S. 0. S. Kantoorboeken Firma v. d. Mun Fijncokes 25 ct. p FOTOGRAFIE Voor Boeren en Tuinders Buitenland. Provinciaal Nieuws Maikliiericliien. Adverientiën. Foto-artikelen van Bergen De oude TUINZ/ Cooi Tijdelijk verlaagde prijs 1 Gem. Gasl Vooral in de Winter moet Uw Rijwiel in orde zi Jan PoelsJ Rubber-Schoollaaii Overschoenen, Werklaarzen. H. JANSSEN-SMEETS in alle maten in alle modellen Prima k aan oude p vermeld, de allerstrengste in 1408, 1435, 1565, 1608, 1709 en 1830. Deze zes waren de z.g. „groote win tets". De winter van '90 was er bijna een, maar kon niet tot de topklasse komeD. 26 November 1890 begon het te vriezen; de vorst hield aan. Eerst op 23 Januari 1891, dus ongeveer na twee maanden, trad in ons land de dooiin met sterken wind en regen. Eerst op 1 April hield de vorst op. Van 1 December tot 22 Januari was in Nederland de binnenscheep vaart gestremd geweest. Op het einde van 1890 ging men tusschen Gorcum en Woudrichem met wagens over de Merwede. Ook het buitep- land wist er van mee te pratenhet meer van Genève lag voor het eerst sinds 1830 dicht en de Rijn lag tot Keulen vast. Nu is de barre winter van negen tig toch niet in alle opzichten zoo bar geweest. In sommige opzichten was die van 1928'29 heel wat strenger. Op 10 Februari 1929 begon de koudste periode van zes dagen, die gedurende de geheel toen tach tigjarige reeks te De Bilt in Februari was waargenomen. Op 14 Februari werd de laagste temperatuur ge registreerd, nl. 18,9 C. Was de winter van negentig veel langer, deze micimum-temperatuur werd geen enkelen nacht bereikt de laagste in die periode was 15 C. op 30 December 1890. Het vorig jaar begon er weer op te lijkeu, dat we weer zoo'n ouwer- wetschen winter zouden krijgen. 20 December 1938 vroor het te De Bilt 15 3 C., te Londen 23. In Enge land was het kouder dan op Spits bergen. Doch 24 December nam de kou af. We kregen een witten Kerst mis met stemming en blinkende sterren over een betooverd landschap. Op 27 December viel de dooi in. Als laatste vergelijkend cijferde felste koude werd te Utrecht waar het meteorologisch instituut vroeger gevestigd was in 1871 genoteerd nL 20 C. De waarnemingen datee ren vanaf 1849. Door de maatregelen van Defensie zijn op de Maas thans lang niet zoo veel schepen als het vorig jaar. Voor het geval gsgevaar op komst is, zgn hun door de autoriteiten vluchtplaatsen aangewezen in de toeleidingskanalen der sluizen, de voorhaven van het Julianakanaal te Maasbracht dezen zomer tot Wessem verlengd het kanaal Wessem-Nederweert, het beneden einde van den afgedamden Maasarm bg Roermond en het meer van de Grlnderg te Linne. De vraag is maar of in geval van nood, de schepen ze gauw genoeg bereiken en.,, of de vaartuigen er, als de stuwen gestreken zijn. ook in kun nen komen. Bg de Grinderij te Linne is dit laatste op het oogenblik on mogelijk. Door den sterken stroom is met het hoog water in December een groote grintmassa weggedreveo en deze verspert met dezen water stand den toegaDg tot het meer. De ingedamde Maasarm onder Roer mond is het vorig jaar na „Schut- tevaêr" door den Minister van Waterstaat na de ontgrinting hier hebben geregeld een of twee bagger molens gewerkt aangewezen als vluchthaven bg eventueel gsgevaar. Naar beneden vinden we het Maas Waalkanaal als veilige plaats bg gsgevaar van de Maas en de Waal uit. Het vorig jaar lagen hier hon derden schepen en andere probeer den nog zoo gauw mogelijk een plaatsje te vinden. We zeggen: zoo gauw mogelijk, want met het strijken der stuwen komen rare situaties voor. Bij Heumen kon op een gege ven moment niet meer verder geschut worden, omdat het water naar de Maas wegstroomde. De sluis werd geheel dichtgezet, teneinde te voorkomen, dat het kanaal leeg- stroomde. De waterstand op de Maas was n.l. zoo laag, dst bg een opening van de sluis het water met een verval van eenige meters zou wegvloeien. Wat de scheepvaart betreft, bg het varen door ijs is er sinds vroeger wel het een en ander veranderd. Het houten schip was niet ingesteld op het varen door vast ijs of het moest voorzien zijn van z.g. ijsbor- den (een soort pantser van hout, beslagen met ijzer, dat aan het voor schip werd gehangen). Zelfs voor dun ijs was dit niet het geval. Men beweerde zelfs dat het dunste ijs het meest gevaarlijke was wegens de scherpte. Al werd nu een gave buitenhuid bij ijsvaart niet direct doorgesneden, er ontstonden op de waterlijn ruwe en uitgevreten plek ken en bij de aanraking van een zacht plekje spint kon de huid zoo maar doorboord zijn. Het ijzeren schip kon gerust door ijs varen, zoo lang dit niet te dik was. Het motorschip bracht het weer een stapje verder in het ijs- breken. Veel hangt hier af van het scheepsmodel en de voortdrijvings- kracht. Alles blijft hier echter be trekkelijk; als het ernst gaat worden met vriezen moet ook de stoom- en motorvaart zich er bij neer leggen en is de schipper, die moet varen aangewezen op speciale gsbrekers. In onze streek zal dit laatste wel weinig of nooit voorkomen. Intusschen schijnt het gsgevaar voorlooDig weer geweken te zijn. Maar het is nog vroeg in het jaar en als de zonnevlekkentheorie en andere deskundige beschouwingen uitkomen, kan er nog veel gebeuren eer de winter voorbij is. Leerrijke voorbeelden. Zooals wij wel als bekend mogen veronderstellen geeft men zich in het naburige Duitschland thans meer dan voorheen rekenschap ervan, dat men de cultuurbodem van te weinig fosforzuur had voorzien om een re- gelmatigen zekeren groei te kunnen verwachten. Als men weet, dat het gebruik van fosforzuur per ha in Duitschland maar iets meer is dan de helft van wat men in ons land gemiddeld ver strekt, dan behoeft men er niet zoo verbaasd over te zijn, dat men dat gebrek thans meer zal voelen. MeD heeft door te weinig te geven voor een goeden groei in de meeste gevallen de in alle gronden beslist noodige reserve aan fosforzuur te erg aangesproken. En dat kan niet ongestraft geschieden. Vandaar het zoo naar voren tredend tekort aan deze onontbeerlijke plantenvoedings- stof. Juist het jaar was wat de weersomstandigheden aangaat boven dien van dien aard dat bestaande tekorten zich bijzonder sterk open baarden. De gevolgen van dit alles zijn, dat in Duitschland een groote vraag is ontstaan naar slakkenmeel, dat als bijproduct van de staalbereiding thans wel in veel grooter hoeveelheden aan de behoefte voldaan kan worden. Men wil dan ook als voorheen uit België en Luxemburg slakkenmeel blijven aanvoeren. Dit brengt geluk kig niet mee, dat deze ook voor on zen landbouw zoo uiterst belangrijke meststof in geringer hoeveelheden zou kunnen worden aangevoerd dan men wel zou wenschen. Wij kunnen gelukkig nog uit België en Luxem burg betrekkeD, doch ook Duitsch land is daar op de markt om te koo- pen. En dan zijn er nog andere landen, die ook wat noodig hebben en regelmatig van onze Zuiderburen kochter. Laten wij hopen, dat Ne derland zoo lang het kan zooveel koopt als maar mogelijk is. Waar het van beteekenis is, voor al in den landbouw zooveel mogelijk vooruit te zien, is het goed, dat waar thans nog slakkenmeel te krijgen is een bemesting met deze waardevolle meststof, waarmede men ook nog een goede hoeveelheid goedwerkende kalk geeft, niet na te laten. Daar zit wat in, want zoo zorgt men voor de toekomst voor moge lijk komende kwade tijden. En moch ten die hopelijk niet komen, dan is nog niets verloren, maar veel ge wonnen. Een goede reserve is altijd van nut AGRICOLA. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ons grondgebied in gevaar Ons volk en zgn Zuiderburen ver keerden weer in angstige spanning. Bij ons werd hét besluit genomen om voorloopig geen gewone perio dieke verloven meer te geven in verband met „min-gunstige symp- tonen in de internationale situatie" en in België ging men tegelijkertijd over tot „fase-D" der mobilisatie, wat de oproeping van nieuwe reser ves beteekende en de instelling van een Algemeen Hoofdkwartierbe richten over een evacuatie der Bel gische burgerbevolking uit het oostelijk grensgebied werden tegen gesproken, althans werd gecon stateerd, dat slechts een '200tal uit een bepaalde zone werden overge bracht naar het binnenland. Volgens latere berichten echter gaan de evacuatie-maatregelen voort. Het spreekt vanzelf, dat deze maatregelen onrust hebben gewekt en dat sommigen in een paniekstem ming geraakten, waarbij ze eiken kijk op juiste situatie verloren. Een voorbeeld daarvan is een op Zondag middag in sommige Engelsche bladen opgenomen bericht, volgens hetwelk op den ochtend van dien dag de Duitschers België binnengerukt zgn! Van de zijde der Belgische overheid is dadelijk alles gedaan om dergelijke „enormiteiten" aldus de woordelijke kwalificatie tegen te spreken. Ook officieele Britsche instanties trouwens kebben onmiddellijk te kennen gegeven, dat ze niet aan de waarschijnlijkheid van een Duitschen inval in Nederland of (en) België geloofden, maar de getroffen maat regelen verklaarden uit den vast besloten wil der beide volkeren om tegenover elke verscherping van de situatie de daarbij aanpassende maatregelen van paraatheid te tref fen. Dat men in Brussel en Nederland tegelijkertijd handelde, verklaarde men te Londen met een verwijzing naar recente verklaringen in de Belgische Kamer, welke uiting gaven aan de zienswijze, dat een Duitsche inval in Nederland België niet on verschillig zou kunnen big ven. Wat er werkelijk aan de hand is Natuurlijk is het ons onbekend, of de regeeringen te 'sGravenhage en Brussel over bijzondere inlichtingen beschikken, welke tot het nemen van bijzondere maatregelen hebben ge leid. Van publieke bekendheid is slechts, dat een onaangename sfeer drukt op de oogenbllkkelijke betrekkingen tusschen Duitschland eenerzijds en België en Nederland anderzijds. Deze sfeer is op verschillende wijzen aan gevoeld kunnen worden. In Brussel b.v. heeft men zich sterk verbaasd over herhaalde vluchten gedurende de laatste dagen van Duitsche vlieg tuigen over het verdedigingsgebied van Luik—Namen. Om deze vlieg tuigen te verdrijven zijn meermalen Belgische jachtvliegtuigen moeten opstijgen en is het afweergeschut in actie gekomen. In de buurt van Mechelen in België moest een Dultsch militair toestel een noodlanding maken en toen is uit een onderzoek gebleken, dat vanuit dat toestel foto's waren genomen van Belgische forten in de Maaslinie. Zeer merkwaardig was voorts de opname in een officieel legercommu niqué van de beschuldiging, dat op 13 Januari j.l. een Ned. vliegtuig boven Nordhorn zou hebben gevlogen en daarmee het Duitsche grondgebied zou hebben geschonden. Een dergelijke beschul diging doet onwillekeurig de gedach te rijzenzoekt men ons We den ken aan de Russen, die zich bedreigd gevoelden door de Finnen... Nordhorn ligt op slechts luttele kilometers van onze N.O.