TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS De puntjes op de i De foren waakt Voor Boeren en Tuinders KLGDSTERBALSEM Zaterdag 17 Februari 1940 Een en Zestigste Jaargang No 7 NEUTRAAL EN. NIET- NEUTRAAL. 't KAN en MOET ALLEBEI. Nederland is neutraal in dezen oorlog. Dit wil zeggen, dat ons Nederland, de Nederlandsche re geering, officieel zich niet in den oorlog steekt, officieel geen partij kiest tusschen de oorlogvoeren den; niet vóór deze en tegen die is; geen uitspraak doet, aan welken kant het recht zou zijn geen van de twee partijen be voordeelt; zich wapent en ver dedigt tegen beide kanten, als het zal worden aangevallen door een der twee, enz. Zoo is Nederland neutraal en moet het neutraal zijn, als het de neutraliteit, de zelfstandige onafhankelijkheid en de onaf hankelijke zelfstandigheid wil handhaven. Maar nu een andere vraag: Moet ook iedere Nederlander, moet b.v. zelfs de Minister-pre sident, zelfs de Minister van Buitenlandsche Zaken, de Aarts bisschop, de opperbevelhebber moeten die allen, moet iedere Nederlander ook neutraal zijn i n z ij n hart? Neen, driemaal neen. Hij moet wel zóó neutraal zijn, dat hij niets doet of zegt, wat die officieele neutraliteit min of meer in gevaar zou kunnen brengen, bv. door publieke redevoeringen of artikelen of boeken of boekjes; maar in zijn hart, in zijn particuliere overtui ging mag iedereen gerust vóór of tegen die of die partij of dat land zijn. Zoo b.v. zou iemand kunnen denken: ik ben voor Duitschland, want Engeland en Frankrijk wil len Duitschland vernietigen; En geland wil de wereldheerschap pij; het is onrechtvaardig, dat ze Duitschland geen kolonie willen geven; ik ben voor een dictatuur in dezen tegenwoordigen tijd en tegen eiken democratischen tijd en tegen eiken democratischen regeeringsvorm, wat die deugen allemaal niet. Ik ben tegen Frankrijk en Duitschland, want daar zijn de Vrijmetselaars toch maar baas; ik ben tegen de geallieerden, want die doen niets om het werkloosheidsprobleem op te lossen en dat is in Duitschland toch maar prachtig opgelost; daar zit fut in, terwijl de demo cratie krachteloos blijkt te zijn en niets anders dan een troep baantjesjagers; ik ben tegen de geallieerden om het berucht ver drag van Versailles, nu zijn zij ook eens aan de beurt enz. Zoo zou bv. iemand kunnen denken: ik ben tegen Duitschland of juister tegen het nationaal- en mag men niet neutraal zijn socialistische regiem, dat op 't Want dat is de volledige bar- oogenblik Duitschland beheerscht baarschheid, de vernietiging van want het vervolgt de Kerk; het alle menschwaarde (zie die arme feuilleton. Roman uit het Venraysche land door Gerard Lemmens. 10. Het is lekker, de wind die Leentje zo aait, de dennegeur die er drijft die stilte die er heerst. Ze voelt zich heet, wat opgewonden. Dat getoemmel, dat gedraai, al dat kermispleizier zit haar in 't hoofd. Ze heeft straks naar huis gewild, maar nu is het schoon. Nu mocht het lang duren, lang: bent ge al eens verheid geweest ge weet toch wat dat is?... Daar is een mooi plekje voor ons getweeën Kom Dat is Leviticus. Ze stemt toe, ze aarzelt dan even weer In haar is een vrees opgeweld, dat alles met een slag kon opdampen, al dat mooie. - Hoe dat weet ze niet. Waarom? dat wist ze ook niet. Maar ze is niet helemaal gerust. Wat zei Leviticus straks ook weer met dat vreemd woord, dat ze niet begreep predestenasie Ze zitten tegen een aarde met hei begroeide wal aan, de scheiding tussen twee dennenbossen. Aan de overzij is struikhout. Er zingen nachtegalen. Schoon. Van verre rumoerelt flauw toe de kermis. Hier is het fijn. Leviet zit langs haar. Ze is niet terug gaan zitten, toen zij al gezeten was en hij vlak langs haar