•Weekblad voor VENB.AY, HORST en Omstreken. f Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Buitenland. Oogen open voor Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 27 Juli 1940 Een en Zestigste Jaargang No 30 PEEL EN MAAS "«*t*tr***ti*ttcnr«i io.xrr r- is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS1-8 regels 60 cent, Th ct. per regel, bij contract groote reductie. I UITGAVE Fa. van den MUNCKHOF VENRAY I ABONNEMENTSPRIJS: voor Venray 65 et. I Tel. 512 Grootestraat 28 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. per kwartaal. Afz. no. 5 ct. Wilt —O U zich misschien uit de ge meenschap retireeren, U stellen bul ten den loop der dingen, U opsluiten in afzonderlijkheid Een prijzenswaardige houding is dat niet. Het is totaal geen houding. o— Er gloort een nieuwe morgen. U zult een oor moeten te luisteren leggen naar nieuwe geluiden, Uw gevoel moeten afstemmen op een nieuwe orde, U zult moeten trachten te begrijpen, dat nieuwe levensnor* men mogelijk zijn. VAN HEEMSTEDE. O. L. Vrouw „Behoudenis der Kranken OOSTRUM 3r ig „Geef me", zei Archimedes, „een teunpunt en ik zal de aarde uit laar hengsels lichten". Een koen idee. Geslacht na geslacht 3 dan ook onder den invloed geko- aen van de betoovering van dit iroord. Men bedronk er zich aaD, och vergat helaas maar al te vaak et nuchtere feit, dat nooit of nim- ner iemand dit steunpunt zou kun- en verschaffen en dat daarmee de arde dus eeuwig in haar onwrik- are positie den wijden jjlen weg oor de ruimte zou bljjven voort- rentelen. Onverstoorbaar is het cosmlsche ebeuren en even onweerhoudbaar erloopt het doen en laten van de ïenschen, die deze aarde bewonen, Het is de geschiedenis die baren >op neemt in onstuitbare vaart, (erhaaldelyk, zoo hoor ik u opmer en, beweert men echter; dat het «annen zijn, die geschiedenis maken, eer zeker, maar nauwelijks verder in in dezen zin, dat zij het zijn. e de sprekende exponenten van m tjjd in zich herbergen, het zijn j opvallendè representanten, de Iders van het orkest, dat gewild is symphonle des Irjds ten gehoore brengen. Zij wentelen verder; een terug op in hlstorlschen weg bestaat er niet snige jaren geleden prijkte in dl- irse étalages het geschrift: Dultsch- nd zet de klok terug. Bij nader erdenken zal lederen moeten toe- ■ven, wat 'n onverstand alleen al t dezen titel spreekt. Niemand vermag ooit de wijzers r historie terug te draaien. 10 Mei. Een wending in de ge biedenis van Europa, een schok in j der Nederlanden. Sn ook hier zal gelden: wat vóór in was is verzonken in het ver ten, een nieuwe tijd breekt aan. lar het zich laat aanzien zelfs een heel andere tijd. Dp den historischen avond, dat ilië het besluit nam de wapens te nemen en de Duce vanaf het Ikon op het Piazza Venezla de adderdduizenden toesprak, zeide en het gold ook voor ons i eeuw is afgesloten, een nieuwe it ©en aanvang nemen, een oud e heeft afgedaan, een nieuw idee edt in zijn plaats. o r vindt dat niet prettig, misschien fa bepaald onbehaaglijk, waarde ar Ik vind dat alleszins begrij- jjk. U is de eenlge niet, reeds in eger tijden was dat zoo. Zelfs talrijk zijn vandaag dezulken, ze reeds een naam gekregen •ben. Het zijn de Talleyrands van 0. 'alleyrand, een Fransch staatsman er maar niet over uit, dat die ie ouwe tijd van vóór de Fran- 0 Revolutie voorbij was. Hij had nooit beter gewenscht! Waartoe die revolutie .'et laat zich begrijpen, dat hij zoo ht. Het kan niet anders, of het it toen in de buurt van de staats- goed leven geweest zijn. Zegge tiende der totale nationale in- ïsten vloeiden in het laatje van hof! alleyrand was gekant tegen de >!utie. Tallooze burgers van thans veazeer. Waarom niet kalmpjes rgegaan, verzuchten zij. 