Uitreiking verplichte Legitimatiebewijzen. Binnenland. Buitenland. Du' Vioedselbireau VoecJselbureau De Burgemeester vaD Venray herinnert de ingezetenen boven 15 jaar aan hun verplichting om zich vóór 1 October a.s. te voorzien van een identiteitsbewijs. Zooals de vorige week gepubliceerd, bestaat ook de komende week weer gelegenheid tot afhalen van deze bewijzen, des na middags van half twee tot vijf uur. Ten behoeve van degenen, die ABSOLUUT VERHINDERD waren of zjjn in den namiddag op den voor hen gestelden dag te komen, wordt gelegenheid gegeven tot afhaling van het bewys op Woeqsdag 25 Sept, des avonds van 7 tot 10 uur. Aangezien gebleken is, dat velen zich niet tijdig een foto konden aan schaften en dus niet op de voor hen gestelden dag hebben kunnen ko men, kunnen dezen ook nog de volgende week in den namiddag een bewijs halen. Ter bevordering van vlugge afdoening is het gewenscht, dat personen behoorende tot hetzelfde gezin zooveel mogelijk tegelijk komen. Geble ken is verder in de afgeloopen week, dat te velen tusschen half twee en drie uur komen, zoodat dan soms lang gewacht moet worden. Men kan gerust komen na 3 uur tot 5 uur toe, want de afwezigen worden steeds afgewerkt. Steeds trouwboekje en distributiestamkaart medebrengen. Voor de personen, wier geslachtsnaam begint met de letters: L, M en N op MaaDdag 23 September a.s. O, P, Q en R op Dinsdag 24 September a.s. S en T op Woensdag 25 September a.s. U en V op Donderdag 26 September a.s. W, X, Y en Z op Vrijdag 27 September a.s. Gehuwde vrouwen en weduwen komen onder den naam van haar echt genoot of vroegeren echtgenoot. Venray, 12 September 1940 De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Hjj zal zijn doelloos leven vaarwel zeggen en gaan werken. zyn vijanden brengen hem echter weer op het slechte pad en vermoor den Margot, een aan lager wal ge raakt Europeesch barmeisje, dat de bewijzen van geheime sabotage aan Kessler wilde mededeelen, Willi offert zich op en zegt den moord bedreven te hebben, met de motiveeilng, dat zijn leven niet die waarde heeft als het werk, dat voor duizenden een bestaan beteekent en dat 't eenige meisje, dat in staat zou zijn hem tot een nuttig lid der maatschappij te maken, Irmgard Dorp, niet voor hem, maar voor Kessler bestemd is. Inkwartieringsgelden. De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat voor PARTICU LIEREN, die nog gelden te vorderen hebben voor Inkwartieringen na 29 Mei van leden der Duitsche Weer macht gelegenheid bestaat in dea loop dezer week hunne vordering, zoo mogelijk vergezeld van bewijs stukken, ter secretarie in te dienen, waarna spoedige uitbetaling zal vol- gen. Venray, 19 September 1940 De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat „de Verordening op de hef fing eener precarlobelasting in de gemeente Venray", vastgesteld bij besluit van den Raad der gemeente van 30 December 1938, No. 180/174, en goedgekeurd bij besluit van den Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Blnnenlandsche Zaken d.d 19 Augus tus 1940, B. Z. Nr. 8 B.B. ter gemeente secretarie gedurende drie maanden voor een leder ter lezing is neder- gelegd. Venray, 19 September 1940. Burgemeester en Wethouders van Venray, A. H. M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN VLEESCHPRIJS-LIJSTEN. De Burgemeester van Venray wijst de Heeren slagers in deze gemeente er op, dat de prijslijst voor alle soor ten vleesch en vleeschwaren, welke reeds vanaf 16 Sept. j.l. duidelijk zichtbaar in de winkel moet zijn opgehangen, vanaf 23 Sept. a.s. van een controle-stempel der gemeente moet zijn voorzien. Er wordt hierbij dezerzijds de aandacht gevestigd op het besluit van den Secretaris-Generaal, wnd. Hoofd van Landbouw en Visscherij van 14 Sept. j.l., volgens hetwelk de prijzen voor wat betreft rund- en kalfsvleesch zich dienen te bewegen tusschen de daarvoor