ppijT Tjnvr M A AQ jl ijijlj üiiN lYliLAij •Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Buitenland. Binnenland. Konijnenvleesch is voedzaam, gezond. Provinciaal Nieuws Zaterdag 24 Augustus 1940 Een'en .Zestigste Jaargang No'34 ADVERTENTIEPRIJS1-8 regels 60 cent, 7Vs ct. per regel, bij contract groote reductie. UITGAVE Fa. van den MUNCKHOF VENRAY Tel. 512 Grootestraat 28 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS: voor Venray 65 ct. buiten Venray 75 ct. per kwartaal. Afz. no. 5 ct. is zeer fijne boter O. L. Vrouw i,Behoudenis der Kranken" OOSTRUM Toekomst van land en tuinbouw en veehouderij. Groot-Duitschland als belangrijke afnemer. De nieuwe toekomst plaatst ons voor tal van moeilijkheden en het dient nergens toe om te verbloemen, dat in menig op zicht de toekomst donker is. Er zijn echter ook lichtpunten. Als een van die lichtpunten kunnen we aanmerken de toe komst van onzen landbouw. De landsboerenleider Graf Grothe, in ons land belast mei t hel toezicht op en het geven van richting aan de landbouw-eco- nomische maatregelen, heeft hier omtrent in een onderhoud met de Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden belangrijke mededeel- ingen gedaan. Om het groote belang dezer uiteenzettingen ondeenen wij daaraan een en ander. Door den oorlog heeft ons land voor zijn landbouw bepaal de afzetgebieden en afzetmoge lijkheden verloren en bovendien missen we de mogelijkheid, om in den omvang van voorheen voedermiddelen voor ons ver- edelirtgsbedrijf in te voeren. Dat is voor den landbouw de slechte zijde van den nieuwen toestand. Er is echter ook een belang rijke lichtzijde. Het groot-Dultsche rijk zal een veel betere afnemer van onze landbouwproducten zijn dan voorheen. Vrijwel onbegrensd kan toch Duitschland de overschotten van onze landbouwproducten afnemen en in de tweede plaats krijgen we daardoor betere en vooral meer stabiele prijzen. Daarbij komt, dat bij de nieuwe inrichting van de Europeesche ruimte er voor gezurgd kan wor den, dat speciaal de verbouw en de veredeling zullen bevorderd worden van zulke producten, die bijzonder geschikt en het ver bouwen waard zijn, gelet op den bodem en het klimaat en op de uitmuntende speciale kennis van de Nederlandsche tuinders en boeren. Ais practisch voorbeeld verge leek spr. de productiemogelijk heden van den landbouw in de Zuid-Oostelijke ruimte met die van Nederland. De hoog ontwikkelde landbouw van Nederland kan bijv. op het gebied van den tuinbouw en het veredelingsbedrijf voor zijn uit voeroverschot op langen termijn afzetgebieden in de Groot-Duit- sche ruimte vinden. De Balkanlanden anderzijds zijn krachtens hun eigenaardig heden in staat deze zelfde ruim te groote hoeveelheden voeder middelen ter beschikking te stel len, die langs den weg van ruil later ook den Nederlandschen landbouw ten goede kunnen ko men en zoodoende een kostbare dekking voor de hier bestaande behoefte vormen. Maar ook op andere gebieden er in Nederland groote mogelijk heden. B.v. is bewezen, dat peul vruchten, speciaal erwten, in het klimaat hier hooge opbrengsten vertoonen evenals vlas en bepaal de oliehoudende zaden. Daarmee wil niet gezegd zijn, dat de verbouw van het voor de volksvoeding zoo belangrijke broodgraan verwaarloosd mag worden. Integendeel, de Neder landsche boer zal in de eerste plaats den plicht hebben om aan de verzekering van de verzorging van zijn eigen volk te denken. De veehouderij zal zich in de toekomst meer dan tot dusver naar den voedergrond slag van het eigen bedrijf moeten richten; dat geldt in het bijzonder voor de var kensfokkerij. Het zal een van de dringendste opgaven van de naaste toekomst zijn voor de veehouderij een in de practijk bruikbare regeling te treffen, waarbij bijzondere aan dacht geschonken moet worden aan de kleine boeren. Juist de sedert 1934 begonnen „productieslag" van den