Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter SLAGKRUISERS VOOR INDIË. Luchtbescherming De verduistering. Ons weekpraatje. Krakelingen. Provinciaal Nieuws Zaterdag 17 Februari 1940 Bon on Zestigste Jaargang No 7 PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct I Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter Is het noodige ook het mogelijke Bij de verdediging onzer grenzen, vergete men de defensie van de grens onzer draagkracht niet. Bij het schrijven van dit artikel wil ik om alle misverstand te voorkomen 't volgende vóórop stellenik ben voorstander van een zoo steik mogelijke Neder landsche weermacht te land en ter zee ik betreur het ten zeerste, dat de belangen onzer defensie in de jaren, welke tusschen den vorigen en dezen oorlog zijn ge legen, zeer is verwaarloosd, al respecteer ik vele der overwe gingen, welke aan de inkrimping onzer weermacht ten grondslag hebben gelegen ik ben ook voor stander van den bouw van slag kruisers voor de verdediging van Ned. Indië, wanneer door dien aanbouw de meest doelmatige versterking der Indische defensie wordt verkregen èn de lasten, welke deze het moederland en de koloniën oplegt, te dragen zijn. Men kan een goede vaderlan der zijn en een voorstander van een sterke weermacht en toch om technische of (en) financieele redenen afwijzend staan tegen over den nu eindelijk ook door de regeering voorgestanen bouw van slagkruisers. In den kring zeiven van regee- ringspersonen is men omtrent de doelmatigheid van zulken aan bouw pas dezer dagen tot over eenstemming gekomen, waar schijnlijk door een compromis Slagkruisers vonden in de hoog ste verantwoordelijke kringen des lands vóór- en tegenstanders. Zonals men die óók aantrof in marine-kringen. Er zijn hooge marine-officieren, die er zich van overtuigd houden, dat duikbooten of (en) een aanmerkelijke uit breiding van de Indische lucht vloot de defensie van Indië meer direct ten goede zullen komen dan slagkruisers. Zelf matig ik me daaromtrent geen oordeel aan. Evenmin over het zeer moei lijke vraagstuk der financieele consequentie. Maar ik meen hier te moeten vaststellen, dat sommige vóór standers van den bouw van slag kruisers zich van de financieele gevolgen van den bouw van slagkruisers op wel wat al te lichtvaardige wijze afmaken. Zondag j.l. beluisterde ik de rede van een vice-admiraal, uit gesproken voor de Avro-micro- foon en toen viel me het volgende op: Kunnen we zoo vroeg de vice-admiraal zich af de kosten van zulke vlootuitbrei- ding betalen Ik aarzel niet om daarop in beslist bevesti genden zin te antwoorden en om dat te bewijzen behoef ik er slechts aan te herinneren, dat deze kosten ongeveer gelijk zijn aan die van de droogleg ging der Zuiderzee. Zulk gezegde wijst m.i. op een gemis aan verantwoordelijk heidsgevoelen voor de finan cieele consequenties van wat iemand als vakman en na tuurlijk als goed vaderlander voorstaat. Dat men een bepaalde groote uitgave kan doen, zegt volstrekt niet, dat men zich zulke uitgave nog eens en misschien wéér eens zou kunnen permit- teeren. De drooglegging van de Zuiderzee is bovendien een één malige uitgave, welke blijvenden arbeid en inkomsten schept voor velen, terwijl de bouw van slag kruisers helaas slechts impro ductieve uitgaven vergt. De financieele gevolgen be- hooren op ernstige wijze onder het oog te worden gezien, want niet enkel, dat de bouw van slagkruisers millioenenschatten kost, maar ook de exploitatie van zulke schepen vergt uitgaven van millioenen per jaar en per stuk I De nationale defensie kan, althans in de omstandigheden van het oogenblik, niet te hoog worden opgevoerd. De desbe treffende desiderata zijn derhalve onbegrensd, maar de nationale economische en financieele draag kracht is wèl begrensd. Er moet dus ter voldoening aan het eene en rekening houdende met het andere, naar een evenwichtspunt worden gezocht. We zeggen niet, dat door den bouw van drie slagkruisers