vastgestelde maximumprijzen, terwijl de prijzen van varkens-, paarden- en schapen- vleesch en vleeschwaren, met uitzon dering van vleeschconserven in blik, niet mogen worden verhoogd boven het peil van vóór 16 Sept. 1940. In verband met het vorenstaande dienen deze prijslijsten uiterlijk op heden Zaterdag 21 Sept. in twee voud ter waarmerking te worden aangeboden ter gemeente-secretarie. Na verkregen goedkeuring blijft een der lijsten op de gemeentesecretarie terwijl het andere exemplaar duide lijk zichtbaar in den winkel moet worden opgehangen. Indien de op de Ingediende prijs lijst voorkomende prijzen niet zijn vastgesteld met inachtneming van het bovenstaande, dan wordt de goedkeuring der lijst geweigerd. Venray, 19 Sept. 1940. De Burgemeester van VENRAY A. H. M. JANSSEN. Vacature Gemeenteraad. Wegens vertrek van den Heer J. Guelen, lid van den Raad alhier, zal een vacature ontstaan in onzen Ge meente Raad. GEVONDEN x een portemonnaie met geld, is bij F. Beerkens, Schoolstraat. Rijwielplaatje is bij G. Loonen, Leunsche weg 11. Portemonnaie met inhoud, is bij AbeD, Servatiusweg 4. Pater A. Ellerbeck f In het Minderbroedersklooster te Weert is overleden onze oud-dorps genoot de Eerw. Pater A. Ellerbeck. De overledene, die jarenlang in verschillende plaatsen de functie van kapelaan en pastoor vervulde, be reikte den leeftijd van 69 jaren. Hij ruste in vrede. Vleeschdistributie. Van de zijde der slagers wordt er op gewezen, dat bij de vleeschdistri butie geen misverstand moet be staan. Men bedenke, dat op vijf bonnen voor vleesch slechts vier ons vleesch zonder beea kan bekomen en één ons been ais men verkiest. Hieruit blijkt dus, dat op vijf bonnen van de vleeschkaarten vier ons vleesch of vleeschwaren kan worden gegeven en een bon bestemd is voor de verkrijging van één ons fijne vleeschwaren. Ongeluk. Woensdagmiddag liepen een twee tal kinderen vanR., Vlakwater, tegen een passeerend motorrijwiel van een Duitsch militair, aan den hoek Paters kerk Paterslaan waar juist de brand weer aan het oefenen was. Het eene kind bekwam nogal let sel, het andere kwam met den schrik vrij. Het ongeluk was te wijten aan het feit, dat de kinderen voor een straal water der brandspuit uitweken. De militair treft geen schuld. Aanbesteding. Door de Ned. Heide-My werd on derhands aanbesteed het bouwen eener boschwachterswoning enz. te De Rips. Ingeschreven werd door: H. Oudenhoven Lzn. Venray riet pannen f 6800 f 6680 J. Coopmans, Deurne f 6973 f 6984 v.d. Westerlo, f 7150 f 7200 Th. Claassens, Bakel f 7835 f 7645 Westendorp, Enschede f 8467 f 8617 P. Vollenberg, Venray f 8574 f 8160 SERVATIUS - OMROEP Door de autoriteiten werd alsnog toestemming verleend, dat de com petitie doorgang kan vinden. Het- zelfde programma vastgesteld op 15 September zal nu Zondag a.s. afgewerkt worden. Servatius I ontvangt dus den ex-K.N.V.B. Tegelen II. Deze wed strijd begint om 2 uur. Spormïnnend Venray ziet met be langstelling dezen wedstrijd te gemoet. Servatius II neemt deel aan de Seriewedstrijden te Oostrum. VALK-REVUE Daar voor den tweede maal de voetbalwedstrijden werden afgelast, bleven wij verleden Zondag versto ken van voetbal. De reis naarVenlo, om F C.V. te ontmoeten ging dus niet door. Jammer, want nu de Valk in een, voor haar geheel nieuwe om geving zou spelen, was elk liefheb ber benieuwd wat zij zou pres- teeren. Wat de komende Zondag zal bren gen is nog onbekend, doch wij hopen dat spoedig het competitierad in beweging zal komen, en zonder ernstige onderbreking zal kunnen voortrollen naar het einde. De tijd is zorgvol, doch ontspanning op zijn tijd is nog steeds een middel ge weest, om gesterkt den strijd te kunnen blijven voeren. De Valken zijn startklaar en wenschen niets liever, dan den strijd tegen de nieuwe tegenstanders. Wij wenschen hen veel succes Kring HORST -VENRAY. Jeugdcompetitie. Uitslagen van Zondag 15 Sept. Afd. A Venray b—Juliana 13 D.I.S.