Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst! «Weekblad voor VENKAY, HOEST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter in een groot en luisterrijk Nederland I Buitenland. Binnenland. Markiliwicliien. Een roggepraatje. De N.L. Fokveedag te Horst. Provinciaal Nieuws Zaterdag 7 September 1940 Een en Zestigste Jaargang No 36 PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS: 1-8 regels 60 cent, 71/* ct. per regel, bij contract groote reductie. UITGAVE Fa. van den MUNCKHOF VENRAY Tel. 512 Grootestraat 28 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS: voor Venray 65 ct. buiten Venray 75 ct. per kwartaal. Afz. no. 5 ct. is zeer fijne boter 0 Wie de grootheid van dezen tijd beseft, is ook overtuigd van iedere persoonlijke verantwoordelijkheid tegenover zijn volk. 0 Hij weet, dat het belangrijker is te denken aan het licht van de komende dag, dan aan de schaduwen van het heden. 9 Hij weet, dat twee eeuwen liberalisme en individualisme de wereld hebben gebracht op de rand van de afgrond. 0 Hij weet echter ook, dat eene nieuwe gemeenschap groeiende is; dat die nieuwe gemeenschap in Nederland Nederlandsch zal zijn of niet zal zijn; dat niemand, om welke reden dan ook, zich ont trekken kan aan de plicht om deze nieuwe ge meenschap te helpen opbouwen. Niet ons eigen lot is belangrijk, maar alleen belangrijk is het lot van ons volk. Maar als ieder zich heeft ingezet, met geheel zijn persoon, dan zal, hoog boven alle beproevingen uit, het leven schooner zijn geworden DE NEDERLANDSCHE UNIE O. L. Vrouw „Behoudenis der Kranken' OOSTRUM HET NABIJE OOSTEN. De oplossing der historische ge schillen tusschen Roemenië en Hon- garflë, is een belangrijk diplomatiek succes voor de spilmogendheden eD verzekert voor een afzienbaren tijd en zéker voor den duur van den huldigen strijd van de as Berlijn- Rome tegen Engeland den vrede op den Balkan, welks economische hulpbronnen thans ter beschikking staan van Duitschland en Italië Het zou natuurlijk te veel gezegd zijn, wanneer we constateerden, dat zoowel Roemenië ais Rongarijë door de scheidsrechtelijke uitspraak te Weenen, gegeven door Von Rlbben- trop en graaf Ciano, de ministers van buit. zaken van resp. Duitsch land en Italië, evenzeer content zijn over de gevallen beslissingdegene, die uit verworven bezit moet afstaan, acht zich natuurlijk gedupeerd. Toch bracht de regeling ook aan Roemenië groote voordeelen, want het voortbestaan van het land werd als gevolg van de Europeesche ver wikkelingen zoowel van het Noordeh als Westen en Zuiden uit bedreigd. Thans kan het land door vreedzamen en beschermden arbeid zijn inwendige kracht versterkenDuitschland en Italië garandeerden de nieuwe Roe meen sche grenzen. Of zich In de toekomst nooit meer moeilijkheden zullen voordoen Dat Hongarjjë ongeveer de helft terug kreeg van Zevenburgen, dat het 20 jaar geleden bij den vrede van Trianon moest afstaan, is zeer zeker billijk, want Zevenburgen heeft een bevolking, welke bijna voor de helft Hongaarsch is. De moeilijkheid is echter, dat de Roemeensche bevolking van Zevenburgen In hoofdzaak aan den Hongaarschen kant woont en de Hongaarsche bevolking aan den kant van het oude Roemenië. Alleen door bevolkingsrull waren hier ver houdingen te scheppen geweest, welke alle aanleiding tot geschillen In de toekomst hadden weggenomen. De huidige beslissing iaat nog 750.000 Hongaren in Roemenië en nog meerdere Roemenen in Honga- rijë. Maar voor afzienbaren tjjd is de gegeven beslissing inderdaad zoo bevredigend als mogelijk is. De as-mogendheden zijn thans in staat om hun