de schaal zal dóórslaan, we weten het niet. We vragen slechts van de autoriteiten op dat gebied de grootst mogelijke voorlichting. Er moet rekening worden gehou den met het gevoelen van de groote massa, welke zich wel degelijk een oordeel vormt, ook al is ze ter zake niet deskundig, Ik geloof niet mis te zijn, als ik het publieke gevoelen zóó versta, wat kunnen we met die slagkruisers beginnen, als Indië wordt aangevallen door een groote mogendheid als Japan of - om „neutraal" te blijven de Ver. Staten, Engeland of Frankrijk? We kunnen geen slag leveren tegen de vloten van zulke mogendheden. We zouden slechts kunnen doen, wat de Duitscher» thans doende groote schepen veilig opgeborgen houden en met het beschikbare kleine materiaal - onderzeeëers, mijnenleggers, vliegtuigen kusten en havens verdedigen. Slagkruisers geven ongetwijfeld cachet aan een marine en zijn indrukwekkend materiaal in vredestijd, maar hebben we er iets aan in oorlogstijd tegenover een nummeriek veel sterkere vloot van een machtigen tegen stander Wat we ons voor de defensie finantieel kunnen permitteeren, is van een beperkte waarde. Be hoort daarom de uitbreiding van het zuiver verdedigende apparaat der marine niet voor te gaan? Vergeten mag ook niet worden, dat de bouw van slagkruisers verscheidene jaren vergt en dat deze bouw dus de defensie van moederland en koloniën in den tijd van de huidige internationale moeilijkheden niet zal kunnen beïnvloeden. En wat zal de vrede ons bren gen Heel de menschheid ver hoopt van het einde van den thans gevoerden onmenschelijken strijd een volkerenverzoening, welke uitzicht schept op een langdurig tijdperk van vrede. Deze kan enkel een vèr gaande ontwapening tot basis hebben. Moeten we deze hoop als illusoir kenmerken Er is in elk geval een mate van waarschijnlijkheid, dat over enkele jaren de bouw van slag kruisers voor onze marine over bodig zal blijken. En daarnaast staat het feit, dat reeds voor de huidige moeilijkheden door onze regeering is erkend, dat de be lastingen de grens der draag kracht van het volk hadden bereikt. Toch hebben we daarna nog vele nieuwe lasten moeten aanvaarden. Ter dekking van de kosten der mobilisatie schijnen zelfs geen wegen van directe heffingen meer open te staan, nieuwe extra-belastingen zijn ons aangekondigd op erfgoederen, benzine, koffie en suiker. De grens der draagkracht lijkt overschreden. En nu nog de lasten van slag kruisers 't Is mogelijk, dat het moet en niet anders kan, maar men geve daaromtrent dan een ruime voor lichting. Zelf zullen we ook trachten om deze van bevoegde zijde te verkrijgen van de resul taten dezer pogingen zullen we laten blijken. Maar ik meende goed te doen met onder woorden te Drengen, wat velen, zeer velen, over de slagkruiserkwestie denken. Dat kan een doelmatige voorlichting bevorderen. Md, m Een dergelijke lichtsluis kan men toepassen bij alle uitgangen. Het is dus ongeveer hetzelfde als een gor dijn voor de lichtafsluiting in een bioscoop, dit heeft iedereen wel eens gezien. Eenvoudiger is nog, om na dat men zich heeft aangekleed het ganglicht uit te draalen en dan zoo in het duister de voordeur te openen. Wel moet dan steeds gezorgd wor den, dat er niet een of andere deur is blijven openstaan. Voor slaapkamers en andere weinig gebruikte vertrekken moet men ook maatregelen treffen en niet redenee ren: Ik kom er toch maar 'n oogen blikje en dat is zoo erg niet. Juist die lichtultstraling kan fataal zijn, Hier kan men meestal de lichtsterkte verminderen en verder handelen als reeds is beschreven. Dan moeten we nog denken aan onze zolders en zoldervertrekken. Deze bieden het meeste gevaar, want de meeste zolderraampjes stralen 't licht naar boven uit en zijn dus het beste waar te nemen door een vlie genier. Het eenvoudigst is, omdat deze ramen meestal niet groot zijn, af te dekken met zwart papier, karton of triplex, waarbij U glazen dakpannen niet moogt vergeten. Nu