Voor Boeren en Tuinders Buitenland. Provinciaal Nieuws Invoering van Radio-belasting. Markibori vrjja kluis met stalen rekken te bouwen tot berging van het archief. De tegenwoordige berging is zeer primitief, boven onder den nok van het Raadhuis. Bij eventueelen brand ging het archief reddeloos verloren. De kosten der nieuwe kluis cum annex zullen ongeveer f 400.be dragen en zrjn te boeken onder: uit breiding Raadhuis. Z.h.s. goedgekeurd. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat er van een firma een aanbod bin nengekomen is in verband met eene geldleening. Ook voor een kasgeld- leening kan men daar terecht. De Raad stelde dit punt ter 6ne van advies in handen van B. en W. Niets meer aan de orde zjjnde werd de openbare vergadering gesloten en ging de Raad in geheime zitting Het land is niet ondankbaar. Meer dan ooit komt bij den grooten wereldbrand, die is uitgebroken, de belangrijke functie van den boer en tuinder naar voren. De groote be- teekenis van hun arbeid voor de samenleving. Dat is, zonder overdri ving, wel de belangrijkste rolzorgen voor het dagelflksch brood, voor de voeding van mensch en dier. Zonder machinerieën, zonder industrie zou het, zij het dan ook moeilijk, nog wel uit te houden zijn, maar zonder voedselvoorziening zou het niet lang gaan. Niet altijd wordt het ingezien, dat boer en tuinder, bewerkers van het land, dat zelfs den koning dient, zoo belangrijke werkers in de maatschap pij zijn. In geen gevsl komt die be langrijkheid uit in de belooning, die ze voor hun zwaren arbeid vol risico krijgen. En toch blijven die werkers trouw arbeiden voor zichzelf en voor de maatschappij, al zijn ze dan wel, met recht, eens ontevreden en steken ze die ontevredenheid niet altijd onder stoelen of banken. Ze blijven werken op tuin en akker. En ze weten, dat het waar is wat die oude Grieksche wijsgeer, Xeno- phon, reeds zei: het land is niet on dankbaar. Neen, het land is niet ondankbaar. Het is dankbaar voor wat het krijgt en dankbaar voor een goede behan deling. Geen bodem zal iets kunnen opbrengen als bij niets heeft of niets krijgt om voort te brengen. Geen bodem zal voldoende leveren als er niet genoeg grondstoffen voor die leverantie zijn. Die grondstof moet gegeven worden. Vooral na een win ter als we nu achter den rug heb ben, al lijkt het dan ook niet zoo erg met de wintergewassen en het gras land als verleden jaar plaatselijke uitzonderingen daargelaten. Maar in het voorjaar en in den voorzomer vragen de akkerbouwge wassen en het wei-en hooiland altijd een voldoende hoeveelheid stikstof. En dat geldt in dit voorjaar nog in meerdere mate dan in andere jaren, omdat er nu nog dringender behoefte aan voedsel is dan anders. Want de aanvoeren van overzee ondervinden, zoo men weet, groote hinder. Geluk kig, dat wij bij de stikstof voorziening niet afhankelijk zijn van de aanvoe ren van overzee. Wij moeten er dankbaar voor zijn, dat wij lucht- stikstofmeststoffen kunnen krijgen. En wat voor luchtstikstofmeststof- fen zijn dat wel niet. Allereerst de kalksalpeter, die zoo gunstig werkt op de structuur van den bodem. En dan de kalkammon- salpeter, die in korte jaren zooveel opgang maakte, dat nu reeds meer dan de helft van de benoodigde stik stof in ons land in den vorm van kalkammonsalpeter wordt gegeven. Een goede overbemesting met kalk salpeter of kalkammon is op z'n plaats. Het land is er niet ondank baar voor. AGRICOLA DE ALGEMEENE TOESTAND. Scandinavië's neutraliteit* In Scandinavië Noorwegen en Zweden hserscht groote opwin ding over te Londen en te Parijs aan de Scandinavische gezanten overhan digde nota's, betrekking hebbende op de neutraliteit dezer landen. Deze stap was reeds