Msjnhardtjes ^4 ain Gemengde Berichten Buitenland. WELKE BONS? Lucklbeicl Distributie VEN nel WINTERHULP. De Burgemeester der Gemeente Venray brengt ter kennis van het publiek, dat het plaatselijk Bureau van de Stichting Winterhulp Neder land voorlooplg is gevestigd ten Gemeentehuize. Particulieren, alsmede vereenigin- gen, bonden, organisaties, stichtingen enz., die hunne medewerking bij dit werk willen verleenen, kunnen zich schriftelijk opgeven aan ondergetee- kende en mondeling ter gemeente, secretarie bij den ambtenaar J. Ver heggen tus8Chen 9 30 en 11.30 vm met vermelding van den aard van het werk, dat zij willen verrichten en onder mededeeling voor zooveel particulieren betreft van den julsten naam en voornamen, geboortedatum adres en beroep. Giften kunnen thans reeds wor den gestort of overgeschreven op de rekening van den ontvanger dezer gemeente: postrekening no. 22648. Tevens worden collectanten opge. roepen voor de op 29 en 30 Nov. a.s te houden landelijke collecte. Venray, 12 November 1940. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. STORM OVER ONS LAND Groote schade aangericht. Donderdagmorgen omstreeks vier uur is een hevige Zuid-Westerstorm over ons land losgebroken, welke geleidelijk in kracht toenam en over ging in een vliegende storm of orkaan. Tegen zes, zeven uur nam zijn kracht vooral toe en bulderend joeg hij over stad en land. Tegen den morgen vooral werd het een waar noodweer, zoodat men bang werd in huls. Alles daverde en dreunde en de storm rammelde aan alles wat niet muurvast zat. Al spoedig klet terden de pannen van de daken en rinkelden stukgedrukte ruiten. Het weer deed sterk denken aan den noodlottigen storm van Novem ber 1921, toen ook in heel het land groote schade werd aangericht en tal van kerktorens sneuvelden als slachtoffer van den orkaan. Hier in Venray heeft de storm ontzaglijke schade aangericht. Aan de Paterskerk gingen dui zenden pannen verloren. Het haantje van den toren kon het niet meer houden en tuimelde omlaag. Ook de Groote Kerk liep veel schade op aan het dak. Nog erger werd de molenaar G. Stoka getroffen. De as met wieken werden uit de kap van den molen gerukt en tegen den grond gesmakt. De molen was pas het vorige jaar geheel vernieuwd. De schade is dan ook zeer aanzienlijk. De houten leuning op het platte dak van het Patronaat werd aan de straatzijde voor een gedeelte afgerukt. Het bleef echter hangen op de telefoonkabels, welke daar door de Dultsche Weermacht zijn aangelegd. Ook deze kabels werden beschadigd. In Huize St. Servallus zijn, be halve de vele pannen die verloren gingen, ook nog verscheidene broei kassen gesneuveld. Te Oirlo vielen twee schoorsteenen van de nieuwe school door het dak en het plafond van de leslokalen. Palen van het electrisch net en van de radio-centrale vielen in grooten getale. Van verschillende huizen en Inrichtingen moesten alleenstaande schoorsteenen het ontgelden, welke met donderend geraas instortten. Op verschillende plaatsen werden houten kippenkoolen platgedrukt zelfs steenen kippenkooien werden vernield. Boomen werden bij tien tallen ontworteld, zoodat zij tijdelijk de wegen versperden. Bijna geen woning in onze ge meente welke er zonder schade af kwam. De schade elders In Weert bezweek de bekende „lange Jan", de 90 Meter hooge toren der St. Martinuskerk. Het. bovenstuk, van den toren werd van zijn basis gerukt, brak in tweeën en kwam op de markt terectv. Een der brokstukken viel op het hotel de Vesper, dat zwaar beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. In Venlo waaide een hooge schoor steen van de steenfabriek de Tolle- waard om. Hierbij vielen 2 dooden. De spoorlijn NijmegenVenlo werd op verschillende plaatsen versperd door omgewaaide telefoonpalen enz. zoodat de treinen met uren ver traging binnenkwamen. Tijdens den storm brandde de nieuwe korenmolen te Elzendorp