Buitenland. Provinciaal Nieuws was al nuttig voor de voedsel schaarste. Nu begaat elke kippen houder, die zijn kippen niet laat select eeren een fout, die niet goed te praten valt. Hoe koud ik mijn tanden Meisjes en jongens, nu je nog jong bent, luistert eens naar mij Jullie weet evengoed als ik, dat de een betere tanden heeft dan de ander, ja, sterker Dog, jullie zult misschien wel eens hebben gemerkt dat een jongen uit je klas, die nooit zijn tanden poetst, nog nooit naar den tandarts is geweest en dat al zijn tanden en kiezen nog gaaf zijn. Hoe komt dat Ik ken dien jongen niet. maar wellicht is zijn gebit sterker, dan dat van jullie. Ook kan het zijn, dat hjj altijd tarwebrood eet in plaats van het weeke, versche wittebrood. Jullie moeten n.l. weten, dat het bruine brood gezonder is, dan het witte, vooral voor 't gebit. Wit brood wordt bij het kauwen kleverig en blijft tusscben je tande - en kiezen zitten en bederft daar het gebit. Misschien eet die jongen veel zure appels, knollen en wortels en jullie weeke en zachte bananen. Wat die jongen doet is veel beter voor het gebit. Misschien eet die jongen eeD appel na zijn avondeten en gaan jullie met een snoepje naar bed. nadat eerst heel vlijtig alle tandeD en kiezen gepoetst zrjn. Wat die jongen, die zulke goede tanden heeft, doet, is voor het ge bit veel beter, 's Avonds voor het gaan slapen, de tanden en kiezen goed poetsen, is prachtig, maar dan niet meer snoepen, als je slaapt, moet het gebit nog prachtig schoon zijn Het kan ook zijn, dat de tanden van dien joDgen regelmatig staan en nog volledig aanwezig zijn, ter wijl die van jullie kris en kras door elkaar staan, met hier en daar tusschenruimten, doordat er kiezen zijn getrokken. Als kiezen te vroeg worden uitgetrokken, staan de andere later niet meer netjes naast elkaar, en zoo komen er hier en daar schuilhoekjes, waar gemakkelijk etensresten kunnen blijven zitten Eu toch heeft die jongen, met dat goede gebit nog meer te doen, dan bruin brood, appels en wortels te eten Hij moet natuurlijk ook zor gen, dat zijn gebit goed schoon is, vooral voor bij gaat slapen. Maar hij moet, evenals jullie, geregeld elk half jaar zijn mond laten nazien door een tandarts. „Wat moet een tandarts nu doen aan een goed gebit zullen jullie vragen. In de eerste plaats kan hij de gaatjes in de tanden en kiezen veel eerder ontdekken, dan jullie. Met een spiegeltje kan hij een heel klein gaatje vinden en door dit te vullen een groot gat voorkomen. Hoe grooter het gat wordt, hoe kleiner de kans, dat de kies nog goed kan worden gevuld Maar weet j?, wat nog veel erger is? Als jullie te lang wacht, krijgt je pijn aan die kies en dan is het meestal te laat, om de tand of kies nog goed te kunnen herstellen Verder groeit er vaak tandsteen op de tanden en kiezen en dit moet door een tandart3 worden weggeno men. Ook kan hij jullie nog allerlei goede raad geven, als hij de mond heeft bekekeD, maar hij kan dit natuurlijk niet doen, als jullie niet bij hem komt Zie zoo, jongelui, lees dit nog maar eens over en doet dan, wat ik jullie aanraad. Zeker zullen ju'lie er geen spijt van hebben Ned. Mij. tot bevordering van Tandheelkunde. DE ALGEMEENE TOESTAND. Roosevelt en de methode-Coué. Roosevelt past op het zieke Europa de methode-Coué toe: hij suggereert ons voortdurend, dat de oorlog er eigenlijk slechts is om zoo spoedig mogelijk vrede te maken. In ieder geval zorgt hij er voor, dat we geen oogenblik vergeten om aan den vrede te denken. Dat is inderdaad een goed ding. Zoo gauw men in ons werelddeel het geloof verliest, dat een spoedige vrede mogelijk is en men zich ver- eenigt met de