aandacht weer wat zuidelijker te concentreereD, n.l. op het Nabije Oosten. De Italianen hebben een offensief Ingezet in Kenya, de Britsche kolonie ten zuiden van Abessinië. Engeland heeft bezit dan wel politieken in vloed in een ononderbroken gebied van Afrika, dat van het uiterste Noorden (Egypte en Suezkanaal) naar het uiterste Zuiden reikt (Kaapstad). Kenya, thans door de Italianen aangevallen, is er de mid denmoot van. Slagen de Italianen er In om Kenya te veroveren, dan zouden ze de Britsche verbindingen in Afrika hebben verbroken. Maar zoover is het nog niet, al zijn de Italianen 90 Km. in Kenya doorge drongen, want de Britten hebben zich tegen dezen opmarsch niet ver zet, doch er de voorkeur aan gege ven om een honderden kilometers diepe grensstrook van Abesslnië- Kenya door de inlandsche bevolking volledig te doen ontruimeD, teneinde dit dorre en niets opleverende woestijngedeelte aan de Italianen te laten om... dezer moeilijkheden daar mee te vergrootende Britten zelf bouwden hun verdedigingslinie op aan de noordgrens van de vrucht bare vlakte van KeDya. Ongetwijfeld is het Italiaansche offensief mede bedoeld als een aflei dingsmanoeuvre ten aanzien van de situatie aan de Egyptisch-Lybische grens, waar de moeilijkheden voor de Italianen zich vergrooten. De af getreden Egyptische premier heeft onder zijn leiding weer een nieuw kabinet gevormd, dat bereid schijnt te zg'n om toe te geven aan den Britschen elsch, dat het land zal deelnemen aan den oorlog. Steeds meer Egyptische troepen worden naast de Britsche en Indische krijgs- scharen aan de Lybische grens ge concentreerd. Machtige, grootendeels gemotoriseerde legers, staan hier tegenover elkaar. En wat doet Turkije, als daar de strijd ontbrandt Turkije verloor Lybië in 1911 aan Italië in een oorlog, welke veel wrok heeft achtergelaten. Zeker is, dat Engeland al zijn best doet om in 't nabije Oosten Egypte, Turkije en Griekenland aan zijn zijde te krijgen, maar het diplomatieke spel van En geland is in den laat.sten tijd niet sterk gebleken en herhaaldelijk door Berlijn overtroefd. Zooals nu weer in hst Donau-gebied het geval bleek. Om nog met een enkel woord te gewagen van de oorlogvoering In Europa: de Dultschers zetten met groot succes hun verbijsterende luchtaanvallen op het Britsche ei landenrijk voort; deze aanvallen worden door de Eogelschen met mate beantwoord door bezoeken van luchteskaders boven B9rlijn en boven het industriegebied van West- Dultschland. Er zijn zwakke geruchten over nieuwe vredesbemiddelingen. De speciale afgezant van den Pre sident der Ver. Staten bij den H. Stoel zou met een bepaald pauselijk vredesaanbod naar Washington zijn teruggereisd om er Roosevelt's In stemming mee te verwerven. Laten we hopen, maar intusschen niet te vast vertrouwen, want elke desillusie op het gebied van de vre- deskansen is wreed. DISCIPLINE De wijze, waarop overal in het land de aanwijzingen zijn opgevolgd van de bezettende macht inzake het nalaten van zekere nationale demon straties, getuigt van een goeden geest van discipline van het Neder- landache volk, van bereidheid om zich te schikken, teneinde elkander nieuw en onnoodig Jeed te besparen. Laten we zoo voortgaan, gehoor zaamheid betrachtende aan de macht, welke door den loop van feiten over ons werd gesteld, maar met trouw in ons hart aan alles, wat met ons nationale bestaan is verklonken. Het heden hebben we niet kunnen ver anderen, de toekomst is in handen der Voorzienigheid. Zoo denkt blijkbaar ook een onzer grootste staatslieden, Dr. Colijn er over, die, kracht puttende uit zijn