*ft;rlc< Buitenland. Provinciaal Nieuws Prachtige s ke Van milicic Kill tot genera; richten. We zorgen daarom voor de grootst mogelijke zindelijkheid in het hok zeker in de kuikenren. Daar naast moet alle aandacht geschon ken worden aan de luchtververschlng in het hok. Houdt niet alles potdicht. Gewen de dieren van het begin af zooveel mogelijk aan de buitenlucht, met vermijding van tocht. Licht en lucht zijn twee voorname levensbehoeften, die goedkoop ver krijgbaar zijn. In een warm hok krijgen de dieren geen weerstands vermogen tegen allerlei schadelijke invloeden. Maak de opfokruimte vooral niet te klein en laat de kui kentjes zoo spoedig mogelijk naar bulten. We zullen voor onze lezers enkele ziekten wat nader bespreken. Kennis daarvan is noodzakelijk, om dat zelfs bij de meest correcte ver zorging toch nog gevaar voor op treden bestaat. Een der^allereerste ziekten is Pul- ,'orum, die de laatste jaren echter wel minder voorkomt, omdat men door allerlei voorzorgsmaatregelen het gevaar voor besmetting zeer klein gemaakt heeft. De meeste kuikens of broedeieren zijn afkomstig van erkende fok- en vermeerderingsbe- drijven. Op deze bedrijven is onder zoek naar Pullorum besmetting ver plichtend gesteld. Men kan deze ziekte in het hok krijgen met besmette kuikens, doch ook door besmetting, die op het be drijf zelf plaats vindt. Vooral de eerste weken van de opfokperiode zijn de^gevaarlijkste. De zwakste kui kens zijn vanzelf het meest vatbaar. De verschijnselen waaraan we deze ziekte kunnen kennen zijn de vol gende. De kuikens zijn niet levendig. Ze laten de vleugels hangen, vertoonen i'een eetlust en hebben gewoonlijk iiarrhée* De uitwerpselen kleven aan iet achterlijf. Ze drogen snel in en zijn wit tot geel van kleur, hebben wel iets weg van cement. Het ach terlijf kan er door gesloten worden. De kuikentjes ademen dan moeilijk en geven een klagend piepend geluid. Maatregelen, die genomen moeten worden. Als men van de aanwezig heid van deze ziekte overtuigd is, kan men de aangetaste dieren het beate opruimen. Bij ernstige aantas ting is opruimen van de geheele loom de beste weg, omdat dieren die er van genezen in den regel smet stofdragers blijven. Twijfelt men aan het optreden van de ziekte, dan zendt men zoo spoe dig mogelijk een ziek kuiken of des noods een paar ter onderzoek op aan de Rijksseruminrichting te Rotter dam. Men verpakt de dieren (dood) in een stevig papier en daarna in een kartonnen doos. Tegelijk met dit pakket wordt een brief aan hetzelfde adres verzonden, waarin men het volgende vermeldt, le. de ziekteverschijnselen, die men heeft waargenomen; 2e. het vermoe den dat men heeft omtrent den aard van de ziekte; 3e. hoeveel zieke die ren men heeft; 4e. hoeveel dieren er totaal in de koppel waren. Pakket en brief moeten voldoende gefran keerd worden. Binnen enkele dagen ontvangt men dan gratis nadere ge gevens. Wij raden onze lezers ten zeerste aan een veelvuldig gebruik te maken van deze gratis voorlichting. Men handelt bij alle ziekten zooals dat hier voor Pullorum beschreven is. Bewaar daarom deze gegevens, die u misschien spoedig van pas kunnen komen. Zij houdt het uit 1, De Pyramide van Cheops, in Egypte, getuigde van de macht en rijkdom van het Oude Egyptische Rijk, Koning Cheops had om de groote pyramide te bouwen, 20 jaar lang, 100.000 arbeiders aan het werk, en die pyramide was maar een grafmo nument. De Tempel van Salomon7 jaar daaraan gewerkt door 184 000 man; er zijn verwerkt 766.000 kilo koper en 4.000.000 kilo ijzer. Maar de Oorlogen hebben de Rijken van koning Cheops en Salomon, die dergelijke reuzenwerken konden uit voeren voor altijd omvergekanteld. "Zij konden het niet uithouden. ""2.Het Colosseum of openlucht theater, te Rome was in natuursteen opgetrokken, had plaats voor 110.000 man. De ontzaglijke ruïnen op den dag van heden getuigen nog van de macht en de beschaving van het Ro- melnsche volk, dat door