gedachte, dat de strijd tot het bittere einde zal moeten wor den uitgevochten, zal hij inderdaad uitgevochten worden, precies als de vorige wereldoorlog. En dan is er voor heden zelfs nog geen sprake van vrede. De president der Ver. Staten laat zich niet ontmoedigen. Eens bood hij reeds zijn goede diensten voor den vrede aan, voorts richtte hij zich met een vredesboodschap tot de wereld, hij benoemde een persoonlijken ver tegenwoordiger bij den Paus om met dezen voor den vrede samen te wer ken en thans weer maakte hij zijn besluit bekend om een zijner mede werkers, den ondersecretaris van buit. zaken, S'umner Welles, naar Europa te zenden om daar met de regeeringen van Italië, Frankrijk, EDgeland, Duitscbland en van de neutrale staten overleg te plegen over de organisatie van den vrede. We zeggen op voorhand, dat we geen onmiddellijk resultaat van dezen nieuwen stap van den president der Ver. Staten verwachten, maar... we veronderstellen, dat Roosevelt zelve evenmin zulk een illusie koestert. Toch is z\jn actie van het hoogste belang. De wereld, de volkeren, ze mogen zich niet neerleggen bij het oorlogs - accomp li. De oorlog ia door menschen ge wekt en behoort door de menschheid te worden bezworen. Eiken keer op nieuw moet de wereld getuigen: we willen geen vrede van overheersching en verdrukking, maar de volkeren moeten elkaar in vrede hervinden op den grondslag van verdraagzaamheid, vrijheid, liefde en offervaardigheid Elk nieuw ingezet oorlogsoffensief moet vastloopen op een steeds mach tiger defensief van den vrede. De getuigenissen vóór den vrede moeten zich veelvuldiger en luider herhalen, opdat de moed verzlnke om den oor log „uit te vechten." Als men het jongste initiatief van Roosevelt in dit kader beziet, dan valt het slechts te prijzen en is het een voorname etappe in den „strjjd" tot bewerking van de wereld-psyche van den vrede. Wat wil Roosevelt? Roosevelt's pogen is dubbel; eener- zjjds zendt hg onderstaatssecretaris Sumner Welles naar Europa, opdat deze persoonlijk de gebeurtenissen, de politieke ontwikkelingen, de stem mingen in Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië gade zal slaan Dit is in zekeren zin een bedrijvig heid, welke parallel loopt met dien van Roosevelts persoonlijken ver tegenwoordiger bij den Paus, Myron Taylor, die tegelijk met Welles op a s. Zaterdag scheep gaat. Anderzijds is Roosevelt in contact getreden in informeele besprekingen met de neu trale regeeringen, in verband met het verlangen van alle onzijdige naties naar het herstel van den vrede. Het is op hst oogenblik voor den buitenstaander, nog niet duidelijk, hoe al deze feiten tot een geheel in elkaar geschakeld moeten worden Men tast echter zeker niet mis, als men meent, dat president Roosevelt materiaal aan het verzamelen is om op het allereerste moment, dat de omstandigheden hem gunstig lijken, met volle kennis van aller opvattin gen niet alleen met een vredes initiatief, maar ook met een gedetail leerd vredesplan te komen. De president der Ver. Staten gaat bljjkbaar uit van de variatie op een bekende Latijnsche zegswijze: „Si vis pacem, para pacem, als ge den vrede wilt, bereidt den vrede I De oorlogsdoeleinden van de strij dende partijen zijn zóó volmaakt tegengesteld aan elkaar, dat slechts de overwinning van de eene partjjjen de vernietiging van de andere kaas op vrede kan scheppen. De Duitsche rijksminister Dr. Frick heeft het weer eens herhaald in een spreekbeurt op een vergadering van beambten in het Duitsche museum te Müochen: „Slechts ééu overwinning is mogelijk, een Duitsche overwinning; slechts één vrede, een Duitsche vrede; deze kan