is komen zitten. Leviet had nog op een andere plek gewezen, 'n stuk verder het bos in, maar dat vond ze niet nodig Waarom zou men daar gaan zitten Het was hier krek zo mooi I WHt ge roken heelt hij gevraagd. is niet te vertrouwen; het voert politiek, die op geweld en macht berust, en niet op rechthet houdt geen rekening met de menschelijke waardigheidhet vernietigt het gezinslevenhet huldigt de gruwelijke keuze van den totalitairen oorlog (zie Polen); het gaat samen met Rusland en heeft het katholieke Polen voor de helft aan het duivelsche Bols jewisme verkwanseld; het ver sterkt het satanische godloozen- dom; het zei, dat 't Bolsjewisme een wereldpest was en dat het de roeping was van het natio- naal-socialisme, die wereldpest uit te roeien; en in het verre Spanje hebben ze daar ook aan mee gedaan; en nu, hoewel het Bolsjewisme een voortdurende bedreiging vormt vlak langs hun eigen grenzen, nu steken ze d'r geen hand tegen uit, allemaal vanwege het poli tieke nationaal-socialisme; overal waar het de baas wordt, vervolgt het weer opnieuw de Kerk en rooft alles weg; het drijft men- schen, die tientallen, zelfs hon derden jaren lang aan hun eigen bodem waren gehecht (zie Zuid- Tirol, nog wel bloed- en rasge- nooten) als kudden vee weg naar heel andere streken; het zegt gebrek te hebben aan levens ruimten, en het dwingt honderd duizenden z.g. Rijksduitschers uit andere landen in Duitschland te gaan wonen enz. En zoo kunnen we doorgaan en alweer een nieuw lijstje maken waarom iemand tegen Frankrijk is, want dat is geen haar beter: maar daar wordt de Kerk wel niet meer zoo vervolgd, maar daar wonen ook millioenen hei denen; en de ergste zonde tegen de natuur, de schuldige kinder beperking, is er vreeselijk enz., ook in Engeland en dat is in Duitschland toch lang niet zoo; en in Duitschland behoeven de priesters toch maar niet in hel eger te dienen en in Frankrijk wel; wat is dat niet een ramp voor het geloof enz. En dan kunnen we weer een lijstje samenstellentegen Duitsch land; dat het „foksysteem": „als er maar kinderen komen, i n en buiten het huwelijk, het is allemaal even goed, als het maar voor den Staat is", toch ook een ontzettende verwildering en ver- heidensching moet teweegbren gen enz. enz. Men ziet men kan honderd en een redenen aangeven, waar voor men voor de eene en tegen de andere is en zoo mag men ook gerust in zijn hart en ook in particuliere gesprekken zijn sympathie of antipathie uiten - als men het maar niet zoo doet, dat men de officieele neutraliteit schendt, dat men „een bevriende mogendheid" beleedigt. Alleen, ten opzichte van Rus land, van het goddelooze, dui velsche Bolsjewisme behoeft men - In het bos Zou er geen brand gevaar zijn - Wel neet zegt Leviticus. Roken geeft het pas voor een meisje Heeft ze het wel ooit gedaan Maar ze probeert het... Het geeft een lichte trilling door heur lijf, als ze de eerste trek doet. De rook kriebelt. Ja, wat is alles toch anders dan ze heeft gedroomd. Jammer, dat het zo heet is in heur hoofd. Ze had bij dat gedraai en gedans die likeurtjes niet moeten drinken. Hoort 2e wéér wat, als straks Gek, zitten hier met hun tweeën alleen in het stille bos aan de stille weg, toch meent Leentje dat er een andere, een derde, vlak bii hun moet zijn. Ze hebben maar gezwegen nadat de sigaretten aan waren. Maar nu kan Leentje toch niet nalaten te zeggen - Ik meen, dat ik wat hoorde? Ze wilt de eenzaamheid en de stilte hier voor haar, voor hen beiden. - Ge zult ow vergissen, ik heb niks gehoord. Leentje luistert even weer, ingespan nen. Nee zegt ze dan, ik hoor ook niks meer. Dat zal het bos doen De wind fluisteit in de dennen, hoog. De kermis dat dansen, die likeurtjes, deze dolce, dat