Binnenland. Buitenland. 20e Joh. Jansen, 21e G. Jansen, 22e Jean Jansen, 23e St. Servatius, 24e Gebr. Willems, 25e H. Vermeulen, 26e E. Nastvogel, 27e Gebr. v. Houdt, 28e Gebr. Phllipsen. Finale schoonste koppel. Ie J. Kusters, 2e J. Strybosch, 3e J. VerstegeD, 4e Fr. Vermaaten, 5e G. van Djjck, 6e H. Strijboscb, 7e P. Mandere, 8e Gebr. Rutten, 9e Jean Jansen, 10e C. Dyckmans, lie P Jansen, 12e J. Boom, 13e Joh. Jansen, 14e Gebr. van Houdt, 15e St. Serva tius. Jacht op eenden. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat de Minister van Economische Zaken bij zijne beschikking van 13 Januari j.l. heeft bepaald, dat onder afwij king in zooverre van zijne beschik king van 28 Juni 1919, Directie van den Landbouw no. 6394 Afd. IIA, met ingang van 1 Februari 1940 de jacht op alle soorten eenden met schietgeweer, met de kooi, met net ten als anderszins zal zijn gesloten. Volgens genoemde beschikking wordt deze sluiting noodig; geacht, daar tengevolge van de bijzondere weersomstandigheden eene verdere bescherming van de verschillende soorten eenden wenschelijk is. Venray, 19 Januari 1940. De Burgemeester van Venray A. H. M. JANSSEN GEVONDEN grijs leeren handschoen, is brj H. Zwitserlood. een handschoen, is op bet politie bureau, portemonnaie met centen, is bij Kengen, Maash. weg 34. H. Familie. Zondagmiddag, 28 Januari om 5 uur zal Pater Govers uit 's-Herto- nenbosch, algemeen Secretaris der H. Familie, hier in het St. Antonius- Patronaat een lezing geven met lichtbeelden over de reis van de H. Familie naar Rome. Daar deze reis door twee leden onzer Venraysche H. Familie is meegemaakt, zal ze wel de belangstelling onzer leden hebben. Alle leden der Venraysche H. Familie hebben gratis toegang en worden dan ook in grooten getale verwacht. STILLE OMGANG. De af deeling Venray-dorp van de Vereeniging „H. Stede" en ook uit de dorpen rondom Venray zullen in den nacht van Zaterdag op Zondag 9 en 10 Maart a.s. deelnemen aan den Stillen Omgang te Amsterdam. De spoorpryzen zijn hetzelfde ge bleven. Vertrek Zaterdagavond om 10 uur. Terug Zondagmorgen te 8,15. Ook dit jaar wordt wederom een groote deelname verwacht. Retraitenhuis Roermond. Kapellerlaan 38. 27—30 Jan. Jonge meisjes America, Castenray, Hegelsum, Horst en Tienray. 24—27 Febr. Jonge meisjes Blit- terswyck, Kronenberg, Meerlo, Oos trum, Swolgen, Sevenum, Ysselsteyn. 5—8 Maart Huismoeders Dekena ten Echt en Venray. VENRAYSCHE MIDDENSTAND Woensdag 24 Januari a.s. zal bij H. Verheugen de Algemeen e Jaar vergadering worden gehouden. Be handeld zullen wordenNotulen, de Jaarverslagen en bestuursverkie zing. Verder zal de contributie over 1940 worden vastgesteld. Iedere middenstander wordt ver wacht. Bon 4 voor erwten en boonen Vanaf heden tot en met Donder dag 15 Februari zal bon 4 van de ryksdistributiekaart recht geven op het koopen van een half pond bruine boonen,"witte boonen of andere ge kleurde boonen, capucyners of grau we erwten. Feestvergadering Jonge Boeren Deze jaarlijks terugkeerende feest vergadering is er niet een zooals 's winters meer gefeest wordt. De festiviteit bestaat in 'n massa-de monstratie, waarbij een der beste sprekers 'n actueel onderwerp in leidt. 't Verdere gedeelte van den avond wordt aangevuld met proeven van hun cultureele vorming. De H.E.G. Heer v.d. Weijden, lil der Tweede Kamer, is bereid te spreken over: „Boerennood in oor logstijd". Vooral voor onze oudere boeren van bijzonder belang. Ze zijn welkom en kunnen zich dan nog eens jong voelen, met wat de jon geren ten berde brengen. Zang, declamatie, gymnastiek, volksdans en spel in bonte afwis seling zullen 'n genotvolle leerzame avond vormen. Oude en vooral gy jonge boeren Donderdagavond naar 't Patronaat. Zie advertentie. Dc herrie op het Woonwagenkamp. De vecht- en schietpartij, die vorige week op het Woonwagenkamp alhier plaats had, scheen nog geen