TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Middenstands^ offer 1940. Comité van Actie FEUILLETON. Mei Napoleon naar Rusland en terug. Waarschuwing Alle Persil-producten zijn in dezelfde niet te evena ren kwaliteit overal ver krijgbaar zonder prijsver- hooging. Persil, Neerlands oudste, niet te evenaren zelf werkend waschmiddel. Henco, wasch- en bleek-soda, voor het inweeken der wasch en het zachtmaken van het schrale water. Ata, het radicale schuurpoeder, dat alles reinigt, zonder krassen. iMi, het ideale afwasch- en reinigingsmiddel, dat ook werk- kleeding grondig reinigt. Ssl, het voortreffelijke spoel- en bleekmiddel. Zaterdag 22 Juni 1940 Een en Zestigste Jaargang No 25 Standgenooten. De oorlog, die als eén korte, maar hevige storm over ons Va derland heeft gewoed, heeft veler beslaan volledig vernietigd. Dit geldt voor meerdere plaatsen in ons land, het geldt bovenal voor de eerste koopmansstad des lands voor Rotterdam. Met grooten spoed is de her opbouw van heigeen vernield werd Ier hand genomen. Het is mede onze taak een aanvang te maken met de her opbouw van hetgeen verwoest werd aan zelfstandig maat schappelijk bestaan, in Rotter dam, doch ook in andere plaatsen. Het is verheugend te zien met welk een ontembare energie de getroffenen hun bedrijven her openen. Zij rekenen en moeten daarbij kunnen rekener. op de daad krachtige medewerking van al hun Nederlandsche standgenooten Natuurlijk zal onze gave alleen geen afdoende hulp kunnen bren gen. De overheid moet helpen en helpt reeds, met crediet en anderzins. Het geheele Nederlandsche volk zal op grootscheepsche wijze in den zak moeten tasten. Maar daarnaast heeft de Neder landsche Middenstand tegenover zichzelf een bijzondere plicht. Middenstanders, collega's-stand- genooten, verloren bij de ver dediging van ons vaderland hun geheele bestaan. Talloos vele zelfstandige middenstanders vra gen zich in bangen moede af, of zij in hun herbouwde stad hun maatschappelijk zelfstandig zijn zullen kunnen behouden en her overen... Voor alle Nederlandsche mid denstanders valt hier een daad te stellen. Een daad van stands- saamhoorigheid. Een daad ook van dankbaarheid voor wat ge spaard bleef in ons gezin, in ons huis, in onze zaak. Ongetwijfeld willen allen, die niet door het oorlogsleed getrof fen zijn, aan deze dankbaarheid uiting geven en staan zij gereed om bij te springen daar, waar hun steun gevraagd wordt. Evenals vele andere plaatsen had ook Venray met de omlig gende dorpen groote schade kun nen oploopen bij de oorlogshan delingen en hadden misschien vele van onze Middenstanders alles waar ze zoovele jaren voor gewerkt hebben, verloren zien gaan. Ook zij waren dan afhan Lotgevallen van een Belgischen soldaat. 6. De Keizer, van meening zijnde, dat de Russen niet genoeg door het ka nonvuur waren uiteengeslagen en zijn iieve garde niet willende in gevaar stellen, luisterde naar den raad, welke de bevelhebber van dit uitgelezen korps hem gaf: Sire, zegde deze, het is onze eenige steun, terwijl wij achthonderd uren van Frankrijk zijn en Napoleon weigerde de gevraagde hulp. Nooit zag men grooter kinderachtig heid Had de Keizer zijn wacht in een doosje kunnen steken en ze onder zijn pelsmantel wegstoppen, hij zou het gedaan hebben. Terwijl wij schier van honger be zweken, hadden die heeren van de garde niets tekort..Welnu, zij waren meer te beklagen dan wij, want ge durende den attocht vergingen zij meest van