—Venray A 3—4 Afd. B B.V.V.—R.K.L.V.V. 2—2 Programma 22 September. Afd. A JulianaD I.S. 5 uur Venray AVenray B 5 uur Afd. B RK.L.V.V.Wilhelmina 5 u. Voorlooplg programma 29 Sept. Afd. A Venray A—Juliana D.I.S.Venray B Afd. B Wilhelmina—B V.V. R.K. Voetbalver. „Oostrum". Door onze voetbalver, zullen de j.l. Zondag afgelaste serlewedstrijden gehouden worden a.s. Zondag 22 September. Hieraan nemen deel B.V.V. Blitterswijk, D.IS. Oirlo, Servatius II, De Valk II, Brughusia en Tienray. Ploegen dus, die span nende en faire wedstrijden waar borgen. De prijzen hiervoor zijnle prijs beker, gerchonken door 't bestuur van voetbalv. „Oostrum"; 2e prijs beker, geschonken door den heer B. Valckx3e prijs lauwertak. Verder zullen op 't terrein enkele volks vermakelijkheden worden ge houden. Tooneeluitvoering. De Handboogschutterij „De Bata vieren" te Castenray heeft besloten op 17 Nov. a.s. een tooneeluitvoering te geven. In studie Is genomen: „Een schip in nood". Horster weekmarkt. Horst 17 September. Totaal aan voer 272 dieren, waarvan 42 stuks rundvee en 230 biggen. Ook Horst Js door de Nederlandsche Veehouderij-centrale aangewezen voor de levering van voor de slacht be stemd rundvee. Hiermede wordt een begin gemaakt op Dinsdag 24 Sep tember a.s. bij gelegenheid van de zoogenaamde Kennismarkt. Ook is dan aanvoer van paarden verzekerd. Kermis Horst. Het is begrijpelijk, dat door de tijdsomstandigheden de gewone ker mis dit jaar geen doorgang kan vin den. Toch zoeken de menscben in de komende dagen een verzetje en zij kunnen zich op gepaste wijze ver maken. In de Concertzaal van den heer Th. van Heijater zal Willy Derby op treden. Verder wordt dezen avond aangevuld met het optreden van Davola, Goochelkunstenaar. Maandag en Dinsdagavond worden daar \erzorgd door het zoo bekend staande tooneelgezelschap Piet Vink. Ook de bioscoop zal weer draaien en zorgen voor een prachtig program ma op Zaterdag en Zondag. In diverse café's zai gelegenheid zijn een kaartje te leggen met het genot van een heerlijk glaasje bier. De kennismarkt op Dinsdag a.s. zal als vanouds druk bezocht wor den. Voor de eerste maal zal hier slachtvee aangevoerd worden voor de Veehouderij-Centrale» Tevens zullen paarden worden aan gevoerd en daar steeds een groot aantal biggetjes op de markt aan gevoerd worden za'. er ongetwijfeld een groote drukte heerschen. De zakenlui zullen er wel bij varen. Voor e.a. zie men de advertentie in dit blad. WEG EINDHO VEN-VENLO NOODZAKELIJK. Onder de opschriften „Limburg heeft nieuwe wegen noodlg" en „Aansluiting bij het Duitsche ver- keersnet" schrijft de „Deutsche Zei- tung in den Niederlanden" als volgt: Limburg heeft van oudsher tot de verkeersarme gebieden van Hol. land behoort, hetgeen daaruit ver klaard kan worden, dat dit land in vorige eeuwen in economisch opzicht ver terugbleef bij de andere deelen van Nederland. Ook om strategische redenen heeft men den aanleg van eenige belang rijke verkeerswegen nagelaten. Zoo ontbreekt o.a, een autoweg, welke het oostelijk deel van het Noord- Brabantsche industriegebied en het Noord-Limburgsche tuinbouwcen trum, via Venlo met de groote Duit sche verkeersweg, welke over Dus- seldorf naar het Ruhrgebied leidt, verbindt. Zulks een verkeersader zou het moerasgebied van de Peel doorsnij den, wat tevens met het oog op de plannen voor mijnen in dit gebied van de grootste beteekenis is. Meerdere hierbij aansluitende we gen worden noodzakelijk bij de voortschrijdende ontginning van Noord-Limburg, Bovendien laten de verbindingen van dit gebied met het middelste gedeelte der provincie veel te wenschen over. De uitvoering van deze plannen zal echter niet enkel aan het ver keer groote diensten bewijzen, maar is ook uit een oogpunt van werk verschaffing van niet te onderschat ten waarde. De