zijn sterke organisatie en zijn ijzeren vuist het advokaat schreeft. Hij zou zeggen, meneer, ik ben niets meer schuldig. Het is raar gegaan vannacht. Daar lag nu zijn hut. Japie zou mis schien nog in bed liggenzou hij z'n vader gemist hebben Z'n woninkje zag er nog al navenant uit. Wat steen, wat zode, wat plaggen, wat stro, wat leem, wat kalk en wat hout. Netjes genoeg voor eigen werk. Er stonden in de buurt nog enkele van dat soort huisjes, maar 't zijne lag toch wel 't verste de Peel in. Hij zag de Peel nu, dat schoon land. Wijd en bruin. Woest en schoon. De Peel was nog wijder en nóg woester geweest, maar de ontginningen vraten er stukken uit. Hij stond voor z'n hut. Hij ging achterom. Daar zat Japie. Met een verdrietig toetje. Godgod, wat maakte hij toch! Het kind zo alleen in huis. Hij had veel vroeger thuis moeten komen. Vandaag of morgen, ja, wat kon dan wel niet gebeuren 1 Japie is toch zo'n arige jongen Trees zou ple zier aan hem hebben 1 Zoals hij dat had aan Trees 'r kinderen. Trees toch. Japie, de jongen met zo'n goed gezicht, met zo'n pienter gezicht, zag er niet zo best uit in wat Kobes voor hem kon kopen en de buren eens meehielpen. Dag vader, sprong het ventje op en z'n gezicht veranderde geheel. - Dag Jaap 1 Ja, schrew maar niet. ik moest even naar het dorp vannacht, Anders niks. Maar het gebeurt niet meer. Wordt vervolgd grootste deel van Europa, een deel van Azië en Afrika overheerschte. Maar ook het Romeinsche Keizer rijk kon het niet uithouden. 3. In Frankrijk heerschte eens Napoleon, die bijna geheel Europa veroverd had. In Rusland heerschten eeuwen lang de Romanoff's. In Oostenrijk heerschten eeuwen lang de Habsburgers. In Pruisen heerschten eeuwen lang de Hohenzollerns. Oorlogen en revolutie onttroonden Napoleon, enz., enz., enz. Zij ook konden het niet uithouden 4. De Middeleeuwsche Gilden waren de macht en de zegen van ons land. De Oost-Indische Compagnie was met haar vloot en glorie de rijkdom van Holland. De machtige organisaties droegen zwakke plekken, die stilaan zicht baar werden en waaronder zij be zweken als gekwetsten aan hun won den. Zij ook konden het niet uithouden 5. Het Liberalisme werd gepreekt door de Fransche Revolutie. [Het liberalisme was jarenlang een der sterkste partijen in ons Parlement. De liberalen hebben nu nog maar enkele zetels in de Kamer, bij ons zooals ln andere landen. Het Materialisme van de vorige eeuw had afgebroken met God en de Kerk en met het hiernamaals. Het Materialisme als stelsel brokkelt weg. De roem van het Socialisme ver bleekt met den dag. Het Socialisme lijdt aan tering. Zijn krachten wer den opgezogen door het Communisme. Zij kunnen het niet uithouden 6. In dien tijde, ln een uithoek van de wereld, in het land van de Joden, stichtte Jezus DE H. KERK, dit is: de gemeenschap, de vereenl- ging, het syndikaat van degenen, die in Christus gelooven, onder het op perbestuur van den Paus van Rome. Als eerste algemeene bestuurder werden gekozen een vlsscher, Petrus van Kapharnaum. En zijn 263ste opvolger woont na 1900 jaar op het oogenblik in het Vaticaan te Rome een heetPaus Plus XH. Ja, de Roomsche Kerk, zij hield het uit!! 7. Die Kerk hield het uit tegen de gruwelijke vervolgingen. Joden vervolgden de eerste leden met geesellng, kerker en doodstraf. De Romeinsche Keizer Nero begon een dertig jaar na den dood van den Stichter, de eerste der elf bloedige vervolgingen, die drie honderd jaren aan duurden. Men berekent dat in die 300 jaar 100.000 gedood zijn 8. Die Kerk hield het uit tegen alle nieuwigheid van de rijkste be schaving der wereldgeschiedenis. Haar Stichter immers, had voor speld valsche profeten zullen komen; en zij zijn gekomen. Nikolaieten, Gnostieken, Arianen (deze versprei den zich bijna over heel da wereld). Manicheën, Nestorianen, Eutychianen Conatisten, Pelagianen, Monothelie- ten, Iconnoclasten, Wicleffieten, enz., enz., enz. Allen verdwenen, behalve enkele der jongsten en die verbrokkelen door onderlinge verdeeldheid immer meer en meer. 9. Die Kerk hield het uit in tijden van innerlijk bederf. Zij heeft droeve tijden gekend, tijden van bederf in haar leden, tijden van bederf zelfs in haar hoofden. Maar altijd vond zij in zichzelf genezende kracht, en de stevige greep van een opvolger herstelde het kwaad van zijn voorganger. 