koude en gebrek, zonder zooals wij de vertroosting te hebben ai vech tende te sneuvelen Ten drie uur 's namiddags vocht men nog met zooveel razernij als in den vroegen morgen. De dappere Mont- brun werd door een kogel gedood. Rapp bekwam ernstige wonden; nooit verliet hij een slagveld, zonder een tiental sabelhouwen of andere verwon dingen. Bagration, de Russische generaal, die ons het meest kwaad deed, werd aan het linkerbeen gekwetst. Zijn wonde kelijk geweest van de steun van anderen. De mogelijkheid is trouwens niet uitgesloten, dat ook in de toekomst nog schade wordt aan gebracht. Iedere middenstander heeft er daarom het grootste belang bij dat het steunfonds zoo groot mogelijk is, daar bij even- tueele schade de getroffene direct zijn gestorte bijdrage terugont vangt en mede in aanmerking komt om steun te ontvangen. Om de beoogde st^pnregeling doeltreffend in opzet en uitwer king te doen zijn is door de drie Nederl. Middenstandsbonden een centraal comité samengesteld, hetwelk ten doel heeft in eigen kring gelden in te zamelen, die dan later in overleg met offici- eele plaatselijke organen, verstrekt zullen worder. aan daarvoor in aanmerking komende standge nooten. Teneinde het binnenstroomen der gelden zooveel mogelijk te bevorderen, zullen in elke plaats comités van actie worden opge richt. Ook te Venray is een dergelijk comité samengesteld, hetwelk bestaat uit de hieronder aange geven personen. Middenstanders, de daad is thans aan Li 1 En moge deze daad komen uit een grootmoedig en dankbaar hart. Zooals vanzelf spreekt zullen giften van enkele guldens, enkele kwartjes zelfs, in dank worden aanvaard. Doch men bedenke wel, dat zulke bedragen, ook al komen zij in groote getale binnen, de ontzaglijk groote nood niet kun nen lenigen. Millioenen zijn verloren gegaan aan bestaansbronnen van den Middenstand. Wil deze daad van de Ned. Middenstand de betee- kenis hebben die wordt beoogd, dan zal het centraal comité in duizenden aan de geteisterde plaatsen moeten kunnen toewij zen. Het centraal comité meent dan ook, na rijpe overweging, aan alle deelnemers aar. deze actie in overweging te mogen geven giften in te zenden ten bedrage van 1 pet. van het gespaard ge bleven bezit, te betalen in zoo veel termijnen als men zelf ver kiest. Een procent van wat U ge spaard bleef in huis en be drijf. Een procent van wat ook getroffen had kunnen worden, maar Gode zij dank niet vernietigd werd 1 Slechts dan kan waarlijk van een offer gesproken worden 1 Slechts dan zal 't mogelijk blijken den zwaarst getroffen onder onze collega's en standgenooten al thans eeniger mate de zorgen te verlichten bij den heropbouw van hun bedrijf, bij hun worsteling om behoud of herstel van hun maatschappelijke zelfstandigheid. Wij vertrouwen tenvolle op Uwe gevoelens van collegialiteit kon gemakkelijk genezen, maar de domkoppen van heelmeesters, die hem verzorgden, begingen zooveel dwaas heden, dat hij vijf dagen daarna over leed. Hij was een dappere krijgsman en, iets wat bij de Russen als een zeldzaamheid kon doorgaan, hij was een oprecht bewonderaar van ons leger. Murat en Ney vroegen nog eens, dat de garde deel zou nemen aan den strijd. Nog eens werd die vraag van de hand gewezen. Er moest een einde gemaakt worden. Nooit zal ik vergeten wat er toen plaats greep. Mijn regiment bezette eene kleine hoogte van waar wij een groot deel van het slagveld konden zien. Wij waren uitgeput van krachten, want