerderheid is van meening, dat die schakel niet en uitsluitend gevormd kan worden door de N.SB., zoowel om de houding van deze beweging in het verleden als om haar on-Nederlandsche strijdmethode. Wanneer dan ook beweerd wordt, dat de afkeer van ons volk tegen de N.S.B. zijn grond zou vinden in het feit, dat ons volk niets wil weten van een nieuw-ordenlng in Europa en van het veroveren daarin van een plaats voor ons land, dan is dit een absoluut onjuiste voor stelling van de houding en de men taliteit van ons volk. Ons volk In zijn groote lagen wil wel mee in de nieuwe ordeniDg, maar dan moet men het rustig den tijd laten voor bezinning en aan pasBlng en het niet met geweld drijven. Bij een juist en pak-aan groeit er een betere verhouding van ons volk tot Dultschland. Dat kan bevorderd worden door artikelen, zooals het hoogstaande Duitsche blad ,,Das Reich" onlangs gaf en waarin het betrekken van ons land in den oorlog niet uitsluitend verklaard werd als een militaire noodzakelijkheid, maar ook als een eerlijk gemeende po ging, om Europa door een nieuwe sociale en economische ordening als geheel een grootere welvaart te geven. Het heeft geen zin, aldus O.N., om over deze argumenten te gaan dis- cuBsleeren. Wij staan nu eenmaal hier voor een voldongen feit en als wij werke- lijkheldsmenscben willen zijn, dan rest ons geen andere taak, dan van den toestand, zooals die nu eenmaal is, het beste te maken voor ons volk. Uitgaande van dezen toestand 1b het natuurlijk voor de nieuwe samen werking tusschen de overwonnen volkeren en den overwinnaar, wel van beteekenls, dat we eerlijk en oprecht tegenover elkander staan. En wanneer dan van Duitsche zijde verklaard wordt, dat men met den inval in ons land geen vijandige be doellngen heeft gehad en deze niet wil beschouwd zien als een straf expeditie, maar meer als een militaire en economische noodzakelijkheid en dat men niets liever wil, dan de welvaart, welke men moest vernie len, zoo spoedig mogelijk en in een betere mate te herstellen, dan wordt op deze wijze ongetwijfeld gemakke lijker een basis gelegd voor een nauwe samenwerking tusschen beide volkeren. Indien alles, wat ons volk na 10 Mei heeft moeten doormaken, kan en mag worden beschouwd als een noodzakelijk offer gebracht aan het hooge Ideaal van een nieuwe en betere Europeesche ordening, dan zal dit ook door het Nederlandsche volk moedig en eerlijk gedragen worden. Wie de geschiedenis en het karak ter van ons volk kent, weet, dat het Nederlandsche volk door alle eeuwen heen zijn welvaart en zijn vrijheid slechts heeft bereikt, ten koste van groote offers. Ons land, aan de woedende baren der zee ontrukt en verdedigd tegen de kracht van de aanstormende rivieren, herbergt een volk, dat door strijd en offers zich een levensbestaan heeft verworven en dat voor zijn nationale vrijheid nooit schroomde de hoogste offers te brengen, welke een mensch bren gen kan, nL zijn leven. Maar één ding, zoo waarschuwt O.N., moet bij deze samenwerking vast staan en dat is, dat hier alleen met ons volk iets bereikt kan worden langs den weg der overreding en niets door geweld. Voor rede is ons volk altijd vat baar geweest, ook al duurde dit proces, door de ietwat stugheid in ons volkskarakter, soms langer. En wanneer deze overreding gepaard gaat met daden die wijzen op een goeden wil, dan is ons volk zeer handelbaar. Maar men trachte ons niet te be naderen met de methode dat, wan neer wij nu niet spoedig goedschiks ons aanpassen, men ons wel dwin gen zal. Zulke methoden hebben slechts een