10. Die Kerk hield het uit tegen alle wapengeweld en politiek Keizer Hendrik IV van Duitsch- land, streed tegen Paus Gregorius VH, maar ging boete doen te Ca- Koning Philips de Schoone van Frankrijk, streed tegen Paus Boni- faclus VIH, maar zijn familie ver loor den troon. Keizer Napoleon voerde Paus Pius VII in ballingschap, maar Plus keerde als Paus te Rome terug en Napoleon ging kwijnen en sterven op St. Helena, Bismarck, de Rijkskanselier van de Hohenzollerns, verjoeg de Bisschop pen, maar 50 jaar later zit de laatste Hohenzollern als balling in Doorn. 11. In 1758 zei de bekende Vol taire: „Nog 20 jaar en het is gedaan met de Katholieke Kerk." In 1778, juist 20 jaar later, stierf Voltaire, en de Katholieke Kerk bloeit schooner dan ooit 12. Den 29sten Augustus 1799 stierf Pius VI in Fransche gevangen schap. De cipier schreef op de dood kist: „Dit is de laatste Paus!" Enkele maanden nadien besteeg Plus VII den Stoel van Petrus... en zegevierend schrijdt de Kerk van Christus voort, de eeuwen door De H. Kerk, Gods werk, staat ster ker dan de eeuwen sterk 10 tegenstellingen. L Bij de geboorte veel denken aan suikerboonen, maar niet denken dat uw kindje door het H. Doopsel kind van God wordt. 2. Uw kinderen willen dwingen te bidden en gebedekens af te ram melen. Zelf nooit vóór en na het eten bidden en te lui zijn om naar de kerk te gaan. 3. God noodig hebben in den nood. Hem niet kennen in de welvaart 4. Beêwegen voor alle heiligen voor lichamelijk herstel. Hen nooit bidden om zlelezallgheid. 5. Altijd op tijd komen, al moeten we soms wel eens eventjes loopen, om den trein of de autobus te halen. Maar eiken Zondag te laat komen in de H. Mis en zich nooit een voetje rapper spoeden. 6. Altijd de deuren en gelegen heden vinden om uit buurten te gaan en zijn kennissen op te zoeken. Maar dikwijls vergeten ons Heer een be zoek te brengen. 7. De Mis van een lijkdienst bij wonen. Maar er niet tegenop zien de verplichte Zondagsmis te blauwen. 8. Gedurende de Mis goed het kleedsel bestudeeren van die rijken maar niet zien hoe schamel de armen zijn gekleed. 9. Den dag van den trouw alles op het toilet en het diner zetten. Weinig of niks voor wat in de kerk gebeurt. 10. Bij het sterfbed veel beloven en veel schreeuwen omdat een fami lielid sterft. Na den dood nog staan te vechten bij het lijk om het groot ste erfdeel te trekken. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het proces tegen gehangenen. Zelfs de primitiefste rechtspleging, uit welken tijd ook, had tot uitgangs punt, dat een verdachte de beschul diging leerde kennen en zich tegen deze mocht verweren, alvorens te worden gehangen. In de internationa le rechtsorde van heden wordt dat wordt dit grondrecht niet langer erkend, althans niet algemeen meer toegepast. Het Duitsche leger overweldigde Oostenrijk en toen de verantwoorde lijke leiders en bestuurders van het Oostenrijksche volk afdoende waren weggewerkt, d.i. geëxecuteerd, dan wel in concentratiekamp of gevan genis opgesloten, haalden de gestapo- beambten uit de archieven in Weenen de documenten te voorschijn, welke heetten te bewijzen, dat Schuschnigg een falsificatie met een volksstem ming had willen plegen en op nog andere wijzen het Deutschtum wilde verraden, toen de Duitsche legers, juist op tijd nog, in het belang van het belang van het Oostenrijksche volk hadden ingegrepen. Deze geschiedenis herhaalde zich met Tsjechoslowakijë. De bezetting van Praag verontwaardigde de we reld, omdat deze daad van agressie volkomen in strijd was met het woord, dat IJitler