sedert den vroegen morgen had den wij zonder ophouden gestreden. Het scheen, dat ik er goed had doorgekapt, want om tien uur was ik korporaal en 's middags noemde de generaal mij sergeant lil dien tijd kwam men snel vooruit maar men vertrok ook gemakkelijk naar de andere wereld, zonder den tijd te hebben de strepen op de mouwen zijner kapotjas te naaien. Eensklaps zag ik vijf regimenten kurassiers voorbijstuiven. Vooraan reed de dappere generaal Caulaincourt, een der schoonste ruiters van geheel het leger. Wat prachtig schouwspel 1 En wat vurige wenschen deden wij voor het behoud van die heldhaftige legioenen 1 Zij reden vooruit, zoo kalm, zoo rustig en met zooveel orde, alsof zij op eene wapenschouwing waren. Zij trokken door eenen hollen weg, beklommen eene steile en gladde hel ling, bedekten de hoogte, stormden vooruit als eene onweersvlaag, vielen op den vijand mot onweerstaanbaar geweld, verpletterden hem en wierpen alles overhoop. Het loon van dien schitterenden aan en solidariteit en verzoeken U het inschrijvingsbiljet, hetwelk U naderhand verstrekt zal worden, in te vullen. Ingevulde biljetten moeten in geleverd worden bij het Secre tariaat Maasheesche weg 4a. De genen, die wenschen, dat hun bijdrage geheim blijft, kunnen 't inschrijvingsformulier indienen bij Kapelaan van Wijngaarden. Het is noodzakelijk, dat alle bijdragen of toezeggingen volledig met naam en adres worden ingeschreven, dus geen giften of bijdragen van de beroemde N.N. Deze tenaamstelling is reeds daarom noodzakelijk, omdat in geval later eventueel tot een ver plichte heffing of omslag zou worden overgegaan, onomstoote- lijk bewijsbaar moet zijn, wat men reeds vrijwillig voor hetzelf de doel heeft gedaan. Het Comité van Actie: V. Pijls, Voorzitter J. Colsen, Secretaris Leden: Kap. van Wijngaarden P. Janssen, Langstraat H. Oudenhoven, Hoenderstraat P. Smits, Schoolstraat G. Verstraelen, Eind. De R.K. Vereeniging „Het Limb. Groene Kruis" verzoekt ons de vol gende waarschuwing te plaatsen; In de warme zomermaanden wor den vele zuigelingen ernstig ziek. Deze ziekte treedt soms plotseling op en kenmerkt zich door braken en dunne ontlasting. Borstkinderen worden door deze ziekte veel minder dikwijls aange tast dan kinderen, die met de flesch gevoed worden. Als oorzaken voor het ontstaan dezer ziekte kennen wij: 1. Oververhitting van het kind door te warme en te vast aangeleg de kleeding en verblqf in een vertrek dat onvoldoende gelucht wordt. 2. Bederf der melk, die niet vol doende versch is en niet koel wordt bewaard. 3. Verontreiniging van het voed sel, doordat de fleschjes en speentjes niet zorgvuldig schoongemaakt en schoongehouden worden. 4. Ondoelmatige voeding van het kind, vooral overdadige voeding en onregelmatige toediening van het voedsel. Let wel. Nimmer is het doorkomen van tanden oorzaak van deze ziekte. Hoe kan de moeder het optreden van deze ziekte zooveel mogelijk voorkomen la. Door 't kind vooral op warme dagen te doen verblijven in een fris- sche kamer, die goed gelucht wordt. Het raam of da deur aan de scha duwzijde flink open zetten, (ook 'snachts.) lb. Door het kind op warme dagen luchtig te kleeden. Op heete dagen kan men den gezonden zuigeling slechts met een hemdje en een luier kleeden en hem met een lakentje dekken. Het hoofdje moet men koel houden en niet bedekken. Ook doet men goed indien men den gezonden zuigeling veel bulten brengtbg groote hitte op een koele niet zonnige plek. lc. Door het kind dagelijks geheel te wasschen of liever nog te baden. 