-grens en gesteld nu eens, dat daarheen een Nederlandsch vliegtuig was ver dwaald, was dat dan een reden om kwade trouw aan te nemen. Hoe dikwijls zijn niet Duitsche vliegtuigen boven ons gebied „ver dwaald" Onze regeering, die aan stonds een uitgebreid onderzoek had laten instellen en j.l. Zondagochtend in een speciale zitting bijeen was gekomen, kon als resultaat van dat onderzoek aanstonds openbaar maken dat de onjuistheid onomstootelijk was komen vast te staan. De licht vaardigheid, waarmee van Duitsche zijde de beschuldiging is geuit, geeft te denken. Men had mogen verwach ten, dat de Duitsche regeering zich eerst om inlichtingen tot Den Haag hadde gewend. De aard van „goede betrekkingen" tusschen volkeren eischt dat. Dan zou het misverstand aan geen van belde zijden sporen hebben achtergelaten. Bg al het vorenstaande komt nog, dat de toon der Duitsche pers tegen de neutralen in het algemeen, den laatsten tijd weer van dag tot dag aan scherpte „wint". En dan is nog de militaire situa tie aan den oostkant van de Neder, landsche en. Belgische grensIn Duitschland heerscht de publieke opvatting, dat er straks, als het barre van den winter is geweken, iets te gebeuren staat, zonder dat het volk echter weet, wat dit zal zgn. Met ingang van 15 Januari a.s. wordt het burgerlgk verkeer op de Duitsche spoorwegen zoo sterk mogelijk ingekrompen, alle gunstige bepalingen en goed- koope tarieven zgn met ingang van dien datum vervallende toeslag op de D-treinen wordt verdubbeld. Men rekent op een intensief vervoer van militairen. Waarvoor, waar heen - In vele berichten wordt het een feit geheeten, dat de dichtheid van Duitsche troepen langs de Neder- landsche grens, welke ophield bg Coesfeld in Noordelijke richting is toegenomen zoodat ook reeds Gronau in Wcstfalcn méér soldaten tusschen haar muren ziet. Opvallend is voorts, dat het grensspoorweg- station Gronau voor doorgaand ver keer gesloten is en dit verkeer slechts langs Oldenzaal-Bentheim kan geschieden. Evenals in den wereldoorlog sch$nt deze overgang de eenigste brug te worden tusschen Duitschland en Nederland. Thans houdt de maatregel verband met de militaire activiteit bezuiden de lijn Gronau-Munster. Men voelt in Duitschland dat er iets komende is en ook... dat er iets gebeuren moet om de gunstige be slissing, waarin een groot deel van het Duitsche volk vast blijft geloo- ven, te forceeren. Deze noodzaak Is het volk te duidelijker geworden naarmate de laatste weken de kou te intensiever was en het tekort aan brandstof ngpender werd ge voeld. 0— Alles wat we hiervoren aanvoer den, is voldoende om te verklaren, dat de sfeer, waarin het Nederland- sche eD Belgische volk op het oogenblik ademen, min of meer be nauwend is. Dat de regeeringen de mate van paraatheid der nationale verdediging deden aanpassen aan de bijzondere omstandigheden behoort eerder een deel van onze onrust weg te nemen dan dat ze aanlei ding mag worden tot angst. En voorts hoort men te bedenken, dat voor dat, wat we vreezen eigen lijk zoo weinig objectieve grondslag aanwezig is. Bij eenig nadenken kan