zeldzame vitaliteit en vooral zijn Godsvertrouwen, op hoogen leeftijd nog het land rondtrekt om zija vol gelingen voor te houden, wat hun past in deze moeilijke dagen. Dr. Colijn weerstreeft bij zijn rede voeringen in geen enkel opzicht de bezettende macht, maar wel keert hij zich tegen die landgenoot en, die thans reeds de hervormingen zouden willen doorgevoerd zien, die ook zijns inziens noodzakelijk zijn, maar slecht s tot stand behooren te komen, wan neer het Nederlandsche volk weer in zijn aloude rechten zal zijn her steld. Aldus Dr. Colijn, die b.v. de be doelingen van een Ned. Unie hooge- lijk waardeert, maar van meening is, de massa, door toe te treden tot deze beweging, toch geen enkelen in vloed kan uitoefenen op het wezen der hervormingen, welke tijdens het uitoefenen van het gezag door de bezettende overheid, worden inge voerd. Zoo althans hebben wij zijn betoog verstaan, dat scherpe critiek heeft uitgelokt in het Duitsche dagblad niet alleeD, dat ten onzent verschijnt, maar ook in kringen van tal van landgenooteD, die meenen, dat onze oud premier nog tracht te ontkomen aan de consequenties van de werke lijkheid, welke door de beëindiging van den oorlog geen wijziging meer kan ondergaan. En die het daarom heilzamer achten, dat we ons nu reeds trachten aan te passen aan veranderingen, die te erger zouden zijn, als ze ons zouden moeten wor den opgelegd met alle drang, waar over een overwinnaar beschikt DONKERE DAGEN. Ook op ander gebied is aanpassing noodig en wel aan de.... duisternis, weike ons nu eiken dag vroeger gaat omgeven. Van den zomer hebben we ons nog een beetje beholpen, hopende, dat het ergste van den oorlog vóór den winter zou geleden zijn, maar thans ziet men eiken dag vele men- schen met een rol zwart papier uit den winkel huiswaarts keeren! Men neme voor verduisterings maatregelen geen halve beslissingen, want de wijze, waarop men zijn kamer afschermt, beslist over het wel en wee van zich zelf en zijn medeburgers. Bovendien is de con trole zeer streng en zijn de straffen op onvolkomenheden zwaar. De verduisteringsmoeilijkheden voor winkeliers vragen nu ook een afdoende oplossing. Het is ook maar het beste, dat men zich in den donker niet onnoodig op straat be geeft; er zijn daardoor reeds ver scheidene ernstige ongelukken voor gekomen. De distributie. Geruchten houden aan, dat binnen kort tot de distributie van vleesch en vet zal worden overgegaan en dat ter voorbereiding daarvan eerst een slachtverbod over den duur van twee weken zal worden afgekondigd. Geruchten over distributie van aardappelen en van melk worden met kiem tegengesproken. Er zijn aardappelen genoeg, de prjjzen zullen niet verschillen met die van andere jaren en er is geen enkele reden om aardappelen in het groot te gaan opslaan voor eigen gebruik, wanneer men dat vroeger niet gewoon was. Voor zulken op slag is het in ieder geval nog te vroeg. Pas in October worden houd bare aardappelen ingeslagen. Arbeiders naar Duitschland. Over het vraagstuk van de werk loosheid en de oplossing ervan heeft ir. Verwey, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken, eenige belangwekkende mededeelin- gen gedaan. De oplossing van dit klemmende vraagstuk is gemakkelijker gewor den, nu vele van onze werkloozen arbeid in Duitschland kunnen vinden. In totaal zijn sinds de oorlogs dagen reeds ruim 35000 arbeiders naar Duitschland getrokken. Daaronder bevinden zich 15000 grensarbeiders en 20.000 andere Ne derlandsche arbeidskrachten, terwijl bovendien reeds vóór den oorlog vele Nederlanders in Duitschland werkten. Door een en ander