'Weekblad voor VENEAY, HOEST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Waarheen met de kippenhouderij 1 Noord-Limburgsche Fokveedag. Binnenland. Provinciaal Nieuws WELKE BONS? Zaterdag 21 September 1940 Eenden Zestigste Jaargang No 38 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1-8 regels 60 cent, 7V« ct. per regel, bij contract groote reductie. UITGAVE Fa. van den MUNCKHOF VENRAY Tel. 512 i Grootestraat 28 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS: voor Venray 65 ct. buiten Venray 75 ct. per kwartaal. Afz. no. 5 ct. O. L. Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM In Nederland was het anders dan in Duitschland. In „De Bedrijfspluimveehouder" wordt over de mogelijke gevolgen der invoering van het begrip „Bo denstandigkeit voor de Nederlandache pluimveehouderij" een uitvoerig arti kel gepubliceerd. Wij on' leenen hier aan het volgende „Bfl ongeveer gelijken elerprijs als de onze kon gedurende de laatste twintig jaar in Duitschland de kip penhouder^ slechts loonend beoefend worden op grootere gemengde be drijven, waar een belangrijk gedeelte van het kippenvoer op het bedrijf self geproduceerd werd, waar de kippen door het bedrijf zelf gevoederd ^werden, waar dus eenzelfde verbon denheid tusschen de kip en den bodem bestond, als bij ona eenigszins het geval is tusschen het rundvee en den bodem. In Duitschland hing (en hangt) het dus van de kwaliteit van den bodem *en het aantal hecta ren af, of een klppenbedrijf als nevenbedrjjf mogelijk is en in welke grootte: de Bodenstandigkeit. Heel anders in ons land. Hoe geheel anders is de ontwik keling der pluimveehouderij in ons land geweestDank zij het goed- I koope geïmporteerde graan is het I mogelijk geweest geheel los van den bodem de pluimveehouderij tot grooten bloei te brengen. Bij ons was het niet de bodem, die de pluim veehouderij loonend maakte, maar waren het de kippen, die precies andersom dorre onvruchtbare zandgronden rendabel maakten. Bij ons geen verbondenheid aan of af hankelijk van den bodem, bij ons geen Bodenstandigkeit, maar integen deel een pluimveeteelt geheel onaf hankelijk van den aard of de grootte van den bodem. En dit bij een eier- prijs die het ei niet tot een veredeld product maakte, al werd de kip bijna uitsluitend gevoerd met ge kocht voeder, en al leverde de eigen bodem in het beste geval eenig groenvoer. Het karakteristieke verschil in ontwikkeling van de pluimveehouderij in de twee nabuurlanden, Duitsch land en Nederland, komt duidelijk tot uitdrukking bij een vergelijking van het aantal kippen en eenden op bedrijven, die grooter of kleiner zijn dan 5 h.a. In Duitschland komt het meerendeel der kippen op de bedrij ven grooter dan 5 h.a. voor. Bij ons daarentegen wordt twee derde van den geheelen pluimveestapel op de kleinere bedrijven gehouden. Wanneer ook bij ons de pluimvee houderij dèAr zal mogen worden be oefend, waar tevens het voeder voor de kippen verbouwd wordt, dan zullen vrijwel alle bestaande bedrij ven moeten verdwijnen. Dan zullen de hoenderparken, de kleine kippen- houderijen op de zandgronden, de groote en de kleine specifieke een- denbedrijven tot den ondergang ge doemd zijn. De pluimveehouderij zal dan in hoofdzaak alleen beoefend mogen worden op de grootere, ge mengde landbouwbedrijven, terwijl de