vrede gebracht te hebben. Nadat Zaterdagavond vanwege de gemeente een wagen naar Horst gebracht was, die naar Roermond moest via de tusschengelegen ge meenten, kwam deze weer terug op last van de gemeente Horst. Woensdag zijn door militairen en politie een drietal wagens naar Deurne vervoerd. Donderdag zijn eveneens een achttal wagens naar Horst vervoerd. Of het nu vrede zal zjjn? Allemansmarkt. Maandag werd hier de bekende jaarlyksche Allemansmarkt gehou den. Ondanks het minder gunstige weer was ook thans de drukte weer groot, die tot 's avonds in talrijke café's werd voortgezet. Ook de krameryen waren talrijk. Alles is in goede orde afgeloopen. Door dc gladheid. Door de gladheid kwam een vracht wagen van de Ato in de Hofstraat alhier in aanraking met de etalage ruit van den heer J. V. Deze werd vernield. De gemeente-politie onder zoekt wie of de schuld heeft, daar een andere auto tegen de vracht wagen aanreed. In brand geraakt. Ten huize van M J. alhier, geraak te een wieg in brand. De hierin slapende kleine kon nog bijl yds gered worden hoewel het ernstige brand wonden bekwam. Damclub „Dc Schuivers" Ysselsteyn Eindstand van de onderlinge dam- competitie 1939—1940 KLASSE A. gesp. gew. rem. verl pnt. W. Janesen 20 13 4 3 30 M. Keysers 20 12 5 3 29 Jac. Janssen 20 11 4 5 26 Fr. Janssen 20 7 4 9 18 A. Kleuskens 20 3 3 14 9 S. Keysers 20 2 4 14 8 KLASSE B. Jac. Claessen 20 14 1 5 29 G. Verheijen 20 13 X 6 27 H. Arts 20 11 2 7 24 A. v. Asten 20 7 2 11 16 J. Kleuakens 20 6 2 12 14 A. Winnen 20 5 0 15 10 Overzicht van de competitie 1939 1940 volgende week. Man vermist. Sinds Dinsdagmorgen wordt te Horst vermist de 32jarige M. Wil lems. Den laatsten tijd was W. zeer in zich zelf gekeerd. Beschamende cijfers. In 1939 had de gemeente Roer mond 18 699 inwoners en 359 ge boorten. Toevallig kwamen ons denzelfden dag, toen wij deze cijfers van 1939 lazen, die van 1864 onder het oog, zoo lezen we in de Nieuwe Koerier. Roermond had in dat jaar 321 geboorten en 8966 inwoners. Het aantal geboorten bedroeg in 1864 derhalve slechts 38 minder dan in 1939, terwijl de bevolkiDg in 1864 nog niet de helft bedroeg dan die van 1939. In vergelijking met Venray, dal 14582 inwoners telt en 373 geboorten, waarbij nog komt dat Venray een groot aantal kloosterlingen en ge stichtsbevolking binnen zijn grenzen nerbergt, slaat Roermond inderdaad een treurig figuur. OVERLOON De echtgenoote van H. V. alhier, kwam door de gladheid zoodanig te vallen, dat de ontboden geneesheer overbrenging naar het ziekenhuis te Venray nood zakelijk achtte, hij constateerde een ernstige drjbeenfractuur. AANBESTEDING. De N. V. Waterleiding Mij. „Oost- Brabaat", heeft aanbesteed: het leg gen van een transportleiding en een distributienet ten behoeve van de drinkwatervoorziening van de gem Deurne. 't Laagst werd ingeschreven door het Algemeen Technisch en In dustrieel Bureau J. Ryns te Heerlen voor f 23.404 Koning Winter. We meenen, dat thans zoo zoetjes aan niemand meer te klagen heeft over den winter als zoodanig. We hebben nu van alles gehad: hevige vorst, gladde wegen, dooi, sneeuw, sneeuwstormen en regen by vriesweer. Den winter mankeert dus niets meer, maar velen onzer begint door den winter van alles te mankeeren. Het begint er hier en daar scheef uit te zien. Er komt een tekort aan brandstof, kleeding en dekking in de gezinnen der armen; meerdere onzer eilanden raken geheel geiso- leerd en kunnen slechts per KLM. van het noodigste voorzien worden; schepen zitten vastgevroren in het midden van het IJsselmeer en de opvarenden zien zich soms gedwon. gen om noodsignalen uit te# zenden. De Wadden zijn niet te bevaren van wege het dryfys; de bakkers op Ameland zijn aan hun laatste baal- tjes meel toe. Enz. enz. Daarbij komt, dat het ys, ondanks de langdurige vorstperiode toch nog slachtoffers blijft eischen. Sommige menschen meenen van