lang voorzien, maar wekte toch nog sensatie Hoe men dezen zet der geallieer den moet beoordeelen Zeer waar schijnlijk heeft men noch te Londen noch te Parijs eenige daad van agres sie ten aanzien van Noorwegen en Zweden op het oog, maar de geal lieerden wenschen geen nederlaag meer, op welk terrein van de politiek en van de diplomatie ook. Ze zijn van meening, dat sommige neutralelan den zich ten nadeele der geallieerden tot heden schikken naar de bedoe lingen van de Duitsche politiek van dreigementen. Zoo was het op den Balkan met Roemenië, zoo was het in den Russlsch-Finschen oorlog met de Scandinavische landen, zoo is het daarna ook gebleven, voor wat de ertsverschepingen betreft. Koht, de Noorsche minister van buit. zaken, erkende het nog in een uitvoerige officieele verklaring, Za terdag door hem afgelegd, dat Noor wegen en Zweden ten gunste van Finland hebben willen tusschentreden, maar dat ze daarvan door Duitsche dreigementen zijn afgehouden. Hij erkende ook, dat Duitschland van de Noorsche territoriale wateren gebruik maakt voor de veilige ver scheping van Zweedach erts, maar dat de Duitsche marine-strjjdkrach- ten tegelijkertijd op meedoogenlooze wijze optreden tegen de Noorsche zeelieden, die een volkomen geoor- loofden handel, of passagiersdiensten op Engeland trachten te onderhou den. Inderdaad zullen de geallieerden in het nadeel komen, wanneer ze er niet voor waken, dat de neutralen uit vrees en schrik zich geheel gaan schikken naar Duitsche wil. In de nota's aan Stockholm en Oslo wordt op een en ander gewezen. De geallieerden wenschen behoud van hun invloed in de neutrale staten en het behoud ook van een juist begrip ten aanzien van hun oorlogsdoelein den. die zoo meent te Londen en Parijs samenvallen met de belan gen der neutrale staten van Europa... Naar in internationale diplomatieke kringen verluidt, zou Noorwegen be reid zijn om de ijzerertszendingen vanuit Narvik te staken, teneinde moeilijkheden met de geallieerden te vermijden. Een dergelijke Noorsche handeling zou echter verbonden wor den met het besluit, ook de versche pingen van ijzererts voor Engeland te staken. In bevoegde kringen te Berlijn be stempelt men de Britsche nota's aan Zweden en Noorwegen als „een nieuwe daad van interventie in de Scandinavische aangelegenheden". Wij nemen, aldus verklaart men in genoemde kringen, de rol op ons van aandachtige en geïnteresseerde toe schouwers en wij zullen opletten, hoe de Scandinaviërs op deze daad van de geallieerden reageeren, een daad die beschouwd kan worden als een poging om den oorlog ten koste van de neutralen uit te breiden. Verder merken dezelfde kringen op, dat „het verdacht is, hoe de Noorsche en Zweedsche pers een stemmig beweert, dat dé nota's geen bedreigingen inhouden, doch slechts toepasselijk zijn op de problemen in het algemeen, hetgeen ons bijna doet gelooven, dat deze persberichten met opzet gebruikt worden, om het ge voel van onzekerheid te bedekken, die deze nota's hebben veroorzaakt' Met deze en dergelijke verklarin gen en beschouwingen blijven ook de Duitschers de Noren in hun greep omsloten houden. Intusschen, è.ls de Noren eens zou den moeten kiezen of deelen, zal de beslissing ze niet al te moeilijk val len. Er is geen ander volk, dat zoo- dupe der Duitsche strijdwijze is geworden dan het Noorsche. Het telt slechts twee en een half millioen zielen, maar door den zee-oorlog heeft het naar Koht ln zijn voren bedoelde verklaring bekend maakte tot heden 54 schepen verloren, waarvan de helft door mijnen en de helft door torpedo's. Daarbij werd voor meer dan 120 000 brutoregister- ton vernield, terwijl 392 mannen wer den gedood. In verhouding tot de totale bevol