geheel af. De vuurgloed was uren ver zichtbaar. In Noord-Brabant raasde de wind zoo hevig, dat velen den nacht ge kleed In de huiskamers hebben doorgebracht, om bij gevaar on middellijk te kunnen vluchten. GEVONDEN Een gulden. Is bij Ingepas, Kruis straat 38; Een koperen parapluis' andaard. Is bij Pijls, Grootestraat; Een dameshoed. Is bij Goumans Wachtpost, Maasheescheweg B 2; Een heerenrijwiel. Slaat bij de Wed. Kennis; Een armbandhorloge en een kin- derjaBje. Is op het politiebureau. Huisslachtingen. Nu de gelegenheid wederom is geboden voor huisslachtingen van varkens, wordt hiervan druk gepro fiteerd. In enkele weken tijds werden heel wat varkens voor hulsslachtiog aangegeven en in de slachtmaand Nov. zal dit aan'al rog wel meteen behoorlijk aantal stijgen. Hoewel in verhouding tot het gewicht de vleeschkaarten moeten worden inge leverd, heeft men blijkbaar toen nog liever een eigen gemest varken in den pot, dan dat men het vleesch moet koopen. Schoorsteenbranden. Tijdens den storm ontstonden er op verschillende plaatsen schoor steenbranden, welke met haar von kenregen een ernstig gevaar op leverden. SERVATIUS - OMROEP Nog nimmer heeft Servatius het in Venlo tot een overwinning kun nen brengen. Ook nu won F.C.V. wel verdiend met 3—1. Höt spel van Serv„ vooral dat van de voorhoede, was zeer slecht. De vleugelspelers werden slechts sporadisch in het spel betrokken, hieruit volgde dat het blnnentrio het spel veel te kori hield en da mooiste kansen verknoeid werden. De verd. en middenlinie waren zooals steeds goed. Met de ruBt was de stand nog dubbel blank. Daarna opende de Serv.-rechtsbuiten de score. Van de tradilioneele inzinking maakte F.C.V. gebruik door de stand gelijk te maken. Tot overmaat van ramp deponeerde een der halfspelers de bal in eigen doel. Even voor het einde werd de stand 31 voor FC.V. en werd daarmee den Venrayers een verdiende nederlaag bezorgd. Zondag as. komt Panningen op bezoek. Dat wordt oppassen. Panningen heeft slechts één ver- liespunt minder dan Servaas en een wedstrijd minder gespeeld. Indien Servatius z'n gunstige positie op de ranglijst wil behouden, zal de inzet van ai haar krachten geelscht wor den. Beide ploegen weten wat er voor hen op het spel staat, dus kan men een goede wedstrijd vei wachten Servatius heeft tegenover haar tal rijke supporters iets goed temaken, dus laat deze gelegenheid niet voor bij gaan. Open spel, een vlot tempo schieten als er een kans is, zij het parool, dan is het niet uitgeslo ten dat Serv. weer eens het zoet der overwinning zal smaken. De wedstrijd begint om 2 uur. Scheidsrechter is de heer de Haart. Serv. II is te gast bij onze buren- Oostrum. Een derby in de volste zin des woords. Belde ploegen sorteer den uit drie wedstrijden leder vier punten. Het doelgemiddelde van Serv. is beter. Hier zal het er dus warm naar toe gaan. Beide ploegen zijn vrijwel tegen elkander opge wassen, zoodat we ons niet aan een voorspelling durven wagen. Steeds droegen deze onderlinge wedstrijden een fair en prettig karakter. Moge de sterkste winnen. Serv. III, in Meterik op bezoek, zal haar krachten gaan meten met de Meterik-reserves. Serv. 3 zal er natuurlijk alles op zetten om haar ongeslagen record te prolongeeren. Of dit zal lukken zullen we afwach ten. Serv. IV ontvangt Ysselsteyn. Veel hoop op winst durven we de jongste Servatius-spruit niet geven. Aanvang: 1 uur. VALK-REVUE Zondag j.l. bracht de Valken een zware 3—S nederlaag. De overwin nlng was volkomen verdiend door SteyJ, al was de uitslag eenlgszins geflatteerd. Steyl speelde technisch een zeer goede wedstrijd waarin van Heel uitblonk door zijn tactiek en balcontrole. Ook de Valken speelden een goede wedstrijd doch waren technisch de minderen. Van het be gin tot het einde heeft de Valk ge zwoegd voor de doelpunten, doch het lukte niet. Vrouwe Fortuna is nog steeds tegen hen