conclusie voor de hand ligt, dat het aantal di9ren, dat op deze be drijven gehouden zal mogen worden, progressief met het aantal h.a. grooter zal zijn. Zou in ons land het bestaan van duizenden dezer kleine zelf standige bedrijven met vernieti ging bedreigd worden, dan zou dat niet in overeenstemming zijn met de opvattingen, die in Duitschland gelden en in de practijk zijn doorgevoerd, over de wenschelijkheid, dat het klein zelfstandige bedrijf, de midden' stander, recht heeft op een be hoorlijk bestaan. Wij kunnen dan ook, aldus de redactie van het blad, als naschrift aan de bovenstaande, wel zeer som bere beschouwing mededeelen, dat er een kleine kans bestaat, dat de sociale zij ie, welke deze kwestie van „Bodenstandigkeit en hoeveelheid voeder" ongetwijfeld in sterke mate bezit, gewicht in de schaal is gaan leggen. En zijn wij juist ingelicht, dan zullen de groote gemengde land bouwbedrijven, vermoedelijk van 20 ha. en grooter heelemaal geen pluimvee mogen houden. Ze zul len hier niet epijüg over zijn, want ze hebben nooit iets voor pluimvee gevoeld, noch daarvoor belangstelling getoond. Met het aantal dieren, dat op deze wijze vrij komt, zouden de kleine be drijven gehclpen kunnen worden. Het komt ons voor, dat de grootte van de bedrijven best tot 10 ha. verlaagd zou kunnen worden zonder protest der groote boeren uit te lokken. Dan zouden de kleine nog beter geholpen zijn. Als er voeder voor zes millioen kippen gereserveerd is, Wat komt het er dan op aan, waar de kippen gehouden wor den Donderdag 12 September was weer een bijzonder mooia dag voor de Noord-Limburgsche fokkers, prachtig vee, goed weer en druk bezoek. Maakte men zich aanvankelijk be zorgd over de moeilijkheden van het vervoer, spoedig bleek dit geen on overkomelijk bezwaar op te leveren. Naast de vrachtauto's zagen we ditmaal veelvuldig paardentractie voor wagens op luchtbanden, welke een uitstekend midde'l voor het ver voer van koeien, varkens en schapen bleek te zijn. Ook de bezoekers lieten zich door een fietstochtje niet atschrikken, zoodat op het midden van den dag het groote welgelegen terrein nabij het kasteel „Ter Horst" geheel ge vuld was met belangstellenden die het verloop der keuringen met ge spannen aandacht volgden. De Jury stond herhaaldelijk voor een zware taak, de voorgebrachte dieren gaven zich dikwijls weinig toe, zoodat het voor deskundigen zelfs moeilijk was om een beslissing te nemen. De rubriek oudere stieren kwam prachtig naar voren, bij de keuring op afstammelingen zag men werke lijk uniforme groepen beste dieren, die een waarborg boden voor de toekomst. De melkkoeien waren ditmaal iets aan den schralen kant maar toch nog voldoende in goede conditie. Zware, diepe, robuste dieren, met sterk beenwerk, die met veel ruw en weinig krachtvoeder productief gemaakt kunnen worden. De rubrieken vaarzen waren prach tig, zelden zagen we ze beter. De Fokvereenigingsgroepen, zes koeien met stier, imponeerden ge weldig, ook hier stond de Jury voor een moeilijke beslissing. Bij de afdeeliug Varkens ontbrak het eveneens niet aan belangstelling. Ook hier zag men wederom een collectie vaderdieren en prima zeugen, welke de fokkerij ongetwij feld op hoog peil zullen weten te houden. De inzending kruislingen was niet zoo heel groot, maar toch talrijk genoeg om als