samenvoeging V enloBlerick. Volgens de beschikking waarbij de samenvoeging VenloBlerick een feit is geworden, krijgt de gemeente Maasbree, die na deze samenvoeging overblijft, gedurende twee jaren het recht van kosteloos gebruik van het raadhuis te Blerick. De roerende goederen blijveD eigendom der ge meente Maasbree. Zoo spoedig mogelijk na ingang der grenswijziging worden de zit tende raden der gemeenten Venlo en Maasbree, vervangen door nieuwe gemeenteraden voor de gemeente Venlo 18 leden van den zittenden raad; 7 leden van Blerick; voor de gemeente Maasbree 11 Ingezetenen dez6r gemeente. Bij de eerste vergadering der nieuwe raden treden de zittende wethouders af. De zit tingsperiode van de nieuwe gemeente raden duurt tot den eersten Dinsdag van September 1943. De oule raad der gemeente Maas bree is reeds in vergadering bijeen gekomen. Burgemeester Ch. Janssen gaf mededeeling van de beschikking eD stelde de afscheidsvergadering vast op 30 September a.s. Voor den Venloschen gemeenteraad is een bijeenkomst vastgesteld op Woensdag 25 September. Export van fruit* Naar op de Venlosche veilingen is bekend geworden, is het op monster veilen van fruit, bestemd voor den export in den vervolge niet meer toegestaan. Al het voor den export bestemde fruit moet in verband hier mede ter veiling worden aangevoerd. Voorts is bepaald, dat al het voor export bestemde fruit door de export- leiders aan de exporteurs moet wor den toegewezen. Dit geldt eveneens voor de z.g. grenshandelaren en grensmarktbe- zoekers. Machtigingen voor den uit voer van fruit mogen door de be trokken veilingen alleen dan worden verstrekt, wanneer het voor export bestemde fruit op de hiervoren om schreven wijze is toebedeeld. Oudste inwoner overleden. Te Bergen is overleden de oudste inwoner dezer parochie en tevens de oudste Inwoner dezer gemeente, de heer J. H. Janssen in den ouder dom van ruim 92 jaren. Hij werd geboren 31 Maart 1848 en is dus op 31 Maart 1.1. reeds 92 gepasseerd. Tot voor een paar weken terug was hij nog in het volle bezit van zijn geestelijke vermogens. Na een korte ziekte is hij thans overleden. Granaat ontploft. Te Helden.Panningen wilden dezer dagen twee marechaussees een al daar gevonden granaat demonteeren. Toen men meende daarmee gereed te zijn, ging het projectiel plotseling af, met het gevolg, dat deö mare chaussee B. duim en wijsvinger van de linkerhand werden afgerukt, zrjn kameraad Jiep een ernstige hoofd wonde op, Ds smid G, in wiens werkplaats de demonteering ge schiedde, werd aan de knie gewond. Aanbesteding. Woensdagmiddag is het eerste ge deelte van den bouw van een nieuw ziekenhuis aan den Brusselschen weg te Maastricht aanbesteed. Laagste inschrijvers waren de gebroeders Cremers te Maastricht met f 135 600 Het ziekenhuis zal worden gebouwd naar een ontwerp van het architec tenbureau Cuypers te Amsterdam in samenwerking met ir. J. Swlnkels te Maastricht. Bommen te Weert* Woensdagavond om half twaalf zijn boven Weert zes bommen om laag geworpen. Deze vielen grooten- deels in achtertuinen van perceelen van den Singel, welke om de oude kom van de stad ioopt. De schade beperkte zich tot vernielde ruiten en dakpannen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. DISLOCATIE RIJKSPOLITIE Limburg uitsluitend marechaussee. Naar de N.V.Crt, verneemt zal de dislocatie der Nederlandsche Mare chaussee en Rijksveldwacht aan welker voorbereiding reeds vele jaren is gewerkt zeer binnen kort haar beslag krijgen. 3/5 gedeelte van het land in hoofd zaak de grensstreken zullen dan voor wat de rijkspolitie betreft uit sluitend worden besurvellleerd door de marechaussee. Tot het gedeelte van het latid waar uitsluitend de marechaussee als rijkspolitie dienst zal doen behoort de geheele provincie Limburg, zoo dat de alhier gestationneerde rijks veldwachters binnenkort naar elders zullen worden overgeplaatst. In het overige gedeelte van het land wordt rijkspolitiedienst dan uit sluitend uitgeoefend door de Rijks veldwacht. De aldus gelegerde mare chaussee worden uit dit gedeelte teruggetrokken en de vrijkomende kazernes door personeel der rijks veldwacht betrokken. 