zijn we 't heele huls door ge weest en hebben gezien wat er overal gedaan kan worden. Dat is heel veel en hier ligt 'n belangrijke taak voor U, om mede te werken aan de luchtbeschermingsdienst. Van zelfsprekend is gebruik van buiten lampen, uitwendige garagelampen enz. verboden. Nu zijn de vroeger opgedane resultaten niet teleurstel lend geweest, voor zoover 't de voor kant betrof, maar de achterzijden der huizen waren vaak slecht ver duisterd. Denkt U soms, dat een vlieger alleen maar naar de voor kant kijkt. Dit alles is U zoo uitvoerig uit eengezet, omdat binnenkort ook hier een verduisteringsoefening gehouden wordt, zooals reeds in het eerste artikel werd aangekondigd. Is de vorige oefening slechts kort geweest, waardoor de politie lang niet alles heeft kunnen controleeren, zoo zal de komende oefening enkele uren duren. De gemeentepolitie is intus- schen uitgebreid met een groot aan tal politiemannen der L.B.D., waar door een intensieve controle voor, achter en van boven zal uitgeoefend worden. De uitkfikdienst zal vanaf hooge punten de controle van boven af verrichten. Ook het bedrijfsleven wordt er deze keer in betrokken, want 'ndeel der verduisteringsduur zal vallen voor de winkelsluiting. Iedereen moet nu maar eens zijn of haar beste beentje voor zetten. Tegelijkertijd Is deze verduistering een mooie oefening voor de diensten, die hiervoor opgeroepen worden. Het plan was, om deze oefening reeds wat eerder te laten plaats vinden, m3ar 't zal al lastig genoeg zijn voor 't verkeer en de L.B.D. was van oordeel, om geen extra ge. vaarlijke situatie te moeten schep- den, door de enorme moeilijkheden, die het verkeer reeds ondervond, door gladheid, ijzel enz. Ook het militair gezag ter plaatse heeft hare medewerking toegezegd, waardoor de controle nog aanmerkelijk ver scherpt zal worden. Voor we de verduistering der winkels gaan bekijken, moet nog gewezen worden op een methode, die ook nog toegepast kan worden, door n.l. de gloeilampen geheel te dompelen in blauwe lampenlak. Al naar het bereikte resultaat en de donkerte van de kleur moet deze bewerking eenige keeren herhaald worden. Deze lampen kunnen worden gebruikt, daar waar niet veel licht noodig is. Door de lamp gedeeltelijk, onderzijde vrij laten, te behandelen, zijn ze geschikt voor woonkamers enz. Ook hier mpet men probeeren, hoe dik en hoever de laklaag moet zitten. Dan brengt Philips nog speciale lampen in den handel, de zg. Pro tector-lampen, die gedeeltelijk zwart zijn en zoo geconstrueerd, dat ze zijwaarts weinig licht uitstralen. Volgens Philips hoeft men dan zelfs de gordijnen niet te sluiten. Dit is, volgens proeven, genomen door de L.B.D. niet juist. Echter kan men volstaan met een eenvoudig gordijn. Bekijken we nu eens de winkels, dan geldt voor het woongedeelte, alles wat reeds is geschreven en eigenlijk geldt dit ook voor den winkel zelf. Immers met een der gegeven middelen moet de luchtuit- straling voorkomen worden. Nu kan men wel zeggen: ik sluit dan maar, maar als verduistering blijvend wordt, dan gaat het toch niet, om 's winters reeds om vier uur te moeten sluiten. De verkoop moet gewoon kunnen doorgaan. Nu zullen sommige win keliers zeggen voor die eene oefening zal ik dan tooh maar sluiten, Doet U dat echter niet en bekijk de moei lijkheden eens waarvoor U staat in uw bedrijf, want zoo'n oefening is bij uitstek geschik om ervaring op te doen, zoowel voor U, als voor de L.B.D. Het is te begrijpen, dat etalage en en reclamelichten niet mogen bran den. In veel winkels is de verduis tering goed door te voeren. Een win kel behoort natuurlijk tot die ruim ten, waar de normale verlichting zooveel mogelijk moet blijven bran den. De moderne gesloten etalage kas ten komen U hierbij te hulp, want gedoofde etalage verlichting, afscher ming van het glas, met papier, karton of triplex der kasten, afscherming van de bovenlichten met dezelfde middelen heeft uw zaak van buiten