Is de werkloos heid flink gedaald. Thans werken in ons land in de werkverruimingsobjecten rond 50 000 personen en in de steunregeling zijn 64 000 personen opgenomen, ter wijl 28.000 personen een uitkeerlDg genieten uit de werkloozenkas. Het vorige jaar waren rond 90 000 personen in de steunregeling opge nomen. Ondanks de ongunstige om- stand'gheden van thans is het aan tal dus heel wat gedaald. Voor de nabestaanden der gesneuvelden. Wij hebben onlangs gewezen op het absoluut onvoldoende van de pensioenen voor de nabestaanden van onze gesneuvelde militairen. Deze werden met een fooi afge scheept. Wij hebben er toen op gewezen, dat de Staat hier een taak had, die niet afgeschoven mocht worden op de particuliere liefdadigheid. Thans komt in do regeling een be langrijke verbeteriDg, die de nabe staanden voor de armoede vrijwaart. De laagste cijfers worden verhoogd van f 350 tot f 500 en van f 500 tot f850. Schadeloosstelling der Kamer- leden. De leden der Tweede Kamer ge nieten nog steeds hun schadeloos stelling. Deze zal echter weldra op houden, wanneer het zit tings jaar der Tweede Kamer niet opnieuw in deze maand geopend wordt. De leden der Eerste Kamer ont vangen geen vergoeding meer sinds de Senaat niet meer bijeenkomt. Droeve balans. Onder geweldige luchtbombarde menten zijn we het tweede oorlogs jaar ingetreden onder een ten top stijgende verbittering van de oor logvoerende naties. Van Duitsche zijde wordt een ba lans opgemaakt van de verliezen tot heden. In verhouding tot den aard en de heftigheid en den omvang van den strijd is het getal gesneuvelden dat opgegeven wordt, opvallend klein. Berlijn geeft deze getallen: 39.000 dooden, 24.000 vermisten, wat wel zal neerkomen op circa 50.000 doo den. Verder zijn er 143.000 gewonden. Dit betreft alleen Dultschers. Daar bij komen dan nog de Polen Finnen Russen, Noren Nederlanders, Belgen, Franschen, Engelschen, Italianen, inlbndsche troepen en burgerslacht offers ter zee en te land. In ieder geval: een zee van men- schelijk leed heeft deze oorlog al ge bracht. En een enorme materleele schade is aangericht, die nu al de wereld geheel ontwricht heeft. Zoo vermeld de Duitschland bijna 5 mlllioen ton scheepsruimte, 1050 Duitsche vlieg tuigen en 7000 vijandelijke werden vernietigd En dan de schade aan gebouwen havens, werven, bruggen en fabrieken. Alleen in ons landje werd in nau welijks 5 dagen oorlog voor circa 1500 mlllioen gulden vernield. De oorlog is een verschrikkelijk werk, den redelijken mensch onwaar dig. Hem geheel en al uitbannen zal allean mogelijk zijn langs den weg van: verbeter de wereld, begin bij u zelf! NIEUWE BELASTINGEN. Zooals gebleken ls, zijn de tarieven voor de belastingen naar Inkomen en vermogen tot heden nog niet gewijzigd. Hieruit volgt, dat de be staande tarieven ook voor het be lastingjaar 19401941 zullen worden toegepast en dat ook de verhooging van opcenten der gemeentefonds belasting gehandhaafd zullen blijven. Het ligt evenwel in de lijn der bij zondere omstandigheden om aan te nemen, dat de middelen van het Rijk verhooging van de belastingen noodzakelijk zullen maken. Mocht dit het geval zijn, dan zal men deze middelen dus moeten be reiken door heffing van nieuwe belastingen. Naar De Tijd verneemt, zou dit dan geschieden in den vorm van afzonderlijke heffingen. Het soldatenkerkhof op den Grebbeberg. Het soldatenkerkhof op den Grebbe berg, waar Nederlandsche en Duit sche gesneuvelden begraven liggeu, zal, naar de Tel. weet te melden, verplaatst worden en wel naar de zandaf gravin gen in het Koningsbosch Op deze plek, waar het