kingssterkte hebben de Noren meer menschen verloren dan Engeland of Frankrijk, tegen welke landen de Duitsche oorlogvoering zich recht streeks richt. Er waarde een golf van woede en verontwaardiging door Noorwegen als gevolg van een nieuwe daad van onmenschelijkheid tegen de Noorsche scheepvaart. Met de Noorsche mail boot ,;Mira" wordt een passagiers- dienst tusschen Engeland en Noor wegen onderhouden. Terwijl de „Mira" in dezen dienst op weg naar het vaderland was, is de boot tot acht malen toe vanuit de lucht met bom men aangevallen en met mitrailleurs bestookt door Duitsche vliegtuigen, terwijl er honderd passagiers aan boord waren De Noorsche minister Koht zei daarover Men kan zich moeilijk kalm hou den, wanneer men verneemt van der gelijke schietpartijen tegen onschul dige zeelieden, zooals bijvoorbeeld het bombardeeren van de Noorsche mailboot „Mira", op weg van Eige- land naar Noorwegen met meer dan honderd menschen aan boord. „Wij kunnen niet aanvaarden, dat de Duitschers het recht hebben, zich aldus te gedragen, zelfs indien dit Noorsche schip onder Britsche be scherming voer. Wij kunnen niet begrijpen, dat de Duitsche soldaten zulk een optreden in overeenstem ming achten met hun gevoel van eer of met hun gevoelens van mensche- lijkheld. Een dergelijk optreden ver wekt in Noorwegen een verontwaar diging, welke in het belang van geen enkele oorlogvoerende mogendheid kan zijn." Van een wreed egoïsme getuigt datgene, wat de Duitsche oorlogslei ders in een officieus communiqué van het D. N. B. over den aanval op de „Mira" mededeelen. Het feit, dat een Britsche kruiser te hulp snelde, aldus Berlijn, toen de „Mira" door onze vliegtuigen werd aangevallen, maakt de situatie volkomen duidelijk. En dan vervolgt de verklaring Het geval van de „Mira" geeft der halve geenerlel aanleiding tot een polemiek, doch het is bewezen, dat de Duitsche vliegers slechts tewerk zijn gegaan, volgens een methode, waartegen volkenrechtelijk niets te zeggen valt, toen zij ook de „Mira" in het oorlogsgebied aan de Noord zeekust van Schotland aanvielen. „Wie aan de Engelsche kusten des doods of in convooi van Britsche oorlogs schepen vaart, moet er op rekenen, dat hij slachtoffer van de oorlogs handelingen wordt." Maar terwijl de Duitsche marine- en luchtstrijdkrachten aldus moorden tegen de Noorsche neutrale zee vaarders, zoeken de Duitschers voor hun erstverschepingen de veiligheid der Noorsche wateren en de bescher ming van de Noorsche zeestrijd- krachten... Inmiddels is de aanval op de „Mira" al weer gevolgd door een nieuwe gewelddaad tegen de Noorsche scheepvaart. Zondag werd het te Oslo bekend, dat het Noorsche s.s. „Navarra" zonder waarschuwing getorpedeerd en dat daarbij 3 offi cieren en 9 manschappen om het leven zijn gekomen14 opvarenden konden door een Finsch schip worden gered. De Noorsche verlieslost is daardoor weer gestegen en bevat thans de namen van meet dan 400 dooden. In de afgeloopen dagen zijn op zee ook weer tal van neutrale vis- schersschepen, Nederlandsche en deze keer vooral ook Belgische, vanuit Duitsche vliegtuigen gebombardeerd en beschoten. Verwijzende naar de vele gevallen, dat treilers op de Noordzee bescho ten zijn, verklaarde de raad voor de scheepvaart te Ostende, dat deze aanvallen door niets gerechtvaardigd worden, aangezien die treilers in vrije wateren vischten, duidelijk de nationale kleuren vertoonden, geen deel uitmaakten van een convooi, onbewapend waren, geen enkel radio bericht hebben uitgezonden en uit sluitend aan het visschen waren, om de Belgische markt te voorzien. Al deze handelingen zijn te erger lijker, nu men ervaart, dat de Duit sche marine met den dag onmach tiger wordt om tegen