dag tot dag meer te kunnen wagen. Het IJsselmeer heeft vele wakken in het byzonder nabij de mondingen van stroomen. In polders en vaarten is het ijs dikwijls onbetrouwbaar, doordat er is „gemalen». Wederom kwamen er van de week meerdere gevallen van gasverstikking voor. De winter is genoten, thans beginnen we er van te lijden. Duizenden schaatsenliefhebbers hebben hun hart opgehaald aan groote tochten, aan een ysbruiloft op MarkeD, aan het halen van de Goudsche pijpen, Weesper moppen en wat dies meer zy. Helaas is de elfstedentocht niet kunnen doorgaan wegens toevalligen dool op dien dag. De organisators van dezen tocht moesten den rit nu maar voor 'twee keer per week gaan vaststellen. Dat schijnt het beste middel te zyn om de vorst te bezweren en de lente te lokken Dagen van spanning Naast Koning Winter heeft het oorlogsmonster ons in het begin dezer week een verrassing bereid. Er zou ons weer het gevaar van een vyandelyken inval hebben ge dreigd. De Regeeriog besloot aan stonds om voorloopig geen gewone periodieke verloven meer te geven. Onze Zuiderbuurtjes moeten in den aanvang dezer week nog sterker verontrust zijn geweest dan wij. Maar beiden, zy en wij, zijn thans de schrik weer te boven en luisteren met aandacht naar de beschuldigin gen, die de oorlogvoerende partyen elkaar toeslingeren, de een van den ander zeggende, dat hij het was, die ons onnoodig in de war bracht. Onze regaering laat zich echter niet in de war brengen, ook niet door het spel van onschuld, dat nu achteraf wordt opgevoerd. Ons im mer paraat toonen is het beste middel om listige opzetjes te fnui ken. De Duitsche beschuldiging, in een officieel legercommuniqué vermeldt, als zou een Nederlandsch vliegtuig boven Nordhorn het Duitsche gebied hebben geschonden, is door de re geering in Den Haag met grooten nadruk weersproken, welke tegen spraak echter tot nu toe nog niet in de Duitsche kranten is vermeld. Helaas hebben de dagen van span ning ook weer slachtoffers geëischt. Bij een oefening met springstoffen in de provincie Groningen kwamen vijf Nederlandsche soldaten om bet leven. Ander oorlogsleed. Een mooi schip van onze koop vaardy vloot, de Arendskerk, is in de Golf van Biskaje door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Ook de beele lading post ging verloren. Gelukkig kon de geheele bemanning van 69 koppen worden gered door het Italiaansche schip Fedora. Ia den Helder heeft men wel zeer bijzondere maatregelen genomen tegen de verrassingen, welke in dezen tijd mogelijk worden geacht. Alle licht is 's avoDds na 12 uur gedoofd en niemand mag na dat uur ook meer uitstralend licht in zyn woning hebben. Bezoekers vancafé's enz. moeten om kwart voor 12 naar huis. Tus- scken 12 en 7 uur mag re enkel nog met afgeschermde lichten worden gereden. De Schatkist. Eén troost: de schatkist had een goed jaar, In 1939 werd 333/., mil- lioen méér ontvangen dan was ge raamd. Ia den loop der crisisjaren heeft het zwaartepunt van den be las'ingdruk zich verp'aatst van de directe naar de indirecte belastingen De totaalcijfers van deze beide groe pen belastingen voor 1939 verhouden zich dan ook als 135 2 tot 475 5 mil- lioen gulden. Winstbelasting Hoe mooi die meevallers voor de schatkist ook zyn, ze beteekenen niet meer dan een druppel op de gloeiende oorlogsplaat Een der mid delen om aan nieuwe baten te komen is de winstbelasting, tot heffing waarvan de regeering een ontwerp heeft ingediend. De winst wordt vastgesteld naar de balansverschtllen van het begin en van het einde des jaarsde heffing bedraagt 10 pet. De gemiddelde jaariijksche winst der binnen het ryk gevestigde vennoot schappen wordt op 500 millioen be groot, wat dus 50 millioen voor den fiscus zou opbrengen. Er zyn voorts correcties gedacht in het systeem, welke rekening houden met het be ginsel der draagkracht. De winst belasting treft de vennootschappen (ook de commanditaire) en zal de dividend- en tandtièmebelasting ver vangen. Varkenspest. Te Vierlingsbeek doen zich geval len van varkenspest voor. 200 jaren bestaan. Te Boxmeer wordt met Vasten avond het 200 jarig bestaan der Ver eeniging „De Metworst" herdacht. De gewone paardenrennen zullen ook dan weer gehouden worden. Militaire barakken in brand. 