CITü bel op n< Buitenland. Provinciaal Nieuws Krakelingen. Advertenti droge Ti BEL OP no. J. KEM] Oliën en V Gebr de groote vervolmaking van het product is er thans weinig reden meer om er „vies" van te zqn, zoo als er vroeger velen waren. En dat niet geheel ten onrechte. Thans is margarine, dit moet er kend worden, een volksvoedsel ge. worden en het heeft de boter op veler tafel geheel of ten deele ver drongen. Dit zjjn feiten, die men in den strijd tegen de margarine niet achteloos kan negeeren. Toch is boter een oud-Nederlandsch product. Een kind des huizes. En een kind om trotsch op te zqn. Omdat ze onze naam in het buiten land heeft hoog gehouden. Dat kan van margarine niet gezegd worden. Eoter heeft bepaalde voedings- voordeelen, die margarine mist. Om over de smaak maar niet te praten. Dat is een punt waarover niet te twisten valt. Daarom doet het ieder rechtge aard Nederlander zoo vreemd aan, dat dit Nederlandsch product niet verstrekt wordt aan het Nederland- sch9 leger. De soldaat krqgt margarine, die niet van vreemde smetten vrij is. Dat moest men het Nederlandsche leger en den Nederlandschen vee houder niet hebben aangedaan. Het Nederlandsche leger heeft recht op een Nederlandsch product. Dè.ar zit wat in. En niet in het feit, dat men aan Engeland voor heel lage prijs boter verkoopt dat kan nu wel niet anders en voor hooger prijs dan men daar voor onze boter krijgt margarine koopt voor den soldaat. Gelukkig overweegt de minister nu cm daar verandering in te bren gen. AGRICOLA. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nieuwe oorlogsfronten Dadelijk nadat Rusland de vijan delijkheden had geopend tegen Fin land, hebben we er op gewezen, dat men in dit conflict méér moest zien dan 3 een op zich zelf staand geval, zonder verband met den „grooten" oorlog in Europa. We hebben bij die gelegenheid een fantastisch beeld geschapen van de mogelijkheden der verdere ontwikkeling der gebeurte nissen, ons nochtans volkomen er van bewust verklarende, dat het geenszins zóó zou gaan als we aan gaven. Maar we rekenden er op, en doen het thans in verhoogde mate, dat in de toekomst althans eenige der door ons gedachte aspecten werkelijkheid zouden worden, naast... ongedachte. We redeneerden aldusnu na de onderwerping van de Baltische.Staten de Russische aanval op Finland een feit was geworden, zouden de overige bedreigde staten er wel niet voor voelen om hun beurten af te wach ten, maar op directe of indirecte wijze de Finnen in dezer weerstand gaan ondersteunen. Daartoe zou zich tenslotte het grootste deel van Europa verplicht gaan achten, want het uiteindelijk doel van het sovjet- imperlalisme is duidelijkEuropa in Noord en Zuid te omvatten om het daarna geheel te overweldigen en te overheerschen. Tal van feiten wijzen er inderdaad op, dat een groot deel van Europa bezig is zich te scharen in een front tegen de Russische agressie. Te vlotter verloopt de organisatie van dezen daadwerkelijken weer stand, nu de Finnen zoo duidelijk hebben bewezen, dat de militaire macht van het bolsjewistische Rus land geenszins onoverwinnelijk is. De kracht van het Roode Leger blijkt tevoren sterk te zijn overschat. De Scandinavische landen, in het bijzonder Noorwegen en Zweden, steunen de Finnen met steeds meer toenemende middelenmeerdere vrij willigerscorpsen zijn reeds naar het Finsche oorlogsterrein vertrokken, aangevoerd door eigen, tot heden actief gediend hebbende, generaals en andere opper-officleren. Millioenen en millioenen aan geld worden in Scandinavië voor de Finnen opge bracht de Zweedsche arbeiders heb ben op Zaterdag j.l. gewerkt (Drie koningendag) en heel hun loon voor de Finnen afgestaande werkgevers verhoogden de sommen met 100 pet. De Scandinavische landen organi- seeren de steunverleening aan het bedreigde broedervolk op een wijze, welke als directe inmenging moet worden aangemerkt en naar