6 October wintertijd. De Deutsche Volkswirt deelt mede- dat in het geheele Duitsche rijk op 6 October des ochtends te 3 uur de klokken een uur achteruitgezet zul len worden. Hiermede zal een einde worden gemaakt aan den zomertijd, welke in het voorjaar werd Inge voerd, teneinde langer van het dag licht te kunnen genieten. Deze maatregel zal ook gelden voor het bezette Nederlandsche ge bied, zoodat hier dus de Mlddel- Europeesche tijd zal gelden. Eerste kindertrein uit de Ostmark terug. Maandagavond is de eerste trein met kinderen, welke door de zorgen van da Kinderaktion eenige maanden In de Ostmark hebben doorgebracht, teruggekeerd. Omstreeks half tien arriveerde de trein op het station D.P. te Rotterdam. In dezen trein zaten ongeveer 800 kinderen, waar van een honderdtal te Rotterdam thuis hoorden. De overige kinderen waren afkomstig uit verschillende plaatsen in Zuid- en Noord-Holland, Zeeland, Brabant en Limburg. Men zag bij de kinderen niets dan verheugde, gezonde en gebruinde gezichtjes, terwijl men tailooze op getogen verhalen te hooren krijgt. Ook de Nederlandsche journalisten, welke in de afgeloopen week een bezoek aan de Ostmark hebben ge bracht, zrjn teruggekeerd. Het Haagsche incident. Blijkens een bericht in „Het Nat. Dagblad" hebben de broeder en de zuster van den bij de ongeregeld heden in de Balistraat te Den Haag om het ieven gekomen Peter Ton, tezamen met het W. A.-vendel „Peter Ton" een verzoekschrift ingediend bij den hoofdcommissaris van politie te 'sGravenhage om de agenten, die zich ter zake van het gebeuren in arrest bevinden, in vrijheid testellen en het uiterste te verrichten om hen met clementie te doen berech ten. Kabelballons boven Nederland. Door den straffen wind uit weste lijke richtingen zijn Dinsdag ver scheidene Engelsche kabelballons, die van hun bases waren losgerukt, naar Nederland afgedreven en hebben op verschillende plaatsen aan hoog spanningsnetten, telefoondraden enz. schade aangericht. VLEESCH EN BEEN. Maar voor ieder een afzonderlijke prijs. Een lezeres schrijft aan het Vaderl.: Het bljjkt, dat bij het slagersgllde onzekerheid voorkomt over de be doeling waarmede Inzake de vleesch distributie bepaald werd, dat het gewicht per bon geldt voor „vleesch met been". Althans mijn slager be gon Maandagmorgen met een stuk waardeloos been toe te voegen aan de reeds afgewogen roastbeef, met de bedoeling, het gewicht daarvan bij te berekenen tot den prijs van roastbeef. Gelukkig wilde hij rede verstaan en liet het onsje been ach terwege. Er kan m.i. toch geen twijfel aan bestaan, dat het niet als soep been, mergpijp of ribbetjes meege- kochte been, even als tevoor naar fabrieken kan afvloeien en dat aller minst de bedoeling kan zijn, dat botten thans een pry's gaan opleve ren, varieerend met die van de kwa liteit vleesch waaraan men zou verkiezen ze toe te voegen, b.v. haas! Zelfs al zou het koopen van een deel been, bij elke vleeschsoort verplichtend worden gesteld wat ik niet kan gelooven dan nog, zou dat zijn eigen (geringen) prijs moeten hebben. Het gelijk is aan de zijde van onze lezeres, aldus het blad. De slager moet been leveren bij de hoeveel heid vleesch per bon toegestaan, t.w. rundvleesch tot 29 procent been, varkensvleesch 10—15 procent. Bij een bestelling op bons tot b.v. 5 ons biefstuk gezamenlijk, mag dus geleverd worden 4 ons biefstuk, t^gen den prijs van biefstuk, en 1 ons been tegen den prijs van been. Graan voor de Belgische bevolking. Import uit Frankrijk verwacht. Naar de correspondent van de Msb. te Brussel verneemt, is een commissie, belast met