Oorlog in Noorwegen. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Krakelingen. Luchtbescherming. eskaders, welke in de buurt der Noorsche wateren opereeren en er de militaire tusschenkomst der ge allieerden in Scandinavië hebben voorbereid. "De Britten hebben deze Duitsche berichten teruggebracht tot de toegegeven „lichte beschadiging" van twee kruisers door de scherven van uitgeworpen Duitsche bommen. Ten besluite van ons overzicht op heden wijzen we op de ernstige on rust, welke het jongste Duitsche oor logsgeweld in Amerika heeft gewekt en ongetwijfeld de houding der Ver. Staten. zal beïnvloeden. Niet enkel is men er te Washington over verontwaar digd, dat wederom twee neutrale volkeren slachtoffers van agressie zijn geworden, maat Amerika is thans zelf op meer rechtstreeksche wijze dan voorheen in den Europeeschen strijd betrokken. Met de Duitsch- militaire bezetting van Denemarken zijn n.l. bijzondere problemen ont staan ten aanzien van IJsland en Groenland. IJsland is een zelfstandig koninkrijk, door een personeele unie (de koning van Denemarken is ko ning van IJsland) met Denemarken verbonden. Groenland echter, het uiterste Noorden van Amerika, is Deensch bezit: eigenlijk een Deensch protectoraat. Maar nu Denemarken oen Duitsch protectoraat beseher- mingsgebied is geworden, heeft Hitler in Amerika te zeggen gekregen. En dat verdra gen de Amerikanen niet. Voor zoo lang de Duitsche bezetting in Dene raarken blijft gehandhaafd, heeft de Deensche regeering niets in te bren gen dan leege (Duitsche) briefjes. Denemarken wordt thans reeds sy stematisch leeggehaald door de Düit- schers, wien de blokkade wel méér bleek te nijpen dan ze wilden toe geven. De Duitschers betalen met- bonnen, d.w.z. speciale crediet-marken waarvan er zooals ze hebben ge decreteerd één in twee kronen gaan. De socialistische regeering op „breedere basis".... waarin de socialis ten natuurlijk niet veel meer te ver tellen zullen hebben. Roosevelt heeft erkend, dat de jongste gebeurtenissen de Amerika nen méér geïnteresseerd heeft in den Europeeschen oorlog. In Canada wordt met spoed een expeditie-corps van Scandinavlërs uitgerust.... Actie en reactie volgen elkaar deze week in een verbijsterend snel tempo op. Was deze zonderlinge oorlog tot dusverre wat men noemde saai en vervelend, met één slag is een wending ingetreden, en, zooals de ontwikkeling zich momenteel voor doet, mag men verwachten, dat zij zich nog zal voortzetten. De dag van Woensdag heeft de groote verrassing gebracht, dat de Britsche vloot langs de geheele Noorsche kust van de uiterste Noor delijke punt tot in hét Zuid Oosten van Noorwegen bij Oslo een groote activiteit ontwikkeld heeft, welke tot zeeslagen leidde, en ook tot Britsche landingspogingen hééft ge leld. Hoe deze strijd ook moge verloo- pen, zeker is, dat de oorlog nu ook naar het Noorden is overgebracht. Het conflict is daar losgebarsten, en het prestige van beide partijen eischt, dat zg den kamp voortzetten, tot het bittere einde. En dan denkt men ook aan Zwedsn, dat den oorlog op zijn grenzen ziet voeren, en zijn sympathieën zeker aan den kant van Noorwegen voelt. Zouden de Duit- schers tegenslagen lijden, dan valt te vreezen, dat zij via Zuid-Zweden versterkingen naar het front zullen willen voeren. Doch dan wordt ook dit land automatisch in den oorlog gedrongen. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de zeeslag, welke de „grootste van alle tijden" wordt genoemd en welke woedt over een front van 2000 K.M., Donderdagmorgen vroeg weer is hervat. Bij dezen strijd zijn betrokken honderdvijftig schepen der geallieer den, honderd Duitsche schepen, acht honderd vliegtuigen der geallieerden en duizend Duitsche vliegtuigen. In officieele marinekringen te Londen blijft men intusschen zeer gereserveerd, doch niettemin acht men het waarschijnlijk, dat er be langrijke gebeurtenissen plaats vin den in de Noorsche wateren en dat er geen reden is, om aan te nemen, dat de Duitsche posities in Noorwe gen onaangevochten zullen blijven. De bewoners van Oslo hebben op dracht gekregen, de stad te verlaten. Het Noorsche garnizoen van het fort Horten heeft gecapituleerd. Een Zweedsch dagblad meldt, dat de Noren Hamar op de Duitschers zouden hebben veroverd. Alle berichten uit Noorwegen dui den erop, dat het verzet tegen de Duitschers toeneemt en dat de mo bilisatie des lands in vollen gang is. Op verscheiden punten, o.a. bij Nar vik, moeten reeds aanzienlijke Noor sche strijdkrachten zijn geconcen treerd. De proclamatie der regeering, die ten strijde roept tegen den indringer, is met buitengewone geest drift ontvangen. Volgens te Stockholm ontvangen berichten zou Bergen inderdaad in Noorsche handen zijn, de sterkten aan den ingang der haven zouden evenwel door de Duitschers zijn bezet. Radio Aalesund deelde Donderdag namiddag om 5 uur mede, dat op de reede van Drontheim slag wordt ge leverd tusschen Ecgelsche en Duitsche oorlogsschepen. Engelsche vliegtui gen vielen tegelijkertijd de Duitsche oorlogsschepen en vliegtuigen in de fjord van Drontheim aan. De fjord is door Britsche zeestrijdkrachten ingesloten. VENRAY, 13 April 1940 Wandeltocht Venray. De deelnemers aan de „Wandel tocht" die nog geen medaille ont. vingen, gelieven op 't Secretariaat een briefje met hun naam in de bus te stoppen. Dan kunnen, na bijbestel ling, de medailles, op vertoon van de gestempelde deelnemerskaart later worden afgehaald. Rekeningen indienen uiterlijk 20 April. Secretariaat V.V.V. Venray, Sta tionsstraat 17. Kostwinnersvergoeding. De Burgemeester van VENRAY maakt bekend, dat met ingaiig van Donderdag 18 April a.s. de uitbeta ling kostwinnersvergoeding zal plaats hebben iederen Donderdag des voor- middags van negen tot twaalf uur. Belanghebbenden worden er nog maals aan herinnerd, dat de vergoe ding wekelijks moet worden afge haald. Venray, 10 April 1940. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 18, 2e lid, juncto artikel 16 der Drankwet Stbl. 1931 no. 476, ter openbare kennis, dat op 6 April j.l. is inge komen esn verklaring van Gerardus Hubertus Kupers, koopman wonende te Venray, Henseniusplein 9, waar uit big kt, dat hij volhardt bij zijn op 27 Mei 1932 ingediend verzoek om eene volledige vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor de linkerbeneden voorkamer van het perceel Hense niusplein 9, op welk verzoek toen echter afwijzend moest worden be schikt uitsluitend op grond, dat het wettelijk maximum aantal vergun ningen voor Venray was bereikt. Binnen twee weken na de dag- teekening öezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleenen dezer vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders in dienen. Venray, 9 April 1940. Burgemeester en Wethouders van Venray, A. H. M. Janssen De Secretaris, VAN HAAREN. Aanbesteding. Te Gemert werd aanbesteed de verbouwing van het Raadhuis. Hoogste inschrijvers Gebr. Egm- berts te Schijndel voor f 61.450. Laagste Fa. Claassens te Venray voor f 49.880. Nog werd ingeschreven door drie aannemers uit Venray nl. Geb. Spee voor f 53 372, L. Vollenberg voor f 53.710, Th. Maassen voof f 53.800. Gunning volgens bestek. Gevonden een Dameshoed en een handschoen zijn op het politiebureau. GESLAAGD. Te Amsterdam slaagde voor Di ploma Stenografie [verkort en on verkort], onze dorpsgenoot, de Heer W. Theiose, Langstraat. BON 20 VOOR BOONEN EN ERWTEN. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 12 April tot en met Donderdag 9 Mei geeft de met 20 'genummerde bon van de rijksdistributiekaart recht op het koopen van een kwart kilo gram bruine boonen, witte boonen of andere gekleurde boonen, tuln- boonen, capucijners of grauwe erwten. BON 16 VOOR SUIKER. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 12 April tot en met Donderdag 2 Mei geeft de met 16 genummerde bon van de rijksdistributiekaart recht op het koopen van één kilogram sui ker, DE TOESTAND. Het werkelijk begin van den oorlog tusschen de geallieerden en Duitsch- land op het Scandinavische front heeft uiteraard de groote belangstel ling, misschien bij deze of gene ook eenige geagiteerdheid verwekt. De militaire veiligheidsmaatregelen vinden uiteraard ook bespreking; ze bewijzen, dat onze overheid op alles voorbereid is en men behoeft er geen bijzondere verontrusting uit te put ten. Naar we in de Nieuwe Venlosche Crt. lezen heerschte in Venlo nogal groote spanning tengevolge van enkele noodzakelijk geachte voor zorgsmaatregelen. Niet alleen in Blerlck, maar ook in Venlo werden de bewoners dicht bij de brug intern geëvacueerd. Dit verhoogde natuurlijk de span ning, die er reeds was. Het afsluiten der telefoon droeg hier ook nog bij. Al was de spanning grooter dan op 12 November, toch was er meer kalmte. Men begreep dat dit alles uiterste voorzorgsmaatregelen waren. Ook in Eindhoven schijnt een aantal ingezetenen zich nogal nerveus te hebben gemaakt Het Eindhovensch Dagblad meldt althans, dat Woens dagochtend een aantal welgestelden met pak en zak naar het station reed om met een der vier treinen in Noordelijke richting een naar zij meenen veilig heenkomen te zoeken. Het is tot op zekere hoogte begrij pelijk, aldus het blad, als men toch „ergens in Nederland" een huis ge huurd heeft, men wil daar nu wel eens gebruik van maken, al is het voorjaar nog aarzelend. In November hebben wij, zij het in veel heviger mate, hetzelfde gezien; binnen een of twee weken waren de meeste gezin nen toen weer thuis en kwam er voor de mannen een einde aan dien tijd van rustig werken zonder aflei ding, van zich nerveus makende echt vriendinnen. Het is een feit, dat velen de verleiding van zich eens te laten drijven op allerlei enerveerende speculaties niet kunnen weerstaan tot schade van eigen en andere gemoedsrust. Verreweg het grootste deel der bevolking behoudt gelukkig haar nuchtere kalmte. Men ziet de mili taire veiligheidsmaatregelen, men ziet weer de militaire bewaking van onderscheiden openbare gebouwen evenals in November. En men con stateert, dat de overheid 't voorbeeld geeft in kalmte en in paraatheid beide. Niet voldaan aan bevel van een schildwacht. Op 22 Nov. vorig jaar reed een reserve-majoor te paard over het Noordzeestrand en stuitte daar op een schildwacht, die hem 't wacht woord vroeg. De majoor kon dit niet geven, waarop hg niet verder mocht rijden. Na eenig gepraat evenwel had de majoor den schildwacht overreed hem toch door te laten, waarop de schildwacht het geval rapporteerde. Dit had tot gevolg dat deze zaak voor het hoog