zit in heur lichaam. Ze heeft het warm. Ze rekt zich even. Ze zet heur hoed af, dat zomerdopje. Leviet wilt haar helpen. Leviet I schatert ze, hoe komt ze aan dien naam Leviet, is dat niet een joodse priester, of een jeugdige cleri cus 1... En Leviet lacht: het wordt goed, en Leentje laat hem helpen bij het weinige werk dat 'n hoed afzetten met zich meebrengt, hij strijkt zelfs Leentje 'r haren even goed. Als ge het warm hebt, doe maar wat ge wilt, zegt hij. Gerust hoor, niemand ziet ons hier Wat zegt Leviet dat toch gek, denkt Leentje. En dan faoht ze weerZe stumperds van soldaten, niets dan kanonnenvleesch) de vernie tiging van alle beschaving, de vernietiging van alles, wat waar, goed, schoon, edel. mooi is in dit leven en op deze aarde; dat is het menschelijk roofdier. Ja, als Europa nog eens chris telijk was als in de middeleeuwen hoe zou er een Kruistocht worden gepredikt worden, om die moe dige, die heldhaftige, die bewon derenswaardige Finnen te hulp te komen en hoe zou die kruis tocht slagen I Maar nu mag dat allemaal niet vanwege de „politiek". Ziedaar, hoe dat de groote godsdienstige en cultureele waarde werkelijk verpolitiekt zijn in den slechten zin van het woord. We zijn nog veel te weinig politiek-katholiek of politiek- christelijk in plaats van te veel We mogen wel steunen b.v. met het Finsche Roode Kruis een som gelds te geven, maar geen soldaten, munitie, vliegtuigen enz. Dat is „politiek" Zou het niet een schande zijn, ook voor de geallieerden en voor alle landen, die nog chris telijk willen heeten, wanneer Finland na eenige maanden het zou moeten opgeven (en dat zal moeten gebeuren, menschelijker- wijs gesproken, als er niet ge holpen wordt) en dan, doodge bloed, doodgemarteld, doodge vochten zou moeten terneerlig- gen en door die satansbenden vertrapt zou worden. Wie zal dan aan de beurt zijn in die noordelijke landen Het zal denzelfden weg opgaan en dan valt de lawine vanuit het hooge noorden neer op deze lage landen... Een schande voor Europa en een vreeset ij ke straf tegelijk. Lalen we gerust bidden voor de vernedering, voor de vernietiging, voor de nederlaag van alles, wat Bolsjewistisch is of het Bolsjewisme goede kansen geeft. H. Wladimir en alle heiligen van Rusland, bidt voor de ver nietiging van het Bolsjewisme. H. Jozef, patroon der Keik, bidi voor de vrijheid en de ver heffing van onze Moeder de H. Kerk. H. Maria, machtige maagd, bid voor de vernedering van alle vijanden van de Kerk. H. Michaël, verdrijf Satan en alle booze geesten.... ZAAIER. Toen en nu Men is uiteraard geneigd een ver gelijking te trekken met den toe stand van land- en tuinbouw tijdens moesten mij ons zo eens 2 zitten. - Zoudt ge dat erg vinden - Ik Ik weet niet... En gij - Ge bent een goed Leentje voor mij Een goed meisje - Leviet schuivert zich nog wat dich ter tegen haar aan. Zij knijpt de sigaret die ze bijna steeds in 'r hand gehou dan heeft, uit en gooit 't stompje weg. De sigaret bevalt haar niet zoo erg. Ze zal er geen meer roken. Ze zwijgen. Maar er zit iets rondom hen. Het is iets schoons voor haar. De avond is mooi. De natuur is mooi. Het geurt hier en zoo heerlijk rustig. En de toren rijst ginds in de zomer- na-avond zoo mooi omhoog tegen de sterren aan, hij donkert er tegen en er is kermislicht, dat tegen de toren schijnt. De toren, die waakt over het dorp en die ze van hieruit kan zien. - LeentjeLeviet gooit z'n sigaret weg in 't zand voor hen. Leentje... er zit een zekere vibratie in zijn stem. Ik kan veel van ow houden, echt veel. Ik mag het wel... en daar opeens heeft Leviet haar hoofd genomen en heeft haar een zoen gegeven. Zo maar. In de haren. Zij laat het gebeuren. Heel even denkt ze ook weer: wat