de Britsche vloot, of zelfs maar tegen de Britsche handelsscheepvaart, met succes te kunnen opereeren. Te dien aanzien gewaagt men te Londen reeds van een mislukten duikbootoorlog. Het is thans reeds meer dan een week geleden, dat een Engelsch schip is aangevallen door een duikboot. Men gelooft, dat de Duitschers moeilijkheden ondervinden bij het op peil houden van hun duikbootoffen sief, aldus de vloot correspondent van Reuter. De duikbootvlootaanvallen komen in golven, aangezien de duik- booten periodiek in zee gezonden worden en vervolgens, wanneer zij het overleven, terugkeeren naar Duitschland om uit te rusten en hersteld te worden. Deze golven worden geleidelijk zwakker en min der veelvuldig. De grootste moei lijkheid van Duitschland ligt onge twijfeld in de bemanning van de duikbooten. Dit blijkt uit de groote jeugd van de duikbootbemanningen, die kortelings gevangen genomen zijn. Ook zijn er aanwijzingen dat het duikboot-bouwprogram niet aan de verwachtingen heeft beantwoord en inderdaad is het twijfelachtig of de aanbouw thans het tempo der vernietiging bijhoudt. Aangezien het aantal der Engelsche jachttoestellen toeneemt, vermindert dienovereen komstig de kans van iedere duik boot om veilig terug te keeren. Het optreden der geallieerden met diep tebommen wordt steeds doeltreffen der en de gevolgen voor 't moreel der duikbootbemanningen worden ernstiger, waardoor de moeilijkheden om de duikbooten van bemanningen te voorzien, nog toenemen. Berichten en geruchten* Het lijden der Polen. Het dagblad der Zweedsche sociaal democraten publiceert een hoofd artikel, waarin het de Duitsche lei ders ervan beschuldigt, er ook maar niet aan te hebben gedacht, de door de bombardementen der Duitsche luchtmacht in Polen aangerichte schade te herstellen en anderzijds de Poolsche bevolking te hebben beroofd van haar wettige eigendommen en ieder middel om haar brood te ver dienen. „Het is onmogelijk, aldus het blad, het lijden der Polen te beschrijven. Nooit heeft men een geheele natie onderworpen gezien aan zulk een verschrikkelijke terreur" Het blad wijst er met nadruk op, dat acht millioen boeren van hun landerijen zijn beroofd en naar het gouvernement-generaal zijn gezon den, waar zij ten prooi zijn gevallen aan de vreeselijkste ellende. Het blad stelt vervolgens vast, dat het ware doel van Duitschland is, het geheele volk ln slavernij te bren gen ken verklaart, dat de Duitsche terreur alles in het werk stelt, om Polen van zijn intellectueele elite te berooven. In het door de Sovjets bezette gebied van Polen worden volgens 't blad de Polen niet beter behandeld en het verklaart dan ook, dat „de arbeidersklasse nooit de manier zal vergeten, waarop het socialistische Rusland zich heeft gedragen." Nieuwe lichtingen in Engeland. In Engeland zijn de jongelieden, die in 1939 den 25-jarigen leeftijd hebben bereikt, of tusschen Maart van dit jaar en 9 April den 20 -jarigen leeftijd hebben bereikt onder de wa penen geroepen. Het aantal dezer opgeroepenen wordt op 300.000 ge raamd. Weer zinken munten! Evenals ln den vorigen oorlog gaat de Duitsche Rijksbank weer zinken mqnten uitgeven van één, vijf en tien pfennig. De nieuwe munten zul len de koperen stukken van één of twee pfennig en de bronzen en aluml- nimum munten van vijf en tien pfen nig vervangen. VENRAY, 13 April 1940 DE WANDELTOCHT VENRAY- OVERLOON- SMAKT- GEIJSTEREN- OOSTRUM-VENRAY. Zondag 7 April was ongetwijfeld een dag, die door velen met spanning werd tegemoet gezien. Op Maandag 15 April a.s. hoopt het echtpaar Martinus Joh. Cuppen en Anna Maria van Vechgel aan den Buus alhier de gouden bruiloft te vieren. Dit was immers de dag, waarop het volijverig werken