onzichtbaar gemaakt, d.w.z, behalve de ingang. Voor deze zal het wel noodzakelijk zijn een lichtsluis te maken, zooals in dit artikel vermeld is. Voor win kels zonder etalagekasten is het heel wat lastiger en zal men wel nood gedwongen de verlichting moeten beperken. Immers meestal zijn geen gordijnen aanwezig. Afschermkappen kunnen helpen. Lancaster gordijnen treft men wel eens aan en zijn een welkom hulpmiddel. Hier kunnen de zooeven genoemde Protector lampen uitkomst geven. Het zal wel nood zakelijk zijn, dat men hier verschil lende hulpmiddelen combineert. Hoofd L-B.D. A. BUWALDA. De verduisteringoefening zal plaats vinden 28 Febr. van zeven tot negen uur 's avonds. DE KANS OP VREDE. In percenten uitgedrukt. 64 voor den datum van31 Juli Anti-bolsj'ewi^me het vredescement Wanneer er weer vrede zal zijn, het is een onderwerp, waarover we allen graag denken en praten, zoo als we denken en gelooven willen aan al het goede. Maar we weten er niets vaD, wanneer dat komen zal. Zeker weten we dat niet van den vrede. Het koste maar éen woord, soms van slechts één mensch, en de wereld is in onrust, volkeren bestrij den elkaar op bloedige wijze. Maar niemand heeft het daarna in handen om den vrede te herstellen; het woord van velen, van de machtigsten der aarde zelfs, Is daartoe onmachtig. Oorlog is te wekken door den wil, de vrede is afhankelijk van kansen. En naar die kansen gissen we graag en veelvuldig. Optimisten ge looven aan nabije mogelijkheden, pessimisten aan verre verschieten; hun berekeningen zijn niet reëel, om dat ze niet gefundeerd zijn op nuch tere en zakelijke overwegingen. Maar zakenm9nschen, die materieel belang hebben bij oorlog of vrede, hoe denken die over de kansen Zij schakelen hun gevoelens uit, zij tellen en wegen de verschillende fac toren, maken van oorlog of vrede een rekensommetje. Hoe zij er over denken Daarvan geven de risico-premies van b.v. de grootste verzekeringsmaatschappij ter wereld, Lloyds, een beeld. Velen verzekeren zich inderdaad tegen de... risico's van den vrede. Zoo iets klinkt onmenscheïijk in de ooren, maar het is, zuiver zakelijk bezien, toch vol komen verklaarbaar. Kooplieden, handelaren, fabrikan ten e.d., die partijen goederen heb ben ingeslagen of denken in te slaan, contracten afsluiten over leveringen enz., moeten er rekening mee hou den, dat de prijzen den invloed van een eventueelen vrede kunnen of zullen ondergaan. Tegen zulke risico's willen velen zich dekken. Uit de financieele rubrieken nu van de groote bladen blijkt het, dat men zich bij Lloyds kan verzekeren tegen het ,;risico" dat er vóór of op 31 Juli wapenstilstand tusschen Duitschland en Frankrijk en Enge land zal komen, en wel tegen be taling van een premie, volgens de Msb., overeenkomende met niet min der dan 63 (drie en zestig) procent van het verzekerde bedrag. Dit wil dus zeggen, dat men f630 zou moeten betalen, indien men f 1000 zou willen ontvangen voor het geval er vóór of op 31 Juli vrede zou zijn. Hieruit blijkt dus wel, dat men in Londen de kansen op een spoedigen vrede groot acht. Kansen, welke zich derhalve laten uitdrukken als 63—37 vóór vrede; althans wapenstilstand op 31 Juli a.s. om het in kortere cijfers te zeggen; 6—4; zes kansen op vrede, tegen vier kansen op voortduren van den oorlog. Waarop deze berekening steunt Het is moeilijk te zeggen. Men gaat natuurlijk na, hoever de economische financieele en andere materieele ver mogens der oorlogvoerenden of van een der partijen reiken, beoordeelt de doeknatigbetd vwa de gedaas of te verwachten bemiddelingspogingen en men Iet ongetwijfeld ook op de ontwikkeling in de politieke verhou dingen. Voor velen en ik schaar me onder hen is het nochtans onbe grijpelijk, welke practische mogelijk heden de handelswereld voor den vrede binnen een zoo afzienbaren tijd, n.l. voor 31 Juli meent te zien. Tenzij... Opvallend is ongetwijfeld het se dert den Russischen inval in Finland met den