militair gerechtshof kwam, dat den majoor veroordeelde tot f 1000 boete of een maand hech tenis, wegens opzettelijke ongehoor zaamheid gepleegd in tgd van oor log. Van haantjes en hennetjes De regeering8maatregel, waarbij na de eerste vier weken de toewij zing van het kuikenvoeder tot de helft verminderd wordt, heeft tot gevolg dat nog veelvuldiger dan vorige jaren gebruik wordt gemaakt van de diensten der JapaDsche kuiken- sexers, die groote vaardigheid bezit ten in het onderscheiden van een- dagskuikens in baantjes en hennetjes. Zij zijn dit jaar in versterkten ge tale in ons land aanwezig. De baantjes worden na bet sexen vooral dit jaar voor het meerendeel gedood, zoodat de jonge haantjes dit seizoen waarschijnlijk peperduur zullen worden, omdat slechts weinig pluimveehouders voldoende voeder zullen hebben om ze tot tien weken te laten leven. HUWELIJKEN IN 1939. Het aantal huwelijken, dat in 't jaar 1939 in Nederland werd geslo ten, was 80 598, wat 13 558 huwelij ken méér was dan in 1938, toen in ons land 67 050 huwelijken werden aangegaan. Het aantal gesloten hu welijken in 1939 was dus ruim 15 pet. hooger. In de laatste eeuw is in ons land nooit zulk een hoog huwelijkscijfer bereikt tenzij ln 1920, kort na den wereldoorlog toen vele uitgestelde huwelijken gesloten werden. Hetgeen P. Doens in DE TIJD de opmerking te maken: .Destijds had de leger-mobilisatie een afneming gebracht ln het aantal gesloten huwelijken, en nu blijkt deze omstandigheid een vermeer dering daarvan bezorgd te hebben. Zou de reden van die stijging wel licht zijn de toelage, die aan de gehuwde militairen verstrekt wordt. En de groote steden Amsterdam en Rotterdam komen daarbij met haar huwelijkscijfer van 12.1 nog ruim 31 pet. hooger dan het gemiddelde van ons land." De oorzaak, hier ondersteld, waar door de huwelijken ln '39 zoo toe namen, lijkt de „Resb." wel zeker. Het is weer een reden, zegt ze, om zich bezorgd af te vragen, hoe het met die gezinnen moet, als de vrede weer terugkeert en de mobilisatie toelagen worden ingetrokken. Onder de klok» Het afzetgebied van de prpducten der kweekers te Aalsmeer wordt met den dag kleiner. Engeland heeft den Invoer van seringen verboden, ter wijl de vliegdiensten op Denemarken en Noorwegen zgn gestaakt. Het gevolg van een en ander is, dat lederen dag duizenden seringen „onder de klok" doorgaan, d.w.z. den mini mumprijs niet opbrengen. Deze bloemen worden aan de ver nietiging prijsgegeven en worden gebruikt om de slootkanten, welke van de vorst hebben geleden, te ver stevigen. Eerste grasboter voor de Koningin. De eerste grasboter is Donderdag aan H. M. de Koningin aangpboden door den heer K. van de Lely, vee houder te Maasland. Ingekomen en vertrokken personen. Van 5 tot 12 April VERTROKKEN P. Paal, opzichter, naar Vlijmen, Haarsteeg B9 H. J. van Dijck, dienstbode, naar Wanssum B 98 J. G. van Lierop, dienstbode, naar Wanssum G. L. Swinkels, landbouwer, naar Horst A 118 P. H. Hermkens, idem naar Horst H. M. F. Berbers, dienstbode, naar Venlo, Keulschepoort 16 W. H. de Wit, zonder beroep, naar Venlo Oude Markt 16 N. J. Toussaint, pater, naar Vor- den D 134 M. G. Janssen, dienstbode, naar Venle, Nieuw Goltenw. 