ln München nog zoo kort te voren aan de zaak van den vrede en aan de bestaansrechten der Tsje chen had verpand. Maar eenige we ken later hadden de Duitschers uit de archieven van Praag documenten opgediept, welke „overtuigend" aan toonden, hoe de Tsjechen na Mün chen waren voortgegaan met samen te spannen met de grootste vijanden van de orde en de rust in Europa, met... de bloedige Derde Internatio nale van Moskou (thans verbonden met het Duitsche Nazidom De geschiedenis bleef zich herhalen. Op 'n gegeven moment voelde Duitsch- land zich ernstig gedreigd door Pool- sche daden van agressie. Binnen drie weken werd het land, dat zulke booze aanvalsplannen had, zóó grondig ge ruïneerd, dat naar Berlijn ver wachtte den Franschen en Engel- schen de schrik in de beenen zou 3laan. De gestapo snuffelde in de departementsgebouwen der Poolsche hoofdstad en trad naar buiten met documenten, welke prompt uitwezen, hoe de Polen met de groote Wester- sche democratiën hadden geconspi reerd en in onbegrensden machts wellust plannen hadden gesmeed tot een kolossale uitbreiding van het Poolsche rijk ten koste vanDuitsch- land. Thans, drie weken nadat de Dutt- sche weermacht, gesteund door Noor- sche verraders, de steunpunten van het Noorsche nationale leven btf ver rassing vermeesterde, heeft Von Ribbentrop min. van buitenland- sche zaken van het Derde Rijk met groot tamtam de vertegenwoor digers van vreemde mogendheden en van de buitenlandsche pers in Ber lijn bijeengeroepen om tegenover hen, d.i. de publieke opinie van de wereld te bewijzen, dat het Noorsche volk (21/, millioen zielen „groot") met de geallieerden hadden samengespannen en dat Hitler's troepen precies op tijd in de Noorsche havens waren geland om een spaak te steken in het Noorsch-Britsche wiel, dat zijn gang was begonnen. Bij zijn sensationeele onthullingen vergat Von Ribbentrop één ding, en welwat hij zelf op 9 April in een verklaring tegenover de buitenland sche pers te Berlijn heeft gezegd, dat (op dien dag) de Duitsche regeering beschikte over „het onweerlegbare bewijs" van Brltsche bezettingsplan nen in Noorwegen. Drie weken later echter wordt deze pers, en worden tevens de vertegen woordigers van vreemde regeeringen, wederom bijeengeroepen en door Von Ribbentrop ontvangen met de mede- deeling: nou heb ik ze! D.w.z. de bewijzen van de Noorsch-Britsche samenspanning tot bezetting van Noorwegen door geallieerde troepen. En deze bewijzen, zoo deelde hij mede, waren... twee dagen tevoren in Duitsche handen gevallen en wel bij succesrijk verloopen gevechten met Britsche troepen in de buurt van Llllehammer in Noorwegen. Bij deze gelegenheid zou een Britsche brigadestaf zijn gevangen genomen en de mannen dezer staf schenen met alle documenten, waarop Von Ribbentrop zat te wachten, in hun binnenzak te hebben geloopen. Wat de documenten nog niet ont hulden, bleek voorts zonneklaar uit „een groot aantal dagboeken van Engelsche officieren en soldaten", die gevangen werden genomen. We heb ben nooit te voren geweten, dat de Engelsche soldaat zoo romantisch was aangelegd We vragen ons af, wat de beteekenis is van de met zooveel gerucht aange> kondigde „onthullende" rede van Von Ribbentrop. Van wat hij te zeggen had, is men in het buitenland heusch niet ten onderstboven gevallen van verbazing. De processen, welke de Duitsche politieke leiders post factum plegen te voeren tegen reeds overweldigde volkeren, vinden in de neutrale lan den noch de bewondering noch de critieklooze aanvaarding voor wat het overgelegde materiaal betreft welke men in Berlijn wenscht. In dit bepaalde geval heeft men in het buitenland den indruk beko men, dat de Duitsche regeering, toen ze Van Ribbentrop aan het woord liet, méér iets aan het binnenland had te openbaren dan aan den vreemde. En wat de regeering ken baar wilde maken, was geenszins datgene, waarop ze den nadruk liet leggen. Neen, wat voor de Duitsche be volking