niet worden bereikt door een laf compromis, maar slechts door de vernietiging van het Britsche im perium". En daartegenover heeft de Brit sche pers, naar aanleiding van Roo sevelt's initiatief, weer eens herhaald, wat het oorlogsdoel der geallieerden is. „Verleden jaar zoo schrijft de „Daily Telegraph" heeft onze ko ning de Duitsche leiders gewaar schuwd, dat het Britsche rijk de wapens niet zou neerleggen, vóór Europa bevrijd zou zijn van de vrees voor agressie. „De president der Fransche repu bliek heeft hieraan toegevoegd, dal Frankrijk moet voortgaan te strijden voor een vrede, gegrondvest op recht vaardigheid, voor herstel van het Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Polen aangedane onrecht. „Ieder staatsman en elke partij in de twee landen hebben zich niet al leen verbonden, maar willen vurig die doelstellingen ten uitvoer leggen, wat het ook moge kosten". In denzelfden geest schrijft ook de diplomatieke redacteur van de „Ti mes". Roosevelt, zegt hij, weet, dat de vrede niet verzekerd kauworden met formules en frazen. „Men zal, het is duidelijk, geen vrede kunnen hebben, vóór den Polen en den Tsjechen de vrijheid is terug geschonken. „Laten we hopen, dat Welles, na zijn bezoek aan de vier Europeesche hoofdsteden, ook Duitschland aan het werk zal mogen zien in Polen en in Tsjechië „De Daily Mail" schrijft, dat Cor ded Hull zeer goed weet, dat Enge land en Frankrijk geen vredesvoor waarden kunnen overwegen, die het voortbestaan zouden dulden van een machtig en agressief Duitschland dat geen concrete waarborgen zou geven voor zijn goed gedrag in de toekomst. Ook in de Fransche Kamer, die weer eens voor 'n dagje bijeen is ge weest (waarover straks nog nader) heeft men een motie van vertrouwen nog wel met algemeene stemmen aangenomen, waarin wordt uit gesproken, dat de oorlog „tot de overwinning" moet worden voortgezet. En wat men van plan is met de overwinning te doen, daarover bestaat in Frankrijk geen verschil van meening. De Fran- schen zullen geen oorlogseinde als een overwinning kenmerken, welke niet de verscheuring van het Duit sche rijk in verschillende staten met zich brengt. Als Summer Welles naar Europa komt om een vredesbasis te zoeken, waarop de oorlogvoerende partijen elk haar eigen vrede zouden kunnen bouwen, dan deed hij beter met thuis te blijven en hier geen illusies naar toe te brengen, welke noodzakelijk op bittere teleurstelling moeten uit- loopen. Maar dat is het doel van den Amerikaanschen boodschapper dan ook niet. Zelfs is nadrukkelijk vast gesteld, dat Welles niet komt be middelen. Welles schijnt net te willen doen, alsof er geen oorlog i3 in Europa, doch of ons werelddeel enkel noodig heeft een goede organisatie van zijn vrede* Wellis heeft tot opdracht om na e gaan, of en hoe een gezond In ternationaal economisch stelsel zou zijn te bedenken en in te voeren, dat een vreedzamen interna* ionalen handel mogelijk maakt, de noodzaak van bewapening overbodig maakt en de driften tot verovering doet be daren. Daarom zal hij nagaan, wat de behoeften der verschillende volkeren zijn; ook met de regeeringen van de neutrale staten zal hij in verbinding treden. Als het onderzoek resultaat wekt, is te verwachten, dat Washington aan Europa misschien wel aan heel de wereld een plan zal voor leggen vanzoo zouden alle volke reu in hun behoeften kunnen voor zien, tot welvaart en samenwerking kunnen komen zoo zullen allen in vrede het doel kunnen bereiken, waarvoor thans ieder voor zich strijdt, de tegenpartij en zich zelf verarmendezoo zullen wapens overbodig worden. En inderdaad, wanneer de regee ring der Ver. Staten zulk een plan