Duit- schen boer heeft bewezen, dat door intensiveering van den voe- derverbouw de hoogste praesta- ties in het veredelingsbedrijf op eigen hoeve bereikt kunnen wor den, zonder dat voedingsmid delen behoeven te worden bij- gekocht. Ondanks den geringeren invoer van voedermiddelen en een ver hoogde leverplicht van broodgraan zijn de melkproductie en de var kenshouderij niet achteruitgegaan. Dergelijke wegen moeten ook in Nederland bewandeld worden. De groote opnemingscapaciteit van de Duitsche markt blijkt het beste uit de uitvoercijfers van groenten en fruit uit ons land naar het Derde Rijk. Van 15 Mei tot 31 Juli zijn in totaal aan fruit en groenten alleen naar Duitschland ongeveer 70 millioen kilogram uitgevoerd, in dezelfde tijdruimte van 't vorige jaar heeft Nederland naar alle landen van de wereld bij elkaar slechts 65.500.000 kg. uitgevoerd, zoodat in deze korte periode alleen het Duitsche Rijk 5 mil lioen kg. meer afgenomen heeft. Naar de waarde berekend vertegenwoordigt deze uit voer een bedrag van zestig millioen rijksmark, een be drag, dat eveneens ver boven de waarde van het vorige jaar ligt. Dat beteekent dat het Duitsche Rijk niet slechts naar de hoe veelheid meer afgenomen heeft, dan de geheeie uitvoer van Ne derland in dezelfde tijdsruimte van het vorige jaar heeft uitge maakt, maar ook voor de Neder landsche productie een hoogeren prijs heeft betaald, welke den procudent ten goede komt. De landsboerenleider laat zich bij zijn werk leiden door drie richtsnoeren: een billijke prijs voor den producent, afzet van den geheelen oogst en voorraadvorming. In de fruit- en groententeelt werd al jaren getobd met de moeilijkheid van een billijken prijs. Zoo moest in 1939 de tuin bouw worden gesteund met 21 millioen gulden om de bedrijven in leven te houden. De prijs moet afhankelijk wor den gemaakt van een behoor lijken productieprijs. Tenslotte deelde Graf Grothe nog mede, dat terwijl in 1938 en 1939 slechts 80 resp. 90 pet. van de in het jaar tevoren vervaar digde hoeveelheid groentenkon- serven geproduceerd mocht wor den, dit jaar de volle capaciteit van de fabrieken wordt gebruikt. De groentendrogerijen hebben van Duitschland opdrachten ont vangen in een hoeveelheid welke het hun mogelijk maakt gedurende 7 maanden hun bedrijven 24 uur in het etmaal gaande te houden. Dat beteekent een hoeveelheid van 2.500.000 kg. gedroogde groenten, vertegenwoordigende een hoeveelheid van tienmaal zooveel versche groenten. Hiervan wordt 90 pet. door Duitschland afgenomen. Ook de pulp-en de jamfabrieken kunnen op volle kracht werken. LANDKAART WIJZIGINGEN. Van de week verdween er weer eens een stuk grondgebied met eigen grenzen vaD de landkaart. Het was ditmaal geen zelfstandig land, maar een Brltsche kolonie. n.l. Somaliland In Oost-Afrika. De Brit ten hebben dit gebied, naar ze zeg gen „met succes", voor de aanstor mende Italianen ontruimd. Het ver lies van Somaliland is op zich zelf niet van zoo heel groote beteekenis voor het Brltsche imperium, ook daarom niet, wfll de definitieve status der kolonie toch pas door den afloop van den oorlog wordt geregeld, Maar op dien afloop is het verlies op heden niet zonder beteekenis het schaadt ontegenzeggelijk het aanzien van de Brltsche macht en leidt tot verminderd vertrouwen bij de Brltsche supporters. Britsch Somaliland was moeilijk te verdedigen, iDgesloten als het was: aan één zjjde door de zee (Golf van Aden) en aan de drie overige zijden door Italiaansch gebied of door Fransch territoir (Dzjlboeti en om geving), dat thans niet langer werd verdedigd. Britsch Somaliland is niet veel meer dan een barre woestijn, vijf maal zoo groot als Nederland en met minder inwoners dan de helft van Amsterdamde bevolking is zeer primitief. De Britten zeggen, dat ze al hun troepen, gering overigens in aaDtal, en al hun materiaal, op twee kanonnen na, hebben