2. Door de melk te koopen bg val was de inneming eener groote wijkschans. Ongelukkig werd de stout moedige Caulaincourt door een schot aan het hoofd getroffen, terwijl hij de schans binnentrad. Hij yiel plotseling dood. Eugeen de Beauharnais snelde ter hulp aan 't hoofd van eenige regimen ten linietroepen en vestigde zich in de veroverde sterkte. Nu was het meer dan ooit een gun stig oogenblik om de Garde vooruit te zenden. Maar het besluit van den Keizer was onherroepelijk, en de best ingerichte troepen van geheel het leger zetten geen stap van hun standplaatsen Misschien dacht Napoleon reeds aan den terugtocht en wilde hij die uitge lezen soldaten bewaren om hem bij den terugtocht te beschermen. Doch daarom bleef hij niet werkloos. Ziende dat er eenige verwarring begon te heerschen in de rangen der vijanden, die op het vlakke veld bijeengedrongen waren, deed hij al onze kanonnen op één lijn stellen om de Russen te be schieten. Welk bloedig tooneel 1 Elke granaat maakte in 's vijands gelederen een leemte, welke echter telkens weer onmiddelijk werden aangevuld. Welke moorderij 1Zestig duizend Russen en dertig duizend Franschen bleven op het slagveld 1 Het groote leger zegepraalde, maar hoe duur kostte de overwinning I Het was tien uur 's avonds toen de donderende stemmen der kanonnen op hielden zich te doen hooren en wij er eindelijk aan konden denken wat rust te nemen Rust 1 Maar waar en hoe 1 De aanhoudende regens hadden de aarde doortrokken, de koude noorden wind versteef onze ledematen en wij stierven letterlijk van honger. En wat pijnlijke klaagtonen kwamen onze ooren treffen 1 Overal lagen er gekwetsten en ster venden, die ons medelijden afsmeekten en om eene hulp baden, die wij voor ons zeiven niet vonden. Op alle Persil-producten komen spaarzegels voor. in Co s Handel Mij. N V. Amsterdam. ibrièkén' te Jutphaas bij Utrecht. M. SfeSkï. -.?• een betrouwbare inrichting of melk boer. Het voedsel van den zuigeling moet direct na ontvangst der melk beredd worden, zoo vlug mogelijk afgekoeld en ln een gesloten pan op een koele plaats bewaard worden. Men plaatse de melkpan direct op den keldervloer of anders In eene andere pan gevuld met koud water, dat meermalen per dag ververscht wordt. 3. Door de fleschjes en speentjes direct na ieder gebruik met heet water zorgvuldig te reinigen en in een gesloten schoone pan met zuiver leidingwater te bewaren. 4. Door het kind op de vastge stelde tijdstippen nauwkeurig het voedsel te geven, dat door den dok ter aangeraden is. Indien men meer geeft of de flesch te spoedig na de vorige geeft, zoo stelt men het kind aan groot gevaar bloot. Indien gij uw kind thans aan de borst voedt, tracht dit dan voort te zettengij doet dan het beste, wat gij voor uw kind kunt doen Geef uw kind nimmer een zoet houder, dat kau gevaarlijk zijn. Wat moet de moeder doen, indien de zuigeling gaat braken of dunne ontlasting krijgt. Ie. Geef hem dan direct op de tijdstippen, waarop hij anders sg'n voedsel krijgt, een fieschje rijste- Droevig was de morgenstond, die op dien angstvollen nacht volgde. De Russen waren verdwenen, eenige ge kwetsten met zich nemende en ons de andere latende. Hoevelen heb ik er niet gezien, die hulpeloos stierven, mij smeekende, dat ik hen uit medelijden van een rampzalig leven zou verlos sen. Niet ver van het slagveld, stond een oud