proefcollectle getoond te worden. Ook de schapen trokken algemeen de aandacht, jammer dat deze af- deeling niet meer inzendingen telde. Da elfde Noord-Limburgsche Fok veedag behoort wederom tot het verleden, bestuur en inzenders kun nen in alle opzichten tevreden zijn. De fokkers hebben een gevestigde reputatie weten hoog te houden, de bezoekers hebben een aangename en leerrijke dag gehad. Vele namen afscheid met een „tot weerzien" een volgend jaar. De uitslag der keuringen laten wij hier volgen: Rubriek 1. Melkgevende koelen geb. voor 1934 met hoogere productie. la Dora 3 van P. H. Muysers- Steegs, Merselo lb Rosa van Gebr. DInghs, Casten- ray 4b Lelda van Kind. H. Camps, Heide-Venray Rubriek 2 Melkgevende koeien geb. in 1934 en 1935 met hoogere productie. 2c Jo van P. Rambaghs, Castenray Rubriek 4. Droogstaande koeien geb. voor 1932 met hoogere productie 2a Cora 5 van Kind. H. Camps, Heide-Venray 3a Lena van G. Michels, VeDray Rubriek 7. Droogstaande koelen geb. voor 1936 met gewone productie la Lena 2 van G. Michels, Venray 3b Anna 2 van P. VerschuureD, Venray Rubriek 9. Koelen of melkvaarzen geb. 1 Jan.—30 April 1936. lc Janneke van M. Wismans, Venray 2c Cora 9 van Kind H. Camps, Heide-Venray 3a Amalia van idem, idem. Rubriek 10. Koslen en melkvaar zen geb. 1 Mei—31 Dec, 1936 2a Anna 3 van P. Verschuuren, Venray 3a Nolda 2 van M. Wismans, Venray 3b Lina van P. Rambaghs, Castenray 3c Donna Clara van P. J. Steeghs, Castenray Rubriek 11, Koeien of melkvaarzen geb. 1 Jan.30 April 1937. 2a Anna 7 van P. J. van Drjck, Venray Rubriek 12. Koeien of melkvaarzen geb. 1 Mei—31 Dec. 1937 2c Treesje 6 van A. Poels, Venray 3b Nella 3 van G. Michels, Venray Rubriek 16. Vaarzen geb. tusschen 1 Jan.—31 Maart 1938. 4b Dientje 1 van M. Dinghs. Castenray Rubriek 17. Vaarzen geb. tusschen 1 April—30 Juni 1938. lb Lena 3 van G. Michels, Venray lc Lena 4 van idem, Idem Rubriek 18. Vaarzen geb. tusschen 1 Juli—31 Oct. 1938. 2c Leida 5 van Kind. H Camps, Heide-Venray Rubriek 19. Vaarzen geb. tusschen 1 Nov.—31 Dec. 1938. lc Anna 4 van P. Verschuuren, Venray Rubriek 20. Vaarzen geb. tusschen 1 Jan.—31 Maart 1939. lb Anna 16 van Gebr. v. Kempen, Venray 8a Anna 9 van J. v. Dgck, Venray 3d Sjoerda 2 van J. van Merjel, Venray Rubriek 22, Vaarzen geb. tusschen 1 Juli—30 Nov. 1939. lb Lena 5 van G. Michels, Venray 2 Gerda 7 van Kind. H. Camps, Heide-Venray Rubriek 25. Stieren geb. voor 1 Mei 1938. 3a Elza's Jaul van Fokvereeniging Oirlo-Castenray. Rubriek 26. Stieren geb. tusschen 1 Mei—31 October 1938. lb Gradus van Fok ver. Oost rum Rubriek 27. Stieren geb. tusschen 1 Febr.—31 Mei 1939. 2 Frits van G. Dinghs, Castenray 3a Anna's Sjoerd van J. van Dijck Venray Rubriek 28. Stieren geb. tusschen 1 Juni—31 Juli 1939. 1 Cora's Albert van H. Camps, Venray Rubriek 29. Stieren geb. tusschen 1 Aug.—31 Oct. 1939. 3 Nelly's Albert van J. v. Meyel, Venray Rubriek 30. Stieren geb. tusschen 1 Nov. 1939-31 Jan. 1940. la Anna's Albert van Gebr. van Kempen, Venray lb Martha's Sjoerd van Kind. H. Camps, Venray 2b Adolf van Gebr. van Kempen, Venray Rubriek 31. Stieren geb. tusschen 1 Febr.31 Maart 1940. 3 Anna's Sjoerd van Gebr. van Kempen, Venray Rubriek 32. Minstens 6 afstamme lingen ouder dan één jaar, van een vader ouder dan 6 jaar. lb af3t. van Jan Hendrik, van Fokv. Venray-Heide Rubriek 34. Minstens 3 erkende afstammelingen ouder dan één jaar van een moeder. 