kunnen inschepen. Strate gisch is de positie van Somaliland niet zonder beteekenis, daar het tegenover de zwaar verdedigde Brlt sche vesting Aden is gelegen, welke den toegang tot de Roode Zee be- heerscht. Van meer belang intusschen zijn de wijzigingen, welke zich op de kaart van Europa weer aan het voltrekken zijn en wel voor wat het Donau-gebled betreft. Eerder reeds maakten we melding van een voorbarig gebleken bericht over een Roemeensch-Bulgaarsch accoord Inzake den afstand door Roemenië van het zuidelijk deel der Dobroedsja (Roemeensche kuststrook aan de Zwarte Zee). De onderhandelingen duren nog voort, maar nu is het zeker, dat princlpleele overeenstem ming is verkregen en de Roemenen zjja al met de ontruiming vaD het af te geven deel begonnen. De Hon- gaarsch-Roemeensche onderhande. lingen verloopen Diet zoo vlot. De Hongaarsche voorstellen, welke den afstand van twee/derden van Trans- sylvanië (Zevenburgen) inhielden, werden door Roemenië geen grond slag voor verdere bespreking geacht. De Roemenen dienden tegenvoor stellen in, waarbij gedeelten van enkele grensprovincies werden aan geboden, in totaal niet meer dan een/vijfde van wat de Hongaren eischen. Het is niet waarschijnlijk, dat overeenstemming zal worden bereikt. In dat geval zal een scheids- rechtelijke beslissing aan de asmo- gendheden worden gevraagd, op wier aandringen de huidige onderhande lingen zijn begonnen. Of ook de Grieksch-Italiaansche geschillen tot gebiedswijzigingen zuilen lelden Aan de Albaneesch- Grieksche grens is er aitjjdspanniDg geweest in Zuid-Albanië wonen nl. menschen van Grieksche origine, wat voor de Grieken aanleiding was om dit deel van Albanië op te eischen. Nu Italië beslag op Albanië heeft gelegd, duren de politieke kuiperijen voort. Een politieke moord op een overigens niet zeer bekenden Alba- neeschen patriot, genaamd Hoggla, welke door Grieken zou zijn gepleegd, heeft tot een gespannen Grieksch- Italiaansche verhouding geleid. De situatie werd overigens ln hooge mate verward door de torpedeering van een Grieksch oorlogschip, dat in een Grieksche haven voor anker lag. In Londen insinueert men, dat deze daad op rekening moet worden ge steld van een Italiaanschen onder zeeër, daar Italië kwestie zou zoeken met de Grieken teneinde een voor wendsel te vinden voor de annexatie van Grieksch gebied, o.a. van het eiland Korfu, maar de Italiaansche en de Duitsche pers geven onver holen uiting aan de beschuldiging, dat het om een Judasstreek gaat van de Brltsche marine, omdat Engeland bondgenooten zou zoeken bij zijn wanhopige verdediging in de Middellandsche Zee. In elk gevalde Grieken zijn de slachtoffers van een sinistere daad. Heeft Rusland nog verdere plan nen ten aanzien van Finland Velen beginnen het te vreezen. Nog altijd hebben de Finnen den nieuwen Rus sischen elsch niet ingewilligd ten aanzien van doortocht over Finsch gebied van troepen en materiaal voor de pachthaven Hangö. In Fin land zijn de militaire verloven inge trokken en er worden weer paarden gerequireerd voor het leger.... Besluiten we dit hoofdstuk met een verwijzing naar het Duitsche besluit tot afkondiging van de totale blokkade van Engeland als antwoord op de Brltsche oorlogsmethoden, welke tegen vrouwen en kinderen zijn gericht. Deze totale blokkade beteekent, dat de Duitsche oorlogs machten ln de zeeën van het oorlogs gebied niet alleen de vijandelijke schepen, maar ook elk neutraal schip zullen vernietigen, dat ze er zouden ontmoeten. Op die wijze hoopt men te Berlijn den oorlog te kunnen be korten, nu Engeland den vrede heeft afgewezen. Ook boven hetEngelsche grondgebied zelf blijft de vernieti gingsactie vanuit de lucht van dag tot dag te worden voortgezet. Het politieke leven. Het aspect van het huidige poli tieke leven in ons land blijft nog nevelig en voor velen is het moeilijk om ;een doelbewuste