men niet anders dan tot de conclus- sie komen, dat de Duitschers bij ons niets te zoeken hebben, zeker geen voordeel of heil voor zich zelf. De >oorlogsmen- taliteit der Duitschers is een typi sche. De Duitschers voelen zich ze zeggen het zelf half of drie kwart „omsingeld" en „bedreigd" van vele kanten. In zulke omstan digheden komt ook het individu er vaak toe om naar allen kant te grommen, onzeker als het zich voelt in de onderscheiding van vriend en vijand. Duitschland heeft aan dezen oorlog de handen vol, maar toch grauwt het de heele wereld aanScandina vië, Roemenië, Hongarije (in Berlijn schgnt men op het oogenblik een stuk Hongaarsch gebied te eischen, dat vroeger tot Oostenrijk behoorde), België, Nederland en zelfs Italië (ophouden van Italiaansche wapen zendingen naar Finland). Duitschland wil zgn kracht demon- streeren en van zgn verzekerdheid der overwinning laten blgken, door te doen, alsof het er op een oorlog met nog een paar volkeren erbg, niet aankomt. Dat is tactiek. Als puntje bg paaltje komt, zal men in Berlijn heusch niet lichtvaardig be sluiten om zonder dat daar nut tegenover staat, de moeilijkheden van den strijd te vergrooten. Zeker, te verwachten valt, dat Duitschland, wanneer de financieele en economische ruïne dreigt, door wanhopige militaire acties een beslissing van den oorlog zal nastreven, maar ook d&n zal het toch blijven uitzien naar methoden, die tot het doel kunnen leiden. En de weg naar een Duitsche over winning kan onmogelijk over Ne derland en België leiden. Zelfs io- dien Duitsche legers dien weg succesvol zouden zijn gegaan, hebben ze het doel geen stap dichter ge naderd. Een Duitsche aanval op Neder land en België brengt voorts ook een nieuwe en betere krijgskans voor de geallieerden, die in zoo'n geval automatisch onze bondgenooten zouden worden en via Belgisch en Nederlandsch gebied de gelegenheid zouden bekomen om Duitschland aan een zijner zwakste kanten aan te grgpen. We zijn geen profeten en we ken nen geenszlos alle drijfveeren, door welke de Duitsche staatslieden en krggsheeren zich zouden kunnen laten leiden, maar voorshands ge- looven we niet aan de aanvalsoog- merken van Berlgn, welite thans het Nederlandsche en Belgische volk verontrusten. Laat ook dit ons tot troost zijn en bemoedigend voor onze kansen de dreiging, welke wg gevoelen, is niet minder integendeel! voor meerdere andere volkeren. Zelfs in het zoo karakteristiek-rustige Zwit serland benauwd men zich over de algemeene situatie, wat tot uiting kwam in een officieele verklaring van den Zwitserschen Generale Staf, welke een tegenspraak inhield van zekere hardnekkige geruchten over Duitsche troepenconcentraties langs de Zwitsersche grens. Maar vooral in het Donaubeklcen houden de volkeren geducht reke ning met de mogelijkheid, dat zg binnenkort in den oorlog zullen worden betrokken. In dat verband worden in de internationale pers tal van geruch ten en berichten vermeld, waarvan we er enkele zullen noemen, maar onder nadrukkelijk voorbehoud. Waarheid en verdichting zija moei lijk te onderkennen in dit geval. Sommige dezer berichten en ge ruchten gewagen er van, dat Rome aan Berlijn heeft laten vragen om Rusland af te houden van een aanval op Roemenië, maar dat Berlijn geantwoord zou hebben niets te kunnen doen om Rusland af te houden van een daad, welke tot doel zou hebben de ver loren provincie Bessarabië te her winnen. Zou Berlijn inderdaad ten behoeve van zijn overeenkomst met Moskou