averechtsche uitwerking. En zeker zal men zijn doel tegen over ons volk nooit bereiken met de methoden van gewelddaden en een straatterreur, zooals een enkele maal hier en daar bleek. Wie langs dezen weg meent ons volk te kunnen benaderen, zal spoedig ontwaren hoe volslagen mis rekend hij zich heeft. Dan zal juist de hardnekkigheid en weerspannig heid, waarvan de schrijver in „Das Reich" gewaagt, onder die misschien schijnbaar rustige, maar in werke lijkheid fel gisteDde oppervlakte van ons volk voortwoekeren. Terecht schreef dan ook dezer dagen het Dagblad van Noord Brabant, dat deze menschen van de straatterreur, die ztch aandienen als de vrienden van Dultschland bij uitnemendheid, het tegendeel van een dienst aan het Duitsche Rijk bewijzen. Zoo is 't inderdaad, en we hopen dan ook, dat op de hier aangegeven wijze de weg der toenadering ge vonden worde en niet gepoogd worde om geweld te stellen ln de plaats der overreding. Ons volk mag geen koppige terug houdendheid en wrokkende voor ingenomenheid demoostreeren, maar van de andere zijde zouden even verkeerd en onvruchtbaar zijn een hardhandige voortvarendheid en on tactische taitlng van te reepectee- ren gevoelens. Correct zijn. Wij schreven al eens vaker, dat onze groote zin voor vrijheid ons in meDig opzicht vaak dicht aan den rand van de tuchteloosheid brengt en den drempel daarheen wel eens doet overschrijden. Ons verkeer is daarvan vaak een afspiegeling en vooral b$ de tegen woordige verdulateringsmaatregelen wreekt zich dat. Reeds eenmaal was tegen die tuchteloosheid in het ver keer door de Duitsche autoriteiten gewaarschuwd. Tbans heeft de hoog ste Duitsche politieautoriteit in ons land vla den secretaris generaal van justitie 'n nieuwe waarschuwing la'en richten toe de wielrijders, die zich niet houden aan de verkeers- voorschrlften en tot de politie die te kort schiet in de vervulling van haar plicht. Voor het Nederlandsche gevoel is dit niet aangenaam, zegt de Volks krant terecht en vervolgt dan Noch de eene, noch de ander9 categorie (wielrijders noch politie) had het zoo ver mogen laten komen. Wielrijders en politie beiden hebben ten aanzien van de verkeersvoor- schriften hun plicht te doen. En al spreekt het vanzelf dat niet allen te kort schieten, al zou zelfs een kleine minderheid ln gebreke blijven, die minderheid bezorgt ons volk den roep van tuchteloosheid. En voor ons land is het dreigement, dat de Duitsche polltle-autoritelt bij voort during van den toestand de Duitsche politie zal laten optreden, een bittere pil. Wij Nederlanders, behoeven de be zattende macht geen aanleiding tot klachten te geven. In correctheid mogen wij niet te kort schieten. Wij vertrouwen, dat het bij deze tweede waarschuwing zal kunnen blijven en dat de stok achter de deur niet zal behoeven te worden gebruikt. De oorlog gedeeltelijk in liquidatie Eigenlijk is de oorlog op het vaste land van Europa uitgezonderd een hoek op den Balkan ten einde; Dultschland heeft er ln korte, felle slagen al zijn tegenstanders vernie tigd. Engeland rest den Dultschers nog. Het leek een oogenbllk, dat de Dultschers naar Engeland zouden oversteken om ook het Britsche leger te vernietigen, maar het heeft er thans meer van, dat zij dit plan, tijdelijk of voor goed, hebben laten varen. We hoeven er niet aan te twijfelen: als Hitler het bevel tot uit voering zou hebben gegeven, dan zou bet gebeurd zijn. En met succes. Waarschijnlijk wordt nu echter een beter plan gevormd. Een landings actie in Engeland zou ook veel Ger- maansch bloed hebben