alle waarschijnlijkheid in haar con sequentie tot openlijke oorlogvoering met de Russen zal leiden. Onderwijl worden ook de Volken bondsplannen tot hulp aan Finland uitgewerkt; in het kader dezer plan nen zullen Zweden en Noorwegen worden aangewezen als basis. De Ver. Staten, Frankrijk en Engeland zullen via deze landen de toegezegde leveringen van materialen uitvoeren. Terwijl aldus de weerstand der vrije Europeesche volkeren tegen de Sovjet-Russische inval in het Noor den wordt georganiseerd, is Engeland bezig om de Russen bovendien van uit het Zuiden te bedreigen en tct hun invloedsfeer behoorende Aziati sche landen (zooals Afganistan). maar vooral vanuit Palestina en Transjordanië via Iran (Perzië), waar mee het door politieke accoorden is verbonden, de Russen rechtstreeks aan te tasten. Daarbij kunnen ze wanneer Rusland meer algemeen bedreigd gaat worden rekenen op den steun van Turkije. De Russische provincie Georgië en Arbeidzjan zouden dan voor een directen inval openliggen. In verband met een en ander zijn van groot belang de aanhoudende berichten over Britsche troepencon centraties in Klein Azië en inlndië, het vervoer daarheen van vele ma terialen, maar vooral de officieele mededeeling uit Ankara, de Turksche hoofdstad over een innig Britsch-Fransch-Turksch accoord van politieke, economische en finan cieels samenwerking. Deze overeen komst moet zeer ver gaan en heeft alles van de verbondenheid, welke de Britten en Franachen zich voor stellen als te moeten gelden voor alle vredelievende staten van Europa, die zich na den oorlog zoo ziet men het althans te Londen en te Parijs behooren samen te voegen in een combinatie „de Vereenigde Staten van Europa", alle, om geza menlijk sterk te zijn, iets prijs geven de van de eigen souvereiniteit en eigengerechtigheid. Los van het Scandinavische front in het Noorden en het Klein Azia tische in het Zuiden, is zich bezig een Donau- en Balkanfront tegen Rusland te vormen in het Zuidwes ten van den Sovjetstaat. Dit front staat onder Italiaansche leiding. Men moet het geenszins als denk beeldig beschouweo, dat Roemenië en Hongarije binnenkort met de Sovjetburen in een gewapend conflict zullen worden gewikkeld en daarbij dan door Italië zullen worden ge steund. Dat Rome bezig is om op den Balkan en in 't bijzonder in het Donau-gebied, het verzet tegen Rusland te organiseeren, bleek dezer dagen weer duidelijk uit het Hongaarsch-Italiaansch overleg in Venetië, waar de ministers van buit. zaken, graaf Csaky en graaf Ciano, elkaar voor officieele bespre kingen hebben ontmoet. In een officieel communiqué wordt mede gedeeld, dat de samensprekingen tot volledige overeenstemming hebben geleid. Ciano verklaarde woordelijk: „Ons onderhoud was openhartig en hartelijk en diende om opnieuw aan te toonen de nauwe samenwer king tusschen onze beide landen en de volmaakte eensgezindheid over de vraagstukken betreffende de verdediging van de orde en den vrede in Europa". Uit Rome wordt voorts gemeld, dat Ciano aan Csaky de verzekering heeft gegeven, dat Italië Boedapest volledig zal steunen, indien er eenige communistische dreiging tegen Hon garije gericht wordt. Natuurlijk is de Roemeensch-Hon- gaarsch contraverse (Hongarije eischt het in 1918 verlore gegane „Zevenburgen" van Roemenië terug) een hinderpaal voor een al te nauw en vertrouwensvol bondgenootschap tusschen deze twee landen. Rome heeft bij Csaky echter op voorloopige matiging aangedrongen. Ciano moet instemming hebben betuigd met de Hongaarsche herzienings- eischen, maar „tactvol" hebben aangeraden, dat Hongarije op een gunstiger oogeablik, voor de verwerkelijking van deze eischen zal wachten, daar het stellen daarvan thans de neutra liteit en den vredestoestand van de Donau- en Balkan-groep in gevaar zou brengen. Volgens dezelfde kringen heeft Ciano er tevens den nadruk op gelegd, dat ook Italië eischen heeft te