aan de Russen de vrije hand heb ben gelaten, niet enkel in de Bal- tische Staten en Finland, maar ook in het Donaubekken en op den i Balkan Andere berichten Jsuggereeren voorts, dat ook Hongarge in zijn benauwenis over het Ruseische ge vaar (Hongarge heeft na de deeling van Polen een gemeenschappelijke grens met Rusland) zich tot Berlijn heeft gewend en daar de verzeke ring van sympathie ontving op voorwaarde, dat een stuk Hongaarsch gebied afgestaan wordt aan Duitschland, een stuk, dat vroeger geografisch tot Oosten rijk werd gerekend. Wat er allemaal van waar is Feit is in elk geval, dat Italië zich meer en meer op werpt als anti-bolsjiwistische en anti-Russische factor bg het uit vechten van het samenstel der huidige Europeesche conflicten, waardoor Berlgn eensdeels ge bonden aan de „as" en anderdeels aan het pact met Rusland in steeds scheever positie komt te staan. Italië verwerft zich grooten in vloed op den Balkan, dat Duitsch land altgd nog als eigen invloeds sfeer aanmerkt en deze omstandig heid doet de as verraderlijk kraken. Er groeit een tastbare spanning Rome-Berlijn, welke b.v. tot uitdrukking kwam in het ophouden van de uitgebreide Iraliaansche wapenzendingen naar Finland. Dit transport geschiedde via Duitschland, maar op Russisch verzoek werd de zending opgehou den. Wat vroeg Rome. De Russen zeggen immers niet met Finland in oorlog te zgn. Enfin, na veel gepraat is het transport alsnog vrijgegeven; als motief voor het ophouden voerde Berlgn aan het gebrek aan mate riaal op de Duitsche spoorwegen. Een ander opmerkelgk, maar op waarheid niet te controleeren be richt, handelt over de voorbereiding eener nieuwe Italiaansch-Spaansch- Vaticaansche vredesbemiddeling, welke gericht zou zijn op het be leggen van een internationale con ferentie, welke de fouten van Ver sailles zou moeten corrigeeren, maar tevens Europa zou moeten veilig stellen voor het bolsjewisme. Rome zou echter beseffen, dat de huidige Duitsche regeering zulk een conferentie tot mislukking zou doemen en daarom zou men er in Rome naar streven om door zijn invloed te bewerken, dat in Berlijn een regeerings- wijziging tot stand zou komen, welke meer kansen zou scheppen voor het succes der bedoelde conferentie. 't Klinkt allemaal nogal fantas tisch, maar onmiskenbaar iaeers tens de groeiende anti-bolsjiwis tische en anti-Russische tendenz van de Italiaansche politiek en daartegenover de zucht van Berlijn om uit de in Augustus j.i. gesloten overeenkomst met Moskou ten minste een ietsje te halen van de politieke voordselen, welke men er zich van had gedroomd. In dat verband moet men ook het bericht zien over een Duitsche missie in Scandinavië. welke zou bestaan uit drie verte genwoordigers van Goering, die tot taak zouden hebben om de regee ringen van Denemarken, Zweden en Noorwegen tot de belofte te bren gen, dat zij geen doorvoer van Britsche of Fransche materialen voor Finland zullen toestaan, waar tegenover dan de Duitsche belofte zou worden gesteld, om te bemidde len tusschen de Sovjets en Finland, ten behoeve van een overeenkomst. Tracht Duitschland aldus om het verzet tegen de Sovjets te neutra liseeren, Italië van zijn kant blgft op de organisatie van dat verzet uit. Het is ook onder Italiaanschen Invloed, dat een onderhoud tusschen koning Carol en prins Paul, resp. van Roemenië en Joegoslavië binnenkort zal plaats vinden, waar schijnlijk op Joegoslavisch gebied. Het heet, dat prins Paul van Joegoslavië op Rome's