zou kunnen ontwerpen, dat onge t wijfeld offers zal inhouden voor alle volkeren, welke thans een eenzijdige mate van welvaart genieten, dan zal de oorlog niet kunnen voortdu ren, tenzij waanzin cn machtswellust hart en verstand der regeerders ge richt houden op het eenmaal gest elde oorlogsdoelde vernietiging van de tegenpartij. Maar als een goed orga nisatieplan van den vrede eindelijk zal zijn uitgedacht, dan zullen er nog meerdere maanden zijn verloo- pen en de inspanning der oorlog voerenden tot een mate van uitput ting hebben geleid, welke de geneigdheid tot een eervollen vrede zal hebben vergroot. Waarschijolijk is Duitschland wel de partij, welke het meest een eco nomische en finantieele ineenstorting door uitputting moet vreezen en daarom is het niet zoo verwonder lijk, dat het jongste initiatief van Roosevelt in Berlijn hoop gewekt heeft, al neemt men daar natuurlijk uit tactische overwegingen officieel de noodige terughoudendheid in acht. .Bijna zonder uitzondering zoo meldt een Un. Press, bericht uit Berlijn wordt het Amerikaansche bezoek in Duitsche kringen van harte welkom geheeten, ofschoon men zich geen illusies maakt, wat betreft de moeilijkheden, die zich voor kunnen doen, alvorens het Duitsche standpunt met het Britsche en Fransche standpunt tot overstem ming gebracht zouden worden, althans zooals de zaken thans staan. „Tegelijkertijd zijn velen van mee ning, dat de president van de Ver- eenigde Staten het eenlge hoofd van een groote mogendheid is, die vol doende autoriteit bezit, om zulk een taak met eenige kans van succes op zich te nemen." Niet alleeo in Washington is het, dat men de gedachte koestert, dat de vrede voorloopig niet is te her stellen door de tegenstellingen in de oorlogsdoeleinden te overbruggen, doch slechts door voor den vrede een nieuwe basis te scheppen. In Volkenbondskringen wordt op het oogenblik een actie gevoerd, welke parallel loopt met die van Washington. We doelen hier op de conferentie in het Vredespaleis, welke de vorige week werd besloten. Het besluit dezer Volkenbondsconfe rentie was de instelling eener econo mische commissie van 32 ledeD, van welke het voorzitterschap werd aan geboden aan en aanvaard door Dr. Coljjn. Ook deze commissie zal zoeken naar een bster economisch stelsel, dat de autarkie moet ophef fen en den vrijen internationalen handel herstellen. De wereld begint er van doordrongen te geraken, dat het in de toekomst in menig opzicht anders en beter zal moeten gaan. In het comité, dat daartoe de vraagstukken der internationale sociaal-economische samenwerking zal krijgen te onderzoeken, zgn 24 landen vertegenwoordigd. Het stemt bemoedigend, dat zulk werk in oorlogstijd ter hand blijkt te worden genomen. Ten besluite nog een enkel woord over de zitting der Fransche Kamer, waarvan we hiervoren terloops ge waagden. Minister-president Daladier neeft er in die zitting met grooten nadruk op gestaan, dat hij onmid dellgk zou kunnen antwoorden op een interpellatie Leon Blum (den socialistenleider) over het algemeen regeeringsbeleid inzake den oorlog. Hij had het over een abcès in het nationale leven dat onmiddellijk moest worden door gesneden en doelde er daarmee op, dat, met welk een kracht men ook tegen het communisme optreedt, de vijandelijke propaganda voortgaat en de meest arglistige vormen aan neemt men tracht een pessimisme te verbreiden, waarvoor geen enkele grond aanwezig is. Daladier deed o.m. voorlezing van een onlangs bg een huiszoeking in beslag genomen vragenlijst, waarop agenten der gestapo in Frankrijk antwoord moeten geven. Agenten van de gestapo moeten zeggen, of Daladier geliefd