aankoopen van een hoeveelheid broodgraan, voor de Belgische bevolking bestemd, naar het Somme-departement ver trokken. In Frankrijk blijkt, niet tegenstaande de oorlogsgebeurtenis sen, zooveel graan aanwezig te zijn, dat een deel daarvan voor export naar België in aanmerking kan komen. Kleeding uit aardappelloof. „Solanum", de nieuwe grond stof voor de textielindustrie. De Berlrjnsche correspondent van het A'g. Handelsblad schiyft d.d. 14 September aan zijn blad Onlang3 werd ln enkele Duitsche persorganen, o m. in het maandblad *,Der Vierjahresplan" en in een extra bijlage van de „Frankfurter Zeltung" melding gemaakt van een sensatio- neele Duitsche ontdekking op het gebied van de cellulose-fabricage. Zij komt in het kort hierop neer, dat de stelen van de aardappelplant voor de bereiding van cellulose kun nen worden benut, zoodat deze afval een uiterst bruikbare grondstof blijkt te zijn, zoowel voor de ver vaardiging van weefsels als voor de fabricage van papier. DE TOESTAND. Bij het gros van het publiek be gint de belangstelling voor het groote wereldgebeuren danig te verminderen, zooals we bijaa dage lijks kunnen ervaren. Sinds begin April leefden wrj in de periode van de bliksemslagen en toen werden de kranten verslonden en hing a.h.w. iedereen dag en nacht aan de radio. Men was nog niet uitgepraat over den Dultschen aan val tegen Denemarken en Noorwe gen, of op 10 Mei werd aller geest volkomen beheerscht door den groot- scheepschen stoot van de enorme Duitsche legermacht tegen de Wes telijke democratieën. Bij de enorme sensatie van dien bllksemoorlog had vrijwel niemand nog oog en oor voor iets anders dan voor het oorlogsnieuws. Als in een stormwind kwam het eene sen- sationeele nieuws na het andere tot ons en nooit in de geschiedenis lagen de schokkende feiten zoo dicht op elkander als thanscapi tulatie van Nederland, overgave van België, inname van Parijs en capi tulatie der Fransche weermacht. Het menschdom was dermate ge wend geraakt aan strategische en politieke beslissingen van wereld bet eekenis, dat het van toen af met ongeduld zich wierp op deze ééne vraaghoe en wanneer zal nu Engeland bedwongen worden Voor hen, die slechts heel opper vlakkig de gebeurteuissen volgen en die met name uit de jongste geschiedenis niet dit ééne geleerd hebben, dat de Duitsche legerleiding alles tot in de puntjes voorbereidt, alvorens toe te slaan en die niet beseffen, welk een enorm moeilijke taak Duitschland nog heeft, om met den laatsten vijand af te rekenen, voor hen is er sinds de capitulatie van Frankrijk eigenlijk niets van beteekenis meer gebeurd. In werkelijkheid liggen de zaken wel eenlgszins anders en is er na Frankrijk's overgave op strate gisch en politiek terrein veel be langrijks gebeurd, dat van zeer grooten invloed zal zyn op de eindbeslissing in den oorlog en op de inrichting van het nieuwe Europa, dat zich bezig is te vor men. DE ITALIANEN IN EGYPTE. De bekende Italiaansche journa list Ansalmo maakte dezer dagen een geheimzinnige toespeling bin nenkort zou vo'gens hem uit Alexan- drlë, de groote Egyptische haven stad, een telegram komen, welks inhoud even vernietigend te Londen zou inslaan els de zware bommen het doen in den Duitschen luchtslag. Wat beteekende dat Eenige recente gebeurtenissen hebben de beantwoording van de vraag mogelijk gemaakt de Italiaan sche troepen in Lybië (Noord-Afrika) hebben n.l. de Egyptische grens overschreden en trekken Oostwaarts in de richting van Alexandrië, het belangrijke steunpunt van de Brit- sche vloot in de Middellandsche Zee. Hebben de Italianen inderdaad kans op succes bij een veldtocht in Egypte, dus met een opmarsch naar het belangryke Suezkanaal Gerekend naar de getalsterkte der twee tegengestelde legers, moeten de Italianen vrij gemakkelijk het doel kunnen bereiken. Immers, het einde van den oorlog met Frankryk, heeft het