rustiger is dan op het aan den drukken weg gelegen huidige kerkhof, zal een mausoleum worden ingericht. Het Initiatief voor een en ander is uitgegaan van militairen van het 8ste regiment infanterie. In ft kort. Bij herstelwerkzaamheden aan de opgeblazen spoorbrug te Zaltbommel ls een stuk brug kantelend op twee bakschuiten neergekomen, welke met de zich daarop bevindende ar beiders In de diepte verdwenen. Er zjjn 10 dooden en verscheidene ge wonden. Voor de gemeentepolitie wordt een algemeene uniforme kleeding ontworpen. Binnenkort zal ook voor burgers de gelegenheid worden geopend om zich bij den Opbouwdienst te ver binden. VENLO. Op de Coöp. Veilingver eeniglng van Maandag was de aan voer 1.289.021 eieren Kippeneieren van f 6.05 tot f 7.25 Kleine eieren van f 0.00 tot f 0.00 Eendeneieren van f tot f 4.50 ROERMOND. Op de Coöp. Velling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 3 700.000 eieren. Kippeneieren van f 4 00 tot f 7.00 Eendeneieren van f 4.25 tot f 4.50 Roggeverbouwend Nederland heeft de verhooging van de richtprijs tot f 10.50 met instemming begroet. Hiermede is aan een jarenlang be staand te groot prijsverschil tus schen rogge en tarwe een eind ge maakt. Jammer genoeg vallen de opbreng sten dit jaar tegen, zoodat de ver- hooglog van den prijs dit nog niet kan goed maken. Verre van zich hier door te laten ontmoedigen, moeten nu reeds alle maatregelen genomen worden, die een maximum rendement voor het volgend jaar kunnen verzekeren. De voedsel voorzien lng van on3 land en het wei begrepen eigenbelang van den boer vragen dit. Een tijdige en doelmatige grond bewerking en een juiste aanwending van den stalmest is meer dan ooit van belang, vooral ook nu de aan voer van voldoende kunstmest niet altijd regelmatig zal gaan. Ook de keuze van het uit te zaaien ras speelt een groote rol. Met de zelfde bemesting en behandeling geeft een bepaald ras dikwijls enkele mudden per H. A. meer dan een ander. In de roggewereld Is lange jaren Petkus het eenige ras geweest, dat de andere soorten beduidend over trof. Ook bij andere gewassen heeft men wel een soortgelijke overheer- schlng van één ras gehad, doch meestal duurde dat niet zoo lang. Zoo was jarenlang de Zegehaver het beste ras, doch ook haar tijd bleek gekomen, toen de Adelaarhaver pro ductiever en Btijver van stroo bleek te zijn. Het lijkt er op, dat ditzelfde nu ook bij de rogge staat te gebeuren. Een soort met stijver stroo en een hooger opbrengstvermogen is naar voren gekomen: de Mariënrogge. Op de offlcieele proeven gaf ze de laatste drie jaren in doorsnee 5,7 pet meer dan de Petkus, terwijl ook de groote praktijk dergelijke verschillen te zien gaf. Vooral haar steviger stroo is een zeer waardevolle eigenschap. Immers daardoor wordt het ge vaar voor legeren kleiner. Wat dit beteekent, weet elk practicus. De hoogste opbrengst krijgt men alleen van een zwaar gewas. Maar een even te zwaar gewas legert gemakkelijk en In plaats van een hooger beschot krijgt men een lager. Daarom ls de stroostijfheld van zulk een bijzonder belang en daarom ook zal in het algemeen de Mariën rogge oogstzekerder en méér-opbren gend zjjn. Nu meer dan ooit de graanvoor- zienlng van ons land een alles-be- heerschende factor is, zal dan ook nieuwe soort een dankbare aanwen ding vinden en zal ze de landbouw in staat stellen tot een hoogere en zekerder productie. De Noord-Llmburgsche Fokveedag zal dit jaar gehouden worden op Don derdag 12 September a.s. té Horst. Ondanks de minder gunstige tijds omstandigheden heeft het Bestuur het aangedurft deze fokveedag voor den elfde maal