•Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Lokvogels op 't katholieke erf Luchtbescherming Gemengde Berichten Provinciaal Nieuws Zaterdag 3*Februari [1940 Een en Zestigste Jaargang No 5 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 5i Giro 150652 Abonnementsprgs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct HUN SLACHTOFFERS. WIE 'T GEVAAR BEMINT, ZAL ER IN VERGAAN. ZICH WAPENEN TEGEN VERLEIDING. De katholieken van Nederland zijn een zeer aanzienlijk volks deel. Als godsdienstig genoot schap zijn zij sedert jaren het grootst in aantal. In hun geloot zijn zij één. En dat is hun groote kracht. Ook in het sociale leven moet men van de katholieken als van een groote eenheid spieken. Zij zijn verbonden ir, hun stands- en vakorganisaties, die hen ook nau wer vereenigd kan houden met de Kerk. Het politieke leven vindt hon derdduizenden Nederlandsche katholieken georganiseerd in de Katholieke Staatspartij. En andere honderdduizenden katholieken gaan in het vuur voor de mannen die de partij in de voorste par lementaire gelederen plaatst. Zoowel in het katholieke so ciale als in het katholieke poli tieke lever, kan men evenwel niel spreken van de allesover- frettende eenheid, die de katho lieken in hun geloofsleven ten toon spreiden. Te verwonderen behoeft dat niet. Het is te verstaan, dat de eenheid voortreffelijker is naar mate de waarden, die vereenigen, het zwaarste wegen. De geloofswaarheden gaan bij een katholiek dieper dan conclu sies, welke in meer of minder verwijderd verband uit die ge loofsbeginselen worden afgeleid. De katholiek zal daarom over het algemeen in zijn geloofsleven gemakkelijker den weg vinden dan in het sociale en politieke leven. En daarom is het katholieke volksdeel dikwijls niet zonder succes het voorwerp der pogin gen van allerlei tegenstanders om katholieken tot hun standpunt over te halen. Een halve eeuw en langer, maar ook... korter geleden, waren het de liberalen, die onder de katholieken aanhang zochten en ook vonden. Op het oogenblik komt ons zoo iets ais onmogelijk voor, maar toen had de liberale mentaliteit diep in onze gelederen ingevreten. Later kwamen de socialisten die bij de katholieken eerst aan drongen om plaats te nemen in hun „neutrale" vakorganisaties, die het Nationaal Vakverbond (N.V.V.) als haar federatie hebben. Met godsdienst of politiek bad dat niet het minste uit te staan we hooren het nog van alle kanten in onze ooren bazuinen in het katholieke zuiden vooral moeten de herinneringen daaraan bij de ouderen voortleven. Tot mr. Troelstra in eigen persoon op zekeren dag door Nederland riep: S.D.AP. en N.V.V. zijn één! Dat oorspronkelijke lokmiddel heeft helaas vele katholieken eerst in de socialistische, z.g. neutrale vakorganisatie, later de moderne geheeten, binnengeloodst om ze daarna te laten belanden in de S.D.A.P. Daar moest het natuurlijk ook op uitloopen, wanneer de band die standgenooten onderling ver- eenigt, niet werd gezocht bij hen, waarmede men door wereld beschouwing en levenshouding in de eenheid van beginselen moest leven, maar in den gevaar lijken omgang met hen, die nieuwe dwalingen in de maat schappij hadden verbreid, zoodat de eene Paus na den andere zijn waarschuwende en veroordeelen- de stem moest verheffen. Maar wanneer de dwaling een maal is ingeroest, omdat men zich vrijwillig heeft begeven in het gevaar, is zelfs de pauselijke roepstem zoo dikwijls niet meer bij machte om katholieken tot rede en volgzaamheid te brengen. In lateren tijd hebben natio- naal-socialistische partijen zich evenzeer met grooten aandrang tot de katholieken gewend om aanhang te winnen onder hen. En wij behoeven het niet te ver bloemen, dat het ook aan deze is gelukt. Zelfs hebben nooit partijen in het Limburgsche katholieke land kunnen door dringen als nationaal socialisti sche. Deze hadden de tijdsomstan digheden daartoe mede. De slechte tijden brachten een vlaag van ontevredenheid