250 man dakloos» In militaire barakken ongeveer een half uur buiten een Noordbrabantsch dorp gelegen, is Woensdagavond tegen half elf door onbekende oor zaak brand ontstaan. De nieuw ge bouwde, houten gebouwen leverden volop voedsel voor het vuur, dat uren ver in den omtrek te zien was. Het was onmogelijk ook maar aan blusschen te denken, daar ter plaatse geen water te krygen is. Tijdens den brand, die om half twaalf nog niet afgeloopen was, viel een dichte sneeuw, zoodat de vuurzee een sprookjesachtige aanblik opleverde, die velen naar de plaat3 van het vuur lokte. Ongeveer twee honderd en vijftig militairen, die in de barakken onder gebracht waren en die Legen dien tyd op het punt waren onder de wol te gaan, zijn thans dakloos ge worden. Zij zijn Woensdagavond Iaat by de dorpelingen ondergebracht. Wettelijke vacantie* Voor de arbeiders heeft minister v. d. Tempel een verrassing van anderen aard in petto. Bij den Hoogen Raad van Arbeid heeft hy n.l. een ontwerp aaDhaDgig gemaakt, regelende een wettelijk recht op vacantie met behoud van loon, op grondslag van dag vacantie per jaar voor elke 30 dagen vasten dienst. De landarbeiders zijn voorloopig van deze regeling uitgesloten, maar kunnen er per eenvoudigen maat regel van bestuur, in worden betrok ken, als dat noodig of gewenscht moge voorkomen. Weer ontplofte een mijn te Huisduinen. Woensdagavond om half 12 is te Huisduinen wederom een Nederland sche my'n, welke door den Wester storm naar de kust was gedreven, vlak voor de Badhuisstraat, die van het dorp uit toegang tot den boule vard geeft, uiteen gesprongen. Een gat van acht meter werd by hoog water in den dyk geslagen. De schade door deze ontploffing veroor- zaakt, is grooter dan die van de ontploffing van 30 December, toen ze op ruim 7000 gulden werd ge schat. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontspanning in onze contreien. Het méést kenmerkende en voor ons volk verheugende in de oogen- blikkelyke Europeesche situatie, is de ontspanning, welke zich ten aan zien van het oorlogsgevaar in de ge voelens van het Belgische en Neder landsche volk heeft afgeteekend Van alle kanten verzekeren de oorlog voerenden ons, dat ze niets kwaads in den zin hebben en in het bijzon der Berlijn doet zijn best om het geloof te vestigen, dat het gewekte alarm een manoeuvre was van de tegenstanders van Daitschland, in het byzonder van Frankryk. Maar de argumenten, welke Ber lyn voor deze beschuldiging aanvoert, zyn niet erg steekhoudend. Eerst be richtte 't Duitsche Nieuwsbureau, dat aan de Belgische en Nederlaüd- sche regeering door de vertegen woordigers der geallieerde mogend heden. Informaties waren ingefluisterd, om het Nederlandsche volk en de Belgen te provoceeren tot een vyan- dige houding tegen Di'itschland Den Haag en Brussel hebben deze voor stelling van zaken aanstonds nadruk kelijk gelogenstraft. De Neder landsche regeering zoo laat men in Den Haag door het A N.P. zeg gen pleegt haar inzicht in de in ternationale situatie te vormen op grond van berichten, waarvan her komst en betrouwbaarheid door haarzelve gecontroleerd kunrien wor den. Na deze tegenspraak zyn de Duit- schers met een nieuw verhaal ge komen. De Nederlandsche gezant te Parijs zou Zaterdag by minister-president Daladier zyn geweest en die had hem van Duitsche invalsplannen verteld. Onze regeer ingspersdienst merkte daartegenover aanstonds met grooten nadruk op, dat ook dit' on juist was, omdat onze gezant dien dag den Franschen min.