't Was je: op tijd een bakje troost, lofnar, 'n Uiltje, 'n Oude Boll, ja, maar de geschiedenis elscht ienmaal haar tol. Onverbiddelijk atkoombaar. Zij brak bloedig los 789, ze schrikte duizenden uit dommel in 1940. Mel We gingen in beweging. Juli! Steeds verder glijdt die e tijd van ons af. We zijn op ;e zee. lit U persé terug, waarde lezer U wilt het Bteunpunt van Ar- ledes gaan zoeken DE ALGEMEENE TOESTAND. ENGELAND VERKIEST DEN EINDSTRIJD. Nu Ecge'and het beroep van den Führer op het gezond ver- Btand heeft afgewezen en ge kozen heeft voor den eindstrijd, waarin naar Hitler's voorspel ling een wereldrijk zal worden vernietigd, wacht heel de wereld in de grootste spanning af, wanneer en hoe die aanval op het Brltsche rijk zal worden ontketend. Het wordende nieuwe Europa zal uit drie groote rijken be. slaaneen Germaansch, een Romaansch en een Slavisch rijk, onder leiding van Dultsch- land, Italië en Rusland. ten einde De week, die thans spoedt, kan er wel eens een blijken te zijn van zulk een historische be- teekenis, van zulk een geweldige beslissing, als we sinds het uitbreken van dezen oorlog niet meer beleefd hebben. Na de eerste en tweede fase van den oorlog de verovering van Polen en West-Europa was een pauze ingetreden, ten minste naar veler oordeel, omdat we gewoon waren geworden aan geweldige be slissingen op het slagveld. Bovendien het was feitelijk geen pauze, want in de MlddeJlandsche Zee, in Noord Afrika, in de Eagelsche wateren en boven Engeland zelf werd strijd ge voerd in een mate, die in rustiger ty'd de aandacht van heel de wereld zou gehad hebben, om de beteekenis ervan, om de menschenleveap, die erbij teloor gingen, om de materieele vernietiging en om de strategische waarde als inleiding van de derde fase van den oorlog den beslissen- den aanval tegen de Britsche wereld macht. In die schijnbare stilte trad de Dultsche rijkskanselier voor den Rijksdag tot het houden van een rede, waarvan het meest sensatio neels was, dat hy een beroep deed op het gezoDd verstand van Enge land onder de verklaring, dat hij geen reden zag voor voortzetting van den oorlog. In heel de wereld werd met de grootste spanning gewacht op het Brltsche antwoord op dit appèl aan het gezond versland der Britsche staatslieden. Da Engelsche pers liep het offi cieele antwoord reeds vooruit door te verzekeren dat er geen andere weg was dan voortzetting van den oorlog. Maandagavond kwam de minister van bultenlandsche zaken, Lord Hali fax, dit antwoord bevestigen door in een radio-rede te verklaren, dat Engeland den strijd zal voortzetten tot de volledige overwinning. Hij bestempelde het beroep van den Führer op het gezonde verstand als een dreigement. Engeland ziet Europa als een vrije vereenlfrlng van onafhandelrjkestaien aldus Hallfax. Engeland zal den strijd voortzetten, „ook wanneer het ons alles zou kunnen kosten"; het heeft den oorlog nooit gewild en het wenscht ook niet, dat de oorlog langer dan noodzakelijk wordt voort gezet. Engeland wenscht zyn eigen leven te kunnen leven. Wij willen, zoo vervolgde Halifax een godsdienst en een vereering van God, zooals het ons belieft. Alle volken van het Britsche gemeene- best zullen nooit de nieuwe wereld aanvaar<*en. De volkeren bidden, dat de Dultsche aanvallen op de verdedigingswerken van Enge land stranden. Zij zien reikhalzend uit naar den dag, dat wij een uitval uit onze vesting doen en Hitier slae voor slag teruggeven. Wy zullen hen zeker niet teleurstellen. En