2 afst. van Anna van P. Verschuuren, Venray Rubriek 35. Groep van eigengefokt vee minstens 5 stuks. 2a elg. Kind. H. Camps, Heide Rubriek 36. Groep van eigengefokt vee minstens 3 stuks. 1 elg. G. Michels, Venray Rubriek 37. Groep van minstens 6 koeien met een vereenigingsstier. 2a Fokv. „Eensgezindheid", Venray 4b Fokv. „Vooruit", Oirlo-Castenray Rubriek 38. Kampioenkoe melk gevende klasse, Dora 3 P. Muysers- Steegs, Merselo Reserve, Rosa van Gebr. Dinghs, Castenray Annexatie van gemeenten in het Land van Cuyk. Van welingelichte zijde schrift men aan de Gelderlander Het zwaard der annexatie hing In het Land van Cuyk reeds lang drei gend boven eenige gemeenten. Den laatsten tijd was er echter weer hoop dat de plannen niet zouden doorgaan, althans voor geruimen tijd zouden worden opgeborgen. Het tegendeel is echter waar gebleken. Met Ingang van 1941 zullen niet minder dan acht dorpen In het Land van Cuyk ophouden te bestaan en gevoegd worden bij andere gemeen ten. Het eerste slachtoffer Is de ge meente Maashees en Overloón, die in haar geheel wordt gevoegd big Vierllngsbeek. Verder krijgt Vier lingsbeek nog toegevoegd een ge deelte van de gemeente Sambeek, n.l. het gehucht Mullem en het Rectoraat Westerbeek (De Twist), Het dorp Sambeek gaat over naar Boxmeer, terwijl het Rectoraat Ste vensbeek benevens Sambeek Hoek worden gevoegd bij de gemeente Oploo c.a. De gemeente Beugen en Rijkevoort wordt ook opgeheven. Het dorp Beugen valt ten deel aan Boxmeer, terwijl Rijkevoort wordt gevoegd bij Wanroy. Oeffeit met Katwijk en Klein Lin den zullen worden vereenigd met de gemeente Cuyk. Beers zal worden uitgebreid met Linden. Bij Grave worden gevoegd Velp, Gassel en Escharen. Mill wordt ook bedacht en wel met Langenboom en het Hoekske. Slechts één gemeente blijft in haar oorspronkelijken vorm gehand haafd, n.l. Haps, een der kleinste dorpen van het Land van Cuyk. Uitzending A.N.P.-berichten. Er Is ^en wijziging gekomen in de uitzending van radio-berichten van het A.N.P. Na de uitzending van berichten om 8 uur des avonds volgt nog een uitzending van 8 55 uur tot 9 uur. Daarmee besluiten ook de radiover- eenigingen hun uitzendingen. T extieldistribu tie. Uit de vele brieven, welke bij den economischen Voorlichtingsdienst (departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart te 's-Gravenhage) binnenkomen, big kt, dat de meening heeft post gevat, als zouden stoffen en weefsels in stukken van minder dan 90 cM. lengte buiten de distri butieregeling vallen. Daarom zij er nogmaals op gewe zen, dat stoffen en weefsels in coupons van ten hoogste 90 cM. lang alleen dan zonder punten afgeleverd mogen worden, wanneer het restee- rende coupons betreft en dus niet, wanneer de verlangde hoeveelheid stof van het stuk wordt afgesneden. Vermindering Jeugdcriminaliteit. De statistiek over 1938 leert, dat de criminaliteit onder de jeugd met ingang van 1938 is gaan verminde ren. De vermindering van het aantal schuldig verklaarden van 3061 in 1937 tot 2798 in 1938 bedroeg bijna i pet. Varkens- en vleeschprijzen. Geen verhouding. Voor welke moeilijke consequenties de boeren vaak komen blijkt o.m. uit „De Boerderij" waar een stem uit de praktijk onder het opschrift „En ik