houding aan te nemen, en daar het geenszins duide lijk ls, wat in het politieke leven nog is toegelaten en wat straks nog zal worden geduld. Voorloopig blijven we elkaar con centrisch afmaken. De N.S.B. is zeer gedecideerd in haar optreden. Van den heer Meyer zegt men in dezen kring, dat met hem geen rekening meer behoeft te worden gehouden, omdat het Nat. Front zich al te fantastisch heeft betoond. Van de Ned. Unie zeggen de lei ders der zelfde beweging, dat deze organisatie in het volgende jaar niet meer zal (niet meer zal mogen bestaan. Intusschen zet de Ned. Unie haar actie, en blijkbaar met succes, voort. Een der leden van het driemanschap, de heer Mr. Linthorst Homan, heeft de consequenties getrokken uit zijn politieke bedrijvigheid door zijn ont slagaanvrage ln te dienen als Com missaris der Koningin in de provin cie Groningen. Activiteit van de oude politieke partijen schijnt niet te worden ge duld, maar de A.R. en C.H. hebben een soort concentratie van de pro- testantsche politieke groepen tot stand gebracht in den vorm van con tactcommissies en het schijnt tenabe- hoeve van deze concentratiebeweging te z$n, dat de vitale oudere politicus Dr. Colijn binnenkort een spreek- beurtentournée gaat aanvangen; o.m. zal bij een rede houden ln elk der drie provinciale noordelijke hoofd steden. Het begint alles haast zoo politiek verwarrend te worden als in het partijen-verleden van ons land. De Nederlandsche pers. Een belangrijk besluit, afgekondigd in het Verordeningenblad, is het voor- schrlfr, dat geen nieuwe kraDten meer mogen worden uitgegeven zon der verkregen toestemming van den Rijkscommissaris Dr. Seyss iDquart; het verspreidingsgebied mag ook niet worden uitgebreid. Uitgevers van kranten of tijdschriften, eveneens de uitgevers van persbeiiebten, moeten hun bedrijf vóór den 24 September a.s. doen inschrijven In een register, aan te leggen door de Proc. Generaal, fungeereDd directeur van politie. Da vereeniglngen van journalisten zijn gefusionneerd en telt thans on geveer 1000 ledeD, maar nu deze or ganisatie niet is ingegaan op de aan- wij zingen van den Raad van Voor lichting ter Voorbereiding van een Nederlandsche Perskamer, heeft deze raad zelf een nieuwe vereeniglng in het leven geroepen, welke het Ver bond van Nederlandsche Journalisten wordt geheeten. De bedoeling van den Raad was het, dat de gefusion neerde journalistenverenigingen on der een autoritaire leiding zouden komen van een door den Raad aan te wijzen voorzitter, die de bevoegd heid zou hebben om zelfstandig de statuten te redigeeren. Distributiezorgen. Nauwelijks hebben we het vragen, lijstje Inzake ons kolenverbrulk in gevuld en ingestuurd, of we worden ln nieuwe dlstributie-perikelen ge dreven. Er werd 'te veel kaas ge hamsterd, zoo wordt verzekerd. En deswege is de handel In dit product aan banden gelegd en mag in den kleinhandel nog slechts een pond per keer en tegen geschreven bon wor den afgegeven. Dit artikel zal dus ongetwijfeld ook weldra ln de gewone distributieregeling zijn opgenomen. Voor de rookers ziet het er heele- ma&l niet prettig uit Alle tabaks voorraden ln ons land zijn nu gere gistreerd en (60 pet. is aangewezen om naar Duitschland te worden uit gevoerd, van de rest moeten de rookers zien toe te komen tót... het einde van den oorlog! W aar&chu wing. De Weermachtsbevelhebber in Ne derland heeft nog eens ernstig ge waarschuwd tegen het plegen van daden van sabotage, welke strenge vergeldingsmaatregelen tegen heel de bevolking van een gemeente of van een streek tengevolge zullen hebben, o.m. in den vorm van zeer hooge geldboeten. Het is te hopen, dat iedereen deze waarschuwing ter harte zal nemen en zich in dat op zicht niet zal laten opruiën door menschen, die zich zelf veilig hebben gesteld. De waarschuwing gold ook het hel pen ontvluchten van inzittenden van vreemde vliegtuigen, die