vervallen gebouw, de abdij van Kolotskoï, waar onze soldaten een groot aantal gekwetsten hadden heen gedragen. Mijn kapitein zond mij naar dit soort van gasthuis, om er, aan 't hoofd van een twintigtal mannen, de verzorging der gekwetsten te ver zekeren. Hoe treurig zag het er uit, in die bouwvallige plaatsen, waar honderden met bloed bedekte soldaten op den blooten grond of op een weinig stroo lagen. Terwijl ik door een der zalen ging, hoorde ik mij bij mijnen naam roepen Geheel ontroerd keerde ik mij om. In een hoek, met de dooskleur op het gelaat, lag de jonge soldaat, die mij een stukje brood had gegeven en uit wiens ransel ik de spijzen had ge trokken, die mij het leven behielden. Een kanonskogel had zijn rechterarm verpletterd en zijn voorhoofd was door een sabelhouw getroffen. Ik knielde bij hem neder. Een teug water, om Gods liefde smeekte hij, mijn keel brandt, ik sterf van dorst. Water had ik gelukkig genoeg. Mijn veldflesch was nog vol. De arme jongen dronk grelig en dan vroeg hij mij: Zou de dokter niet weldra hier langs komen? Zoo gij wilt, zal ik hem gaan roepen, antwoordde ik, zoo goed mo gelijk het bloed afwasschende, dat aan zijn wangen kleefde. Neen, smeekte hij, blijf liever hier, geen dokter kan mij het bloed terug water, bereid volgens onderstaand voorschrift. 2e. Verzuim niet daarna met het kindje op het eerstvolgend spreek uur van den dokter te komen om verder raad te ontvangen want het kind mag niet langer dan één dag uitsluitend rgstewater krijgen. 3e. Indien de zlekteteekenen niet na eenige uren wijken, roep dan spoedig de hulp van uw huisdokter in. Bereiding van rrjstewater. Breng 1 eetlepel vooraf gewasschen rijst met 1 liter water aan de kook ln een open pannetje en laat het zoolang koken, tot de helft van het water verkookt is (ongeveer 20 minuten). Giet het door een schoon zeefje. Wanneer het te veel verkookt ls, vul het dan met gekookt water tot 1/2 Liter bg. Bewaar het afgekoelde rrjstewater in een gesloten of toe gedekte pan. Bezoek regelmatig het Consultatie bureau voor zuigelingen. HEILIGE MISSEN VOOR DEN VREDE. Naar ccn „vredesmisbeweging" De nieuwe Oproep van Z. H. den Paus tot gebed voor herstel van den geven, dat ik verloren heb. De kracht begeeft mij.. Wat heb ik koudel lk trok mijn jas uit en dekte er den armen jongeling mede, die schudde en beefde onder de aanvallen der hevigste koorts. Zijne oogen schoten vol met tranen, hij vatte de hand die ik hem troostend toereikte en sprak met flauwe stem: Vriend, gij komt juist op tijd om mij te zien sterven... StervenZoo ver van mijne moeder, broers en zus ters, van al die mij beminnenOp mijn borst hangt eene klein zijden beurs Neem het... Goed... doe ze nu open. Die brief en die haarlok komen van mijne moeder, zoowel als de kleine zilveren medaille. Het kruiske gaf mij die eens mijn beminde vrouw moest worden en die ik nooit op aarde zal wederzien. In den brief zult gij hun adres vinden... Vriend, ik zie u niet meer.... Geef mij uwe hand 1 Ah ik bedank u, gij zijt toch zoo goed voor mij. Leg uw hand op mijn hart... het klopt nog. voor mijne moeder en voor haar Bid voor mij, want ik wil als christen sterven... Heer... in Uwe han den beveel ik mijnen geest... H. Joseph mijn bewaarengel... Onze Lieve Vrouw... Alles was gedaan 1 Ik sloot de oogen van dit jonge oorlogsslachtoffer en stond recht Mijn jas durfde ik niet terugnemen, ofschoon ik begon te beven van koude. Ik druk te een broederkus