zucht..." het volgende schrijft. Er wordt van alle zijden op aan gedrongen om zooveel mogelijk uit den grond te halen, maar... de prgzen zijn daar niet naar. De centrale betaalt 30 cent voor de varkens en men geeft hier 70 75 cent voor 't spek en dan nog o zoo dun! Als de boer varkens afle vert, dan zucht hg, want de prgzen vallen tegen. Koopt hg voer, dan zucht hij, want hg krijgt weinig en duur. En levert hg graan, dan zucht hij, want hij krijgt een lagere klasse, dan waarop hij meende te mogen rekenen. En daarbij, alles wat men moet koopen, is duurder. En wie wordt het meest getroffen De kleiDe boer van het gemengde bedrijf. De kleine man raakt van zgn boeltje af Hg heeft al lang een slavenleven gehad, maar.... minder varkens, min der kippen, minder... Ik reken maar naar mijn eigen. Het vorige jaar kreeg ik 200 kuikens toegewezen, dit jaar 160. En ik kon de hennen verleden jaar niet houden en heb ze verkocht en 50 éénjarige weer ge kocht. Nu zegt men, dat ik in den vervolge maar 10 tot 20 kippen zal mogen houden... Ik heb eerst varkens verkocht om jonge hennen te koopen en als ik die nu weer moet oprui men De redactie raadt den briefschrg ver en anderen in dezelfde omstandig heden om eerst goed naar alle zgden inlichtingen in te winnen en daarbg tevens te vermelden, hoeveel dieren men vorige jaren heeft mogen houden. Want onbillijkheden moeten bg de inkrimping zooveel mogelijk worden voorkomen Geldig tot en met 4 October recht gevende op 21/, ons tarwebloem of zelfrijzend bakmeel of tarwemeel of roggebloem of roggemeel öf boek- weitmeel. BOTER Tgdvak 24 Augustus tot en met 18 October elke bon der boterkaart genummerd met 05 tot en met 12 geeft uitsluitend recht op y2 pond. Vet o£ margarine t Tgdvak 24 Aug. tot en met 18 Oct.; elke bon der vetkaart genummerd met 05, 06, 07 en geeft recht op y2 pond margarine of boter. De met 08 genummerde bon geeft recht op y, pond gesmolten vet of boter. Elke bon der vetkaart genummerd met 09, 10, 11 en 12 geeft uitsluitend recht op y2 pond boter met prijs verlaging van 10 ct. per l/2 pond. Volksmargarine en volksvet De gebruikelijke bonnen ter ver krijging van volksmargarine of -vet, worden verstrekt tegen inlevering van de bonnen van vet- of boter kaart. KOLEN Tot 30 September kan men bg handelaren koopen 20 pet. van het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. MAÏZENA enz. Bon 28 (algem. distributieboekje) recht gevende op 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Gel dig tot en met 1 November. VERMICELLI enz. Bon 15 (algem. distributieboekje) rechtgevende op 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. Geldig tot en met 1 November. RIJST - RIJSTEMEEL Bon 41 (algem. distributieboekje) geeft recht op 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem. Geldig tot en met 4 October. HAVERMOUT GORT GRUTTEN. Bon 54 (algem. distributieboekje) 1 geeft recht op 250 gram havermout of havervlokken of gort of grutten. Geldig tot en met 4 October. PETROLEUM s „Periode 6", voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschik ken dan met petroleum. Geldig tot en met 3 November a.s. rechtgeven de op 2 liter. ZEEP Tot en met 24 September op bon 115 van het algem. distributieboekje 150 gram toiletzeep (nieuwe samen stelling) of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende wasch- middelen of 200 gram vloeibare zeep. Wasscherijen zullen gedurende bovengenoemd tijdvak bon 115 van hun cliënten In ontvangst kunnen nemen en wel één bon per acht kilogram droog waschgoed. De bonnen voor extra-rantsoen geven tot en met 24 Januari 1941 elk recht op het koopen van een stuk toiletzeep (oude samenstelling) van gemiddeld gewicht. Tot en met 31 December kan op bon 116, welke tegelijk met de tex- tielkaart ia uitgereikt, 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême dan wel een pot scheerzeep worden gekocht. BROODi Tot en met 22 September kan men brood krijgen op bon 6 van de brood kaart, rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood; op de niet verbruikte bon kan men tot Dinsdag 24 September brood koopen. SUIKER t Bon No. 72, rechtgevende op 1 Kg. tot en met 27 September. Da bons gemerkt één rantsoen suiker geeft recht op aankoop van eenzelfde hoeveelheid. Bonnen gemerkt y4 suiker, geven recht op aankoop van 1/4 kilogram KOFFIE OF THEE No. 73, rechtgevende op onder scheidenlijk yj pond of ya ons, tot en met 27 September. Dezelfde hoeveelheid is verkrijg baar op de bonnen: „één rantsoen koffie of thee" BLOEM BAKMEEL. Bon 71 (algem, distributieboekje) VENRAY, 21 Sept. 1940 Benzine- en petroleumvaten. De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter kennis van be langhebbenden, dat is goedgevonden, dat alle benzine-, petroleum- en gas- olievaten, welke ingevolge pers- en radiobericht no. 100 ddo. 4 Juni 1940 naar de naastbij gelegen opslagplaat sen der benzine- en petroleummaat- schappijen werden vervoerd, voor zoover zij inmiddels niet door de Dultsche Weermacht werden gevor derd, door de eigenaren worden af gehaald tegen afgifte van de bij het afleveren der vaten verstrekte ont vangstbewijzen. Voor het geval niet het geheele op het ontvangstbewijs aangegeven aantal vaten wordt terugontvangen, zal de eigenaar in den een of an deren vorm een bewijsstuk ontvan gen voor het ontbrekende aantal vaten. Indien destijds om eenigerlei reden geen ontvangstbewijzen mochten zijn afgegeven, dan zullen deze thans door do eigenaren der opslagterrei nen worden uitgeschreven. Deze ont vangstbewijzen dienen voor degenen, die de hun tcebehoorende vaten komen afhalen, onderteekend te worden, waarna zij de vaten kunnen medenemen. De eigenaren van vaten kunnen deze normaal in hun bedrijf gebrui ken, met dien verstande, dat het verboden is vaten door verkoop of anderszins naar het buitenland over te brengen. Venray, 15 Sept. 1940. De Burgemeester van VENRAY A. H. M. JANSSEN. Vergoeding voor vacantiebons aan gedemobiliseerde bouwvakarbeiders. De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat aan gedemobiliseerde bouwvakarbeiders vergoeding gege ven kan worden wegens het missen van vacantiebons. Deze vergoeding wordt alleen ge geven aan hen, die door hun verblijf in werkelgken dienst deze vacantie bons hebben gemist en deze bons wel ontvangen zouden hebben indien zij in het vrije bedrijf ia hun vak werkzaam waren geweest. Uitkeering van de vergoeding ge schiedt alleen Indien men over de vacantieweek geen kasuitkeering heeft ontvangen of in steun of werk verruiming was opgenomen. Het verzoek om voor deze ver goeding in aanmerking te komen moet ter secretarie ingediend wor den voor 1 