ten onzent hebben moeten dalen. Deze week zijn enkele Engelsche vliegtuigen, die nachtelijke bombardementen hadden uitgevoerd, op Nederlandsch gebied gedaald en in een geval zijn de in zittenden gevlucht. Voor hulp bij hun opsporing wordt, indien deze hulp tot succes leidt, een geldelijke be looning In uitzicht gesteld. Geen distributie van aardappelen. De opbrengst van onze aardappel teelt is altijd nog ruim voldoende geweest om In de behoefte voor eigen land te voorzien. Ook de oogst- 1940 zal voldoende opleveren. Er behoeft bij den consument dan ook geen enkele ongerustheid ge vonden te worden, dat er dazen winter een aardappelengebrek zal komen. Het zal naar onze meening dan ook zeker gelukken om een distri butie van aardappelen te voorkomen. De nieuwe posttarieven. Ten gerieve van onze lezers plaat sen wij hieronder de nieuwe post tarieven, welke met ingang van 20 Augustus gelden. Ter vergelijking zijn de oude ernaast geplaatst. Oud Nieuw BRIEVEN locaal t. en m. 20 gr. 3 5 cents 20—100 gr. 6 71/, interloc. t. en m.,20 gr. 5 71/, BRIEFKAARTEN locaal 2 4 interlocaal 3 5 TELEFOON locaal 2 3 interlocaal (per 3 minuten of gedeelte daarvan) lsts zone (0—10 km.) 4 6 6 2de zone (1015km.) 10 15 3de zone (15—25 km.) 20 30 4de zone (25—35 km,) 30 45 5de zone (bov. 35 km.) 40 60 De datum waarop de nieuwe ge sprekstarieven aan iederen telefoon- abonné worden berekend, zal den abonné's schriftelijk worden mede gedeeld. Alle hierboven niet genoemde bin- nenlandsche tarieven blijven onge wijzigd. In het geïllustreerde weekblad „Het Konijn", stond dezer dagen een artikel van den heer Adr. de Cock uit Tilburg, dat wel in meerdere kringen belangstelling mag wekken en daarom te dezer plaatse wordt overgenomen. We zullen ons in de naaste toe komst nog meer dan tot nu toe moeten voorbereiden op een sterke rancsoeneering van de meeste, zoo niet alle levensmiddelen. Hoe langer de oorlogsvlam brandt, hoe inten siever de rantsoeneeringen zullen worden. De schrijver stelt daarom de vraag, of er een mogelijkheid bestaat, ook voor den burger, om aan de behoefte aan vleesch voor eigen gebruik ook eenigszins tegemoet te komen. Inderdaad bestaat daartoe een zeer goede gelegenheid, die ons ge boden wordt door een van onze viervoetige huisdieren, nL het konijn. Ook In den vorigen oorlog heeft dit bewezen, daarvoor uitstekend ge schikt te zijn. Ia dit verband mag wel verwezen worden naar andere landen, als Duitschland, Italië, Frankrijk en Engeland, waar den laatsten tijd veel moeite werd gedaan en alle mogelijke maatregelen worden ge nomen, om de konijnenteelt zooveel mogelijk uit te breiden. In Duitschland en Italië wordt de konijnenfok zelfs min of meer van regeeringswege geregeld en geleid. Deze maatregelen worden zeker niet voor niets genomen en bewijzen eens te meer, dat de konijnenteelt ln die landen wordt beschouwd als een waardevolle hulpbron, om de groote behoefte aan vleesch eenigs zins te helpen dekken. Ik weet wel, dat zij, die zich, nu de nood aan den man komt, met de konijnenteelt gaan bezig houden, om van tijd tot tijd een bout op tafel te kunnen brengen, gelegenheids fokkers zooals men ze zou kunnen noemen, niet uit het ware fokkers hout gesneden zijn, om de liefhebberij trouw te blijven. Zij zullen hun fok kersjasje weer spoedig uittrekken, wanneer de tijden beter worden en de dreigende schaarachte aan vleesch zal zijn overwonnen, maar dat is voor ons geen bezwaar, om het fokken van konijnen nu aan te be velen. We hebben dit In de R.K. Boeren, en Tuindersstand reeds vaker gedaan omdat het eene aangename en nut tige bezigheid vormt voor den zoon van boer en burger, die in gewone tijden er ook een aardig zakcentje mede verdienen kon. Bovendien is konijnenvleesch zeer voedzaam en gezond. Op de huis- boudcursussen worden recepten ge geven, hoe het bereid moet worden. Ook zal er gebrek aan