Provinciaal Nieuws Venraysche Medeburgers Binnenland. Buitenland. Uitzondering ia gemaakt voor politie en leden van den Luchtbe schermingsdienst, die dienst hebben te verrichten. Zij moeten echter voor zien zijn van hun armband (ook bg het van komen en naar huls gaan) en hun aanstelling bij zich dragen. Tenslotte wordt het publiek ver zocht zich steeds beleefd en correct te gedragen tegenover de bezetting, Laten wij steeds correct zgn in onzen omgang, en onze uitdrukkin gen en alles nauwkeurig vermijden wat aanleiding kan geven tot wrij ving. Doen wij zóó dan mogen wij ook vol vertrouwen verwachten, dat ons een gelijke behandeling van den kant der bezetting ten deel valt. Inwoners van Venray weet U in deze zware tijden waardig te ge dragen in het belang van de heele gemeenschap. Venray, 10 Juni 1940. De Burgemeester van Venray A. H. M. JANSSEN. Kostwinnersvergoeding. De Burgemeester yan VENRAY maakt bekend, dat personen, die voorheen kostwinnersvergoeding ont vingen vanwege het Depaitement van Defensie, deze vergoeding voor taan kunnen afhalen lederen Don derdag van 10—12 uur vm. in het lokaal onder het gemeentehuls, voor zoover zij thans nog daarvoor in aanmerking komen. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. COLLECTE NATION. HULPCOMITÉ 1940 In verschillende steden van ons land is door den oorlog ernstige scha de toegebracht. De berichten over den toestand in gemeenten als Rot terdam, Rhenen, Scherpenzeel, Mid delburg enz. spreken duidelijke taal. Talloozen zijn dakloos, duizenden hebben alle kleeding en huisraad, alles wat zij met arbeid en spaar zaamheid hadden vergaard verloren. Het hart van alle Nederlanders, wier huis en gezin voor deze ramp bleef gespaard, gaat uit naar de getroffen landgenoten. Directe hulp moet worden geboden, In vele gemeenten zijn Comité's voor vluchtelingen werkzaam, die onderdak, voeding en kleeding bieden. In de meeste getroffen gebieden zijn hulporganen ingesteld, die maatre gelen nemen om het herstel zooveel mogelijk te bevorderen. Al deze in stellingen hebben behoefte aan geld middelen. Plannen voor den wederopbouw worden gemaaktspoedig zal de overheid velen aan den arbeid zetten om het herstel te beginnen. Ook de indlvldueele hulpverlening aan de slachtoffers van den oorlog zal ter hand moeten worden genomen. Velen zullen reeds thans moeten worden geholpen worden door verstrekking van een gift voor handelsgeld, aan schaffing van voorraad, werkkleeding of gereedschap. Zeer groote bedragen zullen noo- dlg zjjn om hulp in alle genoemde gevallen. Het Nationaal Hulpcomité 1940 heeft de inzameliog van gel den voor onze zwaar getroffen land- genooten ter hand genomen en een geldinzameling over het geheele land georganiseerd. Ook in onze gemeente zal in de week van 16 tot 23 Juni a.s. een groote straat- en huizencollecte worden gehouden om de gaven der Ingezetenen in ontvangst te nemen. Wij weten, dat bij allen de behoefte bestaat te toonen hoezeer men met de slachtoffers van den oorlog in eigen land medeleeft. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat allen, arm en rijk, in welbegrepen offerzin, gaarne zullen medewerken om deze cellecte in onze gemeente goed te doen slagen. Geeft dan uw gift, ieder naar ver mogen, straks aan de heeren Collec tanten. Laten wij, die op zoo'n wonderlijke wijze gespaard zijn gebleven, onze dankbaarheid toonen door mild te geven tot leniging van den bitteren nood onzer o zoo zwaar getroffen landgenooten. Ingezetenen van Venray laat deze collecte een succes zijn. God loone U! De Burgemeester van VENRAY, A. H. M. JANSSEN. Bekendmaking. Het Hoofd der Plaatselijke Politie te Venray vordert, dat alle Tsjechen doch alleen de zoogenaamde natio. naal-Tsjechen, d.w.z. van Tsjechische origine (derhalve geen Slowaken) wonende of verblijvende in de ge meente Venray, zich vóór Dinsdag 18 Juni 1940 persoonlijk moeten mel den aan het politiebureau alhier, voorzien van hunne paspoort of andere legitimatiebewijzen en even tueel van hun trouwboekje. Het bureau voornoemd is eiken dag ge opend van 9 tot 21 v.m. en van 2 tot 6 n.m. Niet verschijnen is straf baar ingevolge het Vreemdelingen reglement. Venray, 14 Juni 1940. Het Hoofd van Plaatselijke Politie voornoemd, A. H. M. JANSSEN. Dienstplicht. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat door den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht, in overleg met den Duitschen bevelhebber in Nederland is bekend gemaakt, dat zoolang niet anders wordt bepaald, geen inlijving van tot gewoon dienstplichtige be stemde personen en geen opkomst in werkeljjken dienst van gewoDeen buitengewone dienstplichtigen zal ge schieden. Evenmin heeft de keuring van de buitengewone dienstplichtigen van de lichtingen 1937 en 1936 en de herkeuring van de ingeschrevenen voor den dienstplicht van de lichting 1941 voortgang. Venray, 11 Juni 1940. De Burgemeester van Venray A. H. M. JANSSEN. DISTRIBUTIE KRING BUREAU VENRAY. Ingaande 17 Juni zijn de uren waarop 't Distributiebureau geopend is, vastgesteld op des voormiddags van 10—12 uur. De Distributie van textiel- goederen. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat alle handelaren in textielproducten ongeacht hun func tie zich moeten doen inschrijven bg het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den han del teneinde een vergunning te kun nen krijgen voor de uitoefening van hun bedrijf. Het zal binnenkort ver boden zijn hun handel in textiel producten te drijven zonder in het bezit te zijn van deze vergunning. De volledige is vanaf heden voor iederen handelaar in textielproduc ten verkrijgbaar bij de plaatselijke distributiediensten tegen betaling van 21/, ct. per exemplaar. Geen enkele handelaar zal zich derhalve op onbekendheid met deze regeling kunnen beroepen. Petroleumdistributie treedt Maandag a.s. in werking. Petroleum wordt uitsluitend beschik baar gesteld voor kookdoeleinden eD dan nog slechts indien men niet over andere kookgelegenheden be schikt. Het gebruik van petroleum voor verlichting of verwarming is verboden. De tot dusverre uitgereik te petroleumkaarten zijn niet meer geldig. Voor bovengenoemde doel einden worden zegels beschikbaar gesteld, welke op Zaterdag a.s. des voormiddags tusschen 1012 uur kunnen worden afgehaald aan het distributiekantoor in het gemeente huls te Venray of op schriftelijke aanvrage, en op het gemeeetehuis te Horst. De Leider van den Distributiedienst Kring Venray, SCHAEPMAN. VENRAY. 15 Juni 1940 Onderwijs. (Middelbaar meisjesschool „St. Oda") Geëxamineerd 5 candidaten Geslaagd de dames T. ten Doe achate, Zwolle; L. Lassanch, Vessem, B. Pijls, Venray, M. Veldhuizen, Bussum en Z. Verschuren, Haps. GEVONDEN heerenhorloge, is bij Claassens, K 71 Leunen, kinderschort is bij Gooren, Stationsweg; rijwielplaatje is bij M. Toonen, Vlakwater; een duimstok en kindertaschje op 't politiebureau. Automatiseering Telefoon. De automatiseering van het tele foonnet in Venray zal plaats vinden op Dinsdag 18 Juni a.s. Met pensioen. De Heer Piet Michlels, brievenbe steller alhier zhl met ingang van 1 Juli a.s. den dienst bij de Posterijen met pensioen verlaten. De Heer Michiels is sinds 1 Nov. 1904 als brievenbesteller in Venray werkzaam. Naar huis 1 Nog iederen dag keeren militairen terug, waar bij er zijn, waarvan men in weken niets gehoord of gezien had. Niet alleen van de garnizoenen uit Nederland, doch ook uit België Frankrijk bereiken ze, na ver schillende hachelijke dagen, hunne woonplaats, tot groote vreugde van de familie. Zeer velen keerden deze week uit Duitschland terug, waar zij in krijgsgevangenschap verbleven. Moge ook de nog achtergeblevenen spoedig terugkeeren Nieuwe brandspuit. Deze week is onze gemeente in het bezit gekomen van een prach tige nieuwe brandspuit. Rijwielbanden. Volgens een regeeringsbesluit ge richt aan de rijwielbandenfabrieken, is de garantie op rijwiel -binnen en -buitenbanden voor alle reeds gele verde of in de toekomst nog te leveren banden vervallen met ingang van 8 Juni j.L Bijna verdronken. Woensdag geraakte een 4jarig kind te water in de kuil aan de Jan Hen- senstraat albier. Na reeds eenmaal te zijn gezonken, werd de kleine met groote moeite door twee omwonen den bewusteloos opgehaald. Koningschieten. Bij het op de doelen van de hand- boogschutterij St. Anna alhier ge houden koningschieten, werd den koningstitel wederom behaald door Th. Claessens. Zondag werd te Ysselsteyn op de Doelen „Ons Genoegen" het Koning schap verschoten. Frans van Soest wist voor hel tweede jaar het koningschap te ver werven met 105 punten. Begin van brand. Maandagmorgen werd onze brand weer te hulp geroepen bij een begin van brand, in den kelder van Fr. van Dijck aan den Deurnesche weg, waarscbijDlgk ontstaan ten gevolge van kortsluiting. Het geval beperkte zich tot veel rook en liep nog gelukkig af. Telegraaf en telefoon. Het geheele land op enkele kleine netten na is thans weer telefonisch bereikbaar. Ook het telegraafverkeer beweegt zich wederom In meer normale banen. HORSTER VEEMARKT HORST, 11 Juni. Totaal aanvoer 156 dieren, waarvan 4 stuks rundvee en 152 biggen. Handel in biggen zooals gewoon. De ongemerkte big gen brachten op van f 10 tot f 14. Gemerkte biggen van f 15 tot f 18 per stuk. Verdronken. Te Venlo is het 7-jarig kind van de familie Ronckers aldaar door een noodlottig ongeluk terecht gekomen In het diepe gedeelte van het zwem bad De Onderste Molen. Toen men het kind uit het water had weten te halen, bleken de levensgeesten reeds geweken te zrjn. In dc Maas verdronken, Donderdagmiddag waren te Arcen een tweetal soldaten gestationneerd bij de grenswacht een bad aan 't nemen in de Maas. Nadat zij de Maas overgezwommen waren verdween bg het terugkeeren de 19-jarige Marinus den Hartog plotseling in de diepte. Zijn kameraad en een der marechaussee's deden nog pogingen om hem te redden doch hun hulp kwam te laat. De verdronkene was eerst sedert verleden Vrijdag alhier gestationeerd en was woonachtig te Leiden. Zilveren jubileum C.V.V. Woensdag a.s. viert de Coop. Vei ling Ver. te Venlo haar 25 jarig bestaaD, terwijl tevens haar direc teur, de heer A. In 't Zandt, alsdan even zooveel jaren aan deze mach tige organisatie werkzaam is, eerst als kassier, later als directeur. Na de Roermondsche eiermijn is de C.V.V. de grootste eierveiling van ons land geworden met een omzet van 138 millioen eieren per jaar. Aan eiergeld werd in 1939 uitbe taald de kapitale som van f 5128 697. Aan groenten en fruit werden geveild voor f 776 083. De C.V.V. telt in Limburg en O Noord-Brabant 68 eiervereenigingen met 5310 leden, plus 56 tuinbouw- vereenlgingen met 4431 leden. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heeren v. Maris, HeldeD, Thijs- sen, Sevenum, v. Cieef, Belfeld, Tüijs- sen, Helmond, Boonen, Velden, Schreurs, Deurne en G. Reintjes, Leunen. Het college van commissarissen uit de heeren: Thomeer Horst, Ver heggen Blerlck, Wijnhoven Tienray, Drabbels Horst en P. Pubben, Mer- selo. Oorlogsschade. De schade toegebracht aan huizen kloosters enz. docr ferggsverrichtin- gen der Nederlandsche weermacht is te Weert op f 100.000 geschat. Een krasse landbouwer. In Oirsbeek woont een nog kras sen grijsaard van 92 jaren, de land bouwer Peter Thijssen. Hij verricht nog geregeld veldarbeid. De man beschikt ook nog over een goed ge heugen en men luistert gaarne naar zgn ervaringen en vertellingen. In vroegere jaren heeft bij den soldaten rok gedragen. Het is de vierde oorlog, dien Peter Thijssen zich herinnen de oorlogen in 1866, 1870, 1914'18 en de huidige wereldbrand. J. T. VERHEGGEN. De heer J. T. Verheggen, voorzit ter van deu Limburgschen Land- en Tuinbouwbond en oud-lid van Gede puteerde Staten van Limburg, is voorzien van de laatste H. Sacra- menten. De heer Verheggen, die 80 jaar oud is, wordt in zijn woning