stellen en van plan is om deze door te zetten, zoodra er een alge- meene regeling komt. Waartoe beide landen op het oogenblik moeten wachten. Samenvattend wijzen we er dus nog eens op, dat drie fronten bezig zijn zich te vormen tegen Europeesch Rusland, maar dat men niet op alle drie dezer fronten voor dezelfde doeleinden zal strijden. Dat zou ook gelden voor ccn Japansch front tegen Rusland. De Russen hebben op het oogenblik erg veel haast om met de Japanners goede maatjes te worden, natuurlijk teneinde de han den vrij te krijgen voor het afdoen van hun zaken in Europa. De Japan ners profiteeren van deze gezindheid om tallooze geschillen, welke ze met Rusland hadden, op voor hen voor- deelige wijze té regelen, maar het is zeer twijfelachtig, of het besluit der huidige onderhandelingen inderdaad het volledige herstel der vreedzame betrekkingen tusschen beide landen zal zijn. Het Japansche leger is verontrust over de politiek der regeering te Tokio en heeft zich de laatste dagen sterk in anti-sovjetgeest geuit. Merkwaardig is b.v. een be sluit uit Sjanghai, volgens hetwelk generaal Itagaki, oud-minister van oorlog en thans chef van den staf, het plan van het Japansche leger voor de vorming eener centrale Chineesche regeering onder Wang Tsjing Wei heeft overgebracht naar Tokio, waarbij hij verklaarde te zul len aftreden, indien het plan niet aanvaard werd. Daar Itagaki de leider is der partij V8n jonge officieren, wordt aan dit plan groote beteekenis toegekend. De vorming der nieuwe regeering zou geschieden in Februari a.s. en dc ontruiming van Nanking meebrengen door de Japansche troe pen en eventueel de terugtrekking der Japansche expeditietroepen. Het doel der Japansche officieren zou zijn, om de banden vrij te maken tegen Rusland, samenwerkende met China. De Russisch-Siberlsche kust aan den Stillen Oceaan en het rijk Sachalin vervullen de Japansche politieke en economische begeerten. De Japanners wenschen bovendien even vurig om het bolsjewisme uit Azië te bannen, als wij in Europa er op gesteld zijn om de communis ten (niet de Russen) te bannen uit ons werelddeel. 0— Terwijl de Duitschers en hun tegenstanders aan de Duitsch-Fran- sche grens tegenover elkaar blijven liggen, onmachtig om elkander aan te vallen en wachtend op de econo mische ineenstorting van de positie van den tegenstander, zullen zoo ziet het er naar uit de aanvals- krachten van velen tégen Rusland worden geconcentreerd. Een ontwik keling, die we direct bij het uitbre ken van den Russisch-Finschen oor log hebben voorzien en voorspeld, maar... gesteld, dat de opzet van de gezamenlijke sovjetvijanden slaagt! Dan is Duitschland niet veilig meer, maar ligt het in 't Oosten en ge deeltelijk in 't Zuiden geheel open voor de aanvallen van hen, die voor den muur der Siegfriedlinie zijn moeten blijven staan. Vandaar dat men in Berlijn de ontwikkeling der gebeurtenissen met onrust gadeslaat en zich geroe pen acht om den bolsjewistischen vijand te helpen na dezen zich door een geforceerd en onnatuurlijk vriendschapverdrag (niet-aanvalspact) van het lijf te hebben gehouden. In dat licht moet men de felle Duitsche reacties zien tegen de voor nemens van verschillende staten om de Finnen op practische wijze te hulp te komen. Over deze reacties zuilen we in de komende weken nog heel wat te berichten krijgen. Voor- loopig bepalen ze zich tot een hetze in de Duitsche pers, ondersteund door officieele verklaringen te Ber lijn, tegen de politiek der Scandina vische rijken. O.m. wordt in de Duitsche hoofd stad gezegd, „dat verzendingen door de geallieerden via Noorwegen en Zweden van goederen, bestemd voor Finland, niet geduld kunnen worden. Toegegeven wordt echter dat onder normale omstandigheden neutrale landen het recht hebben, alles door hun landen te laten gaan, wat hun goeddunkt. Onder het sentimenteele voorwendsel, Finland te helpen, pro- beeren Engeland en Frankrijk een voudig de Scandinavische landen te gebruiken als bases voor operaties tegen Duitschland". Berlijn zoo heet het voorts nog woordelijk „v enscht klaarheid over de houding van de Scandinavi sche landen". 