October a.s. Medebrengen bondsboekjes. De Burgemeester van Venray A. H. M. JANSSEN. HET HOUDEN VAN KIPPEN. Naar aanleiding van eenige onjuis te voorlichting is enkele dagbladen zgn velen in de meening, dat 't houden van enkele kippen door niet leden van de Landbouw-Crisis-Orga- nisatie voor Limburg niet meer is toegestaan. Dit is geheel onjuist. Ieder was en is nog vrij kippen te houden en dit zal ook blijven. Ook 't houden van z.g. balconkippen is toegestaan. Voorloopig is zelfs geen maximum aantal vastgesteld, hoewel dit straks wel hoogstens 8 of 10 zal worden. Echter zal voor die kippen wel geen voeder kunnen wor den verstrekt en zal men die kippen moeten onderhouden met afvallen uit de keuken. Is 't dus mogelijk om met afval len eenige kippen te houden, dan mag dit gerust gedaan worden. WINTERPROVISIE VAN AARDAPPELEN. Binnenkort begint het seizoen voor het inslaan van aardappelen. Mod hoort beweren, dat zulks niet is toegestaan. Dit is echter wel het geval. Men mag na 'n aanvrage bij den plaatselijken bureauhouder van den Prov. Voedselcommissaris voor Limburg de normale hoe veelheid winterprovisie van den han del of van den teler betrekken. In 't algemeen zal 'n hoeveelheid van hoogstens 125 Kg. per persoon wor den toegestaan aan hen, die zulks da laatste jaren gewoon waren. Wel wordt erop gewezen, dat men alleen houdbare, gezonde aardap pelen inslaat. In 't algemeen komen hiervoor in aanmerking: Eigenhei mer voor de eerste helft en Roode Star en Industrie voor 't voorjaar. Zij, die niet beschikken over een goede bewaarruimte doen beter om teleurstelling bij 't bewaren te voorkomen geen voorraad in te slaan. Men kan er op rekenen, dat er steeds voldoende aardappelen in de winkels en bij de handelaren verkrijgbaar zullen zijn. Veemarkt Venray. De Maandag gehouden veemarkt kenmerkte zich door een flinke vee- aanvoer en een zeer druk bezoek. De handel in dragend- en jongvee was vlot, in vet vee traag, tenge volge van het afgekondigde slacht verbod. Ook In biggen was de handel iets beter. ZELDZAAM. Den landbouwer P. J. Segkens aan het Steegsbroek mocht het gelukken herfstknollen te telen van ruim 12 pond. De knollen zijn van het ras Halflange Rad Thankard en het zaad ervoor werd betrokken van de Jonge Boeren te Leunen. Een mooi resultaat LUXOR-THEATER vertoont U wederom een pracht-film vol sensatie en tevens vol humor. „Met geheime orders" heeft in de hoofdrollen Viktor de Kowa als Willi Reinhardt, Paul Hartmann als ingenieur Kessler, en Suse Graf als de secretaresse Irmgard Dorp. Een zending machlne-onderdeeien zal van Hamburg naar Azië ver scheept worden, welke zending on bekend moet blijven voor de con currentie. Een jong meisje, Irmgard Dorp, secretaresse van de directie, begeleidt dit transport naar Karakat. Door omkooperg en sabotage wil men het werk van ingeneur Kessler onmogelijk maken, doch deze laat zich niet van zijn doel afbrengen en krijgt medewerking van minister president Resa Khan. Willi Reinhardt, neef van den ge zant te Karakat, is een lichtzinnig mensch. Hij leest van de moeilijk heden in Karakat en laat Europa in den steek, om zijn oom te gaan helpen. Ai vlug blijkt hem, dat hij in 't geheel niet welkom is. Hij ont moet bij zijn oom Irmgard Dorp en dit meisje brengt hém tot nadenken.

Peel en Maas | 1940 | | pagina 1