te Buggenum bij Roermond verpleegd. Zij, die zich met ingang van 1 Juli op „PEEL EN MAAS'' abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nrs. GRATIS. Door onze Burgemeester is er dezer dagen nog eens op ge wezen, dat we de voorschriften, door de plaatselijke overheid gegeven, stipt moeten opvolgen. Laten we toch zoo verstandig zijn, ons daaraan te houden. We moeten ons nu eenmaal schik ken naar de omstandigheden. En men moet zich ook niet ver beelden, moedig en flink fe zijn, als men niet gehoorzaamt, of zaken, door de bezetting aangelegd, beschadigt. Men maakt zich integendeel schuldig aan een groot misdrijf tegen zijn eigen medeburgers, daar men niet alleen zich zelf, maar ook alle anderen in gevaar brengt. En zoo moedig is 't ook niet, stiekum iets te vernielen, 't Is eerder laf te noemen, voor zijn daad niet te durven uitkomen en de schuld op anderen te laden. We mogen niet veronderstellen, dat zoo iets zou gebeuren juist met de bedoeling, relletjes en moeilijkheden te veroorzaken. Dat zou al te schurkachtig zijn. Maar met vaderlandsliefde hebben zulke handelingen ook niets te maken. Dus menschen, ter wille van U zelf er. al Uw medeburgers, gedraagt U rustig en verstandig en werkt mede, de toestand zoo dragelijk mogelijk te maken. (Ingezonden,) Middenstandsoffer 1940. Met goedkeuring van den regee- ringscommlssarls is opgericht een Centraal Comité „Middenstandsoffer 1940", hetwelk ten doel heeft gelden in te zamelen bjj alle middenstan ders en deze te verstrekken aan standgenooten die materleele Bchade geleden hebben door den oorlog. In iedere plaats zou een Comité van Actie opgericht worden hetwelk voor het innen der gelden enz. zou zor gen. Ook te Venray is door de Mid denstandsorganisatie een Comité van Actie opgericht. A.s. week zullen door alle vak organisaties vergaderingen belegd worden, waarop de steunverleening aan de getroffen standgenooten be sproken zal worden. Niemand kan zich en mag zich aan deze daad van saamhoorlgheid onttrekken, zoodat verwacht wordt, dat alle leden op de vergadering van hun vakorganisatie aanwezig zullen zijn. Uit dankbaarheid voor hetgeen gespaard bleef in ons gezin, in ons huls en in onze zaak past het ook zooveel mogelijk steun te verleenen aan degenen die soms alles verloren hebben. HET COMITÉ VAN ACTIE HOLTHEES—SMAKT. De Halte Holthees-Smakt is ook voor het lossen en laden bulten dienst gesteld vanaf 20 Mei. Dit beteekent voor de inwoners van Holthees-Smakt en naburige dorpen een groot verlies. Verruiming van werkgelegen heid voor Nederlandsche arbeiders in Duitschland. In een persconferentie heeft minister Fischböck, commissaris- generaal voor sociale aangelegen heden, toegevoegd aan den Rijks commissaris rijksminister Seyss Inquart mededeeling gedaan van de eerste maatregelen, die de Rijks commissaris heeft genomen om tot een snelle oplossing van het werk loosheidsvraagstuk hier te lande te geraken. Al3 de meest belangrijke maatre gel van het complex moet een ver ruiming van de werkgelegenheid voor Nederlandsche arbeiders in Duitschland worden beschouwd. Minister Fischböck wees erop dat in Duitschland de behoefte aan werkkrachten voor alle takken van het bedrijf zeer groot is, zoo groot dat het totale overschot op de Nederlandsche arbeidsmarkt daar opgenomen kan worden. Welnu, Duitschland zet de deur voor Nederlandsche werkkrachten wijd open. Dwang wordt er niet uitgeoefend het is aan ieders vrije beslissing overgelaten of hij in Duitschland wil gaan werken of niet. Van bijzonder belang is in verband hiermede echter, dat de bezwaren die tot dusver tegen het gaan werken in Duitschland hebben bestaan, vanwege ue moeilijkheden met het overmaken van geld voor de in Nederland achterblijvende leden van het gezin geheel zijn opgeheven. Ieder arbeider die reeds in Duitsch land werkte of in de toekomst al daar zal gaan werken, heeft de vrij heid zooveel van zijn loon als hij zelf niet gebruikt naar