-president in het geheel niet had bezocht, maar w;el by den president der republiek was geweest, met wien hy enkel en alleen had gesproken over het gratie verzoek van een in Frankryk we gens spionnage ter dood veroordeel den Nederlander. Berlyn blijkt er dus hardnekkig op uit te zyn om de geallieerden ver antwoordelijk te stellen voor de onrust, welke in Nederland en Bel gië was gewekt. Van meer belang is de nadruk kelijke verzekering van de Duitsche pers, dat Duitschland geen enkel belang bij een inval in de kleine west elyke nabuürsf aten heeft. De Franschen en Engelschen aldus verklaart de Duitsche pers nader zien geen kans om den Westwal te forceeren en zouden wij ze dan de gelegenheid bieden om ons via België en Nederland te bestoken Ia deze redeneering zit inderdaad veel aannemelijks, we hebben ze zelf reeds enkele malen in deze ru briek op dezelfde wijze naar voren gebracht. Maar kunnen de Duitschers voor een inval geen oogmerken hebben welke wij en ook hun tegenstanders voor het oogenblik nog niet ken- nen Feit is, dat men zich vooral te Brussel op Zondag j 1. in het ge heel niet gerust heeft gevoeld over de Dul sche bedoelingen en dat die onrust nóg niet geweken is, althans niet geheel en al, na de verzekeringen van Duitsche zyde, dat men van geen enkele booze bedoe ling was bezield. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben de voornaamste Belgische ministers nog met elkaar geconfereerd en den daar op volgenden dag zyn de besprekin gen voortgezet in tegenwoordigheid van den koning, die mèt de faze-D der mobilisatie, het opperbevelheb berschap over de Belgische defensie in handen heeft gekregen. Hoe ernstig men te Brussel Za terdagnacht de situatie inzag, wordt geïllustreerd door het bericht van °en der Brusselsche avondbladen, dat stafofficieren toen hun vrouwen en kinderen uit Brussel wegstuurden, omdat zij ieder oogenblik een lucht aanval verwachten. Hoewel men in België nog vele onrustbarende elementen aanwezig acht, hoopt men meteenigen grond, dat binnen enkele dagen een werke- lyke ontspanning zal Intreden. Mi nister Spaak heeft uitvoerige con sultaties gehad met de ambassadeurs van Frankryk, Engeland en Duitsch land. Als een der elementen van onrust beschouwt men in België ook de communistische activiteit, welke men thans poogt te onder drukken. De kabinetsraad heeft be sloten tot het in beslag nemen van alle communistische bladen, onder welken naam zy ook mogen ver schijnen. De regeering besloot eveneens, de Justitie te verzoeken tot vervolging over te gaan van de uitgevers en redacteuren van de betrokken com munistische bladen. In het Britsche Lagerhuis hebben de bijzondere maatregelen, door de Nederlandsche en Belgische regee getroffen, aan Chamberlain aanlei ding gegeven om in zijn gebruikelijk oorlogsoverzicht een lofspraak te uiten op de onverschrokken houding van kleine landen, van welke hy ditmaal niet enkel Finland, maar ook Nederland en België by name noemde. In dezelfde Lagerhuiszitting zou ook het aftreden van den minister van oorlog aan de orde worden ge steld en velen hebben gemeend, dat dit punt der agenda aan de zitting een sensationeel karakter zou ge ven. Het is heel anders geworden. De verklaring v&n Hore Belisha was buitengewoon tam. Ze begon met de erkenning, dat Chamberlain als regeerings'eider het recht van benoeming en ontslag had. Voorts verzekerde de ex minister, dat geen verschillen omtrent de democrat i- seering van het leger, noch geschil len met de legerleiding cf met zijn collega's-ministers de aanleiding waren, doch uitsluitend Chamber lain's wensch een wijziging in hel kabinet te brengen. Éen andere portefeuille kon hij niet aanvaarden daar hy Chamberlain's motief voor deze wijziging geen voldoende basis vond. Chamberlain bevestigde deze ver klaring, sprak alle geruchten om trent geschillen of druk van leger officieren tegen en gaf als eenig motief, dat