een onthulling was, werd door Von Ribbentrop als terloops opgemerkt en ging schuil achter 'n hoop documenten bombastica uit de zakken van gevangen genomen (door Londen tegengesproken) Brit sche brigadechefs en dagboeken van maanzieke Britsche soldaten. Men moet weten, dat het oogen blik waarop Von Ribbentrop sprak, het Duitsche volk niet wist, dat er geallieerde troepen in Cen traal Noorwegen stonden. De Duit sche pers was ten aanzien der ge allieerde interventie nooit verder gekomen dan tot de erkenning, dat er Britsche troepen waren geland te Harstad, op een Noorsch eilandje in de buurt van Harvik. Voor de radio en in de pers wer den de Britten steeds gesmaald, omdat ze onmachtig zouden zijn om in Noorwegen landingen uit te voe ren, In het allergunstigste geval zouden ze zoo'n landing in 't hooge Noorden, in de buurt van Narvik, kunnen probeeren, maar in het on denkbare geval, dat deze slaagde, zouden de Britten van Centraal Noorwegen, waar de Duitschers baap zgn, gescheiden zijn door een ontoe gankelijk hooggebergte van 600 KM lengte. In de Duitsche pers werd het angstvallig verzwegen, dat Britten en Franschen op tal van plaatsen der Noorsche kust waren geland, zoowel ten Noorden als ten Zuiden van de haven van Drontheim en dat de geallieerden tot in het hart van centraal Noorwegen streden, n.l. in de buurt van Lillehammer en dus in de richting van Hamar en El- verum. Voor zoover er van gevech ten in Centraal Noorwegen bericht moest worden in de Duitsche pers, werd er slechts gewaagd van „Noor- schen" of „vijandelijken" tegenstand. Uit de onthullingen van Von Ribbentrop over Noorsch-Britsche conspiraties vernam het Duitsche volk voor het eerst, dat er in mid den Noorwegen wordt gevochten tusschen Duitschers en geallieerden. De bedoeling der politieke leiders in Berlijn zal het wel zijn geweest.dat de verbazing over „de documenten" de.... verbazing over de aanwezigheid van geallieerde strijdkrachten in het door de Duitsche weerkracht zoo ,;stevig" bezette Noorwegen, zal overheerschen. Enfin, het Duitsche volk heeft, voor zoover het zulks onder de dic tatuur niet is verleerd, wat te den ken gekregen. Ook de Denen mogen zich het een en ander vragen. B.v. of de bezetting van hun land geen rechtvaardiging behoefde. Als de Duitsche weermacht een neutraal land binnentrekt en ze ondervindt daar tegenstand, dan vindt de gestapo politieke documen ten in zoo'n land, welke het achter af rechtvaardigen, dat Barbertje gehangen werd; schikt het overweldigde volk zich, als de Denen, in zijn lot, dan worden geen documenten gevonden, dan wordt er ook niets gerechtvaar digd, maar..,, de overweldigers blij ven rustig zitten, waar ze zijn en ze stellen alweer als in Dene marken het volk, welks land van boter en melk overvloeit, op een margarine-rantsoen De Zweden zullen het met verba zing en argwaan hebben vernomen, dat Von Ribbentrop zulk een onverholen lof voor Zweden over had, welks neutraliteitspolitiek himmelhoch werd geprezen, terwijl de Duitsche pers en officleuse radio- mededeelingen gedurende de laatste weken die neutraliteitspolitiek op de heftigste wijze verdacht hadden gemaakt in beschouwingen, welke met de ernstigste bedreigingen be sloten. Waarschijnlijk zullen de Zweden het zich herinneren, hoe Berlijn eens terwijl men er bezig was om de Tsjechen op de knieën te dwingen, met levend gebaar naar het Oosten wees en prijzend verkondde; neen, dan de Polen, die weten wat een verstandige reallteitspolitiek is. Als de Duitschers thans de Zweden loven en prijzen, dan zal dat. waar schijnlijk beteekenen, dat de mili taire situatie in Noorwegen het on wenschelijk maakt op dit oogenblik, Zweden in den oorlog te betrekken. Als Zweden op het oogenblik in den oorlog wordt betrokken, dan be- teekent dat een groot gevaar voor de Duitsche troepen, die zich in midden- en zuid-Noorwegen moei zaam tegen de geallieerden moeten weren. En een gevaar ook voor een