heeft de kapelaan ook weer gezegd Maar als Leviet haar wil pakken, dan weert ze zich. Nee, nee, zegt ze Ik hou echt van ow, zegt hij en veel. Zij is een meisje, dat niet zo sterk is en hij is. een jongen, die sterk is Hoe is dat Hij doet... och ja. Nee, nee, zegt ze, straks Straks I... maar ze weet niet eens wat ze er mee bedoelt. Ze is zich op eens bewust geworden, dat 't schoon als ge echt en eerlijk van elkaar houdt. Onze Lieve Heer heeft dat zoo wel gewild. Ja, maar dat het ook zoo gevaarlijk is. Liefde, dat is welgezind heid, dat is neiging, dat is wa*me ge negenheid. dat is gehechtheid, 0, dat is zo veel den vorigen oorlog en die, waarin we thans zijn gekomen. Dat men die vergelijking wil gaan trekken heeft wel reden, want nog versch in het geheugen van velen ligt, wat we toen meemaakten. De bittere nasmaak ervan hebben we nog overgehouden. In vele opzichten echter is de oor log van toen een leerschool geweest voor wat' we nu beleven. Veie maat regelen zijn nu in het vrjje bedrijfs leven ingegrepen worden. En dat is niet altjjd prettig. Doch op tfld in grijpen voorkomt veel onprettigs, dat ons later zou overkomen. Zoo distributie; die noodlg is om vele menschen te leeren, dat ze niet alléén op de wereld z(ja, doch dat de medemenschen ook recht op een plaats onder de zon hebben. Nu lijkt dat woord distributie vaak erger dan het inderdaad is. Daar hebt ge b.v. de distributie van kunstmest. Als we de normen na gaan, die gebruikt worden voor de toewijzing van stikstof, fosforzuur er. kali, dan moeten we zeggen, dat het nogal losloopt. Men zal misschien wel eens veranderen moeten van soort. Doch dat is meestal niet zoo erg. Wat van overzee aangevoerd moet worden heeft natuurlijk de meeste last. Zoo chili en de grond stoffen voor superbereiding Doch daarnaast hebben we de luchtstlk- stofmeststoffen in goeden voorraad. En als fosforzuurbron hebben we thans een ruime hoeveelheid slak- kenmeel. Dit in tegenstelling met den vorigen oorlogstijd. Maar toen waren twee van de groote leve ram ciers van slakkenmeel, n.l. België en Luxemburg, niet in staat om te leveren, daar de oorlog in die landen woedde. Nu is dat anders. Maar er zijn meer liefhebbers. Ook andere landen vragen er om. Als er van ons land uit een goede vraag komt, dan ver overen wij als koopers op die markt een goede positie voor de toekomst. Daar zit wat inook voor de toe komst zorgen. En we kunnen wel wat gebruiken. De bodem met kalk en fosforzuur verrijken is altijd goed. De prijzen van het slakkenmeel zijn nog matig. Even hoog, misschien zelfs iets lager Dog dan verleden jaar om dezen tijd. Daar moeten we ons voordeel mee doen. AGRICOLA, Hoe krijg ik kunstmest Deze vraag kan niet voor allen, die land- en tuingewassen verbou wen op dezelfde manier beantwoord worden. We zullen daarom een drie ledig antwoord geven. Landbouwers en tuinders, die land- t tuinbouw voor hun beroep be oefenen, moeten bij de plaatselijke bureauhouders een formulier halen. Dit formulier moet ingevuld worden. Er wordt een enveloppe bij verstrekt, om het Ingevulde formulier aan het daarop vermelde adres te verzenden. Wie voor eigen gebruik MEER dan 10 aren (1000 M2) beteelt, moet hetzelfde doen als de boeren en tuin ders. Wie voor eigen gebruik MINDER dan 10 aren (1000 M2) beteelt, be hoeft zulk een formulier niet te halen. Die kan kunstmest krijgen zonder bonnen bij zijn gewonen leverancier, maar aan deze kunst- mestverbruikers wordt tegelijkertijd niet meer dan 25 K.G. stikstof, forforzuur en kalihoudende kunst meststof afgeleverd (van elke mest stof dus 25 K.G. hoogstens). Wij raden iedereen aan zich spoe dig van de benoodigde mest te voor zien. Niet omdat er in ons land gebrek aan