doen vloeien en het verslaan van het toch eigen lijk maar onbeteekende Engelsche leger mocht dien prijs niet waard worden geacht. Om Engelands we reldmacht te vernietigen, is het noodig om de Britsche vloot van de zeeën weg te vagen en daartoe kan een militaire (overweldiging van het Engelsche territoir slechts weinig bijdragen, want de vloot kan haar acties voortzetten vanuit de talrijke bases, waarover Engeland aan de kusten van alle wereldzeeën beschikt. Daarom is de luchtoorlog tegen de Britsche oor logs- en koopvaardij vloot, de duikboot actie en de blok kade van de Britsche eilanden waar schijnlijk de meest doeltreffende manier om Albion er onder te krjj gen. Maar zulke actie kan jaren vorderen, aleer een afdoend succes is bereikt. Wat zou intusschen de taak moeten zijn voor de verschei dene millloenen Duitsche soldaten Zeker, groote aantallen mannen blijven noodig voor de militaire be scherming van het bezette gebieden voor afweer van eventueele Britsche militaire acties tegen het vasteland, maar een groote strijd te land valt niet meer te verwachten en zeker niet binnen afzlenbaren tijd. Zal ln deze omstandigheden te Berlijn niet de gedachte rijzen aan een consolidatie van den toestand op het vasteland, welke de mogelijkheid van een gedeeltelijke demobilisatie van de Duitsche strijdkrachten met zich brengt In een oorlog valt er nu eenmaal niet méér te doen dan den vijand te verslaan of hem ln on schadelijke posities terug te dringen. Italië voert toch óók oorlog, maar om den strijd met de Grieken in hun bergen uit te vechten en de eigen posities aan de Lybische grens te verdedigen, daartoe behoeft het niet al zijn krachten in te stellen. Italië heeft slechts twee lichtingen onder de wapeneD; het heeft er thuis nog tien in reserve, welke nog niet Id werkelijken militairen dienst zijn ge roepen. Zal ook Duitschiand zijn mannen te velde tot het strikt noo- dige aantal willen terugbrengen Daarop wijzen de besprekingen welke ^de Führer deze week in Bergt esgaden heeft gevoerd met graaf Ciano, den Italiaanschen minis ter van buit. zaken, met von Rib- bentrop, de Duitsche minister van buit. zaken en Serrano Sumer, diens Spaansche collega. Sumer had boven dien tevoren in Frankrijk overleg gepleegd met Laval, den Franschen minister van buit. zaken. Wat er besproken Is, daarnaar valt slechts te raden, maar het is niet onwaarschijnlijk te achten, dat nu Frankrijk werd ultgenoodlgd om zijn plaats ln te nemen ln de nieuwe orde Europa, gestreefd wordt naar het herstel van den vredestoestand met Frankrijk. Dan zou het nu tijd zijn, dat er werd kenbaar gemaakt, welken prijs Frankrijk voor zijn nederlaag heeft, te betalen. Al neemt SpaDje geen deel aan den oorlog, het heeft zich wel met de as verbonden inzake den opbouw der nieuwe orde en In deze orde elscht Spanje een grooter aan deel dan tot heden in het bestuur en bij de exploitatie van Afrlkaansch gebied, ten koste van Frankrijk. Museollni, die deze week een groote rede hield, achtte blijkbaar eveneens de liquidatie van den oorlog met Frankrijk een acute aangelegenheid, want hij verklaarde, dat Frankrijk zonder compromis de Italiaansche eischen moest Inwilligen en zonder het stellen van overgangsregelingen. Maakt dus Italië zich gereed om zijn nieuwe posities we herinne ren aan de kretenNice, Corsica, Tunle, Dzjiboetl (om van Suez voor- loopig nog te zwijgen in te nemen Ook de evacuatiemaatregelen ten aanzien van Fransch-yprekende Lotharlngers, die naar het onbezette gedeelte van Frankrijk worden ver voerd, wijzen op