afsnijding der verbindingen, welke Duitschland thans nog via de Oost zeehavens kan onderhouden. Zweden wordt momenteel dus „braafgeprezeu", in de hoop ook op de toezending van Zweedsch ijzererts, als straks de haven van Lulea opengaat. Erts, het welke het Derde Rijk wel zéér dringend schijnt te behoeven, want het zal wel niet zonder reden zijn, dat Goering de Inzameling van koper, brons en der gelijke metalen heeft besloten met de aankondiging, dat nu zelfs de ijzeren hekken geofferd moeten worden ten behoeve van de oorlogsindustrie. Voor deze ijzeren hekken krijgt de bevolking de ijzer- waarde uitbetaald, na aftrek van de vervoerkosten naar de fabriek. Het zal er dus wel op uit draaien, dat de boel zonder vergoeding wordt ge- confiskeerd. Gaan we echter nog even terug naar Noorwegen. De poging der ger geallieerden om de eerste, in aantal nog zwakke, landingstroepen snel te laten oprukken naar de be langrijke strategische punten in midden-Noorwegen, vóór de Duit schers verbindingen tot stand konden brengen tusschen de strijdmachten die verschillende havens tot steun punten hunner actie hadden inge richt, schijnt niet geheel gelukt te zijn. De Duitschers zijn de Britten vóór geweest en zij hebben deze benoor den Lillehammer, in de buurt van Roeros en bij Steinkjer, een weinig teruggedrongen. Londen weerspreekt echter met grooten nadruk het Duit sche bericht, dat er groote gevech ten zouden zijn geleverd en er b.v. een Britsche regimentsstaf gevangen zou zijn genomen. Het waren voor posten gevechten, verzekert Londen en het volgens Berlijn verraste 148e Infanterie Regiment is niet in Noor wegen. De Britten geven toe, dat de Duit schers tot heden nog het voordeel hebben uitbuiten van de eerste aan wezigheid ln Noorwegen en de be zetting van geschikte havens en behoorlijk geoutilleerde vliegvelden, maar aldus Londen in de laat ste dagen hebben we onze positie aanmerkelijk kunnen verbeteren, nieuwe troepencontingenten aan land kunnen brengen, mét zwaar en licht- geschut en we zullen er in slagen om de Duitschers te verdrijven uit Noorwegen. Het begint er naar uit te zien, dat de volvoering van deze taak, welke de Duitschers zich in omgekeerde zin stellen, een bloedige en langdurige geschiedenis zal worden. De beide partijen hebben zich, in Noorwegen, zóó op elkaar geworpen, dat de eene zich niet meer voor de andere kan terug trekken zonder erkenning van de nederlaag. Te voorzien valt derhalve, dat men beiderzijds alle beschikbare middelen te baat zal nemen om de verworven posities te behouden en deze sterk genoeg te maken om die van den tegenstander te vermeesteren. De tienduizenden strijders van heden zullen uitgroeien tot honderdduizen den en eens zullen in Noorwegen misschien enkele millioenen mannen tegenover elkander staan. De oorlog zal in Noorwegen worden uitgevoch ten wie er verdreven worden, zullen den oorlog hebben verloren. Tenzij de geallieerden er in moch ten slagen om thans nog, zeer bin nenkort, de Duitschers in Noorwegen te slaan. Dan zouden de verhoudin gen van vóór het avontuur op den 9en April j.l. zich vrijwel hebben hersteld. Maar... hebben de geallieerden er belang bij om in Noorwegen een slag te leveren, welke niet beslissend Is voor den oor'o x Waarom hebben de Duitschers zich, vöör ze den Europeeschen strijd begonnen, een Siegfriedlinie geschapen Om daar achter veilig te zijn en zich zonder strijd te kunnen handhaven. Het avontuur in Noorwegen was een fout; ze hebben in het Noorden den Achilleshiel blootgegeven aan den vijand. Waarom zouden de geallieerden hun tegenstander ge legenheid bieden om den voet tijdig terug te trekken en aldus zjjn fout te herstellen Intusschen de Noren zullen er het meest van te lijden hebben, dat de Europeesche oorlog op hun grond gebied wordt uitgevochten. En in dit verband vraagt men zich weer afwaarom zouden deze men- schen zooals Von Ribbentrop beweert, zich zelf deze ellende op den