129 G. P. M. Swinkels, dienstbode, naar Broekhulzen B 73 M. L. J. Douven, zonder beroep, naar Grubbenvorst Si vis pacem, para bellum. Nog altijd is de oud-Romelnsche zegswijze van krachtals ge den vrede wilt, bereidt u dan ten oorlog. En dat zal zoo blijven, zoolang de wapens beslissen, hoe internationale conflicten zullen worden opgelost. Niemand kan voorspellen, of we buiten den oorlog zullen blijven, maar als dat geluk ons deel mag zijn, zullen we het aan onze weer macht hebben te danken. Een klein land kan door een grooter worden bedwongen (Abessinië, Albanië, Tsjechoslowakije, Polen, de Baltische Staten, Finland), maar als eenmaal de grootmachten der wereld elkaar in de haren zijn gevlogen, kan de flinke weermacht van een klein land in staat zijn om het evenwicht in de verhoudingen te bedreigen. Meer dan waarschijnlijk zijn we in 19141918 op grond van deze over weging bulten den oorlog gebleven. Zoo kan het thans weer zijn, als we paraat blijven. Waarom kon Engeland de Noren trotseeren en Duitschland de Denen Omdat het weerlooze volkeren zijn, die niet anders kunnen doen dan zich schik ken naar de willekeur der machtigen, die zich geroepen achten om ze tegen hun zin te... „beschermen" Denemarken is een gebied, slechts even zoo groot als Nederland, maar versnipperd over tal van eilandjes. De bevolking telt slechts 31/, niil- lioen zielen, de militaire oefening duurt maar 5 maanden, de oorlogs sterkte van de weermacht bedraagt 100 000 man, minder dan 1/i der vol ledige Nederlandsche oorlogssterkte. Toen de Duitschers het land binnen drongen, kon de regeering niet anders doen dan zich schikken. Noorwegen telt nog geen 3 mil- lioen zielen, de weermacht is er van geen enkele beteekenishet land is bovendien 10 maal zoo groot het onze Toen de regeering moest kiezen tusschen Engeland en Duitschland, koos het degenen, van wier „bescherming" het 't minst te... vreezen had. Met Zweden zijn de strijdende par tgen anders omgesprongen. We voor zien, dat ook dit land in den oorlog zal worden betrokken, maar er is tegenover de Zweden meer aarzeling, niettegenstaande daar het ijzererts in den bodem zit, dat door beide partijen zoo hevig wordt begeerd. Zweden heeft ten slotte nog 6y2 millioen zielen en het leger kan daar op een totaalsterkte van 400.000 man worden gebracht. Zweden heeft echter een ontzaglijk groote kustlijn en het is 13 maal zoo groot als Nederland. Nochtans aarzelen de oorlogvoeren den tegenover Zweden.... Onze defensieve positie is tegen over die der Scandinaviërs zeer gunstig, We hebben een bevolking van een gelijk zielental als Noor wegen en Zweden tesamen. Echter ons gebied, dat we dus te verde digen hebbeD, slechts een-drie-en- twlntlgste deel van dat van Noor wegen en Zweden. Ons leger ls gioot en sterk, vergeleken bg het kleine territoirBovendien hebben we onze natuurlijke sterkten, de rivieren en de waterlinie. De ligging van ons land is tenslotte zóó, dat worden we van den eenen kant aangevallen aan den anderen kant de mede standers onmiddellijk kunnen worden toegelaten. Zoolang onze weermacht paraat blijft en ons volk haar zgn vertrou wen blijft schenken, behouden we een goede kans op den vrede. Kinderen van onzen tijd. De minister van Onderwijs heeft zich onlangs genoopt gezien om per circulaire de aandacht te vestigen op klachten, dat meermalen kinderen van vreemde nationaliteit, die onze scholen bezoeken, om die nationali teit worden lastig gevallen door medescholieren. Daartegen wenscht de minister terecht streDg optreden. Ontkent kan echter niet worden, dat sommige kinderen van vreemde nationaliteit als vrucht van een elders genoten opvoeding in natio- nalistischen zin soms ideeën naar school meebrengen, waar een Hol- landsch kind niet tegen aan kan. Dat wekt wel eens verkeerde reacties. Wat