geheele leger der Italianen vrij gemaakt voor het front in Afrika, waar de Engelschen tec slot te niet anders dan een zij het sterk en modern toegerust, expeditleleger onderhouden, bestaande uit Austra liërs, Nieuw Zeelanders en Britsch Indiërs. Het is natuurlyk van belang, hoe de Egyptische regeering op den in val zal reageeren, maar tot nu toe ondernam deze er niets teger, niet tegenstaande zy onlangs nog heeft verklaard, dat ze zich tegen een Ita'iaanschen aanval op Egyptlschen bodem zou verzet teD. De Italianen geven te kennen, dat de strijd door de aanwezigheid van Britsche troe pen naar Egyptisch territoir moet worden overgebracht, maar dat het Egyptische volk zal worden ontzien, omdat Italië daarmee niet in oorlog is. Mogelyk zal de Egyptische regee ring dezen uitleg aanvaarden en zich neutraal houden, maar óók 'als Egypte zich aan de zyde van Enge- Jand schaart, zal zulks niet van beslis8enden invloed zijn op het ver loop van den stryd. Het Egyptische leger Is nog zeer jong en slecht georganiseerd. Toen schry ver dezes ruim een jaar geleden in het land der Pharao's vertoefde, nam hij een zeer slechten indruk mede over het peil der nationale Egyptische defensie. Van de lichting, welke het laatst onder de wapeneD was gekomen, mankeerden... 50,000 manVolgens de toen verschijnende bladen deed de regeering een errs ig onderzoek om te weten te komen, waar die 50.000 jonge mannen wel mochten uithangen Zoowel de inrichting van den Burg. Stand als de sociale omstandigheden, waaronder het Egyptische volk leeft, laten gemakkelijk de wijde ruimte voor de spoorloosheid van eenige honderdduizenden jongelieden, die er weinig, voor gevoelen ons als Brit sche hulptroepen te worden inge lijfd. Van het overige oorlogsnieuws memoreeren we dat de aanvallen op Londen voortduren, maar dat de Duitschers, naar ze erkennen, daarbij meer tegenstand ondervinden. De Duit schers geven b.v. toe, dat zij Zondag 34 vliegtuigen verloren, zy het dan tegen de Britten 71 vliegtuigen de Britten beweren, dat de Duitschers dien dag 181 toestellen verspeelden, een bewering, welke de Duitschers absurd en geheel gelogen heeten. Uit het leven van koning Michael. Over den opnieuw, zij het met be perkte bevoegdheden koning gewor den prins Michael kan uit den aard van de zaak weinig bericht worden. De Kölnlsche Zeil UDg zegt, dat hij in kameraadschap met leerlingen uit alle deelen des lands en alle lagen der bevolking is opgegroeid. Ze vorm den een afzonderJyke klasse, waartoe mede een Dultscher en een Hop gaar behoorden. Van onder af heeft hij een militaire opleiding opgevolgd. Na de militaire kwam hg op de vjiegerschool en als onderofficier heeft hy aan oefeningen in de bergen deel genomen. Hij moest gelyk Iedere an dere soldaat de examens afleggen alvorens tot de officiersschool te worden toegelaten. Op zijn 16de jaar werd hy tot luitenant bevorderd. Een medewerker van het Duitsche blad heeft uitgerekend, dat in zijn aderen overwegend Duitsch bloed stroomt. Tot zyn voorouders behoo- ren verder Russen en een Portu- geesche. Door zyn moeder Helena, dochter van koningin Sophia van Griekenland, zuster van ex-keizer Willem II, staat Michael het keizer lijke huis nader dan zyn vader. Maar naar zyn opvoeding is hy volop Roe- meensch. Reeds zyn vader was or thodox gedoopt, ook Michael sprak van de eerste jeugd af Roemeensch. De behoefte aan luchtbommen. In één nacht kunnen de Duitschers nu meer dan 400.000 k.g. bommen boven Engeland gooien tegen ettelijke duizenden die de Britsche vliegers over Duitsch gebied strooien. Zulke cyfers zeggen den leek weinig. Wel is het mogelijk ze te vergelyken met wat Otto Riebicke in zijn boek Was brachte der Welt- krieg daaromtrent heeft meege deeld. In dien oorlog hebben Duitsche vliegers by elkaar ongeveer 27,5 mil- lloen kg. bommen neergelaten. Het maximum voor één Dacht was toen 