hals hebben gehaald Welke aannemelijke reden kan dit kleine volk van 21/i millioen zielen hebben gehad om te consplreeren met de geallieerden. De Noren hadden geen enkele zucht tót verovering; ze verlangden van niemand iets en hadden meer dan genoeg aan het eigen gebied, dat t ienmaal zoo groot is als Nederland. Noren en Britten ontkennen het, dat er eenige afspraak tusschen hen zou hebben bestaan. Het is zeker niet onlogisch geredeneerd, als men te Londen tegenover de beweringen van Von Ribbentrop o m. opmerkt Indien de (Britsche) troepen gereed geweest waren om in Noorwegen te landen, zou er geen vertraging ge weest zjjn om Noorwegen te hulp te komen. VENRAY, 4 Mei 1940 LUXOR-THEATER GUNGA DIN. Humor, bravour, spanning en sen satie, die hun uitwerking niet mis- in. Aleer men tot dit groote, span nende en zeer suggestief gefilmde gevecht is gekomen, heeft men natuurlijk in de groeiende aanleiding daartoe reeds de noodige beklem, mende sensaties en schrille wendin gen moeten doorstaan en figuurlijk en letterlijk met den dood voor oogen gezeten. Het wordt nu en dan schier benauwend. De drie soldatenhelden in deze film, Cary Grant, Victor McLaglen en Douglas Fairbanks Jr. spelen een paar prachtige rollen, zoo rijk met den humor overladen, dat het schijnt dat zij bijwijlen weigeren alle doodsgevaar au sérieux te nemen. Zrj zoeken hun kracht zelden in het dramatische effect, Integen- deel, zij zijn door hun ongedwongen en soms aantrekkelijk nonchalant spel juist oorzaak, dat de drama tische spanning met moeite klimt, maar er intusschen wel degelijk komt Het aantrekkelijke in dit spel is wisselend, de geestige karakter- teekening van dit drietal is hun kos Lelijke bravour. Want het is ouderwetsche bravour, welke men hier ten beste krijgt gegeven, bravour, waar men om rillen, maar ook om gnuiven kan. Zoodat er met alle voortreffelijke filmbeelden, listen en lagen, emoties en gevechten, inclusief bravour en humor van dit prachtige triumviraat een alleszins knappe film is ver kregen, waarvan men de ontwikke ling beurtelings met spanning en een naar eigen smaak "te bepalen aantal glimlachen volgt. Het bioscooppubliek is hier ver standiger, en voelt met een scherper intuïtie waar het om gaat. Het lacht naar hartelust om de dwaze streken van de drie gezworen kameraden in het Br. Ind. koloniale uniform, den ijZ9rsterken en ietwat sentimentee- len Victor Mc Laglei), den droog komieken charmanten Cary Grant, den vliegen s vluggen romantischen Douglas Fairbanks Jr. pracht rollen alle drie. Het wordt snel getroffen door de naïeve dapperheid en de diepe aan hankelijkheid van den Indischen waterdrager Gunga Din, wiens hel dendood in Kipling's „Barack Room Ballads" de leidraad voor dit scenario is geworden. Het griezelt volgaarne mee met de avonturen der helden bij de bloeddorstige Thugs, de reli gieuze moordenaars, aanbidders van de wreede godin Kali, en vele leu ningen van bioscoopfauteuiltjes worden angstig omklemd als het dappere Britsche leger de hinderlaag der vijanden nadert.... Het komt zelfs dankbaar onder den indruk aJs een Eng. journalist bij Gunga Din's heldengraf met mr. Kipling wordt aangesproken. Dank baar zijn ook wij voor den gullen lach en het weggepinkte traantje, voor heldenmoed en humor, avontuur en kameraadschap, voor al de groote spanning van de volbloed avonturen- film-met-vier-vervolgen, die men hier doet herleven, maar dan opzet telijk en gebruikmakend van alle technische mogelijkheden van de moderne film, bezield door de geestige visie, het vakmanschap en de „Spiel- freudigkeit" van moderne film- virtuo8en. Deze film wordt zeer terecht door de geheele pers geprezen. „Gunga Din" triomfeerde in alle opzichten en zal ook hier zeer vele bezoekers trekken. Verder een mooi bijprogramma, waarbij een Fox Movietone Nieuws met de laatste wereldgebeurtenissen. Stakende werkloozen hervatten den arbeid* De Heerlfensche werkloozen, die in de Peel