en ontevre denheid is van oudsher een zeer slechte raadgeefster. Luchtkastee- ien hebben daarenboven menig maal grootere aantrekkingskracht dan de nuchtere en onverzette lijke werkelijkheid. Aan waarschuwingen heeft het niet ontbroken en voor enkele hebben die zonderlinge „volks vrienden" zelf gezorgd, toen zij Z. H. Exc. den Bisschop van Roermond persoonlijk gingen aanvallen in hun persorganen en daarmede gelukkig veler oogen openden. De beweging kwam daardoor tot stilstand, maar velen waren helaas reeds te ver geko men om door zulke slagen in het gezicht van het katholieke Limburg en zulken aanval op zijn oude goede traditie nog tot in keer te kunnen komen. Het zal ieder onzer herhaalde lijk zijn overkomen, dat hij met katholieken in aanraking kwam, die o zoo graag geneigd waren om het kwaad te gelooven, wat van anderen werd verteld, hoe hoog die voorwerpen van laster of kwaadsprekerij ook stonden en hoeveel achting zij om be kende goede eigenschappen ook algemeen genoten. Velen aan- hooren zoo iets met al te gretig oor. Zij mogen bij zich zelf eens overwegen, hoe die eigenschap er reeds op wijst, dat innerlijk iets niet in orde is. Die geneigd heid om zelfs het ergste gemak kelijk en graag van anderen te gelooven, moet een oorzaak heb ben, welke die critiek een zoo gewilligen voedingsbodem geeft om te gedijen. De nationaal socialisten van verscheidene schakeering zijn ware bolleboozen gebleken in het ontdekken van die zwakke zijde bij zoo menigeen. Het moet erkend, dat zij de modernste wijze van propaganda vertoonen, al is ze niet van eigen vinding. Beweren en voortdurend beweren, zonder zich te bekom meren over het bewijs en zonder zich van weerlegging of tegen werping iets aan te trekken, dat is de manier. En al die beweringen hebben uitsluitend de propaganda ten doel en niet de waarheid van de feiten, waarover het gaat, of deze feiten zelf. En ook nu nog worden her haaldelijk in onze Limburgsche dorpen allerlei bladen en blaad jes rondgestrooid met de grofste beschuldigingen aan het adres van personen, die om het ver trouwen, dat zij genoten in aan zien zijn en in de functies wor den gesteld, die zij bekleeden en waarom zij ook op de eerste plaats dat vertrouwen noodig hebben. Op deze wijze wordt gewerkt aan de ondermijning van hun gezag en van het gezag in 't algemeen. Men vrage zich toch af, wat men moet denken van de perso nen, onder wier verantwoorde lijkheid zulke blaadjes in het licht worden gegeven. Zijn deze met hun bodemlooze beweringen achtenswaardiger dan zij, op wie men in die lectuur een blaam wil werpen? Men leze toch met oordeel des onderscheids en wapene zich tegen den vleienden toon, waar mede de grofste onwaarheden worden uitgebazuind. Wij moeten ons in dezen tijd sterk maken tegen allerlei uitingen, die ons onder het mom van vriendschap en oprechtheid worden voorge houden, maar waarvan wij bij eenig nadenken met goeden wil hei ongerijmde cn dikwijls zelfs het misdadige zullen onderschei den, mits wij die geneigdheid kunnen overwinnen om het oor te leenen aan verderfelijke maar verleidelijke inblazingen. ROELAND. De verduistering. In het laatste luchtbeschermings artikel van onze krant is aangekon digd, dat de volgende reeks de ver duistering zou behandelen. Laten we eerst bekijken de vraag: Waarom verduistering Indien ons land onverhoopt in oorlog, of indien er een trjd van allerhoogste spanning mocht komen, met provocatie's volgéns een bekend recept, waardoor de zenuwen van ons lam gemaakt zouden moeten worden, dan kan het zijn, dat de burgerlijke of militaire overheid geheel of gedeeltelijke verduistering zou gelasten. Om meteen een voorbeeld te noe men, het zou niet onmogelijk zijn, dat vreemde vliegtuigen, telkens heelemaal per ongeluk, zooals de officieels zgde zich zal uitdrukken, bommen verliezen boven ons grond gebied. Het kan dus zijn, dat ook in vredestijd verduisterd moet worden. Nu gaan we eens wat uitvoeriger