gekeerd. Over het algemeen was het een spannen de en faire wedstrijd. Morgen gaat de Valk op bezoek bij Wittehorst. We wagen ons niet aan een voorspelling, maar twijfe len zeer of de reis naar Horst succes zal opleveren. Het tweede elftal krijgt bezoek van Lomm I en ook hier willen we maar liever afwachten wat de uit slag brengen zai. Het derde elftal peddelt naar Meerlo, om aldaar Meerlo 2 te be kampen Gezien de resultaten van het derde durven we hier wel een kleine overwinning te voorspellen. Allen veel succes Kring HORST'VENRAY. J eugdcompetitie. Uitslagen 10 November Afd. B Wilhelmina—L V.V. 2—1 Wilhelmlna kampioen Zooals te verwachten was is het Wilhelmina gelukt, al is het dan niet met overtuigende cijfers, van L.V.V. te winnen en daarmee kam pioen te worden. Voor L.V.V. dat deze competitie zoo hoopvol inzette, wel een tegenvalier. Een volgend jaar meer succes jongens. Zoo zullen dan Wilhelmina en Venray A elkaar moeten bekampen om de hoogste eer van den kring. Wie zal bier de gelukkige zijn Wij kunnen hiervan geen voorspelling doen, daar belde elftallen aan elkaar gewaagd zijn. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van Juliana te Wanssum. Het zal aan belangstelling niet ont- bi eken, Programma 24 November Om bet kampioenschap van den Kring: Wilhelmina—Venray A. Aanvang 4 uur. V.V. Oostrum. De aangekondigde weds'rijd van j.l. Zondag vond geen doorgang wegens niet opkomen van Brughusla. Ook de wedstrijd de Valk 3-Oostrum 2 ging niet door wegens slecht weer. Voor a.s. Zondag hebben we de der by Oostrum I-Servatius II. HEIDE. Het jaarlijksch concert onzer Zangvereeniglng werd als gewoonlijk druk bezocht. Vooral Zondag was 't er buitengewoon druk en glDg er zoodoende veel verloren van spe) en zang. Maandagavond s 't publiek dankbaar en kwam alles goed tot zijn recht. De zangers en spelers mochten telkens een har telijk applaus ontvangen. Tooneelclub Sint Servaas. Naar wij vernemen bestaat het plan om in den Kersttijd als Franciskaan- sche Kerstviering te doen opvoeren het romantische tooneelstuk van D'n Dré „het Zwarte Schaap". Wie de sappige brieven van D'n Dré ge lezen heeft, zal overtuigd zijn van het succes van zoo'n stuk. Beugelbond Venray. Morgen Zondag speelt bovenge noemde bond bij „Onder Ons" een concours in klasse B. MERSELO. Zondag en Maandag geefc onze Fanfare en Handboog, schutterij de jaarlijksche uitvoering. Vertoond w ordt Jac. Keysers drama: „Verwaaid Volk". Dit is de eerste opvoering van dit stuk van deze bekende tooneelschrij ver hier in deze strsken. Een korte verklaring van dit mooie drama laten we hier volgen: De oude Gries, die sedert jaren aan een oogkwaal lijdt, is een aan lager wal geraakt bekend kerk organist die met Cis van de Mortel, echt peelt ype, samenwoont In een hut aan de rand van de peel. De oude Gries oefent daar het beroep van kwakzalver uit, en telt o.a. de rijke boer Steeman en een Peelwerker Peerke Verbrugge, verder nog een zekere Van Goch, boer van de Brem hof. Deze laatste is een maagkanker- lijder. Gries is echter overtuigd, dat de genezing van deze ziekte zooniet totaal dan toch bijna geheel onmo gelijk is. Hij weet tevens dat hij door Van Goch te helpen handelt in strijd met de wet. Om hem het zwijgen op te leggen wil hij voor belooning van Van Goch diens Kruis hebben, wat op de Brem hof hangt en waaraan eene legende verbonden is. De Inhoud van dit stuk handelt voor een groot gedeelte over het bezit van dit kruis dat Van Goch niet graag kwijt wil zijn. In het dorp wordt eene H. Missie gepredikt en er bljjkt dat een der twee paters t.w. Pater Joannes een zoon is van de oude Gries. Tot slot bereikt de strijd om het bezit van't fcrub't hoogtepunt ineen worsteling tusschen Gries en Van Goch, waarin de Inmiddels blind ge worden Gries het onderspit moet delven en in zijn doodsstrijd wordt bijgestaan door zijn zoon Pater