is, maar omdat de levering wel eens bemoeilijkt zou kunnen worden door de verkeers- belemmeringen van den laatsten tijd. Vooral de kalizouten en slakkenmaal moeten spoedig uitgezaaid kunnen worden. Zoete aardappelen. Nu bjj het ingevallen dooiweer de Leentje ziet dat zuiver. Ze wil het zuiver hebben. Ze ziet de liefde zonder maar één vlek. Liefde is een eer. En Leviet is een gentleman, hij heeft dat genoeg getoond. Dat meent ze nog. Ik ben verliefd, zegt hij met een zwellende stem, die toch fluistert en hij komt met zijn wijsvinger aan haar neus, en duwt haar neus even om hoog. Gekke jongen, kan het wel wat tusschen ons worden Nee, denkt Leentje Nee, vanavond nog en morgen zal ze veel en diep hierover moeten denken. Ze weet het nog niet, ze be grijpt het nog niet. Ik kan nog niet vrijen, denkt ze, het is nog een hoge school voor mij. Het zal wel zijn, gelijk Leviet het doet: een schoon woord, dat tooverer.d roert, wat gek doen, een mooie dag of avond en een kus. Maar wil het voor haar eigen nog niet beslissen. Daar moet ze nog over bidden. Als ik van ow hou Leentje, dan hou ik van ow, zegt Leviet en dan kan niks ons van elkaar halen. Geen mensch, geen stand en niks Dat zijn gekke, maar ernstige woor den. Leviet kijkt haar zoo recht aan en het is of er rimpels liggen in zijn ooghoeken, diepe rimpels. Laat maar gaan. Nee Maar hij is toch eeilijk denkt ze. En hij is een gentleman. Is dit het geluk De ka pelaan, de moeder-overste... Och, het is kermis, een mooie kermis in het goede dorp en hier is Leviet. Kermis en die drukte en de dans, dat gezwijmel zit in heur hoofd, dat draait en zwaar is, ze voelt het Ze kan zich van alles geen zuivere reken schap meer geven. Maar morgen zal ze alles overdenken, serieus. Ja. Maar opeens denkt ze, alsof 't heel klaar is: naar huisl En ze zegt het Zouden we niet terug gaan omdat ze niet durft te vragen: hoe laat is het al aardappelkuilen aangesproken wor den, klagen velen er over, dat. de aardappels een zoeten smaak hebben. Wjj meenen de oorzaak in het vol gende te moeten zoeken. Een aardappel is een levend wezen, waarin verschillende levensfuncties plaats hebben. Zoo wordt bijvoor beeld geregeld een klein gedeelte van het in den aardappel aanwezige zetmeel veranderd ln suiker. Deze suiker verdwijnt echter weer bij de ademhaling van den aardappel. In normale omstandigheden merken wij dus weinig van het versuikeren. De aardappels worden tijdens de bewa ring alleen iets lichter. Bij een temperatuur beneden 4° Celsius wordt dat evenwel anders. De ver andering van zetmeel in suiker blijft dan gewoon doorgaan. De adem haling wordt dan echter geleidelijk minder, zoodat de gevormde suiker niet meer uit den aardappel ver dwijnt en zoet gaat smaken. Druk werk na een lange vorstperiode* We beginnen zoo spoedig mogelijk met het snoeien van de vruchtboo- men en het wegsnijden van de rup sennesten. Dit ja&r moeten we ook eens speciaal er op letten of we om de dunne takjes de kleine ringetjes zien van de ringelrups vlinder. De afgesnoeide rupsennesten en de pas genoemde ringetjes verzamelen we nauwkeurig om ze te verbranden. Let ook eens op de uitgedroogde vruchten, die nog aan enkele hoornen hangen. Verbrand die ook, want het zijn kweekplaatsen van de monilia- ziekte, waarvan wij alleen het op treden kennen in den vorm van droogrotte appels, die in Augustus en September aan de hoornen opval len. Na het snoeien en opruimen van dat ontuig nemen we de sproeier ter hand. Een oplossing van 71/, pet. vruchtboomcarbolineum reinigt stammen en takken van wieren en algen (het groen) en doodt bladlui zen en bladiulseieren. Niet alle, maar toch zeer veel ziektekiemen worden er door vernietigd. Als de grond niet meer te