van tijd tot tyd het kabinet moest worden herzien, waaromtrent geen verdere mede- deelingen konden worden gedaan om tenslotte te zeggen, dat bepaalde „moeilijkheden uit bijzondere kwa liteiten" van Hore Belisha voort vloeiende, deze wijziging noodzake lijk hadden gemaakt „Moeilijkheden van zeer groote beteekenis", zoo verzekerde Chamberlain. Is het dan toch waar, dat het overdreven zelf bewustzijn en zelfvertrouwen van Hore Be isha de samenwerking met anderen, in het byzonder met den óók niet zoo bescheiden Churchill onmogelyk maakten Opmerkelijk wa', dat de oppositie genoeg 3cheen te weten om geen woord aan de zaak te verspillen, maar liever het gebeurde met den mantel der liefde wilde bedekt houden. Wie zich op het vernemen van onthullingen had den voorbereid, moeten zich teleur gesteld hebben gevoeld. Over deze zaak is het scherm gezakt. Hore Belisha en zijn tegenspelers zijn voor het voetlicht" geweest zonder hun rol te zeggen. 0— Van den oorlog in het Westen zou men deze week al weer precies het zelfde kunnen zeggen, wat er week aan week wordt verhaaldenkele torpedeeringen ter zee (w.o. dezen keer het Nederlandsche m.s. Arends kerk) en de gebruikelijke verken ningsvluchten, maar overigens niets bijzonders. Onverwachts echter hebben de Britten voor iets bijzonders gezorgd. Ze hebben het verlies van drie duikboofen moeten mededeelen, onderzeeërs van klein formaat, die een „bijzonder gevaarlijke opdracht" hadden te ver vullen in de Duitsche Bocht en van dat avontuur niet zyn teruggekeerd. De Duitschers berichtten er het eerst over. Hun admiraliteit meldde de vernietiging van de Britsche onderzeeërs „Undine" en „Starfiseh"; een deel der bemanniDg van beide schepen kon worden gered. Opmer kelyk voor de openhartigheid, waar mee de Britten hun verlies toegeven, is het feit, dat de Britsche admira liteit 's anderen daags het Duitsche bericht rectificeerde met de mede- deeling, dat behalve de twee ge noemde ook een derde onderzeeër, D.l. de „Seahorse", moest zijn ver gaan, omdat deze tegelijk en met dezelfde opdracht wa? uitgevaren en niet weergekeerd. Op de eerst genoemde twee schepen waren 40 officieren en manschappen, op de „Seahose" slechts 27. De Britsche admiraliteit gewaagde van een bijzonder gevaarlijke opdracht waarvoor de bemanningen zich vrij willig hadden gemeld. Aangenomen mag wordeD, dat een poging moest worden gedaan om eenige schepen van de Duitsche vloot te torpedee- ren, welke zich werkeloos ophoudt in de Duitsche Bocht. Waarschijnlijk omdat ook de Duitschers er geen meldiDg van maken is het heele- maal niet tot een aanval, noch minder tot een gevecht gekomen maar zyn de drie onderzeeërs al onklaar geraakt, toen ze op mijnen of andere versperringen liepen, in de ontzaglijk sterk beschermde Duitsrhe Bocht. De „Seahorse" blijkt zelfs vergaan te zijn zonder dat de Duit schers er iets van gemerkt hebben. Het verlies dezer duikbooten schaadt de Britsche marine wel niet, maar toch zal deze onderneming velen onverantwoord toeschijnen. De Duitsche oorlogsmarine kan de Brit sche macht ter zee op geen enkele wijze bedreigen. Daarom was deze aanval roekeloos. Blijkbaar zit den Britten de Duitsche aanval op Scapa Flow door duikboot kapitein Priem die een der groote Britsche slag kruisers tot zinken bracht, nog erg hoog en heeft men revanche willen nemen. Deze is niet enkel mislukt, maar kostte waardevol materiaal, nog waardevoller menschenlevens bracht een knauw toe aan het Brit sche prestige ter zee. 0— De Finnen maken een steeds zwaarder en moeilijker wordende stryd door, bij een als-maar dalende temperatuur. Ze hebben tot nog toe prachtige successen behaald eD de wereld vervuld van bewondering voor de mate van weerstand, welke dit kleine volk blijkt te kunnen ontwikkelen tegen een overmacht van 180 millioen. We hebben het echter reeds meer gezegdniets is fataler voor de