van onze V.V.V. en militaire autoriteiten naar buiten zou treden. En een succes werd het. Een ongekend succes. Zelfs de natuur werkte volop mee. Een prachtige Aprilzon, geen wind of stoffige wegenOp zich zelf noodigde deze prille lente-dag al uit tot een fiksche wandeling, hetgeen op de door de V.V.V. en militaire overheid ontwor pen wandeltocht zijn uitwerking niet gemist heeft. Tegen 11 uur, het uur van bijeen komst der wandelaars, werd het al drukker en drukker op het Hense- nlusplein, waar de stoet der ruim 600 deelnemers geformeerd werd. Voorafgegaan door onze Harmonie werd Da een rondgang door Leeuw straat, Langstraat, Paterslaan, Pa- tersstraat en Groote straat gemar cheerd, waarbij gedefileerd werd voor het stadhuis waar de EdelAchtbare Heer Burgemeester, Majoor Janssen en kapitein v. d. Velden met den EdelAchtbare Heer Burgemeester der Gemeente Wanssum, Baron de Weichs de Wenne, als Voorzitter der Noord-Limburgsche V.V.V. vanaf het bordes den laDge stoet in oogen- schouw namen. Vervolgens vla de Markstraat en Elndstraat naar den Overloonschen weg, om den 25 KM. langen tocht te beginnen. Ook personen van meergevorder den leeftijd zagen we in den stoet. Zelfs de bekende v.d. Bogaard uit Tegelen, die al een voetreis naar Rome gedaan heeft en nu 76 jaar oud is, wandelde met jeugdig vuur mee. En dan het wandeltraject zelf, zoo met zorg gekozen en circa 15 K.M. voerende door onze mooie Noord- Limburgsche bosschen, zal de meeste wandelaars een openbaring geweest zijn van nooit vermoede schoonheid. Een militair muziekgezelschap uit Deurne en meerdere trommelslagers maakten het wandelen verder tot een echt mooi buitenfeest, waarvan de herinnering zeer zeker nog lang zal bij blijven. Van uitvallers hebben we niets gehoord, zoodat de in den stoet meerijdende militaire wagens en de Geneeskundigen dienst geen werk behoefden te verrichten. Hieruit kan men zien, dat door onze V.V.V. en militaire autoriteiten alles tot in de puntjes was bestudeerd en verzorgd. Tegen 4 uur kwamen de eerste wandelaars in Venray terug weldra door allen gevolgd, zoodat de groote Patronaatszaal, waar het bestuur der V.V.V. en militaire overheid op het podium had plaats genomen, weldra geheel gevuld was. Als eerste spreker voerde hier de heer Pijls het woord als onder- Voorzitter der V.V.V., die dank bracht aan de militaire Overheid voor hunne medewerking en aan den heer P. Gooren als Secretaris der V.V.V. voor al het werk, dat hij met onvermoeiden flver in deze gepres-. teerd had. Ook Majoor Janssen en Burge meester Mr. Janssen spraken de wandelaarsters en wandelaars harte lijk toe en feliciteerden hen met den werkelijk schitterende uitslag, waar na een blij handgeklap opklonk uit de aanwezigen, dat nog steeg toen Je winnaars van de door den schoen- handel Ariaens-Kosman uitgeloofde prijzen, de heeren L. van Rhee uit Castenray en J. Reijnders uit Leunen binnenkwamen. Alle wandelaars kregen een mooie medaille en diploma. Hiermede was het einde van het wandelfeest gekomen eh we hopen, dat het bij dezen tocht niet blijven zal, waardoor, zooals onze burge meester zei, de gezonde geest in een gezond lichaam via de wandelsport ten zeerste bevorderd wordt. Zeer zeker zullen bij een volgenden tocht vele kijkers, die nu nog aan den kant der straten stonden, dan ook ln de rijen plaats nemen. Gaarne fellciteeren we onze wak kere bestuurderen onzer V.V.V. en militaire medewerkers met het be haalde succes en spreken de hoop uit dat op den ingeslagen weg wordt voortgegaan. LUXOR THEATER. Heden Zaterdag 8 en morgen Zon dag 5 en 8 uur vertoont LUXOR „DE DERTIEN LANCIERS". Een handjevol soldaten, dertien lanciers, waarbij zich ook een kapi tein, zijn vrouw