zijn tewerkgesteld en ver leden week den arbeid hadden neer gelegd, hebben dezen Maandag her vat. Ook de zestig Heerlensche werk loozen, die waren te werk gesteld bij de rijks werk verschaffing aan den autosnelweg te Nuth en die Woens dag in staking waren gegaan, zijn Maandag weer begonnen. Voor de Utrechtsche werkloozen bij de werkverschaffing te Venray die het werk hadden neergelegd, was het hervatten van het werk op Maandag 29 April mogelijk gemaakt, mits zij zich daartoe tijdig bij de Arbeidsbeurs zouden aanmelden. Tot Zaterdag 27 April hadden zich op 9 na alle 96 man tot hervatting van het werk opgegeven. Gemengde Berichten DE DIEFSTALLEN IN DE HEMA TE EINDHOVEN. Voor meer dan een ton aan sterken drank opgemaakt Op 5 December van het vorige jaar werden in de Hema te Eind hoven, twee vrouwen op heeterdaed van diefstal betrapt, 't Waren H. van de L. echtgenoote van L. wo nende te Waalre en M. W. H. L. echtgenoote van C. wonende te Aalst. De eerste verdachte had in de Hema een doos chocolade weggeno men en bovendien had zij bij de Bata een paar kousen en bij Raming eenige zakdoeken gestolen. Het treurige van het geval is, dat de verdachte vroeger in goeden doen is geweest. Zij is eigenaresse ge weest van een groote boerderij en van verschillende huizen. Dit alles is zij kwijt geraakt ten gevolge van het misbruik maken van sterken drank. Voor meer dan een ton heeft zij aan sterken drank op gemaakt en er zijn dagen geweest, dat zij drie flesschen cognac op dronk... Voor den diefstal In de Hema heeft de Politierechter te 's Hertogen bosch de vrouw veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Tegen dit vonnis heeft zij hooger beroep aangeteekend en thans stond zij terecht voor het Hof te Den Bosch. Tegen de vrouw, die ook op de zitting Diet nuchter bleek te zijn, elschte de Advocaat-Generaal twee maanden gevangenisstraf. De tweede verdachte is een doch ter van de vorige. Zij was met haar moeder op stap gegaan en In de Hema heeft zij een kindertaschje gestolen. De Politierechter te 's Hertogen bosch heeft haar deswege veroor deeld tot drie weken gevangenisstraf. In hooger beroep werd dezelfde straf tegen haar geëlscht. Een muis bracht red brand. Te Varlk bij Tleiwerdi van Wospsdag op Don dorpscafé, *"3öiiex bakke nierswinkel en boerderij j brand verwoest. De bewoi rustig, toen d* -nd uitbr een, die uit de slaap geh door het km en van e haar kamer, '.ij zag pl vlammen, maf te aanst( waardoor alle t jwoners vi zich in vellighed konden DE „WACHTTO WEER IN AC' Colporteursleider bel. procesten-verb. Zondagmorgei was t een groep personen, behc de „Wachttoren", bezig colporteeren van brochur in enkele wijken tot h< schudding aanleiding g meentepolitie oordeelde in te grijpen en bracht der groep over naar bureau. De burgemeester, voc man werd v^gr^eleid, brochures kennelijk belee de R.K. volksgroep en li een groot aantal vlugs boekwerkjes in beslag nei dien bleek uit het verho groot aantal getuigen, i dachte tevens had opger weigeren van milltali Daarom werd verdachte terwijl proces-verbaal 1 werd opgemaakt wegens van artikel 1374 W.Str, van een bepaalde volksgi tegen een gevangenissti hoogste 6 maanden is I wegens overtreding van W.Str. (opruien tegen gezag), waarop een geva van ten hoogste 5 jaren Markfberidil VENLO. Op de Coöp. eeniging van Maandag v voer 3.215.000 eieren Kippeneieren van f 3.21 Kleine eieren van f 2.8 Eendeneieren van f 2.9 ROERMOND. Op de Cf vereeniging van Maan aanvoer 8.350.000 eieren. Kippeneieren van f 3.3 Eendeneieren van f 2.9 ADVERTEN Mooier dan ooit te v onze nieuwe coll Junghans Uurwerker hébben thans een pi keus in salonklokkei gemodelleerd van edel metmelodieuzen gong natuurlijk; feilloos b baar! Jun gha n s-f a bi Komt U ze zonder k plichtiog eens zien! H. CAMP Horlogerie C Ia. o Ze schrijver allema; Fl. 27.50^21.^5, 1£ Fl. 14.-. 11> 55. S Parkette Fl. 4 Firma van den ML

Peel en Maas | 1940 | | pagina 6