een streven van de as naar vestiging van definitieve verhoudingen in Europa. Natuurlijk zullen al deze belang rijke aangelegenheden niet in enkele weken tijds geregeld kunnen worden maar het lijkt er naar, dat men bezig is een gedeelte van den oorlog te liquideeren. Daartegenover zal deze op de bijfronten waarschijnlijk actiever worden voortgezet. In dat verband wijzen we op een bezoek in de afgeloopen week van Koning Boris van Bulgarijë aan Hitier. De Grieksch Italiaansche oorlog ontwikkelt zich niet erg snel en Mussolini bereidde er zijn volk deze week op voor, dat de strijd in de Grleksche bergen wel een jaar en nog langer zou kunnen duren. Zal Dultschland zijn bondgenoot op den Balkan een handje gaan helpen en zoekt het daarvoor via Bulgarijë em weg? Het zwaartepunt van den dlrecten strijd verplaatst zich meer en meer Daar het Nabije- en naar het Verre Oosten. In deze laatsten wereld hoek trachten Britten Amerikanen het volk van Thailand (Siam) op het oogenbllk voor hun militairen wagen te spannen, die richting nam naar het Fransche Indo-China en de strijders voor een nieuwe orde ln Oost-Azië de Japan ners. Onze veevoederpositie. Meer dan ooit gevoelen wij thans wat een onbelemmerde invoer van overzee voor ons beteekent. Dat ge voelen wij voor wat de menschelijke behoeften aangaat, doch niet het minst ook voor de voedselvoorziening van ons vee. Het vee, dat weer dienen moet om een deel van wat de menschen noodig hebben te leve ren. Vele millloenen kilogrammen vee voeder kwamen van overzee. En deze weg is thans afgesloten. In het Landbouwkundig Tijdschrift van September j.l. heeft Ir. W. Stehouwer een beschouwing gegeven over de hoeveelheid veevoeder, die ln ons land in het jaar 1938 aanwezig was door eigen productie en door Import. Deze hoeveelheden ontleend aan be trouwbare gegevens bevatten rond 1300 millioen kg. verteerbaar ruw eiwit en rond 7000 millioen kg. zet- meelwaarde. Volgens verdere bereke ning bleek ook, dat deze hoeveelheid voor onze veestapel noodig was. Van deze hoeveelheid werd 300 mililoen kg. verteerbaar ruw eltwit en 1400 millioen kg. zet meel waar de van elders aangevoerd. Uit deze cijfers volgt wel, dat onze veestapel niet kan blijven zooals die vóór Mei 1.1. was. Er moet ingekrompen worden. Wij kunnen ons zelf redden als wij onze kippen (die vooral graan gebruiken) 20 pet. en van onze var kens (ook groote graaneters) 40 pet. overhouden en van ons rundvee 89 pet. In de toekomst kunnen deze cijfers weer hooger worden als wij ons bouwplan zóó inrichten, dat wij meer eitwlt en zetmeelwaarde produceeren. Dit kan door het uitbreiden van het aantal grasdrogerijen, door het toe passen van het moderne omweldings- systeem, door de haver te vervangen door andere granen, terwijl door meer stoppelgewassen te verbouwen eveneens de te produceeren voeder- waarde per h.a. zal stijgen. AGRICOLA. GELE POFMAIS VOOR CONSUMPTIE. Men schrijft ons uit Amersfoort De oogst van de gele pofmals of cnall corn, die dit jaar voor 't eerst voor de consumptie overal in ons land geteeld is, is ondanks te weinig zonneschijn in Juli en Augustus nog meegevallen, waarmede tevens be wezen is, dat dit graan ook in koude jaren in het geheele land rijp kan worden, al zal dat in zomers met gewone weersgesteldheid sneller ge schieden dan dit jaar. De heer Herman Bennlnk, te Apel doorn, die deze teelt uit Amerika ln ons land bekend gemaakt heeft, heeft voor het komende jaar ook de zwarte en de witte pofmaïa in den handel gebracht. De witta. pof mala,, die de productiefste