Joannes. Gelegenheid om plaats te bespre ken In zaal Arts, a 10 cent. Tel. 217 Zie de advertentie in dit blad. Doodelijk ongeluk. Te Klein-OIrlo had Dinsdag een treurig ongeluk plaats. De 15-jarige knecht H. Weijs in dienst bij den landbouwer Maas, kwam in aanra king met een kabel der electrische leiding en werd gedood. Zijn baas, die hem wilde redden, bekwam ernstige brandwonden. De jongen wiens ouders te Ajjen wonen, was de oudste zoon uit een gezin van negen kinderen. Brand te Castenray. Donderdagmorgen tijdens den storm is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van G Phillpsen aan den Berg. Door den stormwind was redding onmogelijk, zoodat vee, varkens, oogst, werk tuigen en inboedel totaal verbrandden De brandweer uit Venray, ver leende nog hulp, hoewel de weg naar Castenray versperd was door omge vallen boomen, welke eerst opge ruimd moesten worden. De schade is zeer aanzienlijk. OVERLOON. Onze dorpsgenooten J. A. J. Ray makers (Gzn.) en G. A A. Hubers, slaagden te Sevenum als voormelkers. OVERLOON. Alhier werd ook een afd. van de Nederlandsche Unie op gericht. Zondag werd voor het eerst met het propagandanummer gecol porteerd. Binnenkort zullen propa gandisten een huisbezoek afleggen om u te laten inschrijven els lid. HORSTER VEEMARKT HORST, 12 November. Totaal aan voer 290 dieren, waarvan 80 stuks rundvee, 4 paarden, 2 schapen, 2 gelten en 137 biggen. Prijzen onge merkte biggen tot f 9.Gemerkte biggen tot f 10 50 per stuk, Door de Veehouderij Centrale wer den overgenomen 111 dieren, waarvan 47 stuks grootvee en 64 kalveren. Het grootvee werd geclassificeerd als volgt13 A, 16 B, 13 C, 4 W en 1 per stuk. 25 jaar R.K. Middenstand. Op 19 November a.s. zal de R.K Middenstand te Horst op bescheiden wijze haar 25-jarig bestaan herden ken. Pater Henri de Greeve, zal bij dit herdenkingsfeest het woord voeren. Woningbouw te Weert. De bouw van de 90 nieuwe wonin gen, waarvan reeds lang in Weert sprake is, zal thans definitief door gang vlndsn. De vergunning uit Den Haag iB er en reeds binnen eenige dagen zal met de voorbereidende werkzaamheden begonnen worden. Pastoor Ribbergh f Te Hout hem St. Gerlach overleed in den leeftijd van 66 jaar de ZEw. heer Pastoor Ribbergh, de bekende leider van de Limburgsche Bedevaar ten naar Lourdes. ZE. was geboren te Well. ONS BELASTINGBILJET De „Bossche Crt." bepleit soepel heid bij de administratie der belas tingen vooral ten aanzien van aan slagbiljetten, die laat zijn toegewe. zen, waardoor de bedragen, welke men op de termijnen te betalen heeft dikwijls zeer groot worden. Daardoor zijn velen in moeilijkheden geraakt. Zij hebben zich eenigen voorraad van levensmiddelen en kleeren aan geschaft en daarin is natuurlijk geld gaan zitten. Kwalijk is hun dat niet te nemen, want een verstandige zorg voor den dag van morgen zal nie mand misprijzen. Maar met dat al verkeeren velen In dezen tijd In groote moeilijkheden. Kan de fiscus hu niet wat soepeler zijn dan nor maal Kunnen de aanmaningen, waarschuwingen, waarschuwingen of hoe die kostbare dingen meer heeten niet wat worden verschoven? Het is waarlijk geen onwil om te betalen, die bij velen voor zit, maar onmacht. Laat de fiscus in deze ab normale omstandigheden meer dan anders rekening daarmee houden. Bioscoop tc Deurne. Naar wij vernemen is debouwver gunning afgekomen voor de bios coop van Plet Vink te Deurne. Er zal zoo spoedig mogelijk met de bouwwerkzaamheden worden begon nen. Binnenkort kan de aanbesteding van het bouwwerk plaats hebben. Geen identiteitsbewijs op zak. Ter terechtzitting van het kan tongerecht te Eindhoven zijn tien personen veroordeeld wegens het niet vertoonen van een identiteit» bewijs. Deze werden veroordeeld tot geldboeten varieerende van vijftig cent tot vijf gulden. Mannen op leeftijd achter het stuurwiel In de Vereenlgde Staten verliezen ongeveer 40.000 personen