0— De Duitschers zijn teleurgesteld in hun verwachtingen over de vriend schap met de Sovjets. Noch van militaire, noch van economische hulp der Russen blijkt sprake te zullen komen. Integendeel, willen de Duitschers zich in den rug gedekt houden, dan zullen ze den sovjet- vrienden Duitsche hulp niet kunnen onthouden. Te Berlijn erkent men thans, dat de blokkade der geallieerden niet zonder uitwerking blijft en dat de aanvoer en bevoorradingspositie ongunstig zijn geworden. Dat inzicht heeft in Berlijn geleid tot wat men in andere landen een „ministercrisis" zou heeten, een crisis, welke in dit geval is opge lost door de benoeming van Goeriog tot economisch dictator. Het D.N.B. verklaart de toeken ning van zeer uitgebreide bevoegd heden aan Goering aldus: „om door sterkere schaakzetten het hoofd aan de Britsche blokkade te bieden moet de oorlogs-economische politiek aan de nieuwe moeilijkheden worden aan gepast." Uit het feit, dat Duitschland zich in het eigen land tegen de Britsch- Fransche blokkade met de uiterste middelen moet verdedigen, nu reeds na vier maanden oorlog, kan men zgn conclusies trekken en in Frank rijk en Engeland doet men het ter dege. Overigens heeft men zich in nog twee andere landen geplaatst gezien voor de noodzaak der oplossing eener kabinetscrisis. De meest spec taculaire dezer oplossingen is die, welke men in Londen meende te vinden door de vervanging van Hore Belisha, als minister van oorlog een zeer populaire en doortastende figuur door een tammen, weinig spiritu- eelen conservatief, Olivier Stanley. Chamberlain heeft het aftreden van Hore Belisha geeischt, om welke redenen precies, is nog niet bekend. Bekend is, dat de afgetreden minis ter er zeer democratische manieren op na hield, die de critiek verwier ven van de oudere officieren (benoe mingen naar geschiktheid en niet langer naar anciënniteit) en dat nationaal-conservatieve kringen hem als Jood, in de huidige omstandig heden een minder-gewenschte leider van 's lands defensie achtten. Hoe dan ook, het aftreden van Hore Belisha heeft overal een ge weldige sensatie gewekt. Hg schgnt een dezer dagen in het Lagerhuis een persoonlijke verklaring over zijn heengaan te willen afleggen. Vermelden we tenslotte nog de „oplossing" van een derde minister crisis in België n.l. Deze crisis heeft met de oorlogsomstandigheden niets uit te staan gehad. Ze is ver oorzaakt door binnenlandsche poli tieke moeilijkheden (drie partijen- regeering, welke gemeenschappelijke basis mist.) De min.-president Pier lot heeft zq'n regeering gerecon strueerd door enkele socialisten en katholieken er uit te wippen. In Brussel zetelt thans de zevende Belgische regeering binnen een jaar tijds. Deze zevende wordt door de Belgische pers met weinig enthousiasme ontvangen. In Vlaanderen is de openbare meening niet tevreden, omdat er op veertien ministers slechts vier Vla mingen zijn. Dit zal zich vroeg of laat wreken. VENRAY, 13 Januari 1940 Triduum H. Familie. Ongetwijfeld zullen de dagen van het Triduum, dat van Vrijdag tot Zondag in onze Parochiekerk voor de leden der H. Familie gehouden is, met gulden letters in de annalen der afdeeling worden opgeteekend. Naast de werkelijk schitterende geest, die den leden der H. Familie bezielt, was het feit, dat de bekende Spreker, de Weleerw. Pater Jonck- bloedt, Redemptorist, de conferenties zou houden, aanleiding, dat onze groote kerk telkens en telkens ge heel bezet was, ja zelfs vele niet- leden der Vereeniging wilden den Spreker gaarne hooren, omwille van zijn bekendheid als redenaar uit ae dagen der H. Missie alhier. Met bijzondere aandacht werd Pater Jonckbloedt dan ook bij zijn