wisten vroeger de kinderen af van de geschillen der groote men- schen Wie ook vijanden van elkan der mochten zgn, de kinderen zeker niet. Tenzij om tegenstellingen, welke alleen voor kinderen waarde hebben, de kleur van het haar b.v. of de pronk van een griffeldoos. Tegenwoordig onderscheiden de kinderen in sommige landen zich in vervolgers en vervolgden, Een ont roerend staaltje van zoo iets gaf onlangs het Alg. Weekblad voor Kerk en Christendom. Het gebeurde in een rammelende stadsautobus. Bij een halte stapt een nog jonee vrouw in, met twee kin deren een jongen en een meisje bij zich. Zij gaat zitten op de laatst-overgebleven plaats, en neemt het meisje op haar schoot. Het jongetje blijft in het pad staan en leunt tegen de moeder op. Er is iets ondefinieerbaars aan het drietal, waardoor het de aandacht op zich vestigt. Het ziet er niet bepaald arm uit, maar het heeft niettemin iets zieligs en deernis wekkends. De moeder ziet uit ver moeide, oude oogen in een nog jong en intelligent gezicht; de kinderen zijn schuw en ouwelijk. Met z'n drieën wekken zjj de sympathie van de overige reizigers. En als dan ook de jongen zich nauwelijks overeind kan houden in de hobbelende bus, tilt een buur vrouw hem liefdevol op haar schoot. Met schuwe verbazing blikt het jog naar de vreemde dame, maar eDkele straten verder komt er reeds eenige vertrouwelijkheid in zijn hou ding en zelfs waagt hg het te glim lachen naar de vreemde. Vanaf moeders schoot heeft het zusje dit alles met klimmende verbazing gadegeslagendan opeens klinkt haar ijle stemmetje boven 't rumoer van de rijdende bus uit„Mutter, wissen die Leute nicht dass wir Juden sind Ja, natuurlijk aldus „de Neder lander" weten wg wel, dat zg Joden zgn, doch wg handelen uit een anderen geest. „Wij Helaas heeft een uit den vreemde beïnvloede agitatie ook ten onzent het „christelijk denken van velen reeds vertroebeld. Berichtendienst. Nu we weer spannende dagen be leven, is de luchtbescherming van onze gemeente weer voorbereid op dingen, welke hopelijk niet gebeuren zullen. Om op alles voorbereid te zijn, is een gedeelte der dienst in functie getreden, o.a. de Berichtendienst Dit is de dienst, welke in samenweiking met de Luchtwachtpost de meldingen van vliegtuigen en eventueel ernstiger feiten verzorgt. Deze dienst is continu bezet, wel iswaar is een flink aantal vrijwilligers hierbij ingedeeld, maar naar het inzien van het Hoofd der L.B.D. is het aan tal hiertoe behoorende personen veel te gering, waardoor de ingedeelde menschen te vaak opgeroepen moeten worden. Het Hoofd der L.B D. hoopt, dat dit kan veranderen, door een be roep te doen op de mannen van Ven ray, ook de ouderen, komen evengoed in aanmerking, om zich voor deze ienst vrijwillig aan te melden. Mocht de nood hoog stijgen, dan zullen de inwoners van Venray wel vragen om hulp van de L-B D., maar omgekeerd heeft de L.B.D. dan het recht om nu uwe medewerking te vragen. Wordt deze niet verleend, dan kan de L B.D. ook minder goed helpen in werkelijk gevaar. Zou deze poging om dezen dienst volledig te bezetten niet mogen slagen, dan zal waarschijnlijk moeten overge gaan worden tot het opvorderen van uwe diensten door den Burgemeester op last van art. 12 der Luchtbescher- mingswet. Het is te hopen, dat zich nog velen zullen opgeven, wat kan geschieden bij de Arbeidsbeurs en bij het Hoofd der L.B D., waardoor dan de vordering door den Burgemeester achterwege kan blijven. Hoofd L B.D A. BUWALDA. Nu van hoogerhand bevel is gegeven