door het motorverkeer op den weg het leven. Een zorgvuldig onderzoek der sta tistiek, dat tienduizend autobestuur ders tusschen 16 en 20 jaar de oor zaak zijn van den dood van dubbel zooveel menschen, als het slachtof fer worden van 21 tot 65 jaar. De mannen achter het stuurwiel, die den leeftijd van zes- en veertig tot vijf- en vijftig jaar bereikt hebben, veroorzaken het kleinste aantal on gevallen. AARDBE VINGSRAMP TEISTERDE ROEMENIE Zondagmorgen 1.1. heeft een zeer hevige aardbeving Roemenië getels térd en overal zware verwoestingen aangericht. Tal van steden werden gedeeltelijk in puin gelegd en hon derden dooden en gewonden zijn te betreuren. De telefoonverbindingen werden gestoord en het treinverkeer moest overal worden gestaakt. Het ls gebleken dat de aardbeving vier minuten heeft geduurd en een sterkte heeft bereikt van negen graden; één graad meer had een ca tastrophe betekend. De steden Panciu, Boldestl. Cam- puri en Nlcoresti zijn met de grond gelijk gemaakt. De steden Barland, Tecuci, Galatz, Tocscani, Ramnicul, Sarat, Ploesti, Huaï, Campina, Giur- gi, Buzau en vele andere, werden half verwoest. Ook te Boekarest ls groote schade aangericht. Hier ls het veertien verdiepingen hooge Carltonpaleis, dat door vijftig huur ders werd bewooDd ingestort. Be halve de dooden, die vielen bij de instorting zelf, vonden in de kelders van het gebouw een zeventigtal per sonen den verstikkingsdood. De beving liep dwars door het petroleumgebied- Er ontstonden ver scheidene branden, die eebter ge blust konden worden. De schade in het land ls geweldig. Ook in andere landen van den Bal kan en in Rusland waa de aardbe ving merkbaar. Ook margarine op den boterbon Gedurende het tijdvak van heden Zaterdag 16 dezer tot en met Vrijdag 29 dezer geeft de met „17" genum merde bon van de boterkaart niet uitsluitend recht op het koopen van een half pond boter, maar naar keuze van den gebruiker op het koopen van een half pond boter of een half pond margarine. MOLOTOFF - ROOSEVELT. Het valt niet te ontkennen, dat Duitschland ook op diplomatiek ter rein den oorlog actief en vex rassend weet te voeren. Eiken keer als de Britten een voordeeltje denken te hebben be haald, doen de Dultschers een tegen zet, welke den Engelschen alle vreugde beneemt en het lachen ver leert. In Londen ls men zijn kansen aanstonds veel hooger gaan noteeren, toen Roosevelt als president der Ver. Staten was herkozen. Dat be loofde heel wat voor de toekomst, Roosevelt fuifde de Britten aanstonds op de helft van de Amerikaansche oorlogsproductle. Als nu ook nog de Russen... Maar alle lonkjes aan Moskou blijken niets te heboen uit gewerkt. Hitler heeft het Britsche voordeel der herverkiezing van Roose velt aanstonds weten te compensee- ren door een verinniging der betrek kingen met Rusland, welke óók wat voor de toekomst belooft! Deze verinniging der betrekkingen mag worden geconcludeerd uit het officleele bezoek, dat de leider der Russische bultenlandsche politiek, Molotoff, van de week aan Berlijn bracht, in gezelschap van een stoet deskundigen op economisch gebied. De reis van Molotoff moet Londen wel deerlijk hebben ontnuchterd, al valt natuurlijk nog geenszins te be palen, in hoeverre deze gebeurtenis van werkelijken invloed op het ver loop van den oorlog zal zijn. Ongetwijfeld is Molotoff in de eerste plaats gekomen om te trachten zaken" te doen in Berlijn. Men kan er van op aan, dat de Russen er in de allereerste plaats naar streven om buiten den oorlog te blijven, teneinde hun eigen bewapening zoo sterk mogelijk te kunnen opvoeren en daardoor straks te profiteeren van de situatie in Europa nó, den oorlog Inmiddels tracht Moskou in poli tiek opzicht op heden reeds de voor- deelen binnen te halen, welke voor het grijpen zijn komen te Uggen. De Russische neutraliteit heeft tot heden reeds de verovering van een stuk van Finland