dan zal de dag der eindafrekening komen. Hallfax zelde, dat de Vereenigde Staten even hartstochtelijk bidden voor de Engelsche overwinning. De Engelsche oorlog ls een Kruistocht voor het Christendom, aldus Hallfax aan het slot van zijn rede. Blijkens de rede van Halifax snge,lan.d h°<r op precies hetzelfde standpunt met precies dezelfde voornemens en ver wachtingen als vóór het groote Dultsche offensief, dat In enkele weken alle hulp en steun voor Engeland op Europa's vasteland wegvaagde. Door deze Brltsche houding ls de laatste hoop op een vergelijk tot slot van den oorlog verdwenen. Engeland heeft gekozen en uu breekt weldra de verschrikkelijke fase van den oorlog aan, waarin een wereldmacht zal worden ver nietigd en naar Hitler's voorspel ling zal dat Engeland zijn. Dat Eogelsch antwoord en de te verwachten Duitsctie reactie in den vorm van een vernietigden aanval middels lucht- en zeestrijdkrachten op Engeland, beheerscht de heele Dultsche en Italiaansche pers, als mede die van vele andere landen. Geen wonder, want hierbij is het belaDg van heel Europa, ja zijde lings dat van heel de wereld be trokken. De pers constateert, dat Engeland gekozen heeft voor den ondergang van het Britsche Rijk. Engeland heeft er blijkbaar nog steeds geen juiste voorstelling van, wat een voortzetten van den strijd eigenlijk beteekenr. Zij schetsen de moeilijke positie van EDgeland, nu al zijn vazallen op het vasteland zyn ver slagen en Dultschland, in vereeniglng met Italië, over een geweldige over macht beschikt aan aanvalswapenen, vooral in de lucht. In Amerika was gewezen op de beteekenis van Engeland als voorpost der verdediging van Amerika en in dit verband had men Engeland de Maginotllnie van de Vereenigde Sta ten genoemd. De bladen wijzen er op, dat dit een weinig goeds voor spellende situatie voor Amerika 13. Want: de Maginot-linie was omhan gen met een aureool vau onneem baarheid en in enkele weken tijds was deze linie door de moderne Duitsche wapenen en door den on- tembaren aanvalsgeest der Duitsche troepen doorbroken en in eikaar gestort. Duitschland, zoo constateert vrij wel eenstemmig de Duitsche en Italiaansche pers, is gereed voor het eenige antwoord, dat past op de Engelsche afwijzing: een vernietigende aanval op het eiland en alleen de Führer zal het tijd stip van den aanval vaststellen. Met dien aanval zal de wereld geschiedenis worden geschreven; de afloop ervan zal zijn stempel druk ken op de gestalte van het nieuwe Europa, politiek, sociaal en econo misch. De heele wereld wacht in span ning af, een spanning, die zoo groot ls, dat er feitelijk nog alleen voor dit thema belangstelling bestaat: hoe zullen de as-mogendheden En geland aanvallen en het tot onder werping brengen 2. Italië beheerscht met zijn vloot- en luchtoperaties de Mlddellandsche Zee in de lucht en op het water. De vitale centra van het Britsche ryk in de Mlddellandsche Zee zijn voor bestemd tot ineenstorting tegenover deze Italiaansche operaties. 3. In de Balkanlanden heeft zich, vooral na de recente besprekingen in Berlijn en München, een ontspan ning voorgedaan en een nieuwe orlënteering is reeds zichtbaar in zekere landen. 