nat is, gaan we direct spitten. Hoe vroeger hoe beter. In laag gelegen tuinen kunnen we in Februari nog gerust twee steken diep spitten. Inhoogere tuinen wordt dat in Februari al wat gevaarlijk, als we een droog voorjaar mochten krijgen. Spinazie kunnen we nu zaaien. In kouds bakken leggen we tuinboonen en erwten dicht naast elkaar (onge veer 5 c.M. diep) te kiemen om die begin tot half Maart uit te poten. Over een week kunnen we in koude bakken keeltjes en radijs zaaien. De laatste niet te dicht. Rond half Februari beginnen we met het uit- planten van kropsla ln de koude bak, 24 plantjes onder een raam. Wie vruchtboomen in kippenhok ken heeft staan, of op andere plaat sen, waar niet gespit behoeft te worden, make den grond onder de kroon voorzichtig los, zonder de wortels te beschadigen. Boomen, die ln vasten grond staan, kunnen we eens prachtig helpen, door roDd de uiteinden van den kroon een gleuf te maken van een steek diep en twee steek breed. Deze gleuf wordt met stalmest of nog liever met ver teerde mest gevuld. De boomen zuilen daar zeer wel bij varen. Sierheesters, die pas na Sint Jan bloeien moeten nu ook gesnoeid worden en uitgedund. Rozen behoo- ren ook tot dit soort sierheesters. Deze zijn echter nog al wat vatbaar voor vorstbeschadigicg. We snoeien die daarom niet voor half Maart. Rond de rabarberstruiken maken we een ondiep greppeltje. Dit wordt met beer of gier gevuld. Als die mest ia de grond getrokken is, wordt het greppeltje weer dicht ge harkt. Ook tusschen sierheesters en bes- senstruiken wordt de grond omge spit, nadat we van te voren een stram heid. f° dag) Wordt Ge gekweld door stramheid ia de ledematen Hebt Ge last van pijn lijke spieren Gij z(jt toch nog veel te jong, om nu reeds als een oude ge broken man een pijnlijken en stijve rug en stroeve gewrichten te hebben. Laat V toch wrijven met den beproef den Akker's Kloosterbalsem, welke de bijzondere eigenschap heeft diep in de weefsels door te dringen. Kloosterbalsem bevat aromatische, geneeskrachtige sfoffen, die ver warmend, afleidend en oplossend werken tegen de stoffen, die zich in Uw spieren en gewrichten vastzetten. Kloosterbalsem tast dus die stijfheid in Uw spieren en gewrichten in haar oorzaak aan, dat voelt Ge na elke wrijving. Ongeëvenaard als wrijfmlddel bij spit, rheumatlek, spierverrekkin- gen, stramheid, kneuzingen, ischias. AKKER'S Pot van 25 Gr. f 0.62i/a. pot van 50 Gr. f 1.0-1 Al naar huis, Leentje, doet Levi ticus verbaasd. Ja... aarzelt ze. Maar het is nog zoo vroeg en we houden veel van elkaar en het is kermis en wat zou het voor deze ene keer en het is zo mooi hier... Wat hoort ze Leviet wel allemaal zeggen Doch ze weet het opeens: Leviticus wil het niet. Niet naar huis. Nu nog niet. En 't is, alsof hij opeens kaal voor haar staat. Waarom doet Leviticus dat weer Nee, ze heeft nog nooit kennis gehad. Alles is haar gek. Alles is haar vreemd. Maar het is geen groote betovering meer zoals 't daar straks was. Wat is ze opeens 111 hem gaan zien Een hoop oneerlijkheid Naar huis, wil ze weer. Liviticus lacht schel De avond bieekt, de den nen geuren niet meer. De tover is weg. Is dit wat men noemt liefde Nee, dat kan niet. Ze ziet de toren niet meer. Néé, ik moet naar huis, pronst ze. Het gezicht van hem daar is als een duivel geworden. Hoort ze plots iets achter haar Ze wil absoluut een streep door alles heen halen. Ze wil naar huis. Dat wil hij niet. Hij dreigt, Ze gilt... Maar dan wordt opeens een grof geknetterd. Dan wordt Leviticus van haar weggesleurd Zó sist er iemand. Ik zal je leren Er wordt nu gest,ompt gesla gen. Gemene vent. En ze ziet hetHet is Kobus Kobus Zoldaat. Leentje springt op, grijpt haar hoed, rent weg... o- Leviticus