Finnen, dan dat hun vrienden uit hun prestaties zouden concludeeren, dat ze het ook verder wel met de Russen zullen klaarspelen. Zeker, onze wereld van het recht is bereid om te helpenmet geld en zelfs met oorlogsmateriaal, met ambu lances en met vliegtuigen, maar het vechten blijft voor de FinneD. Als dat inderdaad het geval moet wezen, dan is Finland ten ondergang gedoemd, want ééns zal hun weerstandsver mogen moeten ineenzakken tegen over vijandelijke scharen, welke steeds opnieuw kunnen worden ver vangen of aangevuld. Reeds ver scheidene dagen wordt thans hevig gevochten in de buurt van Sails, waarheen de Russen zeer groote versterkingen, hun élite-troepen, hebben gedirigeerd. En nog weten de Finnen de Russen tot wijken te brengeD, maar de beslissing wordt van dag tot dag moeizamer. Inderdaad, de sympathie met de Finnen is groot. In ons Neder land je b v. zijn al meer dan 150 000 gulden verzameldbinnenkort zal een am bulance door ons worden uitgezon den. Ook van andere lander zijn ambulances in Finland werkzaam er worden kleeren gestuurd, enz. Ook Amerika wil oorlogsmateriaal leveren, want zoo zegt men Rusland heeft aan Fioland nog nimmer de oorlog verklaard en dus zMn waptnieveranties aan Finland niet in snijd met de neutraliteits- wet der Ver. Staten. Maar nogmaals dat alles zal op den duur niet kimnen bijdragen tot behoud van Finland, als het aantal strijders ni-t wordt vermenigvul digd, dus als Finland geen directe militaire hulp bekomt. In dat verband wijzen we op de dappere houding der regeeringen van Noorwegen en Zweden, die in haar antwoorden op de protesten van Moskou tegen de pro Finsche daden van sympathie hunner voIkereD, deze sympathie niet hebben verloochend. Ze zyn niet opzij gegaan voor het Russische dreigement, dat het for- meeren van pro Finsche vrijwilligers corpsen en het verleenea van door voer voor oorlogsmateriaal voor Finland, tot „ongewenschte compli caties" zal moeten leiden. Men zal zich te Oslo en Stockholm wel geen illusies maken over de resultaten van hun onverschrokken heid. Noorwegen en Zweden zullen het lot der Finnen te deelen krijgen, maar het tijdstip om dat te aan vaarden, zullen ze riet door Moskou laten bepalen. Een gezamenlijk Noordsch verzet tegen de Russische agressie zal ook de geallieerden tot een militair ingrijpen bewegen. GEHEIM EXPEDITIE- LEGER NAAR FINLAND? De „Popoio di Roma" meldt van bevoegde kriDgec uit Parijs te hebben vernomen, dat een geheim expeditie- leger, van 100 000 man sterk, volledig ui: gerust met de meest moderne wapenen, naar Finland is vertrokken. Aan het bericht wordt met beslist heid toegevoegd, dat geen Fransche soldalen hiervan deel uitmaken- Explosies te Londen. Op 40 km. afstand hoorbaar. Te Londen heeft zich Donderdag een geweldige ontploffiDg voorgedaan in de koninklijke kruitfabriek in Waltham Abbey De explosies blevetj beperkt tot één loods der fabriek, doch zy waren zoo sterk, dat stalen balken 500 meter ver werden weg geslingerd. Er zouden 5 dooden zijn en 30 gewonden. De ontploffiDg, die op 40 km. afstaDd hoorbaar was, wordt toegeschreven aan sabotage. Voorstel van Moskou aan Roemenië In diplomatieke kringen te Rome wordt veel commentaar gehechtaaD een uit Moskou ontvangen bericht, volgens herwelk het orgaan van de Komintern, in het op 18 Januari 1.1. verschenen nummer, Roemenië voor- stelt, met de U R S S, een pact tot wederzijdschen bijstand te sluiten. Dit bericht zoo merkt men in deze kringen op, verdient de aandacht. Men moet zich herinneren, dat het optreden van het Kremlin eerst je geDS de regeeriogen der Baltische landen en vervolgens jegens de re- geering in Helsinki, telkenmale voor afgegaan werd door soortgelijke ar tikelen en voorstellen in de Sovjet pers. Men deDkt dan ook, dat Rusland het voornemen heeft, zich Bessarabië te doen afstaan, of op zyn minst zich in dezen sec'or en in de Zwarte