4. Men spreekt den laatsten tijd veel over de nieuwe Europeesche orde. In dit verband moet herhaald worden, dat deze nieuwe Europeesche orde uitsluitend voort zal komen uit den wil van Mussolini en Hitier na de overwinning. Het is goed, dat men weet, dat er in het land thans slechts één doel bestaat: de alge- heele en volstrekte overwinning. Daarna zal men kunnen denken aan den wederopbouw. IN Het komende Europa. WiJ wezen er al eens meer op, dat men zich het wordende nieuwe Europa denkt in drie groepen van staten een Germaansch rijk onder leidlDg van Dultschland, een Romaansch rijk, omvattend Italië, Frankrijk, Spanj Portugal, en een Slavisch ryk, Rusland. Da landen, die overblijven, zullen onder invloed staan van oen der drie toonaangevende landen, Dultschland, Italië of Rusland; een zelfstandig bestaan zal voor de kleine staten wel niet zijn weggelegd. De Volkskrant wijst op de wording van dit nieuwe Europa in drie groote rijken en zegt er o.m. dit van: Wachten intusschen het Germaan- sche en het Romaansche rijk,voor hun vorming en vorm op het einde van den oorlog, het Russische rijk heeft ten deele door wapengeweld, ten deele door overreding met den stok achter de deur een nieuwe af ronding reeds verkregen. De overweldiging van Oost-Polen was nadat de Dultsche legers in een geweldigen stormloop de helft van het land hadden veroverd, een ge makkelijke zaak. De strijd tegen Finland kostte meer moeite en veel offers, maar werd ten slotte door de overmacht gewonnen Bessarablë en Noord-Boekowina werden zonder slag of stoot aan Roe menië ontfutseld. Thans zijn de drie Oostzee-rand- staten, nadat ze feitelijk militair door Moskou waren bezet, in den vorm van Sovjet-republieken bij de Sovjet- Unie ingelijfd en een Integreereend deel van bet Russische rjjk gewor den. De drie republieken, twee met een in meerderheid protestantsche, één met in overgroote meerderheid ka tholieke bevolking, zullen zich geheel op Moskou moeten oriënteeren. Dat beteekent een verlies voor ons werelddeel, een nederlaag voor Chris telijk Europa. Het wachten Is nu nog op de in schakeling van de Balkanlanden in een van de drie groote Europeesche rijken. Hopen we, dat dit zonder nieuwen strijd zal kunnen geschieden. De stemming in Italië. Onder het opschrift „De nieuwe phase" verscheen in de Italiaansche pers een hoofdartikel, waarin wordt gezegd, dat de huidige politieke en militaire toestand van den Europee- schen oorlog, die een beslissende slag zal toebrengen aan de leidende klas sen in Groot-Brittannië als volgt kan worden samengevat. 1. De Dultsche actie tegen En geland ls practlscb reeds gaande door de voortdurende vliegtuigbombarde menten, waaraan Engeland wordt onderworpen door de Dultsche lucht macht. VERANDERINGEN SNEL TEMPO. In politieke en sociale vereenigingen, sport- en jeugd organisaties. Sinds 10 Mei leven we wel buiten gewoon snel. Er voltrekken zich geweldige veranderingen in enkele weken, waarover een rustiger periode een halve eeuw of langer werk had Bij stukjes en brokjes worden de groote veranderingen bekend ge maakt, zonder inleidende discussies, per3-beschouwingau of parlementa- debatten en ze zijn met de afkondi ging meteen van kracht. Koningin en ministers ztfn ver trokken en de wetgevende en uit voerende macht zfln van Kroon en ministers en Staten-Generaal met het voorloopig op non-activiteit stellen van dit vertegenwoordigend college overgegaan op den Rijkscom missaris Dr. Seys-Inquart. Onderwijl kregen we de heroriën teering van onze Pers, waarvan de nieuwe organisatie-opbouw al In een vergevorderd stadium van voorbe reiding ia.