opgeleverd, de annexatie van Estland, Letland en Litauen, alsmede de terugwerving van Bessarabië. Nu de as mogend heden in den Balkan opdrlngeD, zal Molotoff in Berlijn misschien eens willen informeeren, wat er daar voor de Russen, ln ruil voor een verdere welwillende neutraliteit te verdienen valt. Het bezit van de Dardanellen ls een historische wensch van de Russen, die daarmee niet enkel eeD slot op de deur naar de Zwarte Zee zouden kunnen doen, maar zichzelf een uitweg kunnen verschaffen naar de Middellandsche Zse, waar de Italianen de Russen misschien niet zoo erg graag zouden zien Feestelijk hebben in Berlijn de Hakenkrulsvlaggen gewapperd naast het Russische rooddoek met hamer sikkel, maar deze feestelijkheid heeft natuurlijk de ideëele tegen stellingen tusschen het communisme het- nat. socialisme niet kunnen overbruggen. De zaak is echter maar, of men met elkaar kan overeenkomen op een zakelijker: grondslag. Vragen de Russen concessies, welke voor inwil liging vatbaar zijn en zoo ja, wat willen de Russen er tegenover stel len Men kan zeer goed in ideëelen zin eikaars tegenstanders zijn, maar in zakelijk opzicht eerlijk met elkan der overeen komen en daarnaar handelen. Het is voor de Britten ontegenzeggelijk van groot belang, dat ze kunnen profiteeren van de economische reserves der Ver. Staten, maar als Duitschland er in slaagt om een belangrijk aandeel te krijgen in de exploitatie van de aanzienlijke Russische grondstoffen, dan is Ber lijn in dat opzicht weer quitte ge komen met Londen en blijft als uit komst der onderlinge verhouding, de Dultsche militaire overmacht. Vandaar dat men zich te Londen toch wel onprettig voelt over de Dultsch Russische besprekingen en zelfs ln Washington verbergt men zjjn misnoegen niet, blijkens een uit lating van den minister van oorlog, waarin het heette, dat de liefde lot den vrede in de Ver. Sta'en de grena niet overschrijdt, welke de eer Bteli dat de Ver. Staten zich niet laten tarten. Van het oorlogsterrein is er geen bijzonder nieuws. De vergeldingaslag boven Londen blijft voortduren en ter zee lijden de Engelschen zware verliezen tengevolge van duikboot- vllegtmgactle tegen de koop vaardijvloot. De Engelschen zetten hun nachtelijke aanvallen op Dultsch land voort. Een hevige dusdanige aanval op Müachen geschiedde op het oögenbllk, dat de Fü:her daar het woord voerde lot zijn oude garde, maar de aanval vermocht geen oogenblik het programma der bijeen komst te verstoren. Hitier heeft 'ln zijn rede getuigd van zijn vastbe slotenheid om den ooilog lot een zegevierend einde te b; engenhij wijst thans elk compiomis met Engeland van de hand en verklaarde, dat de Duilsche weermacht ln staat is om aan elke vijandelijke combi natie het hoofd te bieden. In Griekenland ls de wacht nog steeds op den inzet van het groote IialiaanBChe offensiefde tot heden geleverde voorhoedegevechten hebben den Italianen niet veel voordeel op geleverd eenige Italiaansche voor posten zijn in handen van de Grieken gevallen. Het legertje van den Franschen opstandigen generaal De Gaulle is nu in de buurt van Libreville, in het Zuiden van Fransch Equatoriaal Afrika geland. Wat de man daar, zoo ver uit de buurt van het oor logsterrein als handlanger van John Buil denkt te bereiken, ls onbegrij pelijk. In zijn herdenkingsrede te Müa chen op 8 November heeft Adolf Hitler zijn oude strijdmakkers nog weer eens toegesproken, daarbjj de voorgeschiedenis dezer Dultsche herrijzenis geschilderd, de geweldige gebeurtenissen der afgeloopen veer tien maanden geschetst en een blik op de toekomst geworpen. Uit zijn woorden spreekt een zóó onwankelbare zekerheid van een Dultsche overwinning en een Engelsche nederlaag, dat niemand daarvoor onverschillig kaD blij ven. En waar de Führer thans wel de machtigste man op het vasteland van Europa ls met een onbeperkt gezag over 90 millioen Dultschers