en een oude geo loog voegen, keert terug van het front aan de grenzen van Turkestan om thuis van hun verlof te gaan genieten. Onderweg, op hun zwaren tocht door de woestijn ontdekken ze dat een bende rovers de waterputten heeft bedorven en het komt zoover dat de rovers de lanciers aanvallen met de bedoeling hen in den kortst mogelijken tijd onschadelijk te maken. Het gevecht tusschen de lanciers en de roversbende is een aangrijpend stuk filmwerk, vooral om de wreede realiteit waarmee men deze episode aan het front in de wildernis heeft weten weer te geven. Als tweede hoofdfilm vertoont Luxor U „ZEEDUIVELS". Een schip verongelukt. De kost bare lading onnoembare schatten verdwijnen naar den bodem der zee. De bemanning komt om, alleen een jong meisje weet zich te redden en belandt op een eiland. Een schoener wordt er op uit ge zonden om de schatten te zoeken. De bemanning muit. Als de stuurman aan wal gaat ontdekt hij het meisje. Ze gaat mee naar het schip, neemt deel aan de strijd tegen de muiters ziet hoe de schatten gevonden wor den, en ontdekte, dat deze haar toebehooren. Er komt wéér schip breuk. De schatten verdwijnen weer naar den bodem der zee. De muiters komen om, en de stuurman met het meisje komen nu samen op 't strand terecht, mede in gezelschap van een goede vriend. HORSTER VEEMARKT. Op de Dinsdag gehouden veemarkt werden ln totaal 142 dieren, waarvan 21 stuks runderen, 1 schaap en 120 biggen. Handel in rundvee wasgoed. In biggen zeer goed. Ongemerkte biggen van f 12.— tot f 14.—. Ge merkte biggen van f18.tot f22. Door een machine gegrepen. De Gennepsche arbeider Th. V., die op een baggermolen werkzaam is in Maashees, kwam, toen hij zich bukte om iets in orde te brengen, in aan raking met de as, waardoor hijieenige malen werd rondgeslingerd. Gewond over het geheele lichaam heeft men het slachtoffer naar het ziekenhuis te Venray getransporteerd. Een „brillenprofessor" geknipt Met zijn compagnon achter slot en grendel. De Gemeentepolitie te Echt heeft de hand kunnen leggen op een twee tal oplichters, die op verschillende plaatsen met allerhande smoesjes eenvoudige boerenmenschen waar delooze brillen tegen grof geld wis ten aan te smeren. Ruim een jaar geleden wist dit tweetal in Pey-Echt een oude vrouw voor ruim 30 gulden waardelooze brillen ln de handen te stoppen. Het destijds reeds door de politie aangevangen onderzoek werd bemoeilijkt doordat de hoofddader, die zjch voor „brillenprofesaor" uit gaf, de wijk naar België had geno men. Zaterdag kon deze „professor" op verzoek van de gemeentepolitie in Echt in Groningen worden aange houden, waarna hij op transport naar Echt is gesteld. Hier geconfronteerd met de gedupeerde vrouw, wees deze hem pertinent aan als den „brillenprofessor". Na nog door een andere persoon uit Pey herkent te zijn, legde de man een bekentenis af, waarbij hij tevens den 36-jarigen B. uit den Bosch als zijn compagnon aanwees. Deze werd Zon dagavond nog door de Bossche poli tie aangehouden en op transport naar Echt gesteld. De brillenprofes sor, de 44-jarige R, gedomicileerd te 's Hertogenbosch, is voor politie en justitie geen onbekende, op ver scheidene plaatsen heeft hij zijn op- lichterspractijken uitgeoefend. Denaturatie van aardappelen. Naar van officieele zijde wordt medegedeeld, is met ingang van Maandag 8 April 1940 de denaturatie- vergoeding voor andere aardappelen dan de z.g. rubriek A verhoogd van f 0 70 tot f 0.90 per 100 kg. Met Ingang van denzelfden datum is de vergoeding bij denaturatie van kleiconsumptieaardappelen van de z.g. rubriek A verhoogd tot f 2 40 per 100 kg. Aan de eischen van deze rubriek voldoende aardappelen van de rassen Zeeuwsche Bonte, Zeeuw- sche