kijken naar het nut der verduister ing, die, zooals we allen hebben kunnen lezen, niet bepaald een pret je is. Bombardementen kunnen zoowel overdag als 's nachts uitgevoerd worden. In de nacht heeft de aan valler, indien geen zoeklichten ter plaatse zijn, het voordeel van de ongeziene nadering, echter niet on gehoord, want daarvoor zijn de men- schen de menschen der luchtwacht- posten. De bepaling van de nader- iDgsrichting met het oor is vrij lastig. Een aanval 's nachts is veel verrassender, dan overdag, te meer nog, omdat de doorsnee burger dan bovendien nog slaapt. De naderlDg van vliegtuigen kun nen we niet verhinderen, dit is de taak van de militairen met luchtaf weergeschut en vliegtuigen. Wat de burger wel kan ls het bemoeilijken van de oriënteering der vliegers, maar dan ook alleen maar tijdens de duisternis, Elke goede vliegenier kan zich des nachts richten op de lichtschijnsels van steden en dorpen en zoo de weg vinden. Voor een vreemde vlieger is dit al moeilijker als voor een van de menschen der K.L M. Deze taak wordt alweer zwaarder, als het oor logsvliegerij betreft, want dan be staat de kans, dat de man zelf aangevallen wordt en ook deze men schen hebben zenuwen. De taak van een bombardeur wordt nog moeilijker, wanneer deze zijn doel moet zoeken en vliegen boven een geheel verduisterd land. Wordt de verduistering bevolen, dan ls dit niet alleen voor Venray of Limburg, maar voor het geheele land. Immers we weten niet welk doel de vlieger zoekt en zouden we een stad b.v. alleen Amsterdam ver duisteren, dan zou door de verlich ting der randgemeenten het donkere gapende gat juist de stad aanwijzen. Dus totale verduistering, die echter zoolang het vrede is onwaarschijnlijk is. Immers zouden we nu geheel ver duisteren, dan zouden vreemde vliegers geen verschil kunnen zien, tusschen ons en een naburig land. Vandaar, dat in September, toen boven Limburg EDgelsche vlieg tuigen gevlogen hebben, bevolen is om de straatverlichting dag en nacht op volle sterkte te laten doorbran den, om zoodoende ons land als neutraal terrein te markeeren. Nu worden wel plaatselijk oefeningen gehouden, maar deze worden zoo verdeeld, dat er nooit een aantal aan elkaar grenzende gemeenten tegelijk verduisterd worden. Dit is van het meeste belang voor die ge meenten welke in de buurt van de rijksgrens liggen. Zoo komt ook Venray over enkele weken aan de beurt. Al hopen we allen neutraal te blijven, toch moeten we ons ook voorbereiden op de verduistering. Deze afweer moet vooral geprobeerd worden, daar deze voor de burgers ongerief meebrengt, maar tevens is het een oefening waaraan ieder kan en moet medewerken. We moeten er vooral aan denken dat verduistering permanent is, dus niet zoo eens een of twee uur, maar een heele avond en dan avond na avond en dat be- teekent heel wat voor een lange winter. Heeft men het nooit voor bereid, dan treft bij de intreding hiervan U het volle ongemak en eventueel hieruit voorkomende be drijfsschade, want het ls vooral van belang voor zaken en bedrijven, om zooveel mogelijk te kunnen door werken. Heeft men de zaak goed bekeken, dan worden de ongemakken althans binnenshuis tot een minimum teruggebracht. Zij, die maar naar bed, of de Btraat opgaan tijdens een oefening, zullen later het grootste ongerief ervan hebben. Deze struisvogelpolitiek dient in deze ernstige tijden ten strengste te worden gelaakt. Wat is nu eigenlijk verduisteren Niet zoo zonder meer bij een minuscuul lichtpitje in huis blijven zitten en maar eens een uurtje pentenieren,[ omdat men toch niets *an zien, maar zorgen, dat zooveel mogelijk uwe normale verlichting kan branden, zonder dat er een lichtschijn naar bulten valt. De overheid zorgt voor de open bare verlichting, door deze af te schermen of te dooven en de burger zorgt voor afscherming in zijn eigen huis, winkel of bedrijf. In Venray wordt zoowel in de kom als op de kerkdorpen de open bare verlichting geheel