huis te zenden. De belemmeringen, die in dit opzicht gegolden hebben, zijn dus niet langer van kracht. Het bedrag, dat aldus uit Duitschland wordt overgemaakt, is aan geen beperking onderhevig, noch wat het individueele geval als wat het totale bedrag van de door in Duitschland werkende personen uit Nederland overgemaakte gelden betreft. Bij wgze van tegemoetkoming is bepaald, dat iedere arbeider, die hier te lande steun trekt, en in Duitsch land gaat werken, gedurends de eerste week zijn steun nog uitbe taald krijgt. Overigens wordt er vrij vervoer toegestaan naar de plaats, waar het werk is en de gehuwden krggen eens in de drie maanden, de on gehuwden eens in de zes maanden gelegenheid met vacantie naar huis te gaan. Aan deze beslissingen zal in Duitschland de ruimste publici teit worden gegeven, opdat er in snel tempo vele Nederlandsche arbeiders kunnen worden geplaatst Onze vleeschvoorziening. Uit het feit, dat extra varkens uit de markt worden genomen, volgt, lezen wij in De Vee- en vleeschhandel, dat voor het oogenblik van een achaarschte van varkensvleesch nog geen sprake is. Ook rundvleesch is er nog meer dan voldoende. Gezien de positie van het krachtvoer is het evenwel te voorzien, dat hierin bin nen afzienbaren tijd verandering zal komen en vooral het varkensvleesch betrekkelijk schaarsch zal worden. Het is daarom dat we nog weer eens willen wijzen op de beteekenis van het schaap a!s vleeschleverancier. In de jaren voor de crisis waren de meeste schapen, die hier te lande geslacht werden, bestemd voor export naar het buitenland. Gedurende den loop van de crisis is hierin echter een algeheele verandering gekomen. De export liep sterk achteruit en de schapenhouderij zag zich genoodzaakt voor haar product afzet op de bin- nenlandsche markt te zoeken. Inmiddels kan geconstateerd wor den, dat de laatste jaren het aantal schapen belangrgk is gestegen. In 1910 waren hier te lande 890 000 schapen, Dit aantal daalde tot 668 000 stuks In 1920 en 485,000 stuks in 1930. Dit was dus vlak voor de door werking van de crisis. Daarna trad evenwel een stgging in, zoodat in 1939 het aantal schapen 690,000 stuks bedroeg. Gedurende de crisisjaren steeg het aantal dus met 205,000 stuks of circa 42 pet. Opleiding van 500 rijksveld wachters* Binnenkort, -vermoedelgk in den loop van de volgende maand, zal te Hilversum een spoedcursus ter op leiding van 500 jongemannen tot rijks veldwachter beginnen. De manschap pen krijgen reeds vóór den cursus, welke zes a zeven maanden vergt, hun aanstelliog. Veevoeder voor veertien dagen tegelijk te betrekken. Het rgksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstgd deelt mede, dat in verband met het feit, dat het vervoer onder de gegeven omstan digheden zoo oeconomlsch mogelgk moet geschieden, van heden af wordt goedgevonden, dat de witte veehou dersbonnen een week voordat de hierop vermelde geldigheidsduur in treedt, reeds bg den handel kunnen worden aangeboden om het hierop vermelde voeder te betrekken. De regeling wordt dus zoo, dat bon 1 van een bepaalde distributie- periode reeds de eerste week van de distributieperiode geldig la; bon 2 is geldig in de eerste en tweede In de vierde week van de distri butieperiode zal dus ook reeds bon 1 van de komende distributieperiode geldig zjjn. SERVATIUS - OMROEP De wedstrijd ServatlusF.C.V. is wellicht een der fraaiste ontmoetin gen van het seizoen geworden, niet tegenstaande de voor voetbal onge schikte temperatuur. Beide elftallen kwamen in het veld om zich na een langdurige rust nog eens voor de volle 100 pet. te geven om twee pun ten rgker te worden. F.C.V. heeft een bijna volledig elftal tegen gehad, dat bezield was met de vaste wil om de in Venlo geleden nederlaag te wreken en daarin is Serv. volkomen geslaagd. Aanvankelijk had F.C.V. het heft in handen, doch al spoedig maakte Serv. gelijk door haar mid voor, die voor deze gelegenheid maar even van Tiel was komen fietsen, om deze wedstrijd toch maar niet te missen, hg smaakte zelfs het genoegen de hattrick te verrichten. 