Blauwe, Westeinder Bonte en Westeinder Blauwe, Roode Star en Bonte Star kunnen niet worden ge denatureerd. De denaturatievergoeding voor de goedgekeurde pootaardappelen ls met ingang van 8 April f 3.70 per 100 kg. voor in de klasse A goedgekeurde pootaardappelen van de vierkants- maten 35—55 mm en tusschenmaten en f 3.40, respectievelijk f 2 90, voor in de klassen B en C goedgekeurde pootaardappelen vaD de vierkants- maten 3550 mm en tusschenmaten. Partijen goedgekeurde pootaardap pelen van de in de tweede alinea genoemde rassen, die aan de eischen van de rubriek A, dus aan con- sumptle-elschen, voldoen, kunnen eveneens niet worden gedenatureerd. Het incident bij Venlo* Brief van de Rijkskanselarij* Bij het grensincident te Venlo ln November 1939 werd, zooals men zich herinneren zal, ook de Haagsche chauffeur J. Lemmens, door agenten van de Duitsche Gestapo over de grens gevoerd, tegelijk met de leden van den Brltschen geheimen dienst Stevens en Payne Best, terwijl de Nederlandsche officier Klop werd doodgeschoten, Nadat maandenlang niets gehoord was omtrent het lot van den chauf feur Lemmens en ook het departe ment van Buitenlandsche Zaken op zijn verzoeken om inlichtingen te Berlijn steeds nul op het request gekregen had, heeft de echtgenoote van Lemmens, die met haar zoon het garagebedrijf voortzet, zich tot rijkskanselier Hitier gewend, met het verzoek omtrent het lot van haar man te worden ingelicht. Ze vroeg tevens haar man te willen toestaan met haar in correspondentie te treden. WekeDlang hoorde mevrouw Lem mens niets op dit verzoek, totdat zij dezer dagen een brief van de rijkskanselarij te Berlijn ontving, waarin haar werd medegedeeld, dat haar brief is doorgezonden aan de Gestapo. Hierna heeft zij niets meer gehoord. De geruchten, dat het proces tegen de gevangen genomen agenten van den Britschen geheimen dienst voor de rechtbank te Berlijn zou voorko men, waarbij aangenomen werd, dat Lemmens als getuige zou moeten optreden, zijn tot nu toe niet be vestigd. Mevrouw Lemmens, die sinds November in groote spanning leeft, meent te kunnen aannemen, dat haar man nog ln leven ls en ver moedt, dat hij in Berlijn is opge sloten. (Tel.) Dc gilden en schutterijen. Zooals bekend, zijn in de meeste plaatsen welke in staat van beleg of van oorlog zijn verklaard, de ge weren ook van de leden van gilden en schutterijen door den burgemees ter opgevorderd. Daardoor werd het onmogelijk om oefeningen of wed strijden te houden en zou er dus den komenden zomer geen enkel concours gehouden kunnen worden. Het bestuur van de Federatie van Schuttersgilden in Noord-Brabant heeft zich daarom tot de betrokken autoriteiten gewend met het verzoek aan de gilden en schutterijen de geweren weer terug te geven. Dit verzoek heeft succes gehad. Op de Zondag te Eindhoven ge houden vergadering van den Bond van Schuttersgilden ln Kempenland, deelde de voorzitter der Federatie, jhr. mr. R. A. van Rijckevorsel, mede, dat de burgemeesters thans gemach tigd zijn de geweren voor het houden van oefeningen en wedstrijden aan le gilden en schutterijen, ter hand te stellen. Grossier door zijn vroegeren knecht overvallen* De dader aangehouden* Dinsdagmorgen bemerkte de gros sier in groenten en fruit Van de L. van den Hatertsche veldweg te Nij megen, toen hij zijn auto uit een pakhuis wilde halen, dat de deuren geforceerd waren. Toen hij het pak huis binnenging, werd hij door iemand gegrepen en met een stuk hout op het hoofd geslagen. De man behield zijn tegenwoordigheid van geest en greep den aanvaller vast, die zich evenwel losrukte en er vandoor ging. Zijn fiets liet hij echter achter. Van de L. had een hoofdwonde en een gekneusden vinger