maisstfort ie, is échter dit jaar op zijn proefvelden aan de zeekust nog niet rijp geworden, wel op die in het Zuiden en Oosten van het land en daarom beveelt bij de teelt daarvan voorloopig alleen voor die streken aan. Wel hoopt hjj ook deze soort nog voor den verbouw aan de zeekust geschikt te maken. De vraag naar de pof mals als zaai zaad is nu reeds zeer groot, wat in verband met de tijdsomstandigheden gemakkelijk te verklaren is; aan den verbouw en de consumptie van dit graan zijn nog geen beperkende be palingen verbonden. Naar aanleiding van de vele ver zoeken om raadgevingen heeft de heer Bennlnk een boekje over deze teelt geschreven, dat ook veel recep ten van mais inhoudt en binnenkort verschijnen zal. O a. schijnt een veel voorkomende fout van de verhouwers te zijo, dat *ij bij het drogen van dit graan te ongeduldig te werk gaan Uit proefnemingen is gebleken, dat niet onfplofte korrels van de ge roosterde pofmals na voortgezet roosteren zeer goed Ier vervanging van koffie kunnen dienen. Voor de Geldersche tafels is b.v. van belang, dat bi) de bereiding van balkenbrjj 90 pet. van het meelmengsel uit iraisbloem kan bestaan. Talrijk zijn de recepten om met dit graan sma kelijke gerechten te bereiden. Behalve den gemakkelijken ver bouw heeft dit graaD ook het voor deel, dat het geen afval oplevert, waDt de leege kolven ?ijn tenslotte nog uitstekende vuurmakers. Vanaf heden distributie van peulvruchten. Op bon 56 een pond. De secretaris-generaal, waarn. hoofd van het Departement' van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat op Dinsdag 19 November een aanvang is gemaakt met de distribu tie van peulvruchten. Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, wordt onder peulvruchten verstaan alle voor menschelijke consumptie ge schikte soorten groene erwten, split- erwten en grauwe erwten, capucijners witte boonen, bruine en andere ge kleurde boonen. Aanvankelijk zullen slechte groene erwten, spliterwten en wellicht ook capucijners worden beschikbaar gesteld. De distributie zal plaats hebben op nader aan te wijzen bonnen van het algemeen distributiebonboekje, welke gedurende een bepaalde periode recht zullen geven op het koopen van eeD bepaalde hoeveelheid peul vruchten. Voor de eerste periode, welke loopt van Dinsdag 19 Nov. a.s. tot en met 16 December, is bon 56 van het algemeen distributiebon- boekje aangewezen, tegen afgifte waarvan men derhalve l/2 Kg. peul vruchten bij den winkelier zal kun nen betrekken. Personen, die op medische gronden behoefte hebben aan een extra rant soen peulvruchten, kunnen zich hier toe onder overlegging van een ge controleerd medisch attest tot den plaatselijken distributledienst wen den. Ziekenhuizen, sanatoria e.d. zullen op aanvrage toewijzingen ontvangen op basis van 100 pet. van het normale verbruik. De brandstoffen-distributie. Ziehier enkele punten waarop U moet letten, om de brandstoffen- distributie zoo min mogelijk te voelen DAT GE ALLE WARMTEVERLIES VERMIJDT. Maak uw kamer zooveel mogelijk tochtvrij. Sluit de deur achter U Temper uw kachel geleidelijk en sluit haar geruimen tijd voor ge naar bed gaat af. En nog eens: denk om de deuren DAT GE DE WARMTE NIET VERSNIPPERT. Verwarm ln de eerste plaats 't hoofdvertrek voldoende de andere kamers komen aan de beurt als U nog brandstof over hebt. DAT UW STOOKGELEGENHEID IN ORDE IS. Zorg dat de kachels goed blijven functloneeren, vervang zoo noodig defecte onderdeelen. Als U het nog niet gedaan hebt, laat dan uw kachels nakijken, zoodat er geen warmte verloren kan