- Een belangrijk ingrijpen in het sociale leven was de terzijdestelling van da leiding van het socialistische Ned. Verbond van Vakvereenigingen (N.V.V.) Met de leiding daarvan werd belast de Heer Woudenberg, leider van het Arbeidsfront van de N.S.B. Thans is gevolgd een ingrijpen In de politieke organisatie in dezen zin, dat de marxistische partyen onder de uitsluitende leiding en het uitsluitend beheer van een commis saris zyn gesteld. Hieronder vallen de Sociaal-Demo cratische Arbeiders-Partij (S.D.A.P.) de Revolutionnair Socialistische Arbeiders Party (R.S.A.Pen de Communistische Partij Nei (C.P.N.). Deze worden gesteld onder een commissaris, als hoedanig benoemd ls de Heer Mr. Rost van Tonningen, Kamerlid van de N.S.B. en hoofd redacteur vau het dagblad der be weging. Een van de belangrijkste taken van dezen commissaris zal het zyn, de sociale waarden en instellingen, die in de verschillende organisaties van de S D.A.P. voorhanden zyn, voor de leden te behouden en boven dien onder gebruikmaking van de zich thans voordoende nieuwe moge lijkheden nog aanzienlijk uit breiden. In den loop van deze inwendige aaneering en versterking zal aan de arbeiders de gelegenheid worden ge boden zich uit eigen krachten een nieuwe leiding te geven, welke de groote idealen en doeleinden, van welke de pioniers van het Neder- landsche socialisme vervuld waren, welker verwezenlijking echter door de Internationale verwatering rassenvreemde beïnvloeding van de sociaal-democratische partijen sterk werd benadeeld, in vollen omvang zal kunnen verwezenlijken. Dit sanee- ringsproces moet door geschikte maatregelen van den commissaris tegen lederen reactionnairen aanval van bulten af beschermd worden. Waarom deze politieke organisaties onder cura- teele werden gesteld 1 elementen, die daar een veel grootere rol speelden dan gerechtvaardigd was door het percentage van de aangesloten Joodsche arbeiders. De partijen kunnen zich mettertijd een nieuwe leiding kiezen, aldus be sluit de mededeeling. Commissaris Mr. Rost van Ton ningen heeft in een radio-rede ge sproken over zijn nieuwe taak. Belangrijk was vooral het volgen de Een socialistische arbeidersklasse dient aan elk bewind de volgende elschen te stellen 1. Het onmiddellijk ontwerpen van een arbeidsplan voor het Nederland- sche volk, dat de productie voor de eigeu behoeften in de toekomst binnen de wordende Europeesche gemeenschap zal waarborgen. 2. De Inschakeling van alle arbei ders ten einde de werkloosheid op te heffen en een gewaarborgde vacantie, met behoud van loon, te kunnen invoeren. 3. De organisatie van ontspanning door de opening van reisgelegenheid in deze vacantiedagen. Achter deze elschen zullen alle ar beiders zich wel willen scharen. Wy vragen echter: moeten daartoe alle arbeiders ln deze organisatie worden ingeschakeld? Is ook hier niet één centrale mogelijk met be houd van de confessloneele vereeni gingen, gelyk wy dat bepleiten bij sport- en jeugdorganisatie In aansluiting bij den maatregel tegen het N.V.V. kan nog gemeld worden,» dat ook ten opzichte van de andere arbeiders-centralen R.K. Werkliedenverbond, het Christelijk Ned. Verbond en de Ned. Vakcentrale een maatregel is genomen. Voor ieder dezer Centrales is een Dultsche contact-commissaris benoemd, die 't werk der besturen van dag tot dag volgt. Het werk der Centrales zal in geen enkel opzicht worden belemmerd; de besturen blijven volledig de leiding houden. Het bestuur van het R.K. Werk liedenverbond zegt ter zake tot zijn leden o.m.: Er ls dus niet de minste reden tot onrust: wij zetten ons werk gewoon voort en hopen zelfs door dit regel matig contact met de bezettende autoriteiten in staat te zijn gedu rende de huidige buitengewone om standigheden beter nog dan tot dus ver de belangen van onze leden te behartigen. Wij doen een krachtig beroep op onze plaatselijke besturen en de andere plaatselijke werkers om het zelfde te doen. Tot heil van onze leden en hun gezinnen, tot heil van on3 geheele volk. En