conferenties gevolgd, waarbij hij op de hem eigen wijze de nooden en kwalen onzer dagen besprak, de moderne wereldbeschouwingen, waar noodig, brandmerkte en ze vergeleek met de waarheden van het Katho- lisisme en alles stelde tegenover het schitterend groote en mooie voor beeld, ons gegeven in de H. Familie te Nazareth. Met welk een bezielenden ijver wekte Spreker allen op hun leven in te richten naar dit H. Gezin, de Patrones der Vereeniging. Bij de slotvergadering Zondagmid dag was de opkomst der leden en niet-leden buitengewoon groot, zeer zeker tot groote tevredenheid van den Hoogeerw. Heer Deken, die zich zooveel moeite en inspanning ge troost tot bevordering van den groei en bloei der afdeeling der H. Fami lie. In deze slotvergadering werden de eereteekenen uitgereikt aan den Heer G. Vergeldt, als diamanten jubilaris, aan de Heeren L. Ouden hoven, Hoenderstraat, P. Goumans, Schoolstraat en M. van Rijswijck, Oostsingel, als gouden jubilarissen en aan de Heeren G. Vulliogs, Over- loonsche weg, J. v. d. Tillaart, Sta tionsweg en Th. Voermans, Buiten weg, als zilveren jubilarissen. 21 nieuwe leden werden bij de afdeeling aangenomen. Gaarne wenschen wij ons aan te sluiten bij de gelukwensch, die Pater Jonckbloedt tot de Jubilarissen richtte en een ad mul tos annos in hield. Het katholieke leven in Venray zal ongetwijfeld door dit triduum stijgen Aanbestedingen. Door het Gemeentebestuur werd aanbesteed het opbouwen eener af gebrande woning aan de Gasstraat en het verbouwen van het politie bureau en strafcellen. Ingeschreven werd als volgt: Woning Gasstraat G. Verstralen f 994 L. Maassen f 1039 Th. Claassens f 1066 Th. Maassen f 1072 P. Volleberg f 1085 Gebr. Oudenhoven f 1200 ArtsGielenMaassen f 1202 Gebr. Spee f 1250 A. Tacken f 1298 Politiebureau en strafcellen L. Maassen f 995 P, Volleberg f 1054 Arts—GielenMaassen f 1090 Th. Claassens f 1098 L. Volleberg f 1110 G. Verstralen f 1198 Gebr. Oudenhoven f 1300 Th. Maassen f 1320 Gebr. Spee f 1340 A. Tacken f 1340 Aan de laagste inschrijvers werd het werk gegund. DE STILLE OMGANG. Limburg zal deelnemen aan „De Stille Omgang" te Amsterdam ge durende den nacht van Zaterdag op Palm Zondag 16 op 17 Maart. Er wordt weer groote deelname ver wacht. LUXOR THEATER. De Roos van Washington Square. Een zeldzaam mooi filmprogram ma dat een onvergetelijke indruk achter laat bg iedere bezoeker. In het kort als volgt: In het wereldje van tooneel en variété hebben de betrokken artis- ten altijd zorgen voor nieuwe enga gementen, nieuwe rollen, nieuwe ideeën en nieuwen roem. En dan soms opeens vergeten zq hun dage- lijksch gedoe en vieren zij feest, of reizen af en zijn vergeten, dat zij ooit ergens moeite voor hebben ge daan. Daar heb je b.v. Ted Cotter, die al niet zoo heel jong meer is en die zich de uiterste moeite geeft voor een gezamenlijk optreden van hem en de jeugdige Rose Sargent. Hij stelt zich daar heel veel van voor, maar juist als hij een mooie kans maakt, is de jongedame verdwenen, is zij er op uitgetrokken met een jongen man, Bart Clinton, die het leven wel een beetje erg makkelijk opvat. Zij behoort tot de schep seltjes, die de liefde heel ernstig opvatten, ook wanneer het voorwerp dier liefde dit niet waard zou zijn. Nu, Bart Clinton krijgt een ernstige waarschuwing van den ouden recher cheur Harry Long, dat als hij zoo voortgaat, hij in de gevangenis zal belanden. Maar Bart haalt lachend zijn schouders op, het leven is lang en lekker. En met de mooie Rose gaat hij een reis maken naar Havana en of dat nu wel mooi uitkomt met de plannen van Ted Cotter, dat laat hem koud als ijs én nog kouder. Dus moet Ted het maar in zijn eentje bolwerken. Zijn succes bestaat vooral in de neger-imitaties en zijn lied „Mammie". Zoo ontwikkelt zich hier het stuk, waarin wij zien hoe Clinton op zgu lichtzinnige manier verdriet berok kent aan Rose, die desondanks van hem