en met een loopbaan, die tot de meest fabelachtige in de wereldhistorie be hoort, verdienen diens woorden méér aandacht dan er tot nu toe over het algemeen aan geschonken werd. Daarom moeten we in details nog eens op zijn redevoering terug komen Een jaar geleden, zeide de Führer, as met Polen afgerekend. Thans een jaar later, kan ik nieuwe suc cessen melden. Langzaamaan mobl liaeert het vasteland zich, terwijl het tot zelfbezinning komt, tegen den vijand van het vasteland, Enge land. Duitschland heeft dit continent in weinige maaDden inderdaad de vrijheid gegeven. De Britsche poging om Europa te „Balkaniseeren" dat kun nen de Britsche staatslieden zich voor gezegd houden behoort tot het verleden en heeft afge daan. En de strijd zal beëindigd worden met een overwinning, een Dultsche Dat kunnen zij eveneens van mij aannemen. Tegen alle wlntersche kwalen (wee stuks 10 ct. - Twaalf stuks 50 ct. BROOD EN GEBAK Elke der met 14 gemerkte bonnen van de broodkaart geeft recht op het koopen van 125 gram rogge brood of 100 gram ander brood of 1 rantsoen gebak. Bonnen zijn geldig van 10 t.m. 17 Nov., eventueel t.m 24 Nov., doch de laatste week niet in hotels etc. BLOEM EN BAKMEEL Elke der met „1" genummerde bonnen van de bloemkaart geeft recht op het koopen van 60 a 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood of Vs rantsoen „gebak" of 35 gram meel of bloem (dat ls tarwe bloem, tarwemeel, roggebloem, rogge meel, zelfrijzend bakmeel of boek- weltmeel). Geldig van 4 November t.e.m. 1 December. EIEREN Bon 38 (algem. distributieboekje) geeft recht op het koopen van één ei. Geldig van 10 t.e m. 17 November. Bonnen blijven geldig tot 24 Nov. BOTER Bon ^6 (boterkaart) voor 250 gram boter. Geldig tot en met 22 November. MARGARINE VET Bon 16 (vetkaart) voor 250 gram margarine of boter. Geldig tot en met 22 November. KAAS Bon 25 (algem. distrlbutie-bon- boakje) voor één ons kaas. Geldig tot en met Zondag 10 November. Blijven geldig tot 24 November (niet in hotels) VLEESCH. Bon „08 Vleesch" voor 100 gram vleesch, been inbegrepen Geldig tot en met 24 November. Tot en met 17 November ook voor hotels enz. VLEESCHWAREN Bon „08 Vleesch" en „08 Worst vleeschwaren" voor een rantsoen vleeschwaren. Geldig tot en met 24 November. Tot en met 17 November ook voor hotels. SUIKER i Bon No. 42 rechtgevende op 1 Kg. geldig tot en met Vrijdag 22 Nov. Da bons gemerkt één rantsoen suiker geeft recht op aankoop van eenzelfde hoeveelheid. Bonnen gemerkt x/4 suiker, geven recht op aankoop van 1/4 kilogram RIJST - RIJSTEMEEL Bon 82 (algem. distributieboekje) geeft recht op 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem of grutt en- meel (gemengd meel). Geldig tot en met 29 November. HAVERMOUT enz. Bon 83 (algem. distributieboekje) geeft recht op 250 gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappelmeelvlokken. of gort of gortmout of grutten. Geldig tot en met 27 December. MAÏZENA enz. Bon 93 (algem. distributieboekje) rechtgevende op 100 gram maïzena of grlesmeel of sago of aardappel meel, dan wel voor een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. Geldig tot en met 27 December. VERMICELLI enz. Bon 98 (algem. distributieboekje) rechtgevende op 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. Geldig tot en met 27 December. GORT enz. Bon 88 (algem. distributieboekje) voor 250 gram gort of gortmout of grutten. Geldig tot en met 27 December. KOFFIE OF THEE No. 81, rechtgevende op onder scheidenlijk V, pond of 75 gr., tot en met Vrijdag 20 D cember. Dezelfde hoeveelheid ls verkrijg baar op de bonnen: „één rantsoen koffie of thee" ZEEP Tot en met 6 December op bon 29 van het algem. distributieboekje 150 gram toiletzeep (nieuwe samen stelling) of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende wasch- middelen of 200 gram vloeibare zeep. De bonnen voor extra-rantsoen geven