is bij het volk, hoe het met zijn prestige staat, wie zijn tegenstanders zijn, hoe het vertrouwen van Frankrijk in de Arabische wereld is, welke beteeke- nis de Fransche politie heeft enz. Leon Blum drong aan op een geheime zitting van de Kamer en hij kreeg zijn zin, ondanks het afwijzende advies van Daladier. Niet alle kamerleden echter zijn gebleven. De communisten, die niet onder de jongste wet vielen, welke de Moskou-getrouwe afgevaardigden uit de volksvertegenwoordiging sluit, en die de groep van de Fransche volksunie hebben gevormd, besloten, niet aan de geheime zitting deel te nemen, om geen, verantwoordelijk heid te hebben, iDdien uit deze ge heime zitting iets zou uitlekken. Na heropening der zitting nam de Kamer eenstemmig met 534 stem men een motie van vertrouwen in de regeering aan, om den oorlog tot de overwinning voort te zetten. De motie was onderteekend door de leiders van alle kamergroepen. Na het aannemen van de motie heeft de voorzitter van de kamer, Herriot, een toespraak gehoudeD, waarin hij o a. zeide, dat niets de nationale eensgezindheid kan breken. De rede van Daladier werd door alle leden van de kamer staande toegejuicht. Dc familie van den landverrader. De dochter en de echtgenoote van ien Finschen landverrader Kusinen, die door Moskou tot „hoofd der Finsche volksregeering" is geprocla meerd, bevinden zich beiden in Fin land en strgden voor de ware Fin sche onafhankelijkheid tegen de bolsjewisten. Beiden zijn zij lid van de Lotta-beweging en werken als vrijwilligsters voor het Finsche leger Ook de beide zoons van Kusinen dienen in het Finsche leger in den strgd tegen het Roode leger. VENRAV, 17 Februari 1940 Openbare vergadering van den Gemeenteraad te Venray. Gistermiddag hield de Gemeente raad van Venray eene openbare ver gadering. waarin de navolgende punten behandeld werden 1. Notulen der openbare verga dering van 29 November 1939 en die der besloten zitting van dien dag (deze laatste liggen voor de Heeren Raadsleden ter inzage bg den Se cretaris). 2. Ingekomen stukken a. dankbetuiging voor verleend subsidie Fanfare St. Oda, Merselo. b. als voren Harmonie Sub Matris Tutela, Oostrum c. alsvoren Kon. Ned. Toeristen bond A N.W.B., 's GraveDhage. d. alsvoren R. K. Vereeniging Moederschapszorg, Heerlen. e. proces-verbaal kasopname Ge meente-Ontvanger 4e kwartaal 1939. f. idem idem le kwartaal 1940 g. besluit van Ged. Staten tot goedkeuring Raadsbesluiten d.d. 29 November 1939 betreffende wijzigiDg begrooting 1939. h. alsvoren betreffende aangaan van een kasgeldleening. 3. Voorstel van B. en W. om H. Gooren te Venray-Ysselsteyn voor een termijn van 2 jaar uitstel te verleenen van de verplichting tot het stichten van een woning op den door hem van de gemeente gekoch- ten gronden onder Yss6lsteyn. Bg den verkoop van bedoeld per ceel is bedongen, dat daarop vóór 1 Januari 1940 een woning zou moeten gesticht worden. Waar Gooren thans in militairen dienst is, heeft hij uitstel gevraagd tot een jaar na de demobilisatie. Burge meester en Wethouders achten het gewenscht het uitstel voor twee jaren te geven dus tot 1 Januari 1942. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om Wed. M. Geerets te Venray-Ysselsteyn voor een termgn van 2 jaar uitstel te verleenen van de verplichting tot bebouwing van den door haar van de Gemeente gekocht en grond. De Wed. Geerets moest volgens de koopacte bouwen vóór 1 April 1939; haar werd reeds eenmaal uitstel verleend tot 1 April 1940; in verband met de veranderde tijdsomstandig heden wordt thans 5 jaren uitstel gevraagd; Burgemeester en Wethou ders stellen voor met het oog op den ongunstigen tgd om te bouwen wel wederom uitstel te verleenen, doch slechts voor twee jaren, dus tot 1 April 1942. 