dc sport Omdat zij geen waarborgen boden, dat met deze organisaties de ge- wenschte Dultach-Nederlandsche samenwerking mogelijk was op het gebied van den wederopbouw, van de werkloosheidsbestrijding en van de verbetering van de sociale positie van het Nederlandsche volk en speciaal van de arbeiders. Die waarborgen ontbraken wegens de klassenstrijd-mentaliteit, haar internationale verbindingen en beïn vloeding door Internationalen onder Franschen en Eogelschen invloed, alsmede wegens de door haar syste matisch gevoerde hetze tegen het Dultsche rijk en het natlonaal-socla- lisme. Sinds 1933 stonden deze partijen in openlijke vijandschap tot Duitsch land. Daarbij kwam nog, dat hun leiding sterk doortrokken was van Joodsche Wanneer we de veranderingen onder de loupe nemen, welke plaats grijpen in ons openbare leven, dan moet ook genoemd worden de concentratie, de samenbundeling van de voetbalorga nisaties tot één nationalen Bond Of we die samenvoeging zóó be langrijk achten, dat we ze in één verband noemen met de ingrijpende wijzigingen in de sociale en politieke organisaties Ja, in alle opzichten. Voorop sta, dat wij voorstander zijn van de grootst mogelijke een heid op sportgebied. Die eenheid zal de sportbeoefening ten goede komen. Echter: wij houden eraan, dat onze principieele vereenigingen als zoodanig haar karakter hand haven. Velen doen nu, alsof wij een soort monnikenwerk of erger nog: gek- kenwerk hebben verricht, toen wij onze R.K. voetbalverenigingen op richten Sommige bladen halen er weer den hokjes- en schotjesgeest bij en een blad als de Haagsche Post, dat met de komst van de bezetting een zwen king in zijn richting maakte van 180 graden en de hielenlikksrrj dicht be nadert, put zich nu uit in het over bodig en belachelijk maken van onze principieele sportorganisatie. Laat zoo'n blad dat geen snars begrijpt van godsdienstige motieven, over die dingen toch zwijgen en ze zeker niet aangrijpen om bij de autoriteiten in 't gevlij te komen Die walgen van zulke geestelijke kronkels. Intusschen blijkt wel, dat het waarom van onze principieele sport organisatie lang niet algemeen ls in gezien. Wij wijzen daarom even op de vol gende punten, die nog haar volle waarde hebben. Wij wenschten onze jongens niet in een mlllieu van heldensche sport vergoding, waar er totaal geen rekening mee wordt gehouden, dat het lichaam, dat gestaald moet wor den, ook een onsterfelijke ziel heeft, die gered moet worden voor een ge lukklge eeuwigheid. b. Het gevaar van een te intie- men omgang met andersdenkenden of geloofs-onverschilligen moet zoo veel mogelijk vermeden worden. c. Er waren in de neutrale bon den groote gevaren voor Zondags heiliging en behoorlijke Zondagvie ring. Om dit alles: eenheid best, maar katholieke vereenigingen wenschen we als zoodanig te behouden, niet alleen om de hiervóór aangeduide gevaren af te weren, maar ook om het positief-goede, dat daardoor be reikt kan worden op godsdienstig- zedelijk gebied, mede door het on- schatbaar-goede van de aanwezig heid van een geestelijk adviseur, wien menig jongeling ln de beslissende jaren zijns levens zyn godsdienstig behoudt dankt. Daarom: katholieke sportclubs blij ven katholiek! Jeugdorganisaties. Nauw sluit hierbij aan het vraag stuk van onze jeugdorganisaties. Ook hier is de gedachte van samen voeging reeds levendig, zij 't dan, dat de zaak alleen nog maar in de pers aanhangig is. De Neerlandia-pers had geschreven, dat in de katholieke jeugdbeweging sterk de behoefte wordt gevoeld aan een nationale concentratie onder één topleiding, één doelstelling en één program, doch men meent, dat bin nen het nationale kader de interne organisatie kan plaats hebben op de basis van het godsdienstig beginsel, dus: katholieke, christelijke en neu trale afdeellDgen van een nationaal jeugdfront. Daartegen trok het N.S.B.