opgeloopen. De politie stelde een onderzoek in en kon al spoedig overgaan tot* de arrestatie van den dader, den 32-j. V., die bij Van de L. in dienst is geweest en aan wien het bekend was, dat zrjn vroegere patroon zijn geld bij zich draagt als hij naar de markt gaat. Een kostbare roekeloosheid. In een te Moskou gehouden verga dering van de trust van café- en ho telbestuurders werden heftige klach ten geuit over de verregaande on verschilligheid, waarmede zoowel de gasten als het bedienend personeel met het serviesgoed omspringen. In de laatste negen maanden is voor een bedrag van ongeveer 3 millioen roebel kapot gesmeten. Gasten en bedienden worden in gelijke mate beschuldigd, van deze ergerlijke roekeloosheid met het eigendom van den staat. Zonder de minste gewetenswroeging of vrees breken ze vaak kostbare stukken: ze weten immers, dat niemand hen tot schadevergoeding dwingen kan. Het is zelfs min of meer gewoonte geworden, dat gasten de opgediende schotels stuk gooien, als het eten niet naar hun smaak uitvalt. Toeristisch verkeer tusschen Belgie en Nederland* Naar uit Brussel wordt gemeld, is met het oog op een vergemakkelij king van het Belgische toerisme naar Nederland het ministerie van bulten- landsche zaken te Brussel een nieu wen paspoortmaatregel aan het voor bereiden. Momenteel kan men in België alleen maar paspoorten verkrijgen voor den duur van drie en zes maan- nen en één en twee jaar. Dit ls voor velen te duur. Naar aanleiding hier van zou het ministerie van buiten- landsche zaken thans bereid zijn, om, wellicht reeds over enkele dageD, gedurende het geheele toeristische seizoen zoogenaamde speciale door laat bewijzen te laten afgeven aan Belgen, die zich naar Nederland wil len begeven. Deze doorlaat bewijzen zouden twee a drie dagen geldig zijn, slechts vijf francs kosten en door de plaatselijke autoriteiten mogen afgeleverd worden. De Minister van Binnenland- sche Zaken heelt thans een wetsontwerp ingediend om te komen tot een regeling van de financiering van d schen radio-omroe De grondslagen geling zijn: 1. Aan den N luisteraar wordt verplichting opgeli jaarlijksche bijare houding en verderi den Nederlandsch roep. Van deze verpl luisteraar zich kwi a. door betalinj drag, dat de minis op f 5.— aan de O., N.C.R.V. en mede aan den V.P b. door betali eenigszins hooger van 1 6,—, in gev aar niet aan een organisatie» wensc gen. Ter zake van bedragen wijst c nog ten overvioec verhooging daarv; mogen worden o dien de geldelijk heden, waarin het omroepstelsel zou keeren, zich in die wijzigen, dat daa zaak tot verhoog gelegen. 2. Aan ieder genoemde omroej wordt op den gro aan die organisatie tijdenbesluit toegev waarborgd het tota ieder van haar ovei aan vrijwillige bijl luisteraars ontving. 3. De omroej moeten geldelijk in gesteld de nieuwe haar in de toekom programma-verzorg relduitzendingen, d naar de overzee: deelen en te zijner visie-uitzendingen) alsmede de nog st kosten van de tha haar verzorgde u bestrijden. Uil de b gelden zullen aan r de voor het verricl benoodigde bedrag goed gedaan. Op deze wijze bereikt, dat aan di schen omroep alle toevloeien, die- (tij oefening, viftr zfijn toekomst behoeft. VENLO. Op de C eeniging van Maand* voer 3.025.000 eieren Kippeneieren van f Kleine eieren van 1 Eendeneieren van f ROERMOND. Opc vereeniging van M aanvoer 8100.000 eie: Kippeneieren van t Eendeneieren van f Zijn vrouwen werkelijk i !-i»Sj»" ge! 'n Ouderwetsche ged* moderne vrouw bestr dieke pijnen afdoende WITTE KRUIS. En wat zoo prettig ii KRUIS poeders, table! cbets zijn gemakkelijk ii daar ze practisch sma en ook de gevoeligste er geen hinder van or DUTIM OEGS1

Peel en Maas | 1940 | | pagina 6