blijft houden, terwijl Ted den jongen man haat, maar uit groote genegenheid voor het meisje haar zooveel mogelijk voorthelpt. Hoogtepunt in deze film is, nadat Bart Clinton onder zeer ernstige omstandigheden heeft moeten vluch ten l'en als een opgejaagd dier door de straten dwaalt, een lied, dat Rose zingt en dat als het ware haar eigen levensgeschiedenis symboliseert: „My Man" („Mon Homme"). Als Bart door een samenloop van omstandig heden in den schouwburg verzeild raakt en de meesterlijke vertolking hoort, die Rose hiervan geeft, beseft hij eensklaps, hoezeer hij haar tekort heeft gedaan. Het lied dringt hem diep in het hart en onder dezen in druk meldt hq zich bij de politie aan, om zijn straf te ondergaan, in de wetenschap, dat Rose nog al tijd van hem houdt en op hem zal blijven wachten, tot zijn straftijd om is.... De hoofdrollen worden subliem vertolkt door de beroemde sterren Tyrone Power Alice Faye en de groote Al. Jolson. Tweede hoofdfilm eveneens iets appart, waarin Madge Evans en John Boles triomphen vieren. GEKETENDE HARTSTOCHTEN. (Sinners in Paradise). Een geschie denis van liefde en haat, afgonst en geldhonger, ontstaan tusschen slacht offers van een vliegramp op een on bewoond eiland. Naar een geschiedenis van Harold Buckley voor de film bewerkt door Harold Buckley en Louis Stevens- Camera: George Robinson. Regie: Whale. Alles te samen een programma dat zeer vele bezoekers zal trekken, en zeer terecht. DE RUPSENPLAAG. Het is nu de tijd om de nesten op te ruimen. Tot de regelmatig terugkeerende plagen in loofboomen (de eik) en boomgaarden, behooren de rupsen van den bastaardsatijnvlinder. Ook dit jaar wijzen de talrijke in eiken lanen, heggen, akkersmaalshout en ook in boomgaarden aanwezige rup sennesten er op, dat in het komende seizoen opnieuw een ernstige plaag van dit insect verwacht kan worden. Daarom wordt de aandacht van alle belanghebbenden er op geves tigd, dat door het uitknippen van de winternesten veel schade kan worden voorkomen. Doet men dit algemeen in de voor het eerst aangetaste ge bieden, dan zal daarmede misschien een verdere uitbreiding in volgende jaren daar voorkomen kunnen wor den. In ieder geval make men de boom gaarden, met de aangrenzende heg gen en beplanting, vrg van rupsen nesten, terwijl zulks ook in de omgeving van huizen dient te worden gedaan. In de boomgaarden is het verwij deren der rupsennesten te meer noodig, daar reeds«voordatde knoppen uitloopen, groot nadeel wordt aan gericht, de jonge rupsen dringen n.l. in het vroege voorjaar de bloem knoppen binnen en vreten deze uit ook ontspinnen zij de knoppen, zoo dat uitloopend blad en bloemen tengevolge van het hen omgevende taaie spinsel ernstig kunnen worden misvormd en aangevreten. Daarom moeten overal waar rup sennesten in de boomen aanwezig blijken te zijn, deze in den loop van den winter verwijderd en verbrand worden. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wagenicgen en door de Nederlandsche Heide Maat schappij te Arnhem. HORSTER VEEMARKT. Horst, 9 Januari. Totaal aanvoer 91 dieren. Hierbij 9 stuks rundvee, 6 paarden en 76 biggen. Handel in biggen iets minder dan gewoonlijk met toch nog goede prijzen. Onge merkte biggen tot f 6.—. Gemerkte biggen f 13.tot f 15.per stuk. In 1939 werden in totaal aange voerd 8783 stuks vee. Dit is 2634 stuks vee meer dan in 1938. Was de aanvoer van koeieü, paarden, jongvee en schapen eenigzins geminderd, de aanvoer van biggen was aanzienlijk vermeerderd. Er kwam een gemid delde aanvoer van 169 stuks vee per marktdag. Het aantal koeien ver hinderde over het geheele jaar slechts met 74 stuks. Gezien het steeds heerschende mond- en klauwzeer mag dit zeer gering genoemd worden. Het totaal aantal paarden vermin- met 24, jongvee met 146 en schapen met 109 stuks. Blijkt dus wel dat ondanks ongunstige tijd de markt een vooruitgang boekte en mag de toekomst