dag levendiger wordende anti-communisme over heel de we reld. Staten, welke men tot voor kort het meegt „rijp" waande voor bolsjewiseering, beijveren zich het hardst om het communisme zoo radicaal mogelijk uit te roeien. We noemen: Frankrijk, waar de communistische partij is ontbonden, nadat ze buiten de wet is gesteld en waar de sterke communistische par tij uit de volksvertegenwoordiging is gebannen. Voorts" Zweden en Noorwegen. In Zweden zijn bij een razzia, waaraan 5000 politiebeambten deelnamen, 200 communistische leiders „opgevangen" en maatregelen worden er voorbereid tot een wettelijk verbod der com munistische partij. In Zweden heeft 't justitieel on derzoek uitgemaakt, dat de commu nistische partij zich reeds voor den oorlog met geldsbedragen door Mos kou laten steunen; het geld werd overgemaakt door het hoofd van de Finsche, door Moskou ingestelde schijnregeering, Kusinen. Denken we ook eens aan de be weging in de Ver. Staten, in 't bij zonder in New-York, om de ambte lijke instanties van communisten te zuiveren En geven we ons vooral reken schap van de désillusies, welke in Duitschland werden gevoeld na het pact met de Russen. Dan komt men tot de conclusie, dat niet bepaald uitgesloten kan worden geacht, dat de geallieerden en Duitschland elkaar nog eens in vrede hervinden op den grondslag van het anti-communisme. Groote verschillen kunnen soms worden overbrugd of door compro missen worden geslecht, wanneer gemeenschappelijk gevaar dreigt, dat grooter is dan dat, wat men in oorlog tegen elkaar, trachtte te ont gaan. Vier zonen gemobiliseerd. Dezer dagen werden wij getroffen door een radio-bericht, dat soldaten met spoed naar huis riep, zoo ver telt de liberale „Avondpost". Een vader was ernstig ziek ge worden: de aanwezigheid van zijn jongens werd noodzakelijk geacht. En toen werden de namen van vier broers rondgeroepen. 't Maakte ons stil. Dit is toch wel een heel offer voor een gezin, wanneer het vier zonen aan de mobilisatie heeft afgestaan. Wanneer vier van de jongens er uit voor het vaderland op post staan. Uit zoo'n simpel omroepbericht zag men ineens, hoeveel er in deze dagen wordt geëischt. Wie dit beseft, begrijpt óok dat het plicht is voor hen, die géén offers van militairen aard behoeven te brengen, om met blijmoedigheid den last dezer tijden en de eigeD zorgen te dragen. En om voor de gemobiliseerden te doen, wat er voor gedaan kan wor den. Het'blad eindigt aldus: Als straks de mobilisatie voorbij is, dan kan zulk een gezin met trots getuigen, dat het zijn aandeel in het waken voor onze hoogste vrijheden heeft gebracht Tot zoover de Avondpost. Naar onze meening mogen we het bi; deze conciusie niet laten. Dat mooie brevet van trots over het aandeel in het waken over onze vrijheid en zelfstandigheid is aardig voor dat gezin, maar daarnaast moge het met honderden anderen niet na, maar tjjdens de mobilisatie reeds, metterdaad de erkenning krijgen, dat deze noodtoestand on billijk veel eischt van de groote ge zinnen. Hun lasten moeten verlicht worden. Ook op ander terrein, waarin wij bij 't buitenland nog schromelijk ten achter zijn. En waarvan de liberalen nooit hebben willen weten. Aan een stil worden bjj hun leed en aan mooie woorden over hun groote offers hebben de groote ge zinnen niet veel DE NIEUWE WINTER In 1840 kwam in Februari ook een nieuwe winter, die tot 18 Maart duurde. Een medewerker schrijft aan het Hbl. 