op de voor altijd gesloten lippen van den doode en ver wijderde mij. Een oude sergeant, die niet ver van daar lag en alles had gezien, riep mij Die daar even gestorven is, was een dappere, zeide hij Ik heb hrm in den strijd gezien, hij vocht als een leeuw... En gij, ging hij voort, gij hebt een goed hart- Wat gij voor dien wa penbroeder hebt gedaan, is schoon en edelmoedig Ik heb slechts mijn plicht gedaan antwoordde ik. Kan ik niets doen voor u? Neenl Ik ben nog al erg gewond vrede, doet mij de vraag stellen, of wq, katholieke leeken, wel voldoende beseffen welk een krachtig en ver beven middel wft in de H. Mt.g bezit ten om van God te verkrijgen, dat de oorlogsramp, die de wereld thans treft en die steeds grooter afmetin gen aanneemt, moge ophouden. Ik geloof, dat wg in dit opzicht, het voor genoemde Intentie laten opdra gen en bijwonen van de H. Mis, veel te weinig, of beter gezegd zoo goed als niets doen. Als kind hoorde ik bij het cate chismusonderricht over de groote waarde van de H. Mis als zoenoffer vertellen en de verklaring, dat één H. Mis meer bjj God vermag en krachtiger tot Hem spreekt dan het gebed van alle Heiligen te zamen, is altjjd sterk tot mjj blijven spreken. En nu la dit verband een voorstel. Zou het nu niet mogelijk zgn, dat in elke kerk van ons land op z'n minst éénmaal, doch beter nog meer malen per week, een H. Mis wordt opgedragen tot herstel van den vrede en dat de geloovlgen met de grootste kracht worden aangespoord, in het bijzonder deze Vredesmis bjj te wonen Wie zet hier zjjn schouders onder, wie neemt het Initiatief om de uitvoering van dit plan mogelijk te maken De stipendia voor deze H. Missen zullen zeker geheel uit particuliere bijdragen kunnen worden aan den rechtervoet, maar ik zal, hoop ik, weldra hersteld zijn. Morgen, als het leger vooruit trekt, zal men voor mij wel eene plaats vinden op den een of andere bagagewagen en binnen acht dagen ben ik weer ter been. Het is de eerste maal niet, dat mij zoo iets overkomt. Wat er ook van zij, ik heb niet te klagen, want gisteren was het een goede dag voor mij, Hoe dat Ik heb mijn eerste schouderplaat gekregen Ik ben onderluitenant. Ik verloor mijnen tijd ook niet, antwoordde ik, ik ben sergeant. Dit valt goed Ik zie, dat wij van hetzelfde regiment zijn. Neem mijn jas, hij zal u goed passen, dan behoeft ge voor geen strepen te zorgen- Geef mij nu den mantel van den luitenant, die daar wat verder ligt En hij zelf Hij heeft hem niet meer noodig. Inderdaad, de arme man kon dit kleedingstuk gemakkelijk missen, want hij was dood. Het was een schoone officier, die als een held had gestreden en met wonden bedekt naar het gast huis werd gedragen. Ik nam zijn mantel en gal hem aan mijn nieuwen luitenant en mijn ronde geëindigd hebbende, keerde ik naar de legerplaats terug. Hier was het geen kermis. In dit bedroefde land ontmoette men veel gemakkelijker een vijand, die u een kogel m de borst rond, dan een kok, die u een maallijd bereidde Na den veldslag moesten de met bloed en slijk bedekte soldaten voor de keuken zor gen. Hot hout der aan stukken ge schoten bagagewagens of de gebroken affuiten der kanonnen, diende om vuur te maken. Het eten namen wij waar 't te krijgen was. Hoe mager ook onze paarden waren, toch wisten wij ze te benuttigen wan neer het vijandig lood ze neergeworpen had en wij lieten ze niet over aan de roofzucht der raven. Word* Vgrvg'—J

Peel en Maas | 1940 | | pagina 5