bont komen, dus ook met het oog daarop is het verstandig, wat konijnen te fokken. Het mooiste is, dat het konijn gehouden kan worden zonder graan en zonder dierlijk krachtvoer, dus veel gemakkelijker dan kippen en eenden. Het voornaamste voedsel van het konijn bestaat uit groenvoer, dat op de boerderij in overvloed aanwezig is, vooral ook daar de varkens-, rund- en pluimveefokkerij sterk in gekrompen moeten worden. Daarnaast vormen alle soorten keukenafval, etensresten een uit stekend bijvoer, evenals aardappel schillen met een handjevol zout water gekookt. Hooi en wortelen kuDnen in den winter het hoofd bestanddeel van het dagrantsoen uit maken. Het konijn is dus met zeer weinig moeite en kosten groot te brengen en kan volstaan met alles wat hier groeit en voor menschelijk gebruik waardeloos ls. Dat het nut van konijnen als vleeschproducenten op het oogen- blik wel terdege wordt ingezien, blijkt wel duidelijk uit de geweldige vraag naar jonge marktkonijnen. Een konijn ls niet veelelschend, doch het behoeft verzorging, want het is een levend wezeD, welks or ganisme bepaalde eischen stelt. De Cock belicht dit aldus: „Het gaat niet aan, om de dieren zoo maar hier of daar in een verloren hoek in een kist te stoppen en van tijd tot tijd, wanneer men er toevallig aan denkt, een kwak voer in het hok te werpen. Dat is niet de manier, om met succes konijnen te houden. Men moet er de moeite voor over hebben, om de dieren bshoorlijk te verzorgen en die verzorging bestaat in de eerste plaats in een doelmatige voeding, welke dagelijks op uur en tijd plaats heeft. Evenals wij, menschen onze maaltijden op bepaalde uren van den dag nemen evenzoo hebben ook de konijnen behoefte, om op regelma tige tijden voedsel tot zich te nemen. Het is dan ook niet doenlijk, om konijnen voor meerdere dageD tegelijk voedsel te verstrekken, met de be doeling, er dan enkele dagen niet meer naar om behoeven te zien. Regelmaat in voeding, waarbij de hoofdmaaltijd tegen den avond dient te worden versterkt, is een voornaam punt, om de dieren gezond te hou den, terwijl het vanzelf spreekt, dat van tijd tot tijd de hokken grondig dienen te worden schoongemaakt. Deze hokken moeten aan bepaalde voorwaarden voldoen, waarbij ruimte, licht en lucht een voorname rol spelen. Stop de dieren niet in een donkeren hoek van schuur of loods, maar plaats de hokken in de open lucht, liefst met het front naar het Zuiden, waarbij men er echter reke ning mee dient te houden, dat al te sterke zonnestralen moeten worden geweerd, Met behulp van baalzakken e.d. kan dat gemakkelijk en zonder kosten." Het konijn geeft met zeer geringe kosten een relatief groot kwantum vleesch terwijl de samenstelling hier van dusdanig is, dat het, wat voe dingswaarde en smaak betreft, den toets der vergelijking met de meeste andere diersoorten glansrijk kan doorstaan. Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veiling ver eeniging van Maandag was de aan voer 1.666.422 eiereD Kippeneieren van f 3.95 tot f 5.50 Kleine eieren van f 0.00 tot f 0.00 Eendeneieren van f tot f 3.75 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 4 350.000 eieren. Kippeneieren van f 4 00 tot f 5.00 Eendeneieren van f 3.25 tot f 3.50 VENRAY, 24 Aug. 1940 Verduistering. Ten deze wordt nogmaals met klem gewaarschuwd tegen overtre ders der verduisteringsmaatregelen. Ofschoon wellicht uit onachtzaam heid, komt het 's avonds nóg wel eens voor dat licht straalt uit de woningen. Dat tegen geverbaliseerde over treders streng wordt opgetreden is reeds gebleken. Zondagavond werden aan de Helde een 7-tal bekeuringen gemaakt. Men schenke dus hieraan de noodige aandacht. Een tegenvaller. Vele onzer landbouwers komen thans b^j 't rooien van een zeker soort vroege aardappelen tot de minder aangename ontdekking dat verschillende aardappels droog-rot

Peel en Maas | 1940 | | pagina 1