gedoofd. Op enkele punten worden olielantaarns geplaatst, voorzien van een afscher mend omhulsel, z.g.n. richtlampen. Deze geven echter weinig licht en staan alleen op de voornaamste punten van het dorp, als baken voor het verkeer. Bij verduistering is het verkeer, mede door een dan wel in werking getreden benzinedistributie echter gering. Dat de grootste voorzichtig heid geboden is, spreekt vanzelf. Hoofd L.B.D. A. BUWALDA. Meet margarine en vet voor ondersteunden. De minister van sociale zaken heeft thans per circulaire den ge meentebesturen bericht gezonden aangaande het voornemen, in ver band met de aanhoudende koude, aan de gezinnen der personen, welka voor goedkoope margarine en goed koop bak- en braadvet in aanmer king komen, gedurende drie achter eenvolgende weken een extra hoe veelheid dezer producten tegen den geldenden prgs te verstrekken. Blgkens deze circulaire zal de verstrekking aanvangen met de week van 5 Februari. Verstrekt worden aan alleenwo- nendeneen pakje bak- en braadvet van y4 K.G. per week, aan de overige gezinneneen pakje margarine van y4 K.G. en 1 pakje bak- en braad vet van y4 K.G. per week. GESCHEURDE GRASLANDEN Naar wij vernemen, zullen zij, die na 1 September 1939 big vend gras land scheurden of nog zullen scheu ren, een derde van de op deze ge scheurde graslanden geteelde granen voor eigen gebruik mogen behouden, dan wel een toezegging zullen ont vangen voor een extra hoeveelheid meogvoeder, hiermee overeenkomend. Het op deze gescheurde graslanden geteelde ruwvoeder (aardappelen, voederbieten enz.) -wordt voor eigen gebruik gelaten. Echter kunnen op deze regeling alleen die landbouwers aanspraak maken, die hun na 1 September ge scheurd of te scheuren grasland hebben doen goedkeuren door den productiecommissaris en geen nieuwe graslanden ter vervanging van deze gescheurde graslanden hebben aange legd. Dood langs den weg gevonden. Dinsdagavond vond men te Wapen veld een ouden man aan den kant van den weg liggen. Het bleek de 78 jarige J. van L. uit Wapenveld te zijn, die door de koude was bevangen, Een ter assistentie ontboden genees heer kon slechts den dood consta- teeren. Mes in het oog gekregen. De slager S. te Helmond kwam Dinsdagavond achter zijn woning, toen hg een stuk vleesch wilde halen en daarbg een mes In de hand droeg, te vallen. Bg den val sloeg het mes in het linkeroog, waardoor de man zwaar werd gewond. Hy is nog den- zelfden avond naar de oogheelkun dige kliniek te Utrecht overgebracht. HQ zal het oog moeten missen. EEN GRAAT IN DE KEEL. Als door onvoorzichtigheid of door plotselinge diepe inademing 'n graat of een klein beentje „in het verkeerde keelgat" schiet, behoeft men zich nog volstrekt niet onge rust te maken, want in den regel blgft het verboden voorwerp steken in het bovenste deel van den slok darm, achteraan tegen het verhemelte of in de keelholte, waaruit het door 'n flinke hoestbui of door sterk slikken weer verwgderd wordt. Lukt dit niet, dan probeere men eens een drogen aardappel, een beschuit of een droog stuk brood te eten. In de meeste gevallen schuift de indringer met deze brg wel mee in de richting van de maag. Als de graat uit de keel verwgderd is, heeft men soms nog het gevoel, alsof zg zich hardnekkig in onze keelopening heeft vastgewerkt. Dit is echter niets anders dan wat onschuldige napfin. Natuurlgk moet in gevallen, die ernstig laten aanzien, maar die ge lukkig tot de hooge uitzonderingen behooren, onmiddellgk een dokter worden ontboden, DE MILTVUUR-INFECTIE. De president vaD de Haagsche rechtbank, mr. A. S. Rueb, heeft uitspraak gedaan in 'n kort geding tusschen de Utrechtsche veevoeder fabriek „De Adelaar" en den Staat der Nederlanden. De Staat der Nederlanden heeft pakhuizen van „De Adelaar" doen sluiten en de sleutels van „De Ade laar" bij de politie doen deponeeren, omdat deze fabriek de haard zou zijn van de huidige miltvuur-infectie. Bg pleidooi vac jhr. K. J. Schorer uit