53 geeft de spelverhouding juist weer. F.C.V, speelde 1 een gave partij voetbal, doch de anders zoo ge vreesde voorhoede schoot wel hard doch vaak onzuiver. Ze hadden te doen met een keper in top-form. Ook de Servatlus-verdediging was meedoogenloos de rechtsback was de ster van het veld, ook z'n buur man stond z'n mannetje. De midden linie verstond haar taak volkomen, aanvallend en verdedigend. De manier waarop de spil een doelpunt scoorde zal wel niemand vergeten, evenmin als de zuiver opgezette aanval welke dit doelpunt voorafging. Geen tegenstander kwam er aan te pas. Dat was klasse-voet bal. De voorhoede was zeer bewege lijk en maakte het de F.C.V.-1verde diging danig lastig en er werd lustig op los geknald. Geen wonder dat verschillende spelers zoowel van Servatlus als van F.C.V. finaal uit gespeeld waren. De jeugdige debutant linksbinnen deed het voor z'n eerste wedstrijd zeer aardig. Een spelertje met toekomstDe wedstrijd werd in de beste verstandhouding betwist. Voor Zondag a.s. werd geen wed strijd vastgesteld. VALK-REVUE Wegens plaatsgebrek kunnen wg de Valk-revue niet opnemen en al leen mededeleD, dat de wedstrijd te gen Mook na een spannende match, in gelgk spsl eindigde. 22. De rust ging in met 1—0 voor Mook. afhangan ivan de wgze, waarop het krijgsbedrijf zich in de Mlddel- landsche Zee zal ontwikkelen. In de Ver. Staten geven de voor naamste autoriteiten op ondubbel zinnige wijze blgk van hun sympathie met Frankrijk en Engeland en van hun afkeuring van den Italiaanschen aanval. President Roosevelt ver klaarde. dat de Ver. Staten al hun materleele hulpbronnen ter beschik king van Frankrgk en Engeland zullen stellen. Hg deed ook mede deeling van zijn pogingen om de Itallaansche regeering van interventie af te houden. H\j had zich als bemiddelaar op geworpen om van Frankrgk de noodige territoriale toezeggingen ten behoeve van Italië te verkrijgen en hg heeft zich persoonlijk verant woordelijk gssteld voor de daad werkelijke verwezenlijking eener overeenkomst. Het heeft alles niet geholpen, zoo stelde hg bitter vast. Van een meer daadwerkelijke tus- schenkomst van de Ver. Staten schijnt voorshands echter geenszins gesproken te kunnen worden. Ze zou waarschijnlijk ook niet van veel direct nut kunnen zijn. Duitschland Italië zoeken een beslissing op korten termijn en ze zijn er blijk baar van overtuigd, dat ze over de middelen beschikken om deze af te dwingen. Zelfs in Engeland Is men het gaan Inzien, dat met speculaties op de toekomst de ontzaglijke moeilijkhe den van thans niet kunnen worden overwonnen. De Britten concentree- ren al hun strijdkrachten om deze op één kaart van het oorlogsspel in te zetten. Zóó moet men o.a. het terugtrekken van hun leger uit Noorwegen verklaren; de geallieer den kunnen zich de weelde van het vechten op meerdere fronten niet veroorloven. Het terugtrekken van het Britsche leger uit Noorwegen bracht voor het Noorsche opperbevel de noodzaak van capitulatie meekoning regeering zijn naar Londen uitge weken. Aldus in samenvatting het voor naamste nieuws van deze week, dat voor de gealllserden zulke bitter- slechte perspectieven opent. Zij vechten nog slechts voor de wanhopig kleine kans van ergens te kunnen standhouden om den factor „tijd" als bondgenoot te kunnen verwer ven en daarmee de beschikking te bekomen over de materleele hulp middelen, welke zij misschien uit de dominions en uit de Ver. Staten ten langen leste zouden kunnen bekomen. Een veeg teeken is intusschen, dat de Duitschers er in slagen om ook aan de Engelsche vloot belangrijke verliezen toe te brengen. De regee ring te Londen heeft het verloren gaan moeten toegeven van meerdere oorlogsbodems, w.o. het vliegtuig moederschip „Glorious". dus week: bon 3 ln tweede en derde week en bon 4 in de derde en vierde week van de distributieperiode. DE