5. Voorstel van B en W. om de huur der thans door W. Relouw be woonde woning Kruisstraat 7, weer met 6 jaar te verlengen. Deze huur was verloopen met 31 December 1939. Waar Relouw ge regeld de huur heeft betaald en ook overigens zich als een goed huurder en bewoner heeft gekenmerkt, ls er geen bezwaar tegen hem over eenkomstig zijn verzoek de woning verder te verhuren voor den termijn, waarvoor goedkeuring van Ged Staten te verkrijgen, zjjnde hoogstens 6 jaren. 6. Voorstel van B. en W. tot rui ling van grond te Castenray met de Wed. H. Kuypers aldaar. Deze ruiling wordt in het belang van beide partijen geacht. Bg het ter inzage voor de Raadsleden ge legd verzoek is een situatieteekening gevoegd. 7. Voorstel van B en W. tot ver koop van de in verband met de beken- normalisatie benoodigde gemeente eigendommen aan het Waterschap der Noord-Limburgsche Beken ten Westen der Maas. Het ontwerp-Raadsbesluit ligt met bgbehoorende teekeningen en om schrgving ter inzage voor de Heeren Raadsleden. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan den heerL.C.G. Sala, die zich heeft aangemeld als gegadigde voor twee perceelen van Sectie C Nr. 5870 aan den Oostsin gel om daarop dan één woning te stichten, afwgking toe te staan van den in het Raadsbesluit van 8 April 1938 Nr. 34/27, goedgekeurd door Ged. Staten bjj besluit van 29 April 1938, 2e Afd. La. 5554/8 K, gestelde elsch' dat op elk aangekocht terrein een woning moet gesticht worden. 9. Voorstel van B en W. om aan Hare Majesteit de Koningin te ver. zoeken de afwijking van den eisch, gesteld in het le lid van art. 19 der Lager-Onderwijswet 1920 andermaal voor een termijn van vgf jaar toe te staan. Bedoeld is hier de eisch, dat in elke gemeente openbaar lager onder wijs moet worden gegeven, van wel ken eisch echter telkens voor 5 jaren door de Kroon afwgking kan worden toeges'aar. Deze afwgking heeft de gemeente in 1935 bij de op heffing van de laatste openbare lagere school (Heyde) gekregen tot en met 31 Maart 1940. 10. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der Algemeene Politieveror dening. Het betreft hier vervanging van art. 50 betreffende het maken van hinderlijke muziek of ander ge luid door een nieuw artikel overeen komstig eene voor de Heeren Raads leden ter inzage liggende circulaire van den Heer Commissaris der Ko ningin. Het ontwerp-besiuit ligt mede ter inzage. 11. Voorstel van B. en W. tot aankoop grond Haenraets in verband met de verbetering van den Mer- seloscheweg. Teekening en schattingstaat liggen voor de Heeren Raadsleden ter in zage. 12. Voorstel van B. en W. tot verleenen van voorschotten op de exploitatievergoeding over 1940 als bedoeld in art. 103 6e lid der Lager- Onderwgswel 1920 voor de bijzondere scholen voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs. Ontwerp-besluit ligt ter inzage voor de Heeren Raadsleden. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging en aan vulling der gemeentebegrooting 1939 MGR. DR. POELS In den toestand van Dr. Poels is een blijvende verbetering ingetreden De Doctor vierde Woensdag zgn 72sten verjaardag. Velen zouden hem willen geluk- wenschen, maar zij zijn daartoe niet in staat. De gezondheid van den doctor is geschokt en wijs artselijk voorschrift heeft rust vcorgeschre. ven in een omgeving, die werkelgk rust brengen zou. Volgens de laatste berichten, was de behandelende geneesheer, die den doctor dezer dagen bezocht, niet ontevreden, maar de doctor zelf, die nooit ziek was, vindt het gedwongen rusten alleen reeds een bewgs, dat