verzoek zal bemiddelen, opdat Roemenië be paalde beloffen van gebiedsafstand aan Hongarge zal doen (na den huidigen oorlog in te lossen) opdat een anti-Russische samenwerking van Italië, Hongarge en Roemenië mogelijk zal worden. Volgens een Un. Press-bericht uit Londen zou de ontmoeting, hiervoren bedoeld, een der laatste dagen in het geheim reeds hebben plaats gehad en wel te Vrshatz in Joego slavië. VENRAY, 13 Januari 1940 PATER NIELEN. Op 22 Maart van dit jaar hoopt onze vroegere dorpsgenoot Pater A, Nielen, indertgd Directeur vaD de Derde Orde, van Patronaat, Vak- teekenschool, Jonge Wacht, Handels school, Congregatie eDz. den dag te herdenken waarop hg voor 40 jaar de Heilige Priesterwijding ontving. De a.s. Jubilaris is, zooals men weet, gevestigd in het Rectoraat Vrank, Beersdalweg 64 te Heerler- heide, alwaar Z Eerw. o.a. het bestuur heeft over de door hem opgerichte vereeniglngen Jonge Wacht, Patro naat, Jongelingen ver eeniging en Jonge Werkman. En dat alles in eene arme mgnwerkerswijk. Het zal den Eerw. Jubilaris, die indertgd vooral zooveel deed voor onze Venravsche Jeugd, op dezen dag zeker niet ontbreken aan be langstelling van de zijde der Venray- sche bevolking. Een gelukkig feest zg hem van harte zeker toegewenscht. LUXOR THEATER Heden Zaterdag 8 en morgen Zon dag 5 en 8 uur vertoont Luxor U: „OPENT DE HAVEN Een Fransche film met jeugdige cadetten der marine in de oorlogs- Zeehaven te Brest. De vader van een der cadetten wordt benoemd tot commandant van de school. Zijn zoon Jean Pierre Aumond, is leerling van die school. Commandant Villette, reeds jaren weduwnaar, is verloofd met een jonge vrouw Madeleine Level. Jean Pierre wordt ook verliefd op deze vrouw. Hopeloos verliefd, het is zijn eerste liefde. Madeleine meent er niets van maar Pierre wel. Hij wil 't niet in zien als zgn vader hem vertelt, dat hg verloofd is met Madeleine. Hg is door liefde blind. Als hg aan nachtvluchtoefeningen moet deelnemen verzaakt hg en laat 'n vriend in zgn plaats gaan terwgl hg nogmaals Madeleine op zoekt. Als het later uit komt krggt Pierre bgna zgn ontslag maar de vader pleit voor zijn zoon, en Pierre is ineens gene zen van zijn dwaze verliefdheid. Opent de Haven is een van die pracht films. Carnaval 1940. Het bestuur van „Venray Vooruit." deelt mede, dat in overleg met de militaire en burgerlgke overheid, dit jaar geen Carnavalviering zal plaats hebben. Een kapel in het woonwagen kamp. Het woonwagenkamp te Maastricht heeft zgn eigen kapel gekregen, een fraaie wagenkapel. De rector van het rectoraat der Priesters van het H. Hart heeft haar met assistentie van pater Henneveld, geestelijk adviseur van de afd. Maastricht van het R.K. Woonwagenliefdewerk, inge zegend. Behalve door de dames-mede werksters werd deze plechtigheid bijgewoond door wethouder Schreine- macher, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde, alsmede door een groepje medewerkers en weldoeners. Voor den aanvang sprak mr. Fr. Janssen, als plaatselgk voorzitter woorden van welkom en dank tot de aanwezigen, hierbg zich allereerst richtend tot de paters van het ree. toraat, die met zoo groote toewij ding de geestelijke zDrgen gedurende een lange reeks van jaren voor de kampbewoners met groote toewijding hebben behartigd. Dat O.L. Heer het werk hier gezegend had, bleek wel uit het feit, dat, geholpen door wel dadige menschen, het thans zoo ver gekomen is, dat men heeft kunnen komen tot de stichting dezer kapel, waarin