ALGEMEENE TOESTAND. Italië in den oorlog. Wat men van Duitsche zijde ge hoopt, van geallieerde zijde gevreesd heeft, is gebeurdMaandag jl. heeft Italië zich partij gesteld ln den oorlog en den strijd tegen Frankrgk en Engeland aanvaard. Het lijkt ons het meest passend, gelet op de omstandigheden, dat we over dit ongetwfijeld zeer belangrijke feit geen oordeel uitspreken. Wat de practische uitwerking dezer oorlogsverklaring zal wezen, men kan er verzekerd van zijn, dat ze de geallieerden en vooral Frankrgk in de grootste moeilijkheden brengt. Met den moed der wanhoop strij den de Franschen Ln het Noorden, zonder dat ze er tot heden in slaag den om het evenwichtspunt in de groote ontmoeting met de Duitsche weermacht te vinden. Directe Engelsche hulp is uitge sloten, nu het Britsche expeditie- leger in den slag van Vlaanderen deels werd verhietigd, anderdeels gedesorganiseerd en van zijn bewa pening „ontlast" werd. Onder den druk der Duitsche aanvallen, moes ten de Parijsche regeeringsbureaux en de beurs naar de provincie wor den overgebracht. De Fransche hoofdstad was In de gevechtszone komen te liggen. En op dit moment viel Italië de Fransche natie aan met inzet van al zijn geweldige strijdkrachten Men moet wel een optimistische Franschman zijn om te kunnen vertrouwen, dat Frankrgk dezen ongelijken strijd nog lang zal kun nen volhouden. Het zal nauwelijks meer van invloed kunnen wezen, of de interventie van Italië misschien andere landen zal kunnen bewegen om aan de geallieerde mogendheden hulp te verleenen. De Russen lijken volmaakt onbe wogen te blijven bij het treurspel, dat zich ln Europa afspeelt. Daags vóór de Itallaansche oorlogsverkla ring hebben zij de volledige diplo matieke betrekkingen met Rome hersteld. De Balkanstaten zijn on machtig tot eenlge zelfstandige actie. Van wat Turkije zal doen, is nog weinig te zeggen. Veel zal neel der L.B.D. op, zoover akte van AANSTELLING Einde luchtalarm word door het luiden der kerkb PERSONEEL, De leden mogen voor de DIENST na elven op *5traatfzijn, moeten ze hun aanstellir politie laten afstempele loopt U kans dreïji; Duit heid gearresteerd 3 word armband moet gedraget zoowel tijdens het kome De mentaliteit der led( eigenaardig, tijdens de dli de band gedragen, maar hÜ gauw ln de zak ge men er zich voor moe deel uit te maken dei andere plaatsen vindt me een eer hiertoe te moge Feitelijk had dit stu week geplaatst moeten maar door overdrukke heden Is dit blijven liggei vermeld, dat het op t tijdens luchtalarm verbod dat Is nu 's nachts tocl geval. Men moet in huis niet voor de vensters in verband met project! Men zoeke liever dekking tegen een muur, of in met zoo weinig mogelgk Vanzelfsprekend geldt c alle kerkdornen. Die waar de leden nö|" nietv een aanstelling magen 's patrouilleeren. Deze a£ worden gestempeld uit formulieren van sommige zijn nog niet binnen, v, zending verzocht wordt.1 ving ik gaarne een wac de eerste week, dan 1 aanstellingen het eerst worden. Op deze lijst s.v melden naam en adres v mandant en plaatsverva mandant der Sectie, adres van het wachtloka Vorige week is mei organlsatie's een vergt legd, om voor Venra voor een'betere bezet tin; ten, zoodat Ieder b.v. maal in de week dien zgn nu vele soldaten tei momenteel bestaat zwaar tegen, om ook d op te nemen in de luchtb Hoofd i A. BI Burgerlijke Stand Venray Aangiften van 7 tot 14 Juni. GEBOREN Petrus W. Marcellis, Brabander Paulina J. Reuvers, woonwagenkamp Maria M. O. Janssen, Langstraat Clasina B. M. Kruijsen, Oostsingel Martinus A. L. Weijs, Leunen Helena Roulaux, woonwagenkamp Anna A. M. Janssen, Langeweg Wilbelmus J. G- Schoester, Oostsingel OVERLEDEN 1 patient St. Servatiusgesticht 1 patient St. Annagesticht Luchtbescherming. VERDUISTERING. Nadat de politie herhaalde malen gewaarschuwd heeft, zonder het ge- wenschte gevolg, is vorige week overgegaan tot het opmaken van een verbaal. De Inwoners van Venray zijn wel zeer