Zee sterke strategische posities te verzekeren in ruil voor een pact tot wederzijdschen bijstand met Roe menië. Een dergelijke ruil zoo merkt men in Rome op zou een bedreiging tegen Hongarije vormen. Waakzaam heid is zoowel in Budapest als in Boekarest vereischt. registratlekaart voor periode. Deze kaarten moete i volledig worden alleen de veestapel zo lijk, maar ver~-V gegevens wat Detreft v zoowel gedorschen als Tevens moet wjfcöt men van eigen oogst vc de toewijzing varkensv vermalen. Daarop die worden gelet, daar i deze wensch niet.ke op de registratiekaart legen heid zullen worde; verbouwde producten malen. Men zy dus i Kaarten inleveren o op bovengenoemde zit Venray dorp en Smal Donderdagavond. Op kaarten welke D< niet zijn ingeleverd, gekort op de voedertc DE BUREA Voedsalburei In de week van 21 Jan. zullen nog Zit gehouden te: CASTENRA/ Maanc van 9—12 uur. t LEUNEN Dinsdag van 1—4 uur. Ook registratiekam hier afgegeven worder Georganiseerden ui Oirlo kunnen hun I op de gewone zitdag reau afdoen. De nieuwe reglstrat bij U thuis bezorgd. 3 verzocht deze kaart e na te kijken en dan te vulleD, daar de voe die kaarten reeds van den klaar gemaakt U voorkomt daardoi ten op de komende: zi Voedseibi ureau renray Leunensche weg 15 In de week van 21 tot en met 27 Jan. worden zitdagen gehouden op de gehuchten als volgt Dinsdagnamiddag van 2 tot 5 uur Venray Heyde; Woensdag voormiddag van half 9 tot half 12 Ysselsteyn; Woensdag namiddag van half 2 tot half 6 Merselo. Alle toegewezen kunst mes tbonnen moeten dan worden afgehaald. Voor Venray dorp en Smakt is het kantoor geopend op Maandag 22 Jan. op de bekende uren, voor het afhalen van deze bonnen. Op de zitdagen worden tevens x en y bewijzen verstrekt voor het malen van afvalgraan, tegen over legging van een dorschbriefje of trieerbon, waarop vermeld het- kwan tum afval dat geen f 4.handels waarde heeft. Dit afval kan vermalen worden zonder dat het in mindering op de toewijzing wordt gebracht. Verder ODtvangt iedere belang hebbende deze week wederom een Burgerlijke Stan Aangiften van 12 tot GEBOREN Jacoba M. Veugen, Ys Leonardus J. M. V( Reinier W. Eyssen, M Alfrida W. P. Kerster Joseph P. H. Enfbns; Johanna C. M. v. Soes Petronella G. J. Rozij Christina G. J. Arts, OVERLEDEN Martinus Tysssn, ec Willemina H. Loonen timmerman te Oirlo. Hendrika M. Willem; Hubertus P. Th. J jaren, Wilhelminastra 4 patiënten St. Anr Ingekomen en 3 personei Van 12 tM-l IfcGEKO&SN: J. Ta^age, leeraar, van Venlo J. SoureD, broeder, 2 van Nijmegen M. Smits, dienstbc G 12b van Gennep A, Berbers, dienBtt 2 van Helmond F. den Holder, z,b. 5a van Deurne J. Mujjres, verplege 32 van Venlo M. Zwitserlood, na straat 32 van Kerkra L. Zwitserlood, onde van Horst G. van Teeffelen, z 12 van Deurne W. van Merjel, z.b. van Sittard G. Kelders, dienst N 18 van Maasbree P. Liebregt, verpl weg 32 van Noordwij C. Holla, dienstbc 47a van Bergen VERTROKKEN M. L. Hermkens er bouwer, naar Sevenui H. W. M. Bongaer naar Gennep Zandstr W. J. M. Janssen e der, naar Tegelen Ve A. L. Ph. Waayer, naar Hulst J. K. de Boer en uitvoerder Grontmy nt Kerkelijke E PAROCHIE-ACTIE vertegenwoordigin zin in de H. Mis. PAROL a&ifl Gironummer Heer der week: Kap. Morgen ZONDAG om 6, 7, 8, 9 en 10 u algem. H. Communie v van 12—17 jaar, jong organisatie en school 7 uur leesmis voor van de Bakkersveree: uur Hoogmis voor Harry v.d. Munckhof, Congregatie, half 3 k H. Kruisweg en Lof. Voor en na alle H. I verkoop voor de E Kerken, welke ten aanbevolen. MAANDAG half 7 na 7 leesmis voor St. werk, 8 uur best. E Jean Poels, 8 uur lc overl. leden van de I teryen St. Anna en I DINSDAG half 7 1 na 7 best. jaarc.-ypo: Mathijs Smits, fa Bil Frans Peeters en Water, 9 uur huwelijk Antonius Vermeulen Drabbels WOENSD^ half 1 mis, half 8 leesm^ van Th. Janssen geb. gest. jaarg. voor Johi

Peel en Maas | 1940 | | pagina 2