Utrecht, die de vordering van ,De Adelaar" toelichtte, o.m. aange voerd, dat indien de fabriek by haar productie gewoon inplaats van ont- lgmd beendermeel heeft gebruikt, dit zonder opzet is geweest. Voorts zou volgens hem niet vaststaan, dat ge woon beendermeel den miltvuur bacil inhoudt. De sluiting van de fabriek en de deponeering van de sleutels achtte pleiter onrechtmatig en hg eischte teruggave van de sleutels. Mr. G. J. H. Scholten uit Den Haag, die voor den Staat optrad, ging er in zgn pleidooi van uit, dat alle gevallen van miltvuur in ons land in relatie staan met veevoeder, waarin meagsels van „De Adelaar" voorkomen. Overigens achtte hy den president van de rechtbank in dit geval niet bevoegd over de sleutel kwestie te beslissen en hy conclu deerde tot afwgzing van de inge stelde vordering. De president van de rechtbank heeft in zijn uitspraak in kort geding o.m. overwogen, dat de Staat in het algemeen bevoegd is tot het nemen van maatregelen als bg voorbeeld een vervoerverbod, welk verbod „De Adelaar" in December 1939 heeft getroffen en dat de schuldvraag n.L of het hier gewoon beendermeel dan wel ontlgmd beendermeel betreft, hier kan worden voorbygegaan, om dat de grief van „De Adelaar" in dit geschil betreft den maatregel van den Staat tot het doen sluiten van haar pakhuizen en het doen deponeeren van de sleutels bg de politie. De president overweegt voorts, dat de rechter in kort geding niet bevoegd is den Staat ten aanzien van zulk een maatregel als waar tegen „De Adelaar" opkomt, een richtsnoer te geven en dat hg dus onbevoegd is van de door „De Adelaar" ingestelde vordering kennis te nemen. DE VRIJWILLIGERS IN FINLAND Een der U.P.-correpondenten by de Zweedsche vrgwilligersbrigade achter het Finsche Noordelgke front schrgft: Nu in de afgeloopen dagen de eerste contingenten infan terie der Zweedsche vrgwilligers ver trokken zijn naar het front, heeft de Zweedsche brigade haar plaats ingenomen naast de Finsche verde- digers van den zoo vitalen sector in Mldden-Finland. Tevoren zgn deze manschappen met hun Noorsche kameraden ge traind voor het vechten in de spe ciale condities, die de Poolstreek noodzakelgk maakt. Omdat de meesten van hen zeer goede skiërs zgn, werden de Noren en Zweden natuurlgk onder dezelfde groep ondergebracht. De Deensche vrywilligers worden in een apart kamp getraind en zgn waarschgnlgk bestemd voor eenZui- delgker gedeelte van het front. Maar zelfs de Zweden en Noren moeten getraind worden in de spe ciale wgze, waarop de Finnen strg- den in de dichte Finsche wouden. De contingenten die thans naar het front zyn gezonden, zyn de eenige aflossing voor de vermoeide Finsche troepen, waarvan sommige afdeelingen zich vanaf het begin van den oorlog in het veld bevinden. De vrywilligers hopen, dat zg bin nen verloop van tgd als divisie kun nen strgden gelgk indertgd in den Spaanschen burgeroorlog de inter nationale brigades. In de Finsche luchtmacht deden reeds geruimen tyd Zweedsche pi loten dienst. Een dezer dagen echter zag gene raal Vallenius voor de eerste maal Zweedsche en Noorsche vrgwilligers trekken langs de Noordeiyke wegen, Hg zag een aantal mannen in uit stekende psysieke conditie, gewend aan het leven in de bosschen. Onder hen bevinden zich talrgke scherp schutters. Allen waren zg uitnemend skiloopers. Zg waren door Finsche officieren aan een scherpe keuring onderworpen, waarbg in het by zon der aandacht werd besteed aan het indlvidueele weerstandsvermogen. Al len verlangden ernaar, zoo spoedig mogelgk de Russen te Igf te gaan. Ik sprak met twee Deensche vry willigers, die juist een kameraad be groeven, enkele dagen geleden door een Russische bom getroffen en wiens dood zg zeiden te willen wreken. Alle vrywilligers hadden de groot ste bewondering voor de burgerbe volking, die negen weken oorlog wist te doorstaan zonder te ver slappen. Woensdag bezocht ik een Finsch dorpje, dat even te voren door Rus sische