hij ziek is. Deze sterke schijnt het onbegrijpelijk te vinden, dat de na tuur tenslotte ook een robuust lichaam als het zgne, maar eenigs- zins zou kunnen knauwen. Wij begrijpen, dat het mgr. Poels hard valt, ver van zijn huis, van zijn goede vrienden, zijn trouwe mede werkers, zgn zoo vertrouwde mede werkers, zijn zoo vertrouwde mijn streek te moeten rusten. Voor een gevoelige natuur als de zijne en voor een temperament vol rusteloo- ze activiteit, is de rust een offer. Maar de doctor moge weten, dat velen hem ook in zijD rust niet vergeten en dat zij hem, ten teelcen van dank en meeleven, een hartelg- ken groet zenden met den oprechten wensch, dat God hem geve wat goed is. Bovenal de zekere vreugde te weten, dat een jonger geslacht uit de school van Pius XI, hem, den reus uit de garde van Leo XIH, niet vergeet, maar mede door zijn voorbeeld en woord gevormd, moe dig en optimistisch den komen tijd tegemoet gaat. Plechtige Eerste H. Mis. Onze dorpsgenoot, de Eerw. Frater G. van Meijel, Deurnesche weg, hoopt op Tweede Paaschdag in de Pa rochiekerk zijn plechtige eerste H. Mis op te dragen. Frater Clodald van de Orde der Minderbroeders Franciscanen, zal op Zaterdag 3 Maart a.s. te Weert in de kloosterkerk door Mgr. Lem- mens tot priester worden gewgd. Voor Finland. De opbrengst van het inleggeld en de inzameling bij de ski-wed strijd in de Boschhuizerbergen, be stemd voor het Roode Kruis in Finland, bedroeg f 35. LUXOR THEATER. Heden Zaterdag 8 uur en Morgen Zondag 5 en 8 uur vertoont Luxor U: „PARIJSCHE ONDEUGD." Parijsche ondeugd is verre van origineel. Het is het eertgds beroem de verhaal van vermeende vergissin- gen van vrouwelijke geslepenheid eD mannelijke naïviteiten, dat zich af speelt rond en in de onwaarschgn igke luxe van een Amerikaansch hotel-van-de film. Men vraagt zich af, of dit verhaal nog wel ooit tot verfilming zou zgn gekomen wan neer Hollywood toevallig niet beslag bad weten te leggen op de jonge en begaafde Fransche actrice Danielle Darrieux, die voor groot geld naar Atqerika overstak en er zooveel spgt van had, dat ze na de drie eerste films met haastigen spoed de Fransche filmstudio's weer opzocht. Danielle komt naar New York als doodarm meiske en een vriendin weet haar ervan te overtuigen, dat er voor een dame als zg, heel wat manieren zgn om gemakkelijk aan contanten te komen. Met behulp van een spaarzamen, doch vriende lijke ober, die al zgn spaarduiten waagt aan 't experiment gaat Danielle vermond als rjjke schone op jacht. Ze jaagt naar een ezel en ze vind< dien voor ze 't eigenlgk verwacht Het is een Canadeesch millionnairs- zoontje waarvan men den indruk krijgt, dat het eigenlgk nog veel te groen is, om heelemaal alleen in 't groote Parijs los te mogen loopen. Danielle stuit echter op tegenstand in den vorm van een vriend van 't slachtoffer Tim Trevor, die ook vele millioenen bezit, maar bovendien blijkbaar een gezond stel hersenen. Daar gebeurt dan 't niet onver wachte wonder dat Jim en Danielle tot de ontdekking komen, dat ze elkaar zeer hevig beminnen en dat Firma v. d. Munckhof Boekhandel Venray 3. Heffing Deze bedn koffie, hetgee 100 KG. hie koffie. Gesc 40 000 000 K.G f 8 millioefi! 