eiken Zondagmorgen voor de bewoners van het kamp nu de H, Mis zal kunnen worden opgedragen. Hierna verzocht s$r. den paters de inzegening te willen verrichten, die door de genoodigden met veel devotie gevolgd werd. Aan het einde van de plechtigheid richtte pater rector nog een priesterlijk woord tot de aanwezigen, en zegde het bestuur ook voor de toekomst de medewer king der Paters toe. Kolendampvergiftiging te St. Odiliënberg. Ten huize van het landbouwers gezin van Cr., aan den Molenweg te Sint Odiliënberg, nabij Roermond, heeft zich een ernstig geval van kolendamp-vergiftiging voorgedaan. Toen de melkboer Maandagmor gen op zijn aanhoudend kloppen op de deur van de woning gehoor kreeg, waarschuwde hg de buren, die zich vla een openstaand raam toegang tot de woning van den landbouwer verschaften. Hier vond men den 45-jarigen Van Cr. en zijn vrouw bewusteloos op bed liggen. Onmiddellijk werd dok tershulp ingeroepen. De geneesheer stelde vast, dat de man door kolen dampvergiftiging reeds om het leven was gekomen, doch met behulp van een zuurstof-apparaat slaagde hij er in de levensgeesten bij de vrouw op te wekken. Zij moest echter in ern. stigen toestand naar het ziekenhuis te Roermond worden overgebracht. Geld uit brief vermist. Een professor te Amsterdam ver zond dezer dagen een brief, inhou dende drie bankbiljetten van f 10, naar een inwoner van Haarlem. Hij had den brief voor „aanteekeuen" opgegeven doch zijn assitent postte tegelijk met andere brieven op de gewone manier. Op het postkantoor te Haarlem constateerde men, dat de brief geopend was. Er mankeerde één briefje van f 10 aan. Er kon nog niet worden vastgesteld, waar de diefstal heeft plaats gehad. VENLO. Op de Coöp. VeiliDgver eeniging van Maandag was de aan voer 2.700.000 eieren Kippeneieren van f 3 80 tot f 4.70 Kleine eieren van f 3.20 tot f 3 50 Eendeneieren van f 2 80 tot f 3.40 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 5.300.000 eieren. Kippeneieren van f 3 20 tot f 4.70 Eendeneieren van f 2 80 tot f 3.40 Vergrootingen en Olieverf-Portretten. LANGSTRAAT VENRAY Bezoekt ons Atelier I Van brandsjtch sproken en ver'. *rdi Het gere- atf i.f bosch heeft be> rechtbank te R H., fabrikant té JTej gesproken ter z>4*.e ting in de droogk tabakfabriek te Teg> van 8 April j.l. De ad mr. Massink had maanden gevangenis Dezelfde verdacht politierechter te R< deeld tot een gèldl gulden te vervang dagen hechtenis w< op 12 Sept. j.l. te r aantal glasruiten, toi H. Feijen, welke ru schop had stuk g< rechtshof heeft coi dit vonnis bevestigd Ingekomen en persom Van 5 tot J. J. Berfelo en et derwijzer, Langstr. 4' P. J. van St. Annalaan 5 van B. F. Kerkhoff, ver weg 32 van Amersf K. Smit, verplegei van Heerhugowaard A. Beniers echtgen z.b.. Stationsweg 53 W. A. M. Kerssem ster, Eindstraat van VERTROKKEN: G. H. van Meijel, Zeilberg Z 314 J. H. Beckers, la Nieukerk Dl. L. J. H. Leenen, Venlo Steenstraat 7 A. W. Rongen, d Wassenaar Gr. Haze J. P. van Dooren, Sevenum Dorp A. Evers, broeder, P. J. Bertrams, c Helmond Markt 24 P. A. Klever, br megen Vermeerstraa J. C. W. Otten, zon Heerlen Molenberg A. R. Backers, zont Nederlandsch Indië P. J. Verbong, 1 Horst D 87 blijven wi handhaven, o.a. 15 10 cent per half loo Prijscourant grat: Aanbev 7* Zoolang de voorraad strekt Afgehaald aan de fabriek. en voorzien zijn v Spats Hand Jaste Rijwielen Kinderwagens Heden weer ontvangen een groote zending in ?ll Langstraat.

Peel en Maas | 1940 | | pagina 6