tot permanente bezetting van den Com mandopost en berichten- en radiopost, wordt met het oog om dezen dienst behoorlijk te functioneeren, een drin gend beroep gedaan tot de burgerij, om zich alsnog voor die diensten aan te melden. Hoe meer menschen, hoe minder dienst. Thans zijn reeds 25 flinke personen als lid opgegeven. Aanmeldingen of inlichtingen bij den Heer Buwalda, of de Heeren V. Pijls en Fr. Schols, resp. voorzitter en se cretaris der Venraysche Burgerwacht. Voedselbureau Venray Leunensche weg 15 leder belanghebbende ontvangt deze week wederom een Registratiekaart voor de volgende Distributieperiode. Deze kaarten behooren volledig in gevuld en onderteekend vóór 18 April te worden ingezonden. Duidelijk de bedrijfsgrootte invullen. Onvolledig ingevulde of niet getee- kende kaarten worden geretourneerd. Zitdagen voor de komende week zijn als volgt: Dinsdag van 2 tot 4.30 aan de Heide. Woensdag van 9 tot 12 teYsselsteyn en van 130 tot 4 30 te Merselo. Op de zitdagen kunnen de Rigistra- tiekaarten worden ingeleverd. VoedselL ureau Oirlc Registratiekaarten voor de periode 29 April - 27 Mei zijn weer thuis. Verzoeke deze nauwkeurig in te vullen. Bedrijfsindeeling en daaronder gestelde vragen, alsmede handteeke- ning van den georganiseerde niet ver geten. Op niet onderteekende kaarten mag geen toewijzing worden gedaan. Kaarten vóór 18 April e.k. terug te bezorgen. Woensdag 17 April zitdag te Cas- tenray van 8 30 tot 11 30 v.m. Te Leunen van 1 tot 4 30 n.m. Op deze zitdagen kunnen de kaarten ingeleverd worden. DISTRIBUTIE KRING BUREAU VENRAY. Met ingang van 12 April tot en met 9 Mei a.s. geeft bon no 20 der Rijks- distributiekaart recht op het koopen van een kwart kilogram peulvruchten. Gedurende het tijdvak 12 April—2 Mei geeft de met 16 genummerde bon recht op het koopen van 1 kilo suiker. Bonnen gemerkt: „1/4 suiker of 1/2 peulvruchten" geven recht op het koo pen van rssp. een kwart en de helft van de op de andere bonnen voor het zelfde artikel verkrijgbare hoeveelheid. Zooals reeds bekend gemaakt is, moeten de volgende week op 15, 16, 17 en 18 April de opplakvellen met bons van suiker en peulvruchten wor den ingeleverd; door iedere detaillist op de voor hem aangewezen dag. SCHAEPMAN. Burgerlijke Stand Venray. Aangiften van 5 tot 12 April GEBOREN Johanna P. M. Willems, St.Antoniusstr. Maria P. W. Strijbos, Castenray Sebastiaan L. P. M. Rutten, Heide Antonia W. Th. Swaters, Overl. weg Wilhelmus L. P. Claessens, Wilh straat Jacoba H. Ehren, Maasheesche weg Josephus J. Vermeulen, St. Odastraat Henricus M.A. M. Vermeulen, Oostrum Johanna W. F. Peeters, Hiept GEHUWD: Peter J. H. Voesten, 34 jaren, land bouwer, Heijde en Johanna P. Geerets, 28 jaren te Ysselsteyn. Peter J. M. Direks, 25 jaren, land bouwer, Blakt en Johanna M. H. Op Heij, 25 jaren, te Deurne ONDERTROUWD Bernardus A. Jacobs, fabr.arbeider te Maashees en Leonarda H. Sijbers, Schutterspad Conrardus H. M. Arts, schilder, Heu velstraat en Josephina W. F. Sijbers, Schutterspad Peter Michiels. brievenbesteller, An- toniusstraat en Elisabeth A. Rosbender te Doorn. Karei H Noy, verpleger, Stationsweg en Maria E. H. L. Bom, Landweeitweg. Peter H. Derckx, landbouwer, Bui tenweg en Catharina W. Gooren, Bosch huizen. OVERLEDEN Karei L. Rossen, 11 maanden, Over- loonsche weg. Ed. J. W. Wijnhoven, oud 2 j., Oirlo. Franciscus M. G. Janssen, oud 13 maanden. Leunen. Kerkelijke Diensten. DEKENAAT. PAROCHIE-ACTIE: dageli|ksche vertegenwoordiging van het ge zin in de H. Mis. PAROCHIEKERK. Gironummer 136144. Heer der weekkap. Beiten. Morgen ZONDAG de H. Missen om 6, 7, 8, 9 en 10 uur. 7 uur H. Mis voor Trui Poels vanwege de Congre- gratle, Congregratie-mis en algem. H. Communie. 