4. Suikera HeffiDg Geschatte op millioen. Het aantal vooral teng< aantal „mo Amsterdam 1 tegen 7151) echtscheiding bedroeg, steej is tevens 't einde van de film. Als tweede hoofdfilm vertoont Luxor U: „KERELS UIT ÉÉN STUK" met Mac Laglen. Ruwe zeebonken, ongecompliceerde naturen, wier taal een vuistslag of een heldendaad is. Een nieuwe mach tige creatie van Victor Mc Laglen in een gezonde frisse zeemansfilm vol dramatische gebeuren, humor en heldenmoed tot in den dood terwille van „het mei9je". Laat 'r met rust snauwt Vic en de herrie is in volle gang. Kerels uit één stuk moet U gaan zien. CASTENRAY. Vorige week Dins dag trad alhier het militairen-ge zelschap „Het Zingende Zalmpje" op ten bate van O- en O Een mooi doel, jammer dat de belangstelling van de zijde van het publiek sleGhts matig was. Op Donderdag gaf de vereeniging R. K. Jonge Boeren een feestavond voor de eigen gemobiliseerden. Het doel hiervan was om onze eigen soldaten nog eens zooveel mogelijk allemaal tegelijk eens bgeen te krijger. Bijna allen waren present, en ook goed voldaan over den avond. Eerst werd hen een koffietafel aan geboden, die alle eer aangedaan werd. Verder waren ook alle jonge en oudere boeren en boerinnen genoo- digd. De opkomst was zeer goed. Na het openingswoord door voor zitter Rambags werd er een gedeelte van de landbouwfilm en de boerin- neDfilm vertoond. Door een misver stand kon de jonge boerenfilm niet gedraaid worden. Hierna volgden nog gymnastiek, zang en voordracht, zoodat het een gezelligen avond is geweest. Namens de militairen dankte onze oud-voorzitter sergeant Emonts, waarbij hjj tevens de hoop uitsprak weer spoedig in het burgerleven te mogen terugkeeren. Moge op meerdere plaatsen de jonge boeren zoo'n avond voor hun eigen soldaten organiseeren, want dat doet de jongens werkelgk goed. dat ze eens allemaal bgeen komen. Kerkdief aangehouden. De Kon. Marechaussée te Horst heeft thans aaDgehouden en na on derzoek naar het Huis van Bewa ring te Roermond overgebracht den zwerver J. M. van K. afkomstig uit Eindhoven, ^een berucht kerkdief, die ook thans wederom tal vanoffer- bloklichtiDgen in verschillende ker ken op zijn geweten heeft. In de R K. Kerk op den Meldersloo alhier is hij de laatste maanden zelfs tot driemaal toe geweest. De laatste keer, dezer dagen sloeg echter niet hg, maar de Kon. Marechaussee zgn slag. Prov. Staten van Limburg. In de vacature mr. dr. ir. W. A J. M. van Waterschoot van der Gracht (wegens vertrek uit de pro vincie) is door den voorzitter van het Centraal Stembureau tot lid vau de Prov. Staten van Limburg be- Doemd verklaard de heer F. J. Crom- bag te Heerlen. Levendige smokkelhandel in koffie. De laatste weken heeft zich spe ciaal in de streek van Koningsbosch onder Echt een levendige handel in koffie ontwikkeld. Honderden kilo's koffie werden in enkele weken tijds door de vele grenswinkeliertjes ver handeld en ook particulieren deden aan den handel mee. Zelfs het zg. hermetisch gesloten zijn van de Oos tergrenzen scheen geen beletsel te zgn voor den afzet van de koffie in deze zoo bjjzonder 'dun bevolkte streek. Toen echter de crisiscontroledienst lont rook was het spel en de handel spoedig ten einde. Te samen met de Rijksveldwacht werd op tal van plaatsen huiszoeking gedaan en bg meerdere inwoners gingen meerdere baaltjes koffie terug naar Roermond. Verschillende processen verbaal wer den opgemaakt. Ook enkele leveran ciers deelden hierin. Gemengde Berichten NIEUWE BELASTINGEN. Ten behoeve van het Leeningfonds. Op benzine, koffie en suiker, Verhooging successiebelasting Minister De Geer heeft een wets ontwerp ingediend tot heffing van een aantal belastingen ter dekking van een uitgaafpost over 1940 van f 18.1 millioen van het Leeningfonds- 1940. Deze vier voorzieningen zgn 1. Successiebelasting, De opcenten worden met 15 ver hoogd. Geschatte opbrengst over een jaar f55 millioen. 2. Benzinebelasting. Verhooging met 1.368 cent per liter. De pompprjjs stggt daardoor tot 181/, cent. Geschatte opbrengst over een jaar f 7.6 millioen.

Peel en Maas | 1940 | | pagina 6