hoopvol tegemoet gezien worden. WANSSUM. Alhier had het zoontje van den heer P. v. Els het ongeluk bij het schaatsenrijden zoodanig te vallen, dat het hierbij de pols brak. Geen carnaval 1940, Naar men verneemt zijn in Tegelen voor de carnaval 1940 geen voorbe reidingen getroffen. De organisators hebben reeds bij het uitbreken van den oorlog besloten, dat bij aanhou den der tijdsomstandigheden geen optocht zou gehouden worden. Behalve dat de carnavalsoptocht dus niet doorgaat zullen er voor zoo ver thans bekend, ook geen andere openbare feestelijkheden georgani seerd worden. Tragisch ongeluk te Deurne. De 22-jarige landbouwer H. Vo gels te Deurne op tragische wijze om het leven gekomen. Met zijn zuster was hij bezig op de boerderij; terwijl deze de varkens ging voeren, zou hij van den hooi zolder wat hooi naar beneden halen. Toen zijn zuster na ongeveer tien minuten op den stal het hooi zou gaan halen, ontdekte zij tot haar groote ontsteltenis haar broer dood op den grond liggen. Het bleek, dat hij bij het Daar boven klimmen van de ladder gevallen is en daarbij zeer ongelukkig met zijn hoofd op de steenen terecht is gekomen. DE WET TOT IN HET ONGERIJMDE. Zonder wetten is de maatschap pelijke orde onmogelijk. Ieder, die op zulke orde gesteld is, zou dus slechts dankbaar kunnen wezen voor de wetten, die er zijn of in het belang van het gestelde doel nog gegeven zullen worden, ware het niet, dat ze vaak worden toegepast tot in het ongerijmde. Waardoor wetten onpo pulair worden. Wat denkt men b.v. van het vol gende geval De Kantonrechter te Delft deed uitspraak in de zaak tegen den directeur van de gist- en spiritus fabriek aldaar, die terecht heeft ge staan wegens uitlokkiDg tot over treding van de arbeidswet bij den bouw van een grooten schuilkelder voor het personeel van zgn fabriek. In verband met de spannende da gen in September achtte de direc teur een spoedigen afbouw van den kelder gewenscht en hjj heeft toen aan een arbeidersfirma opdracht ge geven zonder vergunning overwerk te doen verrichten, waarbg hij de belofte heeft gedaan, eventueele ge volgen daarvan voor zijn rekening te zullen nemen. In deze zaak had de ambtenaar van het O.M. veroordeeling gevraagd tot 200 geldboeten van f 1 50 subs. 2 maanden hechtenis. De kanton rechter heeft den directeur veroor deeld tot 200 geldboeten van f 0.50 subs. 1 maand hechtenis. Wanneer men zich in gedachten nu eens verplaatst naar de spannen de Septemberdagen van het vorige jaar, dan herinnert iedereen zich, dat men toen terdege rekening hield met de mogelijkheid, dat Nederland in den oorlog zou worden betrokken. Het is prijzenswaardig, dat de direc teur van een groote fabriek in zulke omstandigheden aan zijn personeel dacht en maatregelen trof om hun leven te beschermen. Wat moest voor hem het zwaarst wegen: de levens van honderden men- schen of eenige bepaling van de Ar beidswet Slechts enkele dagen, nadat die directeur zich deze vraag stelde, had het bommen kunnen regenen op het terrein van het groote fabriekscomplex. Wanneer er dan dooden waren gevallen, zou de di recteur dan in geweten geëxcuseerd zijn geweest met een verwijzing naar wettelqke bepalingen, die het tempo van het bouwen van een schuilkelder vastleggen We oppoDeeren niet tegen de Ar beidswet als zoodanig. Die wet is zegenrijk. Maar een toepassing, welke indruischt tegen nog veel grootere belangen dan die, welke de wet be doelt te beschermen, is absurd en schaadt de goede bedoelingen van den wetgever. De duurtebgslag voor groep C vallende boeren bouwers geldt vc>r eenzelft weken als voor de onder vallende grondgebruikers dus te worden vastgesteld van het d<~- van d weken berekSnd gedeelte d jaarvergoeding. De consulentem iijn van c ling op de hoogte gebracht bij het verstrekken van i in natura aan de C-boeren t bouwers met de verhooi 5 pet, rekening houden. Met nadruk wijzen de er op, dat