hardleersch, getuige de maatregelen waartoe de bezettende macht zich genoopt voelde. Nu zit ten wg met voorschriften, welke we als Nederlanders niet prettig vinden, maar ik moet zeggen, het is uw eigen schuld. Hoe vaak is van deze zijde al ge waarschuwd tegen lichtuitstraling, dat geldt niet alleen voor de voorkant, maar net zoo goed voor de achterzijden. Hoe Is niet gewezen op de vertrekken, waar men slechts even komt. Wat is het resultaat Toen vorige week vanaf de grond op overvliegende vliegtuigen gescho ten werd, ging allerwegen het licht ■op. Menschen, waar zit toch het verstand, begrijpt U dan niet, dat U niet alleen voor U zelf, maar voor alle burgers op het moment van licht aandraaien, het gevaar ver. honderdvoudigd heeft. Ik kan slechts een heel zwakke verontschuldiging vinden, hier in Venray hebben we niets meegemaakt en beschouwen een luchtgevecht als een heel inter- ressant spel. Als er hier in Venray nog eens personen op de een of andere wijze moeten boeten voor deze onvoorzichtigheid, dan is het voor-de volle honderd procent eigen schuld. Huismoeders geef ik de welge meende raad om 's nachts geen wasch op een bleek te laten liggen, daar landingsterreinen vaak worden aangeduid door witte lappen en hierdoor gevaar kan ontstaan, Wij moeten allen schijn en de ge ringste aanleiding tot misvatting vermijden, onverschillig de nationa liteit van de vliegtuigen. ALARMEERING. Het kan noodlg zgn, dat Venray gealarmeerd wordt. Ten overvloede deel ik nog eens mee, dat dit geschiedt met signaalhoorns, U allen welbekend, terwijl ook de sirene van St. Anna ingeschakeld wordt. Alarmeering geschiedt vooral met het oog op onze gestichten alleen in uiterste noodzaak, n.l. als er een bom Ingeslagen is. U begrijpt, dat het alarmeeren bij elk over vliegen ondoenlijk is, vooral omdat Venray nooit een doel zal zijn der Geallieerden. Alarmeeren na de eerste inslag is nog niet te laat, want er kunnen nog meerdere volgen. Vanzelfspre kend komt dan het geheele perso- JEUGDVOET Voor de derde Zondag jongens ln het veld. hebben we het genoej Olrlosche jeugd-voetbalh strijd te spelen. Wg zull< lijk ontvangen en dit blijken door een sportieve te bieden. Als dan de 1 kamp winnen mogen, da dat alle jongens in die deelen. Maar bovenal bedenkön dat het gat spel, want daarin mot hebben en als daarbij overwinning mag kome] bijzaak. Daarom niet zicht gezet, 1 je niet i ling staat, \...,uK~iaEr-T2 ander je plaats ïnneen ben je dan ook blij om. je dan een volgende 1 beurt. En vooral fair spel. V wers moeten er ook hébben. Daar kunnen zorgen. Dus geenkniezi; dat past een flinke jonj H. Oudenhov M. Steerneman A. 1 M. Janssen P. Bertram T. Arts T. Wintels L. F M.'v Opbergen Reserves: A.Fila, J. Seu Oirlo J. Kurver.» D. de Vos E, J. Linskens G. Janssen P. Heiligers W. Rongen J. Ronger Aanvang 7.30 uur. Markfberid VENLO. Op de Coö] eeniging van Maandag voer 3.080.000 eieren Kippeneieren van f 3. Kleine eieren van f 0 Eendeneieren van f 3 Kerkelijke Di< PAROCHIE-ACTIE: <1 vertegenwoordiging zin in de H. Mis. PAROCHIEKI Gironummer IJ Heer der week kap. B Morgen ZONDAG om 6, 7, 8, 9 en 10 uur. voor de levende en ov van den Midder ~*r.,nd, voor P. de Muider vam arbeidersbond met alg munie van de leden v< rust, 10 uur de Hoe slachtoffers van den groote Congregatie, ha 6 uur Lof en Kruiawei MAANDAG half 7 voor de vruchten der leesmis, half 8 leesmls de Bruin, 8 uur be3t Ida Poels echtgeD. van 8 uur Lof en Rozenhoei de week. Om half 9 r< alle Bestuurders der R.I vereeniging en Credo DINSDAG half 7 vrouw Crommenacker kinderen, 7 uur en h 8 uur gest. jaarg. voer ven en Bernardina Lei WOENSDAG half 7, leesmls, 8 uur gest. jaa Joh. Blstervels. DONDERDAG half 7 te Veltum H. Mis, k\ Sacramentsmis <i.; gen munie van de leerlinge! school, 8 uur best. jaa Rutten, zijne echtgen kinderen, VRIJDAG Luff 7t*7 leesmis, 8 uur gest. Willem Poels. 'echtgen* en behuwdkinderen.

Peel en Maas | 1940 | | pagina 2