van Douwenaar heeft zijn hart voelen krimpen. Kobus mokert op hem los. Eindelijk heeft Kobus hem. Hij doet hem te veel. Hij ir.aakt hem kapot. Kapot. Als Kobes het niet doet, doet zijn hart het. mengael van slakkenmeel en kali- zout 40 pet. uitgestrooid hebben. Bessen zijn zeer gevoelig voor'wor telbeschadiging. Voorzichtigheid is daarom gewenscht. Alvorens we aan al die drukke werkzaamheden beginnen, zien we ons gereedschap eens grondig na. Met een lap, die in petroleum ge drenkt is kunnen we de roest ver wijderen. Met een stuk steen kunnen we er ook al heel wat afkrijgen. Als het op een slijpsteen wat gescherpt wordt, werken we met veel meer genot. Selectie van kippen in het voorjaar. Hoewel de meeste kippen in den herfst geselecteerd worden, gaat men er langzamerhand toe over, ook in het voorjaar de kippen eens onderhanden te nemen. Dat kan zeer nuttig zjjn voor de jonge hen nen, die den geheelen herfst en een gedeelte van den winter vlot gelegd hebben en nu gaan verminderen. Vooral onder de overjarige hennen is de voorjaarsselectie op zijn plaats. Er zijn zelfs kippenhouders, die in het voorjaar de overjarige hennen heelemaal opruimen. Alleen gezende dieren worden onder de Jonge en overjarige hennen aangehouden. Men lette er dus op of ze levens lustig zjjn. Een kam en lellen, die in plaats van frisch rood, geelachtig geworden zijn kan wijzen op lever ziekte. Gewoonlijk zijn deze dieren ook mager. Magere dieren zijn soms tuberculeus of lijden mogelijk aan een andere ziekte. Hennen, die er te mooi uitzien, die de mooie beenkleur na den winter nog bezitten, die nog te veel geel in snavel en oorschelpen hebben, zijn gewoonlijk geen pro- ductiedierea. De oogkleur moet bruin- oranje zijn. Bij enkele rassen is ze donkerder, soms groen-grijs. De bruin-oranje kleur mag na den winter niet al te veel weggetrokken zijn. Ze mag niet grijs, grijsblauw of grijsgroen worden. Het uiterlijk van de hennen geeft voldoende aanwijzingen, om met nagenoeg absolute zekerheid de goede uit de slechte kippen te ken nen. Er loopen nog veel kippen rond, die een schadepost voor het bedrijf zijn en tegenwoordig ook een schade post vormen voor alle kippenhouders, omdat ze voedsel gebruiken, dat niet tot zijn recht komt. Kippenselectie Leviticus kan zich niet weren Die overgang. Die overgang, het plotselinge, en alles is te groot geweest. En de zware handen van Kobes, die sterk is, de haat, de wraakneming, de gesel. Leviticus valt opeens. Plof. Hij blijf liggen. Roerloos. Kobes bekomt van zijn woede. Daar ligt dien van Douwenaar tegen de aardwal. Hij heeft hem... Heeft hij hem te veel gegeven Kobes ziet rond. An Timmermans had 't hem gezegd. An. Ze had hem bij bjoemla gezien, waar dansen was en waar men erlangs een goed glas kon bekomen. Ze had naar hem gezocht eerst Ze waren er weggegaan. An zeide het. Leviticus van Douwenaar die vergevene patroon, die hem al eens die narigheid geleverd had Die God weet wat al op zijn kerfstok had. Leviticus, die Qon van Driekjan in het ongeluk had gestort. Die ook achter An gezeten had, maar An was geen bloem genoeg. Die God weet, ja wat allemaal al bedreven had, hier op het dorp, en in de vreemde. Die nou met Leentje uit was gegaan. Met Leentje Lieven. Juist dat goed kind, dat on schuldig zuiver kind. Dat mag niet. Dat zal niet Daar ligt die schurk nou. Hij verdient het. Maar, dat heeft Kobes niet gewild. Morgen komt men hem halen. Moord. Veldwachters boeien hem. Moord. Ja. Niemand heeft het gezien. Lena is weg. Kobes verdwijnt in de nacht. XI. Kobes staat bij 'n Volendammer. Hij koopt zich een paling. 'n Goeie dikke, zegt ie. Hij eet 'm. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1940 | | pagina 5