-dagblad van leer; die splitsing was weer heele- maal mis. Het trekken van gods dienstige scheidslijnen in het Neder landsche volk moet uit zijn. Wij dul- zoo schreef het blad, het ver- deelen en tegen elkaar opzetten van zonen van één volk en van hetzelfde Germaansche bloed niet langer. Dat is een soort doodvonnis tegen katholieke jeugdorganisatie De Neerlandia-pers wees dit be toog krachtig af, o.m. aldus: Wie van ons volk een onverbreke lijke eenheid wil maken zal dat moe ten doen op het fundament van de verscheidenheid van geestelijke krach ten, die uit de godsdienstige over tuiging opwellen. Wie uit overdreven bezorgdheid voor verdeeldheid de verschillende vormen, waarin zich het geestelijke en godsdienstige leven van ons volk uit, vlakweg zou willen bijschaven, zou geen eenheid smeden, doch eer der nieuwe lijnen van verdeeldheid snijden. De Nederlandsche jeugd zal na tionaal en volks in sterken eenheids band worden gebundeld, maar dit gewichtig werk van volksverbonden saamhoorlgheldszln moet gepaard gaan met redelijke waarborgen voor ongeschonden behoud van ieders godsdienstig geloof, voor ieders over tuiging ten opzichte van de eeuwig heidswaarden voor de menachetijke ziel. Zoo is 't inderdaad en onze bonden zullen goed doen, straks op dit punt stevig voet bij stuk te houden. Gelyk we één Voetbalbond toe juichen, mits katholieke vereenigin gen gehandhaafd blijven, zoo juichen één Jeugdfront toe, mits er plaats in blijft voor katholieke jeugd verenigingen. de 1 Eenvoudiger menu's in restaurants enz. Naar het Alg. Hbld. verneemt is binnen afzienbaren tijd ln hotels, restaurants ea pensions een vereen voudiging van de menu's te ver wachten. Op dit gebied zal het Rijks bureau voor hotel-, café reataurant- penslonbedrijf richtlijnen geven, waarbij het zich door deskundigen zal laten voorlichten. Eenvoudiger menu's bestaan reeds gerulmen tijd ln Dultschland en zijn ook ln Engeland en Frankrijk inge voerd. Slachtverbod varkens. In het Verordeningenblad is opge nomen een beschikking van den secretaris-generaal betreffende het slachten en doen slachten van var kens. In art. 1 wordt gezegd, dat het slachten en doen slachten van varkens is verboden. Art. 2 bepaalt, dat het verbod, gesteld in art. 1 niet geldt Indien de Nederlandsche Veehouderijcentrale ontheffing daar van heeft verleend en de voorwaar den, zoo noodig aan deze ontheffing te verbinden, zijn nagekomen. De beschikking trad Maandag in werking en eindigt 1 Jan. 1941. VENRAY, 27 Juli 1940 BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Venray herinnert nog eens aan de verplichtingen om de distributie- stamkaarten van overledenen alsmede van hen, die naar het buitenland vertrekken, bij den burgemeester in te leveren. Deze verplichting is thans ook uitgebreid tot hen, die t ij d e 1 ij k bulten Nederland verblijven. Van deze personen moeten zoowel de distributiestamkaarten als de alge- meene distributiebonboekjes ea de broodbonboekjes worden ingeleverd. Van deze Inlevering wordt een bewijs afgegeven waarop vermeld staat, wat is Ingeleverd. Dit bewijs moet zorgvuldig worden bewaard. Wanneer de rechthebbende in Neder land terugkeert, zullen tegen in levering van het ontvangstbewijs de distributiebescheiden worden terug gegeven. De Burgemeester van Venray A .H. M. JANSSEN.

Peel en Maas | 1940 | | pagina 1