7 uur leesmls voor een bgz. intentie. Na de Hoogmis JongenscoDgregatie voor alle school vrije jongens. Om 21/i uur bijeen komst van de propagandisten der kleine Congregatie op het K.J.V.- gebouw, half 3 kinderlof, 6 uur Lof. MAANDAG half 7 zielmis, 7 uur leesmls, half 8 best. jaarg. voor Joh. Hub. Rooyackers, 8 uur gest. jaarg. 2de klas voor Johanna van de Pasch, ouders en familie, 6 uur Lof. 's Avonds 8 uur recollectie voor Credo Pugno en bestuur Werklieden vereniging. DINSDAG half 7 leesmls voor Jos. Hendriks, 7 uur leesmis, half 8 best. jaarg. voor Herman Timmermann en Allegonda van Bergen, 8 uur leesmis voor het huwelijk van Franciscus Linskens en Johanna Linders. WOENSDAG half 7 leesmis voor Mart. Linders, 7 uur leesmis voor Jacobus Hendriks, echtgenoote en overl. kinderen, half 8 leesmls voor overl. fam. Linskens-Linders, 8 uur best. jaarg. voor Leonard Takken, zijne echtgenoote en hun zoon Jean. DONDERDAG half 7 leesmis voor Leonard van Dijk, 7 uur te Veltum H. Mis, kwart na 7 Sacramentsmis en generale H. Communie van de leerlingen der meisjesschool, 8 uur gest. jaarg. voor Peter Baltissen en beide echtgenooten. VRIJDAG half 7 en 7 uur leesmis, half 8 best. jaarg. voor de overl. fam. van Meijel-van Megen, 8 uur gest. jaarg. 2de klas voor Johanna Antoinette Jetten. ZATERDAG half 7 O. L. Vrouwmts, 7 uur leesmis, half 8 best. jaarg. voor de vrouw van Eduard Messe- maeckers, 8 uur gest. jaarg. voojr Mathgs Derks, 6 uur Lof. H. Familie. In de week van 14—21 April hebben de volgende leden van deH. Familie het feest van hun Patroon heilige D. v. d. Hulst, P. van Kessel, Math. Linders, Alb. Janssen, Ant. Thijssen, H. Sijbers, P. Swinkels, L. Custers, Th. Maassen, H. Tacken, P. van Opbergen, J. van Opbergen' J. Pijpers, P. Broers. JEUGDWERK. STERGROEP. Woensdag half 5 Bernadette en Lldwlnagroep. Alle standsorganisaties. Woensdag 8 uur vergadering. Trouwe opkomst verwacht. Poetsen door de K.M.J.V.-ers. K.B.J.V. Donderdag 6 uur kringvergadering voor groepleidsters en propagandis ten. Congregatie. Zondag 7 uur Congregatie-mis voor Truus Pcels. Om 2 uur geen kleine Congregatie. PATERSKERK. Morgen ZONDAG, 3de Zondag na Paschen. De H. Missen om 5, 6 en 7 uur. Om 8.15 de Hoogmis. Gelegen heid om te biechten aan de Epistelzijde na de H. Mis van 5 uur. Om 4.45 gez. Vespers, om 5 30 Lof. DINSDAG, hernieuwing der pro fessie. Gedurende de uitstelling van 't Allerheiligste te verdienen volle aflaat Om 7.30 plechtige Hoogmis, w arna de hernieuwirg der professie. Om om 4.45 gez. Vespers, om 5.30 Lof ter eere van St. Antonius. VRIJDAG om 7.30 gez. H. Mis. Om 5.30 oefening van deH.Kruisweg. Op de weekdagen zijn de H. Missen om 5.30, 6.15, 7 uur en 7.30. Dagelijks om 7.30 'n H. Mis voor klooster en weldoeners. H. H. MISSEN. Zondag om 6 uur voor overl. fam. van MegelWillems, om 7 uur voor Gerard Pouwels. Maandag 615 voor overl. fam. Dinsdag 7 uur voor P. Hendriks. Woensdag 7 u. voor P. Hendriks. Vrijdag 7 uur voor Hend. Houwen en Marg. Boegen. Zaterdag 7 uur uit dankbaarheid. DERDE ORDE. Morgen Zondag Bestuursvergade ring. Jonge Derde Orde. Zondag kerkelijke viering van het eerste lustrum afd. meisjes. Om 2 uur plechtige kerkelijke vergadering, tevens professie der novicen en inkleeding postulanten.

Peel en Maas | 1940 | | pagina 2