gaan. DAT GE, WAAR MOGELIJK, COKES GEBRUIKT. Daar de nootjeskolen IV en V gereserveerd moeten worden voor industrie en auto-gasgeneratoren, is het aan te bevelen waar mogelijk cokes te gebruiken, b.v. voor cen trale verwarming. DAT GE ZUINIG ZIJT MET GAS EN ELECTRICITEIT. Hoe meer er bespaard wordt op gas- en electrlclteltsverbruik, des te meer brandstof komt er vrij voor de kolenvoorziening van Nederland Twintig procent besparing beteekent reeds circa 4 millioen mud kolen méér beschikbaar. Ook U kunt daar van profiteeren. INGEZONDEN. N.S.B.ërs van Venray en omstreken. Tusschen Verdlnaso en N.S.B. Is eenige weken geleden een accoord tot stand gekomen. In dat accoord worden o.a. vrijheid van godsdienst en de bescherming van den Chris- telijken Godsdienst in Zijne Kerken door het Staatsgezag gewaarborgd. Nog is dit accoord niet droog, of een zekere Lodewijk van Brugge krijgt gelegenheid zijn meening te uiten over het gezamelijk Bisschop pelijk schrijven van 10 Nov. j.l., in het lijfblad van Uw beweging het .Nationale Dagblad" (16 Nov. 1940) en wel op een wijze, die ieder wel denkend en fatsoenlijk mensch kwetst. U hebt dat waarschijnlijk gelezen. Ook U heeft zich, katholiek of niet, geschaamd voor deze brutaliteit: „Afgezien van eenige fundamen- teele opmerkingen over het geloof in het algemeen, is het een vol komen hopeloos geval en vraagt men zich met de grootste verba zing af, of deze heeren, die krach tens hun ambt toch studie moes ten maken van de ontwikkeling der gebeurtenissen, zich dermate van alles, wat bulten hun Kerken de z.g. RK. Staatspartij staat, hebben afgezonderd, dat zij alle inzicht en onderscheidingsvermo gen hebben verloren." Waarschijnlijk zijner onder U ka tholieken. Z(j hebben dus Zondag 10 Nov. het Bisschoppelijk schrijven ge hoord. Was het niet met groote wijs heid en diep inzicht in de huidige gebeurtenissen opgesteld Waardig, uitstekend gedocumenteerd, logisch opgebouwd en kloek van taal, was het een indrukwekkende oproep tot dankbaarheid voor trouw aan den geloofs- en cultuurstaat, die wij van onze voorvaderen mochten ontvangen. Gij N.S B.-ërs, die katholiek zijt of waart, weet beter dan de anderen, dat onze Bisschoppen wijze, ervaren en geleerde mannen zijn met een scherp inzicht en een grondige kijk op de actueele gebeurtenissen. En ook U zal de meening van Lodewijk van Brugge in het lijfblad van Uw beweging, als fatsoenlijk en wel denkend chrlstenmensch hebben ver ontwaardigd. En het zou mij geens zins verwonderen, dat gij, katholieken van de N.S.B., direct een vlammend protest hebt gezonden aan de redac tie van het „Nationale Dagblad" voor het opnemen van zulk een ge schrijf. Want ook U, evenals ons katholieken, heeft vooral het laten drukken en verspreiden van het vol gende diep geschokt en ernstig ge griefd: „Dit geheele geschrijf Is een af schuwelijk staaltje van farizeeschen hoogmoed en van ontoelaatbaar volksvijandig gestook, met het eenige doel: de wereldlijke machts positie van de Kerk te behouden.... Ingegeven is deze brief enkel door angst voor de nieuwe orde van Hitier en Mussert, waarin voor de schandelijke carlcatuur van Chris tus, die deze heeren propageereD, geen plaats meer is." Deze laatste zin is niet zoo dui delijk. Wie zijn de heeren, die een schandelijke carlcatuur van Christus propageeren Onze Bisschoppen zijn geen bedrie gers. Wij zijn geen bedrogenen. Zij leeren ons wat Christus hun beval te onderrichten: eerbied en onder werping aan het wettig gezag. Aan God te geven wat aan God en den Keizer te geven wat