't Wintert weer en het zal ons zeker lang heugen, dat we op 10 Februari den heelen Amstel van de Gasfabriek af konden berijden, iets wat de laatste 20 jaar niet is ge beurd! Er is reeds herinnerd aan den strenge winter van 1740 en andere gedenkwaardige wintertjes. Maar ook is IMO beeft de winter zich doen gelden en het merkwaardige is wel dat het toen net zoo ging als op 't oogenblik. In een oud familie-ge schrift, waarin zorgvuldig werd bij gehouden hoe het weer verliep, von den we het volgende hieromtrent „De 10de December van het jaar begon het met een Zuidoosten wind en de 19e liepen de paarden al over de Zaan; den 9den Januari was het weder vorst en 11 dito gebruikte zij het ijs al op de schaase en 13 dito liepen de paarden over het ijs. De 16de begon het weer te dooien en en voeren de schuiten weer. Sedert 17 Februari begon het weder uit het Oost-Noordoost hart te waaye, zoodat dit weer koude veroorzaakte zoodat men het ijs weer begon te gebruiken en dit duurde tot de 12e Maart. De 17e Maart begon het hard te regeneD, een geheele dag lang en toen regende het in het geheel niet weer voor de 6e Mei, zoodat er overal hier (aan de Zaan) een groot gebrek was aan regenwater en tegen dit alles hadden wij een gezegent voorjaar, dat het gewas zoo^voor- deelig was, dat met Paasche do aard beien al in volle bloei stonden. Wanneer de winter van 1940 dus verder het voorbeeld van 1841 volgt staat ons nog een en ander te wach ten, maar wie weet krijgen we dan ook een „gezegent voorjaar" en aardbeien-in-bloei met Paschen Ook 1844/5 was een „dubbele" strenge winter; hoor maar: „In het jaar 1844 begon de winter 29 November en 6 December rede we al schaasche; het was heel erg koud; dit duurde tot begin Januari 1845; het ijs wa3 goed sterk dat zij overal met vragt en paard vandaar, kwamen. Op den llden Januari was het ys geheel weg, maar na de 2de Februari begon het nog hevig koud te worden. Het wert zoo streng koud, dat£er menschen in Rotterdam en Amsterdam zijn doodgevroren eu ook uit Duitschland hoorde men van veele buitengewone voorvallen van wege de sterkte van het ijs. Veelen kwame van Urk en Schokland en gin ge met gelade wagens over de zee. Op 20 Maart waren nog sleden en vragt met paarde van Urk te 'Kam pen aangekomen. Er kwam aan veel dingen groote verlegenheid, vooral aan turf en aardappelen, die 5 cent de kop waren." Zouden deze „ouderwetsche" win ters zich thans herhalen? VENRAY, 17 Februari 1940 DIENSTPLICHT Opkomst van buiten gewone dienstplichtigen De Burgemeester van YENRAY, maakt bekend, dat maatregelen wor den getroffen om over te gaan tot het oproepen in werkelijken dienst van buitengewone dienstplichtigen van de lichtiDgen 1938, 1939 en 1940, Voor wat de lichtingen 1938 en 1939 betreft, zal de opkomst in hoofdzaak in April en voor een deel in Mei en Juni plaats hebben, en voor wat de lichting 1940 aangaat, waarschijnlijk in Juli a.s, KORPSEN EN TIJDSTIPPEN VAN OPKOMST. Zflf die tot de lichtingen 1938 en 1939 behooren omtrent de lichting 1940 zal te zijner tijd nadere bekend making volgen worden ingedeeld bjj de hieronder genoemde korpsen, waarbij tevens de datum van op komst in werkelijken dienst is'ver meld. Regimenten Infanterie (Inbegrepen de regimenten grenadiers en jagers) 1 April 1940. Bataljon geneeskundige troepen le ploeg 1 April 1940, 2e ploeg 6 Mei 1940. Korps motordienst 1 April 1940. Regimenten veldartillerie (berede- nen en onberedenen) 17 Juni 1940. Regimenten motorartillerie 17 Juni 1940. Regimenten luchtdoelartillerie 17 Juni 1940. WENSCHEN OMTRENT INDEELING. Voor zooveel deze tot de lichtingen 1938 en 1939 behoorende buitenge wone dienstplichtigen noj? niet bij een korps ingelijfd, kunnen ztf, even tueel met wijziging van daaromtrent reeds bij de keuring geuite wenschen, aan den daarvoor aangewezen com mandant van het Indeelingsdietrict schriftelijk nader kenbaar maken, bij welk der genoemde korpsen zij gaarna zouden worden ingedeeld. Voor wat de dienstplichtigen dezer gemeente betreft, moet het verzoek daartoe met den meesten spoed ge richt worden aan den indeclinga- districtcommandant te Maastricht. WELKE GEGEVENS DE AANVRAAG MOET BEVATTEN, In het verzoek, dat gefrankeerd dient te worden, vermeld de dienst plichtige a. zijn geslachtsnaam en voor namen b. de gemeente, waar hn woon plaats heeft c. de lichting, waartoe hij behoort en de gemeente, waar hij voor den dWBftpttebt is iogesffkrarvYa

Peel en Maas | 1940 | | pagina 1