toekenning van tebijslag het basisbedrag verhoogen. De bijslag dit op de gebruikelijke wgze 1 nettosteunuitkeering te wi geteld. Personen, die zonde ning van den duurtetoe; voor opneming in de steu voor kleine boeren en tui in aanmerking kcmeD, s thans niet op deze wijz worden gesteund. De duurtebijslag komt wgze en in dezelfde perce houdingen als de normale keeringen zelve, hetzij g< ten laste van het departe Economische Zaken en gi ten laste van de. gemeen toekenning vat? de get subsidie uit het werkloosh diefonds), dan wel geheel van het departement van sche Zaken. De bijslag wordt in g keerd, voor zoover hij ten de gemeente en in natura ver hij ten laste van het dej van Economische Zaken k( Ingekomen en vert personen* Van 29 Dec. tot 5 VERTROKKEN: J. van Riswick, bakker, sterdam, Prinsengr. 75 hs A. van den Eijndé, zond naar Deurne A 101b J. A. de Brutfn, stucad Amsterdam, Kerkstraat 18 P. Sieliakus, automont Brunssum, Brunahildestr. i M. Steegmans, verpleeg Gulpen, Looijerstr. 92c M. van Duijnhoven, d naar Utrecht, Tuindorp Pi laan 60 J. Siebers en gezin, arbe Amsterdam, 2e J. v. d. 1 28 II J. Breukers, winkeljuffr Weert, Langstraat 21. Marklbericliii VENLO. Op de Coöp. eeniging van Maandag wi voer 2 850.000 eieren Kippeneieren van f 3 80 Kleine eieren van f 3.20 Eendeneieren van f 2.80 ROERMOND. "SpdeCol vereeniging- ^&n Maan$ aanvoer *"5.550.000 eieren. 1 Kippeneieren van f 3 20 Eendeneieren van f 2.80 SPAART DE VOGELS. 't Is winter landgenooten. Een barre tgd voor vele menschen, zoo als wij weten, maar bovenal een slechte tijd voor onze vogels. Wie denkt hieraan Wat hebben de vogels en vooral de zangvogels in hoofdzaak de „spitsbekken", de in secteneters een harden tijd te door staan Van de bosschen en velden komen ze naar de huizen om daar Iets te vinden. Geeft ze te eten, anders zullen er vele sterven van honger. Alles is welkom. Zie de meezen trekken en pikken aan spekzwoerdjes, afval uit de keuken. Leert uw kinderen iets uitstrooien, kweekt bij hen liefde aan voor de vogels. De biemees klopt van honger aan de vlieggaten onzer bijenkorven. VaDgt de vogeltjes niet, maar voedt ze. Begrijpen wij toch wel dat de zangvogels, de meeste althans, de vernielers zijn van de schadelijke insecten voor land- en tuinbpuw. Waarlijk de wintertijd is hard 'voor de gevederde zangers. DUURTEBIJSLAG AAN KLEINE GROND GEBRUIKERS. Van 17 December 1939 tot 2 Maart 1940. De ministers van Sociale en van Economische Zaken hebben aan de gemeentebesturen een circulaire ge zonden, waarin zij berichten, dat besloten is goed te keuren, dat aan de in de voor hen geldende steun regeling opgenomen kleine boeren en tuinbouwers, evenals zulks voor de ondersteunde en bij de werkver schaffing geplaatste werklooze ar beiders Is vastgesteld, over het tijd vak van 17 December 1939 tot 2 Maart 1940 een duurtebijslag wordt gegeven. Deze bijslag zal ten aanzien van de onder groep B vallende boeren en tuinbouwers bedragen 5 pet. van het wekelijksche netto-steunuitkee- ringsbedrag (steun in geld en in natura) met inbegrip van den brand- stoffenbijslag, en voor wat betreft de tuinbouwers in de daarvoor in aanmerking komende gevallen even eens met inbegrip van den bij zonde ren toeslag Ingevolge art. 17 van het reglement voor hulpverleening aan kleine tuinbouwers. Het bedrag der Kerstgave telt in dezen niet mede, zoodat daarover geen extra bedrag mag worden be rekend. Steeds verkrijgbaar Wordt aan huis bex M. Hendriks, Lar Telefoon 132 Extra fijne Likeur, Brandewijn, Cog le kwaliteit en goe Slijterij Hens* H.H. Landbouw 't Beste en goedkoopste alle kleuren CARBOI CREOLEN E en prima i DEN met touw, is A. HERMANS, Langstr^j J0< is toch vooide VENRAY Haarden Haardkadi in prima uitvoering, i model ièn. Pijpen, ellebogen, kolenbakken, alle,*-1' in emaille, gla~iJ. Philips i-iii Beleerd aanbe i»IC LEUNEN

Peel en Maas | 1940 | | pagina 6