te organiseeren. Vertrouwende op de eendrachtige samenwerking der Noord-Limburg- sche fokkers en kennende hun taai en volhardend streven, waar het be treft verbetering van rundveeteelt, varkensfokkerij, of schapenhouderij, meende het Bestuur bij voorbaat van het welslagen van den fokveedag verzekerd te ^ijn. En dit vertrouwen is In geen en kel opzicht beschaamd, de inzendin gen zjjn weinig minder talrijk dan vorige jaren, en als men daarbij mag aannemen dat nog iets strenger ls geselecteerd dan zal het succes van den fokveedag daarom zeker niet minder worden. Als bijzondere attractie is ditmaal aan den fokveedag verbonden een Centrale Stierenkeuring. In „Land en Vee" van 30 Augustus schreef de Veeteeltconsulent Ir. Jacq Timmermans daarover een uitvoerig artikel om aan te toonen hoe de in deeling in klasseD, volgens beoordee ling naar exterieur, afstamming en productie zal plaatB hebben. Als wij daarbij to aanmerking ne men de waarde van het spreekwoord „de stier is de halve veestapel" dan twijfelen we er niet aan, of deze keuring zal zeker verdiende belang stelling en waardeering ondervinden. Bij de afdeeling varkens vinden we ditmaal naast V.D L. en Deen- Varkens, kruisingsproducten van deze twee genoemde rassen, waarmede op zeer voorzichtige wijze proeven ge nomen zijn en waarvan de resultaten thans ter beoordeeling worden ge toond. De schaapjes zijn den laatsten tijd zeer in trek, zoodat ook daar druk bezoek verwacht kan worden. Wij meenen dan ook met gerust heid ieder te mogen aanraden om Donderdag 12 September vrij te hou den voor den fokveedag te Horst, overtuigd als we zijn, dat allen een aangename leerzame en welbestede dag zullen hebben. T. VENRAY, 7 Sept. 1940 Inlevering van militaire goederen. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebben den dat de inlevering van militaire kleeding op 9 Sept. a.s. niet zal plaats hebben in het St. Antoniuspatronaat doch ten Raadhuize. De aandacht wordt er nogmaals uitdrukkelijk op gevestigd, dat zij die de kleeding reeds inleverden toch verplicht zijn te verschijnen. Venray, 2 September 1940. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Uitbreiding der werkkampen in de Peel. Vooral den laatsten tijd kon men op de dlstricts-arbeidabeurzen in Limburg vaststellen, dat duizenden Limburgsche arbeiders in Duitsch land goed betaalden arbeid hebben gevonden. Toch heeft men ook de eigen werkobjecten In het gewest zelf niet verwaarloosd. De cultuur technische werken der groot-ont ginningen zijn daarvoor van te groote beteekenls, omdat zij de bodemop brengst verhoogen en in direct ver band staan met het dringende vraag stuk onzer voedselvoorziening. Met groote voortvarendheid zullen daar om deze ontginningen, welke reeds in een min of meer gevorderden staat van voorbereiding of uitvoe ring zijn, worden voortgezet. Om dit te verwezenlijken zal met dubbele krachtsinspanning worden aangepakt en het aantal arbeiders in de werkkampen worden verdub beld. In Limburg zijn op het oogen- bllk tien werkkampen, terwijl het elfde voor het nieuwe werkobject te Vijlen.Vaals in voorbereiding Is. Zoodra bouwmaterialen beschik baar zijn, zullen de drie in Noord- Limburg gelegen kampen verdubbeld worden. Er bestaan plannen om het kamp te Venray, dat plaats biedt aan vijf maal 96 arbeiders, uit te breiden tot 960 arbeiders. Ook het kamp in de Sevenumsche Peel, het oudste in dit óntglnningsgebied, zal verdubbeld worden en na de uitbreiding 384 werkkrachten kunnen herbergen. In het kamp te Horst-Amerika zal een barak worden bijgebouwd, waardoor

Peel en Maas | 1940 | | pagina 1