den Keizer toe komt. Het individueel belang op te offeren voor bet algemeen welzijn. Aan God meer te gehoorzamen dan aan Zijn schepselen. Niet te vreezen hen, hen, die wel het lichaam kun nen dooden, maar nooit de ziel. Zjj leeren ons God boven al te bemin nen en liever onze boterham er aan te geven dan ons heerlijk geloof en liever zjjn leven dan zijn God te ver liezen. Ook leeren zij ons voor onze vijanden te bidden en te zegenen, die ons haten en vervloeken. Dat is onze fiere en dappere levenshouding, waaraan alle angstige lafheid vreemd is. Moge deze levensbeschouwing van ieder sociaalvoelend mensch bescher ming ondervinden: hoe christelijker, hoe beter katholiek, des te beter vaderlander EEN KATHOLIEK STAATSBURGER. VENRAY, 23 Nov. 1940 Geslaagd. Voor het te Roermond gehouden kruideniers-examen „Vakbekwaam heid", slaagde onze dorpsgenoote Mej. Jo vaD Uden. Opgeleid door hét Ned. Instituut voor Vakopleiding van Kruideniers N.LV.A., Zuiderpark 3 te Groningen. Vergadering gemeenteraad van Venray. Gistermiddag hield de Gemeente raad een spoedelschende vergadering waarin de navolgende punten wer den behandeld 1. Beëediglng van den Heer Th. G. Wlntels als lid van den Gemeente raad. 2. Ingekomen stukken a. Verslag der Vrijwillige Brand weer over 1939. b. Schrijven van Gedeputeerde Staten betreffende het onderzoek en ln orde bevindenden van den geloofs brief en de toelating van het daarin genoemde raadslid Th. G. Wintels. c. besluit van Gedeputeerde Sta ten tot goedkeuring Raadsbesluit d.d. 1 October 1940 tot verhooging eener ln handen van P. J. H. Sanders te Venray belegde som van f 1700.— tot f 2000.—. d. alsvoren betreffende raadsbe sluiten van 28 Juni 1940, strekkende tot wijziging begrooting 1939. e. idem betreffende gedeeltelijke ontheffing van waterschapslasten over 1940. f. schrijven van Gedeputeerde Sta ten houdende bericht van ontvangst der door den Raad in zijne verga dering van 28 Juni 1940 vastgestelde verordening tot aanvulling der Al- gemeene Politieverordening (art. 175a). g. schrijven van J. J. H. Derksen te Venray in verband met doorbeta ling salaris conducteur-chauffeur Smits in het tijdvak tusschen zijn buiten dienststelllng en het hem te verleenen ontslag. 3. Onderzoek geloofsbrief met bfl- behoorende stukken nieuw benoemd lid van den Gemeenteraad, den Heer P. H. Manders, wonende te Venray, Veulen H 16b. 4. Voorstel van B. en W. tot vast stelling der afschrijvingen overeen- komstig de verordening, regelende het beheer van het bedrijf der Gas- fabriek. 7. Voorstel van B. en W. 'f'verh°°glng der gastkrleven ter dekking van de gestegen kolen- kosten, voor zoover de meerdere kolenkosten niet door hoogere ont vangsten voor cokes worden goed gemaakt; 6 b. hun te machtigen om zoonoo- dig ook verder de gasprgzen te wij zigen overeenkomstig de door het Departement van Handel, Nijverheid en scheepvaart toegestane formule- berekening, in verband met de ko- lenprijzen. Burgemeester en Wethouders stel len voor de gaspryzen te verhoogen van.,„Nov- tot 1 Jan-a.s. met 1 ct. per M3. yast8teIUng regeling der be. zoldiglng van het personeel verbon. ray d6n Dlstributlek^ng Ven- J. Voorstel van B. en W tot Invorderbaarverklaring van oninbare posten. ioïo AanbletJlnS der rekening over en der begrooting voor 1941 van het Alg. Burg. Armbestuur. toS" Aa?bleding der rekening over ®n der balans per 31 Dec. 1939 van den tak van dienst het bedrijf der Gasfabriek. 12. Aanbieding der Gemeentere kening over 1939. 13. Aanbieding der Gemeentebo-

Peel en Maas | 1940 | | pagina 1