tot en met 24 Januari 1941 elk recht op het koopen van een stuk toiletzeep (oude samenstelling) van gemiddeld gewicht. Tot en met 31 December kan op bon 116, welke tegelijk met de tex- tielkaart is uitgereikt, 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême dan wel een pot scheerzeep worden gekocht. PETROLEUM „Periode 7", voor hen, die over geen andere kookgelegenheid be schikken dan met petroleum. Geldig tot en met 29 December voor 2 liter. „Periode B" (voor wie enkel petro leum voor verlichting kunnen ge bruiken) voor 2 liter tot en met 15 December. VASTE BRANDSTOFFEN. Bonnen 4, 5, 6 en 7 (bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden, kachels) voor een eenheid vaste brandstoffen. Bonnen 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 en 14 (bonkaart distributie-centrale ver warming) en bonnen „brandstoffen één eenheid, 2e periode alsmede bon nen „cokes één eenheid, 2e periode" voor een eenheid vaste brandstoffen. Bonnen 8, 9, 10 en 11 (haarden en kachels) ook voor één eenheid turf, thans of later een eenheid vaste brandstoffen. Geldig gedurende de maand Nov. Verdict Nu we besc&ilkton van eenige maand! eenige opmerkii&ei fende genoemd ot&er papier is niet al ;e s ik er vele inwoier; door het Inscheurc eenig licht door ver gint te dringen, Hét werk van een oogent wat duurzamer mi men de randen va; omvouwen en vist dan beter bestani ti Ook vestig ik tog reten en kieren lij g zelfs bij luiken, H steeds even te >ve In orde is. Nu wordt mede door de dui Men komt bultenen orde, maar ons cog de duisternis gewand oogeDblikken buien, dat de verduistain; Verder is nogjeb het 's morgens nét c niet al te nauw ne moet verduisterenvar tot zonsopgang. vechten om enisle kwartier, maar 'smc laten sommigen reet naar bulten schjlnei dit is even goed verb uur 's avonds. Voetgangers Vaak wordt naai gevraagd. Deze werp licht naar benedea, o; schakelaar 't coutac men het licht ornb schijnen. Nu zija d* niet In den haadeJ eerlang verwacht w< eerste model- goedg zal dan nog wel evei aanmaak zoover ls, d de provincie bereil luikend wordt 't g» gewone zaklamp toeg men er zich op de j bedient (het licht i neden richten en 't g beplakt, waarin eec wordt vrijgelaten. Sirenes De inwoners van haast allen wel gezi er hard gewerkt wo stelling der sirenes. 1 op 't Postkantoor, d< watertoren van St. derde aan Huize St. zullen deze drie sir zijn om de geheele meeren. Binnenkort zul^n hl proeven genomen woi natuurlijk geen or wekken. Alarm woid een hooger en .Ir-ger gedurende eer **\n geldt voor he i waarbij ech y sirenes niet. «h' Wanneer .ij Volgens voia1cjU'ü£i autoriteiten mag dit indien er een bom ir begrijpt zelf wel,,dat overvliegen geen ni hier en in den omt doel van militair* I geven van het /sign beteekent, dat de le op komen moeten. V op straat bevindend snel mogelijk dekking Hierbij worden au; geldende voorschrifter terzijde geparkeerd, i en andere voertuigen, dient men aan een i vast te binden. Vanzelfsprekend is straat begeven, be.halv schen der L.B.D., vert kinderen in de srhoo school, hetzelfde peldt in kerk, bioscoop vei De/e gevallen zul en vaak voorkomei on wel weten, dat émei kan dreigen van too c 's avonds tot 3 uf<r 's Maar we weten nog we kunnen kome te Hooid de !A BIP Iring Huisslachtingen. Nadrukkelijk wordt dat men bij de atmvra slachtingen alle distrit ten en alle vloaec'Ahaai leggen. Zonder uëie klaring afgegevej 1 WG1 Het distributie kant alleen opengeeie en Zaterdags Hét terughsfe] vleeschkaartei den op we behalve op stamkaarten de verklaring den Prov. Voi Reductiel De aandacb dat deze vó< taaikantoren bank moeten na is inwisse Brandsto In de wijzingen v<> groepen B, haald, waat vraagformuL De Leider j ld 10- l V! xan i gen erdag irom den lcomi icn ordt Dec. Ne 2 Inge niet GKET Anna Theu'l k ku irandi en E nog ater >5®li eind! J

Peel en Maas | 1940 | | pagina 2