bommen vrgwel geheel was vernield. Met een der inwoners liep ik tusschen de puinhoopen van wat eens de huizen van zgn vrienden en buren waren geweest. In het heldere maanlicht glom vaag tusschen het puin van een huis nog het vuur in een keukenkachel. De Russen voer den dikwgls by maanlicht hun raids uit. De man keek naar den hemel en zeide„Al zouden zg ook zooveel vliegtuigen hebben, als er sterren aan den hemel staan, zg zullen onze geestkracht niet breken". VENRAY, 3 Februari 1940 De Burgemeester van VENRAY brengt ter algemeene kennis de na volgende algemeene bekendmaking van het MILITAIR GEZAG. ALGEMEENE BEKEND MAKING No. 2 van den Commandant van het lilde Legercorps. De Gene raai-Majoor, Commandant van het Hide Legercorps, Mede uitoefende het militair gezag o.a. in de aan den voet dezes ge noemde gemeente; Overwegende, dat het in verband met de bgzondere tydsomstandig- heden wenscheiyk is de openbare carnavalviering nader te regelen, Gelet op artikel 10 van de Oorlogs- wet (Wet van 23 Mei 1899, Staats blad No. 128), Stelt vast, na overleg met het be trokken burgerlgk gezag, de volgende VERORDENING Art. 1. Het is verboden gedurende de carnavalsdagen: a. zich gemaskerd, vermomd of op andere wgze onkenbaar gemaakt op den weg of in inrichtingen te be vinden b. op denkweg optochten te hou den of daaraan deel te nemen c. op den weg muziek te maken d. aan houders van inrichtingen, deze na het volgens plaatselgke ver ordening geldende, gewone sluitings uur geopend te hebben; e. zich als bezoeker In inrichtin gen na het volgens plaatseiyke ver ordening geldende, gewone sluitings uur te bevinden. Art. 2. Het in art. 1 sub d en e bepaalde is niet van toepassing, in dien de inrichting slechts voor de leden eener bepaalde vereeniging toe- gankelgk wordt gesteld. Art. 3. Voor de toepassing van deze verordening wordt verstaan onder WEGalle -zg het ook met eenige beperking- voor het publiek toegan- keiyke pleinen, straten, voetwegen, wegen, stegen, sloppen, lanen, paden, gangen, open ruimten, portieken, bruggen, parken, plantsoenen, gs- vlakten en terréinen, met hunne ber men. zgkanten of glooiingen Inrichting: de voor het publiek toe- gankelgke plaatsen: a. waarvoor een volledige vergun ning, een tap vergunning, een hotel vergunning, een verlof A of een ver lof B geldt: b. waarvooreen sociëteitsvergun ning is verleend, op de door het be stuur der sociëteit, krachtens de sta tuten of het reglement aangewezen dagen, bedoeld in art. 13, lid 2, 4e der Drankwet 1931, S. 476: Carnavalsdagen: de Zaterdag, Zon dag, Maandag en Dinsdag vooraf gaande aan Aschwoensdag, de Zon dag volgende op Aschwoensdag, en de Zaterdag en Zondag van Half vasten; Houder van een Inrichting: mede degene die den houder eener inrich ting in de uitoefening van dat bedrgf vervangt; Bezoekers: allen die zich in een inrichting bevinden, met uitzondering van a. den houder der inrichting en de tot zyn gezin behoorende personen; b. de buitenehuis wonende bloed en aanverwanten van den houder der der inrichting, in de rechte iyn on bepaald, in de zglgn tot en met den derden graad; c. hen, wier tegenwoordigheid we gens dringende omstandigheden wordt vereischt; d. aanwezige logeergasten, die, indien de inrichting tevens een on derdeel vormt "van een, voor het pu bliek toegankelgke „inrichting tot verschaffing van nachtverblgf" naar waarheid voorkomen in het wetteiyk voorgeschreven register en op min stens 10 KM. van de gemeente woonachtig. Art. 4. Met de zorg voor de na leving van deze verordening zgn, behalve de ambtenaren, genoemd in art. 141 van het Wetboek van Straf vordering, ook belast: 1. het personeel van het wapen der Konlnklgke Marechaussee; 2. het personeel van de Politie- troepen; 3. het personeel van de Ryks- en Gemeentepolitie. Art, 5. Overtreding van deze ver ordening wordt overeenkomstig art. 41 der Ooriogswet gestraft met hechtenis van ten hoogste 12 dagen

Peel en Maas | 1940 | | pagina 1