16 648 kg. Dat maakte den inhoud van 11 spoorwegwagons uit. Het maximum gewicht van vliegtuig- bommen bedroeg in 1914 5 kg., In 1916 al 300 en ln 1918 bereids 1000 kg. Het aantal in die 3 jaren afge worpen Duitsche bommen wordt op een millioen gesteld. Het Duitsche luchtwapen beschikte toen over slechts 250 fronttoestellen, tegen naar schatting 1250 by de tegenstanders. De numerieke meer derheid van de geallieerden werd ln die jaren nooit ingehaald, ofschoon de Duitsche vliegtuigindustrie by elkaar 47 600 toestellen en 40.500 motoren aan het commando afleverde. Aan het einde van dien oorlog bezat het luchtleger ongeveer 5000 slag vaardige toestellen, de geallieerden moeten gemiddeld over het vyfvoud beschikt hebben. Niettemin verloren de Duitschers er 3200, de tegen standers 8400. Het is duidelijk, dat het materiaal- verbruik by het luchtwapen niet te vergelyken was met dat der artillerie in groote slagen. Langs de straat te Parijs* Binnenkort heropening, dat zyn de woorden, die men te Parys op tal van plaatsen voor winkels enz. schijn mst te Falies JU60» jïonteinej .krlnl I >ekt fr (den or ve van arsw Ikaai igels we: de 1 gene tegenkomt, wen in de straatbeeld druk te springen de schoorstet Weliswaar motorbussen paalde uren het verkeer verkregen heeft Niettemin i8 in de diepe zetels de groote verkei zich geen Amer reizigers noch E meer. De hotels grootste deel dooi held in posten staan voor de sche militaire auto's aan. Dikwijls bemerkt i Duitsche soldaten die, i geleld, de Btraten lan§ den tuin van het Luxe] de kinderen gelijk i weliswaar heel wein medewerker aan de Dei in den Niederlanden sc Aan de Seine hebber koopers hun stalletjes slagen, maar om tien ontspannlngslokabn. later dondert oo Latst de gewelven en om schril fluitende §gent< fietsen door de verlate] eche soldaten pafrouill verduisterde striten hemel striemen soms c der zoeklichten. JEUGD-YOE Zoo er competitiew komen de elftallen als A.-elftal Oudeahove: A« Hendriks C. J Janssen Bertrams J Thelosen Poels De Bruyn Res,: Goumans, L. J driks B.-elftal: Ant Fila Lenssen Steern V d. Munckhof W. Seure T. Arts v.d. Laai Phllipsen Res.: v. Mill Gr. Her De wedstryden begin Op tyd. By uitwedstrrj 4 uur af Patronaat. Bi vooraf waarschuwen. I trlbutie en aan de J< gatie Burgerlijke Stam Aangiften van 13 ti GEBOREN Gemma J. A. Pijpers, Alberdina M. J. v. Llesh< Petronella M. O. Vahll Ferdinandus W. M. W. O vi Jacobus C. Th. 0. Min M Jozef M, Jansse», Ma OVERLEDEN: Peter W. G. Litjens, en 5 maanden, Tsselst 1 patient St Sfervatli Leunensche w Nu de herfstmaande op vele bedryven de ki naar den stal gehaal er op sommige bedry voor stalverllchtlng no Gezien de schaarsch leum zal over het alg petroleum voor stalvei nen worden beschikbar Wellicht zal er ee carbid beschikbaar w voor de komende wl Bedryven welke met g op het electriciteltsnet sluiten, zullen verstand! sluiting over te gaan. Met nadruk wyzen v maals op, dat degenen jaren petroleum voor s gebruikten, zich thai behoeven in te stellei een of andere mani< dienen te zoeken. Graamelers, welke b troleum noodlg hebbi dorachen van granen, i hun oogst zoo spoedij dorschen, daar welllc aanvragen geen brands den beschikbaar gestel Deze week vwdt zit< te Castenray Dinsdag 9—10 uur voorm. en ti 8 20—11 uur vm. Wie een aanschryv heeft ontvangen, word hen toegewezen kunsti te halen. Landbouwers, die d kennen hebben gegevei toewyzing haver uit voor hun werkpaarden zullen deze week hui formulier ontvangen. Over stalverllchtlng selbureau Venray. Nogmaals willen w! weg bekend maken, di voor afdoen van zal opend ls van 9 tot van 2 tot 4 uur n.m. Zi van 9 tot 12 uur vm. Bulten deze uren zal niemand meer geholpei Kerkelijke Di PAROCHIE-ACTIE: vertegenwoordiging zin in de H. Nis. PAROCHIEKI Gironummer li Priester der week: kapelaan Van Morgen ZONDAG de

Peel en Maas | 1940 | | pagina 4